Duitsers weigeren gemeenschappelijke Werk op Europees niveau gaat niet vlot graanprijs CONFLICT OVER BELASTINGEN EN HET REM-EILAND ■M The Beatles Goldwater moeilijk te stoppen Roemenië uit de pas üs hjoed p p to sizzen Bloemen worden in Gouden filmpjes gas bewaard 51 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Mfe».o.. 103e JAARGANG No. 44 VRIJDAG 12 JUNI 1964 Wymbritseradeel. PYT 1 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 '(05137) Net de titels siere de man mar de man de titels Meer begrip in Parijs. Nadat begin vorige week enkele Ameri kaanse minister en hoge ambtenaren in Honoloeloe hadden vergaderd over Zuid oost-Azië, met als uitslag vasthoudend heid in de moeilijke situatie, is onder minister Ball naar een aantal Europese landen gevlogen. Vooral van belang was zijn bezoek aan Parijs, dat door zijn aan drang tot neutralisatie van het gehele gebied een andere koers dan de Ameri kanen volgt. Balls bezoek aan Parijs heeft wel enig succes gehad, want na afloop waren de tegenstellingen nog wel groot, maar de in Honoloeloe naar voren gekomen ge dachte, dat de Fransen de Amerikaanse politiek dwarsbomen en zelfs saboteren, bleek een al te vage indruk te zijn. De kern van de zaak is, dat de Amerikanen China zien als een expansionistische mo gendheid, die er op uit is Zuid-Oost-Azië in zijn greep te krijgen en aan te tonen, dat zijn tactiek beter is dan die van de Russen, en dat de Fransen geloven, dat China vreedzaam is en genoegen zou nemen met een neutralistische regering mits het erbij wordt betrokken. Maar op kortere termijn geven de Fransen nu toch toe, dat de Amerikaanse steun aan Zuid-Vietnam niet onjuist is. En dat is al heel wat gewonnen. Het is duidelijk geworden, dat ondanks militaire aandrang niet is besloten de oorlog naar Noord-Vietnam over te bren gen. Men concentreert zich op de strijd tegen de rebellen in het Zuiden. In het aangrenzende Laos neemt men ook een afwachtende houding aan. Op verzoek van de neutralistische premier Soevanna Phoema blijft men verkenningsvluchten uitvoeren. Sinds een toestel door de com munistische Pathet Lao is neergeschoten stuurt men jachtvliegtuigen mee. Verder mocratische partij wel enige verheugenis want, daar beseft men, zoals bij vele re publikeinse groepen, dat Goldwater in het Noorden stemmen zal verliezen en in het Zuiden nauwelijks stemmen zal kunnen winnen tegen de populaire John son. Misschien was de zekerheid voor de nederlaag voor Scranton mede aanlei ding tot zijn terughoudendheid. heerst er stilte aan de fronten. Enge land heeft met instemming van Amerika een Pools voorstel aangenomen voor 'n kleine vredesconferentie, waaraan als co-voorzitters van de Geneefse conferen tie Engeland en Rusland zouden deel nemen, verder India, Canada en Polen als leden van de internationale controle commissie en de drie groepen van Laos. Deze conferentie zou China buiten laten staan en het is de vraag, of regelingen zonder China zin hebben. In de omgeving van Rimini aan de Adriatlsche Zee zijn minstens negen mensen gedood en een tiental vermist als gevolg van een vloedgolf. De foto toont het strand van Gateo Mare waar de vloedgolf een ware ra vage aanrichtte. De schade wordt ge schat op ongeveer vier miljoen gulden NEGEN MENSEN GEDOOD BIJ RIMINI Onrust in Korea. Zuid-Korea is lang niet in het nieuws geweest, maar ditmaal moeten betogin gen en relletjes worden gemeld, die door studenten zijn georganiseerd. Het uit gangspunt van de poging van de rege ring op betere voet met Japan te komen, welk land tot 1945 Korea in bezit had. Vooral de links geöriënteerden en meer naar China dan naar Japan kijkende stu denten gaven de toon aan, die al spoedig veranderde in een algemene aanklacht tegen het dictatoriale systeem van presi dent Park; om aan hun eisen tegemoet te komen heeft hij zijn rechterhand, het hoofd van de geheime politie, Kim, ont slagen. Scholen en unlversiteiten zijn vervroegd is wel wat veranderd sinds de tijden van Stalin. Vele communistische landen en partijen in de gehele wereld gevoelen er ook niet veel voor om op te draven op een wereld conferentie ter versterking van de com munistische eenheid, met andere woorden ter veroordeling van China. Ook president Tito van Joegoslavië ge voelt hier niets voor, hoewel hij toch van de Chinese denkbeelden niets wil weten. Hij vreest evenwel, dat een veroordeling de macht van Moskou weer zou verster ken en dat er weer een grotere eenvor migheid in Oost-Europa zou komen. Dat is ook de gedachtengang van Roe menen en Polen. Tito heeft vorige week een bezoek gebracht aan Finland en van die gelegenheid heeft hij even gebruik gemaakt om Chroestsjov in Leningrad te ontmoeten. Ongetwijfeld hebben zij over de crisis in de communistische wereld gesproken. gesloten, maar de regering gaat nu toch optreden tegen de algemeen heersende corruptie. Bijna 600 ambtenaren zijn al ontslagen. Maar de arrestatie van een aantal leraren en journalisten, die tot de oppositie behoren zal er weinig toe bij dragen om de rust te herstellen. Opening van de nieuwe winkel van F. Vogelzang tegenover het Stadhuis. Min zaam aanbevelend. Fjouwer top artisten Ha üs dit foarst leard Libbenstyl, rüch, brysken Is devalueard Kin in show noch gekker? lennichst kommentaer: It folkje is net lekker wier, dit giet to raer. Fjouwer skoan tofreden Barden 't folie poun lepenbler optreden Wurdt omraek oan woun. En dy’t har ynhierden Binne der net mei sjeesd De ünripen fierden Har breadronken feest. Fjouwer harlekelnen Earne üt Liverpool Folie lok en seine Mei krysjend gegül Binne hja hjir üntfangen Feest oer ’t hiele lAn Alle „tieners” sprongen Healwiis, üt ’e bAn Fjouwer „keine” koppen Model: reagebol Kamen op 'e proppen Jonges, hwat in lol Baesen, boppebaesen Hwa hat ea soks sjoen? Hysteryske ekstase Allegear bitsjoend. Fjouwer TV-stjêrren Mei moderne „kunst” (net om oan to hearren) Oeral yn ’e gunst It achtste wraldwünder! Sokke stjêrren gean Fansels noait wer ünder Gouden takomstdream Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Adv.: Twee nette jongens, oud 26 jaar P.G. wenschen in kennis te komen met 2 nette meisjes, of jonge weduwen zon der kinderen, om naar wederzijds goed vinden naar Duitschland te gaan voor Melkbaas, ook de vrouw kunnende mel- Geen gemeenschappelijke graanprijs. Opnieuw is een poging om tot een Eu ropese graanprijs te komen vastgelopen op het verzet van de Duitsers, die wei geren hun graanprijs te verlagen. De zaak is verdaagd tot half december, maar dat houdt ook in, dat er geen ge meenschappelijk landbouwbeleid is en dat daarmede de onderhandelingen in de Kennedy-Ronde van Franse zjjde zullen worden bemoeilijkt. 2e week juni 1914 Europees debat. Het lijdt geen twijfel, dat de regering te gen het REM-eiland het liefst zou willen optreden op grond van ’n internationaal verdrag, zoals bij de Raad van Europa wordt voorbereid. Dit kan echter nog wel geruime tijd duren. Over het algemeen gaat het werk op Europees niveau op het ogenblik niet vlot. Minister Luns waarschuwde de jaarvergadering der Europese Beweging welke zaterdag j.l. te Eindhoven plaats had, zelfs, dat we op een crisis afsteve nen als er niet binnen afzienbare tijd ’n oplossing wordt gevonden voor de me ningsverschillen, die de zes EEG-landen Frankrijk en de rest verdeeld hou den. Minister Luns kwam op dit onderwerp nog terug bij de behandeling van zijn ontwapeningsnota en het kernstop- verdrag tussen Rusland en de V.S. in de Tweede Kamer. De meeste Kamer leden, uitgezonderd de pacifistisch-socia- listen en de communisten, deelden zijn overtuiging, dat een eenzijdige ontwa pening het bestaande machtsevenwicht zou verstoren. In de Kamer bestond daarentegen wel belangstelling voor het Gomulkaplan, tot „bevriezing” van de kernbewapening in Centraal Europa. was voor de Kamercommissie, die zich daarmede bezig hield zeer de vraag of die voor het zomerreces, dat op 9 juli begint, allemaal kunnen worden opge lost. De kans, dat het wetsontwerp voor de zomervakantie nog zou worden afge handeld, leek niet groot. Intussen wierp de KVP-afgevaardigde, Moorman, oud-staatssecretaris van ma rine, de vraag op of tegen het kunstma tige t.v.-eiland niet ook zonder wets ontwerp kan worden opgetreden omdat de REM een stukje van de zee in beslag gaat nemen en daardoor in strijd komt met het beginsel van de vrjje zee. De so cialistische oppositieleider, Vondeling, drong er bij de regering op aan, dia vraag meteen mondeling te beantwoor den. Doch minister De Jong wist uitstel te bedingen tot volgende week. Hij acht te kabinetsberaad nodig. Roemenië uit de pas. Roemenië heeft ’n handelsovereenkomst met de Verenigde Staten gesloten, het zoekt bovendien, zoals enkele andere communistische landen, toenadering tot de internationale handels- en tarieforga- nisatie (G.A.T.T.), welke door Rusland is uitgekreten als een kapitalistische on derneming. Roemenië heeft al eerder blijk gegeven van onafhankelijkheid door een eigen weg te volgen bij de economi sche ontwikkeling en geen gehoor te wil len geven aan de voorschriften uit Mos kou. Volgens deze voorschriften zou er in het Oostelijk blok een doeltreffende werkverdeling moeten komen. Roemenië zou zich moeten toeleggen op landbouw en petroleum, maar staalindustrie en dergelijke aan anderen, zoals Tsjecho- slowakije en Polen moeten overlaten. De Roemenen wensen dat niet en betogen, dat dit soort integratie een inbreuk op de nationale souvereiniteit is. Zij wensen een eigen weg naar het socialisme te volgen en socialisme betekent volgens hun niet-inmenging in andermans zaken. Moskou is hierover weer boos, maar be seft tevens, dat het op het ogenblik niet over de nodige machtsmiddelen beschikt om Roemenië tot de orde te roepen. Er Een bloemenkwekerij in Roydon in Zuid oost Engeland maakt gebruik van een belangwekkende methode om de bloe men van snijbloemen fris te houden. Na te zijn gesneden worden de bloemen droog in carbon-dloxide gevulde plastic- zakken verpakt. Bloemen die op een der gelijke manier zijn behandeld, zijn naar Lagos, Singapore en Australië gezonden en in goede conditie aangekomen. De voorzitter van de National Farmers Union, de heer H. K. Braybrooks, is van mening dat deze methode een grote om wenteling in de afzet van snijbloemen kan betekenen, vooral in het buitenland. werd men het er over eens, dat het „aan toonbare bedrag” zou vervallen en dat de werknemers tegelijk de kosten van vervoer tussen hun werk en hun woning tot de aftrekposten zouden mogen re kenen om voor de 5%-regeling in aan merking te komen. Dit compromis kost te de staatssecretaris f 44 miljoen, maar hij zocht naar middelen om dit bedrag terug te verdienen. Na een spannende strijd heeft Barry Goldwater, de senator uit Arizona, bij de re publikeinse voorverkiezingen in Californië de overwinning behaald. Het was een nek-aan-nek-race tussen hem en Nelson Rockefeller, de liberaal gezinde gouver neur van de staat New York. Goldwater behaalde 1.089.133 stemmen, Rockefeller 1.030.180. Goldwater bereikte hiermee, dat de 86 afgevaardigden, die in juli de conventie zullen bijwonen ter verkiezing van de republikeinse candidaat voor het presidentschap, op hem zullen stemmen. Voor een meerderheid op de conventie heeft 655 stemmen nodig en Goldwater beschikt al over een goede 500. Het is te verwachten, dat de ontbrekende stemmen hem voor de conventie begint wel zullen toevloeien. ZELDZAME PASSAGIERS De Noorse taxi-chauffeur Thorvald Haga uit Sandnes bij Stavanger heeft ongewone niet betalende passa giers: achter de grill van zijn wagen heeft een kwikstaarten-paar zijn nest gebouwd, waarin nu vier eitjes liggen, ’s Nachts worden de eieren bebroed, doch overdag, als Haga zijn diensten rijdt, is ’t nest verlaten. De warmte van de radiateur neemt dan de taak van de ouders over. Alle pogingen om de nominatie van Gold water te stoppen hebben gefaald. Even voor de verkiezingen in Californië heeft oud-president Eisenhower, die in de re publikeinse partij nog over een redelijk gezag beschikt, vertelt hoe een vooruit strevende republikein er moest uitzien, en dat beeld geleek helemaal niet op dat van de oer-conservatieve senator Rocke feller toonde zich opgetogen over deze steun, maar het heeft niet mogen baten, vooral niet toen Eisenhower nog aanvul de, dat hij niets tegen Goldwater had. Slappe houding Zaterdag heeft Eisenhower zich weer even in de politieke strijd gestort door een onderhoud met William Scranton, de republikeinse gouverneur van Pennsyl vania. Hieruit concludeerde men, dat Eisenhower nu toch partij tegen Gold water had gekozen en een poging deed de verdeelde liberalen uit zijn partij op één candidaat te verenigen. Scranton kondigde zondag op de televisie aan, dat hij bereid was een candidatuur te aan vaarden, wanneer hij daartoe zou wor den geroepen. Het klonk niet erg vecht lustig en dat moet worden verklaard door een telefoontje, dat hij kort voor zijn toespraak met Eisenhower had. De ze deelde hem daarbij mee, dat hij geen deel wenste uit te maken van een groep die iemand zou moeten verhinderen can didaat te worden. In liberale-republikeinse kring is men uitermate verbolgen over de slappe en weifelende houding van Eisenhower, maar dat neemt niet weg, dat men zich nu zo langzamerhand begint neer te leg gen bij een candidatuur van Goldwater. Over deze candidatuur bestaat in de de- REM. Een ander probleem, dat de Kamerleden achter de schermen bezig hield, was het wetsontwerp inzake het continentale plat, waarmede minister Scholten de bouw van een kunstmatig t.v.-eiland wil tegengaan. Het voorstel roept vele vol ken: echtelijke vraagstukken op en het ken. Aftrekbare kosten. De moeilijkheid was natuurlijk dit be drag over de vele verlangens te verde len. Staatssecretaris Van den Berge noemde een liberaal, resp. socialistisch voorstel om degenen, die van een studie beurs resp. de A.O.W. leven van in komstenbelasting vrij te stellen. Doch hij sloot een compromis op het punt van de aftrekbare kosten. Aanvankelijk had hij voorgesteld, dat iemand, die kan aan tonen, dat hij f 180,onkosten heeft ge maakt van de bekende 5%-regeling ge bruik zou mogen maken. De Kamer had tegen de verhoging van het aantoonbare bedrag „van f 100,tot f 180,—” over wegend bezwaar, omdat dan vele werk nemers niet meer van de 5%-regeling zouden kunnen profiteren. Tension. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het debat der Tweede Kamer over de technische herziening van Vermogens-, In komsten- en Loonbelasting heeft toch even een spannend verloop gekregen toen minister Witteveen en staatssecretaris Van den Berge waarschuwden, dat de bud- getaire ruimte voor amendementen (wijzigingsvoorstellen), die de schatkist geld zouden kosten, niet onbeperkt was. De twist ontstond, doordat de regering aan vankelijk niet bereid bleek mede te delen, hoe groot die ruimte was. De com munist Bakker maakte van die gelegenheid meteen gebruik om te suggereren, dat de regering de hand op haar portemonnaie hield, nadat eerst de belangen der vermogensbezitters veilig waren gesteld. De mededeling der regering kwam na melijk pas, nadat de Vermogensbelasting in eerste lezing was af gehandeld en de Kamer aan de behandeling van Inkomsten- en Loonbelasting moest beginnen. Dc gehele Kamer kwam in het geweer om minister Witteveen te bewegen het ge heime „potje” te onthullen. Eindelijk kwam er uit, dat het bedrag nog geen f 50 miljoen bedroeg. Na lang aandringen bleek dit tenslotte nog weer enkele tien tallen miljoenen mee te vallen. Hwat hat Qabe Skroar „ii.OTWM» O*»* .- w •■w- .«sa»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1