Sovjet wil wereldconferentie van alle communistische partijen Vrijheid ter zee en in de lucht Qabe Skroar Nieuwe complicaties in het geschil om Cyprus Chartervluchtmoeilijkheden bij K.L.M. Martin Luther King iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 103e JAARGANG No. 64 Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. GEEN HUWELIJK VAN KROONPRINS HARALD Het na partijen PIET? PASTOOR VAN LEUR N oord-Rhodesia. Zuld-Oost-Azië. Encycliek. K. L. M. gezonken in de Pieren aaien. T.V. Noordzee is op de beeldbuis verschenen. Op 15 augustus zijn de proefult- zendingen begonnen. Tevoren had de heer Verolme een zegevierende persontvangst in het Amsterdamse Hilton hotel gehouden. Daarbij pleitte hij vurig voor de vrijheid ter zee en van de omroep. Het Hilversumsc „monopolie” noemde hij een schande. Tot plm. september Is ernog slechts van proefuitzendingen sprake. Doch daarna begint het echt. Waar het nu om gaat, is of de Noordzee-televisle zich populair zal weten te maken, voordat de Tweede Kamer van haar zomerreces terugkeert. 4e week augustus 1914 FRIESE VIERLING VOOR HET EERST NAAR SCHOOL De Friese vierling Lautenbach uit Deinum is dinsdag voor het eerst naar de lagere school gegaan. En dat de eerste rekenles aan v.l.n.r.: Willem, letje, Dirkje en Meint was gewijd, ligt voor de hand Common’stische wereld conferentie. de nieuwe herder van de R.K. Parochid te Witmarsum, die maandag j.L als* zodanig werd ingehaald. Advertentieprijs: 15 cent per mta Ingezonden mededelingen dubbel urief Contractprijzen op aanvraag In Noord-Rhodesia heeft de negerin Alice Lensjina, de leidster van de zich „Strijd tegen de armoede”. m om er bereiden, gelukkig christelijk noemende Loempa-sekte, zich overgegeven aan de regeringstroepen. Deze troepen waren uitgezonden om een einde te maken aan de activiteiten van de Loempa’s, die in de afgelopen we ken, daartoe aangezet door „Profetes” Alice, velie dorpen hadden platgebrand en tal van bewoners hadden gedood. Gedurende de acties van de Loempa’s en tijdens hun strijd met het leger zijn in totaal ruim vijfhonderd doden geval len. De Noord-Rhodesische autoriteiten hebben goede hoop, dat aan het bloed vergieten nu een einde zal zijn geko men. De Belgen protesteren tegen de beschie ting van Mechelen door de Duitsers als zijnde een open stad. Londen heeft 12000 man In staat van vertrek voor aanvulling van de geleden verliezen. De Duitsers deden een inval in Belgisch Congo. België heeft de hulp van de En- gelsen ingeroepen. Twee Duitse kruisers zeeslag bij Helgoland. Men forliest jins freonen as jins tosken Op ’t eintsjebislüt hat men gjin pine mear mar ek gjin tosken Een vliegmachine vloog over Enkhulzen. Zij kwam uit het zuidoosten en bewoog zich op tamelijke hoogte naar het zuid westen. Het gesnor van de motor maak te, dat menigeen haar gezien heeft. De Belgische koning heeft met de gene-* rale staf Antwerpen verlaten. In Lemmer werd 10.000 pond bot aan? gevoerd en 1500 pond zeeaal. Notering* resp. 7-10 en 10-15 cent. De aanvoer op de paardenmarkt te Bolsward bedroeg 80 stuks. Abonnementsprijs f 2 40 per kwarts»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De zege wimpelt Allen, doortinteld van *t ideaal Ik sta, tegenkanters Ik kan niet anders God helpe mij: Maak ons ras Vrij! In ’t ooguitstralen de idealen waarvoor hij vecht Het burgerrecht Als koen voortrekker Geestkrachtopwekker In 't Vaderhuis zijn geen aparten blanken en zwarten Hoop blijft gevoed de braambosgloed zal niet uitdoven voor die geloven Gelijkheid komt! Ons ras, gestompt getrapt, vertreden heeft veel geleden Maar, hand in hand houden wij stand Sociale aspecten Zij die ons nekten om de huidskleur (inferieur) het zal hen blijken dat wij niet wijken Geen zwaard gewet Lijdelijk verzet kan muren breken Ons Lichtend teken is Christus’ kruis Bolswards Nieuwsblad In Zuid-Oost-Azië, waar kort geleden een crisistoestand ontstond als gevolg van de aanvallen van Noordvietnamese De kans dat de kamerleden tussentijds van hun zomervakantie zullen terugke ren om het Remwetje te behandelen wordt niet hoog aangeslagen. Op het ogenblik bereidt zich een vrij groot aan tal Kamerleden er n.l. op voor om naar Zwolsman aan zijn standpunt vast. Hij liet voor de prijs van een gulden de bezoekers echter ook toe tot het vierde pier-eiland, dat Verolme daar onlangs had aangebracht. Opnieuw vond hjj echter de overheid tegenover zich. De bouwpolitie merkte, dat het niet ver antwoord was al bezoekers op 't vier de eiland toe te laten en de Haagse officier van Justitie gelastte de E.M.S. zich aanstonds aan de aanwijzing van minister Andriessen te onderwerpen. Nolens volens boog Zwolsman het hoofd. De rechter zal nu moeten beslissen. De vraag is of de zaak belangrijk ge noeg is om zo hoog te spelen. Er zijn er, die vinden, dat, als toeristen bereid z(jn in hun vakantie veel geld uit te geven, de overheid dit Zwolsman niet moet verhinderen. Aan de andere kant: als Zwolsman zich van de prijsbeheer- sing niets zou behoeven aan te trekken, zou dit dan eerlijk zijn? Overigens: het toerisme is op andere punten (de ver keersveiligheid, het toezicht op hotels en kampeerterreinen) ook aan beper kingen onderworpen. De A.N.W.B. heeft zojuist aanbevolen ook maatregelen te treffen tegen de z.g. „weggoolfles”, die onlangs in gebruik is gekomen. Daar van wordt gevreesd, dat allerlei mooie plekjes in de natuur niet alleen met „schillen en dozen” doch ook met „glas” zullen worden overladen. De heer Zwolsman zal nochtans wel niet erg over de regering te spreken z^n. Minister Bogaers heeft n.l. ook een stokje gestoken voor zijn woningbouw- plannen, die hierop neerkwamen, dat degenen, die f 10.000,in zijn project zouden steken, eerder onder dak zoudon komen. Minister Bogaers kwam echter tot de conclusie, dat hij de E.M.S. hier voor geen bouwvergunning had ge geven. Het deze week plotseling ziek worden van de bemiddelaar van de Verenigde Naties in de kwestle-Cyprus, de Fin Tuomioja, heeft het zoeken naar een op lossing van het Cyprische probleem ernstig bemoeilijkt. Tuomioja stond juist op liet punt om uit Genève te vertrekken voor overleg met de Griekse, de Turkse en de Cyprische regering, toen h(j door een hartaanval werd getroffen. Aangezien het onwaarschijnlijk Is, dat de Fin zjjn bemiddelingswerk In de naaste toekomst zal kunnen hervatten, zal seeretaris-generaal Thant, in overleg met de bij de kwestle-Cyprus betrokken partjjen, een nieuwe bemiddelaar moeten aanwjjzeii. Reeds is de naam genoemd van de Amerikaan Dean Acheson, die als speciale vertegenwoordiger van president Johnson Tuomioja in de afgelopen weken behulp zaam is geweest bij diens pogingen in Genève een rechtstreeks gesprek tot stand te brengen tussen Turkije en Griekenland. Maar Achesons kansen zijn gering, doordat hij zeker voor de Grieks-Cyprioten een onaanvaardbare figuur is. De foto, gemaakt toen Kroonprins Harald van Noorwegen, enige tijd geleden, was afgestudeerd aan de Militaire Academie in Oslo, laat zien hoe de Prins zyn diploma bekeek, samen met Sonja Haraldsen. Uit Oslo komen berichten, dat de Noorse regering ontkennend heeft gereageerd op verhalen in de Noorse pers dat van officiële zjjde Kroonprins Harald Is afgeraden met het knappe burgermeisje te trouwen. in het steeds K.L.M. 79 diensten met Duitsland on derhoudt, is de Lufthansa pas deze week begonnen met een dagelijkse Viscount- dienst tussen Frankfort en Amsterdam De vrachtcapaciteit van óe K.L.M. op West-Duitsland, die 30.8 ton bedroeg, wilde zij opvoeren tot 180 ton. Heel eerlijk zegt de Lufthansa; al wij el ders zoveel vrijheid genoten als de K.L.M. bij ons, waren wij van onze ver liezen af. H.M. de Koningin heeft de wens te ken nen gegeven, dat met het oog op de tijdsomstandigheden haar verjaardag niet feestelijk zal worden gevierd. Ook van het uitsteken der vlaggen dient te worden afgezien. Intussen is duidelijk geworden waarom Griekenland, ondanks alle vroegere be loften van steun aan president Maka rios, geen militaire tegenmaatregelen heeft getroffen toen Turkse straaljagers Grieks-Cyprische stellingen bestookten, nadat de laatste bolwerken van de Turkse Cyprioten waren aangevallen. Voor een deel viel de Griekse houding ongetwijfeld te verklaren uit het besef in Athene, dat Griekenland tegen het militair superieure Turkije weinig zou kunnen uitrichten. Maar er was meer. De regering te Athene verweet president Makarios, nadat de Cyprische crisis over haar hoogtepunt heen -was, dat hij een aanval op de Turks-Cyprische bol werken had gelast, zonder daarbij re kening te houden met een met de Griekse premier Papandreoe gemaakte afspraak, eerst Athene te raadplegen alvorens tot militaire acties over te gaan. In kringen rond Tuomioja is daarop de mening ontstaan, dat deze onenigheid tussen Athene en Nicosia wel eens de weg zou kunnen openen tot het sluiten van een accoord tussen Turkije en Grie kenland, dat zich tot nu toe weinig be reid had getoond, welke compromis oplossing dan ook te aanvaarden. Inmiddels heeft premier Chroestsjov van de Sovjet Unie, in antwoord op Maka rios’ verzoek om militaire hulp, de Cy prische regering steun toegezegd. De Turkse Cyprioten hebben deze Rus sische toezegging echter niet hoog op genomen en ook in de Westelijke hoofd steden is er tot nu toe geen grote be zorgdheid door ontstaan. Want Chroest sjov heeft in zijn vaag geformuleerde boodschap zorgvuldig vermeden te zeg gen, waaruit die hulp zou kunnen be staan en bovendien heeft hij tegelijker tijd de nadruk gelegd op een vreedzame regeling van het Cyprische geschil. Ook de moeilijkheden, welke de K.L.M. ondervindt bij haar chartervluchten op West-Duitsland, zijn deze week weer onder de openbare aandacht gebracht. De socialistische afgevaardigde Posthu mus heeft de regering schriftelijk de vraag voorgelegd of het Westduitse ver bod niet in strijd is met het streven naar goede betrekkingen, dat bij het sluiten van het verdrag met West-Duits land voorop stond. Intussen heeft de Lufthansa een ver klaring voor het Westduitse optreden gegeven. Daarin werd er op gewezen, dat de K.L.M., ondanks dringende ver zoeken, haar onevenredig hoge aandeel Duits-Nederlandse luchtvervoer verder uitbreidde. Tertvijl de Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Nog een tweede conflict „op zee” is deze week in een acuut stadium ge komen. Minister Andriessen had, zoals vorige week verhaald, de Scheveningse se pierprijs, die door de E.M.S. van Zwolsman van f 0,50 tot f 1,was ver hoogd, te hoog bevonden. Hij gelastte een verlaging tot f 0,55. De E.M.S. weigerde; er werd proces verbaal opgemaakt. Maar nog hield De Sovjet Unie heeft thans de eerste stappen ondernomen, welke moeten lei den tot een wereldconferentie van alle communistische partijen, die ongetwij feld het ideologische geschil tussen Rusland en China als een der voor naamste agendapunten zal hebben. Vijfentwintig communistischi heeft Rusland uitgenodigd ha|f decem ber in Moskou bijeen te kon: de wereldconferentie voor te Niet alle partijen zijn eve/f met de Russische conferèntieplannen. Vandaar dat Chroestsjov wat op zjjn tijdschema is achter geraakt; oorspron kelijk zou de wereldconferentie in de herfst van dit jaar worden gehouden. De nog resterende maanden zal Chroest sjov hard nodig hebben om de ook nu nog aarzelende partijleiders volledig achter zich te krijgen. de overzeese rijksdelen te gaan om daar de stand van zaken in ogenschouw te nemen. Daarbij bevindt zich o.a. de Kamervoor zitter, mr. van Thiel, en zijn eerste plaatsvervanger, Bommer. Bovendien wacht de Kamerleden eind september nog een korte parlementaire industrie- reis. Het is niet waarschijnlijk, dat zij, behalve de jaarlijkse beslommeringen rond Prinsjesdag, nog veel andere be slommeringen op hun rug kunnen ne men. Waarschijnlijker lijkt het dat het anti- remwetje tegen oktober in behandeling komt. Maar misschien zullen de Ka merleden tijdens hun reis door de West toch nog wel eens over dit onderwerp spreken. Want de wet op het continen taal plat, die met de Rem verband houdt en die onlangs ter goedkeuring bij de Tweede Kamer is ingediend, stuit in de West nogal op wat bezwaren, door dat een aantal onzer rijksgenoten daar op het continentaal plat van Venezuela woont. torpedoboten op twee Amerikaanse tor- pedobootjagers en het daarop volgende bombardement door de Amerikanen van Noordvietnamese marinebases, is het de afgelopen dagen betrekkelijk rustig geweest, zodat de conclusie gewettigd lijkt, dat de crisis daar over haar hoog tepunt heen is. Er was algemeen re kening gehouden met de mogelijkheid, dat communistisch China militair zou ingrijpen, waardoor een directe con frontatie tussen Amerikaanse en Chi nese strijdkrachten vrijwel niet te ver mijden zou zijn geweest. Inderdaad heeft Peking enkele militaire maatre gelen getroffen, maar de aard daarvan was tamelijk onschuldig. Zo zond het onder meer een aantal straaljagers van een sterk verouderd type naar de N.- Vietnamese hoofdstad, Hanoi, zodat de door het conflict opgewekte spanningen aanzienlijk zijn verminderd. De Veiligheidsraad van de Ver. Naties, die na een eerste bespreking van het conflict zijn zitting had verdaagd, is nog niet opnieuw bijeen geweest. Op de uitnodiging van de Raadsvoorzitter aan Noord- en Zuld-Vietnam om een vertegenwoordiger naar New York te zenden, heeft Zuld-Vietnam inmiddels positief gereageerd, maar Hanoi wees, zoals te verwachten viel, het aanbod van de hand. Het gaf, daarin bijgevallen door Peking te verstaan, dat de Ver. Naties waar van Peking geen lid is niet het recht hebben het geschil te onderzoeken en eiste, dat de veertien landen waar onder Peking die in 1954 hebben deelgenomen aan de Geneefse conferen tie over Indo-China, opnieuw bijeen ko men om de „daden van agressie van de Verenigde Staten tegen Noord- Vietnam te veroordelen. Door dit stand punt in te nemen hebben Noord-Viet nam en China de Sovjet in een moeilijk parket gebracht. Want het waren de Russen, die tijdens het debat in de Vei ligheidsraad de belangen van Noord- Vietnam verdedigden en er zelfs op aandrongen, dat de Noordvietnamezen zelf zouden worden gehoord. Paus Paulus VI heeft zijn eerste ency cliek, Ecclesiam suam, gepubliceerd, ruim een jaar na de verschijning van de belangwekkende encycliek Pacem in terris van zijn voorganger Johannes XXin. Vrij algemeen was de eerste indruk, dat deze pauselijke zendbrief wat conservatiever en minder indruk wekkend en inspirerend is dan de ge schriften van Johannes XXHI. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 a Na 18.30 uur 2660 of 2335 1(03157) Amerikaanse Congres heeft, een partijstrijd van bijna vijf maanden, het wetsontwerp van president Johnson inzake de „strijd tegen de armoede”, goedgekeurd. Met het desbetreffende program, waarmee een bedrag gemoeid is van bijna eenmiljard dollar, wil Johnson, o.a. door middel van leningen aan kleine boeren en zakenlieden, basis onderwijs en het inzetten van een bin nenlands „vredecorps” naar het voor beeld van het Amerikaanse Peace Corps dat in verscheidene minder-ontwikkelde landen werkzaam is de ook in zijn land op uitgebreide schaal voorkomen de armoede te lijf gaan. Deze wet het eerste grote werkstuk van de re gering-Johnson, zal ongetwijfeld een belangrijk onderwerp vormen in de ko mende verkiezingsstrijd. Senator Gold water, de republikeinse candidaat voor het presidentschap, behoorde tot de tegenstemmers. In zijn ogen is de wet niet meer dan een verkiezingsstunt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1