idealist faalt Wanneer een is er altijd reden tot rouw Groter deel van vermogen belastingvrij Terugblik bij heengaan van Nehroe De ondergang van een illusie Pipo r l O rf Gouden filmpjes JK Ringrijderij te Warns Minister grijpt niet in in conflict tegen predikanten Plan. 5000 kleine vermogensbezltters zullen worden vrijgesteld van vermogens belasting door aanneming van een amendement-Scholten (c.h.u.) in de Tweede Kamer op het wetsontwerp Vermogensbelasting dat dezer dagen werd aange nomen. Het was een van de belangrijkste temidden van de lawine wel en niet aangenomen amendementen, waaronder het wetsontwerp b(jua werd bedolven. De aangenomen amendementen kosten de schatkist circa f 25 miljoen. üs hjoed to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND A VRIJDAG 5 JUNI 1964 103e JAARGANG No. 42 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeet, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum BLOEMEN EN FELICITATIES VOOR NIEUWE INDIASE PREMIER PYT dat zou Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 :<C»157). Harde werkelijkheid. Zijn voornaamste medewerker, Krisja Menon, een man met nogal linkse sym pathieën, die in een onzalig ogenblik tot minister van defensie was benoemd, had ook deze taak vervuld in het kader van de neutraliteits-gedachte. Men zou welhaast een zekere hooghar tigheid, een superioriteitsbesef kunnen bespeuren in de wijze, waarop India zijn defensie verwaarloosde. Laat anderen, die nog in de kracht van het geweld geloven, zich bewapenen. India doet niet mee. Het heeft daarvoor de rekening thuis gestuurd gekregen, toen in de dorpen en steden van India de verliescijfers be kend werden van de mannen, die on voldoende getraind en zeer onvoldoende bewapend tegen de doelbewuste Chi nezen in het veld waren gebracht. Het is waar, China trok zich uiteindelijk te rug, maar aan de neutraliteits-idee was een dodelijke slag toegebracht. Nehroe moest Menon laten schieten. Alleen zijn groot persoonlijk gezag hield de zaak nog overeind. Groot, persoonlijk gezag. dat had hij nog altijd in India. Maar het berustte meer op het geloof in een legende. Verloren gezag. Verscheidene naties, die eveneens voor de keus stonden tussen het westen en het communistische blok, hadden de blik gewend naar India. Nehroe, de grote, wijze staatsman, de onomstreden leider had het gezegd: noch Oost, noch West, maar doelbewust neutraal. Nu zijn theorie op de klippen van de werkelijk was gestrand, verloor hij ook zijn gezag. Ten laatste was hij alleen maar een Dreiging. De p.v.d.a. stemde tegen dit amende ment, dat de schatkist f 22 miljoen kost, uit boosheid om de verwerping van hun amendement, waarbij een progressief tarief voor de vermogensbelasting zou worden ingevoerd. De v.v.d. was ook tegen, zij het uit an dere motieven. Staatssecretaris Van den Berge dreigde n.l. dat hij bij aanvaarding van dit amendement (hetgeen dus geschiedde) en bij aanvaarding van enige andere amendementen, die de schatkist geld zouden kosten, te moeten overwegen uit het ontwerp inkomstenbelasting de faciliteit te zullen schrappen, dat 1/3 van de vermogensbelasting in mindering mag worden gebracht op het inkomen, een regeling die de schatkist f 20 miljoen zal kosten. Onder deze dreiging zwich ten de liberalen en stemden tegen. De broedende kip niet storen. Minister de Jong van Defensie wil op dit ogenblik niet ingrijpen in het con flict tussen de hoofdlegerpredikant ds. Bos en de tot voor koit met de oplei ding van legerpredikanten belaste ds. Nuttig. De minister gaf mr. Van Riel toe, dat het nuttig kan zijn van tijd tot tijd de organisatie van het departement van Defensie onder de loep te nemen. Ik ge loof nog steeds zei hij tot mr. Bur ger dat elke mogeljjke opvolger van mij binnen veertien dagen de huidige verticale organisatie van het departe ment in een horizontale kan omzetten, als hij dat overigens rampzalige besluit zou willen nemen. Er is echter ten departemente geen sprake geweest van een ingrijpende re organisatie, zei de minister. In feite was de organisatie daar al verticaal. Ik heb haar slechts wat verfraaid, o.a. door de •benoeming van een speciale staatssecre taris voor de Luchtmacht. Natuurlijk brengen van bezwaren tegen bewapening. „Een commissie beraadt zich ogenblik over het conflict," zei moest ik daarbij mtfn persoonlijke over tuiging laten gelden. Men verwacht van mij toch niet, dat ik een gezichtloze be windsman wil zijn? le week juni 1914 Uit een gemeenteverslag: Dit jaar kwa men de volgende branden voor: Gene. Persoonlijke ongelukken kwamen daar bij niet voor. Begonnen met de bouw van een nieuwe school in Witmarsum. Zoals het thans lijkt zal er een tiental weken mee heen gaan. De heer J. Schouten was 70 jaar in dienst bij fam. H. Kikkert. Het nieuwe Spaarbankgebouw te Bols ward zal in gebruik worden genomen op woensdag 1 juli 1914. Eat misse bitsjut in leechte fieie, Immen misse: fol fan immen wêze Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ’t Saekje is rédden, Pipo Lokkich krekt op tiid Wer toplak bigryp nou It hiele lan sjongt bliid. Dief, jo bin’ In bésten Jo falie üs net óf Tanke wol to rêsten PIPO 1 ivich trou Greate wréldfigueren Folje it journael, Films op folie toeren Kunstners muzikael Alles kin fordwine Das perfoarst gjin strop, Mar ien moat forsklne Pipo oan 'e kop. Tsien fan simmermoanne Wurdt in swarte dei, T.V. djip biskamme Har bistean stiet fael. Kikers üntofreden T.V. gjin forlet, It leit wol yn ’e reden Pipo is der net. Syn romrofte namme Klinkt fan east oant west, Oh fortsjusteremoanne Hear John van der Rest Kin der wol om skrieme Help de regisseur! Hwa wol in clown ütliene Pipo ’t is maleur. Siz dochs, hwér is Pipo? Elk röp ach en wé, Misse wy dit typ nou Aenst op de t.v.? Dat soe spitich wêze Oh, hwat wiist it bryk, Kranten litte it léze Pipo is tosyk. WILSON SPRAK IN MOSKOU MET CHROESTSJEF Dinsdagochtend heeft de leider van de Britse Labourpartij, Harold Wil son, in Moskou een bespreking ge voerd met de Russische premier en partijleider Nikita Chroestsjef. Op deze foto uit Moskou v.l.n.r. Wilson, Chroestsjef en Patrick Gordon Wal ker, een zegsman van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Op initiatief van de heer S. Reitsma werd een comité gevormd, dat zaterdag j.l. een geslaagde paardendag hield, waarvoor ook belangstelling bestond van de zijde der t.v. Bij het Bovenlands ras wist S. Postma Jr. van Workum beslag te leggen op de le prijs schoonste geheel maar ook op de le prijs ringrijden. De vaardigheid van zijn zuster Grietje en Trix, het fraaie paard, droegen daartoe hun aandeel bij. Een wel sterk overtui gend succes'. Zijn grootvader, Sybe Postma Sr., wist bij het ringsteken de 2e prijs te winnen dankzij èn zijn vaar dige hand bij het besturen van Woltsje èn de handigheid van zijn mederijdster en kleindochter Liesbeth de Jager. De derde prijs was voor mej. Jetske de Witte en mej. Bakker, Koudum; 4e Hen- dricus de Jong en mej. Westerhuis, Workum; 5e M. Zeldenrust en mej. S. de Boer, Warns; 6e E. de Winter en echtgenote, Ruigahuizen en 7e H. Kom ma en echtgenote, Bakhuizen. De niet- prijswinnaars kregen een herlnnerings- medalje. Bij de deelnemende ruiters wist B. Dijk stra van Hemelum de le prijs (beker) te winnen, hoewel deze jongeman o.i. zijn sportieve kwaliteiten bij polsstoksprin- gen, zwemmen en duiken, en op de schaats meer overtuigend weet te bren gen, maar met 14 ringen stond hij ver boven H. Speerstra Jr., Molkwerum; 2e prijs (8 ringen). Ook voor de beide ama zones, P. Lootsma en A. Plantinga, en de twee andere ruiters was er een her- inneringsmedaille. Schoonste geheel Bovenlands ras: le pr. S. Postma Jr. en Gr. Postma met Trix; 2e pr. was voor het fraaie dubbelspan, prachtig opgetuigd, van Arn. de Winter, Ruigahuizen; 3e pr. voor mej. T. de Wit te. Schoonste geheel Fries ras: le prijs: S. Reitsma met mej. Corrie Schurer, mej. E. Verbeek, met Dona; 2e prijs voor Jan de Bos en echtgenote, Galamadam- men, met Wannie; 3e prijs voor Bruin Reitsma en mej. S. Postma. De dames kregen bloemen aangeboden. Burgemees ter Pasma reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. In het wetsontwerp waren de vrijstellingen voor de vermogensbelasting reeds verhoogd en wel van f 22.500 tot f 30.000 voor ongehuwden, van f 30.000 tot f 40.000 voor gehuwden en werd de kinderaftrek verhoogd van f 7500 tot f 10.000. De Kamer deed er nog een schepje op en bracht in het wetsontwerp dat een ongehuwde voor de eerste f 40.000 van vermogensbelasting Is vrijgesteld. De gehuwde ziet dit bedrag stijgen tot f 55.000, terwijl voor elk kind waarvoor kin deraftrek wordt genoten, f 13.500 is vrijgesteld. Voor 65-jarigen en invaliden wordt volgens het amendement de vermindering verhoogd met f 35.000 en niet met f 27.000, zoals In het oorspronkelijke ontwerp was voorgesteld. Jawaharlal Nehroe, premier van India, was reeds geruime tijd ziek en had de leeftijd van 74 jaar bereikt. Dat hij het tijdelijke met het eeuwige heeft verwis seld, is dus niet zo opzienbarend. Maar zou het zo kunnen zjjn, dat deze grote staatsman eigenlijk is gestorven aan een gebroken hart? Heeft hij niet het gebouw van zijn staatskunde zien ineenstorten en al zijn verwachtingen beschaamd? De nieuwe premier van India en voorzitter van de Congrespartij, Lal Bahadoer Sjastri, werd in New Delhi door zijn vrienden met bloemen ontvangen en ge feliciteerd nadat bekend was geworden, dat hij tot opvolger van wijlen premier Nehroe was gekozen. Kernmacht. De regering is geenszins van plan, auto matisch af te glijden naar deelneming aan de internationale kernmacht. Zij wil echter bij de besprekingen daarover en bij de proefneming zijn om te weten wat er op dit gébied gaande is. De minister was het met de heer Mat- ser eens, dat ook Defensie moet kunnen werken met een meerjarig financieel plan. In 1964 zei hij tot mr. Van Riel is in totaal 2900 miljoen gulden voor defensie beschikbaar. W(j ver wachten evenwel niet meer uit te ge ven dan 2460 miiljoen gulden plus een overloop van onze verplichtingen uit de vorige jaren. Het totaal van 2900 mil joen zullen wij zeker niet overschrij den. De minister had de kwestie van de le gerpredikanten tot het slot van zijn ant woord aan de senatoren bewaard. De regering acht de geestelijke verzor ging van de militairen van groot belang, stelde hij. Wij kunnen er niet blij ge noeg mee zijn. Natuurlijk is de orga nisatie nog niet ideaal. Zij is echter het resultaat van vele stromingen en heeft in elk geval tot voordeel, dat zij werkt en over het algemeen ook goed werkt. Nu is er een conflict tussen enkelingen. Inderdaad: een belangrijk conflict. Maar dat mag nog geen reden zijn om de hele organisatie overhoop te gooien. De re gering heeft daar bepaald geen behoef te aan. Het zou heel wat anders zijn als de kerken daartoe de wens te ken nen gaven. Het kernwapenprobleem gaat het hele mensdom aan. Daarom is het goed, dat dè kerken het in discussie nemen. Maar daarom ook moet men van de overheid niet vragen, dat zij zich in deze discus sie mengt. Zij doet er verstandig aan, de kerken vry te laten en mag daarbij van de kerken verwachten, dat z(j de nodige publieke voorzichtigheid in acht zullen nemen. Toen Gandhi viel, was het vanzelfspre kend, dat Nehroe Zijn opvolger zou zijn. Hem was de profetenmantel van de gro te Leider ten deel gevallen. Hij was Gandhi’s naaste medewerker en had als zodanig al grote invloed. Het bijna on voorstelbaar gezag, dat Gandhi genoot, zette zich in hem voort. Nehroe was met een zilveren lepel in de mond geboren. Zijn vader was rijk en behoorde tot de aanzienlijkste kaste, die der Brahmanen. De zoon koos niet de weg van de minste weerstand. Trou wens, de idealen van een vrij en onaf hankelijk India waren hem met de, zij het dan zilveren, paplepel ingegeven. Hij ging studeren in Engeland, hij ging kijken in Rusland en kwam terug als een bekwaam jurist en een verklaard nationalist. Hij sloot zich aan by de Congrespartij en begon de strijd tegen de overheerser, Engeland. Zijn geniale leider voerde deze strijd niet met geweld, maar geloofde in de overwinning van de geest. Lijdelijk ver zet was het, dat tenslotte Engelands weerstand brak. Vele jaren bracht Nehroe door in gevangenis en interne ringskamp. Toen de oorlog met Japan uitbrak, weigerde hij de kant van En geland te kiezen, tenzij dit de zelfstan digheid van India toezegde. Maar na 1945 besefte men in Londen, dat de dagen van het kolonialisme ge teld waren. De onderkoning, Lord Wa- vell, benoemde een interim-regering, die de overgang naar de zelfstandigheid moest voorbereiden en het was vanzelf sprekend, dat Nehroe daarvan het hoofd was. Zo werd hij ook de eerste minis ter-president van India, een ambt hij tot zijn dood heeft bekleed. De derde weg. Niet het geweld, maar de geest overwinnen, had Gandhi geleerd, en hij had aan Nehroe een goed leerling. Deze zag hoe de „blokken” in de wereld, ook n& een verschrikkelijke wereldoorlog, tot de tanden gewapend tegenover el kander bleven staan. India kon zich aan sluiten by het westelijke dan wel bij het communistische blok. Hij verkoos geen van beiden. Nehroe voerde een doelbewuste neutraliteitspolitiek. Zijn eerste grote teleurstelling kwam toen het hem niet mogelijk bleek die twee fel tegenover elkaar staande groe pen, Hindoes en Moslims, met elkaar te verzoenen en te leren in één land, in één staat samen te leven. Er kwam scheiding tussen India en Pakistan en die twee leefden voortaan naast, maar ook fel tegenover elkaar. Vooral de kwestie-Kasjmir gooide steeds nieuwe brandstof op het vuur. Het is nog maar zeer kort geleden, dat grote groepen Moslims over de Pakistaanse, en Hin does over de Indiase grens vluchtten voor de gewelddaden tegen hun leven en bezit! Was dit Nehroe al een doom in ’t vlees, een nog hardere klap zou hij te incas seren krijgen, toen de grote buurman China begon te infiltreren in de grens staten, die India van het Hemelse rijk scheidden, te vuur en te zwaard huis hield in Tibet en het geweld liet zege vieren. Nehroe’s derde weg liep dood. zieke man, waarvan ieder zich afvroeg hoe lang hij het nog zou maken. Hij heeft dan ook niemand aangewezen die hem zou moeten opvolgen. Hij had het ook niet gekund. Hoe zeer men hem om zijn persoon, om zijn verleden, om zijn grote verdiensten voor volk en staat hoogachtte, zijn beleid had ge faald. Tragisch is het verscheiden van deze man, op wie zo velen hun-hoop hadden gevestigd, die meenden om de wereld problemen te kunnen heenlopen. En toch heeft hij gelijk gehad. Niet het geweld, maar de geest triumfeert. Alleen de tijd was er nog niet rijp .voor. En Nehroe ervoer wat thans zo velen ervaren, dat wat nationaal wel licht kan slagen, internationaal gezien moet falen. Niet alleen het volk van India, heel de wereld zou moeten leren, dat het geweld zich zelf verslindt. Wanneer een idealist faalt, is er altijd reden tot rouw. Diekerhof over het al of niet ter sprake atoom- „Lucas kind” vervangen. Tweede hoogtepunt in de soms verwar de discussies was dat het „Lucas-kind" door zijn naamdrager eigenhandig werd vermoord en vervangen door de Neder landse maagd. Er werd n.l. een amendement aange nomen, waarbij de belastingplichtige dubbele kinderaftrek krijgt voor een kind tussen 16 en 27 jaar dat het huis houden verzorgt, mits tot dat huishou den tenminste drie andere kinderen jon ger dan 27 jaar behoren. Deze faciliteit komt in de plaats van het „Lucas-kind” en brengt de schatkist f 2 miljoen op. Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. Hwat hat Qabe Skroar op dit de mi nister, „laten we deze broedende kip niet storen.” Minister De Jong was kwiek en welge moed de Eerste Kamer binnengewan deld en dankte voor het welkom dat de senatoren hem en zijn staatssecretaris haddentoegeroepen. De staatssecretaris sen zei hij zijn echt niet gebal loteerd door de politieke partijen: zij zijn door mij aangezocht. De keus tussen deskundigheid en poli tieke ervaring, betoogde hij in dit ver band tegenover mr. Burger, kan natuur lijk aanleiding geven tot meningsver schil, maar ik geloof, dat de ervaring inmiddels heeft geleerd, dat ik de goede keus heb gedaan. De heer de Jong was het met mr. Burger wel eens, dat het beleid op het gebied van Buitenlandse Zaken en van Defensie het best is, als het gedragen kan worden door rege ringspartijen en oppositie. f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1