Amerika laat zuid-oost Azië niet los I en Feest op Soestdijk op het Binnenhof •L lil i alW f De Kongo een verscheurd land Roemenië zoekt contacten met’t Westen Problemen rond het REM-eiland «il R Gouden filmpjes de Fakansjefleur üs hjoed p p to sizzen Nieuw bouwsysteem voor de fabriek in „Bylden Prinsetün 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - it n VRIJDAG 3 JULI 1964 103e JAARGANG No. 50 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum IRENE WEER VERTROKKEN Ernstige gevaren. PYT? le week juli 1914 van te REM. NEDERLANDS OUDSTE INWONER OP VAKANTIE IN ZWITSERLAND Zeilwedstrijden te Harlingen Belgisch Frlesche kaatspartij te Sneek. Belastingen. President Johnson heeft de ernst van de toestand in Zuid-Oost Azië onderstreept door enkele nieuwe benoemingen in Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam. Am bassadeur Henry Cabot Lodge heeft ontslag genomen, ongetwijfeld mede om de mogelijkheid voor de republikeinse party te openen, critiek te oefenen op de politiek van Johnson. Ix>dge is namelijk een vooraanstaande republikein, die wel is genoemd als candidaat voor het presidentschap. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Taylor, de voorzitter van de stafchefs en daarmede de hoogste militaire autoriteit in Amerika. Taylor is een generaal met politieke belangstelling en is zeker geen houwdegen. De huidige politiek zal worden voortgezet, dat wil zeggen, steun aan Zuid-Vietnam en verzet tot het uiterste tegen het opdringen van het communisme. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Notaris Jacob Hazewinkel uit Zevenaar, de oudste mannelijke inwoner van Nederland, die kortgeleden zijn 104e verjaardag heeft gevierd, brengt op het ogenblik zijn jaarlijkse Zwitserse vakantie door in hotel Seeblick aan het Thuner-meer in Aeschi. Hij wordt vergezeld door zijn doehtc? Georgina, die ook al 76 jaar is. Foto: de heer Hazewinkel (midden) in vrolijk gesprek met de hoteleigenaar Noel Waespl Dinsdagochtend Is prinses Irene, die voor de verjaardag van haar vader naar Nederland was gekomen, weer uit Soestdijk vertrokken. Foto: begeleid door haar moeder, Koningin Juliana, gaat prinses Irene de Paleistrap af naar de gereedstaande auto •o-*-' Grivas terug op Cyprus. Hiernaast nog moest Johnson zijn hoofd houden bij de besprekingen, welke hij heeft gevoerd met Inönü, de Turkse premier, en Papandreoe, de Griekse mi nister-president. Beide mannen weiger den in te gaan op een suggestie van Johnson de hoofden bij elkaar te steken voor een oplossing van de kwestie Cy prus. Onverrichterzake zijn ze terugge keerd van hun bezoek aan Washington. Maar intussen is er toch wel iets aan het veranderen en dat wordt duidelijk door de terugkeer van generaal Grivas naar het eiland. Grivas is de legenda rische Dighenis, die de leiding van de guerilla tegen de Engelsen op zich had genomen, een guerilla, welke werd ge voerd met het doel aansluiting bij Grie- Roemenië. Roemenië, wij hebben het al eerder kun nen constateren, verzet zich voortdurend meer tegen wat het de heerschappij van Moskou op economisch en politiek ge bied noemt. Het heeft geweigerd mede te werken aan de z.g. „socialistische werkverdeling”, die het land in onvol doende mate zou industrialiseren. De Roemenen zijn rustig doorgegaan met hun plannen en hebben daartoe contac ten gezocht in het Westen. Een han- delsverdrag met Amerika is al gesloten en nu komen later in de maand Roe menen naar Frankrijk, vermoedelijk om ook daar hun economische onafhanke lijkheid een bredere basis te geven. zou zou Na 5% jaar te Witmarsum als predikant gestaan te hebben, nam gistermiddag Ds. J. E. van Brakel afscheid van zijn doops gezinde gemeente. de weken zolang bezig is geweest. Van tevoren kon al worden verwacht, dat deze voorstellen van staatssecretaris v. d. Berge zouden worden aanvaard. Hoe wel dit niet de bedoeling was beteken den deze voorstellen toch een belasting verlaging van een kleine f 200 miljoen. Met deze werkzaamheden achter de rug komt de zomervakantie voor de Kamer leden aardig in zicht. Eind volgende week zal het zover zijn. Veel belangrijks prijkt er verder nauwelijks meer op de agenda. Fakansjetiid bigjint Sil it der ea fan komme Wurdt troch hündert prosint ’t Deistich plak tidelik romme? Dy’t wurket hat wis rjocht Op ’t frijwillich ütbrekken Op soarchleas simmernocht Fan ’t reizgjen en it trekken Trinten fakansjefleur Jowt ’t libben Ijochter kleur Fakansje jowt ek rêst Dat moat in foarrjocht skine Party’s tinke, alles bést Wy wolle de stilte fine In öfgelegen oard Sünder forkearsgeroften Mei in primitive boat Under de blauwe loften Fakansje jowt plesier Elk hat aparte winsken Party’s sykje ’t leafst fier Fier buten de lansgrinzen Efkes yn fügelflecht Troch de greate wraldstêdden Tichtbij, dat is net echt Der is gaer niks to rédden Abonnementsprijs f 2 40 per kwartatl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hwa’t it lok mei hat kin oer sawn seen swimme hwa ’t it net hat fordrinke yn de goatstien I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Fakansjehalden wint Neffens de statistiken Twa en sechtich prosint Nimt in pear frije wiken It tal rint stadich op Dit langstme kin net lekke Oeral de ütnoegingsrop! Kom, lit üs reisgje en trekke Bolswards Nieuwsblad De aandacht van president Johnson werd door nog andere dingen in be slag genomen. Vorige week hebben we bericht, dat de aanneming van de wet op de burgerrechten door de Amerikaan se Senaat, het sein is geweest voor een groep van 1000 studenten in Mississippi om in actie te komen om naleving van de wet af te dwingen in een operatie, welke „Vrijheldszomer” wordt genoemd De start ervan is zeer ongelukkig ge weest, want drie van deze studenten, twee blanken en een neger, zijn spoor loos verdwenen. Men heeft slechts hun uitgebrande auto gevonden. Elders, in St. Augustine in Florida, is het enkele malen tot felle gevechten gekomen tussen negers en blanken. Allan Dulles, het vroegere hoofd van de inlichtingendienst, is aan het hoofd gesteld van de onderzoekingen naar de drie vermisten. Militairen zijn ingescha keld bij het zoeken, hetgeen in het Zui den al bezorgdheid heeft gewekt, want deze militairen staan onder de federale regering van Washington. Dulles heeft rapport over de situatie uitgebracht en de teneur ervan is, dat de vrijwilligers van de „Vrijheldszomer” bijzonder ern stige gevaren wachten in Mississippi. Tevens had de eindstemming plaats over de modernisering van de Vermo gens-, Inkomsten- cn Loonbelarcing, waarmede de Kamer in de voorr.fgaan- Er was feest op paleis Soestdtfk. Prins Bernhard vierde zijn verjaardag en zijn tweede dochter, Prinses Irene, kwam hem bezoeken. Wie zich haar bruiloft met Charles Hughes de Bourbon Parma ver van huis en familie herinnerde, die begreep, dat dit daar als een heugelijke gebeurtenis werd gevierd, en dat de buitenwereld zich daarmee maar niet moest inlaten. Op het Binnenhof had deze week overigens ook een historische gebeurtenis plaats. Een eeuwenoude burenruzie met België werd in de Tweede Kamer beslecht. Het Schelde-Rijnaccoord werd met instemming ontvangen; daardoor zal de Schelde over Nederlands grondgebied een verbinding krijgen met de R(jn. Nu de Belgen zich bereid hebben verklaard de Rynvaartpremies af te schaffen, was het verzet hiertegen in Nederland eindelek verdwenen. Tsjombé’s ster rjjst weer. Niet verlengd is de activiteit van de troepen van de Ver. Naties in de Kon go. Hier hebben zij een belangrijke rol Wie weet, dat de Republiek der Ver enigde Provinciën de Schelde tot aan de Franse tijd heeft dicht gehouden, begrijpt hoe moeilijk het is geweest de weerstand hiertegen, met name in Rot terdam, te overwinnen. In 1926—-’27 waagde een voorganger van minister Luns mr. Van Karnebeek een eerste poging. In de Tweede Kamer kreeg het verdrag een meerderheid van één stem; doch op 24 maart 1927 werd het met 33 tegen 17 stemmen verwor pen. Minister Van KamqJjeek trad af. Het zou bijna veertig jaar duren voor dat het probleem kon worden opge lost. taris van marine, woord op schriftelijke vragen van k.v.p .-afgevaardigde Moorman van hand gewezen. Vervolgens gaf minister Scholten kennen, dat nu het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer zo uitvoerig was uitgevallen, het hem niet mogelijk was daarop nog voor het zomerreces te ant woorden en dat de openbare behande ling dus pas na het zomerreces zou kunnen plaats hebben. Doch daarmede dreigde de Tweede Ka mermeerderheid precies het tegenover gestelde te bereiken van wat haar be doeling was, n.l. dat de REM van de zomer haar gang zou kunnen gaan en zich even grote populariteit zou kun nen verwerven als het radioschip „Ve ronica”. Uiteraard was dit voor de Ka merleden, die vorig jaar voor de invoe ring van commerciële televisie gepor teerd waren geweest, niet zo’n schrik beeld als voor de vrienden der omroep organisaties in de Kamer. Fractieleiders, zoals de liberale mr. Geertsema en de christelljk-historische afgevaardigde Beernink, reageerden wel met meer begrip op de aankondiging van minister Scholten dan de anti-revo- lutionair Smallenbroek en de socialist Kleywegt. In de k.v.p.fractie vielen uiteenlopende reacties te beluisteren. Voor alle zeker heid zond het k.v.p.partijbestuur een aanmaning aan haar Kamerfractie om er zorg voor te dragen, dat door 1 et uitstel de REM niet in de kaart zou worden gespeeld. Van die onrust werd dinsdagmorgen in de Kamer blijk ge geven tijdens een orde-debat. de vrije zee. Die mogelijkheid had de regering, bij monde van de staatssecre- aanstonds in ant- de de gespeeld. Zij hebben de regering van Leopoldstad de gelegenheid gegeven zich te organiseren, zij hebben de af scheiding van Katanga ongedaan ge maakt, maar de kansen zijn niet ge grepen. De centrale regering onder pre mier Adoela is uiterst zwak. Zij heeft te kampen met een aantal opstanden in het onmetelijke land. Op een 500 km van Leopoldstad grijpt de opstandige beweging van Moelele in Kwiloe oni zich heen en verder naar het Oosten, in Kivoe, zijn de opstandelingen van Soe- maliot actief. Beiden staan onder in vloed van Peking en worden gesteund door een comité van ontevredenen, dat zich in Brazzaville, in de voormalige Franse Kongo ophoudt. De positie van de centrale regering is zo zwak, dat er ernstig wordt gespro ken over een combinatie van tegen standers van Adoela, om een nieuwe regering te vormen. Een van hen is Gi- zenga, een links georiënteerde politicus, die op het ogenblik nog in de gevange nis zit, een andere Tsjombé, de oud- president van het afgescheiden Katan ga, enkele malen de gevangene van de centrale regering die, na een verblijf van ruim een jaar in het buitenland, zijn ster weer zo ziet rijzen, dat er aan wordt gedacht hem tot premier van Leopoldstad te maken. Maar het land, dat de Ver. Naties achterlaten is een verscheurd geheel, dat economisch bij zonder wankel is. Een nieuw licht bouwsysteem dat in de fabriek tot stand komt en door een Britse firma is ontwikkeld trekt veel belangstelling op een tentoonstelling op het gebied van de geïndustrialiseerde bouw, die op 23 juni j.l. in Londen is geopend. De voornaamste inzending is een gebouw, dat bestaat uit vier volle dig ingerichte eenheden elk met een oppervlakte van 200 vierkante voet. El ke eenheid verlaat de fabriek compleet met dak, vloer en zijmuren. Het voor naamste bouwmateriaal daarbij is hout. Elke eenheid kan in enkele minuten worden opgezet. Vele bezoekers, waar onder industriëlen uit Scandinavië en de Duitse Bondsrepubliek, hebben reeds belangstelling getoond voor dit geheel Britse systeem, dat ook is gebruikt voor het paviljoen voor buitenlandse bezoe kers op de tentoonstelling. kenland de z.g. enosis te bereiken. De wegen van Grivas en Makarios zijn uiteen gegaan, toen Makarios de onaf hankelijkheid als tussenoplossing ac cepteerde. Maar nu is Grivas terugge komen, heeft de Cyprioten toegespro ken en het recht op zelfbeschikking centraal gesteld. Deze zelfbeschikking wil, gezien de stemming onder de Grieks-Cyprioten zeggen, enosis. Maar de Turken zijn nog niet zover dit ook als een oplossing te zien. Al eerder had Makarios Grivas, die zich in 1958 weer in Griekenland had ge vestigd, naar Cyprus te komen, maar daar is het toen niet van gekomen, ver moedelijk doordat Makarios de eisen van Grivas niet kon inwilligen. Maar nu Grivas wel is gekomen mag men aannemen, dat Makarios binnenslands steeds meer in de knel kwam te zitten, doordat er voortdurend privé-legertjes om hem heen verrezen, terwijl ook de druk van de communisten groeide. Enosis betekent voor Makarios het ein de van de soevereiniteit, maar wrellicht ziet hij geen andere uitweg. Enosis zou zeer zeker eventuele Russische plannen doorkruisen. Het mandaat van de troepen van de Ver. Naties om de orde te handhaven is met drie maanden verlengd. Misschien wordt binnen die termijn een oplossing gevonden of geforceerd. en Wymbritseradeel. Geen gemeente in Friesland waar zoveel gekaatst wordt als in Wonseradeel. Vooral op zondagen wordt de dorps straat daartoe gebruikt. B. en W. wil len dit thans verbieden. Op het ogenblik bestaat er echter meer belangstelling voor een ander probleem op de waterwegen. Op de Noordzee, even buiten de territoriale wateren, pro beert de REM vanaf een kunstmatig eiland ons land van commerciële tele visie te voorzien, welke de Tweede Ka mer vorig jaar heeft afgewezen. Zoals bekend had mr. Scholten, die vo rig jaar als staatssecretaris van O., K. en W. had geprobeerd de commerciële t.v. in te voeren, het nu als minister van justitie tot zijn plicht gerekend om een wetsontwerp in te dienen, waardoor de Nederlandse wetten ook zouden gel den op installaties op het continentaal plat, dat loopt van de kust van Neder land tot een diepte van 200 meter in de zee. Tegen dit voorstel waren in de Tweede Kamer echter volkenrechtelijke bezwa ren gerezen; de grote meerderheid was het er wel over eens, dat tegen deze poging om alsnog commerciële t.v. in te voeren, moest worden opgetreden. Maar zij gaf er de voorkeur aan, dat daarvoor geen wettelijke omweg worden gekozen, maar aanstonds worden opgetreden op grond van de overweging, dat het oprichten van een t.v.-installatie een inbreuk vormt op Men kan in deze benoeming niet het streven zien de oorlog nu zeer beslist uit te breiden, al is nog geen beslissing gevallen. Het doel is voornamelijk door deze benoeming de Chinezen nu weer te doen gevoelen, hoezeer het Amerika ernst is met de verdediging van Zuid oost Azië. Als onder-ambassadeur een nieuwe figuur is benoemd een plaatsvervangende onder-minister van buitenlandse zaken, die zich in het bij zonder met deze streken heeft bèzig ge houden, U. Alexis Johnson. Crisis in Italië. Italië zit zonder regering. Eind vorige week is Moro, die aan het hoofd stond van een coalitie van chr.-democraten, republikeinen, sociaal-democraten en socialisten van Nenni, gevallen over een paragraaf in de begroting van onder wijs, waarin een bijdrage van nog geen miljoen gulden werd uitgetrokken voor het bijzonder, dat wil zeggen confessio nele, onderwijs. De socialisten en de andere niet-katho- lieke partners hebben zich uit principe onthouden. Zij wensen geen steun voor bijzonder ondeA’ijs, daar dat het begin sel van de scheiding van kerk en staat in gevaar zou brengen. Van de chr.-democraten hebben er tien met de communisten, neo-fascisten, mo narchisten en liberalen tegen gestemd. Niet omdat zij er. principiële bezwaren tegen hadden, maar-om de regering ten val te brengen, want de samenwerking met de socialisten van Nenni wordt in de rechtse kringen niet gewaardeerd. Men betoogt daar, dat deze samenwer king een stabilisatie van de wat op hol geslagen Italiaanse economie niet toe laat. Men wil de inflatie voornamelijk bestrijden door beperkingen van het crediet (zoals gebeurt) en door het in voeren van een loonstop. Hiertegen kanten de socialisten zich ten sterkste. Waarom, zo betogen zij, zou den de arbeiders de lasten moeten dra gen. Er zijn nog wel andere middelen om de zaken in het reine te brengen, o.a. door sociale structuurhervor mingen. Van regeringszijde is een ge dwongen sparen gesuggereerd, maar door de val van de regering is alles op losse schroeven gesteld. De Spaarbank Bolsward is op 11 febr. 1887 opgericht. Op maandag 1 april werd de eerste zitting gehouden in de consistorie der Doopsgezinde gemeente. Later heeft de Spaarbank de vernieu wing van dit lokaal bekostigd en daar voor vele jaren het gebruik gekregen. De eerste slagzinnen waren: Doe bij een kleintje ditmaal wat, zo wordt het licht een grote schat. Sparen doet ga ren. Een mens die niet weet te sparen naarmate hij wint, zal sterven zonder een stuiver te bezitten. Een stuiver ge spaard is een stuiver gewonnen. De verkwisting is de moeder van het ge brek. De namen der oprichters waren: A. W. Huidekoper (voorz.). N. de la Lande Cremer, T. v. d. Weg, W. A. Peereboom L. Levoir, en D. J. Brouwer (secretaris boekhouder). Zittingen ééns in de 14 dagen op maandag 11-1 uur. Hwat hat Qabe Skroar Onweer en windhoos. De boerenhuizinge O. Dijkstra in het Heidenschap door de bliksem getroffen en in vlam men opgegaan. Ook de boereplaats Halfweg Sneek Bolsward, bewoond door Jentje Bootsma afgebrand. In Par- rega de boerehuizinge van J. B. Coupe rus door het hemelvuur getroffen. Op vele plaatsen vee in het land gedood. De grote tentoonstelling „Bylden”, wel ke van 3 juli tot en met 16 augustus in het Kunstcentrum „Prinsetün” wordt gehouden ter herdenking van het feit, dat Pier Pander 100 jaar geleden werd geboren, zal elke dag van 9 uur ’s mor gens tot 9 uur ’s avonds geopend zijn, ook ’s zaterdags, ’s Zondags zal het Kunstcentrum geopend zijn van 11-17 uur. Tijdens deze tentoonstelling kunnen gratis rondleidingen verzorgd worden voor belangstellende groepen, mits te voren hierover kontakt met het Kunst centrum is opgenomen. Als voorwaarde wordt gesteld dat de groepen minimaal uit 10 personen en maximaal liefst uit niet meer dan 20 personen zullen be staan. De rondleidingen kunnen gege ven worden dagelijks van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, behalve ’s zaterdags en 's zondags. .«S'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1