Ds.J. G.H. Eggink komt naar 1964, JAAR VAN VEEL EEUWFEESTEN „Bloemkamp Ws iy» Een eeuw geleden werden er veel initiatieven genomen Clandestiene zender Fan de Martinytoer x Groot Volleybal- lournooi Zilveren filmpjes Platteland üs hjoed p to sizzen liet zwijgen opgelegd In samenwerking met de Rijkspolitie te Weerselo hebben opsporingsambtenaren Indiase premier Sjastri overwerkt 103e JAARGANG No. 49 DINSDAG 30 JUNI 1964 99 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Wymbritseradeel. fa- Tj. de J. ^1 le week juli 1939 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag l Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) SULVEREN SIED, GOUDEN FRUCHT Dizze spreuk wie jierren lyn, faeks noch wol, de slogan, hwermei in forsekerings- maetskippij har reklame makke, mar diskear hat hja relaesjes op in oare saek dy’t fan 'e wike offisieel har wurk bi- goun is. Yn it doarp Oentsjerk, in pear kilometer to’ Noarden fan de strjitwei tusken Ljouwert en Grins by Swarte- weisein, is de earste Praktykskoalle foar it greidebidriuw iepene. De earste yn Nederia.nl Foar de bouboeren wiene al twa sokke skoallen yn Sélan ien en ien yn de nije polders, mar foar it greidebidriuw wie dy der jit net. In jier as fiif lyn wie it de hear P. van der Mark, dy’t doe yn- spekteur fan it lênbou-ünderwiis wie GROOTSE KUNSTSKIBAAN VAN EUROPA IN HEER HUGO WAARD Zaterdag is in Heer Hugo waard de grootste Kunst-ski-baan van Europa geopend. Na de officiële opening werd een landenwedstrijd Nederland-Beigië gehouden. De foto toont de baan, tij dens de voorbereidingen voor de lan- den-wedstrijd Holland, ik sta stil in jou verloren en zie je eindeloze zee waaruit je wolken zijn geboren die drijven over dorp en stêe Holland, ik sta stil van jou te dromen en hoor je winden in een lied dat suiselt door je wilgebomen en fluistert in je pluimend riet. Holland, in jou staat mijn kleine woning ik zie heni aan een landweg staan en plotseling hoor ik moeder vragen: „Mijn jongen, waar kom jij vandaan?” Mart. W. H. de Weerd Samenstelling gemeenteraad Bolsward: RK Staatspartij, 5 zetels: T. v. d. Zee, J. Boekema, P. Bijvoets, F. v. d. Meer, S. Nota; SDAP, 2 zetels: D. de Jong, Sj. Hollander; V.D.-L. St., 2 zetels: D. Steensma, W. Brandenburg; AR partij, 2 zetels: D. B. Eerdmans, J. Th. Prins; CHU, 2 zetels: L. Zittema, J. de Haan. Idem Hennaarderadeel. CHU 6 zetels: F. Galerna, Y. J. Ringnalda, F. Wijnstra, W. Terpstra, M. A. Wiersma, J. R. Boschma; VD en VB 2 zetels: S. Dan- tuma, K. Hellinga; AR 2 zetels: S. A. Zandstra, H. P„ Boersma; SDAP 1 ze tel: J. Pagels. (De heer J. R. Boschma werd met voorkeurstemmen gekozen). Het nieuwe gemeentehuis van Baardera- deel zal deze zomer worden voltooid. Neat bringt de moed sa goed oan it Ijocht as de tsjinspoed Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Holland, ik sta stil naar je te kijken en zie een boer langs akkers gaan daar ginds die zwarte, stoere dijken voorbij een veld met wuivend graan Bolswards Nieuwsblac Als dit jaar de vlag op de wipbrug bij het lemswalderset komt en de buurtschap aldaar op gepaste wijze gaat feesten, is dat omdat die brug dit jaar 100 jaar bestaat. In 1864 werd het initiatief genomen de „zetten” door een vaste oever verbinding te vervangen. Maar ook in ander opzicht was 1864 een vooruitstrevend jaar voor Bolsward. In dit jaar begon men buiten de Blauwpoort te bouwen, rypte het plan een kunstweg naar Exmorra aan te leggen, een stoombootlijn op Heerenveen te openen, ontstond het eerste telegraafverkeer. Kortom, Bolsward geraakte op meer dan één wijze uit zjjn isolement. Zelfs in sociaal opzicht waren er verbete ringen, n.l. het instellen van een z.g. spijscommissie. Over deze en tal van andere zaken ontlenen we gegevens aan wat „Observator” in de twintiger jaren in dit blad schreef over oud-Bolsward. De heer J. Krol, burgemeester van He- melumer Oldephaert en Noordwolde benoemd tot burgemeester van Vriezen- veen. Idem Wonseradeel. AR 4 zetels: S. F. Brüne, D. Steringa, M. van Althuis, J. J. Burggraaff; CHU 5 zetels: G. van Slageren, H. N. H. K. de Jong, S. Zood- sma, Joh. Tigchelaar; E. Reidsma; RK Staatspartij 1 zetel: F. G. Bergsma; Vrijz. Dem. Bond 3 zetels: W. K. Post- ma, A. de Vries; J. Tichelaar; SDAP 2 zetels: B. Elsinga, P. Sieswerda. dox-Hervormd predikant naar Drachten aannam, was dan ook, zo zei hij des gevraagd in een interview, toegestaan aan de Drachtster Courant, waaraan wij deze gegevens ontlenen, het feit, dat tot zijn (zuider)wijkgemeente een aantal inrichtingen van deze aard zou den behoren. Het lijdt, volgens genoemd blad, geen twijfel of de nog nooit opgeloste tegen stelling binnen het orthodoxe deel van de Hervormde gemeente van Drachten (tegenstellingen die uiteraard hun weer slag vinden in het moeizame ver loop van de beoogde integratie tussen beide modaliteiten) zijn er mee oorzaak van geweest, dat Ds. Eggink, voorstan der van die integratie, van standplaats verandert. De bevestiging in Bolsward op 5 juli vindt des morgens plaats in een ge combineerde dienst. Ds. Kreb treedt als bevestiger op, Ds. S. J. Wouda als liturg en Ds. Eggink zal in diezelfde morgen dienst een korte predikatie houden. Die zelfde middag denkt hij in de kapel van „Bloemkamp” zijn eerste dienst te houden. Van een afscheidsdienst In Drachten was zondag eigenlijk geen sprake; de dienst in de Grote kerk werd echter gevolgd door een samenzijn in „De Rij zende Zon”, waar voor wie dat wensten gelegenheid was om persoonlijk af scheid te nemen van Ds. en Mevr. Eg gink. Ds. J. G. H. Eggink, Ned. Herv. predi kant te Drachten is zondagmiddag j.l. in een avondmaalsdienst in de Grote kerk voor de laatste maal in Drachten voorgegaan. Hij is n.l., als geestelijk verzorger van het verpleeghuis- en revalidatiecentrum „Bloemkamp”, beroepen te Bolsward als predikant met bijzondere opdracht. Op zondagmorgen 5 juli a.s. zal hij als- zodanig in de Bolswarder Martinikerk bevestigd worden door één van de beide Bolswarder Hervormde predikanten, Ds. H. Kreb, die tevens voorzitter is van het stichtingsbestuur van „Bloemkamp”. Begin april j.l. ontving Ds, Eggink, zo als wij destijds meldden, een benoeming als geestelijk verzorger van „Bloem kamp”, dat momenteel een honderdtal patiënten telt, maar een capaciteit van 140 bedden heeft. Het bestuur van „Bloemkamp” wordt naar evenredigheid gevormd door vertegenwoordigers van de drie Protes tantse kerkgenootschappen in Bols ward: 11 Hervormd, 8 Gereformeerd en 2 Doopsgezind. Op die benoeming is naderhand ook een beroep gevolgd en wel als (derde) Her vormde predikant van Bolsward, met bijzondere opdracht. Die opdracht be staat dan in de geestelijke verzorging van „Bloemkamp”, maar als predikant zal Ds. Eggink ook zitting hebben in de Bolswardse kerkeraad, hetgeen ove rigens geen verplichting tot werk bin nen de kerkelijke gemeente inhoudt. Evenals de voorgaande jaren organi seert de phaatselijke volleybalvereni ging ,,Set Up” weer haar Heamielvolley- baltournooi op zaterdagmiddag 4 juli a.s. op het R.E.S.-terrein. Dat dit tournooi er mag zijn, blijkt wel uit de steeds groeiende belangstelling uit alle delen van Friesland, die aan de uitnodiging gevolg hebben gegeven om naar Bolsward te komen. De deelnemende verenigingen zijn: Oldehove, Smash, Postale, Rang, Lekas, E.B.L., D.H.C. uit Leeuwarden; Olym pus ’63, R.K.V.C., Wrotters, Lankhorst uit Sneek, D.B.S., Balk, Oeverzwaluwen Koudum, Makkum uit Makkum, Vot rom uit Roodhuis, S.N.V.V. uit St. Ni- colaasga, S.V.W. en Vios uit Workum, Friso uit Joure en Set Up. De heren spelen in een ere-klasse, eerste en tweede klasse, terwijl de dames in een eerste-, tweede- en derde klasse spelen. Op tien velden zullen 36 teams op sportieve wijze om de hoogste eer strijden. Met medewerking van de plaatselijke middenstand is het mogelijk fraaie prij zen ter beschikking te stellen. Gezien de sterkte-verhoudingen van de verschillende teams kan mooi volleybal en spannende wedstrijden tegemoet ge zien worden. De organisatoren verwachten dan ook veel publieke belangstelling. De toe gang tot het veld is geheel gratis. Fransken it seine: net allinnich it savoir, mar it „savoir faire”. En de direkteur-generael fan de lanbou Ir. J. W. Wellen makke it yn syn iepenings- rede jitteris düdlik, dat hwer’t alles der op wiist, dat de measte boeren der mei har hüshalding allinnich foar komme to stean, dat it dan fan it greatste bilang is, dat hja ek praktysk tige ünderlein binne mei it omgean fan de djüre ma- sines, yn it bysünder mei de melk- masines. Hy seach foar de bikwame boer in goede takomst, mar ek allinnich foar dizze. West-Jerope sil yn de kom- mende tiid mear ien gehiel wurde op ekonomysk gebiet, sei er, mar de regea- ringen fan dizze Jannen biseffe goed, dat hja de lanbou net los litte kinne. Hja kinne neffens him fêst rekkenje op de stipe en de meiwurking fan har oerheden, as se seis soargje goede fak- Iju to wêzen. By in modern boerebi- driuw giet it om in kapitael fan twa of trije ton en dy’t dat biheart, sil op tech- nysk en ekonomysk gebiet bikwaem wêze moatte. It ünderwiis, praktysk en theoretysk nejst it ündersiik wol de boe ren dêrta yn steat stelle. Dêrom wurde de skoallen aloan better makke en sil ek de leartiid jit ütwreide wurde, foaral oan de middelbere skoal len. Dizze praktykskoalle kin dêrby in wichtich middel wêze en hy winske Fryslan lok mei it feit, dat dizze earste en iennige skoalle hjir üt ein sette. En sa is it lytse Oentsjerk mei ien slach it doarp wurden, hwert agrarysk Ne- derlan mei greate bilangstelling nei sjen sil. It sied fan Van der Mark winskje wy fan herten de gouden fruchten ta, hwert de greidboeren fan de takomst fan ite sille. demonstraesjes. Ek waerd de jeugdher- berch biskikber steld foar ynternaet en koe de jonge direkteur de hear: Ir. A. Osinga, in Fryske boeresoan, oan ’e slach. Nou wurkje hja al mei in man of tsien en binne de oanjeften foar ün- derskate kursussen al in jier yn it foar fol boekt. It liket winsklik hwat mear to fortellen fan it doel en de opset fan dizze nije skoalle. Alderearst hat men it each op de praktykfoarming fan jon ge leararen by it agrarysk ünderwiis. Binammen de saneamde praktykleara- ren, dy’t nou sawol by de legere as de middelbiere skoallen dwaende binne, moatte seis goed op ’e hichte wêze fan alle moderne middels. Hjir wurde hja dêrfoar set mei ünderskate typen melk- masines, fentilatoren, trekkers, pakje- parsen, koartorh alle moderne ark en reau. Hjir wurde hja mei alle hangre- pen fortroud makke en moatte hja der mei wurkje oant hja se dreame kinne. Foar dizze praktykleararen is dit ün- misber, mar ek foar melkmasine-yn- strukteurs, féfoer-adviseurs, stalkontro- leurs en al sokke lju is dit nije ynstitüt in ünmisber middel om har seis deskun- dich to meltsjen. De learlingen fan de Hegere Lanbouskoalle yn Ljouwert krije hjir har praktyklessen yn féteelt en fé- fuorjen, likegoed yn han en masinael melken. In great diel fan it jier sil de skoalle yn bislach nomd wurde troch de learlingen fan legere en middelbere lanbouskoallen, dy’t hjir in wike hinne geane om de moderne praktyk seis to dwaen. Dêrom is der safolle lan by en wurde der meidertiid in hündert kij hal- den om oefenmateriael to hawwen. De direkteur helle by de iepening jit oan, dat it net giet om it witten allinnich mar binammen om it dwaen. Sa as de Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en hjir yn Snits en nou deputearre fan Fryslan, dy’t by de organisaesjes oan- trune om dizze saek oan to pakken. Dat gie net sa flot yn earsten, mar hy sette steech troch en wist op it lést de lju om de tafel to krijen. Doe’t der earst in kommisje en letter in tydlik bistjür kaem, die it bliken, dat it better wie dizze saek to spyljen yn it nasjonale flak en gyngen de trije sin- trale boere-organisaesjes en de arbei- dersorganiaesjes mei it wurk troch. De opset wie in skoalle to krijen, dy ’t yn gearwurking mei it bisteande ünder wiis binammen de praktyk fan it mo derne greidboersbidriuw oanleare soe. Dêrfoar moast er komme likernóch 90 h.a. lê.n, ien of twa bidriuwsgebouwen, in skoalle mei les- en demonstraesje- lokalen en in ynternaet om de kursisten Onderdak to jaen. Dat wie net sa’n byt- sje en it hat ek hiel hwat fuotten yn it gat hawn om safier to kommen. Hwant hwer fynt men soks op in gaed- lik plak disponibel büten de nije pol ders Wol wie fan bigjin óf de oandacht fallen op de bikende Stania-state, mar it like der earst net folie op, dat men der slagje soe'mei lan of pleatsen. Sünder mis hat Mr. Oppedyk van Veen, boarge- master fan Tietsjerksteradiel der hiel hwat oan dien om de bislissing nei Oen tsjerk mooglik to meitsjen. Net allin nich dat it foarmekoar kaem om by in stik of seis boeren de learlingen prak tysk oefenje to litten, al ringen slagge it ek om hwat lan en in pleats to keap- jen en ien fan de gemeente to hieren. Dêrby wie it in wolkomme omstannich- heit, dat de hüshaldskoalle yn Oen tsjerk sluten wurde moast fanwege to min bilangstelling. Doe koe dy brükt wurde foar lessen en Naast zSjn werk in „Bloemkamp” is Ds. Eggink, die zich in het najaar met zijn gezin ook metterwoon in Bolsward hoopt te vestigen, belast met het onder houden van contacten, voorzover die op pastoraal terrein liggen, met de familie van de patiënten. Hij zal voorts lessen gaan geven aan de opleiding van de ziekenverzorgsters in deze inrichting. Drachten, waar Ds. Eggink in februari 19é zijn intrede deed, was zijn derde gemeente, na Halle (bij Doetinchem) en Avereest/Balkbrug. In beide laatst genoemde gemeenten werd hij actief be trokken bij de geestelijke verzorging in inrichtingen en ziekenhuizen, een vorm van pastorale arbeid die hem steeds meer ging boeien. Een van de redenen waarom hij destijds 't beroep als ortho- eigenlijke bruggen. De namen Hollan- derzet, en Ymswolderzet getuigen nog, dat mein er losliggende barten had voor de overtocht. In 1864 zijn het „flapbruggen” gewor den. De doorvaartswijdte werd groter en bij de twee genoemde bruggen moest nu ook een brugwachterswoning komen, want bij deze bruggen behoort ook een brugwachter. De boeren, die voor hun landerijen en bedrijf bij de verbetering belang hadden, hebben tot de vernieu wing en afkoop van onderhoud stellig wel iets bijgedragen, de schipperij, die er ook door gebaat was, dat de bruggen breder waren (en ook de vaart werd gebaggerd) maar er wordt sedert ook tol geheven. Elke 3 jaren moest daar voor de concessie bij de Regering aan gevraagd worden. Voor die bruggenbouw is door Bolsward indertijd f 16.000, geleend. Nog in hetzelfde jaar dat deze Wor- kumervaart zo werd verbeterd, rees ’t plan een stoombootdienst te openen van Workum over Bolsward en Sneek naar Heerenveen, dagelijkste dienst vice versa De ondernemer, de heer C. Troste Jr„ had van die stoombootdienst grote ver wachtingen. In die tijd waren de spoorlijnen Harlin- gen-Nieuwe Schans en Leeuwarden- Meppel in aanleg, terwijl ook nog an dere lijnen in onze provincie werden geprojecteerd. Ter verbetering van de verkeerswegen diene ook nog dat Bolsward f 500, toestond als een bijdrage aan Wonse radeel voor de aanleg van een kunst weg naar Exmorra. Er zou een nieu we weg gelegd worden door de lande rijen langs Sijbrandahuis, van het dorp Exmorra naar de Bolswarder-Tjerkwer- derweg. De provincie heeft er ook enige subsidie voor toegestaan en de gemeen te Wonseradeel heeft er een geldlening voor moeten aangaan van f 23.000, Het werd evenwel reeds najaar van het volgend jaar eer met de aardebaan en de bruggen werd aangevangen. Bolsward gevoelde in die tijd ook krach tig, dat het met de tijd mee moest. Dat werd ook getoond in de actie voor een spoorlijn en.ook gehoord door het wegbreken der poorten. PTT dezer dagen de clan destiene zender „Casanova”, ook uit zendend onder de namen „Winnetou”, „Top en Flop”, opgespoord en inbeslag- genomen. Daarbij is procesverbaal opgemaakt te gen de 18-jarige timmerman B. M. N., de 17-jarige etiketteerder G. H. J. L. en de 21-jarige landbouwer G. J. M., al len te Weerselo. In het jaar 1864 hield men voor het eerst een nieuwjaarsuitdeling vanwege het Gemeentebestuur aan de behoeftige gezinnen. Vroeger bestond hier de ge woonte, dat op de eerste dag des jaars de gegoede ingezetenen als het ware bestormd werden met nieuwjaarswen- sers. Het was allengs ontaard in een echte bedelpartij. Om aan dat lastig misbruik een einde te maken, werd men verzocht, aan de deur geen giften te verstrekken op de nieuwjaarsdag. Het plaatselijk bestuur zou voor een uitdeling zorgen, daartoe in staat ge steld door de inschrijvingen op een daar voor rondgezonden circulaire. De som van bijna f 350,kwam op die wijze binnen en werd aan de Spijscommissie ter hand gesteld. In 358 gezinnen, samen 1213 personen tellende, werd naar gelang de grootte van het gezin, een hoeveelheid spek en meel uitgereikt, terwijl in de gestichten de verpleegden ook onthaald werden en hen bovendien ieder een kleine gelde lijke bijdrage werd geschonken. Dit gebruik heeft zich tot voor de oor log gehandhaafd. Meestal werden de biljetten door de po litieagenten bezorgd en teruggehaald bij de burgerij, terwijl het geven aan de deur niet meer geschiedde. In het jaar 1864, 26 januari, stelde de Raad de grond buiten de Blauwpoort, de zogen. „Stadsdelen” beschikbaar als bouwterrein voor burgerhuizen. Vóór het huis van de heer Hokwerda moest het terrein onbebouwd blijven, maar verderop tot aan de boerenhuizinge van de heer M. Galema, werd de grond in erfpacht verkrijgbaar gesteld. De te genwoordige Harlingerstraat werd in korte jaren aan de zuidzijde volge bouwd. De boerenplaats is later afge broken, het terrein is thans door de fabriek „Hollandia” ingenomen. Ouden van dagen kunnen zich zeker nog herinneren, dat het terrein naast de weg, waar nu die reeks huizen staat, des zondags als een soort speelterrein werd beschouwd. Er werd veel gekaatst en nog meer „koek geslingerd”. Don derdags was het een bergplaats voor de talrijke boerenwagens, die boter en kaas naar de Waag brachten en hun paarden daarna stalden bij de herber gen; „Het Wapen van Wonseradeel”, thans café Boermans (in 1864 was er kastelein S. P. van der Wei) en „de Nieuwe Stadsherberg” toen kastelein H. P. Hilarides. Deze herberg is afgebroken omstreeks 1880. Een zaak van belang voor de handel, moge hier niet onvermeld worden ge laten. De 30e mei werd aan de Raad meege deeld, dat een missive van de Commis saris des Konings was ingekomen, dat het plan bestond een telegraaflijn van Sneek naar Bolsward aan te leggen, met uitnodiging een geschikt lokaal be schikbaar te stellen voor een telegraaf kantoor. Er werd toen aan Burgemees ter en Wethouders machtiging verleend voor de stichting van een nieuw ge bouw op het Hengstepad. Spoedig daar na werd het aanbesteed en Fokke Ham burg werd aannemer voor de som van f 2165.—. Dit gebouw is later, toen post en tele graaf in één kantoor verenigd zijn, ver kocht. Omstreeks de 20er jaren was het de sigarenwinkel van de heer A. Bakels. In 1864 was het postkantoor bij „De drie Posten”, in het huis later bewoond door Dr. Beekhuis bewoond. Directeur was toen de heer J. Witteveen, maar nog in hetzelfde jaar, werd deze ver vangen door de heer L. C. van der Feltz Het telegraafkantoor, dat 15 jan. 1865 voor het verkeer geopend is, stond on der leiding van de telgrafist 3e klas, J. Theunisse. Op ’t gebied van handel en verkeer kan nog vermeld worden, dat dit jaar de drie bruggen over de Workumervaart, die aan Bolsward behoorden, vernieuwd en verbeterd werden en de gemeente Wonseradeel de brug te Tjerkwerd ook veranderde. Voorheen waren het geen Hwat hat (jcibe Sb roar van de Nog geen drie weken nadat hij wijlen premier Nehroe had opgevolgd, is de nieuwe eerste minister van India, de 59 jarige Lal Bahadoer Sjastri, over werkt. Officieel althans is dit de reden die wordt opgegeven voor het afzeggen van al zijn afspraken; sedert vrijdag avond ligt hij, met een lichte tempera- tuursverhoging, op bed

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1