Italië de toets der gouden m eeuw CONSOLIDATIE VAN DE TOESTAND i Russisch verdrag met Oost-Duitsland Eerherstel aan vergeten kunstenaars o» Fan de Marlinytoer H m Zilveren filmpjes DINSDAG 23 JUNI 1964 103e JAARGANG No. 47 ^sSisèJ»; 9 Parijs, de n Tj. de J. 1 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(02157) KAR UT TWA! De lanbouwike yn Wageningen wie destiids in akademici, dienen het zelfbeschikkingsrecht, d.w.z. vrije verkiezingen. Erhard heeft in het coi krijg; Lyk rjocht foar allegearre Is de heechste foarm fan gerjochtichheit Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, W onseradeel, Workum en Wymbritseradeel. fan seis, sawn 1 dertiid de lju, dy’t sterke lieding kinne en prima organisearje, fa ip alle mooglike dagen A1. ----jen fan t0 it deltraepjen fan alle Terwijl Erhard, de Westduitse bondskanselier, in Washinghon besprekingen voerde met president Johnson, o.a. over de Duitse hereniging, sloot Ulbricht, de Oostduitse minister-president, in Moskou een vriendschaps-, bijstands- en samenwerkingsverband met de Sowjetunie. Geen van beide gebeurtenissen is op zichzelf zo belangrijk, dat zij de loop der dingen kan beïnvloeden, maar zij zijn toch wel interessant om na te gaan hoe de zaken zich ontwikkeld hebben en eventueel zullen ontwikkelen. De tentoonstelling „Italië in de toets der Gouden Eeuw” beoogt een zeker eer herstel te geven aan die kunstenaars, die In de 17de eeuw op het Apenijnse schier eiland de motieven vonden voor hun doeken of panelen, aldus Drs. II. J. Rcnday, hoofd van de Afdeling Tentoonstellingen van de dienst voor ’s Rijks verspreide kunstvoorwerpen te ’s-Gravenliage, tijdens zijn lezing ter gelegenheid van de opening van de zomertentoonstelling j.l. vrijdagavond te Bolsward. Het beeld van Italië, dat men in de schilderijen van de Gouden Eeuw n.l. onder ogen kreeg, strookte niet met de opvattingen van een nationale schilderkunst. Het adjectief nationaal had iets vertrouwds, iets grijpbaars, iets begrensds, dat het vaderlandse hart deugd deed. Italiaans, uitheems of exotisch, dit waren woorden die buiten de gezichtskring van de geborneerde goegemeente vielen. bevolkte streken van Frankrijk en Italië zeer veel te wensen over. Het gebeurde maar al te vaak, dat de nietsvermoe dende reiziger door struikrovers werd neergeslagen en van al zijn bezittingen beroofd. Het trieste lot van het slacht offer laat zich raden. Barmhartige Sa maritanen zijn altijd en overal dun ge zaaid geweest. Om de risico’s te verklei nen sloot de jonggezel zich vaak aan bij een konvooi van vrachtwagens. Vooral wanneer hij een paard had en behoorlijk bewapend was, werd hij door de kooplui graag als escorte aanvaard. Ook ging men wel gezamenlijk op reis teneinde de gevaren zoveel mogelijk te verklei nen. Asselyn, Dujardin, Berchem en Jan Baptist Weenix vormden zo een groepje dat kort na 1640 vertrok; later vinden wij het trio Marseus van Schriek, Wit hoos’ en Graauw. Slechts zelden ging men te voet. Onze Bertus Aafjes moet zijn meerdere echter erkennen in een zekere Spalt- hof, historie- en veeschilder, die „drie maal op zijn voeten naar Rome heeft gewandelt”. Blijkbaar had de man wei nig opdrachten en dus de tijd. De reis ging meestal over Parijs en Lyon en vandaar via het Rhönedal zuidwaarts naar Marseille of Nice. Daar zocht men dan vaargelegenheid naar Genua. Van hier stonden vele mogelijkheden open. Of men trok over land, de kust volgend, verder zuidwaarts, óf men scheepte zich weer in, meestal naar Livorno, waar de Nederlandse belangen in handen waren gelegd van de Consul der Republiek. Livorno was n.l. een belangrijke pleis terplaats voor de Levantijnse handel. Vele kunstenaars gingen met de vader landse koopvaarders rechtstreeks naar deze haven of keerden later langs deze zeeroute terug. Ook de zeeweg bood echter geen afdoen de veiligheid. Menig goedgelovig jonge ling werd door de vuige praktijken van sommige schippers in handen gespeeld van Barbarijse zeerovers. Dit overkwam de twee zoons van de Leeuwarder goud smid Pieter de Valk, die de reis naar Italië ondernamen „de één door lust tot de kunst gedreven, de ander op zijn handwerk en tot gezelschap van zijn broeder op de lange reis” Beiden wer den als slaaf in Barbarije verkocht. Nooit heeft men verder meer iets van hen vernomen. Spreker schilderde volgens hem de ge varen van de reis naar Italië niet af uit sensatiezucht, doch om te laten zien, dat het toch wel een instinctieve drang als van een trekvogel geweest moet zijn, die de kunstenaars dreef. de agraryske produksje, s,oa- psychyske ynfloeden dizze en üteraerd ek gearkomste fan deskundige dy’t oer fé, gewaechs, syk- ten, nije masines, nije konserverings- methoades, koartom oer de technyske kanten fan it boerebidriuw har Ijocht skine lieten. Dizze opset is lykwols yn de rin fan de jierren gans foroare, mei- dat hja de ekonomyske en soasiale pro blemen ck yn it menu opnamen. Ja, en dan kin it wol net oars of hjiroer bistean ek under deskundigen ünder- skate opfettingen, sadat de debatten wolris fiks kreakje. Winlik is nei de oarloch daliks al in lytse groep Wage- Om bij de Westduitse kant te begin nen, president en bondskanselier waren het weer eens over de noodzaak een rechtvaardige en vreedzame oplossing te vinden voor het Duitse en Berlijnse probleem. Het zoeken ernaar zal wor den voortgezet. Als basis moet blijven igs recht, d.w.z. d heeft in het immuniqué nog het zinnetje kunnen ijgen, dat er zolang Duitsland ge deeld is, geen stabiele toestanden in Europa kunnen heersen. Dat is de Westduitse these: ontspanning is pas mogelijk door hereniging. En maar al te zeer is men in Bonn bang, dat de Amerikaanse regering daar niet hele maal in gelooft en dat zij wat al te veel naar een ontspanning met Rusland streeft zonder hereniging. Bonn vreest, dat de herenigingskwestie te zeer op de _..J zou kunnen geraken, de aanhangers van Adenauer, Krone en Strauss, de „harde garde”, gesinsbidriuwen de takomst treast binne en dus is it düdlik, dat der in hiele sery bilangrike dingen barre moatte om dizze gesinsstruktuer to bi- halden. Neffens de measte deskundi gen en ik kin it ek net oars sjen, sil de Nederlanske lanbou grif jit tsien- tallen jierren steune op it gesinsbi- driuw, mits oerheit en organisaesjes düdlik en foars harren leden de wei wize nei technyske, ekonomyske, mar binammen minsklike gearwurking. Neist hwat der al is yn leanbidriuwen, boerehelp. en oare organisaesjes moatte de boeren meiinoar de soasiale sfear opbouwe, hweryn har hüshaldingen it nei it sin hawwe. Der binne al tige moaije foarbylden fan yn boerejon- gerein, yn boerinnenorganisaesjes, ru- terklubs, fokklubs, kulturele groepen en meat soks. It sil saek wêze de eigen minsken wei to balden fan it ünsoasi- ale ploeterjen op t en uren, it misbrük meitsj jonge bern en i‘ - wittenskip en kultuer. Hwant allinnich as de boerestan de inerlike wearde fan har libbensstyl wit to bihalden en, hwer nedich. oan to bringen, sille folk en naesje oertsjüge wurde fan de goede kar om it sa to dwaen. Dat jilt foar hiel West-Jerope, mar Nederlan hat yn diz- zen altyd de foarstap hawn en neist de striid foar reedlike prizen yn it E.E.G. forban sille ek likegoed dizze aspekten yn Brussel nei foaren komme moatte. Yn positive sin makket men takomst, nea yn ófbrekken en krimmenearjen, dat mei men net forjitte. Toch nog. Op het allerlaatste ogenblik heeft Scranton, de republikeinse gouverneur van Pennsylvanië, toch nog moed ge vat en verklaard naar de republikeinse presidentskandidatuur te willen dingen om de extreem conservatieve Goldwa ter tegen te houden. Hij had kort te voren verklaard geen verschil te zien in Goldwaters opvattingen en de zijne, maar nu is hij toch alle gedelegeerden op de conventie gaan opzoeken. De ge delegeerden, die achter Lodge stonden, hebben zich al voor Scranton uitge sproken en ook Rockefeller steunt hem. Wij moeten afwachten of het nog zin heeft. 4e week juni 1939 Fa. Eizema te Bolsward heeft een lucht automaat aangeschaft. Voor 1 cent wordt uw fietsband keihard opgepompt. Wegens het veelvuldig voorkomen van haaien voor de friese kust is het zwem bad te Oosterbierum gesloten. De raad nam de principiële beslissing tot demping (of overkluizing van de gracht vanaf het stadhuis tot de Veens- brug. Het bestuur van de chr. midden- standsvereniging zond een adhesie betuiging. In het Engelse plaatsje Trowbridge is het zwembad bedorven doordat het jon ge kikvorsen regende. Deze waren el ders door een wervelwind opgezogen. Dr. Hendrikus Colijn 70 jaar Utrecht is het enige voorbeeld van een museum waar nu' eens niet namen als Rembrandt, Frans Hals of Jacob van Ruysdael de boventoon voeren (zij ont breken er zelfs!), maar waar de na men van Honthorst, Terbrugghen, Bloe- maert en van andere door internatio nale kunststromingen beïnvloede kunste naars de bekendste klank hebben. Toch betekent dit niet dat de italiani- santen niet voldoende in onze musea vertegenwoordigd zouden zijn. Integen deel! Doch hun plaats in de voor het publiek toegankelijke zalen hebben zij in de vorige eeuw meer en meer moe ten afstaan naarmate door aankopen, schenkingen en legaten de collecties der meesters, die onze nationale roem der 17de eeuw vertegenwoordigen, werden uitgebreid. Hun plaats is thans de stu- dieverzameling of het depot. In de par ticuliere collecties, die in zovele geval len de grondslag hebben gelegd voor onze musea, waren zij ruim vertegen woordigd. De laatste jaren is er echter een kente ring te bespeuren in de waardering voor de schilders van land en volk van Italië, niet alleen in ons land, maar ook over de grenzen. Men gaat steeds duidelijker beseffen van hoeveel belang deze zo lang versmade meesters voor de ont wikkeling van de gehele 17de eeuwse kunst geweest, zodat ook de expositie in het stadhuis een exponent is van de rehabilitatie van deze meesters. Als cultuurstad van Friesland heeft Bols ward begrepen, dat ook een retrospec tieve tentoonstelling baanbrekend kan zijn. In de zeventiende eeuw droeg een Italië- reis er zeer toe bij om voor een kunste naar de weg naar succes te effenen. Een reis naar het Zuiden behoorde, net als in de 16de eeuw, bij de opleiding van de jonge kunstenaar. Rembrandt, hoewel zelf nimmer in Italië heeft stellig zijn meesterschap mede ge bouwd op zijn ervaringen met de Ita liaanse kunst. Het oordeel over de Ita- lië-reis luidde in het koor van de 17de eeuwse schrijvers over kunstenaars en kunst praktisch immer positief. De oude Gerard Terborch, de vader van de gelijknamige befaamde genre- en port- tretschilder, bezocht in het begin van de 17de eeuw Italië. Deze tekenaar, die de artistieke opleiding van befaamde kinderen zelf bestierde en hen tot in hoge ouderdom (hij werd 78) met raad en daad bijstond, heeft zijn zoon Gerard stellig tot het ondernemen van de Rome reis aangezet. In het begin van de ja ren veertig vertoefde deze enige t(jd in de Eeuwige Stad, Terborch is onder de meesters onzer nationale trots echter een uitzondering. Ook Rembrandt’s leerling, Samuel van Hoogstraten, kende Rome uit eigen aan schouwing. Hij bewondert er stad en natuur, alsmede de Italiaanse kunst. Zijn nuchter oordeel waarschuwt echter tegen onderhorigheid en knechtschap aan de Italiaanse schilderkunst. De Ne derlander blijve oorspronkelijk. Zijn doel dient te zijn evenaren, geen imi teren. Men denke niet te licht over de gevaren, die een reis naar het zuiden voor de jonge schilderknaap had. De veiligheid Het in de vele meer dun achtergrond Vooraj IxLVUC Cll OllAUSO, UU ,,Ua.UL £<UUL gaan hiervan uit, terwijl toch Erhard en Schröder wat „flexibeler” zijn en via contacten met de Oosteuropese lan den de angst voor West-Duitsland trachten weg te nemen en hereniging te bevorderen. Erhard moet steeds over zijn rug naar de onverbiddelijken kij ken, vooral wanneer er verkiezingen in aantocht zijn (1965). Voordat Erhard naar Washington ge gaan was, verluidde het dat hij bij Johnson zou aandringen op nieuwe initiatieven om de hereniging te bevor deren, maar daarvan is nog niets geble- Einde aan filibuster. De Amerikaanse Senaat heeft een be langrijke stap in de goede richting ge daan door na een debat van drie maan den, dat zich door de zuidelijke sabo tage, filibuster genoemd, tot in het eindeloze had kunnen rekken, te beslui ten een einde aan het debat over de burgerrechten te maken. Daarvoor is een meerderheid van tweederde nodig en die is alleen te verkrijgen in dit ge val door een nauwe samenwerking van republikeinen en noordelijke democra ten. Nu de filibuster ten einde is, kan men een snelle stemming verwachten, w’aarvan de uitslag al vaststaat. Het wordt ja, maar met amendementen. Huis en Senaat moeten dan hun versies met elkaar in overeenstemming gaan brengen en dan zal de regering grotere bevoegdheden krijgen om tegen een rassendiscriminatie op te treden. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p V* to sizzen dert en dat Chroesjtsjow niet van plan ij daar op korte termijn iets aan te veranderen. Dat beide landen West- Berlijn als een zelfstandige politieke eenheid zullen beschouwen, zoals in het verdrag staat, doet daar weinig aan af. Formeel is West-Duitsland ook geen onderdeel van de bondsrepu bliek, de Berlijnse bondsafgevaardig- den hebben ook geen stemrecht. Maar tegelijk staat in het verdrag, dat het geen inbreuk kan maken op de rechten en plichten van beide partijen die uit bilaterale of andere internationale overeenkomsten voortvloeien. Dat ga randeert de positie van West-Berlijn. ningers nei foaren komd mei skokken- de idéën oer de takomstige üntjowing fan de Nederlanske lanbou. Hia krigen tige folie krityk, ek fan har kollega’s, mar hja bliuwe yn it fjild mei har re volutionaire takomstforwachtingen. Dit jier wie it forgoed raek. De kopstikken fan it ministeary hawwe de wapens krüst mei kopstikken üt de Wagening- se groep. Hwat kant giet it üt en hwat kant moat it üt? Gjin minske kin dit mei wissichheit sizze, mar dochs is it goed, dat hjir oer tocht wurdt en foar safier mooglik ek ütstippele. Hwant alles hwat wy dogge hat in bitsjutting foar hjoed, mar ek wurdt dêrtroch de takomst min of meat boun. Nim nou de bidriuwsgreatte by de ruilforkave- ling. Dy giet üt fan boerespullen fan net minder dan 15 h.a. Dus de nije pleatsen, dy’t boud wurde, sitte troch- strings fan 15 oant 25 h.a. en in diel greatere. Dat is neffens de measte des kundigen yn 1964 in forstannige en lykwichtige opset. As lykwols de ta komst wurdt sa as in diel fan de agra ryske deskundigen tinkt, dan soe men hjoed al oars hannelje moatte. Dizze groep sjocht nammers yn de takomst bidriuwen kommen fan hündert en twahündert h.a. hwerby it rendemint fan de masines gunstich is en de wurk- fordieling ek. Earst troch gearwurking fan seis, sawn boeren bigoun, sille mei- dertiid de lju, dy’t sterke lieding jaen kinne en prima organisearje, ransels nei boppen komme. De oaren wurde dan wurkkrêften. Hja ündersteune har opfetting mei birekkens oer greate ma sines, sa as hege drukpersen foar it ken. Om te herenigen moet men het toch met de tegenpartij eens worden en ut het verdrag dat Chroesjtsjow met Ulbricht heeft gesloten, kan men dui delijk opmaken, dat Rusland niets voor een hereniging voelt. Oost-Duitsland is een soevereine staat, aldus het Oos telijk standpunt en Oost- en West- Duitsland moeten maar op voet van gelijkheid onderhandelen. De eenheid ligt niet in het verschiet. Consolidatie van de toestand. Toen Chroesjtsjow in november ’58 de eis stelde, dat men het binnen een half jaar eens moest zijn over een vredes verdrag met Duitsland, en dreigde een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten, waarin de kwestie- Berlijn geregeld zou worden, steeg de spanning in de wereld tot grote hoog te. Chroesjtsjow eiste n.l. de instelling van een neutrale vrijstad West-Berlijn, waaruit de Westelijke troepen verdwe nen zouden zijn, de Westelijke troepen die de enige garantie voor de vrijheid van de Westberlijners vormden en vor men. Enkele malen is Chroesjtsjow op deze gedachte teruggekomen, maar de Westelijken bleven onwrikbaar zitten. Het verdrag, dat eind vorige week is gesloten, is net het vredesverdrag, waarmee de Russische premier heeft gedreigd en het is belangrijker om wat het niet dan wat het wel is. Het is niet het vredesverdrag van de dreigemen ten en dat houdt in feite in, dat het aan de huidige toestand niets veran- hea, sleatreinigers, kunstmeststruijers, lükers, elevatoren, gerskniezers en al sa mear. Hoe meat üren sokke djüre masines meitsje kinne, hoe minder it kostet. Mar al ha se mei dizze rede- nearing gelyk, dêrom is dit net it ien- nichste, dêr’t it op oankomt. Al dizze kalde, ekonomyske redenearingen, dy’t fakentiids ek ekonomysk al lensidich binne, dogge gjin rjucht oan de kwesje yn syn hiele hear en fear. Boer wurde en wêze is net allinnich in saek fan: op dizze wize fortsjinje ik medr as yn in oar fak of ambt, dus in ekonomyske kar, mar der sit folie mear oan fêst. En in folk kin syn agrariërs ek net al linnich wage mei de kalde sifers fan de kosten fan mar moat wol deeglik de morele, siale, fysike en ünderkenne fan elke oare groep mei in apart stimpel. Hwat Italië okkerjiers dien hat mei it opdielen fan greatbidriuwen, dy’t tech- nysk oan hege easken foldienen, wiist op in better bisef fan de waerde fan it gesinsbidriuw foar it hiele folk. Dat wol net sizze, dat dizze saek mei in- kelde greate wurden ütiten wurde kin. Dat is sa net. Hwant dizze gesinsbi driuwen sille, om de takomst treast to wezen, sa wêze moatte, dat har biwen- ners harren der op it skik fiele, dat hja mooglik wol oars libje as oaren, mar net minder, dat er in goed stik brea is en mooglikheden om de bern in goede opfieding en oplieding to jaen, dat hja maetskiplik weardearre en normael opnommen wurde yn it mienskipslibben. Dit sil bipale oft de 5 Man 3 weken 60 meter onder water. Begin Juli zullen 5 geleerden van de Amerikaanse marine in de omgeving van de Bermuda-eilanden afdalen tot een diepte van 60 meter in het eerste Amerikaanse labora torium voor onder-water-onderzoekingen. De mannen, van wie de voor malige astronaut Scott Carpenter de bekendste is, zuilen drie weken onder water blijven. De foto toont het onder-water-laboratorium de Sea Lab 1. Zou spreker de sensatiezucht voorop stellen, dan zou hij zijn relaas kunnen kruiden met talrijke voorbeelden van de amoureuze perikelen, waarin onze jongelui in den vreemde konden gera ken. Ook de liefde was n.l. een steeds latent gevaar. In de reiszak van velen zat in een verstolen hoekje Amor, of wat daarvoor doorging, verborgen. Het kwam meer dan eens voor, dat de jeug dige kuiïstenaar zijn hart verloor aan een plaatselijke schone en zijn reis öf langere tijd onderbrak öf er maar ver der geheel van afzag. Dit overkwam b.v. Karel Dujardin op de thuisreis in 1651 in Lyon. Daar waren reeds eerder, op de heenreis, Jan Assalyn en Nicolaas de Helt Stokade door twee zusters voor het huwelijksbootje gestrikt. Het zij te hunner ere gezegd, dat zij beiden hun reis hebben voortgezet en hun echtge noten, waarschijnlijk na een teder af scheid, voor enkele jaren hebben ach tergelaten met de zoete mijmeringen over een jong huwelijksgeluk en de on gewisse vooruitzichten op een mogelij- ke hervatting daarvan. Kunstenaar schap overwon liefde. De terugreis uit Italië ging meestal via Venetië, langs de Brenner, door Oos tenrijk en Zuid-Duitsland naar de Rijn streek, vanwaar men verder afzakte naar het Noorden. Zwitserland werd om rijn onherbergzame natuur gemeden. Het is ’n uitzondering als Jan Hackaert hier in de vijftiger jaren enige tijd door brengt. Men stelle zich het Rome van de 17de eeuw vooral niet te stedelijk voor. De stad kende binnen haar muren nog zeer landelijke gedeelten. Zeker, de bouw activiteiten van de Contra-Reformatie wijzigden snel het stadsbeeld. Nieuwe monumentale bouwwerken verrezen, reeds bestaande werden uitgebreid of verfraaid. Denk bijv, aan de gevel van de Sint Pieter. Noord- en Zuid-Nederlanders, Fransen en Duitsers verenigden zich in de schil dersbent, die zich sinds de jaren 1620- 1623 langzamerhand had gevormd. Deze bent had ook tegelijk het karakter van een syndicaat en van een gezelligheids- vereniging. Beroemd en berucht waren de feestelijke inwijdingen van nieuwe leden. Feestvieren zit de Romein, in het bloed. De niet-Italianen blijken echter snel ge ïnfecteerd te worden! Niet alle Neder landers in Rome waren evenwel lid van de bent of, zo zij het wel waren, na men zij niet alle aan de feestgelagen deel. Velen hunner stonden in dienst van kar dinalen en prinsen. Na 1640 schijnt de animo voor de bent danig aan het tanen. Met ups en downs heeft de bent haar lustig bedrijf tot kort na 1700 voort gezet. Dan komt het einde. In haar bijna honderdjarig bestaan heeft de bent als vakorganisatie en gezellig- heidsvereniging haar betekenis gehad voor de langenoten in de Eeuwige Stad. De tentoonstelling „Italië in de toets der Gouden Eeuw” is meer dan een zui ver kunsthistorische expositie, aldus be sloot spreker. Zij is tevens een brok cultuurgeschiedenis en zij poogt een in druk te geven van het ideaal, dat Italië voor onze 17de eeuwse voorouders be lichaamde. De opvolging van De Gaulle. President De Gaulle heeft een bezoek gebracht aan Picardië, de oude land streek ten noorden van Parijs, en hij heeft iedereen verbaast door zo kort na zijn operatie weer enkele dagen lang in brandende zon en stromende regen handen te kunnen schudden en rede voeringen te houden. De Gaulle heeft in zijn toespraken enkele duistere op merkingen gemaakt over zijn toekomst plannen en dat heeft de gehele schare van Parijse commentatoren aan het werk gezet. De algemene indruk is wel, dat De Gaulle zich voor een volgende ambtstermijn kandidaat zal stellen. Komt hij voordien te overlijden, dan zal niet zoals nu de voorzitter van de Senaat hem opvolgen, maar de premier om het volk een nieuwe president te laten kiezen, die, zoals De Gaulle zei, een boven de partijen staande figuur moet zijn. Hieruit hebben sommigen opgemaakt, dat De Gaulle denkt aan een figuur als de graaf van P Franse troonpretendent. Chroesjtsjow op reis. Tot de reizende staatshoofden behoort zeker Chroesjtsjow. Hij was nauwelijks enkele weken terug van een inspannen de reis naar Egypte, of hij is nu weer voor drie weken op stap gegaan naar Scandinavië, voor de tegenbezoeken aan de drie premies, die hem al in 1955 en 1956 hadden opgezocht. Aan vankelijk was 1959 uitgezocht, maar de zeer onvriendelijke toon in de Scandi navische pers gaf hem het voorwendsel de reis af te zeggen. Hij wilde zijn handen vrij hebben voor zijn bezoek aan Eisenhower. Maar nu, vijf jaren la ter, is het er toch van gekomen. Het is een rustig programma geworden, voor zover het bekend is, want men is uit veiligheidsoverwegingen bijzonder zwijgzaam. Er leven in de Scandinavi sche landen, en vooral in Zweden vele vluchtelingen uit de door Rusland op. geslokte Baltische staten en het zou zeer onplezierig zijn als de Russische premier in een van de rustige Scandi navische landen het slachtoffer van een aanslag werd. Naar verluidt hebben de Hongaarse arbeiders op een Deense scheepswerf, die op het programma staat, op de dag van het bezoek een snipperdag gekregen. Maar zo op het eerste gezicht lijkt het meer een va- cantieuitstapje dan een politieke reis.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1