Friezen vindt overal u Pastoor A. van Hofslot te Workum gouden priester roar Aanbevolen daglochtjes naar hel Oost-Friese Emden Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Wind en regen Dertienjarig jongetje verongelukt STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen Hwat hat CjCl T DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 103e JAARGANG No. 59 Bolswards Nieuwsblad W ymbritseradeel. Mart. W. H. de Weerd Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag In Amerika zal 725 miljoen dollar aan de boeren worden uitbetaald, opdat zij het land toch maar niet zullen bewerken Ie heer P. Hilarides te Bolsward heeft lijn stalhouderij overgedragen aan de heren H. A IJ. K. Galama en Anne Dijkstra Ter dekking de volbloed VDL Beer, op genomen met 81 punten. J. Kingma, Spyk o.d. Hennaard. )e praamverhuur van De Vries, brug wachter is overgenomen en wordt voort- ;ezet door Fa. H. Lammertsma, af- iraakhandel, Bolsward. 2e week augustus 1939 DE RISIKO’S BLIUWE BISTEAN Yn gjin jierren hawwe wy sa’n moaije simmer hawn as dit jier en de boufak- kers hawwe der op in ütsünderlike wize fan profiteard, lyksa alle oare lju, dy’t har fakansje yn dizze wiken opnimme koene. En mei dit moaije waer liket it ek op it lan tige by tige. Op klaei en fean groeit it nei winsk, allinnich op it sin wolle hja al wer graech in pear wiete dagen hawwe. De rispinge fan de granen is dêrre mei man en macht oan ’e gong en it liket bysündere bést. De rogge, it winterkoarn en ek al simmer- koarn en hjouwer wurde ynhelle en foar in bilangryk diel daliks nei de silo’s brocht om nei to droegjen of op to slaen De appel- en parrehöven stean wónder Pastoor Van Hofslot werd op 21 maart 1890 als zoon van een vroom boerengezin geboren te Soest. Al spoedig was duidelijk dat deze jongen geroepen zou worden tot het H. Priesterschap. In 1903 ging hij naar het Klein-Seminarie te Culemborg, om in 1909 er met zjjn filosofie studie te beginnen. Nadat hij in 1910 naar het Groot Seminarie te Rijssenburg was gegaan werd hy op 6 augustus 1914 in de kapel van het Groot Seminarie door Mgr. Van Wetering, aartsbisschop van Utrecht, in alle stilte tot priester gewijd- Gewoonlijk gebeurde dit op 15 augustus in de Kathedraal van Utrecht, maar door de dreigende oorlog was dit niet mogeljjk. Met Ingang van 31 december 1914 werd hij benoemd tot kapelaan te Lettele. Dit was echter van korte duur, want op 4 oktober 1915 werd hij benoemd tot kape laan te Maarssen onder het pastoraat van de grote sociale priester Ariens. Na zeven jaren uitstekende zielszorgelijke arbeid onder de bekwame leiding van Mgr. Ariens, werd hij op 6 maart 1922 overgeplaatst naar Renkum. Na op 29 februari 1932 te zijn benoëmd tot pas toor van Stadskanaal, volgde hij op 20 augustus 1945 de inmiddels overleden bekende pastoor Jurjen Yntema als pas toor te Workum op. Onder zijn pastoraat kwamen in Wor kum veel goede dingen tot stand. In de Abonnementsprijs f 2 40 per kwartul (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Lans de strjitte fan aensen komt men by it lifts fan nea I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 a Na 18.30 uur 2660 of 2333 '(0)157) üntrinnen. Ek de konservenfabriken biede by sa’n oerfloedige opbringst gjin ütkomst Ek har apparaet is ynsteld op in bipaeld kwantum. Giet men dêrboppe, dan soene hja har eigen ófset yn 'e groun bidjerre. De oare oplossing om it to stjüren nei lannen, dy’t jit altyd fan hünger pleage wurde jowt gjin ütkomst. Op it foarste plak kin men dat mei grienten net dwaen troch de hege kosten, dy’t oan it forfier nei de tropen makke wurde moat- te. Mar boppedat, dy earme lannen bin- ne allegearre agraryske lannen, dy’t har keapkrêft hawwe moatte fan de for- keap fan lanbouprodukten. En dy merk is oerfierd en leit der need hinne. Alle miljoenen, dy’t spanseard binne oan de Onderontwikkelde gebieten falie wei tsjin de lege prizen, dy’t har eigen pro- dukten opbringe. Fan deskundige side is ütrekkene, dat Ondanks alle help, diz ze lannen der jit minder foar steane, as to foaren. En alles, hwat de sterke lan nen dogge yn EEG-forbftn en op oare wizen, makket de posysje fan dizze ear me lannen aloan nuodliker. De seis ka- maraten yn EEG-forbAn bisykje dizze lannen to bringen ta in moderne produk- sje tsjin reedlike prizen, mar as dat slagget, hat men in eilan makke yn in sé fan drinkelingen. Dy kinne it wetter nou hielendal net mear kwyt. De tryste wierheit is, dat de idealen fan de mins- ken, dy’t de EEG opset hawwe, hoe lan ger hoe mear forblikje en praktysk to- rjochte komme yn it protektionistysk farwetter fan de sterken. Dütsklan en Frankryk, Italië en België dogge, krekt as wy, alle war om in hegere produksje mei minder minsken mooglik to meitsjen. De EEG moat dan bést, mei de reade beijen wie it ek al sa en it ünthjit in rynske en romme op bringst. Hjir yn it noarden stean de jirapels prachtich en jowe romme bi- skotten. Men soe sa sizze, hwat wolle de lju mear? En dochs, nou it waer sa gun- stich is en de opbringsten bütenwenstich dükt wer in oar risiko nei boppen en smyt syn skaed oer it fruchtbere gea. By mannich produkt is jammergenóch de priis alhiel bidoarn, in diel fan de reade beijen hingje jit oan ’e strüken en wurde fan minsken net plókke, yn Süd- Limburg kinne de hearlike Yellow- transparents, dy iere simmerapel, de kosten fan plökjen en transport net hoedzje en bliuwe hja oan de swierdra- gende beammen hingjen. Yn Noard- Hollan seach ik heap oan heap, soms sleatten fol, de kostbere blomkoal en de hearlike tomaten. Hja bringe de mini- mumpriis net op en draeije troch. De priis fan de jirapels is fierst to leech en op de setters wol gjinien in bod dwaen. De aeijen binne nou al wiken lang op in priis, dy’t seis de foerkosten net goed meitsje kin en de priis fan de bargen sakket by de wike. It is al slim, dat men yn sa’n kostlike simmer sokke fortriet- like dingen bilibje moat. En nimmen wit hjir in ütkomst foar. It sechje as men de boel frij liet, soe it foar legere prizen wol plak fine, giet net op. As de lju ien, twa dagen goedkeape blomkoal iten hawwe, wolle se hwat oars en kin jo gjin blomkoal mear kwyt. It iennich- ste, hwat dêrmei birikt wurdt, is dat alle blomkoal op in pear sinten komt en de forbouwer praktysk neat krijt. It ünsympathike trochdraeijen en fornea- tigjen fan oerfloedige grienten is net to In droeve toon begon een lied te zingen in het pluimend riet dat groeide aan de plas De lauwe regen stroomde neer De mensen zuchtten: „wat een weer! We dachten, dat het ZOMER was!” de „rüchskerne” en stond er ’s middags bij ons bezoek om 4 uur nog. We hadden er een prettig bezoek en voelden ons er direct thuis. „Fuort houn, yn ’e skuorre” klonk het tegen de heemhond bij ons afscheid. Hij deed het, zelfs de hond was de Friese taal niet verleerd. De terugweg gingen we over Leer. Langs mooie wegen voerde de weg ons in ruim 2% uur naar Bolsward. De zuidelijke route van de Ommelan denroute via Haren, Paterswolde, Eelde (heel mooi), hadden we al eerder ge reden. Ja, Emden is in een dagtocht best te doen. We hebben nu begrepen hoe aantrekkelijk het kan zijn ook eens een stadje als vakantiedoel te kiezen. VREUGDE OVER MAANVLUCHT Bij de medewerkers aan het laborato rium voor straalvoortstuwing in Pasa dena, Califomie, heerst grote vreugde na de geslaagde vlucht van de „Ran ger 7” naar de maan. kamer van de stad en het stedelijk ar chief. Wat ons bij het doordwalen van de stad bijzonder trok, was de nog zicht bare band met het verleden, ondanks het feit, dat de stad grotendeels nieuw is. De naam Oost-Friesland geeft reeds de historische band. Daarbij gerekend, dat in het begin van de 80-jarige oorlog Emden voor velen uit ons land een toe vluchtsoord was, verklaart het feit, dat er zoveel bekende namen voorkomen. Reinalda, Reininga, Menninga, enz. Het konden Friezen zjjn en zjjn dat van- Volgens de statistieken van de Vol kerenbond zijn er in de loop der laatste 8 jr in Argentinië 550.000 lammeren, in de Zuid-Afrikaanse Unie 500.000 runde ren, in Cuba 33 miljoen ton rietsuiker en in Amerika 10 miljoen ton katoen vernietigd. Dit was noodzakelijk om prijs instortingen op de wereldmarkt te voorkomen. Aan de hemel kwamen donderkoppen De wind boog alle bomen krom en in de eerste waterdroppen blonken stralen van de zon De léétste stralen vrolijk licht Toen trok de wijde hemel dicht! Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en na hoort een 50 ha, half bouw-, half greide. Zijn voorganger molk slechts 16 koeien, Postma al 36. En er is nog wel meer uit te halen. Het intensief boeren is de Duitser onbekend. Zij staan er van te kijken, wat de Friese boeren hier presteren. De melkprijs is ruim 30 pf. Als de koeien vrij zijn van bepaalde ziekten, wordt er wegens het „Grune plan” nog 5 pf. bijbetaald. Het gaat de Friese pioniers er goed, maar er is gebrek aan arbeidskrachten en er moet hard gewerkt worden. Postma stond des morgens 3 uur al in keling van het Westfaalse Industriege bied werd Emden de belangrijkste Duitse omslaghaven van erts en kolen. In de laatste oorlog werd de stad vrij wel geheel vernietigd. Havens en wer ven bleven evenwel intact. Emden heeft zijn plaats in de Duitse zeevaart en in de scheepsbouw weten te handhaven. Het van jaar tot jaar toenemende ha- venverkeer heeft nu een hoogte van ruim 11 miljoen ton bereikt. De sterkste indruk van de bedrijvigheid van Emden krijgt men van een tocht door de haven met zijn reusachtige in stallaties voor de omslag en het opslaan van erts en steenkolen met de modern ste transportinstallaties, de grote elek trische centrale in de Nieuwe Binnen haven, de indrukwekkende graansilo’s en -pakhuizen in de Buitenhaven en met de werven en de voorzieningen voor de haringvisserij. De 260 m. lange en 40 m. brede grote zeesluizen bieden steeds weer een inte ressant beeld, wanneer vreemde vaar tuigen of schepen uit Emden zelf binnen geloodst worden of uitvaren. De oude verdedigingsgordel „Der Wall” te vergelijken met ons bolwerk omringt de stad ook nu nog. Op Zijn bastions staan in plaats van kanonnen mooie windmolens en vandaar glijdt de blik over het verre, open Oostfriese landschap. Hier treft de bezoeker, ten westen van Emden een van de meest karakteristie ke landschappen van Oost-Frfesland aan, het stille „Krummhörn”. Ver van het grote verkeer liggen aardige mars- land- en vissersdorpjes, maar nauwe lijks door het voortgaan van de tijd beroerd, met oude bakstenen kerkge bouwen en burchten, als Pilsum, Hinte of het schilderachtige Greetsiel. Van de monumenten uit het verleden de ruïne van de Grote Kerk, de weer opgebouwde Nieuwe Kerk zet zich de bouwtraditie van Emden op het ge bied van religieuse en profane bouw tot in de na-oorlogse tijd voort. Het hoogtepunt is het nieuwe Raadhuis, dat in 1962 gereed kwam in plaats van het beroemde oude Raadhuis van Emden. Het staat midden in de stad en her bergt ook het Oostfries Landsmuseum: voor geschiedenis tot de biedermeiertijd, Nederlandse schilderijen uit de 17de eeuw, de stads-zilverschat uit de 16e haald en zo was dan ook een van zijn eerste zorgen om nieuwe klokken te krij gen. Ter verbetering van de viering van de eredienst werd het hoofdaltaar ver hoogd, waarbij in latere jaren nog ge noemd mogen worden het aanbrengen van een geluidsinstallatie en een nieuwe centrale verwarming. Op zijn advies kwam in 1953 de „Ka tholieke Centrale” als samenwerkend orgaan der plaatselijke katholieke orga nisaties tot stand. Onder zijn pastoraat werd ook veel in de parochie gebouwd. Al spoedig na zijn komst werd het ver enigingsgebouw St. Jozef verbouwd en werd en een nieuwe conciërgewoning bij gezet. Voor enkele jaren terug konden een nieuwe kleuterschool en een nieuwe lagere school worden gebouwd, twee scholen die werkelijk een sieraad ge noemd kunnen worden. Door deze nieuw bouw kon het oude schoolgebouw met veel en dankbare vrijwillige arbeid van enkele parochianen in een mooi jeugd- gebouw worden omgetoverd, terwijl bo vendien in dit gebouw de vakschool van de Zusters van J.M.J. een waardige plaats kon vinden. Nog juist voor zijn vijftigste priesterjaar is men begonnei» met het bouwen van een modern bejaar dentehuis. Uit dankbaarheid voor de volle ijver, voor de glorie van God en het heil der zielen, waarmee de gouden priester ge werkt heeft in zijn negentien jaren pas toraat in Workum, bereidt de parochie zich voor op een passende feestviering. Op zaterdag 8 augustus zal de jubilaris per trein van 19.05 in Workum aan ko men. Na een feestelijke rijtocht door de stad, waaraan de plaatselijke muziek vereniging „Crescendo” en de katholieke jeugdbeweging zullen meewerken, volgt na een kort begroetingswoord een plech tig lof. Op zondag 9 augustus zal de jubilaris om tien uur in de parochiekerk van de H. Werenfridus een plechtige H. Mis van dankbaarheid celebreren. Om 12 uur volgt een receptie in het St. Jozefge- bouw. ’s Avonds om 8 uur begint in het St. Jozefgebouw een grote feestavond voor genodigden en gehuwde parochi anen. Het cabaretgezelschap Coos v. d. Velde uit Amersfoort zal haar succes show „Alle Hens” voor het voetlicht brengen. Op maandagavond is dan de feestavond voor de jongeren gepland met medewerking van de cabaretier De- bru uit Nieuw Amsterdam en de Wor- kumer Accordeola’s. In september volgt een aparte feestmiddag voor de school kinderen. soargje foar leanende prizen. Oant nou ta bitsjut dat hegere prizen as eartiids en foar de measte produkten kin men dat yn EEG-forbAn organisearje. Dêrneist sille hja mienskiplik de tokoar- ten yn de struktuer en de merkorganl- saesje to liif. Krekt dizzer dagen hat mi nister Biesheuvel meidield, dat Neder- lAn in plan yntsjinne hat om foar it kommende jier 180 miljoen to ynveste- ren troch middel fan it Jeropeeske ga- ransje- en oriëntaesjefüns. Dit füns sil yn de EEG-lannen de modemisearing meifinansiere en de meidoggende lannen sille der allegearre oan bitelje. Mear ruilforkaveling, in greate moderne fé- merk yn den Bosch, in moderne eksport- slachterij yn deselde stêd, in greate merkhal foar grienten en fruit yn Rot terdam en net minder as 58 greate graensilo’s en droegerijen om safolle mooglik de risiko’s fan de rispinge to forminderjen. Faeks sil it slagje om yn de kommende jierren it moderne westen in moderne agraryske struktuer to jaen en foar dizze lannen in reedlike situaesje mooglik to meitsjen. Mar sjog- ge wy efkes fierder, dan wurdt it jin bang om it hert, hoe’t it dan komme sil mei de lannen yn it suden en easten, hwert miljoenen minsken op in peil lib- je, hwat wy üs net yntinke kinne. Sil it lytse EEG-eilan syn diken heech ge- n6ch opsmite kinne om it gewelt fan trijekwart fan de wrald to kearen? De risiko’s bliuwe, dat mist üs net en de problemen wurde woi oars mar net lyt- ser. Mear as yn de forroune jierren is it wer saek de holle koel to halden. Te Bolsward heeft zich zaterdag jl. bij het Hollanderzet (in de volksmond ook bekend als le Tille) een vreselijk onge luk voorgedaan, dat aan de 13 jarige Jo- pie Zeinstra uit Witmarsum het leven heeft gekost. Het knaapje logeerde bij de familie Huitema (De heer Huitema Jr. was met zijn oudere zuster ge trouwd). Hoewel hij daartoe geen op dracht had hielp Jopie graag bij het op halen van de brug, hetgeen in deze va- kantietijd nog al veelvuldig voorkomt. Ook zaterdag was dit het geval. Er stond een strakke wind, die waarschijn lijk het naar beneden zakken van de brug bemoeilijkte. Jopie moet toen zo als hij wel meer deed of heeft zien doen bij de zakkende brug zijn opgelopen ten einde die vlugger naar beneden te krij gen. Vermoedelijk heeft een nieuwe windstoot de brug weer omhoog ge drukt, zodat de jongen bekneld raakte en met een schedelfractuur en ingedruk-. te borstkas .werd opgenomen. Hij moet en 17e eeuw, de zeer bijzondere Wapen- 'vrijwel op slag zijn overleden. Driemaal is scheepsrecht. Dit is dan het derde en (voorlopig althans) laatste toeristisch hoofdartikel. Waarom altijd naar bos en hei, naar strand en duin? Bolsward zelf heeft noch het een noch het ander en trekt ondanks dat veel toeristen. Wat Is dan toch de attractie van zo’n stadje? Om dat te ondergaan moet men eigenlijk zelf eens een dergelijke stad bezoeken. Dat wij daartoe het Oostfriese Emden kozen voor autobezitters en snelbrom- mers in een dagtocht best te doen deden wij op „oantrün” van de enthousiaste voorzitter van de skotsploech, de heer W. Wielsma, die ons na zijn bezoek met deze dansgroep aan Emden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis er ons van had verteld. ouds ook. Vooral een bezoek aan het (met veel bloemen versierde) kerkhof confronteerde ons met oud-Friese (voor) namen. De trots van de stad is inderdaad het prachtige nieuwe raadhuis. Toen wij bij ons bezoek terloops meedeelden, dat wij Mitglied van de Stadtverwaltung van Bolsward (raadslid) waren, werden wij, zo zijn de Duitsers, direct met de nodige égards behandeld. Ja, men wist zich het optreden van de Skotsploech nog best te herinneren. Vooral de echt gouden kappen hadden indruk gemaakt. De historische verzameling in het Oost- Fries museum is de moeite waard. Vele Nederlandse schilders hingen er, zoals Gerard Terborg, Ruysdaal, maar ook werk van Friese schilders bijv, van een te Leeuwarden geboren bekende stille venschilder. Ons vielen direct enkele Ita liaanse landschappen op, o.a. van Moey- oert, van wie momenteel ook werk is te zien in Bolswards tentoonstelling. Een typisch Italiaans heuvellandschap met ruïnes en sarcofaag van Otter die in Bolsward ontbreekt stond echter aangeduid als „Hollands Landschap”. We hebben de museumdirectie maar even op de fout gewezen. We hadden nog even tijd om iets van de omgeving te zien. Ook de dorpjes hebben typisch Friese namen Midlum, Westerhuzen, Treepsum, Pewsum, Suur- huzum. Dat zich in deze streek veel Friese boe ren hebben gevestigd, was ons bekend. In laatstgenoemde plaats stopten we naast de vervallen kerk met zadeldak- toren bij een grote boerehoeve, waar nu eens de gordijntjes niet op zijn Duits waren gesloten. Goed geraden. Een Fries P. Postma, afkomstig van Tjerkwerd. We troffen het. Er was kraamvisite. Een mevrouw Boschma uit de Hollan- diastraat te Bolsward, fungeerde als baker. De wereld is toch maar klein! De heer Postma was overigens wel in zijn nop jes met zijn tweede zoon. Hij kan op den duur wel werkkracht gebruiken. Bij zijn grote boerderij, welhaast nog groter woongedeelte een kasteel bij- oorlog waren de kerkklokken weg ge- Gaat u vroeg op pad en is het u meer te doen om al rijdende van het land schap te genieten, dan zou een combi natie met het rijden van de Ommeland- route van de A.N.W.B. zelfs best moge lijk zijn. De rijksweg 43 over Drachten volgend, zou men dan bij Nietap-Leek op deze route kunnen afslaan. Deze voert door de juist in deze dagen zo prachtige Groninger Ommelanden, langs Zoutkamp en van hieruit met een grote boog naar Appingedam. Van hier uit of vanuit Slochteren (men heeft dan de noordelijke helft van de route ge reden een 60 A 75 km, waarbij U niet moet verzuimen even de historische kerk in Appingedam te gaan zien), moet u afbuigen naar Nieuweschans. Direct over de grens ziet u het verschil. Alles aan huizen en landschap ziet er onverzorgder en ruiger uit. Distels schijnen wel een nationaal produkt te zijn, ze tieren er welig. Hier en daar ziet U nog de wonden van de oorlog aan gebouwen en. mensen. Wjj buigen af naar het kleine Ditzum. Onze kaart gaf aan, dat daar een pont- veer was over de Eems. Of het aan te bevelen is durven we te betwijfelen, maar persoonlijk werd het een voor ons onvergetelijk onderdeel van deze trip. Het pontje dat slechts cm de 2 uur bleek te varen, was welhaast onvindbaar. Ten slotte wees een schipper ons de weg. Het was al „los” maar keerde bij ons naderen terug. Er konden met moeite na een halsbrekende rijtoer over een wankel steigertje twee personen auto’s bumper aan bumper op het pontje. De overtocht duurde ongeveer een kwartier en leek ons bij hoge gol ven niet ongevaarlijk. Emden was toen maar slechts een kilometer of zes. Haven, scheepvaart, scheepsbouw en visserij bepalen het leven van deze stad tot ver in "de omtrek. Emden ontwikkelde zich in de 16e eeuw tot een van de belangrijkste havens van het Europese vasteland. Zijn han delsvloot deed niet onder voor die van het opkomende Engeland en de naam van Emden legde in de centra van macht en handel van die dagen gewicht in de schaal, aldus een ietwat opschepperige folder. Ongelukkige politieke ontwikkelingen en de natuurramp van de verlegging der Eemsbedding brachten na de bloei even wel een plotseling verval. Eeuwen van voortvegeteren werden onderbroken door korte momenten van opleving. Echter pas tegen het begin van de 20e eeuw kwam Emden door het aanleggen van het Dortmund-Eemskanaal, dat Em den tot de bulkhaven voor het oostelijk Ruhrbekken maakte, terug in de rij van de grote Duitse Noordzeehavens. De grote opbloei van het verkeer maakte het in 1913 noodzakelijk ’t havengebied lit te breiden door de aanleg van de Nieuwe Haven. Door de snelle ontwik-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1