Meesmuilen om de regionale televisie-nota Schwarzmeer Kozakkenkoor Bolsward op 21 augustus in ftl Lt&J Zijn het louter luchtkastelen Wandellied in de Friese ether üs hjoed p p to sizzen - K J Wjl F Fan de Marlinytoer Zilveren filmpjes i A I Hwat hat Qabe Skroar STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Ilindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. IR1 1 T I m| DINSDAG 11 AUGUSTUS 1964 103e JAARGANG No. 61 IT IENE JIER SEIT IT O ARE NET! Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Hoe hurd wy tsjintwurdich libje en hoe hurd wy dêrom ek forjitte, blykt alle dagen wer. Nou lizze Cyprus en Süd- Viëtnam elts op ’e tonge, oer in pear jier wit men skraechwurk mear, hwat der bard is. t Sa giet it ek yn it bidriuwslibben, hwert de kaert alle jierren fannijs lein wurdt en goed en biroerd mekoar ófwikselje. Gelokkich liket it dit jier wer folie bet ter as it dien hat, de molke en féprizen togearre binne goed en de natür helpt tige mei om iwol it simmer- as winter- fuorjen gunstich forrinne to Hitten. En mei dat de roede fan it gat is, seit it op de dam naar Ameland, de aardgas en de mogelijke olievondsten rond en in het Waddengebied, die hier zeker niet alleen economische veranderingen met zich mee zullen brengen. Het eerst en het meest hebben de mensen uit het eigen gebied met deze zaken te maken. Ook hier zijn er echter belangrijke mo gelijkheden voor bijdragen aan het lan delijk programma. Het geestelijk leven in Friesland toont een rijke verscheidenheid met eigen ge beurtenissen en hoogtepunten. Over al deze zaken licht het rapport duidelijk in. Het is toch niet zo, dat U het T.V.-rapport verwerpt, zonder het te hebben gelezen? Dat zou pas belache lijk zijn. Tot wethouders van Bolsward zullen worden verkozen de heren T. S. van der Zee en J. de Haan. Te Wommels werden op een weiland plm. 60 ooievaars waargenomen. De chr. muziekvereniging .Oranje’ kreeg een nieuw vaandel aangeboden door de heer J. Y. Heeres. Daartoe gaat Oranje naar Ameland, waar de heer Heeres z’n zomerverblijf houdt. De paardenmarkt te Bolsward wordt niet meer gehouden op het Hengstepad, maar op de Nieuwmarkt. De aanvoer was 130 stuks. Aanbesteding wegdek Rijksweg 43 tus sen Harkezijl en Bolsward. De borst vooruit, je wangen bol en zingen, wat je kan, van do, re, mi, van fa en sol Je wordt er vrolijk van! En lopen maar de wereld rond, lanks elke wilgenlaan, want wandelen is zo gezond. Daar kun je van op aan! Langs karrespoor en heideland, langs weide, park en bouw, langs akkerweg en duin en strand: de wereld is van jou! De wolken wijzen je de weg. Je loopt je zorg er uit, langs beukenbos en meidoornheg, als je een liedje fluit! De wereld is vaak onbekend langs beek, rivier of vaart, maar loop je vérder dan het end, dén val je van de kaart! Dat is dan echt je eigen schuld en het bekomt je slecht, want je komt, met een reuze bult, in 't niemandsland terecht. 3e week augustus 1939 Abonnementsprijs f 2-40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Neat foraldert sa hurd as nijs I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 N’a 18.30 uut 2660 of 2335 '(02157). Vlak na de eerste wereldoorlog zijn op verschillende plaatsen ter wereld de Ko zakkenkoren ontstaan, waarvan sommi ge welhaast even beroemd en andere zelfs nog beroemder werden dan vroeger de Kozakkenlegers. Het was in de tijd, dat juist de tsaar van Rusland met zijn gehele gezin op wrede wijze was ver moord. Aan het geslacht der tsaren bewaarden de Kozakken menige herinnering. Zij waren in de loop der tijden van vijanden de vrienden der tsaren geworden en had den het hun zo geliefde Rusland mee tot grote bloei gebracht. Nu de tsaar en zijn opvolgers waren vermoord, achtten de Kozakken zich ge roepen om te blijven ijveren voor het behoud van de geestelijke waarden, die in een eeuwenlange verbintenis tussen het geslacht der tsaren en het Russi sche volk waren ontstaan. Onder het nieuwe 1 en cultuur In groot gevaar verkeren, de Kozakken daarentegen hoopten door oprichting van koren het overgeleverde cultuurgoed te beschermen en de ver drukte Oosterse kerk tot steun te zijn. Boris Ledkovsky, de oprichter en eer ste dirigent van het Kozakkenkoor van de Zwarte Zee, stelde bijvoorbeeld zijn koor voor twee belangrijke taken: le. In openbare koorconcerten de aloude sprekwurd, is de pine forgetten. Dochs soe it tige ünforstannich wêze om de bidriuwsütkomsten en de faktoaren dy’t har bipale, net tige yn ’e gaten to hal- den. Dat kin meihelpe om in al to mak lik optimisme en likegoed in ünreedlik pessimisme by de doar to kearen. Dêr hawwe wy ek perfoarst gjin forlet fan. Der is mar ien holding, dy’t it op den dür goed docht en dat is réalisme, nof- ter en klear de wurklikheit sjen. De rykslanboukonsulint yn dizze hoeke to Snits wurket der tige oan mei om de boeren dat ünder eagen to bringen. De hear J. Boerstra, dy’t him mei dizze sektor yn it bysünder ynlit, lit kear op kear in publikaesje yn it Ijocht komme, dy’t mei greate krektheit de wiere si- tuaesje nei foaren bringt. Net yn grea te wurden, mar yn sifers, üntliend oan in lyts trijehündert bidriuwen yn dizze Südwesthoeke. Fan dizze bidriuwen wurdt alles ta yn bysünderheden nei- gien en optekene en dêrmei krije wy it wiere byld fan de bidriuwssituaesje. Ien ding is jammer en dat is, dat sokke publikaesjes yn it Ijocht komme as der al wer ien, twa jier foarby is. Sa is nou forskynd: De gemiddelde bedrijfsresul taten op de weidebedrijven in Z.W.- Friesland over het jaar: 1962/’63. En wy binne nou al wer oardeljier fier der en gelokkich yn bettere forhal- dingen. Dochs is dizze publikaesje tige weardefol omt hja de biwizen levert foar de ünrêst en üntofredenheit, dy’t krekt mei de stimmerij foar de Twadde Keamer düdlik nei foaren kaem. De üt- set fan minister Marijnen, as lanbou- minister, wie net bést en de wylde aksje fan Koekoek hie doe de wyn yn de sei- Door het voortdurend Instuderen van nieuwe liederen uit de rijke schat van Russische liederen kan ’t koor op zijn grote tournees door Duitsland en W.- Europa met een steeds wisselend pro gramma komen. De doelstellingen van het koor blijven echter onveranderd. Veel van hun liederen z(jn opgenomen op de gramofoonplaat en het koor ver leent dikwijls medewerking aan radio- en t.v.-uitzendingen. MINISTER LUNS TERUG UIT HET VERRE OOSTEN Charmant als alt(jd groette minister Luns de perschef van de Indonesische ambassade, mevr. Wyarto, bij zyn te rugkeer uit Indonesië en India vrijdag ochtend op Schiphol. De bloemen, die mevrouw Wijarto droeg, waren echter niet voor de minister, maar voor diens echtgenote Zijn opvolgers als dirigent van het Ko zakkenkoor werden Andrej Scholuch (1951-1955), Sergej Horbenko (1955- 1960), Leonid Dorojysnki (1960-1962). Thans is Nikolai Tripolitoff, die aan de Zwarte Zee is geboren en stamt uit een oud aanzienlijk Kozakkengeslacht, als dirigent aan het Kozakkenkoor verbon den. Bij afwezigheid van de oprichter Boris Ledkovsky staat het koor sinds 1961 onder toezicht en bescherming van de Broederhulp in Lemgo, die in overleg met de heer Ledkovsky ook de dirigen ten aanstelt. Ien. Dat jier leit nou yn sifers foar üs en dizze wize net bést. It jier dêrfoar koe hjir op 'e klaei jit in winstsifer fan 245 goune de h.a. makke wurde, op klaei mei fean 199 en op it fean mar 10 goune. Dit winstsifer is hwat der oerbliuwt as men alle kosten, dus ek de arbeidskosten fan de boer en syn bern, de hier en de rinte fan it brük- te bidriüwskapitael en fansels foer, kunstmest, lésten, wurktugen en alle oare bidriuwskosten der öflükt. In ei gen boer op ’e klaei, mei ien of twa greate jonges, op In pleats fan 25 h.a. koe sa’n jier in fiks ynkommen meitsje. As eigen boer sparre hy de hier, dat wie f 200,— de h.a. Dlene hja alle wurk seis, dan wie dat f 700,de h.a. Wie it fé en it reau syn eigen, dan skilde dat alwer f 100,oan rinte de h.a. Boppedat wie der in winst fan f 245,de h.a. Meimekoar f 1245,de h.a. dat makket dan in jierynkommen fan 25 x f 1245,is goed 30.000 goune. Mar sokke top-ynkommens yn in goed jier as ’61/’62 kinne allinnich helle wur de troch de inkelden, dy’t in eigen pleats, mei alles der op en der yn frij, bisitte. Dy hawwe dus in eigen kapitael fan likernóch trijehünderttüzen goune. De rinte fan sa’n kapitael is allinnich al toalf oant fiiftsjintüzen goune. Dan bliuwt der jit fyftsjintüzen goune oer, mar der hawwe dan ek trije man of twa it hiele jier foar arbeide. Binne it twa, dan is it arbeidsynkommen 7500,de man, mei alle sosiale lesten en risico’s foar eigen rekken. Ik praet nou mar net oer de bilêsting, dy’t by sa’n ynkommen net minder as 8000 oan ynkomstenbi- lêsting opeasket foar in hüshAlding mei Te Bolsward zullen niet minder dan 4 raadsleden met september verdwijnen, n.l. de heren S. E. Lunter, G. H. Boer- sma, Radelaar en H. Mulder. De r.k.- fractie komt met 2 nieuwe leden, de he ren F. B. van der Meer en S. Nota. De heer Mulder (chu) wordt opgevolgd door de heer Zittema. Doorwandel je dit land dan vlug bij ’t licht van maan en zon je komt heus weer in Holland terug, waar je je tocht begon Mart W. H. de Weerd ook in zijn verdere ontwikkeling belangrijke diensten te bewijzen. Het werkterrein van organisaties en in stellingen omvat een grote verscheiden heid van mogelijkheden op geestelijk, cultureel en maatschappelijk gebied. Daarnaast zijn heel belangrijk de meer specifieke verenigingen, die hun onmis bare plaats in de Friese volksgemeen schap hebben en zich in het bijzonder bezig houden met het Friese leven. Men kan hier denken aan: Fryske Akademy, Fryske Kultuerried, Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk, Economisch Technologisch Instituut voor Friesland, Boun fan Fryske Kunstners, it Fryske Gea, organisaties voor amateurtoneel, enz. Dat het culturele leven tot de belang rijkste elementen van het Friese regio nale programma behoort, behoeft hier geen nadere adstructie; ateliers, musea en tentoonstellingen kunnen stof voor uitzendingen leveren evenals evenemen ten in de wereld van koren en orkesten, voordrachtwedstrijden, Friese en Groot- Friese Congressen, literaire forums en speciaal op de positie van het Fries be trekking hebbende onderwerpen. De regionale televisie zal zeker ook het geen op niet Friestalig gebied in Fries land gebeurt, in zijn activiteiten moe ten opnemen. Op sportgebied vragen de uitingen van de Friese regio de aandacht, zoals hard rijden, kaatsen, „skütsjesilen” en fier ljeppen. Het vooropstellen van de meer specifieke Friese sporten betekent aller minst dat de meer algemeen beoefende sporten buiten beschouwing zullen blij ven. Op het gebied van recreatie en toeris me is zonder meer duidelijk, hoe belang rijk de inschakeling van de televisie is bij het volgen van de grote veranderin gen die zich hier aankondigen. Veran deringen welke een bedreiging beteke nen voor de bestaande culturele en maatschappelijke verhoudingen en on getwijfeld bepaalde spanningen kunnen oproepen, maar die stellig van groot belang zijn voor de toekomst. Actuele zaken zijn ook op ander terrein aan de orde. Hier kan gewezen worden Het uit te voeren programma zal be staan uit kerkelijke gezangen, o.a. van Tschaikovsky, volks- en populaire Rus sische liederen, die niet zullen nalaten een diepe indruk op de toehoorders te maken met een sterk verlangen om nogmaals dit prachtige koor te kunnen beluisteren. Het is na veel moeite gelukt dit uitste kende koor voor enkele concerten in Ne derland te engageren. Zij zullen o.m. optreden te: Amsterdam, Concertge bouw en in Friesland als enige plaats in „de cultuurstad” Bolsward in de Martinikerk op vrijdag 21 augustus, 's avonds 8 uur. Voor deze beide taken moesten onder ling van elkaar verschillende wegen op het gebied der toonkunst door koor en dirigent worden bewandeld, maar het koor heeft juist door de combinatie van deze beide thema-kringen zich de tech niek yan het zingen op grandioze wijze eigen gemaakt en heeft als één der meest beroemd geworden koren een gro te raam verworven over heel de wereld. In 1951 kreeg de dirigent en oprichter zelfs een eervolle benoeming tot profes sor in de zangkunst aan een universiteit in New York. Hem werd daar tevens de regiem* in* Rusland* mochten kerk leldin? toevertrouwd van het dirigenten seminarie en ook werd hij daar de diri gent van het beroemde Metropolitan- koor. Onlangs publiceerden we reeds diverse conclusies uit het rapport van de studie commissie voor Regionale Televisie, uitgaande van de Fryske Kultuerried. Er is over dit rapport in de niet-Friese, met name Groninger bladen nogal ge meesmuild. Regionale programma’s voor Friesland werden gezien als een over dreven eis van de natuurlijk overdreven en al te zeer chauvinistische Friezen. Wij laten dit voor wat het is. Het is blijkbaar nu eenmaal moeilijk de zon bij een ander in het water te zien schijnen. Een heel ander geluid dat wij vernamen, is het dat de Friese wens tot eigen regionale televisie ziet als een utopie, een weliswaar gerechtvaardigde wens, maar een onbereikbaar iets. Iets dat „niet haalbaar” is om een modewoord te gebrui ken. Een luchtkasteel dus. fjouwer bem om fan de formogensbi- lêsting mar to swijen, Krekt dizze üt- sünderlik hege sifers blike by neijer ynsjoch folie minder gunstich to wêzen, om’t hjir de kaptaelsynkomsten en de bidriuwsynkomsten bymekoar teld wur de. Mar op it net deskundige pubiyk makket sa’n sifer in sterke, hoewol forkearde yndruk. Yn it jier ’62-'63 giene de ütjeften om- heech en sakken de féprizen sterk. Dêrtroéh wie it winstsifer op ’e kiaei- 9, op klaeifean —50 en op it fean 177. Dus rounom forlies. Mei oare wurden: it bidriuw koe de rinte en de arbeidskosten net opbringe. In diel fan de kapitaelsynkomsten moast foar lib- bensünderhald brükt wurde. De boeren op in hierde-pleats en dat binne trije fan de fjouwer, dy’t bidriuwskapitael fan de lienbank brüke moatte, hiene it tige dreech om de eintsjes bymekoar to krijen en de fouraezjelju krigen yn dat jier fierst to folie yn it boek. Gelokkich is der yn twa opsichten for- bettering kommen, de molkpriis kaem heger en de fleisprizen setten de sok ken der foargoed yn. Op in pleats fan 25 h.a. skilt dat daliks in hiel ein. Hoe- folle krekt, dat sille de fierdere publi kaesjes fan de hear Boerstra üs mei- dertiid wol üt de doeken dwaen. Hwa wit hoe dan de saken der foar stean sille. Dat wit fansels nimmen, hwant it iene jier seit it oare net. Wy binne al bliid, dat it op it heden by de greidboer wer goed liket en dan dit moaije groei- sume waer der op ta, dan kinne de doarpsfeesten wer mei glins fierd wur de. En hwa soe harren dat net gunne? Tj. de J. Russische volksliederen ten gehore te brengen; 2e. De godsdienstoefeningen van de Russisch-orthodoxe kerk in Duitsland door gezang een grotere luis ter bij te zetten en een vriendenkring verzamelen rondom de geestelijke lie deren van de Oosterse kerk. Wat deze laatste zienswijze betreft wil len we toch graag enkele opmerkingen maken. Toegegeven dat het zakelijk ge zien een moeilijke opgave zal zijn. Friesland heeft slechts rond een half miljoen inwoners, dit is iets meer dan de helft van het inwonertal van een stad als ongeveer Amsterdam. In een flink flatgebouw van 10 hoog en 16 woongelegenheden per bouwlaag, wo nen méér mensen dan in een door snee Fries plattelandsdorpje, n.l. 160 gezin nen, pl.m. 700 mensen. Maar men lette ook op het verschil. Deze paar honderd flatbewoners hangen „als los zand aan elkaar”, kennen elkaar niet eens bij de naam, laat staan van karakter. Er is geen enkele binding. Niets is er gemeen schappelijk, dan het grote gebouw en misschien een speelterras voor de jeugd. Stel hiertegenover een dorp van hetzelf de aantal inwoners. Dit heeft historie. Hier kent men elkaar, eikaars familie, is sprake van een levensgemeenschap, heeft men een eigen school, eigen kerk, eigen muziekkorps en/of zangkoor, dam club, vrouwenvereniging en noem maar op. De ouden van dagen gaan samen op stap, er is een dorpsfeest enz. enz. Dit alles maakt een dorp als levensge meenschap belangrijker dan de geza menlijke bewoners van een flatgebouw, die misschien talrijker zijn, meer kapi taal en auto’s hebben. Zo ongeveer het is maar een zwak beeld is ook de verhouding Friesland- grote stad met eenzelfde aantal inwo ners. Structureel is de situatie dus ge heel anders. Een eigen regionaal programma mag velen overdreven lijken en niet te ver wezenlijken, er mogen grapjes over wor den gemaakt en over gemeesmuild, men vergete niet, dat dit het geval is ge weest met tal van zaken, die men nu gewoon is gaan vinden. Toen Dr. G. A. Wumkes in Tzum zijn eerste Friese preek hield, liep een oud vrouwtje de kerk uit omdat het „ko- meedzje” was. Nu vindt men een Frie se dienst heel gewoon. Toen dezelfde Dr. Wumkes het idee opperde van een Friese bijbelvertaling, achtte men dit onbegonnen werk en een niet haalbare zaak (al gebruikte men toen deze term nog niet). Toch kwam de Friese bijbel er. Toen Ds. S. Huisman pleitte voor 't instellen van een Friese Akademy als centrum voor Friese wetenschap, mees muilde men ook, niemand zou nu de Fryske Akademy willen missen. De Fryske Kultuerried was een klein plantje, in het begin een beetje „ge- piel” van idealisten, nü is het culturele leven er zonder niet meer te denken. En zo zou men tal van zaken kunnen noemen. Wij leven in een tijd van storm achtige ontwikkeling. Dit moet ons er voor hoeden direct alle nieuwe initiatie ven af te wijzen. De commissie, die met het rapport kwam, heeft er maandenlang intensief over gestudeerd. Hebben degenen, die het hele idee bij voorbaat afwijzen, dit ook Wie eerlijk de T.V.programma’s op dit punt volgt, zal moeten toegeven dat de Friese cultuur er bekaaid afkomt. Het blijft bij wat folkloristische pren tjes, het wezenlijke van de Friese cul tuur gaat men veelal voorbij. Men hoort voor de T.V. allerlei talen, behalve de Friese. Voor het regionale programma biedt Friesland evenwel een overvloed van onderwerpen. Een volledige opsomming daarvan is onmogelijk. Wel is getracht tot een eerste inventarisatie te komen, een bloemlezing daaruit is aan het rap port toegevoegd. Het eigen televisie programma zal in het begin vooral re gionaal nieuws en actualiteiten bren gen en het zal aan dit nieuws en aan deze actualiteiten een bepaalde achter grond dienen te geven in de vorm van eenvoudige documentaires. Het regio nale potentieel van scheppende en uit voerende krachten is ongetwijfeld in staat het programma voor Friesland Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1