Senator Humphrey ploegmaat president Johnson van Minister Luns sloot crediet- overeenkomst met Indonesië REIZEN EN TREKKEN i S f4 H w ra roar Oproep rassen-demonstraties te staken Bi Hu at bringt üs de R.O.N.O. Gouden filmpjes VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindcloopen, Wonseradeel, WorJtum üs hjoed p to sizzen Hwat hat jO K. W W' fc’-* af ff i 103e JAARGANG No, 60 CHAMPAGNOLE WILLEM BARENDSZ. Laos. PYT Zuid-Vietnam. trekken kan zijn blik aanzienlijk verruimen. aan de heer De rassenrelien in de Verenigde Staten, waarover wij vorige week hebben bericht, hebben bij velen de vrees doen ontstaan, dat herhaling hiervan de republikeinse candidaat Goldwater in de kaart zal spelen, doordat de blanken geërgerd over de acties van de negers, zich tot de candidaat zullen wenden, die de beste ver tegenwoordiger tegen de rassenintegratie zal zijn. Voor de leiders van de zes voornaamste negerorganisaties in de Verenigde Staten is dit aanleiding geweest een oproep aan de negers te doen alle demonstraties en straatacties uit te stellen, tot na de presidentsverkiezingen van begin november. Advertentieprijs: 15 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De eerste geredde, Michel Jaques (in het midden met donkere bril) wordt voorzichtig de trap van het boorplateau af geholpen Aldere en nijere opnamen fan Klaes Westra, „In feit fan 'e wike”, in reportaezje oer in aktueel barren yn Fryslan. Arbeidsverbod. Het kabinet regeert aangezien ook de koninklijke familie met vakantie in Italië vertoeft in feite zo’n beetje alleen het land. De jonge staatssecreta ris van onderwijs, Mr. Grosheide (a.r.) liet dit deze week ook wel bemerken. Hij kondigde aan, dat het voorwaarde lijk arbeidsverbod voor 14-jarige jon gens, waartoe enige tijd geleden in overleg met de Tweede Kamer werd be sloten, niet op 1 september 1965 in de moeite dit soort bedrijven eens te be zoeken en te bekijken wat daarvan kan worden toegepast in het eigen bedrijf. Bedenk daarbij echter wel dat het boe- rebedrijf geen confectie- doch maatwerk is. Het invoeren van nieuwe systemen moet passen onder de eigen omstandig heden. Elders is er veel te zien op het gebied van bedrijfsgebouwen. De hoge bouw- werking zal treden, maar al eerder, na melijk öp 1 april 1965. Hij deed dit in antwoord op schriftelij ke vragen, welke drie k.v.p.-Kamerle- den de heren Albering, Maenen en Kleisterlee hadden gesteld. Daarbij kwam hij overigens slechts ten dele aan het verlangen van deze volks vertegenwoordigers tegemoet. Willem Barendsz soe sjeze Neist ha de Japanezen Him aenst as eigendom De les fan de histoarje Nel in opgeande gloarje Forsinkt de léste rom In gloarjedream fortolke De Willem Barendsz swalke Fol hoop it ségat üt Ring waerden hja yndachtich Walfisken binne minmachtich 't Liket in skrale büt It hat hiel selden leane De dryste jagersdreamen Forfleagen sa yn reek Hwa sjocht noch kans to winnen Hy kin 't fan üs oernimme Wy krije ’t net wer op streek Skoalmasters, dy’t tortelden fan de romrofte helden swalkjend oer de oseaen neamden üs Nova-Zembla Yn spanning harken bern ta hoe’t Heemskerk, boatsman Barendsd op blyn aventür farend sünder birjocht fan thüs tusken poalfokse en bearen winters binei bifrearen yn har: Bihalden Hüs Dat wiene echt trochsetters fiskjen oan alle wetters Pikbroeken fan alear Nederlün makke namme ündernimmingsgeast flamme de hiele wrald yn ’t roun Har jagers op walfisken Heechst op 't produksjelistke Der waerd omraek oan woun Neiteam liet letter hearre Soks sil jitris prebearre Opnij in gouden stoun? Abonnementsprijs f 2.40 per kwarto! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Elegance Is de kunst om itselde oars to dwaen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 a Na 18.30 uur 2660 of 2335 «0)157) Pogingen, om in het aangrenzende Laos tot een regeling te komen, zijn weer mislukt. Butler, de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft een vergeefs bezoek aan Moskou gebracht. Niet al leen vielen zijn voorstellen met betrek king tot Laos niet in goede aarde, ook de gedachten van de Engelsman over een studie van defensiebegrotingen als onderdeel van het streven naar ontwa pening, vonden geen instemming. Wat Laos betreft, had Butler vastge steld, dat de drie partijen (links, rechts en neutralistisch) in Laos onderling overleg zouden plegen en dat vervol gens de drie leden van de internatio nale controlecommissie (Canada, India en Polen) een nieuwe conferentie van veertien mogendheden zouden voorbe reiden. Deze zou dan pas bijeenkomen, als er in Laos wapenstilstand zou heer sen en de communistische Pathet Lao zich op de stellingen van voor het voor jaarsoffensief zou hebben teruggetrok ken. De Russen willen onrnicidelljjk een veertienmogendhedenconferentie, in de wetenschap, dat het daar toch niet van komt. Want het begint wel duidelijk te worden, dat Rusland zich steeds meer gaat distanciëren van de situatie in Laos. Het wenst geen medeverantwoor delijkheid voor een situatie, waarin het door toenemende Chinese invloed wei nig meer te zeggen heeft. Er Is veel te zien. Ook op het terrein van het boerebedrijf is er veel te zien. Dit is zowel het ge val in onze omgeving en eigen land als in het buitenland. In de eigen omgeving zijn bedrijven met een uitstekende be drijfsvoering of bedrijven waar nieuwe systemen worden toegepast die de te verrichten werkzaamheden vlugger en Vice-president. Wie Johnson zal kiezen als hij officieel is aangewezen als democratische can didaat, is nog niet bekend. Wel heeft hij alle leden van zijn regering uitge schakeld. Dus geen Robert Kennedy, geen Rusk, geen Stevenson, geen Schri- ver, allen, die sterk met de naam van John Kennedy verbonden waren. Som migen wilden de democratische kansen vergroten door een beroep op de senti menten, die de naam Kennedy wakker roept, een beroep dus op de vooruitstre vender maar Johnsons afwijzing hier van duidt er op, dat hij het Zuiden en de conservatiever gezinde kiezers niet te veel van de democratische partij wil vervreemden. Bovendien is Robert Ken nedy als minister van justitie nauw betrokken bij de door het Zuiden ge hate wet op de burgerrechten. De kan sen zijn groot, dat Senator Humphrey van Minnesota de ploegmaat van John son zal worden. President Johnson heeft een beroep ge daan op alle Amerikanen de wet op de burgerrechten na te leven en alle acties te vermijden, welke tot een verscher ping van de rassenstrijd zouden kunnen leiden. Voortdurend meer gaat de presidents verkiezing haar schaduw vooruit wer pen en alle daden en woorden op poli tiek terrein worden in verband gebracht met de wens van de candidaten de kie zers zo sympathiek en zo flink, maar toch ook zo verantwoordelijk mogelijk voor te komen. De candidaat voor het presidentschap is niet de enige, hoewel voornaamste trekpleister van zijn par tij. De aanwijzing van de candidaat voor het vice-presidentschap, welke ge daan wordt door de hoofdcandidaat, houdt meestal rekening met de wense lijkheid een voor het gehele land even wichtige ploeg in het veld te brengen. De ultra-conservatieve Goldwater, af komstig uit het Zuidelijke Arizona, pro testant van geloof, heeft William Miller gekozen, afkomstig uit New York en rooms-,katholiek. Goldwater heeft het compromis vermeden om een liberaal gezinde vice-president te kiezen, die zou moeten dienen om de liberale kiezers zoveel mogelijk te lijmen. Cyprus. Met Cyprus wil het nog steeds niet in de goede richting. De Indiase generaal Timaja, de opperbevelhebber van de politiemacht van de Verenigde Naties, heeft medegedeeld, dat de toestand voortdurend slechter wordt en ook op het diplomatieke terrein stuit iedere bemiddelingspoging af op de onwil van president Makarios. Deze heeft in Athene premier Papandreoe gedwongen zijn aanvankelijke instemming met ’t plan-Acheson weer in te slikken. Acheson is in opdracht van president Johnson bezig met bemiddelingspogin gen tussen Grieken en Turken, beseffend dat met overeenstemming tussen deze twee al veel gewonnen zou zijn. Achesons plan hield in aansluiting bij Griekenland, maar de vorming van twee autonome Turkse kantons op het eiland, compensatie voor Turkse Cy prioten, die het eiland zouden willen verlaten en de overdracht van een klein eilandje van de Dodekanesos aan Tur kije. Papandreoe was, zoals ook was geble ken na de besprekingen, welke hij kort tevoren in Londen had gevoerd, wel te vreden met een ontwikkeling, welke tot aansluiting bij Griekenland zou voeren en hij was bereid iets te doen om de Turken in staat te stellen hun gezicht te redden en het eiland in de kring van de N.A.V.O. te trekken. Maar Makarios ziet zijn rijk ten einde lopen wanneer het komt tot de aansluiting bij Grieken land, waarvoor hij vroeger zo heeft ge ijverd. Hij spreekt er ook niet meer van, maar van zelfbeschikkingsrecht, in de hoop, dit zo gunstig mogelijk voor zich zelf te kunnen uitleggen. Hg wijst het plan van Acheson af, omdat dit nog enige ruimte laat aan Turkse autono- tan het streven naar „goodwill” geringen. „Wy binne jong”, in program foar tusken de 13 en de 20 mei bydragen fan Willem Abma. De wens, van de Zuid-Vietnamese rege ring om de aanval op Noord-Vietnam in te zetten met guerillastrijders e.d. is de laatste weken steeds nadrukkelijker gesteld. Vergeten wordt meestal, dat al drie jaren lang wordt gepoogd guerilla- eenheden in het Noorden op de been te brengen, zonder veel succes overigens. Vergeten wordt ook, dat de guerilla in het Zuiden veel minder afhankelijk is van steun uit het Noorden dan men wil doen geloven. Hoe het zij, de re gering van Saigon, zich bewust van haar onstabiliteit, schijnt de aandacht te willen afleiden door een buitenlands avontuur en zij meent,, dat de kans de Amerikanen in de kwestie te mengen gunstig Is, nu Johnson voor de verkie zingen vermoedelijk niet te slap tegen over de communisten zal willen lijken. Maar al heeft de Amerikaanse regering enige maanden geleden een debat over een aanval op het Noorden op zijn zachtst gezegd niet ontmoedigd (enkele generaals noemden het zelfs een posi tieve en noodzakelijke actie), men is er op het ogenblik toch, wel van terug ge komen. Ball, de plaatsvervangend mi nister van buitenlandse zaken, heeft namelijk weer uitdrukelijk verklaard, dat de oorlog in Zuid-Vietnam zelf moet worden gewonnen en dat Washington er niet op uit is de oorlog uit te brei den. Er is zelfs tegengesproken, dat er nog 6000 Amerikaanse adviseurs naar Zuid-Vietnam zouden worden gezonden, zoals wij vorige week berichtten. Het zijn er nu nog maar 600. Ongetwijfeld speelt zich in Amerika ook een strijd af tussen een meer militante groep en een terughoudende, waarvan de laatste, vooral vertegenwoordigd door het mi nisterie van buitenlandse zaken, op het ogenblik weer aan het langste eind trekt. FREED 14 AUGUSTUS 1964 18.4019.20 ure: Fryske ütstjüring ,Hop, hop, Hynke’, in sjongprogram- ke foar de bern, ülf. Ria Postma— Stolk. mie, maar hij zal Acheson wel dankbaar zijn voor deze punten, want daarop kan hij de aansluiting bij Griekenland laten stranden. De Fransen beschoten een Duits lucht schip, dat bommen uitwierp. Het schip moest dalen. Twee officieren, bestuur ders werden gevangen genomen. Japan heeft officieel de oorlog Duitsland verklaard. Een goede organisatie en pro gramma is noodzakelijk Zo zou er meer te noemen zijn. Het is maar een greep uit het vele dat op ons afkomt. Er eens op uittrekken is be langrijk. Het beste is dit te doen in ge organiseerd verband. Uw vereniging of organisatie leent zich hiervoor bij uit stek. Het op excursie gaan in groeps verband is daarom belangrijk omdat dan beter een goed programma kan worden opgesteld. U krijgt dan te zien wat voor u en uw collega’s belangrijk is. Als u dan weer thuis komt kunt u uw eigen bedryf en wat u daar toepast eens ver gelijken met wat u gezien hebt. Op deze wijze komt u frisser tegenover uw ei gen omstandigheden te staan en dat is van groot belang. Als u de kans krijgt, trek er dan ook eens op uit. Bolswards Nieuwsblad het optreden van de Prinses niet langer door de ministeriële verantwoordelijk heid kon worden gedekt. Misschien droeg daartoe nog bij, dat beide Kamers der Staten-Generaal thans met zomerreces zijn. De Duitsers hebben Padouveller in brand gestoken en vrouwen en kinderen gefusilleerd. en Wymbritseradeel. Churchill. Tenslotte een afscheid: Sir Winston Churchill, de grote Engelse staatsman en de inspirerende figuur uit de tweede wereldoorlog, heeft voor het laatst een bezoek gebracht aan het Engelse La gerhuis, waarin de nu 89-jarige in 1900 zijn intrede heeft gedaan. Sinds 1955 nam hij geen deel meer aan de debat ten, maar op regelmatige tijden ver scheen hij er toch nog. Van het nieuwe parlement, dat in oktober zal worden gekozen, zal Sir Winston Churchill geen deel meer uitmaken, daar hij zich niet meer candidaat heeft gesteld. In een motie heeft het Lagerhuis zijn „grenzeloze bewondering” voor Churchill uitgesproken. Vlaggen. Een andere kwestie speelde zich vooral op het terrein van de gemeentepolitiek af: op 5 augustus was prinses Irene jarig. Het kabinet-Marijnen besloot, dat er voor dit lid van het Oranjehuis even als vorige jaren van de rijksgebouwen zou worden gevlagd. Maar, zoals een aantal gemeenten in het Zuiden des lands er op de trouwdag van prinses Irene niet voor gevoelde het voorbeeld der regering te volgen en de driekleur binnen te houden, zo waren er nu 10 gemeenten, w.o. Sneek en Heerenveen meer noordelijk gelegen dus waarin tegen het wél vlaggen bezwaar rees. Vroeger bestond de regel, dat er voor alle leden van het Koninklijk Huis zou worden gevlagd. Op staatsrechtelijke gronden kan thans worden gesteld, dat prinses Irene door haar huwelijk tot een ander huis Bourbon Parma is overgegaan. De regering legde er even wel de nadruk op, dat de Prinses ook nd haar huwelijk lid van de Oranjefamilie bleef. Maar deze gedachte spon het ka binet niet verder uit; zij kon er met name niet toe besluiten ook voor de schoonzoon van het Koninklijk Paar de vlag uit te steken. De opwinding over dit vlagincident was echter lang niet zo groot als over de huwelijkssluiting van prinses Irene, waarbij de ministerraad vaststelde, dat gemakkelijker laten verlopen. Het loont Vrij vragen. Al zijn de beide Kamers der Staten- Generaal op zomerreces, het stellen van schriftelijke vragen staat de Kamerle den vrij. Vorige week maakte de R.K.- socialist Tans van dit recht gebruik door te informeren naar de toestand van de openbare H.B.S. in Roermond. Van die vragen ging de suggestie uit, dat de bouwkundige toestand er ongunsti ger was dan op de confessionele H.B.S.- en in Midden-Limburg. De regering heeft op deze vragen nog niet geantwoord. Wel diende minister Bogaers van repliek op de socialistische klacht, dat de bouw van woningwetwoningen bg het schema achterbleef. De energieke bewindsman bleek zich hierover geen grote zorgen te maken, integendeel, hg kon de Ka mer de verheugende tijding brengen, dat de bouw het voorgenomen aantal van 90.000 5. 95.000 woningen wel zal bereiken. Dat betekent nog wel geen opheffing van de woningnood, maar het is wel moedgevend voor de werkers in de bouw, die deze week, na een welver diende vakantie, weer aan het werk zijn getogen. Benoemd tot voorw. directeur en le machinist der Coöp. Ver. voor Electri- sche Centrale te Makkum, T. R. E. Kennedy van Dam. Inmiddels is minister Luns naar India doorgereisd; hij zal pas aan het einde van de week in Nederland terugkeren. Zo begint hij langzamerhand de bijnaam te verdienen, welke men hem toeschreef toen hij in de periode 1952-1956 nog als minister zonder portefeuille op het departement van buitenlandse za ken naast mr. Beyen optrad: Minister van buitenlandse reizen. De grote uittocht om deze tijd van het jaar bewijst, dat het reizen en trekken de mens in het bloed zit. De vaak overvolle wegen spreken in dit opzicht een duide lijke taal. Wat is toch de oorzaak van deze onrust? Dit kan zijn het even op de achtergrond schuiven van de beslommeringen die hem dagelijks omringen, waar door hij frisser tegenover zijn eigen zaken komt te staan om deze des te beter te kunnen hanteren. Bovendien kan hij nieuwe ideeën opdoen die hem van pas kunnen komen voor zijn eigen omstandigheden. Het is ook nü de tijd voor de boer eens elders te kijken en waar te nemen wat er rondom hem afspeelt. Reizen en 2e week augustus 1914 De armoede veroorzaakt door de oorlog doet zich alom reeds gelden. De vlees- prgzen verlaagd. De koningin heeft f 20.000,toegezegd aan het Centraal Comité tot verlening van steun. Met het oog op de onrustige tijden en ook wegens de financiële malaise is de kermis te Bolsward dit jaar niet doorge gaan. Ranger-VIL Het enige succes, waarop de Amerika nen deze week trots kunnen zijn, is het geslaagde schot op de maan. De Ranger-VII heeft zijn koers volgens de berekeningen völvoerd en is in staat geweest een goede 4000 foto’s van het maanoppervlak van zeer geringe hoog te naar de aarde over te seinen. Deze foto’s zijn van groot belang voor de wetenschap en ook voor het voorberei den van de plannen om mensen op het maanoppervlak te doen landen. Zelfs Moskou heeft zich onder de indruk ge toond van de Amerikaanse prestatie. kosten bij de traditionele bouw dwingen tot een eenvoudiger opzet. Er wordt in ons land en ook in het buitenland op dit terrein veel geëxperimenteerd. Het is voor degene, die wil bouwen of verbou wen de moeite waard eens kennis te ne men van wat er op dit gebied te koop is. Het onderling samenwerken van bedrij ven begint hier en daar vaste voet te krijgen. Een goed voorbeeld is de boerencoöpera tie in Baarderadeeï. Wat de toekomst zal brengen op dit gebied ligt nog ver borgen, maar ervaringen uitwisselen over dit probleem is belangrijk. De ko mende winter leent zich hiervoor uit stekend maar men moet het eerst ge zien hebben. In dezelfde week, waarin iets gebeurde, dat vroeger als een wonder zou zijn beschouwd het van nabfj fotograferen van de maan geschiedde er ook in de Nederlandse politiek iets, dat voor kort als een onmogelijkheid werd be schouwd: minister Luns ontmoette de Indonesische president Sukarno. Er kwam zelfs een overeenkomst tot stand. Er zal tot uitwisseling van ambassa deurs worden overgegaan; de repatriëring van Ambonnezen zal worden ver gemakkelijkt, het accoord betreffende het zelfbesclükkingsrecht van Nleuw- Guinea werd nog eens bevestigd. Bovendien zal Nederland aan Indonesië tot een bedrag van f 100 miljoen export-credietgaranties verstrekken. Dit zal bij voorbeeld worden gebezigd voor verbetering van het vliegveld Keimajoran, waarb(j de K.L.M. ook een zeker belang heeft. In het algemeen zal bij deze overeenkomst het mes wel aan twee kanten snijden; het Is echter een Interessant symptoom van de Nederlandse en de Indonesische re- v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1