de gaande man en BREDE OPLEIDING LEVENSMIDDELENSECTOR Oud-Workumers drie dagen bijeen De komende Zuivelschool Bolsward met een ander leerprogramma Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Installatie Pastoor Van Leur n. üs hjoed to sizzen Hwat hat Qabe Skroar -O DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 103e JAARGANG No. 63 Wymbritseradeel. I. in. I i. 2. 3. 4. 4e week augustus 1989 seit De Tj. de J. 1 Advertentieprijs: 15 cent per tntn Ingezonden mededelingen dubbel Uriel Contractprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A, J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05137) Bij zuivelorganisaties bijv, als tech nicus, arbeidseconoom, laborant of als administratief controleur, of voor de instructie van het vakpersoneel; bij de overheid als technicus bij de voorlichting; bij de controle-insteliingen op het gebied van de zuivelindustrie, de Keuringsdiensten van Waren en de regionale organen van melkhygiëne; bij fabrieken die zich ten doel stel len machines te vervaardigen voor de levensmiddelenindustrie. Betekenis van het diploma. Inrichting van het onderwijs. In Wonseradeel vond een belangrijke personeelswisseling plaats in de dienst gemeentewerken, die een nieuw hoofd kreeg. Op deze foto ziet men de heer J. Bakker met zjjn echtgenote, de opvolger van de heer Zijlstra. De nieuwe directeur gemeentewerken in Wonseradeel is afkomstig uit Vries. (Foto Boersma, Pingjum) DE FLOK FAN IN FORKEARDE DIED In Nederland de voormobilisatie afge- kondigd. Allerwege in Europa neemt de spanning toe. Elkenien kin hwat fan syn boorman leare, al wie it inkeld mar om him to fordragen Abonnementsprijs f 2 40 per kwart»»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 bezoekers een en ander te vertellen van de betekenis van de kerk en heeft de genen die een vraag stelden, daarop tot aller genoegen geantwoord. ’s Middags was elk volkomen vrij in zijn beweging voor het afleggen van een be zoek bij familie of oud bekenden, maar 's avonds kwamen allen weer in het St. Jozefs gebouw bijeen voor een feestelijk samenzijn. Het programma voor deze avond werd met uitzondering van de muziek, uitgevoerd door The Frisian Band, geheel verzorgd door Oud-Worku mers. En het mag gezegd worden, zij hebben de gehele avond met hun optre den de fleur er in weten te houden. Wat is er gelachen, wat een hilariteit. De heer S. Vlas te Leeuwarden, ook een oud-Workumer, heeft een groot aantal mooie dia’s vertoond van Workum en van een aantal kerken uit Friesland. Hier hebben ook allen met genoegen naar gekeken, temeer daar hij bij elke dia een toelichting gaf. Met een gezellig dansje en de bekende stoelendans werd deze goed geslaagde avond besloten. De laatste bijeenkomst, die gehouden werd in het café De Zwaan, was ook weer bijzonder gezellig. De voorzitter heeft in dit samenzijn Tine en Wouter en hun bediende bijzonder hartelijk be dankt voor de goed verzorgde koffie tafels, voor de correcte bediening en voor de sympathieke houding en harte lijkheid ons in deze dagen weer zo ruim schoots bewezen. De leden die hier het woord nog hebben gevoerd, hebben eenparig gesproken van de bijzonder mooie dagen die we ook nu weer hebben gehad. De laatste spreker bracht een woord van dank aan het bestuur voor het vele werk dat door hun was gedaan en voor de goed ge slaagde reünie. Maar laten we bovenal niet vergeten Hem van wie al de ze geningen zijn. In aansluiting op deze woorden is toen spontaan gezongen het mooie bekende gezang: „Van U zijn alle dingen, van U o God alleen.” Met dit waardig slot is de driedaagse bijeenkomst van Oud-Workumers beslo ten. Er bljjkt nogal eens misverstand te bestaan over het onderwijs aan de vroegere Rjjks Hogere Zuivelschool te Bolsward. Het cachet Zuivel, waarvoor deze school jarenlang vrijwel uitsluitend opleidde, Is verdwenen. Dit is ook het geval met de vroegere Zuivelschool te Den Bosch. Het leerprogramma is nu geheel anders van aard. Het doel is de leerlingen op te leiden voor de vervulling van leiding gevende functies in de levensmiddelenindustrie, zoals de zuivelindustrie, de con servenindustrie, de margarine-industrie, de bierbrouwerij en de frisdranken industrie. De officiële naam is thans Rijks Hogere Landbouw-Technologische School. De heer M. Zijlstra, directeur van gemeentewerken van Wonseradeel, gaat met pensioen. Hier op de foto de heer Zijlstra met zjjn vrouw tjjdens de re ceptie in een der gebouwen van de Holle Poarte te Makkum. De heer Zijlstra ontvangt hier uit handen van een der personeelsleden der reiniging een mooie vaas van Makkumer aardewerk, en geschenk van het personeel der gemeente werken. De heer Zijlstra Is 65 jaar oud, heeft 24 dienstjaren bij de gemeente Wonseradeel (voorheen te Langweer) en door burgemeester Oosterhoff is hem de ridderorde op de borst gespeld. (Foto Boersma, Pingjum) Voor betrekkingen in de levensmiddelen industrie in het buitenland kan het bezit van het diploma eveneens een aanbe veling zijn. De gediplomeerde heeft het recht van toelating tot de examens van de Landbouwhogeschool te Wageningen. De technologie van de zuivel-indus- trie, inclusief de consumptie-jjsbe- reiding, en van aanverwante be- bedrijven. De technologie van de conserven industrie. De technologie van de bierbrouwe rij en de frisdrankenindustrie. De keuze van de bedrijven, waar de leerlingen hun praktijktjjd zullen door brengen smit in hoofdzaak aan bij de richting die de leerling aan het begin van het 3de leerjaar heeft gekozen. Op het diploma wordt vermeld welke tech nologische richting men heeft gevolgd. Het is mogelijk om na het behalen van het diploma de andere richtingen in één jaar te volgen. Indien deze post- scholaire studie bevredigend is verlo pen, dan kan op het diploma een aan tekening worden aangebracht. deze mededeling kon de voorzitter al aankondigen dat het tekort al was weg gewerkt door een bedrag van f 150. dat hem zo maar even ter hand was ge steld. Hartelijk dank hoor, voor deze spontane en gulle handeling. Het bestuur, dat elk jaar in zijn geheel aftreedt, maar terstond herkiesbaar is, werd ook nu weer bij acclamatie en een daverend applaus herkozen. De heer T. A. de Jong te Sexbierum als voorzitter, de heer F. de Vries te Haarlem als se cretaris en de heer P. Gras te Hilversum als penningmeester. De koffietafel, die om 6 uur werd ge houden en waar 80 personen aan deel namen, was weer bijzonder gezellig en smakelijk. Bak en brea, béste büter en tsiis, krinte- en sükerbólle, het was al les weer even fijn. Bij deze gelegenheid werd door de voor zitter in het bijzonder welkom geheten de burgemeester mr. B. Haarsma Buma de gemeentesecretaris de heer D. v. d. Goot, de heren van de VVV en van War- kums Erfskip. Bij de gehouden koffie tafel werd ook nog het woord gevoerd door de burgemeester, de secretaris en door de voorzitter van Warkums Erf skip. In de avondbijeenkomst heeft het gezel schap Weiland uit Beetgumermolen de feestgenoten volop doen genieten van hun optreden muziek, zang en voor drachten. Het was een heel goed ver zorgd programma, waar allen met groot genoegen naar hebben geluisterd. Donderdagmorgen werd eerst om 10 uur koffie gedronken bij Tine en Wouter in het St. Jozefs gebouw, toen allen naar de R.K. kerk om die te bezichtigen. De pastoor A. van Hofslot die hiermee be kend was, is zo vriendelijk geweest de Aanmelding. Het onderwijs vangt aan op de eerste donderdag in september. Degenen, die tot de school toegelaten wensen te wor den, dienen zich uiterlijk 20 augi/stus aan te melden bij de directeur van de school, Snekerstraat 13, Bolsward, tel. 05157 - 2741. Vooral voor boerenzoons heeft de oplei ding aan de Landbouw Technologische School te Bolsward zijn aantrekkelijke kanten. De levende organismen spelen bijv, een grote rol. Gezien ook de gehele ontwikkeling bij de afzet en conserve ring van landbouwprodukten komt er steeds meer vraag naar goed onderleg de krachten, die leiding kunnen geven aan produktie-processen. Daarvoor kan „Bolsward” de basis leggen. Onder grote belangstelling werd maan dagavond de nieuwe Pastoor Pater Fre- dricus Jan van Leur, O.S.A., in de pa rochie van de H. Nicolaas van Tolen- tijn te Witmarsum feestelijk ingehaald door de beide plaatselijke muziekkorp sen „Frisia” en „Oranje”. In de kerk wachtten vele parochianen en familieleden, Eerw. Heren Geestelij ken, het gemeentebestuur van t/onsera- deel, alsmede afgevaardigden van de plaatselijke kerken Zijn Eerw. op. De installatie geschiedde door Deken Scholten uit Wolvega, die de predikatie hield uit het Johannes Evangelie, hoofd stuk 10 1-18, waarop de nieuwe pas toor zijn gelofte aflegde, gehoorzamen de en overeenkomstig de kerkelijke voorschriften, de plichten van het her derlijk ambt getrouw en stipt te zullen vervullen. Aan het einde van deze plechtigheid sprak Pastoor van Leur tot zijn paro chianen en dankte allen voor hun aan wezigheid. Na het verlaten van de kerk werd ieder een de gelegenheid gegeven op het kerk plein de pastoor de hand te drukken. Ook in het klooster werd door de geno digden hiervan druk gebruik gemaakt en maakte men tevens kennis met de nieuw benoemde prior Pater Dagobert Burgers. Ljouwert en Snits wol op it listke bliu- we, lyk as Drachten en It Fean. As it oarsom wie, soe it bigryplik wêze. Dizze plakken, soe men tinke kinne, bin- ne nou sterk genóch en rédde harren seis wol. Mar né, it is oarsom. Dy earme stêd Grins, dy’t üt de naden knapt en trije, fjouwer gemeenten annekseare wol, itsy diels itsy hielendal, dy moat fierder holpen wurde. Eltse foet groun is der al goud, mar der moat jit meat hinne. Der wurdt yn in koartseftich tempo boud, mar it moat jit hurder. Dat neamt men dan yndustry-sprieding! It seit himsels, dat dy öffierde plakken min to sprekken binne oer dit bislüt en ek de provinsiale bistjüren sille der, nei alle gedachten, fül tsjin yngean. Ik bi- gryp dit skoan en wol der ek wol mei ynstimme, allinnich wol ik graech siz- ze, dat dizze aksje folie bigrypliker en earliker west hie by dy earste kearn- striderij. It kwea moat daliks bistriden wurde en net as it earst de forhéldingen skean lutsen hat. Dan is men al wer yn in folie mindere posysje. Hwant dy seis plakken kinne dochs net forgetten wêze, dat foar fiif jier in plak as Frjentsjer foar de winige doar kaem en tsientallen oare plakken lyksa. Hwer wie doe har solidariteit? Dy plak ken hawwe de bisteanstriid dübel swier krige, mei troch de foarrjuchten fan harren. Né, men makket gjin goede po- lityk mei rancunes, mar hja hawwe dan dochs mar jierrenlang mei de elite oan tafel sitten en harren oan de spesiale kearnmenu’s to goed dien. Nou wurde se skylk wer fuortstjürd. Sille wy dêr- om bliid wêze? Jitteris né, mar hwat sizze se nou fan al dy oaren, dy’t al sa lang buten stien hawwe? Dat de regearing de kontreijen, hwert de yndustrialisaesje to min op gong komt, stipet, is én ekonomysk én sosiael in goede polityk, mar dan moat hja de hiele streek de kans jaen om to toanen hwat hja kinne en wolle. Dat d€r tsien tallen plakken yn Fryslan binne, hwert dy libbenswil düdlik blykt, dat hat men sjen kinnen. Dy wil wie der yn Wolve- gea en Dokkum, mar likegoed yn de Jouwer en Harns. En dy wie yn Boal- sert net minder as yn de Lemmer of Koatstertille. Nou docht men seis fan de Alf fan de list óf. De hiele Südwesthoeke hat nou gjin inkelde kearn mear. It swakste diel fan Frysl&n, bisuden Snits- Hearrenfean, is ta weismiten keard, nef- fens de Haechske ekonomen. Hja wolle der noch wolris komme om it skütsje- silen to sjen, mar dat der tüzenen mins- ken libje wolle en moatte en dat der bi- steansmiddels foar wêze moatte, dat deart harren net. As dy hearen har sin krjje, is in libben plattelan net mear mooglik. De negative seleksje op alle gebiet docht tomük al syn sinister wurk en alleman, dy’t him posityf foar dit ge biet ynstelt, krijt neat oars as toloar- stelling op toloarstelling It binne om- mers domme healwizelingen, dy’t jit yn Wommels, Winsum, Bakhuzen, Boalsert, Frjentsjer, Gerdyk of de Jouwer saken dogge of fabriken bouwe. Ophélde mins- ken en meiinoar nei de machtige stêd fan de „Martiny-toorn”. De flats wurde dan al wer heger en hwat kin der foar in folk nou moaijer en better wêze dan allegear meimekoar tsien of toalf-heech to sitten. Dat jo soks net bigripe, dêr skodzje de Haechske gelearden har „wize” hollen oer. Het onderwijs aan de school is verdeeld over twee en een half jaar theoretisch onderwijs en een jaar praktisch werk in diverse bedrijfstakken van de levens middelenindustrie, waar na een afslui tend half jaar theoretisch onderwijs volgt. Het theoretisch onderwijs in dp eerste klasse is algemeen voorbereidend en Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De gediplomeerde kan, nadat hij gedu rende enkele jaren zijn practische ken nis en ervaring heeft vergroot, en daar bij bljjk heeft gegeven van zjjn kwali teiten, in aanmerking komen voor di verse staffuncties bijv, als afdelings chef, bedrijfsleider, assistent-directeur, adjunct-directeur, technisch directeur bij de levensmiddelen-industrie in het binnenland. Het diploma van de school wordt ook verlangd voor het bekleden van ver schillende technische en administratie ve betrekkingen. en billikheit, it wie in earnstige dis-kri- minaesje fan alle plakken, dy’t dizze gunsten misse moasten en seis ek de ekonomyske grounslaggen binne ün- krekt en ünwis. Yndertiid hawwe wy hjir kear op kear oer to set west, mar de measte bilang- hawwenden mienden mei dizzé krüme stók dochs wol rjucht slaen to kinnen en hawwe de wei fan de minste wear- stan keazen. Deputearre steaten hawwe al dizze jierren bisocht de saek nei in bettere koers to triuwen en faken net sünder sukses mar it prinsipiële ün- rjocht bleau bistean. Plakken mei de- selde fragen en problemen waerden ün- gelikens bihannele, de iene krige mear as de oare, omt hja op it listke stiene. En nou wol Drs. Bakker dat listke for- oarje, de greatste helt fan de Fryske kearnen moat him klear meitsje op óf- fiering, nei in lyts oantal jierren sille se har seis wer rédde moatte. Hwerom? Is it dêr klear? Né, hwant de sterkste plakken bliuwe op de list, de lytseren moatte fordwine. Seis fan de élf is dat jobsbirjucht bikend makke. Yn Grins en Drinte is it fan itselde. Wy moatte dus oannimme, dat de regearingspoli- tyk yn dy seis plakken mislearre is. Mar nimmen bigrypt hwerom! Hwant plakken als Wolvegea, Easterwélde en Dokkum hawwe harren tige üntwikkele en seis Koatstertille is net mear werom to kennen. Dy plakken hawwe harren yn de ófroune jierren mëi help fan it re- gear ütlein op yndustry-fêstiging en hja sitte der nou middenyn. En nou sil de saek wer staekt wurde. In wünder bi- wald, liket my ta. Hwerom doe wol en nou ’t it op gleed komt, wer ophalde? Dêr stiet foaroer, dat stêdden as Grins, heeft tot doel de leerlingen op te leiden tot het peil van de H.B.S.-B. Het theo retisch onderwijs in de hogere klassen is hoofdzakelijk vakonderwijs. Bezitters van een einddiploma H.B.S.-B Gymnasium B of Hogere Landbouw school kunnen rechtstreeks toegelaten worden tot de tweede klasse, mits zij goede cijfers hebben voor de exacte vakken. Het onderwijs in de technologie is in de 2e klasse in meer algemene zin ge richt; het behandelt de verschillende processen, algemeen toegepast in de verschillende bedrijfstakken van de le vensmiddelen-industrie. Daarentegen is het theoretisch onderwijs in de techno logie in de 3e klasse meer gericht op de toepassing van deze processen in een bepaalde bedrijfstak. De candidaat moet een keuze maken uit de 3 volgende richtingen: In Duitsland zullen de reizigers na zon dag geen aanspraak meer kunnen ma ken op treinvervoer. De bevolking wordt uitgenodigd 10 dagen lang geen gebruik van de post te maken. Aan particulieren wordt bij de benzinestations geen ben zine meer verkocht. Alle voorraden blij ven bestemd voor de militairen Met het oog op de internationale toe stand mag Nederlands rijkspersoneel niet meer met vacantie buitenlands gaan. flok fan in forkearde died, Goethe, is, dat der jimmeroan wer oare forkearde dieden üt fuortkomme. Soks is mar al to wier, sa as elts mei hwat libbenswiisheit tastimme sil. Op it he den is der fiks drokte oer de foarnim- mens fan de regearing op it gebiet fan de „kearne-kwesje”. De kranten hawwe namtlik trochdien, dat op ütstel fan Drs. J. A. Bakker gans foroaring komme sil yn de oanwizing fan yndustry-kearnen. Dy oanwizing séls wie in fout en in ün- rjuchtfeardige, iensidige foarlükerij. It stride mei de noarmen fan rede(ikheit Wanneer de gemeentelijke vlag op de toren staat te wapperen, die van verre is te zien, dan is dat een bewijs dat er in Workum iets bijzonders aan de hand is. Welnu, daar is deze week drie dagen feest geweest, waar de burgerij wellicht weinig van heeft opgemerkt, omdat het een feest was voor hen die lid zjjn van de Oud-Workumers vereniging en die weer drie dagen feestelijk bijeen zijn ge weest. Buitenstaanders kunnen zich niet in denken hoe fijn elk jaar weer deze da gen zijn voor hen die aan deze jaarlijkse reünie deelnemen en hoe voortreffelijk de sfeer en de eensgezindheid onder hen is waar geen rang, stand of godsdien stige kleur onderscheid maakt. Voor dit jaarlijkse samenzijn was ook nu weer een goede belangstelling. De presentielijst toonde aan dat er een 70- tal personen aanwezig waren. Uit alle delen van ons land waren de Oud-Wor kumers weer gekomen. Nadat de bezoe kers allen elkaar hadden begroet met een welgemeende handdruk, opende de voorzitter te ruim half drie dit bijeen zijn met een woord van welkom. In zijn openingswoord herdacht hij enkele leden die dit jaar waren overleden. Het leden aantal blijft elk jaar ongeveer hetzelfde, omdat er ook steeds weer nieuwe leden zich aanmelden. Ook deze middag waren er nieuwe leden aanwezig, die door de voorzitter werden begroet. De secretaris gaf weer een overzicht van de belangrijkste dingen die in het afgelopen jaar hadden plaats gehad. Eveneens gaf hij een verslag van de penningmeester, die door huiselijke om standigheden niet aanwezig kon zijn. Er was een geraamd tekort van ruim f 70.maar binnen een half uur na We hebben over deze aangelegenheid verleden jaar naar aanleiding van een toen gehouden persconferentie uitvoe rig geschreven. Uit de aard der zaak heeft deze persconferentie zijn nut ge had, er was destijds veel belangstelling. Het aantal leerlingen beweegt zich ook in stijgende lijn, maar ondanks dat is het wellicht nuttig in navolging van het Friesch Landbouwblad nog eens op deze zaak terug te komen. Aangifte als leer ling is n.l. nog mogelijk. Aanwezigheid van scholen en oplei dingsinstituten wordt steeds gezien als een belangrijke factor in het leef- en woonklimaat van een bepaalde stad. Alszodanig en natuurlijk om tal van andere redenen is de voormalige Zui velschool (nu dus de Rijks Hogere Landbouw-Technologische School) in ’t verleden ook steeds zeer gewaardeerd. Die waardering voor de school uitte zich in tal van vormen. Op één punt kon de waardering wel licht groter zijn en dit is dan ook de reden van het schrijven van dit artikel. Wij bedoelen het feit, dat het aantal uit Bolsward afkomstige leerlingen de laatste tijd groter zou kunnen zijn. Bolsward heeft veel studerende jeugd. De 4 ulo-scholen, de H.B.S. en de hon derden leerlingen die in Sneek of elders een middelbare opleiding volgen, stu deren veelal aan tal van opleidingen en universiteiten verder. Vaak gaat deze studie gepaard met veel kosten inzake huisvesting, kamerhuur, reisgeld enz. Daarom is het wellicht nuttig nog eens te wijzen op deze unieke en modern ge outilleerde opleiding, die zo dicht bij huis is. Was het inderdaad zo, dat door de talrijke fusies en concentraties van zuivelfabrieken de toekomstmogelijkhe den in de zuivelsector kleiner waren dan in de tijd toen de zuivelfabrieken in oprichting waren (de tijd waarin nu ruim 50 jaar geleden de school ont stond) thans Zijn er mogelijkheden te over. o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1