Minister Veldkamp herzag de werkloosheidsvoorziening Boerelienbank Reahüs ien voor fan de aldsten fan Fryslan krige modern kantoargebou Nieuwe mogelijkheden bouwkundige avondstudie roar Belastingen omlaag - maar wanneer? Kassier Brandsma bliid makke mei T.V.-tastel 1 RJ- 4? Zilveren filmpjes Stapelloop bij Fa. C. Amels Zn. te Makkum üs hioed p to sizzen Hwat bringt üs de R.O.NO. W insldeling Witteveen i 1 tl VEROLME TERUG UIT RUSLAND I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND f DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 103e JAARGANG No. 67 Wymbritseradeel. PIET verduisteringsplicht Inge- Scheepsbouwer C. Verolme Is vrijdagochtend op Schiphol teruggekeerd van zijn 14-daagse reis door Rusland en Schandinavië. Hij gaf hierover nauwe lijks commentaar. Op de foto het echtpaar Verolme voor het vertrek van de luchthaven Sünded gefaer to oerwinnen is sünder eare to triomfearjen AFSCHEID VAN DE ZOMER. Nog een laatste blik op zee en strand. Onze eilanden hebben drukke dagen gehad, maar langzamerhand raakt het vakantieseizoen ten einde, al valt het scheiden met dit zomerse weer wel heel moeilijk. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag defensieleiding op, omdat zij zijn geest verwant prof. Witteveen in staat heeft gesteld een belastingverlaging voor te bereiden? finder. Elk fan de pear hündert gasten wie der fol lof oer. Sprckkers. In. greate rige fan sprckkers folge, w.ü. de hear H. Bootsma, üt namme fan de oannimmers. Hy brocht krityk op de prov. Schoonheidscommissie, dy’t in ge- bou mei noch mear glês êfkard hie. Ut namme fan de ynspeksje fan de Sintrale Raiffeissenbank spriek de ynspekteur de hear Wissema, üt namme fan doarps- bilang de hear A. Bootsma, lyk as ek de architect Schaap en de nlje kassier de hear P. K. Bootsma, de hear Giete- ma fan Wjelsryp as ringfoarsitter. In pear dames soargen foar muzyk. It wie in moaije joun sa mei elkoar. tiid. Hy krige in prachtich T.V.tastel oanbean. „Suver to bot, ik ha net mear dien as myn plicht”, sa sei de hear Brandsma. Foar it hwat óldere jongfolk „Wy binne jong” mei bydragen fan Willem Abma. „Toerisme yn Fryslün” In feit fan ’e wike, in reportaezje oer in aktueel barren yn FryslAn De windmolen ,De Terpen’ te Wommels zal worden afgebroken FREED 4 SEPTEMBER 1964 18.40—19.20 üre: Fryske ütstjüring Foar de bern lést Johan van der Zea it forhael „De tünkabouters” fan H. M. Hoeve. Wilhelmshafen en Cuxhaven gebombar deerd. De doopsplechtigheid van Prinses Irene op 14 september in de Nieuwe Kerk te Amsterdam is voorlopig uitgesteld. Het nieuwe gemeentehuis te Baardera- deel ie bijna voltooid. Algemene voerd. Filantroop Witteveen Is echt nog niet zo’n harde Wetsvoorstel op de been Het gaat om een miljard en De basis zal verlegd Progressie naar beneden Begeerzucht is terecht De Haagse pot verweten Wij hopen: Witteveen Mag uw voorstel het halen U redt het niet alleen Maar handel, zonder dralen Dan zullen dames, heren De Haagse pot waarderen le week september 1939 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Doisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uut 2660 of 2335 (0)157) val het het zal Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Boiswards Nieuwsblad turion tanks uit te stellen, waardoor zij bjj de Russische tanks ten achter ko men te staan. Opvallend was, dat hij tegen deze aan val van de zijde van zijn geestverwan ten in bescherming werd genomen door de liberale fractieleider in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel. Deze heeft vroeger de voorganger van minister De Jong ir. Visser, die toen lid was van de WD heftig becritlseerd. Sommi gen zochten hier „politiek” achter. Kwam mr. Van Riel voor de huidige Bij de scheepswerf „Welgelegen” van de firma C. Amels en Zn. te Makkum is vrijdagmiddag om half drie een schip van 1900 ton te water gelaten. Deze wordt gebouwd voor India’s rekening. Het schip „Sadeeka” werd gedoopt door de echtgenote van de opdrachtgever, mevr. Akoojee Jadwet uit Calcutta. Het schip is een van het gesloten shelterdek type. Over alles gemeten meet de „Sa deeka” een lengte van 73,50 m., bereed- te 10,90 m., holte tot shelterdek 6.10 m. en hoofddek 3.70 m., de diepgang be draagt 5.20 m. De „Sadeeka” zal de be schikking krijgen over 6 hydraulische lieren. Het wordt uitgerust met een 1350 pk. hoofdmotor, benevens twee hulpmo- toren van resp. 70 pk en een van 46 pk. De „Sadeeka” wordt onder Lloyd’s toe zicht gebouwd. Verder zal tot de uitrus ting. behoren een elektr. hydraulisch stuurwerk, radar, richtingzoeker, autom. piloot e.d. Het schip dat eind november zal worden afgeleverd krijgt als thuis haven Bombay. Voor de tewaterlating was een grote publieke belangstelling. De waterverplaatsing was zo groot, dat de golven aan de andere kant de oever oprolden. De recptioniste, mej. E. Lut- gendorff bood mevr. Jadwet een boeket anjers aan. It nije gebou. Architect S. Schaap, in Ald-Turnser, nou to Rhoden, stie foar in swiere opjefte, dit fanwegen de hege SÉLnleansterdyk. Hy soe <jf ft bouterrein tige opheegje moatte <jf hwat oars ütfine. It is op it léste ütdraeid en hoe. It is in hiel apart gebou wurden mei kantoar- en Cabot Lodge. Natuurlijk zal prof. Witteveen voor zijn verlaging ruimte op het rijksbudget moeten scheppen; een aantal rijksuit- gaven zal moeten worden verminderd. Misschien is dat de reden waarom de Amerikaanse vertegenwoordiger Cabot Lodge, die om begrip voor het Ameri kaanse beleid inzake Vietnam kwam pleiten, niet veel meer dan wat ont wikkelingshulp toegezegd kreeg. Na tuurlijk speelde echter ook een rol, de reserve, die er in Nederland na het Nieuw-Guinea-drama bestaat om zich weer in Aziatische zaken te men gen. Cabot Lodge heeft zich veel moei te gegeven, de Nederlandse regering duidelijk te maken, dat Vietnam de ge hele Westelijke wereld aangaat. Minister Witteveen de liberale bewindsman van Financiën heeft zijn grote werkstuk afgeleverd. Hjj heeft een belastingverlaging tot een bedrag van f 1.050 miljoen voorgesteld. Daarmede zal o.m. de belastingvrijdom aan de voet worden uitgebreid; de progressie in het tarief voor de lagere en middelbare inkomens worden verzacht. De voorgenomen verlaging gaat dus verder dan een neutrali sering van het zogenaamd progressie-effect. Daarmede wordt het volgende be doeld: in de afgelopen maanden zjjn de lonen en salarissen over het algemeen sterk verhoogd. Als gevolg daarvan is ook de belastingopbrengst gestegen, ja zelfs in sterkere mate, doordat de belastingdruk zwaarder wordt bij die hogere inkomens. Deze extra toeneming zal ongedaan worden gemaakt, maar daar ko men bovengenoemde verlagingen dan nog bij. „Ek lytse doarpen wolle libje”. Dat waerd wer ris wier makke yn it lytse Reahüs, dat forrike waerd mei in modern bankgebou fan de boerelienbank. De iepening waerd frecdtojoune suver in doarpsfeest fan makke. In suver Frysk feest, dêr’t elk syn eigen tael sriek, oant de Boargemaster ta. Oan Boarge master R. Alta fan Hinnaerderadiel wie nammers de eare it njje gebou to iepenjen, nel’t de 12-jierrige Tine Brandsma him op in kessen de kaei fan it nije gebou oanbean hie. In gebou dat der wêze kin, mei unyk ütsicht oer it Fryske greidelün en hwat de südkant oanbilanget op it moa(je Surrydsterhöf, de pleats fan de Brandsma’s dêr’t earder de kassier fan de bank wenne. Reeds meer dan tien jaar geleden werd het initiatief genomen tot het organi seren van een mondelinge avondoplei- ding voor het examen bouwkundig op zichter B.N.A. Klaarblijkelijk voorzag deze opleiding wel in een behoefte, want in vrij korte tijd konden in verscheidene plaatsen van het land afdelingen van dit opleidingsinstituut worden opgericht. Ten einde de samenwerking van deze in stellingen een blijvend karakter te ver lenen werd in 1962 besloten tot oprich ting van de Vereniging van Technische Studiecentra, waafvan de statuten bij koninklijk besluit dd 10 september 1962 nr. 80 werden goedgekeurd. Als leden zijn hierbij thans aangesloten de Stich tingen Bouwkundig Studiecentrum Alk maar, Arnhem, Dordrecht, Eindhoven, Emmen, Enschede, ’s-Gravenhage, Leeu warden, Roermond, Utrecht en Zwolle. Doordat alle aangesloten stichtingen het zelfde leerplan volgen, kunnen cursisten bij eventuele verhuizing zonder bezwaar hun opleiding voortzetten bij een andere stichting dan waar ze die begonnen zijn. Ook de verschuldigde lesgelden zjjn bij alle stichtingen dezelfde. De opleiding is, als gezegd, in eerste in stantie afgestemd op het examen voor bouwkundig opzichter B.N.A., dat jaar lijks door de commissie van onderwijs van de B.N.A. wordt afgenomen. De overheid erkent de waarde van het be trokken diploma door de bezitters ervan tot de middelbare technische rangen toe te laten. Daarnaast biedt de opleiding de mogelijkheid om ongeveer halver wege de cursus deel te nemen aan het examen voor adspirant-bouwkundig op- zichter-tekenaar, dat eveneens jaar- l lijks door de Stichting Vitruvius voor Vervoerverbod voor hooi. het afnemen van bouwkundige praktjjk- examens wordt afgenomen. De eisen, waaraan men bij dit examen moet vol doen, komen geheel overeen met die welke gesteld zijn in de c.a.o., aange gaan tussen de B.N.A. en de bonden van technisch personeel, zowel voor de func tie van aankomend tekenaar als voor die van assistent-opzichter. De Stichting Vitruvius is voornemens van 1965 af ook het examen voor bouw kundig tekenaar te gaan afnemen. Ook in de opleiding voor dit examen is in het leerplan voorzien, in aansluiting aan de opleiding voor het examen bouwkun dig opzichter B.N.A. De Stichting Bouw kundig Studiecentrum Arnhem leidt bo vendien op voor het examen betontech- nicus. Nu merkt toch Witteveen De welvaart die steeds groeide Is nog niet algemeen Velen knopen met moeite De touwtjes aan elkaar Het is niet te verhelen Belasting drukt te zwaar De Haagse pot moet delen Defensie. Ook in de binnenlandse politiek wordt echter wel de klacht geuit, dat het ka binet-Marijnen ter wille van de belas tingverlaging o.m. de landsverdediging teveel afremt. In het Christelijk Histo rische weekblad heeft staatssecretaris Haex de beschuldiging moeten lezen, dat het vertrouwen in de verdediging wordt ondermijnd, o.m. door zijn be sluit om de vernieuwing van onze Cen- wenromte boppe, garage en sliepromte Boargemaster Alta wiisde der nei it wolkom fan de foarsitter J. P. Alten burg, yn syn iepeningstaspraek op hoe’t de sociologen in plak fan 2500 ynwen- ners pas libbensfetberheit jowe. De Fryske Deputearren dogge dat al mei in plak fan 750 ynwenners, mar ek dêrre komt Reahüs net oan ta. En dochs barre dêrre greate dingen. Dit kin al- linne mar troch de ienriedigens fan de bifolking en it inisiatyf fan guon, dy’t it ien en oar oandoare. Rymkronyk. De hear Zonderland lies hjimei in troch him kearstalde wiidweidige rymkronyk foar. De bank waerd stifte, sa die hjirüt bliken, op 20 aug. 1904. It bigjin wie lyts en ienféldich, mar der siet daliks al groei yn. Nei 20 jier wie der al 291.000 goune yn- lein. Dat wie yn 1924. Hast elk jier waerd der winst makke, soms 6 a 700 goune, soms mear. Yn 1930 naem Klaes Brandsma it lege plak fan syn heit ien fan de pioniers yn it bistjür yn. It oare jier (1931) forstoar de oare pio nier Jan Poelsma. Yn 1934 bitanke ledema as kassier. 30 jier hie er dit baentsje hawn. Klaes Brandsma nou ófgeand folgé him op. J. P. Altenburg, nou foarsitter, folge him doe as skriuwer op. Yn 1935 bitan ke de hear Rypma. ek ien fan de ülde garde. Yn 1936 wiene der 282 spaer- boekjes. Der waerd 2% rinte jown, 4 foar liend jild frege. Yn 1940 waerd f 40,forlies boekt, de iennichste kear yn it bistean fan de bank. Of soe it kamouflaezje west hawwe yn forbén mei de oarloch? Yn 1943 moest J. Zon derland bitankje as foarsitter. G. Ryp- Ofskie. Nel dit moaije gedicht wie it de tiid êfskie fan de hear KI. Brandsma to nimmen. It barde mei géns goede wurden foar de treflike steat fan tsjinst en de ma- near hwerop hy foar syn klanten ré stie, al wie it by joun of nacht of ün- Korzelig dacht Witteveen Och, houd toch op met zeuren Belasting, man loop heen Heus geen reden tot treuren Wij mogen volle melk Toch zeker wel afromen? Het volk is welgesteld De Haagse pot zal ’t lonen Aannemend dat voor deze verlaging een meerderheid in de volksvertegen woordiging zal worden gevonden, blijft er slechts een onzekerheid: wanneer zal de verlaging ingaan? Bij de heer sende hoogconjunctuur is aan een be lastingverlaging het gevaar van infla tie verbonden. Minister Witteveen weet dit als oud-hoogleraar in de economie beter dan wie ook. Daarom heeft hij een slag om de arm gehouden. Zijn be doeling is, dat de verlaging in elk ge- vóór 1 januari 1967 dus voor einde van de zittingsperiode van kabinet-Marijnen haar beslag krijgen. Maar misschien zal zij in twee gedeelten worden doorgevoerd, na melijk één vóór en één na 1 januari 1966. Kennelijk houdt de minister er rekening mee, dat er omstreeks die tijd een omslag in onze conjuctuur zal op treden. Dit is niet meer dan een ver wachting. Daarop is dus kritiek in de volksvertegenwoordiging, zoals ook op het fèit, dat hij van de gelegenheid ge bruik wil maken om enkele tijdelijke belastingverhogingen op tabak en ben zine een blijvend karakter te geven. Maar waarschijnlijk heeft de minister de situatie redelijk goed gepeild. Het feit, dat verscheidene fabrieken in de laatste maanden hun deuren hebben ge sloten en dat de Exploitatie Maatschap pij Scheveningen klaagt over tekorten op haar horecabedrijven en ‘ver scheidene van die bedrijven van de hand heeft gedaan duidt op een ver andering in het economisch klimaat. Verschiint in: Boïsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Werkloosheid. Misschien heeft het kabinet-Marijnen zich toch willen hoeden voor het ver wijt alles aan de belastingverlaging on dergeschikt te willen maken. Tegelijk diende minister Veldkamp namelijk een wetsontwerp in om de uitkeringsduur in de werkloosheidsverzekering te ver lengen en de loongrens te laten verval len. Daarmee is voor de schatkist een bedrag van f 11 miljoen gemoeid. Maar diezelfde dag wezen de verkeers- organisaties er in een nota aan de re gering op, dat er driemaal zoveel geld voor wegenaanleg zal moeten worden bestemd om het toenemen van het autorijden op te vangen. Op het ogen blik wordt er f 350 miljoen ter beschik king gesteld, dit moet volgens de ver voersorganisaties geleidelijk aan tot een miljard gulden per jaar worden op gevoerd. Zal de Nederlandse regering hierop al in de rijksbegrotlng voor 1965 een pas send antwoord geven? Op Prinsjesdag weten we dat! Minister Witteveen Had 't lang al in de gaten Men klaagde steen en been U de vis, wij de graten De stemming is gedrukt Velen gingen onthullen Wij worden kaalgeplukt Om de Haagse pot te vullen 60 jier. Op de drokbisochte gearkomste yn de gymnastykseal hjitte de he^r Alten burg op ’en nij, mar nou wiidweidich, it wolkom. Hy brocht tank foar de prachtikge blomstikken en kadeau’s en brocht it 60-jierrlch bistean fan de bank op de „Noardkant Ljouwert” en „Trynwê.lden” nei Aldste boerelienbank yn Frysl&n yn it sin. Moast der nei it ófgean fan kassier Brandsma oars om- sjoen wurde, it is hwat oars wurden as de ünbiwenbere wente, dêr’t earst om socht waerd! Waerd op plan ta nijbou yn des. 1962 oppere; yn febr. 1963 koe de oanbisteding al pleats fine. De bou hat wol hwat lang duorre, mar de hea- ren Bootsma, timmerlju, Houtsma, elek tra en sanitair en Nicolaes Bootsma fan Turns (ferfwurk) ha dan ek pürbêst wurk levere. mt. waerd yn it bistjür keazen. Op 28 juli 1945 waerd it kontakt mei de Sin trale Bank hersteld. Brandsma krige it drok mei Lieftinck’s 100 goune briefkes-ynleverij. Yn 1946 koe de omset faeks mei hjirtroch it miljoen helje. De winst f 4632,08 wie ek noch noait sa heech. Yn 1947 bitanke nei in bistjürssit fan 47 jier, de hear H. van der Werf. Ids de Boer wie doe foarsit ter. Yn 1950 kaem it skoalsparjen yn 'e moade; yn 1956 it Borgstellingsfonds. Yn 1958 passearde men it oardel mil joen. Yn 1960 moast W. Andringa bi tankje en moast ek Ids de Boer ófgean. De léste krige in ünderskieding. Yn 1963 waerd KI. Brandsma, de kassier boer óf. Der wie doe 1. 840.000 ynlein. Yn 1964 werd S. van der Hof 65 jier en kaem Andringa foar him yn it plak. Nou fungearret as nije kassier de hear P. K. Bootsma, dy’t tagelyk de wetter- skips Administraesje ünder syn hoede hat en ynwenning joech. Hwat-haf Cj a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1