Hernieuwde neger- Amerika Minister Luns in Indonesië relletjes in De Gaulle doet weer enig stof opwaaien Zal Kamer reges onderbreken voor anti-REM wetten? üs hjoed p p to sizzen Kubaarder jongeman in zee verdronken Gouden filmpjes Utslapke bij Terschelling a Orgelconcert door C7 Jan Bonefaas Hwat hat Qabe Skroar 103eJAARGANG VRIJDAG 31 JULI 1964 No. 58 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. PYT? De Duizenden Belgen De Franse ruiterij bereikte de Rijn. REM-eiland. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag le week augustus 19H Een korte vergadering van de Eerste Kamer was deze week al hetgeen het Bin nenhof deze week in politiek opzicht bezig hield. De koninklijke familie is naar haar vakantie-oord in Italië getogen en minister Luns heeft, kort na zijn terug keer uit de Sovjet-Unie, de reis naar Indonesië aanvaard, waar hij inmiddels een gezellige ontmoeting met president Sukarno heeft gehad. Beide reizen dragen een sterk good-will karakter. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 1(05157) VIERDE PIEREILAND VOOR SCHEVENINGEN Dit is het vierde piereiland, dat don derdagnacht van de Verolmewerf op Roozenburg naar Scheveningen is ge sleept Eerste Kamer. De agenda van de Eerste Kamer had betrekking op een paar onderwerpen, welke de Tweede Kamer vlak voor het niets gebeurt in de wereld en hij de in druk kan vestigen, dat dat grotendeels te danken is aan enkele flinke woorden of gebaren van hem. De worsteling aan de Maaslinie duurt voort. De uittocht van de In Duitsland werken de landgenoten houdt aan. In Brussel een aantal Duitse spionnen terechtgesteld. Franse legers bezetten thans een groot deel van België. Trije detinearden dy’t him stikem smearden üt ’e finzenis Hja tochten moaiwis fakènsjes bigjinne trekke, oeral hinne Soks jowt it libben glans Wy gripe ek de kans! Al den dach opsluten efter traeljeruten forfeelt op ’en dür Weagje ’t aventür Hommels hiene trije slim, harsels bifrije moai, dit fait üs ta As wy massel ha sil ’t fakansje bliuwe Lit üs fluch fuortstouwe Noait wer binnendoar Plysjes üs op ’t spoar ja dan wurdt it minder nimmen is bikinder as de bünte houn Fuort, wy moat net foun It Ljouwerter ütstapke dat forkeard ütpakte Twa binne al oan ein yn 'e boeijens slein Fakansje mislearre 't hoecht net wer prebearre len fan ’t trijetal Gnysket om ’t gefal Had-jé-me-maar-heren Mei jim sterke earm De fakansjepret Forfeelt echtwier net! De frijheit is in skat dy’t men inkell bihalde kin troch der gebrük fan to meitsjen Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dinsdagmiddag om ongeveer half vief is bij het zwemmen in de Noordzee bij Formerum op Terschelling verdron ken de 23-jarige Theo Agricola uit Ku- baard. Zijn vriend, Andreas Bos uit Bolsward, stelde verwoede pogingen in het werk, waarbij het er even op leek dat hij er in zou slagen Theo aan wal te brengen, maar de zee stond het hem niet toe. Bos zelf liep daarbij ook nog even gevaar, meegesleurd te worden. Theo Agricola kampeerde met Andreas Bos op het terrein van de heer G. A. van Duren te Formerum. Samen wa ren Zij naar het srand gegaan om in zee te gaan zwemmen. Theo, die naar men aanneemt, een niet te sterk zwem mer was, werd op een gegeven moment meegesleurd en kon zichzelf niet meer in veiligheid brengen. Toen ook de po gingen van zijn vriend mislukten, kon hij niet meer worden gered. Er had zich in dit badseizoen op geen van de Friese Waddeneilanden nog een verdrinkings- geval voorgedaan. van Berlijn heeft minister Schröder enkele dagen na de woorden van De Gaulle nog weer eens onontbeerlijk ge noemd. Schröder denkt dus, volgens De Gaulle, nog steeds niet Europees. Franse vloot bracht het Duitse oor logsschip „Panther” tot zinken. Op de Noordzee 2 Duitse slagschepen gezonken. Onlusten. In de Verenigde Staten houden de on lusten, vooral in de staat New-York, aan. Na de relletjes in New-Yorks negerwijk Harlem kwam het in een an dere Newyorkse wijk, Brooklyn, tot si- Het te Sneek verschijnende Drijfhouts Advertentieblad wordt voorlopig niet uitgegeven. Grote, praktische resultaten kunnen er eigenlijk niet van worden verwacht. Het gaat om een verbetering van betrek kingen, die lang gevoelig hebben ge legen, in de hoop op tastbare resulta ten in de toekomst. In een vraagge sprek voor de televisie liet minister Luns uitkomen, dat h(j van zijn kant zich daarbij niet geremd acht door bittere herinneringen aan het verleden, zoals de kwestie-Nieuw-Guinea voor wat Indonesië betreft en de Goloub- affaire voor wat de Sovjet-Unie betreft. Vak/beweging. Het zal wel los van deze ontwikkeling staan maar in elk geval heeft de nieuwe voorzitter van het CNV, Van Eibergen, besloten zich terug te trek ken uit de Tweede Kamerfractie van de ARP. Hij gaat zich geheel Wijden ■aan zijn vakbondswerk. In de Tweede Kamer zal zijn plaats worden ingeno men door de jonge CNV-econoom Boer- sma. Hieruit blijkt reeds, dat het niet gaat om een principieel besluit, zoals de nieuwe leiding van het Ned. Kath. Vakverbond heeft genomen, namelijk om het werk van de vakbeweging te scheiden van de politieke aktiviteiten. De heer Van Eibergen vindt de com binatie van vakbondsvoorzitter en Ka merlid in principe wèl doch in de prak tijk uiterst moeilijk vol te houden. Hij is voornemens per 1 september de Ka mer te verlaten. Intern. De Gaulles dreigement was niet alleen een waarschuwing van hoofdstad tot hoofdstad, maar min of meer een partij kiezen in een interne Duitse strijd, de fronde, de guerilla, welke Erhard moet ondergaan van de kant van Adenauer en Strauss, de Beier, die meent nog een appeltje te schillen te hebben met de zo Engels geörienteerde Schröder, die niet voldoende zijn kant heeft gekozen in de affaire met Der Spiegel, welke Strauss zijn portefeuille van defensie heeft gekost. Adenauer en Strauss wensen desnoods met Frankrijk alleen een Europese Unie te vormen, bezorgd al zij zijn, dat Amerika over de Euro pese hoofden heen te nauwe kontakten met Rusland zal zoeken, welke zullen uitlopen op een bevriezing van de si tuatie in Europa. Dat zou een bevesti ging van de grens tussen Oost en West op de huidige plaats betekenen, met verloren kansen voor een toch al zo on waarschijnlijke Duitse hereniging. In een ietwat nationalistische overschat ting menen zij zeker, dat Rusland zal zwichten voor Duits-Franse druk. Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat Erhard en Schröder zich bang zullen laten maken door opmerkingen van De Gaulle. Dreigement. Frankrijk had voorstellen gedaan voor een politieke organisatie van Europa, maar deze zijn door Den Haag, Brussel en Rome gesaboteerd. Ditmaal waar schuwde De Gaulle de Duitsers serieus de politieke eenheid aan te pakken, want als de dingen ten eeuwigen dage in de onzekerheid van het ogenblik zouden blijven, zou er op den duur bij het Franse volk enig twijfelen, bij het Duitse volk ongerustheid kunnen ko men, terwijl er bij hun partners in de gemeenschappelijke markt een ver sterkte neiging zou komen de zaken op hun beloop te laten in afwachting van het ogenblik, waarop men mis schien uiteen gaat. Het is een nauwelijks verhuld dreige ment, dat Frankrijk de Europese Ge meenschap wel eens de rug kan toe draaien om zijn eigen weg te gaan. Welke weg is niet duidelijk. Bovendien is dat dreigement via de ongerustheid van het Duitse volk gericht tot Erhard en Schröder, die, zoals hier al vaker uiteengezet, niets willen weten van de gaullistische politiek van Europese on afhankelijkheid. Zij bepleiten juist een groter Europa met inbegrip van Scan dinavië en Engeland, een Engeland, dat door De Gaulle juist wordt veroordeeld aangezien zijn verdedigingsmacht niet autonoom zou zijn ten opzichte van de Verenigde Staten. Zij wensen ook het bondgenootschap met de Verenigde Staten, dat als modern kenmerk, juist het beginsel van integratie in vredes tijd al kent, ten volle te handhaven. De deelname van Amerika aan de verde diging van de Oostelijke grenzen van West-Duitsland en aan de verdediging Cuba veroordeeld. Er zat ongetwijfeld een dosis verkie zingspropaganda in de druk, welke de Ver. Staten op de Latijns-Amerikaanse landen hebben uitgeoefend om tot sanc ties tegen Cuba te besluiten. Er zijn nog maar vier landen in de organisatie van Amerikaanse Staten, die Cuba heb ben erkend. Nu moet iedereen met Cu ba breken en, alle handel wordt verbo den. De aanleiding tot deze maatrege len, welke weinig verschil in de situatie zullen brengen, was de klacht van Ve nezuela, dat Cuba de communistische terroristen daar van wapens had voor zien. Een veroordeling dus en zeker geen aandacht voor de toenaderings pogingen, welke Castro en zijn broer de laatste weken hebben gedaan. Toenade ringspogingen, welke ten dele kunnen worden verklaard uit de moeilijke eco nomische situatie, waarin Cuba zich be vindt nu de suikerprijzen weer zo zijn gedaald. Maar voor de verkiezingen zeker moet iedere kandidaat flink zijn. BEROERING OP HET „FIESTA”-KANTOOR Henry Whitfield (wijzend, geheel rechts), de nieuwe eigenaar van de „Fiesta Tours” in Londen, wordt hier belegerd door boze vakantiegangers, die hun reis naar Spanje in duigen zien vallen nu zij op het kantoor van de „Fiesta Tours” in Albermarlestreet te horen krijgen dat er geen garantie kan worden gegeven voor de door hen gestorte bedragen. De debatten in het kantoor liepen zo hoog, dat de politie er aan te pas moest komen om Whit field te ontzetten. Luik ingenomen. krijgsgevangenen Onder auspiciën van de Stichting Or- gelcentrum wordt op dinsdag 4 augus tus in de Martinikerk te Bolsward een orgelconcert gegeven door de organist van de Grote Kerk te Gorinchem, Jan Bonefaas. Het programma dat deze or ganist, die vooral in het westen des lands veel bekendheid geniet om zijn improvisatiekunst, bestaat uit bekende en graag0 gehoorde werken. Uitgevoerd wordt o.a. Fantasie over Ps. 72; Concerto I, A. Vivaldi-Bach; Praeludium en Fuga in G, F. Mendels sohn; Scherzo en Toccata, E. Gigout; Premier Choral, Hendrik Andriessen; Improvisatie, Jan Bonefaas. Aan vang 8 uur n.m. Amerikanen naar Zuid-Vietnam. President Johnson heeft nog 6000 Ame rikanen naar een ander bedreigd punt op de aarde gezonden, namelijk naar Zuid-Vietnam, waar de aanvalslust van de opstandige Vietcong niet afneemt. De Vietnamese premier Khanh en en kelen van zijn militairen zien nu veel heil in een aanvallende politiek. Z(j val len evenwel de vijand in eigen land niet zozeer aan, maar *willen liever de aan val naar het Noorden brengen om een uitbreiding van de oorlog en wellicht een nog duidelijker deelneming van de Amerikanen te verkrijgen. Maar al hebben de Amerikanen bij wijze van waarschuwing wel gesproken van aan vallen op Noord-Vietnam, generaal Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, heeft opdracht gekregen de Zuid-Vietnamezen zoveel mogelijk te beperken. Geruchten doen de ronde over ernstige verschillen van mening tussen Taylor en Khanh. Er is weinig, dat niet genoemd is. Laat men niet denken, dat de Duitse houding tegenover de Verenigde Staten hierbij ontbreekt, dat is juist de kern van alle ellende, volgens De Gaulle. Want de Duitse politiek van Erhard en Schröder komt daaruit voort, dat deze beide staatslieden nog niet geloven dat Euro pa onafhankelijk moet zijn. Europa, aldus De Gaulle, moet eindelijk besef fen, dat het niet tot het einde der tij den onder Amerikaans protectoraat kan blijven. Hij wenst wel een hand having van het bondgenootschap met de Ver. Staten, maar het Europese Europa, zoals De Gaulle dat noemt, moet op eigen kracht leven, voor zich zelf, en het moet temidden van de vol keren op aarde zijn eigen, onafhanke lijke politiek hebben. tuaties, welke in niets aan het vreed zame Breukelen deden denken, dat peet gestaan heeft bij de geboorte van het Amerikaanse Brooklyn. Revolver schoten, gummiknuppels en plundering van winkels waren het gewone beeld. Daarna sloeg de onrust over naar de stad Rochester aan de oevers van het Ontariomeer. De aanleidingen zijn vaak van weinig betekenis, al was het in Harlem dan de dood van een neger jongen. In Rochester was het de arres tatie van een dronken neger. Maar zo’n aanleiding is dan voldoende voor de op gekropte haatgevoelens tegen de politie en tegen de blanken. Gouverneur Rockefeller van de staat New York heeft eenheden van de nationale garde naar Rochester gezonden en de nood toestand afgekondigd. De politie blijft de toestand wel meester, maar het lijkt nu al haast onvermijdelijk, dat de lan ge, hete zomer, die de negers hadden beloofd om hun aktie voor het naleven van de wet op de burgerrechten kracht bij te zetten, in eerste aanleg zal uit lopen op een aanwakkeren van de haat tussen beide, grote etnische gemeen schappen in de Verenigde Staten. Een toestand, waarover ieder weldenkend mens uiterst bezorgd is. Tot nu toe vie len de negers op door hun voortreffe lijk, ingetogen gedrag, maar nu de domper er wat minder stevig op zit, maken zich anderen dan de gediscipli neerde en van redelijkheid doordrongen voorvechters vaak meester van de ak- ties. De invloed van dergelijke gebeurtenis sen op de verkiezingen van november mag niet worden onderschat. Men neemt algemeen aan, dat senator Gold water er het meest van zal profiteren. Ook andere politieke ontwikkelingen kunnen de uitslag nog beïnvloeden, al twijfelen weinigen er aan, dat president Johnson herkozen zal worden. Het bes te voor hem zal zijn als er weinig of De vraag is of hij voor die tijd nog een openbare vergadering der Tweede Ka mer zal meemaken. Dezer dagen zal moeten worden beslist of de Kamer haar reces zal onderbreken voor de be handeling van het anti-REM-wetje. De volkenrechtcommissie-FranQois schijnt haar advies gereed te hebben: op korte termijn zal minister Scholten moeten beslissen wat hem naar aanleiding daarvan te doen staat. Waarschijnlijk zal hij het wetsontwerp wel moeten wijzigen om het in brede kring aan vaardbaar te maken. President De Gaulle heeft weer enig stof doen opwaaien met zijn opmerkingen op zijn persconferentie van vorige week donderdag. Het voornaamste punt was zijn ontevredenheid over de nalatigheid van Erhard in te stemmen met de buiten landse politiek van De Gaulle. Het Frans-Duitse verdrag heeft nog niet tot een gemeenschappelijke gedragslijn gevoerd en De Gaulle somde de punten, waarop beide landen een uiteenlopend standpunt innemen, als volgt op: de defensie, de hervorming van de NAVO, de houding ten opzichte van het Oosten, met name tegenover de satellieten van Moskou, de kwesties van grenzen en nationaliteiten in Midden- en Oost-Europa, de erkenning van China, de vrede in Indonesië en Indochina, de ontwikkeling van de landen, die dat wensen, in Azië, Afrika en Zuid-Amerika en de gemeenschappelijke landbouwmarkt van de EEG. Bolswards Nieuwsblad zomerreces afwikkelde en die vooral regionaal van grote betekenis zijn. Ten eerste: de campusgedachte (het studen teninternaat) voor de Technische Ho geschool in Enschede en ten tweede: de sociale garantieregeling, welke mi nister Andriessen voor de mijnstreek heeft ontworpen om de arbeidslust er in te houden, die door het perspectief van het aardgas beneden mineur dreig de te geraken. Grote moeilijkheden le verde dit debat niet op. Nog slechts een luttele tijd dus en de senatoren vol gen het voorbeeld van hun collega's aan de overzijde van het Binnenhof, en ook zij gaan met zomerreces tot aan de derde dinsdag in september, als het kabinet-Marijnen zijn nieuwe begroting voor het jaar 1965 indient. Voor de mi nisters is dus in deze weken niet zoveel vakantie weggelegd. Zij moeten zich op het beleid in het komend jaar instellen. Dat is er niet eenvoudiger op geworden nu de Sociaal Economische Raad zo’n verdeeld rapport heeft uitgebracht over de financiering van de verhoging van de Algemene Ouderdomsvoorziening, welke minister Veldkamp op stapel heeft staan en de belastingverlaging, waarop minister Witteveen, ingeval van een conjunctuuromslag, zit te broe den. Persberichten over sluiting van enkele bedrijven een plateelbakkerij en een textielfabriek doen de vraag rijzen of die omslag reeds aanstaande is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1