Hoogspanning rond Cyprus in Schermutselingen Scheveningen Jl, Sffs I II Een gevaarlijke crisis in Zuid-Oost-Azië Grote Pier's nazaat Zwolsman wilde Pierprijs handhaven I z? Pierenversclirikker Afscheid D. van der Goot Gouden filmpjes Expositie te Workum üs hjoed p p to sizzen ^—£3 103e JAARGANG No. 62 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 GEMEENTESECRETARIS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderaded, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hwat hal Qabe Skroar WW - ,x~.^****** - 8 - S‘l - DRIE JAAR EEN MUUR TUSSEN OOST- EN WEST-BERLIJN Vorstverlet. wSSwSSiSSii K. L. M. Opera. de X Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel Uriel Contractprijzen op aanvraag De kabelbaan over de Grevelingen is maandag j.l. voor liet eerst in werking getreden: de eerste lading steen is - zonder officieel vertoon - via de gondel aan de baan op z(jn plaats in het water gestort. Nog bevinden zich de gondelvaarten in een proefstadium, maar het is dan toch al zo ver, dat er daadwerkeljjk met het afdammen een begin is ge maakt. EERSTE STEENLADING IN DE GREVELINGEN I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 X05157) Een andere particuliere instelling, waar over het Rijk zorgen heeft, is de K.L.M. Het scheen met deze maatschappij weer wat beter te gaan. Maar onlangs trad het bestuur van de vliegersvereniging „en bloc” af, omdat de ledenvergadering zich niet had kunnen verenigen met de De Duitsers in België hebben een groot tekort aan paarden. Hun bewegingen worden daardoor belemmerd. De terugtocht van de Belgische troepen binnen de vesting Antwerpen is volko men gelukt. De stad Tongeren staat grotendeels in brand. Op 31 augustus zullen dit jaar geen rid derorden worden toegekend. In Rozendaal komen een groot aantal Belgische vluchtelingen aan. De dingen dy’t de measte ijn graech witte wolle, binne ornaris fan it soarte, dêr’t hja neat mei to meitsjen ha 3e week augustus 1914 Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Zoiets is niet aardig Andriessen schoot vaardig Uit zijn prijzenslof. Geen wetsovertreden! Pierprijs naar beneden, Menens? nou en of! De EMS handelingen Hier bij Scheveningen Oogsten nergens lof. Wie zal koning kraaien? Zwolsman is een taaie Hij houdt voet bij stuk. Durft regeringsheren Vlotweg te negeren, Zo krijgt hij ze tuk. Ik bepaal de prijzen ’k Zal het je bewijzen Dat ik mij nooit buk. Het stadhuis te Workum stejt van 15 tot 29 augustus werken ten toon van Jan Murk de Vries uit Harlingen. Jan Murk de Vries, geboren te Bolsward, heeft zich in de loop der jaren ontwik keld tot een kunstschilder met een ge heel eigen visie. In het verleden heeft hij ook reeds te Bolsward (Ons Gebouw) geëxposeeerd. Bolswards Nieuwsblad Gisteren was het drie jaar geleden, dat In Berljjn de muur werd opgericht, die het communistische deel van de stad sindsdien scheidt van het westelijke deel. Ter herdenking aan diegenen die om het leven kwamen bij een poging naar het westelijke deel te ontkomen, werden er vjjf plaquettes in de muur gemetseld op de plaatsen, waar de slachtoffers omkwamen. Foto: op de steen op de voorgrond staat: Opgedragen aan Rolf Urbad, slachtoffer van de muur der schande. stichting een grote onenigheid was ont staan tussen de leiding en een aantal artisten, welke zo hoog liep, dat het bestuur tenslotte besloot de stichting te ontbinden. Sedertdien zijn verscheide ne deskundigen aan de studie getogen, hetgeen tot nogal uiteenlopende conclu sies voerde. Er waren er, die suggereer den, dat er eigenlijk geen reden was om de stichting te ontbinden; er waren er ook, die wilden bewerkstelligen, dat de zetel van de opera zou worden ver plaatst naar een meer centraal gelegen plaats in de Randstad Holland, dat wil zeggen van Amsterdam naar Leiden. Staatssecretaris v. d. Laar heeft nu zijn goedkeuring gehecht aan het liquidatie- besluit van de huidige stichting. Hij is tot de conclusie gekomen, dat het niet met zijn verantwoordelijkheid in over eenstemming is te brengen, nog verder een subsidie van enkele miljoenen gul dens te verstrekken aan een instituut, dat zich zelf zo in opspraak heeft ge bracht. Hij geeft de voorkeur aan een nieuwe opera, te stichten door het Rijk, welke haar zetel echter opnieuw in Am sterdam zal krijgen. Het bouwen van een opera-schouwburg ligt z.i. op de weg van de gemeente van vestiging. Tezelfdertijd hakte de staatssecretaris voor de kunst, drs. v. d. Laar, de knoop met betrekking tot de Nederlandse Opera door. Men weet, dat er bij deze woorden niet van' daden vergezeld doen gaan. Zo er op het ogenblik al gevaar dreigt voor een uitbreiding van het Vietnamese conflict, dan zou dat eerder komen van de kant van de Zuid-Vietna mese regering, die de laatste tijd her haaldelijk heeft gedreigd haar strijd te gen de communistische Vietcong-rebel- len te zullen uitbreiden tot Noord-Viet namees grondgebied. Intussen moet worden afgewacht in hoe verre de Veiligheidsraad in staat zal zijn bij te dragen tot een vermindering van de spanning in Zuid-Oost-Azië. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft reeds te kennen gegeven, dat zijns inziens de wereld organisatie in deze kwestie slechts van weinig nut zal kunnen zijn, daarbij zin spelend op het feit, dat Peking, een der belangrijkste stukken van het Zuid-Oost- Aziatische schaakspel, geen lid is van de Verenigde Naties. De altijd al gevaarlijke toestand in en rondom het gebied van het voormalige Franse Indo-China is in de afgelopen dagen uitgegroeid tot een gevaarlijke crisis door de botsing tussen Noord-Vietnamese en Amerikaanse strijdkrachten. Tweemaal binnen drie dagen hebben Noord-Vietnamese motortorpedoboten een aanval uitgevoerd op Amerikaanse torpedobootjagers die in de golf van Tonkin in de internationale wateren patrouilleerden. De Amerikanen, die het eerste Incident nog beschouwden als een geïsoleerde gebeurtenis, zagen zich na de tweede aanval genoodzaakt terug te slaan. De Amerikaanse tegenactie was beperkt maar hard: een grootscheepse luchtaanval op Noord-Vietnamese marine bases. Tevens bracht Washington de kwestie in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. Er zijn In het afgelopen weekeinde harde klappen gevallen in de oude Scheve- ningse Kurzaal. Het optreden van „The Rolling Stones” imitators van „The Beatles” bracht een aantal „teeners” tot zulk een hysterie, dat stoelen en tafels, ja, alles wat los en vast staat, door de zaal naar het toneel werden ge smeten. Daardoor duurde het optreden slechts kort, hetgeen de agressiviteit van een aantal toehoorders nog vergrootte. Zaalwachters en politie moesten ten slotte ingrijpen om de jonge mensen naar huis te krijgen. Wie moet de vlag strijken? Andriessen denkt wijken, Nee geen sprake van. Al doet hij vermeten Ik durf me best te meten Met zo'n heer Zwolsman. Hij mag niet bewonderd Hij wil steeds het onderst Uit mijn prijzenkan. Het zal ons benieuwen, heus. Wie krijgt 't deksel op de neus? PIET Opstanden in de Kongo. Voor de regering-Tsjombe wordt de toestand in de voormalige Belgische Kongo met de dag uitzichtlozer. Er ope reren nu al drie opstandige bewegin gen in het land, die tezamen reeds meer dan een zesde van het Kongolese grond gebied aan het regeringsgezag hebben onttrokken. De belangrijkste van deze drie rebel lengroeperingen is ongetwijfeld die van Gaston Soumialot, die zich inmiddels heeft aangediend als „de nieuwe Loe- moemba” en wiens volgelingen in de af gelopen week Stanleystad, de op twee na belangrijkste stad van de Kongo, in handen hebben gekregen. Stanleystad was eens het bolwerk van Loemoemba en, na diens dood, van Loemoemba’s „politieke erfgenaam” Gizenga en het is daarom dan ook geenszins verbazing wekkend, dat de bevolking van deze stad de loemoembistische rebellen geen strobreed in de weg heeft gelegd. Teke nend voor de Kongolese verhoudingen is het overigens, dat diezelfde bevolking premier Tsjombe slechts weinige dagen voordat de rebellen de stad innamen, een ovationele ontvangst had bereid. Dat Stanleystad en ook andere steden en gebieden in de Kongo de rebellen die toch slecht bewapend en georga niseerd zijn zo gemakkelijk in han den vallen, komt, omdat het tegen hen in het veld gebrachte leger van de centrale regering een vrijwel te verwaarlozen factor vormt. Over het algemeen ver toont dit leger bijzonder weinig strijd lust. Integendeel: het gros van de sol daten vlucht bij de eerste berichten over de nadering van de rebellen. Tsjombe heeft inmiddels de verwach ting uitgesproken, dat ’t militaire beeld spoedig zal worden gewijzigd nu vijf tienduizend leden van de vroegere Ka- tangese gendarmerie de gelederen van het centrale leger zijn komen verster ken, maar waarnemers in Leopoldstad betwijfelen ten zeerste of de ex-gendar- men in staat zullen zijn de rebellen een halt toe te roepen en terug te drin gen. Hoewel wij nog midden in de zomer zitten, denkt de bouwwereld net van vakantie terug alweer aan de win ter. Hoe kan worden bevorderd, dat er bij kou 4 gr.) omstandigheden wor den geschapen, waardoor er toch kan worden gebouwd. De overwerkpremie is verbeterd om te bevorderen, dat de bouwproduktie zoveel mogelijk aan de ambitieuze plannen van minister Bo- gaers zal voldoen. op Cyprus zouden kunnen verergeren. De kans is groot, dat de jongste ont wikkelingen op cn rondom Cyprus aarts bisschop Makarios, de (Grieks-)Cypri- sche president, tot rede zullen brengen. Niet alleen deze resolutie van de Vei ligheidsraad moet wel ontnuchterend op hem werken, maar vooral ook en kele begeleidende omstandigheden. Een opmerkelijke ontwikkeling was na melijk, dat de Griekse regering, die tot voor kort vrijwel steeds één lijn trok met de Cyprische president, niet alleen naliet spectaculaire militaire tegen maatregelen te treffen tegen de Turkse luchtaanvallen, maar bovendien Maka rios openlijk opriep van nu af aan slechts met diplomatieke middelen te streven naar een oplossing van het Cy prische probleem. Even belangrijk was de reactie van de Sovjet Unie op een Cyprisch verzoek om militaire bijstand: Moskou liet het bij een sympathiebetuiging aan het adres van Makarios en een verzoek aan Ankara de luchtaanvallen te staken. Dit alles, gevoegd bij de ook nu weer dui delijk tot uiting gekomen vastbesloten heid van de Verenigde Naties om elk militair treffen tussen de N.A.V.O.- bondgenoten Griekenland en Turkije te verhinderen, zou Makarios er wel toe moeten dwingen in zijn strijd om de toekomst van Cyprus meer dan tot dus ver gebruik te maken van de diploma tieke arena. Met het parlementaire leven hadden deze Scheveningse schermutselingen weinig uit te staan; maar zij vielen toevallig samen met een strijd, welke de grote man van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen, die de Kurzaal exploiteert, R. Zwolsman. tezelfdertijd achter de schermen met minister An driessen voerde. Het ging om de zoge naamde „Pierprijs”. Omstreeks de tijd, dat de Scheveningse Pier met een nieuw kunstmatig eilandje door de firma Ve- rolme werd uitgebreid, verhoogde Zwolsman de toegangsprijs van f 0,50 tot f 1,met 100 Dit bracht de-minister van Economische Zaken, prof. Andriessen, op Zijn spoor. Deze waarschuwde de E.M.S., dat hij van zijn bevoegdheden, welke de nieuwe Prijzenwet biedt om tegen individuele ondernemers op te treden, gebruik zou maken, indien de toegangsprijs niet zou worden verlaagd. De bewindsman was namelijk van mening, dat een verhoging met 5 cent voldoende was om de ge stegen kosten op te vangen. Zwolsman weigerde het hoofd te bui gen en zo verscheen maandag een prijs maatregel, waarbij de E.M.S. werd be volen om dinsdag haar prijs op het verlangde peil te brengen. Het was de eerste keer, dat van deze wettelijke be voegdheid gebruik werd gemaakt. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is aan de heer D. van der Goot met ingang van 1 septem ber 1964 eervol ontslag verleend als ge meentesecretaris van Workum. In verband daarmee zal op maandag 31 augustus a.s., ’s middags om half drie een openbare raadsvergadering worden gehouden, waarin de heer Van der Goot officieel afscheid zal nemen van de ge meenteraad en van zijn andere, daartoe uitgenodigde persoonlijke en ambtelijke relaties. Tijdens een van half vijf tot half zes te houden receptie zal er voor een ieder, die daartoe behoefte gevoelt, gelegen heid zijn persoonlijk afscheid te nemen van de heer Van der Goot en tevens kennis te maken met de nieuw-benoem- de secretaris, de heer H. M. Gielink. Strijd op Cyprus. De Veiligheidsraad heeft zich het afge lopen weekeinde ook weer enige keren moeten bemoeien met de kwestie-Cy- prus. Op het eiland waren de Grieks- Cyprische strijdkrachten een actie be gonnen om de nog resterende bolwer ken van de Turkse Cyprioten in han den te krijgen. Turkije had daarop ge reageerd eerst met waarschuwings- vluchten boven het eiland en vervolgens met luchtaanvallen op Grieks-Cyprische militaire posities. De Raad aanvaardde aan het slot van de debatten een Ame- rikaans-Britse ontwerp-resolutie de Sovjet Unie en Tsjechoslowakije ont hielden zich van stemmen waarin wordt aangedrongen op stopzetting van de vijandelijkheden op het eiland en waarin op alle bij het conflict betrokken landen een beroep wordt gedaan zich te onthouden van daden, die de toestand Tot nadere aankondiging wordt tweede postbestelling opgeheven. Wie zal de match winnen? Zwolsman ging beginnen, De pierprijs omhoog Toegang wordt een gulden! ’t EMS-rijk wil geen schulden Dus wij moeten droog Over het pierslootje Daarom dit fors stootje Zwijg - geen epiloog. nieuwe afvloeiingsregeling, waarover de leiding met de K.L.M.directie tot over eenstemming was gekomen. Deze week volgde een nieuwe klap. Het Westduitse ministerie van verkeer weigerde vergunningen af te geven voor chartervluchten van de K.L.M. voor Westduitse vliegvelden. Het ging hier bij vooral om vluchten voor Amerika nen, die de laatste tijd flink wat geld in het laadje brachten. Dat wekte de afgunst der Duitsers, die van mening waren, dat de Nederlanders hiermede een „afspraak” schonden. Hoewel lijn- vluchten ongehinderd doorgang vinden, heeft de staatssecretaris van verkeer, Keyzer, contact opgenomen met Bonn over deze discriminatie. Het gaat vaker stroef in de contacten met Bonn over het vervoer. De Rijnvaart is een ander strijdpunt. Het betekent, dat Nederland op het gebied van 't vervoer nog steeds als concurrent wordt gevreesd. Deze crisis, enkele maanden voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, heeft president Johnson ongetwijfeld in de kaart gespeeld. De leden van de Se naat en van het Huis van Afgevaardig den hebben zich vrijwel unaniem achter het beleid van de president geschaard en hem volmachten toegekend om ook verder aan de crisis het hoofd te bie den. Bovendien is de republikeinse can- didaat voor het presidentschap, senator Goldwater, die de huidige regering reeds dikwijls heeft verweten, dat zij te slap optreedt tegen de communisten in het algemeen en in Zuid-Oost-Azië in het bijzonder, een sterk argument in de verkiezingsstrijd ontvallen en de re publikein heeft dan ook te kermen ge geven, dat hij de kwestie Indo-China vermoedelijk niet langer in zijn cam pagne zal betrekken. De grote vraag, die onmiddellijk na de incidenten in de Golf van Tonkin allerwege is gesteld en die tot nu toe niet is beantwoord, is, welke drijfveren er achter het Noord-Vietnamese optre den zaten. Betrof het hier een provoce rende actie van Noord-Vietnamese ma- rine-officieren of stond hun regering zelf er achter? Of was het in werke lijkheid communistisch China, dat zijn bondgenoot opstookte? Indien de actie werkelijk met politieke oogmerken uit gevoerd werd, dan is de meest plausi bele verklaring tot dusver, dat de com munisten daarmede hebben willen be reiken, dat op een eventueel te Genève bijeen te roepen veertienmogendheden- conferentie over de kritieke toestand in Laos ook de kwestie-Vietnam ter spra ke zal komen (zoals Peking al meer malen heeft geëist). Het is nog niet duidelijk hoe de crisis zich verder zal ontwikkelen, maar een verdere verscherping van het conflict lijkt voorlopig niet te verwachten. De Verenigde Staten hebben duidelijk te kennen gegeven, dat het hen slechts om een verscherpte actie te doen was en de communisten wekken niet de in druk, dat zij het op een groot militair treffen willen laten aankomen. De Russische reacties op het Ameri kaanse optreden zijn in feite vrij ge matigd geweest en de Chinezen hebben weliswaar felle taal geuit, maar die

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1