Groeiende belangstelling voor improvisatie concours twistappel op Kabinet-Marijnen ruimt een fl k GERARD MUTS (SOEST) DIT JAAR WINNAAR I I I *1 t Compromis loste moeilijkheden op I 1 1 103e JAARGANG No. 43 DINSDAG 9 JUNI 1964 Fan de Martinytoer Gezinus Schrik voorzitter organisten-vereniging us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat bringt üs de R.O.N.O. en Wymbritseradeel. -J J? f HET HUWELIJK VAN DE ZWEEDSE PRINSES DESIREE HWER LEIT DE OPLOSSING Tj. de J. Zoals de nu ruim tienjarige traditie van het Internationaal orgel-iniprovisatie- concours te Haarlem In de aloude Sint Bavo jaarlijks van heinde en verre belang stelling trekt, zo is het in niet mindere mate met het pas drie jaar bestaande nationale orgel-improvisatie-concours te Bolsward, het concours, dat in het leven werd geroepen om het jong talent op dit gebied te stimuleren in het beoefenen van de improvisatiekunst, niet in de laatste plaats om jaarlijks in Haarlem Nederlandse organisten van formaat af te kunnen vaardigen. Dat dit jonge concours zijn vruchten reeds afwerpt, blijkt uit het feit, dat op het komende concours te Haarlem en van de vijf deelnemers twee Nederlanders zijn, die beide op het machtige Hinsch-orgel in de Bolswardse Martini hebben gedebuteerd. Zaterdag 6 juni was het weer de grote dag voor Bolsward, waarop minnaars van de orgelkunst uit alle delen van het land en zelfs van daarbuiten naar Bolsward hun jaarlijkse pelgrimage maakten om ondanks het meest ideale zomerweer, dat bossen en stranden deed lokken, drie uren aaneen gespannen te kunnen luisteren van wat jonge kunstenaars als hun beste prestaties op „de koningin der instru menten” ten beste gaven. Een bijzondere glans kreeg deze hoogstaande kunst- middag door het bespelen van het pas in gebruik genomen nieuwe koororgel door Albert de Klerk, die hier de primeur bracht van een eigen in opdracht van de regering geschreven compositie. De Zweedse prinses Desiree, die' vrijdag j.I. in het huwelijk is getreden met baron Nicolaas Sllfverskioeld, hier gefotografeerd bij het betreden van de kerk, waar de voltrekking van het kerkeljjk huweljjk plaats zou vinden. De bruid wordt begeleid door haar vader, koning Gustaaf Adolf van Zweden. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Takt is de eigenskip, dy’t men net mist as men him mist Compromis. Doch nu is het wonder geschiedt. Er is een compromis bereikt, waarbij beide ministers ogenschijnlijk hun zin kregen. Er komt een verhoging van de AOW op op 1 januari 1965 tot f 3.540.voor gehuwden en f 2.478.voor ongehuw- den. De staat legt hiervoor f 150 miljoen neer. Maar ook de loon- en inkomsten belasting zal worden verlaagd, hetzij per 1 januari 1966 of in twee etappes, dat wil zeggen tussen 1 juli 1965 en 1 januari 1967. Dit gaat de schatkist 1 miljard gulden kosten. Minister Witteveen hoopt <ïlt geld te kunnen uitsparen op andere rijks- Zaterdag werd te Bolsward in het Con vent de 74e jaarvergadering gehouden van de Alg. Ned. Organisten Vereniging. In de vacature E. Westra werd tot voor zitter gekozen de heer Gez. Schrik, cantor-organist van de Martinikerk. De heer Schrik was reeds vice-voorzltter en werd als zodanig opgevolgd door de heer L. Emé, organist van de Nicolalkerk te Utrecht. Teneinde tot een betere sociale positie van de organisten te geraken, zal aan sluiting bjj het CNV worden gezocht. Het volgend jaar zal de vereniging in Amsterdam het 75-jarig bestaan vieren. Tot redacteur van het vereniglngsorgaan Het Orgel werd benoemd de heer R. Bakker te Ede. Nu Makkum geen eb en vloed meer kent kwam de waard grotendeels droog te vallen. Hoewel de deskundigen verzekerd hadden, dat er alleen denneboompjes zouden willen groeien, blijkt thans dat er ook gras, riet en helm groeit. Vee houder Attema heeft zelfs verleden jaar reeds hooi op de waard gewonnen. 50-jarig jubileum begrafenisvereniging te Spannum. Ook in Baarderadeel zal de T.B.N., de Troelstra Beweging Nederland, aan de raadsverkiezingen deelnemen. De lyst ziet er uit als volgt: 1. Joh. de Boer, Mantgum; 2. W. Bijlsma, Mantgum; 3. O. Nicolai, Baard; 4. A. Wielinga, Huins; 5. D. Veenstra, Wieuwerd; 6. Tj. Jansen, Baard. Herbenoeming van J. Weerstra als bur gemeester van Wonseradeel. Rien kry'gt telefonische aansluiting n.l. ten huize van de heer D. Scheepstra on der no. K 5159. Vier Vlachtwedder mannen vragen werk in de hooiing. 2e week juni 1939 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 ;(OJ157) Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Yn ien minskeleeftiid is der by de boe ren mear foroare as oars yn lange ieuwen en it aldermeaste fan dy for- oaringen sit op itselde fêst. De posysje fan de minsklike arbeid is de greate oar- saek fan alle technyske en ekonomyske wizigingen yn it boerebidriuw. Net de masine hat de oarsaek west, dy wie it gefolch, alteast yn de lanbou. Doe't de minsklike arbeid yn de yndustry hyltyd better bitelle waerd, doe’t de wurkwike bilangryk ynkoart en de frije tiid üt- wreide waerd, doe waerden de arbeids- krêften by de boer sterk oansprutsen troch de forskillen yn bileaning en bi- hanneling. De greate mearderheit fan de hwant as de pur-sang-ekonomen it foar it sizzen krije, bliuwt er fan in harmo- nyske maetskippij neat oer as ien greate monsterstêd en massale lAnboubidriuwen hwert mear fleantugen brükt wurde as minsken. Dy kant moat it grif net üt. Ek nou al is it feit, dat de lytse bidriuwen weirane as snie foar de sinne, in formindering fan it tal selsstannigen. Mar dat is net to kearen. In bidriuw moat sa great wê- ze, dat in taan der syn brea op fortsjinje kin, oars is it net to bih Alden. En dat is mei tüzenen to lytse bidriuwkes helaes it gefal. It forwündert derom net, dat yn de Walden inkelde hünderten harren oanmelden hawwe om gebrük to meitsjen fan de regeling fan it O. en S.-füns, hwerby dizze lytse boeren finansiële sti pe krije om dermei op to halden. Der mei dan net wer in oaren-ien op, mar it lAn moat tsjinje om de oerbliuwende bi driuwen greater to meitsjen. Lykwols de arbeidsbihoefte by de oer bliuwende bidriuwen is in dreech fraech- stik, hwert men net samar in simpele oplossing foar hat. Ut de praktyk wei komme lykwols goe de initiativen. De boerehelp-organisaes- jes binne der ien fan en net ien fan de minsten. Wy riede alle boeren oan hjir sa folie mooglik oan mei to dwaen, hwant dêrmei halde hja de needsaeklike arbeidsoanfolling yn eigen hAn. Dat wol net sizze, dat ek de twadde mooglikheit, fan de leanbidriuwen, net bilangryk wê- ze soe. Dat biwiist de praktyk wol, mar inkeld leanbidriuwen soe neffens my de boerestAn wol tige öfhinkelik meitsje ‘en ik wit net oft dat wol goed is foar har ren. In trêdde mooglikheit wurdt nou yn Mantgum yn praktyk brocht. Der is in kombinaesje makke fan 18 boeren, trije boeresoans en sawn arbeiders, dy’t simmerdeis safolle mooglik alles mei- mekoar dogge, hwat it lanwurk oangiet. Hja brüke mekoars masines en oar ark, hja geane mei de hiele of heale ploech to kuiljen of to üngetiidzjen en forrek- kenje letter oan de hAn fan Onderling opstelde tariven, hwat elk to biteljen of to foarderjen hat. Ien fan harren, de hear Y. K. Bosma, is de Heder fan de kombinaesje en dy makket it wurk- plan op. Dizze sympathike team-work- methoade ferget op den dür folie fan de geast fan de groep en it soe in prachtich kompliment wêze oan de Mantgumer boeren as hja dit folhalde kinne. Yn elts gefal is it in positive geast, dy’t hjirüt sprekt en hoopje wy fan herten dat it slagje mei en dat der mear sokke groepen komme sille. Dat er oan de oare kant hiel hwat biswieren oan sitte fan praktyske en mentale aerd, kin elk, dy’t yn it boerelibben gjin frjemdling is, maklik bigripe. Mar it bisykjen is it neiste rjucht en de hoer haldt yn elts gefal hjir seis de leije yn hannen. Lytsere boeren hawwe trou wens dit systeem al hwit hoe lang ta- past en mei sukses en ek sommige grea te boeren witte mei har buorman ta in nuttige wurkfordieling to kommen. De needsaek om yn ien of oare foarm me- koar to finen, sil mei de tiid aloan düd- liker wurde en it is in forstannich mins- ke, dy’t op tiid de beakens wit to for- setten. It arbeidsprobleem is en bliuwt yn it boerelibben de dreechste opjefte, der is gjin mis op. Belastingverlaging. Intussen heeft de Tweede Kamer de al gemene, technische herziening van dé wetten op de inkomsten-, loon- en ver mogensbelasting in behandeling geno men. Minister Witteveen heeft de Twee de Kamer al moeten waarschuwen, dat als zij daarop kostbare amendementen zou willen aanbrengen, de grote belas tingverlaging, die voor volgende jaren op het program staat, in het gedrang kan komen. Want ongemerkt maken de Kamerleden van deze, als technisch be doelde herziening, gebruik om ook fi nanciële verlangens te uiten. Staats secretaris Van den Berge rekende de KVP-afgevaardigde dr. Lucas voor, dat diens streven de leer van de vervan gingswaarde in plaats van de histo rische kostprijs in ons belastingstelsel in te voeren, de schatkist honderden mil joenen zou kosten. Nu haalde dit amen dement het niet, maar de Christelijk- historische afgevaardigde Scholten had wel succes met een amendement, dat de minimum-grenzen van de vermogens belasting omhoog bracht, en dr. Lucas wist te voorkomen, dat degenen, die een inkomen uit vermogen hebben, zoveel moeten betalen, dat 80% van hun in komens er als het ware mee gemoeid is. Een en ander kostte de schatkist 25 mil joen gulden. Staatssecretaris Van den Berge liet merken, dat hij hiervoor com pensatie zou zoeken. Het kabinet-Marijnen heeft een twistappel uit zjjn midden verwijderd, die het sinds de kabinetsformatie van vorig jaar heeft meegedragen. Men zal zich herinneren, dat kabinetsformateur De Kort de PvdA als toekomstige regeringspartner uit schakelde omdat de socialisten aan een verhoging van de ouderdomspensioenen (AOW) teveel geld uit de overheidskas beschikbaar zouden willen stellen. In een latere fase nam de KVP-minister Veldkamp de wensen der socialisten echter over en dat bracht hem in de periode van kabinetsformateur De Quay in conflict met de liberale candidaat voor het ministerschap van financiën, prof. Witteveen, die een belastingverlaging tot stand wilde brengen. In feite is mede daarop de for- matiepoging van prof. De Quay mislukt. Het kabinet-Marijnen startte zonder dat het geschilpunt was opgelost. Na verloop van enige tijd dreigde dit zelfs tot een uitbarsting te komen toen minister Veldkamp de Tweede Kamer mededeelde, dat de AOW op 1 januari 1965 zou worden verhoogd. Op het VVD-congres had minis ter Witteveen stille kritiek te verduren van geestverwanten, die vreesden, dat de belastingverlaging in het gedrang zou komen. Inflatie. De grote vraag zal zijn of het regerings- program slaagt, of het de inflatoire drei gingen niet in de hand zal werken. Met het oog daarop heeft het kabinet advies gevraagd aan de SER. Het heeft al la ten blijken, dat er van verdere loonsver hogingen nauwelijks sprake zal kunnen uitgaven. Critici hebben al opgemerkt, dat Hiervan de openbare voorzieningen het slachtoffer zullen worden. Vorige week moest de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Van Aartsen, al kritiek in de Kamer verduren omdat de tele foonverbindingen zo langzaam werden uitgebreid en de posttarieven omhoog gaan. Deze week verdedigde minister De Jong de begroting van Defensie in de Eerste Kamer. Ook daarop wordt be zuinigd. De socialist mr. Burger trok fel van leer tegen de financiële mist rond deze begroting. Maar de belang stelling van de meeste senatoren bleek naar andere punten uit te gaan, zoals het bekende conflict rond de legerpredi- kanten over de kernbewapening. Freed 12 juny 1964 18.4019.20 Fryske ütstjüring „It fügeltsje fan de fotograef”, in bemeforhael fan Ad van Seijen, for- teld troch Annechien Piebenga. Yn de rige „Smout üt 'e hoeke” sil Geart Gratama op 'e tekst oer „It nije Ijocht”. „Wy binne jong”, in program foar tusken de tretjin en de tweintich, mei bydragen fan Willem Abma. Peter de Jong sjongt in stikmannich Fryske lietsjes. er bij betrokken. Het is zelfs mociljjk te zeggen, wie in de eerste plaats de verantwoordelijkheid draagt. De over heid heeft hier vanouds een taak ge zien. Er zijn plaatsen, wnar sprake was van een stadsorgel. In de 19e eeuw is er voor de plaatsing van orgels veel gedaan. Hoe de toekomst zich zal ontwikkelen, weet niemand, maar dat er iets moet gebeuren is wel zeker. Dat deze vraag de Algemene Ne derlandse Organistenvereniging ook ter harte gaat, is wel zeker. Wanneer er maatschappelijk gezien niet voldoende plaats is voor de orgelkunst, zal deze tot de amateur-status terug vallen, waar mede spreker overigens niets ten nadele van het amateurisme wilde zeggen. Is men over deze zaken met zorg ver vuld, des te groter is de vreugde te kunnen constateren, dat er voor de or gelkunst deze dag zo’n grote belang stelling bestond. Hierna ging Ds. Kreb over tot de uit reiking van de „zilveren noot” aan de heer Gerard Muts. Hierna werd nog het woord gevoerd door Ged. P. van der Mark namens het provinciaal bestuur en door de verte genwoordiger van het departement. De heer Strategier gaf vervolgens nog een korte visie namens de jury. Ook dit jaar viel er veel goeds te beluisteren, al stelde spreker zich wel de vraag of het op den duur verantwoord zou zijn ieder jaar dit concours te houden. De heer Muts dankte ten slotte voor ’t toekennen van de prijs. Hierna bleef men nog geruime tjjd bij een en werd de Bolswardse gastvrijheid als vanouds veel eer aangedaan. boeren is it mechanysk tiidrek yngien omt hja derta twongen waerden troch de krapte en de hegere leanen fan de minsklike arbeid. Nei de oarloch is diz ze foroaring yn in heech tempo trochset en hjoed de dei binne it inkelde ütsünde- ringen, dy’t jit ien of twa fêste arbeiders hawwe. De measten dogge it sünder en moatte it, yn forban mei de krapte en de finansiële situaesje, ek sünder dwaen. Dochs is it alle dagen to merkbiten, dat de measte bidriuwen net sünder help de saken it hiele jier troch goed birêdde kinne, sil der fan in reedlik sosiael lib- ben hwat oerbliuwe. Lju sünder mei- wurkjende bern sitte it earst en meast fêst, mar ek by de hüshAldingen is it in kommen en gean. Hwant as de bern to lyts of to jong bin ne, is it net forantwurde en komme se oer de tweintich dan is de eigen takomst ek alle jierren bilangriker. Yn Nederlan stiet de oerheit op it stAnpunt, dat de selsstannichheit fan it boeregesin foar harsels en de hiele maetskippij safolle mooglik biwarre bliuwe moat. Hja wolle net nei greate bidriuwen fan in pear hün- dert h.a. sa as inkelde ekonomen bi- pleitsje. Dêryn stean wy ek yn de EEG gelokkich net allinnich. Prof. Thurlings fortelde okkerdeis op in gearkomste, dat men yn Italië yn de Po-vlakte in great kompleks, dat oan inkelde great-groun- bisitters hearde en hwerop tip-top- bidriuwen stiene under lieding fan in kelde deskundigen mei fierder in greate skare arbeiders, forkavele hie ta gesins- bïdriuwen, towille fan it maetskiplik bi- lang. Ekonomysk wie it in forlies, mar maetskiplik achte men de foardielen sa bilangryk, dat men dit op de keap ta- naem. Dit is in moedjaend birjuchtt Bolswards Nieuwsblai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum zijn. Dit kan nog wel eens aanleiding geven tot moeilijkheden, want de vak beweging heeft zich het recht voorbe houden nieuwe looneisen te stellen als de prijsstijgingen mochten aanhouden. Tijdens het mondelinge vragenuurtje heeft minister Andriessen de voorzitters van het NVV, drs. Roemers, gewaar schuwd, dat dit tot een open inflatie zou leiden. De bewindsman van Economische Zaken kon echter niet ontkennen, dat de prijsstijging in april sterker is ge- geweest dan hij had verwacht. Hij schreef dit echter toe aan seizoeninvloe den. Hij ontkende beslist, dat reeds het jaargemiddelde een stjjging van ze ven punten zou zijn bereikt, dat het Centraal Planbureau heeft voorspeld. De eerste maanden van het jaar zijn de prijsstijgingen daar ver onder gebleven. opmerkelijke prestatie op muzikaal ge bied in het afgelopen jaar. Bij deze prijsuitreiking kon de voorzit ter van de Stichting, Ds. H. Kreb, vele medewerkenden en belangstellenden welkom heten, w.o. vertegenwoordigers van O., K. en W., het provinciaal be stuur, B. en W. van Bolsward, de Kerk voogden van de Herv. gemeente, de Fryske Kultuerrie, de Alg. Ned. Orga nistenvereniging, de jury, bestaande uit de heren Cor Kee, Albert de Klerk en Herman Strategier, de Stichtingen, het comité van het Haarlemmer internatio naal improvisatie-concours, dat van de Orgeldagen Rijnstreek uit Arnhem, waar men zal komen tot een orgelinterpre- tatieconcours en de blinde nestor van de improvisatiekunst, de heer Bute van Zutfen, meer dan 50 jaar organist van de St. Walburgkerk en niet in het minst de vier deelnemers aan dit concours, die hun beste krachten er aan hadden ge geven en zich hadden gestort in het avontuur van de wedstrijd. Is de deelname telken jare weer verheu gend, toch kan men op den duur wel voor problemen komen te staan, aldus Ds. Kreb. Het concours wil jonge men sen stimuleren in de improvisatiekunst. Maar deze kunst kan slechts beoefend worden door volwaardige vakmensen. De orgelkunst vraagt de gehele mens. Wil deze kunst in stand blijven, dan moet er ook plaats voor Zijn. Wie deze kunst met ernst als vak wil beoefenen, heeft een gestage en langdurige oplei ding nodig. De benauwende vraag doet zich voor of het vak van organist zich in de huidige samenleving kan handhaven. Een kun stenaar moet ook leven. Is er voor de verantwoorde beoefenaars van de orgel kunst nog plaats Is die plaats er en zo ja, blijft deze er ook? Kerk en overheid zien zich hierbij voor een moeilijk probleem gesteld. Beide zijn Vier jonge kunstenaars, overgebleven van een voorselectiewedstrijd in Utrecht traden aan. De volgorde waarin zij speelden, was voor het publiek onbe kend. Zij konden ook zich zelf niet be luisteren, tenminste niet die vóór hen speelden. Tot ze aan de beurt waren, zaten de deelnemers geïsoleerd. De eer ste twee opgaven, n.l. het harmoniseren van een koraalmelodie en het improvi seren van een orgelkoraal op dit the ma, moesten n.l. onvoorbereid ten geho re worden gebracht. Van enige beïnvloe ding van elkaar mocht geen sprake zijn. Slechts voor de laatste opgave, het improviseren over een gegeven thema, werd vooraf een half uur „bedenktijd” gegeven. Al deze opgaven waren gecomponeerd door Piet Post. Hij had het de deelne mers gemakkelijk willen maken door bij de laatste opgave de keuze te laten tussen twee thema’s. Dit was ook mee gedeeld aan het publiek. Niet echter aan de deelnemers, die deze twee the ma’s alle vier opvatten als één geheel en zich voor de wel zeer moeilijke op gave plaatsten twee thema’s tot één aaneen te smeden. De volgorde waarin gespeeld werd, bleek achteraf te zijn geweest: N. M. Waas dorp te Bloemendaal, Gerard Muts te Soest, Addie de Jong te Delft en F. J. van Doorn te Haarlem. De jury, bestaande uit de heren Cor Kee, Herman Strategier en Albert de Klerk, kende zowel de prijs voor het koraal als die voor de vrije improvisa tie toe aan de 22-jarige organist van de (Herv.) Johanneskerk te Amersfoort, de heer Gerard Muts. Had Wim Sevinga voor de aanvang van het eigenlijke con cours variaties over „Wir glauben all’ an einen Gott” van Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) gespeeld, tijdens het beraad van de jury speelde het strijkorkest van het Frysk orkest varia ties op een thema van P. Tsjaikofsky, waarna het orgelspel van Albert de Klerk met begeleiding van het Frysk orkest, waarbij hij de in opdracht van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gecomponeerde Con certo voor orgelpositief uitvoerde, een prachtig sluitstuk vormde op deze geva rieerde orgeldag, waarover een zeer in orgelkunst gespecialiseerd publiek zich verukt toonde. Na afloop van deze nationale improvi- satiewedstrijd (waarvan radio-uitzen- ding op gister (maandag) avond, (de N.C.R.V.-gids had deze week prachtige kleurenfoto’s van het orgel) vond in ’t stijlvolle raadhuis de prijsuitreiking plaats. De prijs was ook dit jaar weer een zil veren noot. Gaf de stichting, die deze dag organiseerde, het zilver, zelf ont vingen de organisatoren het goud. Op de tafel prijkte het gouden viooltje, de jaarlijkse wisselprijs voor de meest Hwat hat (gabe Skroar W;’: ■T -s ’-/«

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1