Cyprus: Naar accoord tussen een Griekenland en men m Yn Jorwert koe stikj’e Rome sjen Turkije al pHIPHOLs? 0 0.0 O 01 iEZQEKERi I roar Opstandelingen in Kongo boekten weer successen Oecumenische Jeugdsamenkomst 1964 JB 103e JAARGANG VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 I us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ver schijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindetoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Gouden filmpjes Nieuw pijporgel voor Bloenikamp No. 66 Zuid-Vietnam. «►XXXXXXXXXXXNXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXNXXXXXXXXXXXXXXXX-» Johnson candldaat. l Zaterdagavond a.s. zal in het Julianapark bij slecht weer in de Martinikerk evenals vorig jaar een oecumenische jeugdsamen komst worden gehouden. Wij moeten dankbaar z(jn, dat dergelijke bijeenkomsten worden gehouden en speciaal dat de jongeren zich hiertoe aangetrokken gevoelen. Het elkander met respect benaderen en van daar uit het met elkaar spreken over de roeping in deze t(jd tegenover de Heer en Zijn Schepping, zal vruchtbaar zijn voor ons zelf en voor de ander. Mogen vele jongeren aan de oproep van de organisatoren gehoor geven. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 '(05137) MILJOENSTE VAN DIT JAAR OP SCHIPHOL. samenwerking aanne- Nea fiele wy üs sa tin tof reden oer oaren as hwannear’t wy reden ha fintofreden oer üs seis to wêzen Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. De Kongo. In de voormalige Belgische Kongo heb ben de opstandelingen thans ongeveer een vijfde van het land in handen en op sommige plaatsen boeken zij nog weer nieuwe successen. Het centrale Kongalese leger heeft niettemin hun op mars inmiddels grotendeels tot staan Het begint steeds duidelijker te worden, dat Griekenland streeft naar een accoord met Turkye over de kwestie-Cyprus, om daarmee aartsbisschop Makarios, de wel zeer recalcitrante president.van Cyprus, min of meer voor een voldongen feit te kunnen plaatsen. Even leek het besluit van de Griekse regering om, in navolging van Turkye, een deel van haar troepen aan het opperbevel van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie te onttrekken, tot een verdere verscherping van het conflict te zullen leiden, maar deze acute crisis in het Atlantische bondgenoot schap was spoedig van de baan toen de turken hun troepen weer ter beschikking stelden en de Grieken dit voorbeeld kort daarop volgden. Het Griekse optreden leek vooral bedoeld om de Griekse Cyprioten duidelijk te maken, dat het voor hen gevaarlijk zou kunnen zijn en door Athene allerminst op prijs zou worden gesteld als zij zich op het terrein van de nationale defensie al te zeer zouden inlaten met Moskou, dat hun kort tevoren militaire steun had toegezegd. Hoewel de spanning op het verscheurde eiland nog altijd aanhoudt, en het oorlogsrumoer maar nauwelijks verstomd is, zijn er toch ook ogen blikken van romantiek op Cyprus. Zo trad maandag de Zweedse V.N.- soldaat Sture Jonsson uit Sodertelje (30) in het huwelijk met de 19-jarige Grieks-Cypriotische Anna Christon Cattau. De foto toont het paar bij het betreden van de Grieks-orthodoxe kerk in Xeros. Dinsdag heeft Schiphol feestelijk zijn miljoenste bezoeker van het jaar inge haald. Het was de 55-jarige mevrouw M. Aaldijkde Ruiter uit Sliedrecht, die met haar man, een nichtje, J. Blokland en haar vriendinnetje C. v. d. Plas, een dagje uit was op Schiphol. De foto toon het viertal in de bloemen. gebracht en zelfs verscheidene plaatsen en gebieden op de rebellen veroverd. De troepen van premier Tsjombé heb ben kennelijk weer wat zelfvertrouwen gekregen, hetgeen waarschijnlijk zijn oorzaakt vindt in de militaire hulp, wel ke de Verenigde Staten in steeds gro tere mate bieden. Eerst is Washington ingegaan op een verzoek van Tsjombé transportvliegtuigen te leveren en ver volgens heeft het zich bereid verklaard verkenningsvliegtuigen te sturen, met behulp waarvan het centrale leger de operaties tegen de rebellen beter kan leiden en die ook bombardementen kun nen uitvoeren. Dit alles doet Washington in de hoop daarmee een ineenstorting van het hui dige regime in Leopoldstad te kunnen voorkomen. Het wil zich anderzijds niet te diepgaand met de Kongolese zaken inlaten en daarom heeft het aandrang op Tsjombé uitgeoefend om ook steun van Afrikaanse staten te vragen. Tsjom- bé heeft zich daarop gewend tot Ethio pië, Nigeria, Liberia en Madagaskar. Vijf staten, die, in tegenstelling tot de meeste andere landen van de Organi satie voor Afrikaanse eenheid, wellicht nog wat sympathie kunnen opbrengen voor het huidige Kongalese bewind. Dat de Kongolese leider van de meeste le den van de O.A.E. geen steun kan ver wachten is een uitgemaakte zaak sedert de recente topconferentie van de O.A.E. te Kairo, toen Tsjombé zich, als gevolg van de vijandige houding van verschei dene deelnemers, gedwongen zag daar verstek te laten gaan. Het is overigens nog de vraag of ook maar één van de vijf door hem benaderde landen zich zal kunnen veroorloven hem te hulp te ko men nu er steeds meer sprake van is, dat de troepen uit Zuid-Afrika en Zuid- Rhodesia. Door hulp van die zijde aan te trekken zou Tsjombé de in Afrika wijd verbreide mening, dat hij niet meer is dan een „stroman van de Westelijke imperialisten” slechts versterken en de sympathie voor de Kongolese rebellen, zowel in zijn eigen land als ook elders in Afrika, alleen maar doen toenemen. In Atlantic City heeft deze week de conventie van de democratische partij in de Verenigde Staten president John son aangewezen als de democratische presidentiële candidaat voor de verkie zingen van November een beslissing, welke reeds lang vaststond, eigenlijk al sedert Johnson na de moard op John F. Kennedy de leiding van de staat op zich Togliatti overleden. In Jalta op de Krim, waar hij met va kantie vertoefde, na te Moskou met pre mier Chroestsjov besprekingen te heb ben gevoerd, is op 71-jarige leeftijd overleden Palmiro Togliatti, de leider van de Italiaanse communistische partij. Togliatti, die de zoon was van een eco noom en rechten had gestudeerd, was ten nauwste betrokken bij de oprichting in 1921 van de Italiaanse communisti sche party, waarvan hij later secretaris generaal zou worden en die zou uit groeien tot de grootste communistische partij in Europa. De Italiaanse commu nistenleider, die grote invloed had in de internationale communistische bewe ging, heeft zich ten opzichte van de grote problemen in de communistische wereld steeds achter Chroestsjov ge steld. Zo verdedigde hij diens destali- nisatiecampagne tegenover' zijn eigen partij en ook in het conflict tussen de Sovjet Unie en communistisch China schaarde hij zich achter de Russische leider. De spylders en har stik. Oan it stik dienen 16 spylders mei en fierders inkelde figuranten. Ta de lésten bihearde ü.o. in strjitlantearneopstekker, dy’t by ’t tsjuster wurden, biselskippe Bolswards Nieuwsblat troch syn hountsje, mei syn Ijedder troch Rome striek en de lanteamen yn- gyng. In kostlik élderwetsk staeltsje. Kostlik alderwetsk wienen ek de klean, dy’t de spylders en figuranten droegen. Somliken moasten seis in dübeld stel klean brüke, lyk as de jonge keapmans- soan Maro, dy’t yn side klaeid, it jild fan syn gjirrige heit Dundo Maroje for- docht by de hoer Laura en letter yn in sljocht pakje mei syn heit ta in akkoard prebearret to kommen. Dan binne nam- mers de sinten op en wankt de gouden üre foar syn fij&n Pomet, de feint fan de Dütske ealman Ugo Tedeska, dy’t sa graech trouwe wol mei de kreaze hoer. Al den dei is Pomet dwaende, om Laura foar syn baes tp winnen, mar it slagge mar nea, omdat Laura har haldde by Maro. Har faem Petrunjella hie fierder omgong mei Maro’s feint Popiva. Salang it jild fan de frek Dundo Ma roje net alhiel forbruid wie, spuiden Ma ro, Popiva, Laura en Petrunjella op Ugo Tedeska en Pomet. Lokkich foar Pomet hoecht er syn striid net allinne to striden. Foarearst komt de Side Dundo Maroje yn Rome, om üt to sykjen, hwat syn soan mei syn jild ütspoket. Syn al- titen hongerige feint Bokcilo wol, oan- kommen yn 'e greate stêd, fuort mar in fiks miel iten ha, mar Dundo taelt mear nel syn dukaten en fynt yn Pomet in krêftige meistanner. Mar ek komme yn Rome oan de faem fan Maro, Pere fan namme, mei har baekster Baba, dy’t it ek al om Maro to rédden is. Fansels wol Pomet ek har ren graech helpe. De saek komt der foar Maro noch bi- hypliker foar to stean, as de aide kwan- selder Sadi him oanienwei sangert om jild foar de pearels, dy’t er him levere hat en dêr’t Laura nou mei pronket. De beide jonges Niko Vlaho, lanslju fan Maro, kinne ek al net helpe. It wurdt, hwat wol to forwachtsjen wie, slaende deilis tusken heit Dundo en soan Maro. De capitano fan Rome mei syn soldaten moatte seis de fjochtsjenden fan elkoar skiede. In binaud momint wurdt it fierder foar Bokcilo, as er sünder baes en mei in hongerige mage pür allinne yn Rome op ’e strjitten stiet. Hy hat sa’n sin oan iten en de tael fan ’e Italiaenske kaslein is him sa frjemd. Lokkich moetet er de altyd like optimistyske Pomet, dy’t yn Rome it iene nuvere foarfal nei it oare bilibbet. It komt seis sa, dat Ondardo de Au gusta, in ealman fan komsa mei in il lustere oanhang oan Pomet freget, oft hy ek ütfine kin, hwer’t yn Rome syn dochter keard is. Hja hat in wountsje Onder har lene boarst, seit Ondardo. Pomet bilooft him it ütsykje to sillen en dêrtroch komt de bal foargoed oan ’t röljen en winne Po met en Ugo hieltiten mear terrein. Omraek spile. It stik waerd omraek spile en de taskö- gers hawwe folop genietsje kinnen fan dit prachtige spul, hweryn ’t seis bisten meidienen. Ta formaek fan allegearre liet Ondardo’s hynder syn figen efter op it feestterrein. Alles droech by ta de feestlike sfear yn ’e notaristün. Feest wie it nammers forgoed dizze joun It wie it 10de jier, dat hjir in iepenloft- spul hélden waerd en de foarsitter fan ’e iepenloftspulkommisje, de hear Kol- dyk, skonk yn syn foarwurd oandacht oan dit feit, troch in gedichtsje foar to lézen, hweryn’t sein wurdt, dat troch iendracht, offersin en trou dit feest foar de safolste kear op tou set is. Hy hjitte yn it bysünder wolkom it kolleezje fan B. en W. fan Baerderadiel, de rieds- leden, de foarige boargemaster L. G. Boelens mei syn frou, de foarige Jor- werter dominee (Ds. Boneschansker), mefrou Faber as bistjürslid fan ’e Frys- ke kultuerried en de iepenloftspulkoin- misjes üt Beetstersweach en Burgum. Oan de ein fan ’e joun waerd in blom- stik oanbean oan mefrou J. v. d. Hem de Boer. Fierders krigen Van der Zee (har man régisseur), mefrou Beintema (har man oersetter üt „net sok moai Hollénsk”) en mefrou Veldkamp (har man dékorüntwerperallegearre blom men oanbean. De hearen De Vries, De Bruin, Hoogakker, Van der Vegt, Van Dijk waerden neamd as bouwers fan it prachtige dékor op basis fan frijwillich- heit. Joun (freed) en moarnjoun wurdt op 'e nij itselde stik opfierd yn ’e notaristün. In foech 800 minsken hawwe woansdeitojoun yn de tün fan notaris S. G. van der Hem to Jorwert in tige knap opfierd iepenloftspul sjoen. It wie ek wol echt waer, om in iepenloftspul by to wenjen. De spylders, dy ’t foarige wike noch klagen oer kftlde fuotten by it rippetearjen yn de tün, koenen nou mar -omraek swltte. Komselden hat Jorwert it mei syn iepenloftspul sa geweldich skoan mei it waer troffen. It stik, dat opfierd waerd, wie in al 4 ieuwen aide komeedzje, titele: „Dun do Maroje”. De skriuwer, de Süd-Slaviër Marin Drzic, hat yn dit stik finael de gek mei allerhanne efterbakse methoaden, dy t wy minsken sa faek brüke yn üs striid om it bistean en yn üs selshanthaving. Sjerpslikje is ien fan ’e methoaden. Jin moai foardwaen is in oaren. Unbaet- suchtich is yn dit stik gjinien. Alle gearre prebearje oer de rêch fan in oar hinne omheech to klimmen en foar baes op to spyljen. Der komt yn dit stik ek in flink steal leafde foar forbeane leaf- de mar leafst, dêr’t ek hast elk syn part wol fan ha wol. Dizze dingen meinoar meitsje de ynhald fan dizze komeedzje bütengewoan nijsgjirrich. Spitigernéch bifredige de ein üs net alhielendal. It komt üt allegearre hwat ünwierskynlik foar, dat safolle minsken it iene momint noch as kat en houn foar elkoar oer steane en it oare momint elkoar suver om ’s hals fleane. Tusken inkelingen sil soks fakernöch foarkomme, mar hjir barde it massael, hwat wol frjemd oan- die. Laatste week aug. 1914 In Petersburg loopt het gerucht dat Ko ningsbergen gevallen is en de Russen er zijn binnengedrongen. Ongeveer 50 jongemannen uit Wonsera deel, die momenteel in Amerika vertoe ven zijn teruggeroepen voor de vervul ling van hun militaire dienstplicht. Wei geren zij, dan mogen ze niet voor hun 40e jaar terugkeren. Een zeppelin wierp een 10 tal bommen op de stad Antwerpen. Drie personen werden gewond, twee huizen vernield. Met kanonnen is op de zeppelin gevuurd. Hij is naar beneden geschoten. De Duitsers hebben de sterke vesting Givet, ten zuiden van Dinant op de Franse grens genomen. nam. Algemeen wordt verwacht dat de verkiezingsstrijd tussen Johnson en de zijnen enerzijds en de republikeinen, onder aanvoering van senator Goldwa ter anderzijds, een der belangrijkste en felste van de laatste tientallen j-aren zal worden. In Zuid-Vietnam wordt de toestand steeds slechter. Het militaire regime in Saigon heeft niet die brede steun van het volk gekregen, waarop het had ge hoopt. Integendeel. Groepen studenten en boeddhistische leiders eisen de laat ste dagen in steeds heftiger betogingen de vervanging van het regime-Khanh door een democratisch bewind. Ook de strijd tegen de communistisch gezinde rebellen verloopt zeer teleurstellend. De regeringsstrijdkrachten maken een vrij zwakke indruk, terwijl de rebellen van de Vietcong steeds meer successen boe ken. Met het doel het regime te versterken zijn in de afgelopen dagen enige wijzi gingen aangebracht in de top van het landsbestuur. De revolutionaire raad heeft generaal Nguyen Khanh, die tot dusver premier was, tot president be noemd, ter opvolging van generaal Duong Van Mlnh, waardoor aan de riva liteit tussen deze beide generaals een einde is gemaakt. Minh kreeg indertijd de macht in handen na de staatsgreep, welke president Ngo Dinh Diem ten val bracht. Na de staatsgreep van Khanh in januari bleef hij president, maar zon de reële macht. Door de jongste reorga nisatie lijkt zijn rol volkomen uitge speeld, ook al blijft hij dan nog advi seur van het regime. Intussen W'ordt de instelling voorbereid van een gemeen schappelijk Zuidvietnamees-Amerikaans opperbevel voor de strijd tegen de Viet cong, waardoor de Amerikanen op dit punt een beslissingsbevoegdheid zal worden gegeven, die hen in hun huidige adviserende functie ontbrak. Het is ove rigens geenszins onwaarschijnlijk, dat de Amerikanen bovenal naar de instel ling- van dit gemeenschappelijk opper bevel hebben gestreefd om generaal Khanh, die het plan zou hebben opge vat om de strijd tegen de Vietcong op een ander vlak te brengen door invallen in Noord-Vietnam en Laos, wat beter in toom te kunnen houden. De Griekse militaire maatregelen en vooral het bezoek van de Griekse mi nister van defensie aan Nicosia hebben er nu toe geleid, dat de Cyprische mi nister van buitenlandse zaken zijn voorgenomen bezoek aan Moskou, om daar te praten over de vormen, welke de Russisch-Cyprische op defensiegebied zou kunnen men, voorlopig heeft uitgesteld. Dit biedt de onderhandelaars te Genève de mogelijkheid het gesprek over het Cy prische vraagstuk voort te zetten zon der al teveel obstructie van Cyprische zijde. Turken en Grieken zijn het daar vrijwel eens geworden over een plan, dat voorziet in aansluiting van Cyprus bij Griekenland (enosis), waar dan een Turkse „militaire aanwezigheid” op het eiland tegenover zou moeten staan. Volledige overeenstemming over dit plan tussen Ankara en Athene lijkt niet meer ver af, maar daarmee zal de kwestie- Cyprus nog niet zijn opgelost. Want pre sident Makarios, wiens instemming met het plan uiteraard is vereist, toont zich een steeds feller tegenstander van de enosisgedachte. Tegenover de aanslui ting bij Griekenland, die het einde van zijn machtspositie tot gevolg zou heb ben, stelt hij volledige onafhankelijk heid voor het eiland, zonder de huidige knellende banden met Griekeland, Tur kije en Engeland. Een saillant punt is in dit verband, dat generaal Grivas, de commandant van de Grieks-Cypri- sche nationale garde, die als de vroegere leider van de verzetsbeweging Eoka op het eiland tenminste even populair is als de aartsbisschop, een fel voorstan der van enosis is. Mocht Makarios in de naaste toekomst al te koppig blijven dan is eeri openlijke machtsstrijd tussen hem en Grivas zeker niet uitgesloten. In een feestelijke zangdienst zal zondag morgen 10 uur in de Kapel Bloemkamp te Bolsward een nieuw pijporgel in ge bruik worden genomen. Het orgel, dat een bescheiden omvang heeft, is gele verd door de firma Vierdag te Enschede die ook het koororgel in de Martinikerk maakte. Het orgel telt vier registers, respectievelijk van 8, 4, 2 en 1 voet en is voorzien van een aangehangen pedaal. De heer J. W. Boeyenga te Sneek zal het orgel bespelen. ROMANTIEK OP CYPRUS. Hwat hat i 'n- :<x<- r1 .J' J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1