arbeidskrachten Na de „üngetiid” het heamielfeest zicht m In ons land zijn reeds 57.000 buitenlandse I Men wil ,als mens behandeld worden Variaties op traditionele programma MHlMi Hja woe net minder wêze üs hjoed p p to sizzen 2 Gouden filmpjes Avond-vierdaagse STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 Hwat bat (gabe Sbroar 103e JAARGANG VRIJDAG 19 JUNI 1964 No. 46 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum PIET kSS' Do tewerkstelling van buitenlanders In Nederland was aanvankelijk bedoeld als noodmaatregel, om een acuut tekort aan werkkrachten te overbruggen. De ont wikkeling die zich sindsdien heeft voorgedaan duidt er echter op, dat deze maat regel niet van uitsluitend tijdelijke aard Is. Wel doet zich een komen en gaan van buitenlandse arbeidskrachten voor. Men kan in dit verband zeggen, dat veelal vóór het jaar om is nadat men is tewerkgesteld, meer dan de helft van de men sen alweer is vertrokken. Maar er zijn er ook die nablijven. En hoewel exacte voorspellingen in dit verband niet mogelijk zijn omdat de ontwikkeling van de conjunctuur hier een belangrijk woord meespreekt, mag er tocli wel op gerekend worden dat bepaalde sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven het ook de komende jaren en misschien zelfs meerdere jaren niet zonder buitenlandse arbeidskrachten kunnen stellen. Premier Nikita Chroesjtsjow is dins dagochtend met zijn echtgenote in Kopenhagen aangekomen. Op de foto wordt het echtpaar Chroesjtsjow ver welkomd door de Deense premier Jens Otto Krag Zo vlug en voorspoedig het dit jaar ging met de „üngetiid”, zo stil bleef het aanvankelijk rond de jaarlijkse heainlelfeesten. Wel hoorden we bij geruchte, dat het dit jaar een feest in nieuwe stijl zou worden, maar van de zijde van het comité, i.c. de Zomercommissie, bleef het stil. Nu zijn de kaarten op tafel gelegd. Men was zo vriendelijk ons Inzage te geven van “het programma, dat w(j hieronder in vogelvlucht weergeven. Wij zouden het willen kenschetsen met „variaties op een traditioneel programma”. De hoofd punten zijn gehandhaafd. Wat zou ook het heamielfeest zjjn zonder de traditionele intocht, wat zonder Tetman, zonder sportdag en teenagershow. AI deze elementen zijn aanwezig, maar er zijn „versieringen” en nieuwe elementen aan toegevoegd. De lezer oordele zelf. Advertentieprijs: 15 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Koartlyn waerd yn Wytmarsum op it gritenijhüs in houlik sletten nei wy miene to witten, troch de boargemaster seis. Sa as wenst is folget nei it sluten fan ’t houlik in felicitaesje oan it troude pear en by it fuortgean kriget elk fan menhear Oosterhoff noch In fikse hAndruk. Sa wie it ek dizze kear. Nou wie der by dy trouwerij ek in lyts famke fan sa’n 3 jier Aid. Doet it hantsjejaen öfroun wie, sei it lytse famke tsjin 'e boarge master: „Krij ik ek in hantsje fan dy Dêr waerd lüd om lake. De frucht fan de arbeid is It swietste fan alle fornoegen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 ’(07157) CHROESJTSJOW IN DENEMARKEN spel, balco, kinderfietsmolen, schiettent, en natuurlijk zal het hoofd van Jut ook niet ontbreken, evenmin als de golf baan. Medewerking van organisaties, midden- standers, buurtverenigingen, particulie ren, scholen wordt ingeroepen om ver siering en verlichting te doen aanbren gen. Het hoeft niet duur te zijn, als 't maar stijlvol is, als iedereen maar mee doet, als we met elkaar de overtuiging hebben, dat Bolsward weer één kan zijn en ieder op zijn eigen wijze de schou ders er onder wil zetten in de over tuiging, dat Bolsward als vanouds veel kan presteren en daardoor in de belang stelling kan komen, waarmee zeer velen hier ook weer gebaat zullen zijn. De Zomercommissie doet zijn best en hoopt op aller spontane medewerking, zonder welke geen enkel feest kan sla gen. Bij de benoeming van een gemeente-ar- chitect staakte de stemmen. Jan van Hiele te Maassluis en Willem van Stra ten te Apeldoorn kregen elk 6 stemmen Het lot besliste hierna ten gunste van de laatste. 3e week juni 1914 Jonge dames, heren Lustig paraderen Samen aan de zwier Scholen en gemeenten Die hun jeugd flink trainden Opgewekt plezier Tippelen met graagte De avond-vierdaagse Wordt traditioneel Zeker best bevallen Jongeren kiezen allen Het sportieve deel Wie is de geslaagde? De avond-vierdaagse Doet het wel zo vlot! Deze demonstratie Toont in frisse gratie ’t Sportieve genot. Jonge dames, heren Kunnen ouderen leren Spieren blijven fit Inspanning vermijden Laat de brommer rijden Maak een autorit Het gemak is beter Zoveel kilometer Benen stijf en stil Prima resultaten Elk krijgt in de gaten ’t Is geen zwaar karwei Wester, zonneblinken Muziek, vrolijk zingen Speels, spontaan en blij Tippelen behaagde De avond vierdaagse Lijkt haast op een feest Elk zal 't nuttig vinden Onderling verbinden In sportieve geest. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad DE FRATELLTS met een reuze accor- deonshow; OLGA en BERRY, het vermaarde zang- duo; THE YOUNG SISTERS, het charmante teenagersduo (zeer bekend van hun vele gramofoonplaten), die als zin gend duo ook de harten van vele „Twenny’s” zullen stelen; JOHNNY AND HIS CELLAR ROC KERS, het bekende teenager-orkest; HARRY TOUW, conférence. De mechanische speeltuin is dezer da gen weer opgesteld op Plein 1455 en heeft ook vele attracties, zoals auto scooter, holly-canes, swingmill, duik- bootspel, zweefmolen, octopus, bumper- MBS.... Afscheid van de heer Laagland als ge- meente-secretaris te Bolsward, nadat de ze de functie 40 jaar als zodanig had bekleed. Tijdens zijn ambtsperiode was het verdwijnen te betreuren van de steenfabriek, de dakpannenfabriek en enkele pottenbakkerijen. Ook werd het hoog bolwerk afgegraven. Bij het begin van zijn ambtsperiode stonden de boe- rewagens met kaas en boter vanaf de waag tot den Hof van Holland te wach ten. Bolsward telde toen 4819 inwoners, nu 7155. In 1872 bedroegen de totale In komsten van de gemeente ruim f 64.000,waaronder een geldlening van f 13.000,en een subsidie van het St. Anthony Gasthuis van f 4275,De burgemeester genoot in 1872 een jaar wedde van f 500,de secretaris van f 900,Thans bedragen deze resp. f 1800,en f 1600,-—. Burgemeester was in 1872 M. A. Jentink, die in 1894 zo noodlottig om het leven kwam. Hier na was burgemeester P. Peereboom, n.l. tot 1898 toen hij lid van Ged. Staten werd. Hierna kwam burgemeester C. J. van der Veen, die in 1910 plotseling overleed, opgevolgd door M. Oberman. Bij haar bezoek aan Bolsward in 1905 mocht de heer Laagland H. M. de konin gin uitleggen wat „praten als Brug man” betekende. H.M. kende die uit drukking niet, (gegevens ontleend aan het afscheidswoord van secr. Laagland): tournool en zijn er mogelijk nog ande re evenementen. ’s Middags in het park de jeugdrevue „Gouden Regen” door het theaterbureau Carla Flink uit Den Haag. Hierbij ko men o.a. de Oosterse prinses Fatima met haar bediende Hassan; Inka, Ne derlands jongste trapeze-werkster; Bob by, de toneelspelende hond; Peplno, de échte clown voor de jeugd, niet te ver warren met Pipo; de Berdoni’s, even wichtskunstenaars op het losstaande rij wiel, enz. enz. Voor de jeugd een programma om van te smullen! 's Avonds half acht een grote Teenager- sterrenparade in het park, waaraan me dewerken: Er zijn om en bij 57.000 buitenlandse werkers in ons land, van ruim 90 ver schillende nationaliteiten. Een grote groep wordt gevormd door Belgen, een 17.000 man en ca 7500 Duitsers, doch dit zijn hoofdzakelijk grensarbeiders. Bij de andere nationaliteiten staan de Span jaarden bovenaan met 8300 man, dan volgen de Italianen met 6700 man. Ver der zijn er o.m. nog een tweeduizend Grieken en ongeveer evenveel Turken. Niettemin steken deze aantallen enigs zins pover af tegen die in de ons om ringende landen in West-Europa. In Duitsland bijvoorbeeld, is 3,3% van de beroepsbevolking buitenlander, tegen bij ons 1,3%. In absolute cijfers vertegen woordigen die 3,3% in Duitsland een „leger” van 850.000 buitenlandse ar beidskrachten. (Een gelijk percentage in Nederland zou een getal van ca 150.000 vreemde arbeidskrachten op le veren). In Zwitserland overigens een ongezond voorbeeld wordt maar liefst 28% van de beroepsbevolking door bui tenlanders uitgemaakt. Er zijn verschillende redenen, waarom buitenlanders in Nederland en andere Westeuropese landen gaan werken. In de eerste plaats is het om werk te doen iets wat za veelal in eigen land niet hebben. En in de gevallen dat dit wèl het geval is, is dit naar hun gevoelen vaak zo onvolledig of zo laag betaald, dat het bijzonder aantrekkelijk is bui tenlands te gaan werken. Hier kunnen ze een zeer goed, naar hun maatstaven bijna exorbitant te noemen loon verdie nen, dat hun in staat kan stellen na terugkeer in hun land een eigen bedrijfje of eigen huisje te kopen. Bovendien heeft men daar dan met de verworven vakbekwaamheid betere kansen. Nederland telt nog vele tienduizenden open arbeidsplaatsen, al wil dit vanzelf sprekend niet zeggen dat ze alle voor buitenlandse krachten bestemd zouden DE DON DJIGUITEN KOZAKKEN TE BOLSWARD. Een actie-foto van het optreden van de Don Djiguiten Kozakken op het ijsbaanterrein te Bols ward. Hier ziet U de flitsende openings- parade. Op de voorgrond Baron Nicolai Osteletsky, de presentator van de show. Deze begroetingsgalop in de nationale costuums, bracht meteen de juiste sfeer die de hele avond op dit paardenfestijn zou heersen. en Wymbritseradeel. Op de traditionele woensdag, ditmaal 8 juli, is er de grootse intocht van de Heakeninginne. Deze geschiedt op de gewone tijd en plaats. Getracht wordt dit jaar aan de optocht een bijzonder cachet te geven door divere lagere scho len mee te laten doen. Zo is er een wedstrijd gepland met een prijs voor de mooiste wagen of groep. Hierna volgt oudergewoonte het Hea- miel in het park. De jongeren-revue- groep van de A.B.T.B. en de M.B.A. zal op het parkpodium een vlot pro gramma afwerken, met een polonaise tot slot. Wie is de heakeninginne? Ook dit jaar het best gewaarde geheim! Omke Romke, Skotsploech, „Oranje” en het korps van Tjerkwerd gaan ge zamenlijk de beste beentjes vóór zetten om ook nu weer stad en platteland sa men een groot en gezellig feest te doen vieren. Soep en rijst met rozijnen zullen van bijzondere kwaliteit zijn. De traditionele ringrijderij moet helaas vervallen wegens de toestand van de Marktstraat. Getracht wordt nog hier voor iets anders te organiseren. Op donderdag 9 juli volgt er een optre den Skotsploech. Ook is er dan een Carillon-bespeling. Dit is bij uitstek de dag voor de middenstand om elk wat wils te bieden. 's Avonds 7.30 uur heeft in het park de première van Tetman de Vries’ mpzikale kemeedzje: „As 't nou mar üt is” plaats Tetman en Myn de Vries, Klaas Wes- tra, Anneke en Leny de Vries. Muzi kale verzorging door Joh. Bok. Dit be looft een kostelijke avond te worden. Op vrijdag 10 juli is er des avonds gym- nasten-optocht met keurturnen op het grasveld van de Dr. J. Halbertsma- straat. Om 9 uur is er op die avond de première van het, in opdracht van de Zomercom missie door de heer J. P. M. Passage geschreven stuk (schets) getiteld: „Tussen VIII en XXI”, lees: tussen 8 en 9 (n 1. ’s morgens 8 uur en ’s avonds 9 uur) te spelen vóór de trappen van het Stadhuis. Dit stuk is speciaal geschreven wegens het feit, dat dit jaar het feest 350 jaar Stadhuis wordt gevierd. Het heeft ook betrekking op deze viering en handelt in de dagen van de eerste-steen-legging. Een zeer originele vondst, voortgeko men uit de bestudering van de geschie denis van ons stadhuis en direct ver band houdende met de eerste-steenleg- ging. Dit moet iedefeen (gratis) komen zien. Op zaterdag 11 Juli is er een Volieybal- zijn. Daarvoor zijn de kosten van aan trekking te hoog en de extra verplich tingen voor de werkgevers te zwaar. De buitenlanders werken in Nederland voornamelijk in de metaalindustrie, de textiel-industrie, de bouwnijverheid, le- vensmiddelenbedrijven, kunstzijde-indus- trie, rubber-industrie, de mijnen en de elektrotechnische industrie. Het gros van de buitenlandse werkers in Nederland is hier naar toe gekomen via de georganiseerde wervingen, die on der auspiciëen staan van het Rijks- arbeidsbureau in Den Haag. Daarnaast komen ook buitenlanders op eigen gele genheid naar ons land om er werk te vinden. Deze laatste categorie komt voornamelijk uit landen aangesloten bij de Europese Economische Gemeenschap. Sinds de jaren 1960/’61, toen de georga niseerde wervingen begonnen, zijn in middels een achtduizend Italianen en een elfduizend Spanjaarden door het Rijksarbeidsbureau naar ons land be middeld. Belangrijk bij deze wervingen is de voorlichting die aan aspirant-werkers gegeven wordt. Naast een algemene voorlichting over Nederland, wordt ook een meer gerichte voorlichting gegeven over het bedrijf waar men eventueel komt te werken. Het komt voor en men mag dat een gelukkige omstandigheid noemen dat candidaten zich op grond van de gege ven voorlichting terugtrekken. Aan de andere kant mag niet uit het oog ver loren worden, dat veel candidaten uit zodanig armoedige omstandigheden ko men althans naar Nederlandse be grippen dat men koste wat het kost in het buitenland, in Nederland wil gaan werken. De goede en objectieve voor lichting sorteert dan niet het effect, dat men er van de zijde van het Rijksar beidsbureau aan zou willen toekennen. De animo In Nederland te komen wer ken is groot. Waarom dit zo is, terwijl men toch over het algemeen in andere landen hogere lonen kan verdienen, valt misschien af te leiden uit het antwoord op deze vraag dat buitenlandse autori teiten èn buitenlandse werknemers heb ben gegeven; „Men wil graag in Ne derland werken, omdat men hier als mens behandeld wordt!” De buitenlandse werknemers kunnen, en willen dat ook, aardig wat op zij leggen. Ze zijn vaak bezeten van een spaarzin, niet alleen voor zichzelf soms tot op het uiterste minimum af maar voor al voor het gezin, het ruimere familie verband dat is achtergebleven. Er zijn voorbeelden dat men, dankzij een of twee jaar werken en sparen in Neder land, zich zodanig in eigen land heeft opgewerkt, dat men daar tot een andere „klasse” als dit woord mag worden gebruikt is gaan behoren. Overigens hoort men in Nederland wel eens ver kondigen dat de huisvesting der buiten landse arbeidskrachten „ten koste gaat van Nederlanders”. Dat is een foutieve conceptie. In de eerste plaats is de grote massa ondergebracht in woonoorden, pensions en wat dies meer zij. Af en toe kan het zijn, dat buitenlanders na verloop van tijd het geluk hebben woon ruimte te krijgen, zoals ook een Neder lander die zou krijgen. Evenmin echter als de arbeidsplaatsen die door buiten landers wordt bezet ten koste gaat van Nederlanders het tegendeel is waar zo moet ook de huisvesting gezien worden als een logische consequentie van het feit dat Nederlandse arbeiders nodig heeft. Inmiddels mag worden gesteld dat in dien de open arbeidsplaatsen in Neder land eens niet door de thans werkzame buitenlandse krachten vervuld zouden zijn geweest, in een aantal sectoren van ons bedrijfsleven al zal dit onge twijfeld van bedrijf tot bedrijf en van bedrijfstak tot bedrijfstak verschillen ernstige moeilijkheden zouden zijn op getreden. Dat vooral ook exporterende industrieën met succes en op volle ca paciteit kunnen werken, is mede te dan ken aan het werk van de buitenlanders. MSS S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1