Frieslands industrie handhaaft zich Uitbreidingen en nieuwe vestigingen echter niet (meer) spectaculair Aan de inwoners van Bolsward en wijde omgeving Ode aan ’t Heamiel de Martinytoer Fan Zilveren filmpjes Hwat bringt üs de R.O.N.O. üs hjoed p p to sizzen DINSDAG 7 JULI 1964 103e JAARGANG No. 51 5SS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, llindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. WET OP BURGERRECHTEN HARTELIJK WELKOM IN BOLSWARD. iXXXNXNXXXXXXXXXXXXXXX? Tj. de J. Men wit nea hwer’t men sünder kin foardat men it bisiket Advertentieprijs: 15 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 2e week juli 1939 FOAR FRYSLAN WICHTIGE KWESTJES net doocht. En dat is de wize hwerop party minsken miene yn de krante of via de telefoan ageare to moatten. Net mei arguminten mar mei forwiten, drige- minuten en persoanlike oanfallen. „As jo dat dogge, bin jo de freon fan de keizer net mear” seine de joaden des- tiids tsjfh Pilatus. Nou, hawar, der is neat nijs under de sinne. Ek by dizze kwestje wiene der lju en kranten, dy’t neffens dit prosedé to wurk gyngen. De kommissaris en de depu- tearre steaten wiene lju fan neat, de steatenleden gjin hier better, de direksje fan it P.E.B. oars net as technyske ro bots, dy’t FryslAn opofferen oan har machtsstribjen en mear soksoarte fan aerdichheden. Tsjin de wize fan skriu- wen en praten haw ik great biswier, ik fyn it sa minderweardich, dat ik my dêroer skamje, dat dit yn FryslAn jit oanhingers fynt. De saek fan de elek- tryske sintrale is in iepenbiere saek en elk hat rjucht om der sines fan to tin ken en to sizzen. Hy mei der gerest tsjin wêze, fül op tsjin, hy kin alle war dwaen om meistanners to winnen foar syn bi- swleren, itsy partikulier, itsy yn kran ten of gearkomsten. Dit rjucht fan kri- tyk is it rjucht fan eltse steatsboarger en de demokratyske steat kin der sün- der net soun bliuwe. Dêrom binne wy bliid mei krityk en iepenlike krityk. Mar oan dizze krityk moatte easken steld wurde en de earste foarwaerde is, dat hja net fan de saek nei de persoanen giet. Hwat ik sterk 6f-kar, dat binne de persoanlike oanfallen, dy’t dizze krityk in ünfatsoenlik en minderweardich ka rakter jowe. As de kritikus mient, dat hy earlik foar in goede saek opkomt, De Bolswarders wordt verzocht door het uitsteken van de vlaggen en door het verlenen van medewerking op allerlei gebied te tonen, dat ze onze gasten hartelijk en in de beste stemming de bekende Bolswarder gastvrijheid ook nu weer willen bieden. Er is voor elke beurs en voor groot en klein een rijk gevarieerd programma ontworpen. Er is vast iets voor bij! Gaarne tot ziens tijdens de feestdagen. De Zomercommissie Bolsward. Morgen beginnen de Heamielfeesten! Uw grote belangstelling voor deze feestdagen en voor de vele evenementen, die van 8 tot en met 11 juli 1964 in Bolsward zullen worden geboden, is ons bekend. Wij rekenen dan ook gaarne op Uw spontane medewerking om er een FEEST van te maken, waarin stad en platteland samen de reeds gesmede band verstevigen. plakken in tsjinstanner binne. En wy soene dan ek sizze kinne, dat dizze bi- slissing in stap is op de goede wei. Nou jit ien fierdere stap ek de fjouwer keamen ófskaffe en wy binne wer yn goede banen. Gjin plakken yn it foar aparte stipe jaen, mar rounom helpe, hwer’t blykt, dat de yndustrlële har bés te kansen sjogge. Is dat yn de Jouwer, dan dêrre, is it yn Frentsjer of Mak- kum dan moat men dér wêze. Wy achtsje it yn striid mei in soun folksbistean om de lju niei ekstra stipe fan it ryk nei Grins of Ljouwert to triuwen. Wy miene dat elk plak nei forhêlding deselde rjuchten hat en dat it yn striid is mei de rjuchtfeardichheit de sinten fan de iene de oare ta to triuwen. Wy bliuwe fan mienlng, dat de sakelju yn elk plak in earlike kins hawwe moatte om dêrre har wjukken üt to slaen en wy binne jit altyd fan miening, dat dizze opsette- like en kunstmjittige bifoarrjuchting fan de sterken, ünrjuchtfeardich is en dus forkeard. De provinsiale bistjüren fan de trije Noardelike provinsjes binne nou mei in krêftich protest op ’e lappen komd en de sawn ex-kearnen binne op- sternaet. Wy kinne dat blgripe, mar har protest soe mear yndruk meitsje as hja yndertiid mei üs protesteard hiene tsjin de hiele kearnoanwizing. Hwant doe waerden net sawn, mar sawn kear sawn libbene stêdden en doarpen diskwalifi- scard. En doe hearde men harren net. Sil dizze hurde les nou llede ta in yn- sjoch, dat dy hiele wrakke kearn-biwe- ging fan ’e baen moat? Of giet dat to hurd? De prijzen voor dierlijke vetten, die reeds een stijgende tendens vertoonden, bewo gen zich op een hoger niveau dan in ’t jaar daarvoor. De uitvoer van spijsvet- ten bedroeg 40.161 ton. Vermeldenswaard is, dat een door het Produktschap voor Granen ingestelde enquête heeft uitgewezen, dat landelijk gezien Friesland de beste voorziening bezit met betrekking tot opslag, bewa ring en conditionering van de in dit gewest geteelde granen. Tengevolge van de vermindering van de pluimveestapel liep de omzet in pluim veevoeders terug, terwijl tri de rundvee sector de strenge winter van invloed was. Evenwel ontwikkelde de mesterij van jonge stiertjes zich gunstig, waar door de omzet in zg. kunstmelk zich verder kon uitbreiden. Evenals in het voorafgaande jaar gaf de gang van zaken in de gedistilleerd- branche een bevredigend beeld te zien. De omzetresultaten stegen met ruim 8 welke stijging moet worden toe geschreven aan een toeneming van het huisverbruik. De suikerwerkenindustrie kan in het al gemeen op een gunstig jaar terugzien. Het verbruik van suikerwerken nam we der toe. Met zijn speciale koeksoorten neemt Frriesland een belangrijk deel van de totale Nederlandse koekverkoop voor zijn rekening. Voor deze produkten be stond op de binnenlandse markt een zeer goede belangstelling, terwijl ook de vraag voor export in het afgelopen jaar een behoorlijke stijging te zien gaf. Evenals in het voorgaande jaar ver toonde de omzet in beschuit een achter uitgang. De consumptie van dit produkt verminderde in het verslagjaar met on geveer 8 Dit vond onder andere zijn oorzaak in de verschijning van een groot aantal, nieuwe produkten op de levens middelenmarkt, terwijl door de grotere centralisatie van de Friese bakkerijen het aantal verkooppunten verder terug liep. Te koop wegens afschaffing 4 molen zeilen 4.16 m bij 1.16 m. P. Dijkstra te Tirns. Het bouwen van een herenhuis voor W. Graafsma te Witmarsum gegund aan de laagste Inschrijver Gebr. Draaisma te Piaam voor f 10.486, En de boer die ploegde voort Trok eindeloze voren En als straks de morgen gloort Ruist zacht het rijpend koren Toch staat hij aan het einde stil Een moment te overdenken Verzamelt veerkracht voor zijn wil Daar een nieuwe taak gaat wenken. Dan viert hij feest, vier dagen lang Het hooi zit in de schuren De graanoogst is nog niet op gang Dat kan een maand nog duren. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartn! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uut 2660 of 2335 (05157) Bolsward nodigt, kom vier ons festijn en Schik U dankbaar aan de dis Het maal is klaar: Rijst met rozijnen Een menu, dat altijd feestlijk is H. J. S. Op een vorige week gehouden zitting heeft ’t Amerikaanse Huis v. Afge vaardigden heeft de wet op de burgerrechten goedgekeurd. President John son heeft de wet tijdens een plechtigheid op het Witte Huis met zjjn hand tekening bekrachtigd. Op de foto drukt de president de hand van neger leider Ds. Martin Luther King, terwijl hij hem de pen overhandigt, waarmee de wet werd ondertekend. sen over 1963 aanmerkelijk lager lag dan in het voorafgaande jaar, gaf de gang van zaken in deze bedrijfstak over het algemeen toch reden tot tevreden heid. De FYiese bedrijven waren gedu rende het gehele jaar goed van orders voorzien, al moest rekening worden ge houden met een verscherpte concurren tie, welke het uiteindelijk resultaat on gunstig beïnvloedde. Voor het eerst sinds 1952 is de melk- aanvoer aan de zuivelfabrieken in Fries land lager geweest dan in voorgaande jaren. Deze produktiedaling kan aan verschillende oorzaken worden toege schreven. De belangrijkste hiervan zijn ongetwijfeld geweest de strenge winter de slechte ruwvoederpositie, de gerin gere omvang van de veestapel en de minder gunstige weersomstandigheden gedurende het weideseizoen. De tendens tot samenwerking en con centratie in de zuivelindustrie wordt zich ook in het afgelopen jaar voort; In het begin van het jongste verslagjaar van de Friese Kamer van Koophandel gaf de economische situatie in Nederland een evenwichtiger en rustiger ontwik keling te zien dan In voorgaande jaren het geval was. Naarmate het jaar evenwel voortschreed, kon in verschillende sectoren van het bedrijfsleven een verdere krachtige opwaartse lijn worden geconstateerd, terwjjl de orderpositie bij de meeste bedrijfstakken zeer bevredigend kon worden genoemd. Na de lichte ontspanning op de arbeidsmarkt manifesteerde zich allerwege een toenemende schaarste aan arbeidskrachten, in welke ontwikkeling de Regering aanleiding vond tot het nemen van enkele beperkende maatregelen ter voorko ming van verdere spanningen op de arbeidsmarkt. Desondanks leidde deze ge spannen verhouding tussen vraag en aanbod in verschillende sectoren van het bedrijfsleven tot bijzondere moeilijkheden, welke uiteindelijk hun oplossing vonden in een complex van maatregelen, welke een verbetering van de loonverhoudingen en van het loonbeleid beoogden. FREED 10 JULY 1964 18.4019.20 üre: Fryske ütstjüring Foar de bern: „De blomkes dy’t net moai genöch wiene”, in forhael for- teld troch Annechien Piebenga. Foar it jongfolk fan 13 oan ’t 20 jier. „Wy binne jong” mei bydragen fan Willem Abma. Marten Castelein op ’e tekst oer it boerelibben fan aids. Dizkear sil hy it hawwe oer de mieren yn de ün- getiid. De fleurige üngetiid, in gramme- foanplaetsje fan Jikky de Boer en Minne Huizenga. „In feit fan ’e wike”, in reportaezje fan in aktueel barren yn Fryslan. Zo is het leven van de boer Alleen wil hij het dragen Maar eens wendt hij het roer Vandaar de heamieldagen. DONDERDAG 9 JULY 1964 19.3519.50 uur: Literair Leven L. W. Nauta spreekt over „Op weg naar het einde”, door Gerard Kor- nelis van het Reve. dan moat hy ek oannimme, dat de oa- ren like earlik it oars sjogge. En as hy dan mei modder en drek smyt, dan sak- ket hy Onder de streek. Inkelde lju gean sa fier, dat hja drige en wrokke ha. As jimme dat oannimme, sa skille my im- men op, dan moatte jo der mar op rek kenje, dat it jim léste sittingsperioade is. Nou hawar! Mei sokke streken binne jo wis fan it forlies, hwant hwat man soe omlizzen gean foar chantaezje en bang- makkerij Dan is it in keardel fan neat. Né, dizze persoanlike oanfallen en drige- minten komme üt de ünderwAl fan de maetskipplj en hearre der ek to bliuwen. „Frysk en Frij” makket ek in karika- tuer fan de saek troch de foarstimmers de namme to jaen fan rationalisten, dy’t gjin each hawwe soene foar oare as fi- nansiële wearden. Dat is ünwier en de redaksje wit, dat it ünwier is. It gie by dizze kwestje om in öfwagen fan de ün- derskate aspekten fan de mooglikheden, dy’t FryslAn biedt en as dy dan ta in bi- paelde konklüzje liedt, dan is it karika- turael om der sa’n goedkeap en yn- sinuearjend forhael fan to meitsjen. Dit is likegoed under de mjitte. Te koop Stalhouderij, zeer geschikt v. uitbreiding met lijkauto. P. Hilarides, Bolsward. Fraaie zijden damesjapon 78 ct., Eack- fish mantel 87 ct., prima damesmantel f 1,75. Dames regenmantel f 1,45. Vlot te damesblouses 46 ct. Flinke thee doeken 8 ct., bont voor boesgroens 9 ct. Fraaie zomerjaponstof 7 ct. Witte kussenslopen 25 ct., jongenspantalons 29 ct., leuke kinderzakdoeken 4 ct., prima baddoekjes 5 ct., badmutsen 9 ct.,China matten 12 els 98 ct., 16 els 1.58, 20 els 2,48. Gebr. Wolke, Bols ward. van een viertal coöperatieve bedreven werden de melkontvangst en de pro- duktie gestaakt. Tengevolge van de lagere melkaanvoer daalde de boterproduktie met ongeveer 7 De totale boterafzet bedroeg ongeveer 110.000 ton, waarvan ongeveer 42.000 ton werd geëxporteerd, terwjjl ongeveer 68.000 ton een bestemming vond in de binnenlandse consumptie. Een belangrij ke toename van de boterexport vond plaats naar Polen, Marokko, Chili en Cuba. De in 1963 geproduceerde hoeveelheid fabriekskaas gaf in vergelijking met ’t vorige jaar een daling van 5 te zien. De export van kaas gaf in vergelijking met het voorafgaande jaar een toename te zien van ongeveer 8000 ton, waarbij in aanmerking dient te worden geno men, dat hierop de extra uitvoer van 3000 ton cheddar en van 2200 ton korst- loze kaas naar Engeland van invloed is geweest. De uitvoer naar België onder ging tengevolge van de toegenomen eigen produktie opnieuw een verminde ring; daarentegen vertoonde de export naar Spanje, Italië en Engeland een behoorlijke stijging. Evenals in het vorige jaar gaf de pro duktie van alle soorten gecondenseerde melk gezamenlijk een stijging te zien en wel van ongeveer 4 De totale produktie bereikte een hoogte van bijna 450.000 ton. De totale produktie van melkpoeder vertoonde een daling van ongeveer 7 Oe export van vol poeder in bulk daal de ten opzichte van het voorafgaande jaar met ongeveer 11 Het geringe aanbod van varkens en de toegenomen export van levende en ge slachte varkens, met name naar Frank rijk, waren oorzaak, dat de inkoopprij zen voor de vleesverwerkende industrie tot een ongekend hoog niveau. De export van vleeswaren en vleescon- serven bewoog zich op ongeveer het zelfde niveau. De opheffing van een aan tal be,perkende bepalingen binnen de E.E.G. had tot gevolg, dat behalve de uitvoer van geslachte varkens ook in de export van rund- en kalfsvlees een sterke stijging kon worden waargeno men. vaart werden gebouwd. Ook naar luxe schepen bestond enige vraag, doch in de meeste gevallen had deze betrekking op schepen van kleiner formaat. Bij de afdeling landbouwwerktuigen was de verschuiving van kleine naar grotere landbouwwagens opvallend, waarbij het toenemende gebruik van trekkers onge twijfeld een grote rol heeft gespeeld. De voortschrijdende mechanisatie in de akker- en weidebouw kwam tot uiting in een verhoogde afzet van transpor teurs, mestverspreiders, zelflossers en kipwagens. Als gevolg van de sterk verminderde melkaanvoer vertoonde de afzet van vertind ijzeren melkbussen een daling, terwijl ook de export van deze bussen bij die van het vorig jaar ten achter bleef. Daarentegen kon een aanmerke lijke stijging van de omzet van alumi nium melkbussen, zowel in het binnen- als in het buitenland, worden geconsta teerd. De afzet van rijwielen gaf in vergelij king met het voorafgaande jaar enige daling te zien. Evenals in voorgaande jaren had de export met moeilijkheden te kampen. Weliswaar konden er voldoende orders voor levering aan de Verenigde Staten verkregen worden, maar tengevolge van de scherpe concurrentie van Japanse en Engelse zijde waren de prijzen niet lonend. De dalende tendens in de afzet van bromfietsen hield ook in het verslag jaar aan, terwijl rekening moest worden gehouden met een grotere concurrentie uit het buitenland, met name uit Duits land. De kinderwagenindustrie was goed van orders voorzien. De export richtte zich voornamelijk op België en West-Duits- land, terwijl een enkele maal kinderwa gens werden verscheept naar de Ver enigde Staten en Canada. Nietegenstaandde het feit, dat de lande lijke produktie van het aantal autobus- Het kabinet Colijn heeft ontslag ge vraagd. Dr. Colijn is gevraagd een nieuw kabinet te vormen. belindustrie op een goed jaar terugzien. De financiële uitkomsten lagen op een iets lager niveau dan in het voorafgaan de jaar, daar het steeds moeilijker werd de gestegen loonkosten door produktie- verhoging op te vangen, terwijl ook de scherpe, concurrentie op de binnenland se markt hierop haar invloed deed gel den. Evenals in voorgaande jaren moest de rietmeubelindustrie aan scherpe concur rentie het hoofd bieden, welke werd ver oorzaakt door de zich steeds meer uit breidende huisindustrie. Het gevolg hier van was, dat de van ouds bestaande grotere bedrijven steeds meer moeite hadden concurrerend op te treden, te meer daar de c.a.o.-lonen werden opge trokken tot het peil van de lonen in de houten meubelindustrie. Tengevolge van deze ongebreidelde con currentie lagen de prijzen op een laag niveau, zodat de resultaten over het al gemeen teleurstellend waren. De produktie van de confectie-industrie vertoonde een stijging, terwijl ook de omzetten zich op een bevredigend peil konden handhaven. Evenwel nam de in voer sneller toe dan de uitvoer, zodat de relatieve positie van deze industrie een achteruitgang te zien gaf. De binnenlandse afzet van wollen ga rens, welke aanvankelijk gunstig werd beïnvloed door de strenge winter, ver toonde in de gebruikelijke seizoensmaan- dcn september en oktober een zekere aarzeling. Door de strenge en langdurige winter liet de bedrijvigheid in de lederhandel en de schoenmakerij te wensen over, welke omstandigheid van ongunstige invloed was op de afzet van de leder industrie. Weliswaar werd er meer leer voor schaatswerk verkocht, doch dit vormde geen voldoende compensatie voor de teruggelopen afzet van de nor male artikelen. De gang van zaken bij de Friese scheepswerven was bevredigend. Vele werven zijn geheel overgegaan op de nieuwbouw en hiernaar was nog gere geld vraag. Kustvaartuigen, visserssche pen en sleepboten werden in het afge lopen jaar geregeld afgeleverd, terwijl ook enige grotere schepen voor de zee- De industrialisatie in Friesland vond verdere voortgang, zij het, dat deze minder spectaculair was dan in voor gaande jaren het geval is geweest. Zo vertoonde de uitbreiding van de perso neelsbezetting een duidelijke stagnatie, terwijl de belangstelling voor vestiging in Friesland nog gering was. De afzet, zowel van de agrarische als,, van niet-agrarische produkten, bewoog zich in stijgende lijn, terwijl de finan ciële uitkomsten over het geheel geno men bevredigend waren. De gang van zaken in de aardewerk- industrie kon over het algemeen zeer bevredigend worden genoemd. Het aan trekken van personeel, dat in hoofdzaak uit jeugdige personen bestaat, dat in eigen bedrijf wordt opgeleid, ondervond geen bijzondere moeilijkheden. De binnenlandse vraag overtrof in ’t ver slagjaar de produktie, zodat aan ex port weinig kan worden gedaan. Deze bleef voornamelijk tot een aantal oude relaties beperkt. De ongunstige weersomstandigheden en de strenge winter waren er de oorzaak van dat de produktie van de baksteen- fabrieken ten achter bleef bij die van het voorafgaande jaar. De betonindustrie was zeer ruim van opdrachten voorzien. Het afzetgebied werd tot praktisch het gehele land uit gebreid, terwijl ook de export van steeds meer betekenis werd. De situatie in het grafische bedrijf on derging geen noemenswaardige veran dering. Caseïne plastic, van ouds een van de voornaamste grondstoffen voor de mo- degevoelige knopenindustrie, heeft zich ook in het afgelopen jaar doen kennen als een belangrijk exportprodukt. De fabricage van de diverse teerpro- dukten bewoog zich op een zeer behoor lijk peil. Naar asfalt met zand en dak- leer met zaagsel, alsmede naar rollen van bitumenasfalt bestond een zeer gro te vraag, welke vermoedelijk een ge volg was van de in de bouwnijverheid zeer veel toegepaste platte dakkapcon- structie. De gang van zaken in het fabriekmatig timmerbedrijf kan over het algemeen zeer bevredigend worden gepoemd. Er waren goede afzetmogelijkheden, ter wijl ook vanuit andere delen van het land orders konden worden aangetrok ken. Tengevolge van de langdurige winter kwam de aanvoer van hout uit de Scan dinavische 1-nden eerst laat op gang, waardoor de voorraden uitgeput raak ten. Overigens ondervond de aanvoer, op enkele hardhoutsoorten na, geen moeilijkheden. Over het geheel genomen, kan de meu- A1 Inkelde moannen waerd der mei spanning ütsjoen nei de nota, dy’t Drs. Bakker, üs eardere wethAlder, yntsjinje soe oer de bikende kwestje fan de yn- dustry-kearnen. Nou dy forskynd is, is de toloarstelling great. Hwant as de Keamers dizze nota aksepteare, dan sille fan de Alf keamen yn Fryslan sawn for dwine. Allinnich Ljouwert, Drachten, Snits en it Fean bliuwe dan oer. Wy nim- me oan, dat üs lêzers witte, dat wy fan dy hiele oanwizing fan bifoarrjuchte De nije elektryske sintrale komt oan de Burgumermar, sa ha de Steaten diz ze wike bislist. Der hat hiel hwat oer to dwaen west der binne tsientallen mins ken, dy’t foar dizze saek ekstra-üren makke hawwe. De opposysje makke him soargen oer de lanskips-oantaesting en de rekreaesje, wylst dêrneist aei-sikers en fiskers bi- swieren hiene troch har affear of leaf- hawwerij. Dizze opposysje hat him goed hearre litten en har adressen oan de Steaten wiene torjucht en op it goede plak. Der is lykwols ien ding, dat lang Hwat hat Qa be Sb roar Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1