Erhard prefereert samengaan met U.S.A, boven dat met Frankrijk TE MAKKUM DE „HENRY DUNANT” ERHARD HOUDT VOET BIJ STUK Goldwater een stap dichter bij presidentschap U.S.A. „Franse Skotsploech” te Bolsward I t Uittocht Gouden filmpjes Erebeker voor Friese 11 Steden Rijwieltocht vereniging a us hjoed p to sizzen 1 4 i 103e JAARGANG No. 54 VRIJDAG 17 JULI 1964 KONINGIN REIKTE VAANDEL UIT AAN ONDERZEEDIENST Liberale en socialistische steun. STIER BELAAGDE PRINS CARLOS Skots- Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Dinsdagochtend heeft H.M. Koningin Juliana in Den Helder een vaandel uit gereikt aan de onderzeedienst. Foto: de koningin overhandigt het vaandel aan de commandant van de onderzeedie.nst, kapitein ter zee C. E. Wolderlng. In zijn eigen kring mag hij dan sterk worden aangevallen, zijn liberale coalitie genoten hebben bij monde van Mende verklaard slechts met zijn zessen in een I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 !(<D157) politieke unie te willen en te weigeren een keuze te maken tussen Frankrijk en Duitsland. De socialistische oppositie laat derge lijke geluiden horen: een bond met zijn tweeën is geen bouwsteen, maar spring stof. Een politiek, welke niet op de Ver. Staten is gebouwd is onmogelijk in so cialistische ogen. Tsjombé geslaagd. In de Kongo is Tsjombé er in geslaagd een regering te vormen. In zijn regering zitten alle belangrijke 'richtingen in het land, ook het extreme nationale bevrij- ringscomité, dat in Brazzaville zetelt en de touwtjes in handen heeft van de op standige bewegingen in de provincies Kwiloe en Kivoe. De ervaringen in de Kongo hebben ons geleerd voorzichtig te zijn met nationale verzoeningen. het personeel van de Henry Dunant. De patiënten vonden dit een schitterend ge zicht. „Om nooit weer te vergeten”, zo merkte één van de patiënten op. Weer een ander merkte op: je gaat gewoon mee dansen hier in de zaal. Ook op de kade stond veel pubiek dat eveneens volop genoot van de prachtige dansen van de Skotsploech. Het werd al sche merig toen de scheepsarts via de ge- Depressles - ziet men graag niet Zij verstoren *t geluk Liever een Scandinavisch Gebied van hoge druk. Dan maakt men zich geen zorgen Kans op een spaak in ’t wiel Want De Bilt, elke morgen Meldt het bericht: stabiel! Eén vraag komt telkens boven Vakantie een festijn Van lekker bruin te stoven In milde zonneschijn? Of moeten wij straks klagen Pluvius weer op til, Zon achter een beslagen Dofgrijze wolkenbril? Vorige zomer stelde Verwachting niet teleur Ieder die ze blij telde Veel uren gouden fleur Toen kon er echt genoten Bouwvakkers best gestemd Globaal hebben weergoden Hen echter nooit verwend. It bigjln ha wy yn ’e han, de midden komselden, de ein hast nea. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hoera - de koffers pakken'. Fabriek en werkplaats sluit De broeders der bouwvakken Trekken er vrij op uit. De komende twee weken Doolt elk naar hartelust Bedrijven staan in 't teken Van geluidloze rust. afwisseling, ook met zang. De kostuums waren zeer fleurig. Ook de eigen Skotsploech gaf tenslotte een demonstratie. Des middags werd een bezoek aan Makkum gebracht, waar de aardewerkfabriek van de N.V. Kon. Tichelaar werd bezichtigd. Des avonds werd opnieuw opgetreden en genoten velen van de mooie dansen. Hierna was er nog een gezellige avond in Restau rant het Raadhuis. Hwat hat Qcibe Skroar Se week juli 1911 In Sneek zullen 2 scholen worden voor zien van closets. De aanwezige regen bakken zullen dienen als beerput. De poldermolen van Exmorra door het hemelvuur getroffen -en geheel afge brand. Goldwater op Johnson lijken gelukkig bijzonder klein. De oorlog in Zuid-Vietnam duurt nog steeds voort en ook hier wil Goldwater feller van leer trekken dan de regering op het ogenblik aandurft. Er wordt on getwijfeld druk op de Amerikanen uit geoefend door de Zuidvietnamese rege ring, wanneer de premier verklaart, dat er een invasie van Noordvietnamese strijdkrachten in Zuid-Vietnam gaande is. Op de onlangs gehouden „Laura tocht” Brussel-Parijs-Brussel, een afstand van niet minder dan 600 km, werd onze Bolswarder 11 Steden Rijwieltocht Ver. vertegenwoordigd door de heren Anne Bouma, Blija en Marten v. d. Wal, Mar- rum. Beide heren presteerden het deze monstertocht suksesvol te beëindigen, waarvoor zij naast een persoonlijk ere teken, uit handen van de voorzitter, een erebeker in ontvangst konden ne men bestemd voor de verstwegkomende vereniging, in dit geval de Bolswarder 11 Stedenvereniging. Een mooi sukses voor deze 2 elfsteden-toertochters. Vanaf zaterdag is deze beker te bezich tigen in de etalage van Rijwielhandel „De Kroon”t Skilwyk. Bolswarils Nieuwsblad STREEKBLAD VCOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Ilennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeeï, Workum en Wymbritseradeel. Ruim elf uur te Bolsward brand ontdekt aan de achterzijde van Gebr. Kingma’s Olieslagerij. Met rasse schreden spoedde men zich naar de plaats des onheils. Het geratel der brandspuiten, het getoe ter der brandhoorns, het kleppen der klokken leverde onder de hemel van vuur in het holst van de nacht een angstwekkend en tevens fantastisch schouwspel op. Gevreesd werd voor de gashouder aan de overzijde der gracht. Staat van Beleg in geheel Servië. Keizer Frans Jozef naar Boedapest. In Peters burg ministerraad onder voorzitter schap van de Czaar. De beurs in Am sterdam gesloten. De Kamers zullen bij een worden geroepen. Bondskanselier Erhard is vorige week op bezoek geweest in Denemarken. Daar is het bestaande handelsverdrag tot ’70 verlengd en daar heeft Erhard duidelijk gemaakt, dat zijn doel is en blijft een zo soepel mogelijk samengaan van de landen van de E.E.G. en de door Enge land opgerichte vrijhandelszóne, de E.V.A. Hij acht een politieke unie wen selijk ook al zou Engeland niet onmid dellijk willen toetreden. In het bijzonder waarschuwde hij echter tegen een apar tje van Duitsland en Frankrijk. Zondag beet Erhard van zich af op het con gres van Strauss’ C.S.U. in München, dus in het hol van de leeuw. Met klem zei Erhard, dat hij en hij al leen de bevoegdheid had de richtlijnen van de buitenlandse politiek vast te leg gen. Het was goed, dat hij dit zeer na drukkelijk stelde, want alle activiteit van de opposanten was er op gericht de indruk te wekken, dat ook zij een zegje hierin hadden. Erhard verweerde zich tegen de beschuldigingen, dat hij de vriendschap met Parijs op het spel zette door een al te grote afhankelijkheid van de Ver. Staten. De Franse vriendschap is belangrijk, al dus Erhard, maar evenzeer is het be langrijk zich ten nauwste verbonden te blijven gevoelen met de Ver. Staten, de voornaamste verdediger van de vrijheid. In het kernpunt van de Franse politiek, de onafhankelijkheid van de Ver. Staten, wijkt Erhard dus welbewust van De Gaulle af, hetgeen ook blijkt uit zijn voorstel om na de verkiezingen in de Ver. Staten en Engeland, een topconfe rentie van regeringsleiders van de NAVO-landen te beleggen'. Alle proble men wil Erhard dus meer in Atlantisch dan in Europees verband zien. Ie prijs kaatspartij te Franeker (twaalf gouden Willems benevens drie zilveren erekruisen) Bonnema, Oosterend; D. Kuipers, Makkum en J. Werkhoven te Franeker. Goldwater. Het belang, dat de Ver. Staten hebben voor Europa, kan men ook aflezen uit de intensiteit, waarmede de Europeanen partij aan het kiezen zijn in de strijd om de republikeinse candidatuur voor het presidentschap. De Europeanen hellen heel sterk naar een kant over, zij tonen een felle afkeer van senator Barry Gold water van Arizona, die deze week op de conventie in San Francisco zijn tegen standers ruimschoots achter zich heeft gelaten ondanks het feit, dat een opinie onderzoek heeft uitgewezen, dat andere candidaten bij de kiezers populairder waren. Doch de ongeveer 1300 gedelegeerden ter conventie hebben er anders over ge dacht. Zij zien in Goldwater de inspire rende kracht, die de republikeinen weer aan de overwinning kan helpen door zijn beroep op de in bepaalde kringen heer sende onvrede. Onvrede met het ingrij pen van de federale overheid in Was hington op steeds meer terreinen, waar door .de Amerikanen in verder afgele gen staten zich bemoederd gevoelen. Verzet tegen inbreuken op persoonlijke vrijheden ten bate van de gemeenschap, verzet tegen sociale maatregelen met verplichtingen, verzet tegen het streven van de regering in de Zuidelijke staten de rassenscheiding ongedaan te maken. Dat laatste vooral kan Goldwater in de Zuidelijke staten stemmen doen winnen, misschien zelfs ‘in het Noorden, maar daar staat tegenover, dat het extreme conservatisme en de gevaarlijke politie ke denkbeelden op buitenlands terrein, een deel van de liberale kiezers stellig naar de weer wat naar rechts gescho ven democraten zullen voeren. Goldwa ter, en dat interesseert de Europeanen, is een felle voorvechter in de ko.ude oor log tegen het communisme. Hij zou de banden met de Sovjet-Unie het liefst willen verbreken en het communisme terug willen drijven. De soep wordt al tijd minder heet gegeten dan zij wordt opgediend, maar het blijft een feit, dat de verkiezing van Goldwater tot presi dent in november een militante periode in de buitenlandse politiek zou inluiden. De kansen op een overwinning van De uittocht gaat beginnen Niets kan zeker voorspeld, Een schrale pret - blijf binnen. Vertier in ’t open veld? Eén ding staat vast, een goed humeur* Brengt en bewaart vakantiefleur. PIET Bondskanselier Erhard heeft zich niet laten intimideren door de aanvallen van de oppositie in zijn eigen chr. democratische partij op zijn Europese politiek. Deze oppositie, gevormd door zijn voorganger Adenauer, de leider van de beierse C.S.U. en enkele aanhangers van deze politici, neemt het Erhard zeer kwalijk, dat hij niet harder vecht voor een Europese politieke unie, welke het samengaan met Frankrijk nog nauwer zou maken. Wanneer de andere partners in de E.E.G. dan niet willen, zegt Adenauer, voor wie Nederland het zwarte schaap is, dan moeten wij de politieke unie maar met de welwillenden maken, desnoods alleen met Frankrijk. Deze Frans-Duitse bond zal dan wel de kern worden, waarbij de an deren zich zullen aansluiten. Strauss en baron Guttenberg lieten zich in dezelfde geest uit. Gisteren geraakte Bolsward, dank zij het bezoek van een folkloristische dans groep uit Frankrijk, weer even in de ban van de sfeer, die er enkele jaren ge leden heerste met het folkloristisch festival. Nadat het gezelschap reeds woensdagavond was gearriveerd en de leden er van bij particulieren onderge bracht, had donderdagmorgen ten stad- huize een officiële ontvangst plaats, waarbij burgemeester mr. J. A. Geukers (in het Frans) een uiteenzetting gaf van diverse historische en aktuele bij zonderheden betreffende Bolsward. Zijn toespraak werd beantwoord door de heer Machon, die namens de gasten burgemeester Geukers een plaquette aanbood. De heer W. Wielsma, die een voortref felijke Friese toespraak hield, kreeg als nationaal produkt van een Franse scho ne een fles cognac aangeboden. De heer Wielsma maakte er zich niet bepaald met een Franse slag af, voegde de daad bij het woord en met een elegantie en charme, die zelfs een Fransman niet zou misstaan, kweet hij zich van zijn taak met een paar flinke pakkerds zijn dank te betuigen. Voor een „ynbannige Fries” geen geringe prestatie. Van de bezichtiging van oudheidkamer en stadhuis hebben de gasten hierna zeer genoten, waarna een kopje koffie met koek werd aangeboden. Hierna konden vele honderden van het dansen van Fransen en Friezen genie ten. Iemand uit het publiek maakte zelfs in alle ernst de opmerking „Sjoch, de Frénske skotsploech!” Inderdaad wa ren er overeenkomsten, zoals wij ook tijdens het internationaal festival moch ten constateren. Men gaat vaak terug op oeroude motieven, die echter in de loop der jaren zijn gewijzigd en aange past aan de eigen volksaard. In dit op zicht toonden de Fransen veel tempo en Prins Carlos, de echtgenoot van prinses Irene, bevond zich onder de deelnemers aan de jaarlijkse „stierenrace” in het Spaanse plaats je Pamplona. Op een gegeven mo ment moest de prins alle zeilen bij zetten om aan de scherpe horens van een van de viervoeters te ont komen, doch uiteindelijk gelukte het hem toch ongedeerd te ontsnap pen. Op de foto zien we de prins in wit overhemd in duel met de stier. Maandagavond tegen zus uur voer het Rode Kruis hospitaalschip „Henry Du nant”, met als kapitein H. J. Maasbach, de haven van Makkum binnen, met 72 patiënten aan boord, 23 mannen en 49 vrouwen, afkomstig uit Twente. De meesten waren chronische patiënten. Als scheepsarts maakte dokter Roe- lands uit Deventer de boottocht mee en als geestelijk verzorger kapelaan Vonk, eveneens uit Deventer. Het verplegend personeel stond o.l.v. de hoofdverpleeg- ster zuster Monhemius. Behalve de vas te staf van de Henry Dunant maakt het overige personeel de boottocht geheel pro-deo mee, zij verzorgen de patiënten, helpen in de keuken, enz. Omstreeks 8 uur ’s avonds heette dokter Monroy uit Makkum de opvarenden en patiënten van het hospitaalschip na mens de Rode Kruis-afdeling Wonsera- deel hartelijk welkom. Door een Rode Kruis-team uit Makkum werden de pa tiënten van een verrassing voorzien, de heren een tegeltje van Makkumer aar dewerk en de dames mochten iets uit zoeken uit de gemaakte werkstukjes, vervaardigd door patiënten in eigen af deling van het Welfare werk. Inmiddels was de Bolswarder ploech op de haven aangekomen om de patiënten een gezellige avond te bezor gen. Er werden tal van prachtige dan sen uitgevoerd. Een van de hoogtepun ten van deze alleszins geslaagde avond in Makkum was wel het optreden van de Skotsploech met de bemanning en luidsinstallatie allen hartelijk dank zeg de voor de enthousiaste ontvangst. Het was verheugend ook het optreden van de dansgroep te zien. Ik weet zeker, al dus dokter Roelands, dat U ons enkele onvergefelijke uren hebt bezorgd hier in Makkum. Ook hartelijk dank aan het Rode Kruis-team, dat ons personeel vanavond heeft afgelost. De heren en dames van de Skotsploech werd aan boord nog een kopje koffie aangeboden. De reis die de Henry Du nant deze week maakt is als volgt: In scheping te Zwolle op maandagmorgen. Vertrek Makkum dinsdagmorgen om 8 uur, bij Kornwerderzand door de slui zen en via het Wad naar Den Helder en vervolgens naar Wormerveer, Marken en dan weer op Zwolle aan, waar de gasten van de Henry Dunant zaterdag morgen om half acht weer worden ont scheept. Gemenebest. In Londen zijn de achttien leden van het Britse Gemenebest bijeen gekomen om over allerlei problemen te praten. Van Afrikaanse zijde is, met name door pre mier Nkroemah van Ghana, sterk aan gedrongen om de kwestie-Zuid-Rhodesia centraal te stellen. Zuid-Rhodesia is nog een Britse autonome kolonie, waar de blanke minderheid vecht voor haar be voorrechte positie. De Afrikaanse lan den dringen nu aan op een grondwet, die alle burgers volledige gelijkheid geeft, wil Zuid-Rhodesia de onafhanke lijkheid kunnen verwerven. Ghana streefde naar een conferentie hierover van het Gemenebest,maar tenslotte heb ben de premiers toch de verantwoorde lijkheid van Engeland voor de gang van zaken erkend, al zal Engeland rekening houden met de zienswijze van de Afri kaanse landen. Het volgende punt was een nauwere economische samenwerking tussen de landen van het Gemenebest. Vooral pre sident Ajoeb van Pakistan had de En- gelsen voor de conferentie begon ge waarschuwd, dat het westen meer in dustriële goederen uit de onderontwik kelde landen zal moeten betrekken, willen deze ook profijt hebben van de economische hulp, die er in wordt ge stopt. Thorez overleden. Op weg naar Jalta, aan boord van een Russisch schip, is op 64-jarige leeftijd overleden Maurice Thorez, de mijnwer- kerszoon, die 34 jaren lang aan het hoofd van de Franse communistische partij heeft gestaan. Stalin heeft Thorez steeds hogelijk gewaardeerd, maar de Fransman toonde toch voldoende sou plesse, dat radio Moskou hem nu een vastbesloten leninist kon noemen. De destalinisatie is in de Franse partij, me de door de invloed van Thorez, die in 1950 zijn eerste aanval van hersentrom- bose had gehad, zeer soepel verlopen. Twee maanden geleden had Thorez het secretariaat-generaal aan Waldeck- Rochet overgedragen, die nu met de dood van de ere-voorzitter, de voor naamste man in de Franse communis tische partij is. ’^1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1