Toeristisch allerlei trekt aandacht onze te- Mogelijkheden en moeilijkheden van de recreatie Meester Pruiksma Fan de Martinytoer R.K. Kleuterschool te Blauwhuis Zilveren filmpjes overleden Wasdag Beiaardconcert voorgesteld V' STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - 1 us hjoed p p to sizzen -- "..r. - 103e JAARGANG DINSDAG 28 JULI 1964 No. 57 Bolswards N ieu wsblat Wymbritseradeel. SJOUKJE DIJKSTRA IN „HOLIDAY ON ICI” i „Bist Tj. de J. B. -11 Sjoukje Dijkstra, gefotografeerd in de Valkenburgse Eurohal, tijdens de Ne derlandse première van de nieuwe „Holyday on Ice” revue, waarin zij haar loopbaan als professional begonnen is. Gedurende de show kunnen de toe schouwers tweemaal van haar fantastische virtuositeit op het ijs genieten Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Rust en ruimte trekken velen naar het strand te Makkum. De bun galow’s zjjn zeer in trek. Watersport. Vindt U het ook niet opvallend, dat Bolsward hoe langer hoe meer door de watersporters wordt ontdekt? Zondag j.l. waren we gast van het UCSV-zeil- kamp te Uitwellingerga en de deelne- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) mers (54 in getal) waren allen per boot naar Bolsward geweest. De boottocht naar hier ik zelfs een vast programma punt van dit kamp geworden. Laat Bolsward nu ook zorgen de watersport- gasten op een leuke wijze op te vangen. Workum. Vergeleken met Makkum is de Worku- mer Waard nog bescheiden van opzet, al zit ook daar de groei in. Het is Plaat selijk Belang dat op 12 ha IJsselmeer- kust op de hoek van het „Soal”, aan Jild is it seisde sintüch Dérsünder kin men gjin gebrük meitsjê fan de oare Abonnementsprijs f 2 40 per kwartit! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ja, blaas maar, hoor rakker! Het wasgoed moet droog Dus: Wipper de wapper omlaag en omhoog! Mart. W. H. de Weerd Slipper de slapper Wat springen ze raar van klipper de klapper die zakdoekjes daar De wind blaast zo dapper zo wakker, zo dol Wipper de wapper: de broekjes staan bol i de Em- nog ge- 'I le week augustus 1939 gasten (dagjesmensen) bijeen, vertelde de heer P. Bontekoe, de bedrijfsleider van dit recreatieoord, dat van 1 mei tot 15 september open is. Onze camping, zo lichtte hij toe, is bedoeld als familie- camping en lawaaischoppende knapen op brommers kunnen daarom om ons thuisblijven. Trouwens, op de camping wordt radio- en grammofoongerucht zo veel mogelijk bestreden. Want al ko men de meeste bezoekers voor de zee en de gezelligheid, wie rust zoekt, kan er toch ook terecht, al was het maar op de minder drukke dagen. Heel het platteland. Een rake opmerking maakte zaterdag jongstleden de Leeuwarder Courant, die er op wees, dat met de moderne ont wikkeling van het snelverkeer enerzijds en het smachten naar rust anderzijds heel het platteland als het ware re creatiegebied gaat worden. Wie dit nog niet wist, moet maar eens informeren naar de prijs van oude boerderijtjes die als vakantiehuisje soms meer opbren gen als ze destijds nieuw hebben ge kost. Vooral in de Zuidwesthoek slaat de recreatie momenteel goed aan. Nog veel meer zal dit het geval zijn als straks een draagvleugelboot iemand in een half uur van Enkhuizen naar Sta veren brengt. Vanwaar de belangstel ling voor de Zuidwesthoek? Eigenlijk heeft de aanleg van de Af sluitdijk dat allemaal pas goed moge lijk gemaakt, aldus de Leeuwarder Cou rant, die we hier verder citeren. het eind van de Slinke (ter plaatse: de I Op de topdagen (altijd dagen met mooi Soldategracht) de recreatie dient met weer) zijn er tussen de 5000 en 6000 een camping, vooropig elf (particulie re) zomerhuisjes, een zwembad met 18 badhokjes en twee bassins voor de klei nen en met het plan de komende winter een belangrijke uitbreiding te verwezen lijken op het achter de camping ge legen terrein, welke uitbreiding op den duur de bouw van 40 tot 50 zomerhuis jes moet mogelijk maken. Ook hier gaat de slagboom voor een kwartje per per soon open, terwijl meer dan 3000 per sonen een abonnementskaart kunnen laten zien (abonné’s van de Waard wo nen zelfs in Leeuwarden!). Sünt 1945 binne de minsken, dy’t yn dlzze tweintich jier hwat koft, hwat boud of hwat fortimmere hawwe, alle- gearre bliid, dat se it dien hawwe. Like it op it stuit wol hwat riskant, inkelde jierren letter koene hja harren yn ’e hannen wriuwe, dat se it dien hie- ne, hwant it wie al wer djürder. It oan- tal failliseminten wie yn dlzze tweintich jier dan ek tige lyts, it wiene de ütsün- deringen op de regel. En it frjemde wie, dat hoe djürder it bouwen en de eigendommen waerden, Affiches weg. Een andere tip, nu niet aan de toeris ten, maar aan pen: van DE BEAMMEN GROEIJE NET OAN ’E LOFT tongerkoppen wer wei wurde sille, wit nlmmen. Dochs is it sa mar to bigrlpen, dat it in hiel forskil ütmakket oft jo fjouwer of seis persint hypteek jaen moatte en de sakelju, dy’t jild brüke moatte by de gewoane hannelsbanken fornimme op it heden hoe djür en stroef har kredyt wurden is. Foar de eigners fan huzen, lan en pleatsen hat de ynspekteur fan de biléstingen jit noch in ekstra-forras- sing yn it fet. De earste oanslaggen fan de formogens- bilêsting lige der net om. Dêryn wurdt mar yn len kear in bidrach as oanslach neamd, hwat mear as twa kear sa heech is as it foarige. En yn bipaelde gefallen jit in neifoardering oer de léste trije jier der op ta. Alles op groun fan it feit, dat de for- Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju- keapwearde fan dy huzen, lan of pleat sen safolle heger wurden is. En it skynt ek neat üt to meitsjen, dat de hieren faeks deselde bleaun binne. De ynspek- sje skat de eigendommen op eigen houtsje op de forkeapwearde en mak- ket dêrneffens har oanslach. As dat allegearre kin, dan wurdt it foar de man, dy’t op syn eigendommen hypteek hat, in hiele slimme rekkenerij en in poepetoer om lyk to bliuwen. Alles meimekoar is der reden genöch om de Side folkswiisheit wer yn om- tinken to bringen, dat de beammen net ta de loft ta groeije. It kin hurd oars wurde, nettsjinsteande alle moaije, sa- neamd wittenskiplike, theorieën Voor de 37e freulepartij te Wommels, hebben 35 afdelingsbesturen ingeschre ven. liana heeft heden den vijfden augustus des voormiddags 1.09 uur het leven ge schonken aan een welgeschapen doch ter. Moeder en kind maken het uitste kend. De naam van het nieuwe prinsesje zal zijn Irene Emma Elisabeth. Een van de eerste geschenken die het nieuwe prinsesje kreeg kwam uit Bolsward, nl een pakje met gebreide kruikenzakjes en slabbetjes. Er was een eigenhandig geschreven hartelijk briefje bijgevoegd. Afzendster was de 95 jarige mej. Mui- zelaar, bewoonster van Elim. Sünt in heal jier rinne de koersen fan de oandielen tobek en net fan tige ris kante ündernimmings, likegoed fan aide fortroude saken. De greatste papierfa- bryk fan Van Gelder seach, om in foar- byld to neamen, har oandielen ta de hel- te werom gean. En tagelyk giet de rinte omheech, slim omheech. In pear jier lyn fochten de banken om in hypteek to krijen foar 4 of 434 mar as jo op it heden in hypteek ha moatte, komme jo foar seis persint net mear klear. Jo rin ne rounom foar de winige doar. It jild wurdt krap. De nije steatsliening fan 534 rinte koe praktysk net pleatst wurde en dér stean momenteel al ad- fortinsjes fan hypteekbanken yn de krante, dy’t saneamde panbrieven oan- biede foar seis persint. Ek mei de arbeiders, dy’t yn de grins- streken mei kloften nei Dütslflan giene to arbeidzjen, is it hurd oan it werom- kommen. De forhege leanen mei de reis kosten en reisforgoeding makket de Ne- derlanske arbeider foar mannich bi- driuw to djür en dan is de aerdichheit der fan wearskanten géu óf. Tagelyk dêrmei komme nou wer mear as dêrfoar failliseminten yn de kranten. Lytsere sigare- en tekstylfabriken lizze it byltsjQ der by del, omt hja mei de hege leanen en ünkosten net mear kon- kurreare kinne. Sa wiist der in bulte op, dat der oar waer oan ’e loft komt en dat it wol ris wêze kin, dat wy mei koarten foar in hiel oare situaesje stean sille. Fanseis is it allerminst de bidoe- ling om hjir yn dizze yngewikkelde en dizige matery de profeet üt to hingjen, mar de loft is net mear blau en oft de Op vakantie in zijn geboorteplaats is nog vrij plotseling overleden, de heer P. Pruiksma, oud hoofd der school van Oosterend en Makkum. De heer Pruik sma werd 71 jaar en heeft niet minder dan 52 jaar het onderwijs gediend. Hij werd geboren in 1893 in Woudsend, waar zijn vader slager was. Op jeugdige leeftijd slaagde hij als de beste candi- daat te Leeuwarden voor het onder wijzersexamen. Van 1912-1916 was hij onderwijzer te Kollumerpomp, van 1916-1920 te Woudsend, van 1925-1931 hoofd in Oosterend, daarna tot zijn pen sionering tot 1959 hoofd der school te Makkum. Toen hij in Sneek van zijn rust zou genieten, werd hij vrijwel con stant ingezet op vac. plaatsen. Eeerst de schippersschool te Sneek. Na vier maanden aan de Landbouwschool in Witmarsum, toen daar tér plaatse aan de lagere school, hierna in Arum, daar na tijdelijk hoofd in Lollum. In diverse plaatsen, vooral echter In Oosterend en Makkum heeft de heer Pruiksma kerk en maatschappij ln tal van functies gediend. Hij heeft zich steeds volledig gegeven aan de dorpsgemeenschap. Dat hij alom werd gewaardeerd bleek tijdens zijn af scheidsreceptie, waar destijds buitenge woon veel belangstelling voor bestond. Klipper de klapper! Wat kan dat zijn? ’t Is vrolijk gewapper aan moeders lijn Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en ANWB-routes. Wij willen beginnen met het noemen van de ANWB-routes. Zaterdag j.l. is de Friese Woudenroute geopend. De ze lijkt ons zeer interessant en brengt de toerist langs plekjes in onze provin cie waar hij anders weinig of niet zal komen. Deze route is 135 km lang. Een mooie bromfiets-dagtocht dus. Tussen twee haakjes: Wist U dat over Bols wards grondgebied een stukje van de Friese Merenroute gaat Vanaf Ex- morra komend gaat deze richting Tjerkwerd. Bolsward zelf komt er dus niet aan te pas; officieel althans niet. Dit is begrijpelijk, daar deze routes drukke oversteekplaatsen en „het stads gewoel” mijden. Het aantrekkelijke is juist dat men langs rustige binnenwegen wordt ge voerd. Door Sneek gaat de route echter wél, evenals de Beek- en Brinkroute (Drente) gaat door Meppel en Hondsrugroute door het drukke men. De laatste belde routes hebben we verleden week zelf op vakantie gereden. De Hondsrugroute is zeer aan te bevelen. Bossen, heuvels, heide, hun- nebedden, goede wegen, veel afwisse ling en leuke pleisterplaatsen zoals b.v. het openluchtmuseum te Schoonoord. Een prettige verrassing werd de rijders van deze route bereid toen aardige meiskes in Drents kostuum, de deelne mers ((het was bij Gasselte) een bon netje uitreikten voor een gratis kopje koffie, aangeboden door de plaatselijke VW. Een dergelijke geste bij de Mar- nezijl zou vele toertochters naar Bols ward kunnen, voeren. De praktijk be wijst, dat degenen die een ANWB-route per auto rijden nog wel wat méér wil len zien als de route aangeeft. Zo gaan rijders van de Beek en Brink-route veel al even naar het nabij gelegen Giet hoorn. Deze route vonden we minder fraai dan de Hondsrug-route, het weg dek was soms slecht, de aanduiding minder overzichtelijk en het landschap minder afwisselend, hoewel er veel te genieten viel. Heeft U vanuit Bolsward of omgeving de Friese Meren-route wel eens gere den? Het is wel aan te bevelen. Soms zoekt men van verre, wat dichtbij te vinden is. Heropening verbouwde bakkerij Prins, Harlingerstraat, Bolsward De Beiaardier Mar. Bruinzeel van Delft zal op 30 juli 1964 van 8—9 uur te Bolsward een beiaardconcert verzor gen. Het programma is als volgt: 1. Preludium, Matthias v. d. Gheijn. 2. English national songs a. The Blue Bell of Scotland, Old Scottish Air; b. Loch Lomond, Old Scottish Air; c. Annie Laurie, L. Y. Scott; d. The last Rose of Summer, Irish Air; e. Drink to me only with thine eyes, Old English Air. 3. a. Rondo „Le Reveil”, Fr. Couperin; b. Gavotte, J. H. Fiocco; c. Saraban- da, J. M. Leclair. 4. Volksliedjes a. De klokken van Haarlem; b. Als de Grote klokke luidt; c. Vier wever- kens zag men ter botermarkt gaan. 5. Toccatine en Adagio voor beiaard, L. ’t Hart. 6. „Heidenröslein”, Fr. Schubert; du bei mir”, J. S. Bach. 7. All Trough the Night Abide with me 8. Improvisatie Makkum. Dat is het beste te zien op de beide bui tendijkse terreinen, die als de Mak- kumer Waard en de Workumer Waard (misschien moeten we wel schrijven: Waed, want het waren vroeger stuk ken van het wad) bekend staan. Laten we met de Makkumer waard begin nen. „Ik krijg hier mensen uit Bremen en uit Amsterdam, uit Utrecht en uit Dord- mund, maar heel wat Leeuwarders we ten niet wat hier te beleven valt”, klaagde de heer H. Lammertsma van Bolsward, van de NV De Holle Poarte, het vacantiecentrum, dat aan de rand van de Waard, vlak langs het water, jaarlijks duizenden, ja tienduizenden trekt en hen zeker niet teleurstelt. Want achter de slagboom die voor een kwartje per persoon omhoog gaat (ho telgasten en bungalowhuurders zijn vrij), is zo langzamerhand een recre- atiecomplex ontstaan, dat elk wat wils biedt. Wie er een middagje heen gaat kan dat met eigen ogen zien en met eigen oren horen, al zijn het gelukkig niet de beruchte draagbare radio’s, noch knallende bromfietsen die er de gelui den produceren. Dat doen meer de spar telende kinderen in de afdeling zwem bad, waar de toeloop van de dagjes mensen zich vooral op richt. Zij kunnen Hwat hat (jabe Skroar Ditmaal slechts wat losse aantekeningen over de recreatie en (met instemming) een ontboezeming van de Leeuwarder Courant over de ontwikkeling van de mo gelijkheden langs de IJsselmeerkust. U zult nu de vakantie op volle toeren draait geen zwaarwichtig hoofdartikel verwachten en eerlijk is eerlijk uw redacteur is ook al aangetast door de vakantiekoorts. „Krekt as it hüshim- meljen” zei ons iemand, „as ien der mei bigjint, hat men gjin rêst mear”. hoe mear lju ta it oankeapjen of bouwen oergiene. Doe’t it sahwat neat koste, doarde gjinien it oan, nou it hannen fol jild kostet, wurdt der boud en moderni- searre as wie it forgees. Seis yn de lün- bou is it nei it loslitten fan de maksi- mumprizen stryk en set, dat lan en pleatsen forkoft wurde foar bidragen, dêr’t men nea earder fan heard hie. En yn de measte gefallen koene de nije keapers in jier letter al wer mei winst forkeapje. Sa as altyd wie der wol in forklearring efteróf to jaen, mar yn dizze saken binne de forhalen efteróf tige goedkeap en komt men der net botte fier mei. Sünder mis, de wearde fan de goune sakket, de slüpende deva- luaesje is oer de hiele wrald in bikend forskynsel, mar de fierdere fraech oft dizze devaluaesje oarsaek of gefolch is, is men sa gau net mei klear. Oant forline jier ta, wie der jild to krij en op allerhanne wizen, inkelden krigen seis hündert persint hypteek op har oankoft spul. Hie men seis mar in pear tüzen goune, dan koe men al keaper wurde fan in hüs, dat tritich of fjirtich tüzen goune koste. En tüzenen minsken, dy’t mar in tige biskieden sparbankboekje hiene, binne nou yn namme eigner fan in hüs of affear. De leanen giene omheech, hoe langer hoe hurder omheech, de prizen geane der efteroan, hoe langer hoe hurder der efteroan, it like qft de ekonomyske beammen al mar groeije koene oan de loft ta! Lykwols it is de muoite wurdich, om, rêstich en forantwurde, dieden yn saken en bidriuwen to dwaen. er trouwens ook polyester roeibootjes huren, waar ook al geen gevaar bij is, want de bodem vóór de kust is bijzon der ondiep en dus bovenmate veilig. De Holle Poarte bestaat op het ogen blik, voor de vuist weg, uit het hotel de Vigilante (17 kamers voor 30 gasten), 25 bungalows (6 en 8 persoons), kan tine met winkel, zwembad met 20-tal kabines, ruime camping, parkeerterrein van 100 bij 150 meter, driedelig strand (zwembad, hotel, bungalows), terwijl over drie maanden de 1000 meter lange bochtige kanovijver klaar zal zijn. Wie komen hier en met hoevelen? De heer Lammertsma rekende het ons voor; „In de vakanties en op zondagen met mooi weer 5000 tot 6000 mensen. Waar vandaan? Uit het hele land. Wat ze hier doen? Zonnen, in zee gaan, ba den, ijsco-eten, gezellig bij elkaar zijn. Die dagrecreatie begint al in mei en duurt tot in september, waarbij het weer een grote rol speelt”. Het hotel trekt veel gegoede gasten, die bijvoorbeeld een - speedboot meebrengen (op het Ijsselmeer alle ruimte!) en die via de propaganda voor de Grüne Kiis- tenstrasze uit Skandinavië en uit Duits land naar Makkum komen. Maar ook Nederlanders weten de Vigilante wel te vinden. Een derde categorie vormen de bungalowbewoners, die begin van het jaar bespreken en nu al weer voor zo mer 1965 huren. Tenslotte is er de camping, waar op grond van de aanwezige toiletten nu 500 tenten mogen staan. Het zijn ook hier de Skandinaviërs, die er als door trekkers komen; Duitsers en Nederlan ders blijven er gemiddeld een week. Zo vindt men allerlei categorieën op de Makkumer Waard, verschillend in aan tal, verschillend van doel, verschillend van herkomst, maar allen verenigd op die zonnige zandige, meer en meer be groeid rakende hoge oever van het wij de, altijd levende Ijsselmeer. B. en w. van Wymbritseradeel verzoe ken de raad medewerking te verlenen voor de stichting van een rk kleuter school te Blauwhuis. Volgens het col lege is aan alle voorwaarden voor die goedkeuring voldaan. Wel zal het lang duren voordat de school ook bouwd kan worden, want daartoe dient ze eerst op de urgentielijst te worden geplaatst, hetgeen volgens b. en w. eerst op lange termijn mogelijk zal zijn. Ingevolge de wet op het kleuteronder wijs moet de raad zich bij het verlenen van medewerking tot de bouw van deze rk kleuterschool ook uitspreken over de vraag, of er in de gemeente ook een openbare kleuterschool moet worden gesticht. B. en w. stellen de raad voor, deze vraag ontkennend te beantwoor den, omdat er van een behoefte in dit opzicht niets is gebleken. hen die hen willen hel- haalt U alstublieft affiches weg evenementen die reeds zijn afge lopen. In Drente vindt men ditzelfde euvel. Tweemaal stopten we op uitno diging van een bord met „Expositie”, terwijl deze er (nog) niet was of reeds was afgelopen. Dit is anti-reclame. Wel prettig is dat men overal folders met gegevens over evenementen (en kerk diensten) voor handen heeft, zodat een toerist zich gemakkelijk kan oriënteren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1