India’s eenheid op het spel door overlijden premier Nehroe van Huren en posttarieven deze omhoog zomer f Chroestsjov van trip door Egypte terug Verlaging fiscale progressie-facior Amerika wil Verenigde Naties in Zuid-Oost Azië inschakelen ifrrrn Bill® VRIJDAG 29 MEI 1964 Nehroe Ulo Witmarsum Gouden filmpjes w Weer muggenplaag? wordt opgelieven STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindcloopen, Wonseradeel, Workum en us hjoed p to sizzen 103e JAARGANG No. 40 W ymbritseradeel. „LOEIENDE LORD” STARTTE PIRATENZENDER (14 nov. 1889 27 mei 1964) ver- PIET te- Televisle. SJOUKJE DIJKSTRA NAAR „HOLLIDAY ON ICE” Laatste week mei 1914 Ook te Pingjum is een nieuwe stoom- dors- en persmachine gearriveerd. Na Kimswerd, Arum en Witmarsum is dit de 4e in de omgeving. Eerstaankomende Bolswarder in de op 1 juni gehouden elfsteden-rijwieltocht. J. M. Kingma Th.zn. Hij arriveerde om 6.16, de eerstaankomende G. H. Stouten Historie zal het oordeel spreken Over wat Nehroe heeft gedaan Zijn naam blijft een symbolisch teken Ook nu hij stil is heengegaan Niemand haalt de oogst ongerept binnen Wij mogen het evenwel verstaan De zachte krachten zullen winnen De palm by het einde van de baan Hij werkte, wijs en klaar bezonnen Lands eenheid geconsolideerd Zo heeft hij het hart des volks gewonnen Ook internationaal geëerd Dank zij zijn gematigd optreden Als staatsman, soms ook diplomaat Mocht hij ’t verbrokkelde ijzer smeden Tot een vrije homogene staat. De iennige wei om soun te wurden: ite hwat jo net wolle, drinke hwat jo net metfo dwaen hwer't jo gjin sin oan ha neilitte hwat jo graech wolle soene Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Tclcf. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (03157) Op bepaalde plaatsen langs het Ijssel meer ondervindt men last van de IJssel- meermuggen, velen nog wel bekend uit de periode na de afsluiting van de Zui derzee, toen er een ware plaag ontstond. Kwaad deden de muggen niet, doch ze waren door hun grote aantallen wel bij zonder lastig. Auto’s moesten dikwijls stoppen omdat de radiateurs zo dik on der de muggen kwamen, dat er geen koeling meer mogelijk was en het water ging koken. Bovendien werd het uitzicht belemmerd door de koek te pletter ge slagen muggen op de voorruiten. Ver scheidene mensen, die nog geen water leiding hadden, kwamen in ongelegen heid, omdat de regenputten vol muggen kwamen, die van de daken werden mee gespoeld, Het lijkt er op, dat we opnieuw zo’n periode tegemoet gaan, al durven deskundigen zich op dit punt beslist niet aan voorspellingen te wagen. Wel is het zo, dat de weersomstandigheden voor de ontwikkeling van de muggelarven guns tig zijn. Ook nu ondervindt het weg verkeer al overlast, in het bijzonder op de Afsluitdijk, waar de muggen dikke lagen op de voorruiten en fronten vor men. Het gemeentebestuur van Wonseradeel hield met de oudercommissie, het hoofd en de leraren van de openbare ulo-school te Witmarsum een bijeenkomst om het al of niet voortbestaan van de school te bespréken. Het blijkt niet mogelijk te zijn de ulo-school te handhaven. De aan gifte van nieuwe leerlingen is te gering. Men betreurde het dat deze school, op gericht in 1921, met het nieuwe leerjaar zal moeten worden opgeheven. De school stond in 1921 onder leiding van het hoofd der openbare lagere school B. Luxwolda, van 1922 tot 1925 Pasma, van 19251960 de heer Tj. de Vries en van 1960 tot 1964 de heer H. Papa. De heer Tj. de Vries was van 1960 tot 1964 nog als tijdelijk leraar aan de school ver bonden, hij heeft meer dan veertig jaar zijn beste krachten aan de ulo school te Witmarsum gegeven. Woensdagmorgen Is vrij plotseling Pandit Nehroe, premier van India, overleden. Wie zal zijn opvolger zijn? Na de schok van het nieuws van Nehroe's overlijden heeft de aandacht zich in Londen en Washington onmiddellijk gericht op deze vraag. Onmiddellijk waren er symptomen van een beginnende crisis, zoals de daling op de beurs van Calcutta. Nehroe was niet slechts India’s premier, hjj was India. Thans zal bewezen moeten worden, dat India meer is dan een door „Pandjiti” bijeengehouden veelheid van staten en volkeren. Nehroe zelf gaf geen opvolger aan. Hij vreesde jaloezie, partij strijd en onbehagen over een dergelijke eenzijdige benoeming. Hoewel Gulzarilal Nanda, het oudste lid van Nehroe’s kabinet, inmiddels reeds als premier is beëdigd, is deze benoeming waarschijnlijk toch niet van blijvende aard. Binnenkort zal de Congrespartij weer een nieuwe leider kiezen, die dan tevens premier zal zijn. Men vermoedt echter, dat de keus zal vallen op de man, die door Nehroe als zjjn plaatsvervanger was aangewezen: de 59-jarige minister zonder portefeuille, Lal Bahadoer Sjastri. Te Sneek stonden nog ruim 400 maaiers bij de Waag hun diensten aan te bieden. De meeste maaiers konden f 3.15 per pondemaat bedingen met eigen kost. De hooiers kregen f 14,met kost. Dave Sutch de „Loeiende Lord”, die zich enkele maanden krijsend en zingend candidaat stelde voor het Britse pralement (zonder resultaat overigens), is nu een „Piratenzender” op de Noordzee gestart. Zjjn schip, de „Cornucopia” (Hoorn des overvloeds) zendt op de 200 meter gedurende drie perioden per etmaal, voorlopig kost dit grapje hem 50.000 gulden per maand, maar Sutch is er van overtuigd, dat miljoenen Britten op hem hebben zitten wachten. Op de foto zien we de Lord, gestoken in min of meer originele boekaniers- kiedij, tweede van links. Zyn „Backing Group” zag meer In jungle-kled(j en had er een luipaardvel a la Tarzan bij aangetrokken, voor zij zich op de plecht van de omgebouwde vissersboot opstelde. Anders staat het met de z.g. verlaging der fiscale progressiefactor, welke door de liberale minister Witteveen wordt voorbereid om op een conjunctureel ge schikt tijdstip door te voeren. Het lijkt wel zeker, dat hij dit het liefst zal wil len combineren met de verhoging van de A.O.W., die de k.v.p.-minister Veld kamp heeft voorbereid. Dit punt zal deze week waarschijnlijk in het kabinet worden behandeld. De a.r.-voorzltter, dr. Berghuis gaf te ver staan, dat di regeringspartijen elkan der hierover toch moesten weten te vinden. Een kabinetscrisis zag h(j eer der ontstaan op het punt van de com merciële t.v., waar de a.r.p. tegen en de v.v.d. voor is. Dit punt begint te spannen nu de z.g. pacificatie-commis- sie binnenkort zal moeten adviseren of bij de voorlopige bezetting van het 2de net reclameboodschappen kunnen wor den uitgezonden. De toestand in Zuid-Oost-Azië is de af gelopen week ter sprake gekomen in de Veiligheidsraad, die bijeen was om een klacht van Oambodjo te behande len. Cambodja beschuldigde Zuid-Viet- nam en de Ver. Staten ervan, zijn grens gebied te hebben geschonden bij achter volging van Zuid-Vietnamese opstande lingen. De Ver. Staten kwamen met het voorstel, de toestand aan de Cambod- jaans-Vietnamese grens te laten stabi- seren door een troepenmacht van de Ver. Naties, waaraan Amerika bereid was een bijdrage te leveren. Stevenson verdedigde de Amerikaanse politiek in ZuidOostAzië, die op niets anders is gericht dan op steun van een bevolking, die zich wil verdedigen te gen communistische omwentelingen. Zo lang de volkeren hun onafhankelijkheid willen bewaren en ons om hulp vra gen, zullen wij deze hulp geven, aldus Stevenson, die uitvoerig sprak over de gestage militaire infiltratie vanuit N.- Vietnam en China. Dat is in strijd met de overeenkomsten van Genève. Ook in Laos, aldus Stevenson, worden de overeenkomsten van Genève niet langer nageleefd. De laatste dagen heb ben wij een grootscheepse, weloverwo gen, gewapende aanval gezien op de troepen van de coalitieregering van pre mier Soevanna Phoema. Stevenson stel de voor alle buitenlandse troepen uit Laos terug te trekken. Stevenson neemt, met de meeste waarnemers, aan, dat de offensieven van de Pathet Lao wor den georganiseerd door de Noord-Viet- namezen. vragen heeft kunnen voorzien en dat het hem nuttiger leek naar een oplos sing te zoeken, dan de schuldige op te sporen. Duideliijk is intussen •wel, dat de mi nister van Verkeer en Waterstaat krap in het geld zit. Misschien komt dit ook wel doordat mr. Van Aartsen pas in een laat stadium voor het ministerschap werd aangezocht en dus eigenlijk ach ter het net viste bij de verdeling der prioriteiten in het acooord van Wasse naar. Op het partijconvent der a.r.p., dat zal terdag j.l. te Utrecht werd gehouden, heeft de waarnemend fractieleider Smallenbroek er op gewezen, dat er meer aan de wegenbouw zal moeten worden gedaan, nu er per dag zo’n 700 nieuwe auto’s op de weg verschijnen. Bij voorbaat kant hij zich derhalve te gen een structuur belastingverlaging, zoals door de v.v.d. wordt bepleit. Op een persconferentie in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam Is maandag be kendgemaakt, dat de europees-, wereld- en olympisch kampioene kunstrijden op de schaats, Sjoukje Dijkstra, professional is geworden. Sjoukje heeft een contract voor twee jaar getekend met de grote Amerikaanse IJs-revue „Holi day on Ice”, met welke revue zij eind september naar Amsterdam komt. Foto: Tijdens de bekendmaking v.I.n.r.: Morris Chalfen, president-dir. van de „Holiday on Ice”-organisatie, Sjoukje Dijkstra en Arnold Gerschriler, de trainer aan wie Sjoukje zoveel te danken heeft De Tweede Kamer heeft zich verenigd met het voorstel van minister Bogaers per 1 juli de huren van de huizen, welke vóór 1957 zjjn gebouwd, met 10 A 12 procent te verhogen. De enige onzekerheid, welke is gebleven, is de vraag of de Eerste Kamer er vóór dit tijdstip in zal slagen het wetsontwerp te behandelen. In verband daarmede heeft minister Bogaers de mogelijkheid open gelaten, dat het later in werking treedt. De oppositie ter linkerzijde p.v.d.a., c.p.n. en p.s.p. bestreed het voorstel onder verwijzing naar het feit, dat de regering niets doet om de grondspeculatie tegen te gaana. De regeringspartijen k.v.p., v.v.d., c.h.u. en a.r.p. waren eerder geneigd het voorstel aan de lage kant te achten, gelet op de doelstelling der regering hiermede het verschil tussen huren van oude en nieuwe woningen te verkleinen en aldus een doorstroming van oud- naar nieuwbouw te bevorderen. De bewindsman zei echter, dat, gelet op de sociaal- economlsche situatie de noodzaak tot een looncortipensatie meer niet ver antwoord zou zijn op dit moment; hij stelde echter wel de noodzaak van verder gaande verhogingen in zicht. Moskou niet gehaast. Maken de Westelijke mogendheden en vooral de Ver. Staten zich zorgen over de ontwikkeling in Laos, in Moskou is men minder gehaast. Rusland stemt weliswaar in met een Frans voorstel de veertien landen van de conferentie van Genève weer bijeen te roepen, maar ’t ziet de crisis toch echt als een binnen landse aangelegenheid. Wat deze con ferentie betreft: het Franse initiatief is in de andere Westelijke landen niet op van Irak, een van de Andere gasten, Seebohm op het matje. Emigranten in zekere zin zjjn ook wat men in Duitsland de Heimatvertriebe- nen noemt, die Duitsers, die uit gebie den buiten de Duitse grenzen na 1945 zijn verdreven. Het verdrevenenkarakter van deze groe pen vermindert voortdurend en als po litieke partij zijn zij uitgespeeld. Maar elk jaar komen de verdrevenen uit bepaalde streken toch weer bijeen om wat opgewonden te worden toege sproken. Bij de Sudetenduitsers is altijd minister Seebohm de woordvoerder en dit jaar heeft hij met veel nadruk Su- detenland weer voor Duitsland opge ëist. Met klem zei hij ook, dat de overeen komst van München (waarbij Tsjecho- slowakije Sudetenland aan Hitler moest afstaan) volkomen rechtsgeldig was. Met dergelijke opmerkingen, welke nau welijks serieus te nemen zijn, doorkruist hjj de officiële politiek, welke ervan uit gaat, dat er geen territtoriale eisen ten opzichte van andere landen bestaan en dat er toenadering moet worden ge zocht. Anders dan bij Adenauer, die dergelijke wildheden van zijn ministers over zijn kant liet gaan, is het bij Erhard ge gaan. Hij heeft Seebohm op het matje geroepen en hem duidelijk gemaakt, dat hij moet weten wanneer hij spreken en zwijgen moet. Hij heeft Seebohm niet verzocht zijn ontslag te nemen, mede vermoedelijk omdat volgend jaar de Sudetenduitsers toch op de C.D.U. moeten stemmen, maar het ziet er niet naar uit, dat Seebohm, die met Erhard het langst in de Westduitse regering heeft gezeten, na de verkiezingen van volgend jaar zal terugkomen. Erhard blijkt niet de man te zijn, die over zich laat wandelen, waarbij hij een juister begrip heeft voor wat past en niet past. werd in die kwaliteit door de liberaal Visser aangesproken over de voorgeno men posttarieven, ook al per 1 juli a.s. Van de zijde der regeringspartijen werd het verlangen geuit de verhoging een half jaar uit te stellen om uitgevers de gelegenheid te geven hun contracten aan te passen. De oppositie vroeg zich bij monde van N.V.V.-voorzitter Roe mers af, hoe de verhoging te rijmen viel met het streven naar prijsbeheer- sing van de minister van Economische Zaken. Mr. Van Aartsen berekende, dat iedere week uitstel de P.T.T. anderhalf mil joen zou kosten; hij wees er bovendien op, dat een verhoging in het buiten land op veel kortere termijn 14 2 weken pleegt te geschieden. Telefoon. Voorts wees hij op de consequenties, welke zulk een verlies voor de investe ringen van de telefoondienst zou moe ten hebben. De socialistische afgevaar digde, dr. Vermooten, had n.l. door mid del van mondelinge vragen de aandacht gevestigd op de achterstand van de te lefoondienst, die 120.000 aansluitingen omvat, terwijl er per jaar slechts zo’n‘1 uit Haarlem om 6 üu’n Chroestsjov in Egypte. Chroestsjov is maandag naar huis ruggekeerd van een bezoek van zestien dagen aan Egypte, waar hij vol trots de voltooiing van de eerste fase van de bouw van dam en elektriciteitswer ken bij Assoean heeft ingewijd. De dagen zijn ook gevuld geweest met politieke en economische besprekin gen. Egypte krijgt voor zijn tweede vijf jarenplan nog 100 miljoen Egyptische ponden (ruim 800 miljoen gulden), hoe wel de Egyptenaren eerst op nog meer hadden gehoopt. Dit is nog maar een kwart van de kosten van het plan. President Nasser en president Aref prijs gesteld. Amerika en Engeland ge voelen er meer voor druk uit te oefe nen op de plaatsen, waar men de ver antwoordelijken weet, namelijk Moskou en Peking. Men verdenkt De Gaulle er van een rol te willen spelen en in zijn propaganda voor een neutraal Zuid- Oost-Azië afstand te zullen nemen van de Westelijke posities. Overigens heeft de neutralistische pre mier van Laos de Ver. Staten al zocht om meer bommenwerpers ten einde de strijd tegen de communisten te kunnen volhouden. Maar kan men een Amerikaans Ingrijpen, verwachten Het is niet waarschijnlijk, dat dit nu wordt overwogen, nadat president Ken nedy, kort na zijn ambtsaanvaarding tot de slotsom was gekomen, dat ter rein en omstandigheden Amerikaanse actie niet toestonden. Amerika zendt nu verkenningsvliegtui gen boven de Pathet Lao-troepen en Rusk, de minister van buitenlandse za ken, heeft de verantwoordelijke hoofd steden ervoor gewaarschuwd, dat het gevolg van de voortdurende communis tische agressie, de uitbreiding van de oorlog zou kunnen zijn. Dit wekt wel de indruk, dat Amerika de ontwikke ling zeer ernstig opneemt, maar het verandert zo weinig aan hét feit, dat ingrijpen weinig zin heeft, doordat men zeker niet op succes kan rekenen. Bolswards Nieuwsblad hebben zich nogal geestdriftig uitgela ten over het Arabische nationalisme. Dat heeft Chroestsjov, die in de Arabie ren liever het communistische begrip van de klassenstrijd een ereplaats had zien innemen, wat verdroten, en bij en kele gelegenheden heeft hij ook niet onder stoelen en banken gestoken, dat h(j ontstemd was. Een Arabische arbei der staat dichter by mij dn een Rus sische kapitalist, zo zei hij, in een po ging het rassenelement uit de politiek te lichten. Verder had hij zich met de meeste nadruk gekeerd tegen het im perialisme en het Engelse kolonialisme, dat de Arabische broeders in Aden on derdrukt. Hij stelde zich ook achter de gerechtvaardigde Arabische eisen ten aanzien van Israël en garandeerde Nas ser wapens, wanneer hij deze nodig heeft. Deze ontwikkeling heeft in Israël de nodige bezorgdheid verwekt, doordat men beseft, dat op het ogenblik Egyp- tes militaire macht in de lucht en ook ter zee en te land aanzienlijk sterker is dan een jaar geleden en dat het niet meer zo lang zal duren, dat Egypte sterker zal zijn dan Israël. Wanneer pre mier Esjkol binnenkort een bezoek aan Amerika zal brengen, zal hij er onge twijfeld op aandringen modernere wa pens in grotere hoeveelheden van Ame rika te krijgen, omdat in het behoud van een machtsevenwicht de enige kans op vrede zit. Van de beeloofde activiteit van de anti- castristen is niet veel gekomen en men krijgt de indruk, dat de geruchten vooral waren bedoeld om er bij de emi granten de moed in te houden, dat te rugkeer voor de deur staat. 100.000 aansluitingen worden gemaakt. De minister zei zelfs, rekening te moe ten houden met een vergroting van de achterstand. Aangezien iedere aanslui ting plm. f 2000,kost, becijferde de p.s.p.er Slotemaker de Bruine, dat er f 240 miljoen geïnvesteerd zou moeten worden. Wie is er verantwoordelijk voor, dat dit niet bijtijds is geschied? Minister Van Aartsen antwoordde, dat niemand zulk een 'rhoging van aan- Posttarieven. Al met al had minister Bogaers het heel wat gemakkelijker dan zijn voor ganger, mr. Van Aartsen. Het feit, dat deze destijds als een der „zwakke plek ken” in het kabinet-De Quay werd be schouwd, heeft veroorzaakt, dat aan de woningbouw in het regeringspro- gram de hoogste prioriteit is toege kend. Minister Van Aartsen werd overigens deze week in de Kamer weer aangeval len. Hij draagt nu de verantwoordelijk heid voor Verkeer en Waterstaat en Enige zoon, in zon en weelde Met zachte zorgen grootgebracht Maar 't leed met de verdrukten deelde Voor de gerechtigheid op wacht Een rustig en een makkelijk leven Was reeds jong voor hem weggelegd Maar hij bleef met zijn volk verweven Sterk aan het ideaal gehecht. Soms ging de celdeur voor hem open Hij kende Gandhi’s hoogste wet Blijf op zelfstandig streven hopen Door 't wapen: lijdelijk verzet Gandhi is op zijn post gevallen Nog lichtte de vaal, bleke vlam Toen Nehroe, als een der vazallen De nationale fakkel nam. Hwat hat (ja be Sb roar .M A s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1