Toenemende spanning in z.o.-Azië Huurverhoging gaat toch op 1 juli m f 4 Wet op de burgerrechten aangenomen Vernieuwing van de vreemdelingenwet REM F Gouden filmpjes .d btL I Gymnastiekfeesten met Zweedse turnsters en turners üs hjoed p p to sizzen ra M. U.V’ ft F "W STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 's VRIJDAG 26 JUNI 1964 103e JAARGANG No. 48 PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR J. A. MIDDELHUIS PIET Het gevaar van bluf. z... fa Op een bijeenkomst van het N.K.V. in Utrecht heeft Z.E. Bernard Kardinaal Alfrink aan de scheidende voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakver bond, de heer 3. A. Middelhuis, de versierselen uitgereikt behorende bij de pauseljjke onderscheiding van Commandeur in de Orde van St. Sylvester. In het midden mevrouw Middelhuis. De heer Middelhuis droeg het voorzitter schap over aan de heer P. J. J. Mertens. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag AUTO OP AHOB-OVERWEG GEGREPEN 4e week juni 1914 Versterkingen naar Thailand. laten ook veel te wensen over. De kaste- geest van de officieren acht hij niet in overeenstemming met de democratische geest in het nieuwe Duitsland. De vrees bestaat, dat het leger weer een staat in de staat zal gaan vormen. Het laat ste woord hierover is in Duitsland nog niet gezegd. Heye is al op het matje geroepen bij de Minister van Defensie, maar hij houdt voet bij stuk. Gevraagd een ambtenaar ter secretarie, volkomen op de hoogte van de gemeen teadministratie en in staat zelfstandig te werken. Jaarwedde f 200, met uit zicht te worden benoemd tot administra teur der waterleiding. Jaarwedde f 100. Naar schatting lopen er momenteel 1000 onderwijzers en onderwijzeressen rond zonder betrekking. Bioscoop-programma: De laatste adem tocht (in drie afdelingen). Abonnementsprij» f 1 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Piraten - zenders Amusementers Zijn vaak aan bod. Eerst slaagt het vlot Stil pleziermaken. Maar die goed waken, De ambtenaars (Heus niet zo schaars) ’t Duurt dagen - weken Dan is ’t bekeken Uit met de pret. Want bij de wet Blijft ’t ontoelaatbaar Ja - zender - praat maar Je baas - weet ‘t wel. Hem wacht de cel. De kleine bazen Neemt men te grazen Wie loon biedt - ja „Veronica” Niemand pakt Janus Rustig doorgaan dus. ’t Komt altijd goed De winst is zoet De grote bazen Weten de mazen Glippen er door Houden gehoor. Plutocraat Zwolsman Die aan de rol kan Verolme incluis Wie durft ze temmen Met wetjes REM-men? Ze zijn niet bang Voelden ’t allang De gouden heren Kan men niets leren Scholten - is ’t waar? Speelt u het klaar? Hoedzje dy foar de woede fan In geduldich mlnske Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A j. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (03157) L 1 l X j i Duitsland ontstaan, waar de gepensio neerde admiraal Heye, de commissaris van de Bondsdag voor de bondsweer ofwel het leger, in een rapport en in de openbaarheid ernstige kritiek heeft geleverd op het nieuwe Duitse leger, dat volgens hem al te zeer op het oude gaat gelijken in de geest van de kada- ver-discipline en het breken van de wil van de recruten. De trainingsmethoden Vreemdelingenwet. Het toeval wilde, dat de Tweede Kamer zich op dat ogenblik bezighield met de toelating van vreemdelingen in ons land. Minister Scholten had nl. eindelijk een voorstel tot vernieuwing van de vreem delingenwet in openbare behandeling gebracht. Het wekte in de Tweede Ka mer algemene voldoening, dat voortaan aan vluchtelingen meer rechtswaarbor gen zullen worden verleend. De lang be staande toestand, waarin zij toch wel erg afhankelijk waren van de gunst der overheid, vonden de Kamerleden eigen lijk niet in overeenstemming met de historische reputatie van gastvrij asyl- land, welke Nederland in de vreemde geniet. Grenskwestie. Tegelijkertijd werd in de Eerste Kamer aandacht besteed aan het noodlottig voorval, dat aan een automobilist, die bij Valkenswaard de grens wilde passe ren doch daarbij door de douane werd j Nieuw Spaarbankgebouw te Bolsward gereed. Hier stond vroeger het „Rood- hert” (café). Architect was P. Jansen Szn. te Meppel. Aannemer werd E. Sta- tema Ezn. te Bolsward. De stijl is ouder wets degelijk. Comfort en elegantie pas sen zich aan practische doelmatigheid. Het antieke en moderne zijn tot een schoon geheel gecombineerd. De meube len, alle in oud eikenhout, zijn vervaar digd in de fabriek van Praamsma. Hoewel de regering in Washington er van overtuigd schijnt te zijn hier voor De huurverhoging van 10 S. 12J4 procent gaat per 1 juli in. De Eerste Kamer heeft met 83 tegen 18 stemmen haar goedkeuring geschonken aan het daartoe strekkende voorstel van minister Bogaers. Aanvankelijk had drs. Bogaers er re kening mee gehouden, dat de senatoren zijn voorstel deze maand niet meer zou den kunnen behandelen. Tijdens de behandeling In de Tweede Kamer had hij nog een wijziging in zijn voorstel aangebracht, waardoor het huurwetje ook op 1 aug. in werking had kunnen treden. Doch de senatoren waren hem ter wille; zij zet ten vaart achter het werk. Dinsdagmiddag j.I. werd het wetsontwerp na een kort debat goedgekeurd. Tegen stemden de socialisten, pacifisten en communisten. Geslaagd voor het eindexamen gymna sium te Sneek K. S. van Andringa en D. Kalma. haar derde grote crisis te staan (na Berlijn en Cuba), is het toch niet recht duidelijk wat men wil bereiken met de oorlogsdreiging. Deze kan, om te be ginnen, slechts effect hebben wanneer na A ook B kan worden gezegd, of wan neer de tegenstander dat gelooft en zich laat intimideren. Een oorlog tegjen China nu, een oorlog op grote schaal, die Peking ernstig zal treffen, zodat het het hoofd in de schoot zal leggen, lijkt technisch en vooral ook politiek uiterst moeilijk te voeren. Aanvallen op ongrijpbare verbindingslijnen heb ben zelden veel succes. Moet men groot scheepse landingen verwachten of ter- reuraanvallen op grote steden? Het klinkt allemaal te onwaarschijnlijk om veel Indruk op de Chinezen te ma ken. En in dat geval dreigt het gevaar dat de Amerikanen onwaarschijnlijke dingen moeten doen om hun bluf waar te maken. Dat is het gevaar van het ogenblik. Het zal de Chinezen ook niet van hun stuk brengen, wanneer de Russische Prawda hen verzekert, dat zij niet op Russische steun kunnen rekenen in een crisis, wanneer zij hun „smerige anti- Sowjet-campagne” voortzetten. Dit geeft alleen aan, dat Chroestsjow ondanks de crisis in het Verre Oosten, zelf wil blijven streven naar ontspan ning met de Ver. Staten. Als er wat gebeurt, kunnen de Chine zen niet zeggen, dat zij niet gewaar schuwd waren. Maar zal er wat gebeu ren? ’t Lijkt minder waarschijnlijk. In de eerste plaats is het tijdstip van de Amerikaanse waarschuwingen, die met het zenden van versterkingen naar Thailand gepaard zijn gegaan, gunstig gekozen. De regentijd is aangebroken en dat zal de operaties belemmeren, hetgeen voorlopig de indruk zal wekken, dat de communisten zich, in verband met de Amerikaanse dreigementen wat inhouden. Dat zal zeker op de Amerikaanse kiezers, die in november hun nieuwe president moeten kiezen, een voortreffelijke indruk maken. Het zou te ver gaan te betogen, dat de huidige politiek van waarschuwin gen alleen door verkiezingsoverwegin- gen werd bepaald. De Amerikaanse re gering maakt ziqh zeer bezorgd over de ontwikkeling in Zuid-Oost-Azië. In be paalde kringen werd er al enige tijd op aangedrongen de oorlog tot Noord- Vietnam uit te breiden om de commu nistische bases te treffen, maar het staat nog te bezien of Washington hier toe zal overgaan. Kans voor Enosis? Inönü, de Turkse premier, heeft in het parlement vorige week maar een ma gere meerderheid gekregen voor zijn politiek ten aanzien van Cyprus. De oppositie eist een militantere houding. Inönü achtte de meerderheid nog wel groot genoeg om naar Washington te gaan, waarheen hij door president John son was uitgenodigd, die nu alle best doet om voor de kwestie-Cyprus een oplossing te vinden. De troepen van de Ver. Naties blijven er nog drie maanden, maar dat is ook geen oplossing. Volgens de Amerikanen zullen de Ver. Naties ook geen oplos sing kunnen brengen, doordat zij vast moeten blijven houden aan een onaf hankelijk Cyprus. Men krijgt de indruk, dat de Ameri kaanse regering een oplossing nastreeft die daar juist een einde aan maakt. Er valt n.l. veel te zeggen voor de be faamde enosis, of aansluiting bij Grie kenland, wanneer men er van uitgaat, dat de onafhankelijkheid voor de Turk se bevolking minder gunstig is dan enosis. Athene zou de Cyprische plaat selijke overheid vermoedelijk wel in toom houden. Voor Amerika is het bij zonder belangrijk, dat het onafhanke lijke Cyprus onder Makarios verdwij nen zal, want dan is het gevaar van de baan, dat de communisten aan in vloed gaan winnen op dit eiland. Makarios zal niet veel voor enosis voe len, maar wanneer het woord weer als mogfelijkheid gevallen zal zijn, zal hij weinig kunnen doen tegen de vervul ling van wat voor de meesten een hartewens is. Het is nu zaak de Tur ken ervan te overtuigen, dat dit de beste weg is. Men zal met garanties en compensaties moeten komen, maar wanneer het principe niet meer zo ver worpen wordt, zou een oplossing in zicht komen, die Griekenland en Tur kije niet van elkaar vervreemden zou. Dat de oppositie tegen Inönü zo sterk was, zal hem niet ongelegen zijn geko men, want daarmee kan hij de prijs bij zijn Amerikaanse gastheer, d;e na hem de Griekse premier Papandreoe ontving, wat opdrijven. algemeen ontwaardde de bewindsman meer voor- dan nadelen van de fusie. Hij onderstreepte met name, dat het met het oog op de eenwording van de Euromarkt gewenst is, dat zich in ons bedrijfs- en bankwezen grotere een heden vormen. «M» j aangeschoten, het leven kostte. De KVP-senator Van Campen en de socia listische prof. Polak grepen enkele ac cijnswetjes aan om dit onderwerp aan te snijden. Staatssecretaris v. d. Berge geloofde niet dat van schuld bij de des betreffende ambtenaar kan worden ge sproken. De voorschriften zijn met gro te waarborgen omkleed, maar in de strijd tegen de smokkelfraude kan het vuurwapen niet geheel worden gemist. Dr. V. d. Berge sprak tenslotte echter de hoop uit, dat er een betere methode kan worden gevonden om voertuigen in het grensgebied zo nodig tot stoppen te dwingen. Burgerrechten. De Amerikaanse Senaat heeft nu de wet op de burgerrechten, die verbiedt negers de toegang tot restaurants e.d., gelijke werkgelegenheid en de stembus te ontzeggen of te bemoeilijken, aange nomen. Het Huis moet de wet in de lezing van de Senaat nog aannemen, maar men hoopt op ondertekening op 4 juli, de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag. De strijd om de doorvoering zal voornamelijk worden gevoerd in Mississippi, waar een groep van dui zend studenten naar toe zal gaan om de negers ter plaatse bij te staan en aan te sporen zich als kiezer te laten registreren. De politie van Mississippi is op alles voorbereid. Vermeld moet nog worden, dat senator Goldwater, die de beste kans maakt de republikeinse kandidaat voor het presidentschap te worden, tegen de wet heeft gestemd, niet omdat hij een voorstander van rassenscheiding is, maar omdat hij ge kant is tegen de groeiende invloed van de federale overheid op dingen die vol gens hem aan de overheid van de deel staat zijn voorbehouden. Hij noemde de wet ongrondwettig en de eerste stap op weg naar de politiestaat. Een ernstige controverse is in West- Vrijdagmiddag 3 juli zal een groep van 30 Zweedse keurturnsters en turners in Bolsward arriveren. Zaterdag 4 juli nemen zij deel aan de optocht en geven ’s avonds een demon stratie in het Julianapark. De dames brengen rytmische oefeningen en en kele specifieke dansen. Ook de heren zullen zich niet onbetuigd laten en brengen zelf een Noorse spring- tafel mee, die schijnbaar in Nederland nog niet in gebruik is. Verder worden de internationale toe stellen gebruikt, zoals rek, ringen, brug en paard. Hun speciale nummer is de lange mat. Ook de dames en heren van „Lycurgus- Wilhelmina” zullen zich niet onbetuigd laten en komen met hun beste nummers. De dames en meisjes komen met brug ongelijk en evenwichtsbalk. De heren en jongens met Tremplin, paard en kastspringen. Al met al een boeiend en afwisselend programma. ’s Middags zijn er rayonwedstrijden op het C.A.B.terrein. Volgende week hopen wij hierop uit voerig terug te komen. Bestuur en leden zijn druk in de weer om van dit festijn iets groots te maken, de kleine en middelgrote banken. In het Pariwaarde. Dinsdagmiddag hield de Tweede Kamer zich bezig met de vraag of de bevoegd heid tot wijziging van de pariwaarde van de gulden het revalueren en de valueren aan de minister van Fi nanciën kan worden toevertrouwd. Bij de wijzigingen in 1936, 1949 en 1961 heeft de regering zich op het noodrecht beroepen en geen wetsontwerpen tot wettelijke bekrachtiging van haar be sluiten door het parlement ingediend. Zij was van oordeel, dat een normale wet- telijke procedure in dit geval niet mo gelijk was, gelet op de noodzaak een dergelijk besluit in strikte geheimhou ding voor te bereiden. Behalve de communisten en pacifisten konden alle politieke partijen zich met deze zienswijze verenigen. Door een der vroegere directeuren van de Nederland se Bank, prof. De Jong, is echter inder tijd betoogd dat de grondwet in art. 191 eist, dat de pariwaarde van de gulden bij een wet wordt vastgesteld. Voor alle zekerheid vroeg de christelijk-histo- rische afgevaardigde Scholten, dit vraagstuk eens aan het bureau voor grondwetszaken, dat op het departe ment van Binnenlandse Zaken onlangs is opgericht, voor te leggen. De socia listische afgevaardigde Perchar sugge reerde, dit bureau dan tevens te vragen of een zo vergaande ministeriële be voegdheid als in dit wetsontwerp was vervat, toch eigenlijk niet in de grond wet behoorde te worden geregeld. Mi nister Witteveen beloofde prompt beide suggesties aan zijn ambtgenoot voor Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, voor te leggen. Confrontatie. Iets verder naar het Oosten heerst de spanning tussen Maleisië aan de ene kant, Indonesië en de Philippijnen aan de andere kant. Indonesië vooral accep teert nog steeds niet de vorming van Maleisië, bestaande uit Malakka, Singa pore en het voormalige Britse Borneo; het beschouwt het als een uitdrukking van neo-kolonialisme, dat ’t bestrijden wil. Niet in de eerste plaats omdat het, evenals de Philippijnen aanspraken doet gelden op Noord-Borneo. Maar er speelt ook nog wel tussen door, dat Soekarno droomt of gedroomd heeft van een groot-Maleisië, met In donesië als centrum. Sinds vorig jaar voert Soekarno tegen Maleisië een z.g. confrontatie-politiek, bestaande uit ’t voeren van een guerilla in Noord- Borneo. Het afgelopen weekeinde zijn de leiders van de drie landen in Tokio bijeen geweest om een oplossing voor de problemen te vinden, maar de con ferentie is een volledige mislukking ge worden. Maandag voerden de Indone siërs een grote aanval op Noord-Borneo uit. -i'' - i' Bankfusies. Aan een ander belangrijk besluit op economisch gebied besteedde de Tweede Kamer afgelopen week veel aandacht. De socialistische oppositieleider prof. Vondeling stelde mondelinge vragen over de bankfusies, die zich in de afge lopen weken hebben voltrokken. Hij vroeg of hierdoor niet het gevaar van een handelsbankmonopolie is ontstaan. Minister Witteveen probeerde hem ge rust te stellen. Hij becijferde, dat het aandeel van de vier, bij de concentratie betrokken banken, in de credietverle- ning op lange en korte termijn in de afgelopen jaren niet is toegenomen, doch juist is afgenomen ten gunste van De spanning in Zuid-Oost-Azië lijkt toe te nemen. Amerikaanse regerings personen hebben laten dóórschemeren, dat er nu eens een einde moet komen aan de steun van Noord-Vietnam en China aan de opstandelingen in Zuid- Vietnam en Laos. Herhaaldelijk al hadden de Ver. Staten Peking zitten seinen dat zij de situatie zeer ernstig opnamen. Een van de middelen daartoe was de met veel ophef gehouden conferentie in Honoloeloe, nog geen maand geleden, nadat Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, tevoren al had gewaarschuwd, dat het voortduren van de communistische agressie wel eens een uitbreiding van de oorlog tengevolge zou kunnen hebben. Er worden nu met veel nadruk vergelijkingen gemaakt met Berlijn in 1961 en Cuba in 1962, toen een vastberaden houding van de Ver. Staten geleid heeft tot het inbinden van de tegenstander. Daarmee wil men nu ook hier zeggen: tot hier en niet verder. Het is ook opmerkelijk, dat een militair ook weer eens politieke dingen mag zeggen. Admiraal Feit, die afscheid heeft genomen als opperbevelhebber in de Stille Oceaan, heeft verkondigd, dat Amerika er op voorbereid was een totale oorlog te riskeren, om de communistische agressie in Zuid-Oost-Azië tot stil stand te brengen. Een wagen met vier inzittenden is maandagavond op de spoorweg overgang Sloterdijk in Amsterdam door een trein gegrepen. De over weg is voorzien van automatische halve bomen. Waarschijnlijk heeft de autobestuurder het rode waar- schuwingslicht genegeerd, juist voor de bomen omlaag gingen. Midden op de overweg is de motor van de auto afgeslagen. De w’agen werd door de trein totaal tegen het sein huis verpletterd. De bestuurder is ernstig gewond, de overige drie in zittenden zijn er wonder boven won der goed afgekomen. Op de foto het autowrak, op de achtergrond de a.h.o.b. Hwaf Hat Qabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1