Wordt der zomerreces DeGaulle voorziet inkrimping Amerikaanse bemoeiingen met Europa Kamer afge-rem-d? China wil een eigen communistische internationale Franco kwaad op Engelse socialistenleider Kern-commentaar es Gouden filmpj üs hjoed p p to sizzen F s' ft STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND w F - J X' K J VRIJDAG 10 JULI 1964 103e JAARGANG No. 52 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. PIEÏ ■WWW» 50 jaar H.B.S. in Sneek De Krakatau werkt, de bevolking reeds gewaarschuwd. Advertentieprijs: 15 cent per mm ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 2e week juli 1914 In great man Is in tüdgenoat fan de takomst MINISTER LUNS NAAR MOSKOU VERTROKKEN De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Mr. J. M. A. H. Luns is dinsdagmiddag voor een officieel bezoek van een week naar de Sowjet Unie vertrokken. De foto toont de minister met zijn echtgenote op de trap van het Russische l(jn-vliegtuig dat hem naar Moskou zou brengen. Links onder de dochter van het echt paar Luns, die haar ouders uitgeleide deed zijn wat grotere soepelheid tegenover de landen uit het communistische blok. De eindindruk is evenwel, dat Erhard niet is gezwicht voor Franse druk en dat De Gaulle wat teleurgesteld naar huis is gegaan. gevoelig is gebleken voor de argumen ten van Tito, Gomulka en anderen om toch maar niet op een verkettering aan te sturen. Van de andere kant wordt gemeld, dat China, sterk in de Azia tische communistische wereld, helemaal niet van plan is de zaken minder scherp te stellen. Berichten uit Polen spreken zelfs van een nieuwe Internationale, die door China, in concurrentie tot de Rus- sisch-communistische Internationale, in het leven zou worden geroepen. Kongo. In de Kongo is Tsjombé, eens uit het land gejaagd als knecht van de imperia listische Union Minière, na de val van het afgescheiden Katanga, nu benoemd tot kabinetsformateur. Buitengewoon druk in Hindeloopen. Er stonden wel 13 auto’s en motorfietsen. Er werden over de 500 baden genomen. Abonnementsprij» f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Excellentie Bakker Opper kernvertakker Het lijkt niet zo best Voor ons Fries gewest Eerst een aardig elftal Alle kernen fel pal Nu beneemt u zeven Hun kortstondig leven Zij missen de boot Teleurstelling groot Als het parlement Met uw plan instemt ’t Hart sprak plichtsbetrachting Klopte vol verwachting Zeven zien nu ’t dreigen Straks de gard te krijgen Is dit heus rechtvaardig? Vraagt men verontwaardigd Waarom die vier wel En wij niet in tel Meten met twee maten? In de steek gelaten? Zeven gaan beweren ’t Is desavoueren! Excellentie Bakker Elf bleken klaar wakker Gaven interest Aan het Fries gewest Spaar, bescherm de zeven Kernen willen leven Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05137) Bolswards Nieuwsblad Zelfstandigheid. Het vaststellen van de algemene poli tieke richtlijnen is evenwel aan de re geringsleiders, president De Gaulle en bondskanselier Erhard, voorbehouden. Er zijn wel wat punten, waarover de Franse en Westduitse visie uiteenlopen. De Gaulle streeft bijv, in Zuid-Oost-Azië een neutralisatie na, terwijl Bonn ach ter de Amerikaanse politiek staat om zeker Zuid-Vietnam in het Westelijke kamp te houden. Het zint De Gaulle ook niet, dat Erhard voor de Ameri kaanse eis is gezwicht, geen handels- missies met communistisch China uit te Wisselen. China, aldus De Gaulle, zal in de komende jaren steeds meer de feitelijke tegenspeler van de Verenig de Staten worden. Als gevolg daarvan zullen de Ver. Staten en de Sovjet Unie Malawi. In Afrika valt een nieuwe staat te mel den: Malawi, dat als Engels protecto raat Niassaland heette. Het was onder deel van de nu uiteengevallen centraal Afrikaanse federatie met Noord- en Zuid Rhodesia. Het is een klein land met betrekkelijk weinig economische groeikracht en voorlopig zal het op de been worden gehouden door Engelse subsidies. Verkeersonderwjjs. Wat deed de Tweede Kamer dan nog wel af voor zij met vakantie ging. In de eerste plaats een wijziging van de La- ger-Onderwijswet en de Kweekschool- wet, waardoor het erkeersonderwfjs 'n Wijkraden. Intussen behandelde de Eerste Kamer dinsdagmiddag het wetsontwerp tot op heffing van de gemeenschapsraad Zui len. Toen Zuilen aan Utrecht werd toe gevoegd, is dit college opgericht om de nieuwe stadswijk ee'n uitlaatklep te bie den. Een succes is dit instituut volgens minister Toxopeus echter niet gewor den. Vandaar de opheffing. Hij is nu teruggevallen op een meer al gemene regeling, die er voor moet zor gen, dat de afstand tussen bestuur en bestuurden niet te groot wordt. De Eerste Kamer kreeg tegelijkertijd een wetsontwerp te behandelen, dat het be stuur van de gemeenten wil decentrali seren door bepaalde bestuursbevoegd heden aan wijkraden over te dragen en te bevorderen, dat ook niet-raadsleden in gemeentecommissies zitting kunnen krijgen. Landbouwcrisis. Geheel onbekommerd kan het kabinet- Marijnen de vakantie overigens toch al niet tegemoet zien. In de Tweede Ka mer bestaat brede ontstemming over het feit, dat er op het Europese land bouw- en oriëntatiefonds geen parle mentaire reclame op supranatio- Critiek op Castro. Enige opwinding heeft het veroorzaakt dat Juana Caströ, de zuster van Fidel Castro, de president van Cuba, uit Cu ba naar Mexico is gevlucht en daar in het openbaar heeft verklaard, dat het regime van haar broer gruwelijk is. Men verwacht van deze mededeling niet veel, evenmin als van de pogingen van Castro om de betrekkingen met de Ver. Staten te verbeteren, zoals hij in vraaggesprekken heeft aangegeven. Hij was tot deze stap gekomen op advies van de Sovjet Unie. Bijlmermeer. Nog een ander strijdpunt is tot het na jaar verschoven. Het wetsontwerp, dat de Bijlmermeerpolder tot een zelfstan dige gemeente naast Amsterdam wil laten groeien en dit gebied dus niet bij de hoofdstad wil voegen, is voorlopig aangehouden. Minister Toxopeus, die kennelijk niet voornemens is aan de hoofdstedelijke wensen toe te geven, had naar verluidde de KVP-frac- tie bijna doen zwichten hem te volgen. Katholieke kringen in de hoofdstad de den zich echter zo luid kennen, dat de beslissing nog een poosje is aangehou den. Critiek op Franco. Scherpe critiek van Wilson, de leider van de Engelse socialisten, op het re gime van Franco in Spanje, heeft Fran co zo getroffen, dat hij opdracht heeft gegeven de onderhandelingen over de levering van een aantal oorlogsschepen te staken. In verband met de werkge legenheid op de werven kan men ver wachten. dat deze kwestie in de ko mende verkiezingsstrijd in Engeland wel zal worden opgerakeld. Premier Home heeft Wilson al verweten emo- tioneel nog steeds de burgeroorlog van 1936 te vechten. PREMIERE BEATLE-FILM In een theater aan Piccadillycircus in Londen is maandagavond de pre mière gegaan van de film „A Hard Day’s Night”, waarin de wereldbe roemde Beatles de hoofdrol vervullen. Foto: in het theater zien we prinses Margaret en haar echtgenoot, Lord Snowdon (rechts) in gesprek met v.l.n.r. Ringo Starr, Paul McCartney, John Lennon en George Harrisson. De manager van de Beatles, Brian Epstein, staat tweede van rechts. Problemen thuis. Premier Chroestsjov van de Sovjet Unie heeft zijn tocht door de Scandinavische landen volvoerd. Het is een rustig ge heel geweest, meer ontspanning dan in spanning voor de Russische politicus, die vooral in Zweden achter een kordon van politie-agenten is schuilgegaan. Chroestsjov heeft de traditionele din gen gezegd, zoals het nut voor Dene marken en Noorwegen om uit de NAVO te treden en zich aan te sluiten bij een pact, dat Noord-Europa tot een neutrale atoomvrije sector zou maken, maar veel indruk heeft dit alles niet gemaakt Chroestsjov is nu weer thuis en daar wachten de moeilijkheden met de roe rige communisten, die niet meer geheel aan de leiband van Moskou willen lo pen. De ellende is vooral veroorzaakt door de Chinese „splijters”, die Chroes tsjov op een wereldconferentie ’t liefst uit de communistische wereld zou ba nen. Maar een aantal communistische partijen voelen niets voor een derge lijke conferentie; zij gevoelen zich juist lekker bij een naast elkaar bestaan van diverse richtingen in de communisti sche wereld, dat vergroot hun indivi duele vrijheid. Maar Chroestsjov wil orde op zaken stellen en naar verluidt zal tegen 20 juni in Warschau een klei ne topconferentie worden gehouden. Hier zal moeten blijken of Chroestsjov De vrijzinnig godsdienstige openlucht samenkomst te Makkum trok 600 be zoekers. Dr. Niemeijer uit Bolsward sprak „Vrijzinnig-lichtzinnig, orthodox- geveinsd”. Te koop aangeboden een prachtige lijk wagen met alles wat er bij hoort. De eerste stoom dors- en persmachina voor graanbereiding arriveerde heden in Witmarsum. Adv.: Te huur aangeboden een gemeu bileerde, frisse en ruime kamer, liefst voor heer alleen, zes meter lang en vier meter breed. Wie kon dit verwachten Leeuwarden en Drachten Sneek en Heerenveen ’t Nut van ’t algemeen? Gaan ze met hun vieren Industrieel tieren? Zeven murmureren Wij laten de veren Europese Politieke Unie. Enkele dagen geleden had Adenauer nog gepleit voor een Frans-Duits begin met de Europese Unie, zonder op de anderen te wachten. Een andere West duitse politicus, Duhues, wenste een gemeenschappelijke Frans-Duitse com missie om de kwestie van de politieke unie eens te onderzoeken. Daarvan is niet veel gekomen. Wel staat in het communiqué, dat West-Duitsland nieu we voorstellen ter bevordering van de politieke unie zal gaan formuleren (De Gaulle heeft vroeger al eens gezegd, dat de initiatieven nu maar eens van een andere kant moeten komen), maar men neemt aan, dat dit niets te bete kenen heeft. Het is meer een gebaar tegen de zg gaullisten en Erhards chr. democratische unie, die vooral in Beie ren sterk is en herhaaldelijk aanvallen richt op Schröder. Dit niet zozeer om diens Europese politiek, als wel wegens Zo hebben de ministers van defensie medegedeeld, dat men goed opschoot met de onderhandelingen over de aan koop van West Duitsland in Frankrijk van militaire uitrusting ter waarde van ongeveer 800 miljoen gulden. Frankrijk dringt vooral aan op het ontwikkelen van gemeenschappelijke projecten maar daarover is niets bekend geworden. De ministers van landbouw hebben over de graanprijs gesproken. De Duitser heeft vastgehouden aan zijn standpunt voor 1970 niet tot verlaging van de graanprijs bereid te zijn en al kan de Fransman daartegen argumenten in brengen, hij kan er niets aan verande ren. Men krijgt ook niet de indruk, dat Frankrijk deze kwestie op het ogenblik zo urgent vindt. De ministers van fi nanciën hebben o.a. van gedachten ge wisseld over de inflatie in Italië, ont wikkelingshulp werd aangeroerd door de dignitarissen van dat departement en ook de culturele samenwerking stond op het programma. verplicht vak wordt, dat elk jaar mins tens 20 uren moet worden gegeven. Van de 948 scholieren die in de leeftijd van 5-14 jaar overleden, vielen er 215 aan het verkeer ten slachtoffer. De Tweede Kamer kon zich met deze wijzi ging in het lesrooster geheel verenigen, hoewel de vraag werd opgeworpen, waarom deze maatregel ook niet over het voortgezet onderwijs werd uitge strekt. Andere wetsontwerpen, die op de agen da prijkten betroffen een regeling met betrekking tot het vijandelijk vermo gen; voorzieningen ter waarborging van de voortzetting van de rechtspleging in geval van oorlog, oorlogsgevaar of daaraan verwante buitengewone om standigheden. Die onderwerpen betekenden niet, dat de kamerleden op vakantie gingen met gedachten over oorlogsgevaren. Inte gendeel, de bezoeken, welke minister Luns in de komende weken aan Mos kou en Djakarta zal brengen, duiden eerder op ontspanning. Ter verhoging van deze sfeer van ontspanning werkte misschien ook wel mee het besef bij de kamerleden, dat hun parlementaire schadeloosstelling, evenals het inkomen van de leden van de Raad van State, op de valreep werd verhoogd. Een aardig vakantiekasje In Sneek dingen 87 sollicitanten naar de betrekking van gemeente-architect President De Gaulle heeft een bezoek aan Bonn gebracht. Ditmaal geen offi cieel bezoek met veel gejuich en toespraken In het openbaar, maar een werk bezoek In het kader van het Frans-Duitse verdrag, dat overleg tussen de rege ringsleiders om het halfjaar voorschrijft, en tussen mindere góden, zoals mi nisters, vaker. De Gaulle kwam met een heel gezelschap van maar liefst acht ministers, die met hun Westduitse collega’s over meer technische kwesties van gedachten hebben gewisseld. voortdurend meer naar ’n regeling van hun politieke geschillen komen. De aandacht van Amerika zal zich van Europa naar Azië verplaatsen en daar op moeten de Europese landen, waar van West-Duitsland en Frankrijk de voornaamste zijn, zich instellen, d.w.z. een eigen zelfstandige politiek gaan voeren. Uit deze zienswijze blijken de beide, met elkaar samenhangende elementen van de politiek van De Gaulle: de nauwe samenkoppeling van Europa en de on afhankelijkheid tegenover Amerika. Wat dit laatste betreft gaat Erhard ze ker niet met hem akkoord. Hij en Schröder, de minister van buitenlandse zaken, zien in een nauwe band met de Ver. Staten de voornaamste garan tie van de politieke integriteit van W.- Europa. Wat de Europese samenwer king betreft heeft De Gaulle enkele ja- •ren, vooral in nauwe samenwerking met Adenauer, de vroegere bondskanse lier, gestreefd naar een politieke unie, gebaseerd op een samengaan van sta ten, maar zonder de samenvloeiing, welke de voorstanders van een geïnte greerd verenigd Europa wensen, zónder de supranationale trekken van de fe deratie. Deze plannen zijn vooral door Nederland, België en Italië getorpe deerd, in het bijzonder omdat men er de vorming van een gesloten Europa van vreesde, een Europa, dat niet alleen Engeland zou buitensluiten, maar dat militair en politiek van Amerika zou vervreemden Hwat hat Qabe Skroar De Tweede Kamer is deze week op zomerreces gegaan, met het voornemen haar vakantie eventueel te onderbreken als de regering de Memorie van Antwoord in augustus mocht indienen en een optreden tegen het commerciële tv-eiland ge wenst zou blijken. Minister Scholten heeft heel wat te horen gekregen over het feit, dat z(jn Memorie van Antwoord niet bijtijds gereed is gekomen. Er was voor z(jn positie wel begrip bij de VVD en de CHU, maar de meerderheid der Tweede Kamer KVP, PvdA en ARP vond, dat hij in slagvaardigheid te kort was geschoten. En, zoals in deze tijd met middelbare scholieren nogal eens gebeurt: htf kreeg ’n taak, namelijk om er voor te zorgen dat de REM zelfs als zij tot uitzenden is overgegaan voordat de wet tot stand is gekomen, daarmee niet zal kunnen doorgaan. De KVP wierp hem een reddingsboei toe door daarbij vaa de mogelijkheid van een onderbreking van het zomerreces te gewagen naai of nationaal niveau bestaat. Op zichzelf was minister Biesheuvel het met die critiek eens. Hij liet echter duidelijk doorschemeren, dat de schuld daarvan bij president De Gaulle moet worden gezocht, die nu eenmaal weinig voor het democratisch parlementarisme gevoelt. Maar de socialistische oppositie leider Vondeling liet doorschemeren, dat de PvdA niet voornemens is, die si tuatie eindeloos te laten voortbestaan. Misschien zal zij in het najaar tegen de begroting van het landbouw-egalisatie- fonds stemmen. Indien dit voorbeeld door de kamermeerderheid zou worden gevolgd, kan dit wel eens tot een cri sis met het kabinet-Marijnen en de EEG leiden. Vandaar misschien, dat zich in de KVP-fractie, die aanvankelijk bij monde van drs. Westerterp vooraan in de critiek had gelopen, later enige ver deeldheid deed gelden: mr. Brouwer en Ir. Landinois bleken niet geneigd, ter- wille van het parlementaire budget recht, de EEG op het spel te zetten. g ■‘X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1