De heamieldagen exit N.V. Koopmans te Bolsward vertoont gezonde groei Itw ït Gebouwencomplex aan Hichtumerweg moet belangrijk uitgebreid SIMMER Internationaal klein folkloristisch festival Fan de Martinytoer us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat haf Qabe Skroar sSSf’ r" - DINSDAG 14 JULI 1964 103e JAARGANG No. 53 Wymbritseradecl. Tj. de J. „TAK 7" UITGEVAREN Deze luchtopname toont het bergings- platform, „Tak 7”, dat vrijdagochtend bij Hoek van Holland zee heeft geko zen, om ingeschakeld te worden bij de pogingen om de stikstofbron in de Duitse bocht te dichten Advertentieprijs: 15 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 3e week juli 1939 Kantoorruimte verdubbeld Bouw nieuwe industriehal. DJUR BOARTERSGUOD, MAR NEEDSAEKLIK In het verleden is het wel eens voorge komen, dat boeren moesten kiezen: óf naar het heamiel, öf zelf (nog) in de hooiïng. In dit opzicht waren er dit jaar geen problemen. De hooioogst was gereed en zo er wel nakomers geweest moch ten zijn, zij hebben geen „heawaer” getroffen. Hetzelfde gold helaas voor de festivi teiten zelf evenzeer. In ons vorig nummer meldden we reeds hce het heamiel en de revue van Tet- man de Vries in de Doele gehouden moesten worden. Het was niet de enige keer, dat de Doele (dank zij het feit, dat er geen bioscoop meer gehouden wordt) uitkomst kon brengen. Zaterdagmiddag werd bijv, tot tweemaal toe een boeiend kinderprogramma ge boden, dat in het Park, evenals dit ver leden jaar het geval was, totaal zou zijn verregend. Voor de teenagershow des avonds bleek de Doele opnieuw uitkomst te bieden. Helaas was de zaal niet geheel bezet. Het programma sprak de jeugd wel aan en vooral de band oogstte veel suc ces. In de pauze bestormden enkele tiental len fans de kleedkamers om handteke ningen en foto’s van hun idolen, maar overigens bleef het zeer rustig. De zaal afbreken deden de (welopgevoede) tee ners niet. Daar het des zaterdagsavonds droog bleef, was het op het terrein van de mechanische speeltuin tot op het laatste moment gezellig druk. Ondanks het weer, dat vaak bar en boos was, hebben de exploitanten over het algemeen goede zaken gedaan. On- genieurs dit fak leare kinne, oars soene wy yn in letter stadium altyd ófhinkelik bliuwe fan oare lannen en har yndus- tryen. In groep nederlénske yngenieurs is nou nei San José om der nije witten- skip to learen. Mar lit üs daliks dêrby sizze, dat it op dit stuit jit net sa bést liket mei de binutting fan de atoom- energy. Hwant it nuttich effekt, dus it rendemint fan de hjoeddeiske sin trales is sa, dat it mar slagget om 1% fan de energy yn uranium yn waermte om to setten. Mei oare wurden: 99% fan dy energy giet jit forlern. En om’t de foarried uranium biperkt is en ek djür, soe it hjir op del komme, dat men by de nou bikende methoade de hiele foarried yn in pear jier der trochjeije soe en dêrby ek jit finansiële forliezen krige fan bilang. De saek leit dus sa, dat al- linnich proefsintrales forantwurde bin- ne en dat men jit lang net ta is oan de praktyske tapassing fan atoomenergy foar dit doel. Earst moat der hiel hwat oan de methoades en de techniken for- bettere wurde en pas dan kin it foar de praktyk f rij jown wurde. Bij Gronau in Duitsland werd een vrouw met Nazi-eer begraven. Aan het graf werd gesproken dat deze sterk nati onaal socialistische vrouw op grond van haar politieke belijdenis met opgeheven hoofd voor God kan verschijnen. De pre dikant die voor een open raam stond en dit hoorde ergerde zich zo, dat hij een trompet nam en door dit raam christe lijke liederen begon te spelen. Hij werd gearresteerd. Afscheid van Ds. Sybrandi als herv. predikant van Exmorra. Benoemd tot hoofd van de herv. school te Oudega-W. de heer J. Piebenga. Officiële opening chr. landbouwschool te Sneek. Eet nu ham, 20 ct per half pond. Vlees- houwerij E. J. Dooper. De kaatsvereniging „Willem Westra” te Arum kreeg nieuw vaandel. Büten doar meiinoar in famke mei in jonge Se rinne han yn han troch it moaije Fryske lén en se sjonge Se hawwe sa’n nocht yn it simmerske Ijocht Se binne sa bliid hwant it fjild is sa wiid en se hawwe rom tiid foar har eigen to boartsjen En nimmen mei granzgje har frijheit bekoarte hwant de bern haw’ in moanne fakansje! Mart W. H. de Weerd Abonnementsprijs f 2 40 per kwarts»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De stjirren skine pas as it tsjuster wurdt I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 N» 18.30 uui 2660 of 2335 I(O>157) Bolswards Nieuwsblad op het aan de Hichtumerweg naast de bij haar in gebruik en in aanbouw zijn de industriegebouwen gelegen industrie terrein. Deze optie wordt door genoem de vennootschap gevraagd om te voor komen dat het bedoelde terrein aan een ander zou worden verkocht, waardoor een toekomstige uitbreiding van het be drijf gevaar zou kunnen lopen. B. en W. hebben hieromtrent een onder houd gehad met de directeur van de genoemde N.V. en zijn overeengekomen de raad voor te stellen het bedoelde ter rein te verhuren voor een tijd van 5 jaren, tegen een huurprijs, berekend naar 5.5 van de boekwaarde van de gronden, vermeerderd met een bedrag gelijk aan de van het te verhuren ter rein verschuldigde zakelijke lasten. Gedurende de termijn van de huur zal de huurster naar de mening van B. en W. steeds in de gelegenheid moeten zijn ten behoeve van het eigen bedrijf, de gronden tegen boekwaarde over te ne men, waarom een dergelijke bepaling in het conceptbesluit is opgenomen. Mochten door huurster opstallen op 't terrein worden geplaatst, dan zullen deze van gemeentewege, bij beëindiging van de huur niet van de huurster wor den overgenomen. Huurster zal naar onze mening niet in de gelegenheid moe ten zijn bij beëindiging van de huur de terreinen in oorspronkelijke staat op te leveren. De commissie voor openbare werken heeft ook met deze verhuur ingestemd, waarom B. en W. voorstellen hiertoe te besluiten.. In de afgelopen dagen r.jjn er heel wat krokodillentranen geschreid over de afbraak van de kernpolitiek, die met name in onze provincie tot gevolg heeft gehad, dat van de 11 kernen of subkemen er slechts 4 overblijven. Welhaast zonder uitzondering achten de burgemeester van deze gewezen kernen, aldus de dagbladverslagen, deze politiek van „geven en nemen” funest. Tekenend is dat ook een dagblad de burgemeester van Bolsward belde met de vraag hoe hij het nu wel vond, dat Bolsward geen kern meer was. Het schaam rood zal de man naar de kaken gestegen zijn, toen een schaterlach hem duidelyk maakte, dat *hij een „kernachtige” bok had geschoten, immers Bolsward is nimmer een kern geweest. De journalist had het kunnen weten, Bolsward heeft n.l. nimmer tranen gelaten over het feit, dat het geen kern was, maar wel de kernpolitiek steeds fel bestreden. Dat de gesignaleerde krantenman zo in de bonen was, zal z(jn oorzaak gevonden hebben in het feit, dat Bolsward, ondanks z(jn niet bevoorrechte positie toch geruisloos doorgaat met de industrialisatie. Een treffend voorbeeld hiervan is de raadsvergadering van hedenavond, die voor een groot gedeelte aan de uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe industrieën gewijd zal zijn. Uit het volgende resumé van de raadsvoorstellen zal U bl(jken, dat een nog maar voor kort te Bolsward gevestigd bedrijf zijn vleugels behoorlijk gaat uitslaan. B. en W. na overleg met de commissie voor openbare werken, redelijk voor, waarom zij voorstellen tot onderhandse vergunning aan de fa. Jorritsma over te gaan. Dat Nederlén yn dit stik fan saken net efterbliuwe wol, docht ü.o. bliken üt de oprjuchting fan in atoomsintrale yn Pet ten tusken de dunen oan de Noardhol- lénske séigge. Wy hiene fan ’e wike it foarrjucht dit sintrum bisjen to meijen en dat wie de muoite tige wurdich. Yn 1957 is men hjir bigoun to bouwen en dêr stiet nou al in hiel doarp. Troch he- ge hikken fan de wrftld öfskieden, wurk- je hjir hünderten minsken oan de fier dere üntjowing fan de atoomwittenskip en har praktyske tapassing foar freed- Het spel gaf een aardig en leuk accent aan de heamielfeesten van 1964, die zo droevig in het water zijn gevallen. Jammer voor alle zorg er aan besteed. We denken bv. aan enkele werkelijk aardige etalages (waarom niet weer eens een etalagewedstrijd?) en de ere- boog door de juist 100-jarige Blauw poort opgericht. Alles is, behoudens enkele kleine aan- rijdinkjes zeer rustig en zonder inciden ten verlopen. Wel zijn zoals gewoonlijk met dergelijke dagen weer verschillen de fietsen verwisseld of weggenomen („gebruikt"). Sommige zijn inmiddels al weer te recht. Vermist wordt nog een zwart da- mesrijwiel (groene streep op achter- spatbord) dat j.l. vrijdagavond bij den Hof van Holland is zoek geraakt. Inlichtingen gaarne aan het politie* bureau alhier. Dat de fraech steld waerd by de bou fan in nije sintrale, oft men net better wachtsje koe op in sintrale mei atoom energy, wie tige bigryplik en wy haw we weardearring foar it College fan Deputearre Steaten dy’t op koarte ter- myn klear krigen om de béste deskun dige op dit gebiet: Prof, van Staveren ré to finen foar de hiele steaten in üt- iensetting to jaen fan de situaesje oan- geande de atoomenergy foar dit doei. Der binne ommers op it heden al takel de Kinnen, Amearika en Ingelan, dy’t elektryske atoomsintrales boud hawwe en it soe nijsgjirrich wêze as de tiid der tevreden waren ze in ieder geval niet. Helaas was het vrijdagavond voor de optocht en de gymnastiekdemonstnatie (waarvan elders in dit blad een kort verslag) net even te koud. Gelukkig bleef het echter droog, zodat toch een grote mensenmenigte langs de route van de optocht heeft genoten. Naast de grote groepen jongere en oudere turn(st)ers trokken hierbij een aantal wagens, o.a. uit Exmorra, Avondvier daagse enz. veel bekijks. Helaas kon door omstandigheden het Chr. Muziek korps „Oranje” deze avond niet mee marcheren, maar het corps van Tjerk- werd gaf ook nu weer acte de presence. De kou was ook 's avonds bij de op voering van het speciaal voor dit doel geschreven historisch toneelspel „Tus sen „VHI en XXI” wel enigszins spel breker. Er werd van het wachtend publiek veel geduld gevergd voor en aleer het spel begon. Dit concentreerde zich rond een anecdote bij de eerste steenlegging. Het podium was voor het bordes ge bouwd en dit bordes, benevens de waag waren als natuurlek decor in het spel opgenomen een voortreffelijk idee. De schrijver van dit stuk, de heer Pas sage, zelf fungerend als Bolswards bur gemeester Reiner Harings, stelde aan het begin van het spel zijn uit Bokato gerecruteerde spelers voor. Helaas ging er bij het begin van het spel kennelijk iets mis met het geluidseffect (een verkeerde band opgezet?), waardoor ’t spel aan expressie verloor. Aan de cos tumes was veel zorg besfeed en zo werd het toch een aardig kijkspel en voor de kijkers een onvergetelijke gebeurtenis. sume doelen. Prof. Goedkoop, de witten- skiplike direkteur wurket hjir mei 125 jonge yngenieurs, in pear hündert tech nici en fierder persoaniel, meiinoar sa- hwat achthündert man. Trije atoomreaktors fan forskillend type binne yn bidriuw en fierder wurdt der fan alles en nochhwat ündersocht. Op- bringsten binne der net, allinnich kos ten. De waermte, dy’t men produsearret giet mei it koelwetter de sé yn. Troch meters dikke slüsdoarren komme jo yn de masinehallen en dan stiet der in to- tael ünbikende en (ïnbigryplike wrald fan apparaten, meters dikke isolear- blokken en rounom warskögingen foar gefaerlike strielen en sa mear. Nei in pear minuten bigryp jo fan de ütliz gjin wurd mear, hwant dizze minsken sprekke In eigen tael en güchelje mei termen, dy’t jo net byfytse kinne. Mar as jo mei in sucht troch de slüsdoarren wer nei büten loadst binne, dan bliuwt er in gefoel fan biwündering en respekt foar it pionierswurk, dat hjir bart mei it each op de takomst. Djür boarters- guod soks, dat is to bigripen. Oant nou ta hat it al sechtich miljoen koste. Mar dochs needsaeklik, hwant it moderne libben freget ek fan in lyts lê.n, dat it net efterbliuwt. Hwant alle lannen dog- ge itselde. Binammen Frankryk set al les op alles om foar to kommen. Der binne op it heden al lyts tweintichtüzen minsken mei dit wurk oan 'e gong. En stap foar stap komt de ieu fan de atoomenergy tichter! Mar foar it sa- fier is, is de nije sintrale to Burgum al wer forsliten hjir ek al sahwat ryp foar wie. Prof, van Staveren bigoun mei to sizzen, dat de nederlénske elektrisiteitsbidriuwen meimekoar yn 1957 bisletten hawwe om in atoomsintrale to bouwen fan 150 Me- ga-Watt. (M.W.) Neffens birekkens soe dit jierliks in forlies meibringe fan 10 miljoen goune. Dat soene de sintra les meimekoar dan drage. Mar by de fierdere ütwurking die bliken, dat hja dizze aparatuer allinnich yn Amearika meitsje litte koene, sadat de nederlans- ke yndustry hjir net folie wizer of bet ter fan wurde soe. Boppedat stie it nou al fêst, dat yn de takomst dizze sin trale bislist net de goede wêze soe, omt hjir tofolle forlies by foar kaem. Dêr- om waerd letter op dit bislüt werom- kaem en in oar biskiedener plan makke foar in 50 M.W. sintrale to Dodewaard oan de Wael by Nimwegen. De finan siële tokoarten wurde nou raemd op 3 miljoen, wylst de sintrale hjir boud wur de sil troch Nederlénske firma’s. Dêr- foar hat de kombinaesje fan in Amea- rikaenske firma foar 12 miljoen de sa- neamde „know how” oankoft. Dat wol sizze, dat dizze firma’s alle tekeningen en fabrikaezje-oanwizingen jaen sil oan de nederlanske fabriken. Dizze „know-how” is in modern bigryp, dat noch hwat fierder giet as it for- keapjen fan patenten en oktroaijen. It haldt yn, dat de forkeaper alles leare sil en oanwize dat by it bouwen fan sa'n nije yndustry oan bod komt. En krekt dit is de reden, hwerom men nou al mei sa’n proefsintrale bigjinne wol. Dy ta- paste atoomwittenskip mei net büten üs omgean, wy moatte dêryn meispylje. Like goed as oare lannen moatte üs yn- Nieuw bedrijf. Inmiddels zal achter de bestaande Koop manshui (voorheen Batavus) een nieuw bedrijf worden gesticht, tenminste als de raad hiertoe hedenavond besluit. Bij brief van 2 juli j.l. verzocht M.e.k.o. N.V. te Bolsward een bedrijf voor op pervlaktebehandeling van metalen name lijk voor haar een gebouw te stichten van 20 x 8 x 6 m. en dat aan haar te verhuren op het terrein achter de hal, verhuurd aan de machine- en appata- tenfabriek Koopmans N.V. Dit nieuw opgerichte bedrijf biedt vol gens ingewonnen inlichtingen goede perspectieven en zal een personeelsbe zetting van 5 man krijgen, welk aantal in de toekomst mogelijk nog kan wor den uitgebreid. B. en W. menen, dat het voor de ge meente verantwoord is tot deze bouw en verhuur over te gaan en stellen de raad voor hiertoe te besluiten. De M.e.k.o. N.V. is nauw betrokken bij de Koopmans N.V. en staat, naar wij menen te weten onder dezelfde direc tie. Het vergrote kantoor en de uitgebreide hal en het nieuwe bedrijf M.e.k.o. N.V. vormen echter niet de enige groei. Tenslotte (driemaal is blijkbaar ook bij deze N.V. scheepsrecht) kwam er nog een verzoek voor de huur van meer in dustrieterrein. De machine- en apparatenfabriek Koop mans N.V. heeft het gemeentebestuur n.l. gevraagd optie te willen verlenen Zo juist vernamen wij, dat hier a.s. woensdag in Bolsward zal arriveren een folkloristische dansgroep uit Frankrijk. De leden van deze groep zullen de gast zijn van de Boalserter Skotsploech, die zorgde, dat ze bij gastvrije burgers zul len worden ondergebracht of ingekwar- tierd. In samenwerking met de Zomer-com- missie (en WAC?) is het mogelijk ge maakt, dat deze groep een bezoek aan onze stad brengt. De aankomst zal zijn plm. 6 uur, waar na de buitenlandse gasten naar hun gastadressen zullen worden gebracht. Donderdagmorgen om 10 uur is er een ontvangst op het stadhuis, waarna be zichtiging van de tentoonstelling. Hier na zullen de Fransen dansen op het po dium van 11.30 tot 12 uur, waarna het wekelijkse optreden van de Skots ploech. 's Middags plm. 2 uur vertrekt het zelschap naar Makkum voor een excur sie naar de aardewerkfabriek van de N.V. Kon. Tichelaar. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten, zal er ’s avonds om plm. 8 uur nogmaals met de Skotploech op het po dium worden gedanst. Vrijdagmorgen vertrekken de Franse gasten weer, nog niet naar Frankrijk, maar naar Brunssum in Limburg, waar ze deelnemen aan een groot Internatio naal Festival. Bolsward, toon wederom uw gastvrij heid en steek op zijn minst de vlag uit. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In de raadsvergaderingen van 24 sep tember 1963 en 25 februari 1964 is be sloten voor de Machine- en Apparaten fabriek Koopmans N.V. te Bolsward op het industrieterrein aan de Hichtumer weg een hal te bouwen met een opper vlakte van 20 x 15 m., welke bedoeld was als eerste gedeelte van een hal van 20 x 50 m. De toename van opdrachten van deze N.V. maakt het voor haar noodzakelijk dat op korte termijn het tweede gedeelte van deze hal wordt ge bouwd. Daar met de bouw van het eerste deel in principe was besloten tot het bouwen van het geheel, menen B. en W. dat hun voorstel van thans het vervolg is van de besluiten van genoemde data. Zij hebben zich inmiddels vertrouwelijk op de hoogte gesteld van de financiële positie van de N.V., haar orderporte feuille en de daaruit voortvloeiende ex- ploitatie-uitkomsten van het bedrijf en achten het daarop verantwoord voor de gemeente tot bouw van het tweede deel van de hal over te gaan en deze te ver huren aan de N.V. Koopmans. Het betreft hier de verdere afbouw van de hal gelegen naast de voormalige Batavushal, waarvan de bouw reeds is begonnen. De capaciteit van het be drijf wordt hierdoor bijna verdubbeld. Zeer zeker zal ook eerlang het 3de en laatste gedeelte worden afgebouwd, het geen dan inhoudt, dat het bouwsel naast het stadhuis, dat als noodgebouw dien de kan worden afgebroken, waardoor er dan de zo nodige parkeerruimte vrij komt. Het eerste gedeelte is gegund aan het Bouwbedrijf Jorritsma N.V., alhier, aan wie thans ook prijsopgaaf is gevraagd voor het tweede gedeelte. De van dit bouwbedrijf ontvangen prijsopgaaf komt Aan de machine- en apparatenfabriek Koopmans N-V. alhier is door de ge meente verhuurd de voorheen aan Ba tavus Tractie N.V. verhuurde industrie hal met kantoorruimte. Het Bureau voor Technische diensten N.V., staande onder dezelfde directie als de Machine- en Apperatenfabriek Koopmans N.V., waaraan destijds een afzonderlijk gebouw zou worden ver huurd op ’t Industriepark, maakt thans eveneens gebruik van de kantoorruimte bij de in de voormalige Batavushal. Door de groei van beide bedrijven zijn het kantoor alsook de tekenkamer te klein voor het aldaar werkzame perso neel. De enige oplossing is thans op het be staande kantoorgebouw een verdieping te plaatsen. De perspectieven en de financiële po sitie van beide bedrijven zijn zodanig, dat het voor de gemeente verantwoord is tot deze uitbreiding over te gaan. Na overleg met de commissie voor open bare werken, die met dit plan akkoord gaat, stellen B. en W. voor tot uitbrei ding van de kantoorruimte over te gaan en de huurvoorwaarden dienovereen komstig te wijzigen. Het komt er dus op neer, dat het front van de Koopmanshal v.h. Batavus) aan de Hichtumerweg tweemaal zo hoog wordt. Het complex krijgt daar mee een meer representatief karakter en deze verbouwing betekent een niet ge ringe verfraaiing van dit stadsgedeel te. f A - yj" - i. Ai A a x~<-z. - z-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1