Nu de halve wereld vacantie houdt Jaarverslag „Achlumv.1811 I h Moet Bolsward nog meer doen voor het sociaal toerisme? Fr i j üs hjoed p 99 Fan de Marl iny toet’ es Zilveren filmpj STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND to sizzen Eindavond van de Chr. huishoudschool „Nijenhove” f 7'M VI 103e JAARGANG DINSDAG 21 JULI 1964 No. 55 Wymbritseradeel. BIJ HET BEGIN VAN DE BOIWVAKVAKANTIE t Mart. W. H. de Weerd Nou, tabeh dan H. R. KINGMA het Te koop een brik J. Piso, Workum Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag U heeft het in de krant kunnen lezen, voor de radio kunnen horen, voor de T.V. kunnen zien, niet alleen in ons land, in geheel West-Europa is de „grote trek” aan de gang. In Nederland alleen zijn reeds, uaar schatting, 2 miljoen mensen die als bouwvakkers en employé’s in toevoerlbedrijven met vakantie gingen. Hier kamen de scholen nog bij. Welnu, men heeft meteen weer een voorproefje gehad van ons wisselvallig klimaat. GEFAERLIK PESSIMISME Heden gemalen snijbonen, le kwaliteit zachte pronkers 7 ct. p. pond. der der loch gjin groep yn Nederlan sa yn de publike oandacht west hat as de agra riërs, mei namme de boeren en har folk. Hwat is der net oer skreaun en wreaun, hoefolle publikaesjes binne der oan wijd en hoefolle gearkomsten fan allerhanne soasiologen en ekonomen hawwe har mei it lanbou-fraechstik ynlitten. Troch al dat skriuwen en praten is der linkende wei in publike opiny foarme, dy’t seit: de buorkerij is krekt as de binnenskip- per en de lytse krudenierswinkel, de doarpssmid en weinmakkerij net mear fan üs tiid. Us eardere agraryske maet- skippij wurdt omfoarme yn in yndus- triële en de boer en syn folk binne for- dwinende eleminten yn it libben. Ta- komst sit der net yn, as jo hwat oars krije kinne, doch dat dan en bileaven lit jou bern net dit fak kieze, mar lit it hwat oars wurde of leare. Dit is de pu blike opiny en dit wurdt troch elk fierder krante. En siz nou net, dat it komt fan de minne ütkomsten fan it boerebidriuw, hwant dat is net wier. Dy hawwe wol pürmin west, mar dat wie yn de jierren tusken 1920 en 1940. Mar yn dy strie- minne pearioade is dat lüd nearne for- nomd. Men prate doe fan krisis en ma laise, mar net fan boer-óf-wurden. Krekt oarsom, men hat doe alles op alles set om de pleats to bihalden en nea is der langer en füler wrotten foar minder sin ten as om de tritiger jierren hinne. Dêr stiet foaroer, dat fan 19451965 de boeren de tiid hawn hawwe, dy’t mei troch de lege hieren foar fierwei de measten folie better en gunstiger wie as de jierren dêrfoar. It mei net lykje as men dy tiden forgeliket. En dochs is der op it heden en de léste jierren in geast fan pessimisme en tokoart oan bitrou- Op 31 december van het verslagjaar, al dus bovengenoemd verslag is de voorz. de heer H. R. Kingma, afgetreden als commissaris der maatschappij, wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Gedurende 42 jaar heeft hij de onderlin ge gediend, waarvan 40 jaar als dage lijks bestuurslid en de laatste 27 jaar als voorzitter. Commissarissen hebben de heer Kingma als waardering voor het vele en belang rijke werk, dat hij voor de maatschappij heeft verricht, benoemd tot ere-voorz. Door herverzekering was het bestuur in nog nooit een camping-terrein heeft, jammer dat er geen botenverhuur is, zelfs geen kanoverhuur, dat een zwem bad ontbreekt, enz. De tijd is nog niet aangebroken, dat Bolsward op zijn lauweren kan gaan rusten, er kan ook op het gebied van openluchtfilm enz. nog veel meer wor den gedaan. Wie neemt het initiatief? 3 pond magere runderlappen met als toegift 1 pond metworst f 1.15. 3 pond vet rundvlees f 0.90. 3 pond magere run derlappen f 1,4 pond varkensworst plus 1 pond metworst f 1,2 pond runder- of kalfsgehakt 45 ct. Varkens poten per stuk 5 ct. v.h. E. Bolta. Gr. Dijlakker 47, Bolsward. Dansen in 6 lessen, le Sneeker Dans school. Dir. P. Heeringa Ds. H. Kreb te Westzaan heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Arum. Geslaagd voor de hoofdacte A. Ooster- haven te Edens. 4e week juli 1939 Reizgje is de kunst jin rounom Ier,re thus to fielen Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De skoalle wurut sluten foar bern giet it o .n It geit der al buten yn diverske toan: Gjin tael en gjin sommen gjin plaknammen mear gjin leskes oer blommen Derüt foar in kear Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (03157) Bolswards Nieuwslilai Sa njonkenlytsen is 't skoalreisketiid Yn bussen, op fytsen sjongt mannichien bliid: Nei bosken, nei dunen mei sek en mei pak nei hei, sé of tunen Elts’ien syn gerak Hwat hat Cjabe Skroar hoofdzakelijk geleden in het 4e kwart, o.a. op 1 okt.: boerderij met inventaris en inboedel te Tzum en op 4 nov.: boer derij, inventaris, levende have en inboe del te Blauwhuis. Voor de hooicontrole heeft de Maat- schapij negen controleurs in dienst, wel ke een intensieve controle uitoefenen op hooibroei. De ondervinding heeft geleerd dat onze verzekerden uit het boerenbe drijf deze controle zeer op prijs stellen. De controle van de elektrische leidingen en bliksemafleiderinstallaties is opge dragen aan onze inspecteur, de heer I. Idsinga. Een keuringsrapport wordt de eigenaar van de installatie toegezonden na elke controle, met verzoek eventuele gebreken, welke brandgevaar opleveren, zo spoedig mogelijk te herstellen. Voor In minske is altyd min of mear in bern fan syn tiid en mei it foroarjen fan de tiid bliuwt hy ek net deselde De publike opiny is net maklik to üntrinnen en dizze hat in greate ynfloed op üs halden en dragen. Nou is it sa, dat dy publike opiny op houd wurdt üt in bipaelde wize fan tin ken en fielen. Der is altyd in kearn fan wierheit yn en der is ek altyd in bipael de oerdriuwing, in swart-wyt-tekening, dy’t net mei de realiteit oerienkomt. Ek is it sa, dat dy publike opiny folie lan ger oanhaldt as mei de feiten oerien to bringen is, in goede of minne namme duorret jierren langer as winlik reedlik is nou kin men sizze, dat nei de oar- zoen. Er zijn ook meer op de toerist gerichte attracties, zoals het wekelijks optreden van de Skotsploech, de orgel concerten, enz. Toegegeven dat een toerist zich te Bolsward niet behoeft te vervelen (er is ten slotte nog een Omke Romke, een weekmarkt, een carillon enz.) toch moet men ook zoveel werke lijkheidszin hebben te durven constate ren, dat er ook hiaten, leemten en ge miste kansen zijn. Bolsward biedt veel, in verhouding tot veel andere plaatsen wellicht zelfs zéér veel maar hij een drachtig samenwerken zou er nog veel méér kunnen gebeuren. Dat de gracht zich niet op zijn zondags toont met de stutbalken is een noodzakelijk kwaad, maar dat er grote drijfpollen heen en weer varen kan toch moeilijk als een toeristische attractie gelden. De tentoonstelling van kunstnijverheid onder het stadhuis met de wekelijkse demonstratie, die zo heel erg aansloeg bij het publiek, is geruisloos verdwenen, het idee om in elk geval op donderdag het winkelpersoneel in oud- of nieuw Friese dracht te steken, is in de praktijk op weinig uitgelopen. Het Julianapark is slechts kuierplaats voor renteniers en moeders met kinder wagens (honden en autopeds niet toe gelaten), het wordt niet voldoende ge ëxploiteerd. Zelfs het dure podium doet weinig dienst, dit jaar zelfs niet eens in de heamieldagen, toegegeven dat het toen ook geen pretje zou zijn geweest. Heeft men in tal van plaatsen, ook daar waar praktisch geen outillage is (bijv, te Jorwerd) een openluchtspel- traditie opgebouwd, in Bolsward wordt in dit'opzicht niets of weinig gedaan. Zelfs gesubsidieerde verenigingen op muzikaal of vocaal gebied, treden er zeer sporadisch op. Soms komt de gedachte op, dat de Bolswarders het al aardig gaan verleren naar het park te gaan. Zou het toch maar niet beter zijn alle hekken wagenwijd open te zetten en het geld nu aan parkwachters uitgege ven te besteden voor de aanschaf van een paar eenvoudige speeltuigen op het grasveld? Het park wordt langzamer hand wat te deftig, is te statisch, doet niet volop meer mee in onze dynami sche tijd. Jammer is ook dat Bolsward -de eerste stad na of vóór de Afsluitdijk wen üntstien ünder de boerestan, dy’t net minder as gefaerlik is. Hwant sa- lang de fijan fan buten kaem, koe hy bistriden wurde, mar ’t nou hy yn de ri- gen fan de boeren seis oan it wurk is, giet dat folie minder. Men moat my goed bigripe. Ik pleitsje net foar de op- fetting, dat in boerejonge ek perfoarst wer boer wurde moat, sa as dat wol west hat. Mar men moat ek net yn it oare uterste forfalle. En dêr liket it tsjintwurdich gauris op. Dêr binne spi- tigernóch alden, dy’t bisykje har bern de buorkerij tsjin to meitsjen, de jonges mei ambysje foar it boerebidriuw hwat oars oan to praten, hwert hja alhiel gjin idé op hawwe. Hja beare sa mal fan de eigen situaesje, dat it dizze bern bang om it hert wurdt en miene, dat hja dan mar, sij it mei tsjinsin, in oare wei ütgeane. Ik bin dêrom och sa bliid mei it feit, dat de hear Van der Mark al inkelde jierren skreaun en sein hat, dat wy dwaende binne om mei sokke merakels de oanwas fan jonge boeren yn gefaer to bringen. Mei ynbigryp fan ruilforkavelingen en it sanearen fan to lytse bidriuwen, mei to rekkenjen op mear kij per man en mear hektares per bidriuw hawwe wy yn koarten in gebrek oan opfolgers. En nou is dizze wike in rapport ütkomd, dat dizze freze mei düdlike sifers ünder- strekét. It is sa, dat hjir yn Fryslan jit mear as de helte fan de bisteande bi driuwen to lyts is en dat dizze yn ien of oare foarm fordwine sille. Mar it lan bliuwt en bringt men al dizze bidriuw- kes troch ruilforkavelingen en gearfoe- gingen ta reedlike bidriuwen, dan sille der fan de 23000 bidriuwen oer inkelde De Chr. Dandbouwhuish.school Nijen- 'aove hield j.l. vrijdagavond in de Doele, die tot in de uiterste hoeken was be zet, een ondanks de w>armte goed ge slaagde eindavond, die, dank zij de vlot te afwerking van het talrijke punten tellende programma reeds een half uur eerder was afgelopen dan was gepland. Wegens uitstedigheid van de voorzitter, de heer E. Oldenziel, stond de avond onder leiding van de heer D. Sandstra, die liet zingen Bs. 89 1 en voorlas 1 Cor. 12 4-11. Voor de pauze werd het programma grotendeels gevuld met het uitreiken van de diploma’s. De geslaagden kre gen ieder een handdruk en vriendelijke gelukwens. De V.V.B.-opleiding zorgde voor een aardige afwisseling door .aanschouwe lijk onderwijs” te geven en hun bijdra ge met een zangstukje te besluiten. Ook de assistenten-A zorgden voor een lied. Ook ging deze klas enkele volks dansen demonstreren. Namens de Vor- mingsklas bood mej. Sietske van Valk mej. Eerdmans, de directrice school, een bloemruiker aan. Deze wees in haar toespraak op grote aantal mogelijkheden die het huis- houdonderwijs biedt, ook ten aanzien van de verzorgende en verplegende be roepen. Ook wees zij op de opleiding voor leerling-verkoopster en de moge lijkheid via een vooropleiding de oplei ding tot lerares te volgen. Een aardig onderdeel was ook het raden van de namen van docenten aan de hand van leuk ontworpen rebussen. De opleiding I had (vaak „gedurfde”) liedjes gemaakt op de docenten. Na de pauze volgde de opvoering van een leuke operette. Deze operettes, in gestudeerd door mej. Pilon, vinden in het algemeen veel bijval. Aan de cos tumes en de grime was ook nu weer veel zorg besteed. Jammer dat de in houd van dergelijke zangspelen in de regel veel te kinderlijk is en het geheel daardoor niet altijd evenredig is aan de kosten en moeite er aan besteed. Na een dankwoord aan alle medewer kers werd het dit jaar zeer geslaagde schooljaar door mej. J. Eerdmans met dank aan God gesloten. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en staat de hoge brandschaden op te van gen en de reserves nog iets te verster ken. De brandschaden over 1963 waren aan merkelijk hoger dan vorig jaar. Boekte de maatschappij over 1962 een schade- cijfer van f 245.674,94, dit jaar waren de geleden schaden f 578.639,42. In de loop van 1963 werd begonnen met de administratie te moderniseren. Voor dit doel werd o.a. aangekocht een adres- seermachine. De omslag, welke de maatschappij in de afd. Brandverzekering over 't boekjaar tsientallen jierren dochs grif 13.000 oer- bliuwe. En dat binne dan allegearre bi driuwen fan minstens 15 ha of greater. Der binne dan altyd rom fiiftüzen bi driuwen by, hwert twa nedich binne, sa- dat men yn de takomst dochs grif op 18.000 boeren of arbeiders rekkenje moat. Mar ek lans in oare wei makket dit rapport düdlik, dat wy al fierst to fier gien binne. Nim oan, sizze hja, dat men oer de hie- le liny nochris sa fier komt, dat ien man net foar tsien of toalf mar foar twein- tich kij stean kin. Wy hawwe hjir 280.000 melke kij. Dan moatte der jit altyd 280.000 20 14.000 wurkkrêften wêze, allinnich al foar de greide. Foar de bou komme der jit 1500 by en dat makket meimekoar dus ek yn de takomst 15.500 boeren of arbeiders. Op it heden binne der noch 36.000 oan it wurk, dus dan rekkent men al op in tige sterke formindering. Mar dit lytsere tal minsken, dy’t boer of arbeider wurde, is der op it heden net iens mear, De oanfier fan jonge boeren of arbeiders dy’t in reedlike biropsop- lieding hawn hawwe, dat wol sizze, minstens in Legere Lanbouskoalle, is fierst to lyts. Yn pleats fan minstens 500 diplomearden per jier, wiene dit der de léste jierren mar 300 en soms net iens. De skiljes hingje frijhwat üt it lead. De publike opiny slacht troch en keart mannichien fan in goede en for- antwurde biropskar óf. It wurdt hege tiid, dat de boeren de beakens forsette, mei in ünbiriddeneard pessimisme brin- ge se de bern net op it goede paed en ündergrave hja har eigen krêft. goedgekeurde bliksemafleiders op boer derijen wordt een reduktie op de brand- premie verleend. Door de vertegenwoordigers en inspec- teur-boden wordt steeds bijzondere aan dacht besteed aan de rookleidingen, of deze ook brandgevaar opleveren. Indien er bij het uitbreken van ’n brand voldoende en goede brandblusmiddelen aanwezig zijn, is er een grote kans om de brandhaard te bedwingen. Teneinde nu het aanschaffen van een brandblusapparaat te stimuleren, stelt het Bestuur die deelhebbers, welke een bedrijfsperceel en/of bedrijfsgoederen bij de Maatschappij hebben verzekerd, in de gelegenheid tegen gereduceerde prijs Saval brandblusapparaten aan te kopen. Tot heden werden 3214 apparaten ge plaatst. Op een snikhete zaterdag begon het pas goed. Vooral in de morgenuren was het erg druk op de weg. Zong men vroe ger van „de wandelstaf ter hand geno men”, de tippelaars vormen zo langza merhand in onze gemotoriseerde we reld toch wel een uitstervend ras. Wij zagen in dit weekend slechts één klein groepje met rugzak en al wat daarbij behoort, wandelen. Het waren padvinders. Zelfs slierten fietsen, bela den met dekens en zeildoek onder het plastic, als status symbool er een pan netje aanbengelend, zagen wij veel min der dan andere jaren. Alles bromt en tuft. Het aantal auto’s is ontzettend toegenomen. Zaterdagmor gen was het tussen Bolsward en Sneek op bepaalde uren niet mogelijk in te halen, omdat er elk ogenblik wel een tegenligger was. In Sneek konden de stoplichten het niet verwerken, men moest soms enkele malen optrekken om eindelijk aan de beurt voor het groe ne licht te komen. Sneek maakt in dit opzicht met spoor- overgang, tweemaal een stoplicht en soms nog een brug, geen goede beurt. De afstand Bolsward-Sneek of Sneek- Joure (hoewel ook daar bruggen lastig kunnen zijn) doet men veelal vlugger dan de afstand Bolswarderweg-Jouster- kade in Sneek zelf. Typisch dat het op de weg Sneek-Hee- renveen minder druk was dan op de weg Bolsward-Sneek, een verschijnsel, dat vele automobilisten opvalt. En dit terwijl het gedeelte Bolsward-Sneek nu niet bepaald tot het beste van Rijksweg 43 behoort, al is er aan de accomodatie met vluchtheuvels, parkeer- en in- en uitrijstroken de laatste tijd wel veel gedaan. Zo ergens dan zou dit gedeelte in aanmerking komen voor een vier- baansweg, in elk geval voor verbre ding met een betonstrook. De ruimte is er wel. Of verwacht men dat de tot standkoming van de rechtstreekse ver binding Bolsward-Leeuwarden verbete ring zal brengen? Toch is het ook weer overdreven te zeggen, dat het verkeer zaterdag over de weg „kroop”, ’s Avonds bijv, reed er van Heerenveen naar Sneek een file van ongeveer 40 personenwagens vrij con stant met een snelheid van 110 km. Al leen een paar dafjes en eendjes zakten er onder uit. Toch schijnt zich langzamerhand een wijziging te voltrekken in de manier waarop men de vakantie besteedt. In de eerste na-oorlogse jaren hoorde het bijna zo dat een autobezitter naar het buitenland trok. Duitsland, België en Luxemburg werden al spoedig „te gewoon”, het moest minstens Italië zijn. Hiervan komt men toch wel enigszins terug. In Diever kwam men bijv, in Ellert en Brammert welhaast parkeer ruimte te kort. Allemaal autobezitters, die „wel verder konden komen”, maar toch de rust en het natuurschoon kozen boven het verslinden van duizenden kilometers. Nadat in de nacht van zaterdag op zondag een windhoos even had laten zien, dat in ons land niet spoedig de bouwvakkers een rustige vakantie ge boden wordt, herstelde het weer zich opvallend spoedig. Het werd wat een winderig weekeinde, waarbij de zeilers niet bepaald over gebrek aan briesjes hadden te klagen. Ondanks de grote trek naar elders werd Bolsward geen dode stad. Gingen er honderden, er kwamen ook velen. Wat vroeger niet voor mogelijk werd gehouden, blijkt thans toch realiteit, in Bolsward gaat men graag overnachten. De hotels zijn praktisch altijd volge boekt. Het is in dit verband de vraag of Bolsward de toerist wel voldoende service biedt, ondanks het feit, dat de stad voortdurend „in het nieuws” is en zich een goede naam heeft verworven •als cultureel en toeristisch centrum. Toegegeven dat er veel te bieden valt, wat de eigen bewoner al gewoon is gaan vinden. We noemen het historisch schoon, de frontgevel van de Broere- kerk, de Martini met zijn boeiend inte rieur, het stedeschoon met grachten en gevels, het zo’n wijd uitzicht biedend stukje Hoog Bolwerk en niet te ver geten het 350-jarige stadhuis met zijn tentoonstelling. Er zijn er de steeds te rugkerende evenementen, als orgelcon- cours, heamieldagen, bolletongersdei en uitreiking literaire prijzen, al vallen de meeste hiervan buiten het eigenlijke sei- 1963 heeft geheven, bedroeg f 695.690,46. Dit bedrag was bestemd om de onkosten reassurantiepremie en ’t aandeel in de Otos-schaden te dekken. Gedurende het 10-jarig tijdvak 1954/ 1963 is de omslag osteeds onveran derd gebleven. Het verzekerde kapitaal steeg gedurende dit boekjaar met een bedrag van f 50.954.833,of 7.35%. Over 1962 was de stijging f 29.080.617, of 4,38%. De bij de maatschappij verzekerde vee houders en landbouwers doen ieder jaar per 1 augustus, door middel van een aangifteformulier, een gespecificeerde opgaaf van hun vee, hooi en landbouw- produkten. Voorzover verzekerden niet anders wensen, worden voor het vast stellen der verzekerde sommen richtprij zen vastgesteld door een tariefcommis- sie. De tariefcommissie voor 1963 be stond uit de heren J. L. Wiersma, Ach- lum; R. F. Bruinsma, Sexbierum en H. T. Hettinga, Hartwerd. De verzekerde sommen voor stamboek- vee kunnen door verzekerde zelf op aparte lijsten worden aangegeven. Goederen welke slechts voor een deel van het jaar aanwezig zijn, kunnen op korte termijn worden verzekerd. De grote schaden werden door de Mij i -yx. ,v- k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1