Ernstige complicaties Vietnam in Prinsjesdag komt in zicht Vacantie op Binnenhof nadert einde pi Makarios steekt op Cyprus weer spaak in het wiel RIETJE A to F K üs hjoed p p to sizzen Oecumenische jeugdsamenkomst te Bol sward Gouden filmpjes Hwat bringt üs de R.O.N.O. Hwat hat Qabe Skroar F 4 J 103e JAARGANG No. 68 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND te A 4 1' ‘A ‘4 STRIJD IN NEW YORK Terreur. PIET Duitse keizer bezocht het slagveld Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag It is romrofter yn it lytse great to wêzen as yn it greate lyts le week september 1914 WERKBEZOEK VAN DE KONINGIN AAN DE DELTAWERKEN H.M. de Koningin, met naast haar burgemeester S. W. Henry van Nu- mansdorp, groet de mensen, die voor het bordes van het stadhuis van Nu- mansdorp waren samengestroomd om de vorstin toe te juichen (links) Een beeld van het bezoek, dat H.M. de Koningin dinsdag bracht aan de nieuwe brug over het Haringvliet: terwijl de vorstin met haar voet naar een las in de brug wijst, krijgt zij uit leg van minister Van Aartsen (r.). Achter de Koningin staat de heer P. D. Sieling, president commissaris van het bestuur van de N.V. Brugverbin- ding „Haringvliet” (rechts) Het interneringskamp in Oudemirdum is weer met 6 man vermeerderd; vijf Bel gen en één Fransman. Boven Parijs verscheen een Duits vlieg tuig. TIISDEI 8 SEPTIMBER 1961 19.2020.00 üre: Fryske ütstjüring In earnstich wurd troch S. Bouma fan it Humanistysk Forboun to Grins Pyt van der Zee lést it forhael „De sawnde simmer” fan Tiny Mulder. „Bisteklik”, mei bydragen oer it kul- turele en wittenskippelik libben yn Fryslan fan Lambert Mulder en Mar ten Sikkema. Het kind, een scheepje zonder stuur Blijkt vermaardheid te krijgen De nasmaak proeft straks wrang en zuur Laat men nu Rietje’s avontuur Voorlopig maar doodzwijgen. Het kind in negatieve glans Kan zoiets de ouders eren? Was ’t niet veel beter, 't Nederlands Eens flinker te gaan leren? Ouders zijn mee op het dwaalspoor Het moet gezegd, zij falen Door hun toestemming, Rietje voor De camera te halen Het kind voelt aan: ik ben vroeg wijs Overal in de gratie Duik je stil onder in Parijs Wel, dat streelt de sensatie Daarop zijn velen zeer belust Elk kan er dan van reppen Wij wilden, Rietje, zeer bewust Je ouders wijzer hebben Abonnementsprijs f 2 40 per kwartit! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Ns 18.50 uur 2660 of 2355 (05157) Bolswards Nieuwsblat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeél. De boerehuizinge van Kiijnsma aan de hoge dijk tussen Roodhuis en Hidaard door het hemelvuur getroffen en een prooi der vlammen. REM. Er bestaat overigens kans, dat niet de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1965, de Tweede Kamer het eerst zullen bezig houden, doch dat de behandeling van het anti- remwetje de geachte afgevaardigden aanstonds zal bezighouden. Er moet nog door de commissie v. voorbereiding over worden beslist. En voorzitter Van Thiel was deze week nog met een parlemen taire commissie door de West op stap; hij moet er natuurlijk ook in worden gekend. Maar het ziet er naar uit, dat er haast zal worden gezet achter het optreden tegen de Rem, die eind augus tus haar proefuitzendingen afsloot en per 1 september met definitieve uitzen dingen begon. Tegenslag voor Washington. De crisis in de leiding van het land heeft al een zeer deprimerende invloed op het leger. Er komen berichten bin nen, dat eenheden in belangrijke gebie den in de buurt van Saigon, dat niet zo ver van het gebied van de rebellen ligt, in grote getale hun stellingen ver laten. Het lage moreel van het leger vormt een uitnodiging voor een groot scheepse aanval van de communistische Vietcong. In elk geval is deze gehele ontwikke ling een ernstige tegenslag voor de Ver. Staten, die gehoopt hadden, met veel inspanning weliswaar, Zuid-Vietnam uit de handen van de communisten te hou den. Dit wordt met de dag moeilijker en zou Zuid-Vietnam vallen, dan is worden, dat de communisten van de verwarring gebruik hadden gemaakt om de menigte in hun richting te drijven. Deze dag verdween tevens generaal Khanh van het toneel. Dr. Oanh, een econoom, die minister van financiën was, trad op als wnd. minis ter-president en vertelde, dat Khanh lichamelijk en geestelijk ziek was. Dan zal het kabinet Marijnen zijn pro gram voor het komende jaar ontvouwen en minister Wltteveen zijn miljoenen nota aanbieden. Zal de troonrede veel nieuws bevatten? Van de plannen van het kabinet is langzamerhand al veel bekend. Per 1 januari 1965 gaat de mi- nimum-uitkering van de Algemene Ouderdomsvoorziening omhoog. En er staat een belastingverlaging op het program. Hoe plezierig dat voor onze portemonnaie moge zijn, het legt de re gering bij het uitbroeden van nieuwe plannen wel beperkingen op. Het weg vervoer maakt zich daarover grote zor gen. De miljoenennota zal hierover mis schien opheldering brengen. Eén ding staat vast: in een bepaald op zicht zal de komende Prinsjesdag anders zijn dan vorige jaren. Prinses Irene zal de opening van de Staten-Generaal niet bijwonen. Afgelopen week was op een persfoto te zien, hoe haar zetel uit de Ridderzaal werd verwijderd. De vacanties lopen ten einde. Ook rondom het Binnenhof ons regerings centrum. Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina zyn uit het Koninklijk verblijf te Porto Ercole in Italië weer op paleis Soestdijk teruggekeerd; de Prins vertoeft nog in Tanganjika, maar binnenkort keert ook hij terug. Per vliegtuig. Uit voorzorg vliegt het Koninklijk gezin tegenwoordig meestal in verschillende toestellen. Alhoewel, de treinramp nabij Westervoort, die een zwarte schaduw wierp op het 125-jarig jubileum van de Nederlandse Spoorwegen, wees er op, dat men óók op de begane grond kan verongelukken. Hoe dit zij, een leder, die iets met het Binnenhof heeft te maken, bereidt zich langzamerhand voor op de derde dinsdag in september, Prinsjesdag. daarmee het voornaamste Westelijke bastion in Azië verdwenen. Men kan dan een aanzienlijke uitbreiding van de invloed van Peking verwachten. Er gaan steeds meer stemmen op, die plei ten voor een neutralisering van het ge bied, volgens de gedachten, die gene raal De Gaulle eens heeft geuit. Maar het is de vraag of het communistische kamp hiermee nog wel genoegen zou nemen. Johnson kandidaat. Geheel volgens de verwachting heeft de conventie van de democratische partij in de Ver. Staten president Johnson aangewezen als kandidaat bij de begin november te houden presidentsverkie zingen. De conventie stemde ook in met de keuze van senator Humphrey uit Minnesota als kandidaat voor het vice- presidentschap. Senator Humphrey staat bekend als een liberale figuur, die het belang inziet van bemoeienis van de regering van Washington op vele ter reinen van het openbare leven. Dit in tegenstelling tot Goldwater, die de be voegdheden van Washington zoveel mo gelijk wil inkrimpen en de deelstaten een zo groot mogelijke autonomie wil laten genieten. Uit de keuze van Humphrey blijkt, dat Johnson geen pogingen wil doen het verlies ter rechter zijde aan Goldwater te beperken door een vice-presidentiële kandidaat die voor rechts aanvaardbaar is. Duidelijker dan bij welke verkiezing dan ook tekenen beide partijen zich af als een liberale tegen een conservatieve, zo al niet reactionaire partij. Wij zullen op november moeten wachten om te zien hoe de verdeling in het Amerikaan se volk is. De Charleroi. Het Koninklijk paleis te Brus sel is in gebruik bij de generale staf van Duitsland. Het kind is nu voornamer, ja Dan al haar soortgenoten Ze trad op voor de camera Het beeld heeft doel geschoten Ze is nu zeker wel tevree Kan met haar voorval geuren Ik, Rietje, in het Brandpunt der T.V. Het moet je maar gebeuren Een kind van amper veertien jaar Die ze verloren maanden Kreeg het slim en handig voor elkaar Plots, na vier wilde maanden Kroop ze uit haar schuilhoekje vandaan De vlucht kreeg ook nog waarde: Overal maakte Rietje naam Het blijkt echt een vermaarde Minister Scholten. Minister Scholten heeft onlangs van de groot aantal volkenrecht-specialisten, groot aantal volkenrrechts-specialisten, namelijk een vrij gunstig advies gekre gen op zijn veelomstreden wetsontwerp, dat in de Tweede Kamer zoveel vra gen had opgeroepen. Hij heeft zijn voor stel wel moeten wijzigen op enkele pun ten, die misverstand hadden gewekt. Maar de experts hebben hem gesteund in de opvatting, dat het niet in strijd is met het volkenrecht om tegen kunst matige eilanden op te treden. Dit advies zal de behandeling in de Tweede Kamer waarschijnlijk aanzien lijk voor hem vergemakkelijken. Het lijkt nu wel zeker dat hij een meerder heid voor zijn voorstel zal vinden. In parlementaire kringen vraagt men zich dan ook af, waarom hij niet veel eerder, vóór hij zijn wetsontwerp indiende, het advies van deze experts heeft ingewon nen. Daarmede had hij zich veel moei lijkheden bespaard. Maar vermoedelijk heeft hem daarbij de wens der volks vertegenwoordiging om toch vooral voort te maken, parten gespeeld. Haastige spoed is echter zelden goed. In de Kamer rees immers twijfel over de deugdelijkheid van zijn voorstel. Daardoor kon dit niet meer voor het zomerreces worden afgehandeld en kreeg de Rem de kostbare kans alvast met uitzendingen te beginnen. Minister Scholten is echter vast voornemens zich hierdoor niet te laten weerhouden te gen de Rem op te treden. Zal de vlag op 16 of 17 september vallen? Dettmeyer, als politiek adviseur aange trokken. Deze heeft een vergeefse po ging ondernomen om met minister Schol ten tot een vergelijk te komen. Daarna heeft hij verschillende kamerfracties uitgenodigd voor een gesprek met een vertegenwoordiger van de Rem. De kvp- fractie is op die uitnodiging ingegaan, teneinde de schijn te vermijden, dat zij niet zou openstaan voor redelijke wen sen. De p.v.d.a.-fractie ging echter niet op de uitnodiging in. Zij adviseerde de Rem op de gebruikelijke wijze door het inzenden van een request haar verlangens kenbaar te maken. De k.v.p.- vertegenwoordigers hebben de Rem trouwens ook te verstaan te geven, dat zij goed zou doen een „hearing” bij de commissie van voorbereiding aan te vragen. Maar zal dit baten? Onder leiding van generaal Minh nam een junta het heft in handen onder be loften van sociale, politieke en econo mische hervormingen. Twee maanden later verjoeg een jonge generaal, Ngoe- jen Khanh, de junta. Hij beloofde her vormingen en een grotere inspanning om de communistische opstandelingen onder de duim te krijgen. Khanh kon rekenen op de volledige steun van de Amerikanen, die hem extra hulp deden toekomen. Maar ook Khanh bleef bij woorden en van enige inspiratie op be volking of zelfs leger was geen sprake. De opstandige Vietcong bleef terrein winnen. Om de aandacht af te leiden begon Khanh de gedachte te propage ren, dat een aanval op Noord-Vietnam dat de rebellen steunt, een einde aan de moeilijkheden zou betekenen. Ongerustheid. Blijkbaar is de Rem hierover niet zon der zorgen. Zij heeft de oud-secretaris der v.v.d., de Haagse ex-wethouder De ontevredenheid manifesteerde zich weer vooral onder de boeddhisten, wier leiders betoogden, dat generaal Khanh enerzijds te veel persoonlijke macht na joeg, anderzijds niet voldoende optrad tegen restanten van rooms-katholieke invloed, vooral in de ambtelijke stand. Betogingen en terreurdaden tegen ka tholieken waren uitingen van de alge mene onrust, die Khanh eerst nog pro beerde te bezweren door zich door in voering van een nieuwe grondwet schier dictatoriale bevoegdheden toe te kennen. Tenslotte deed Khanh enkele oppervlakkige concessies aan de toene mende druk van de boeddhisten en mi litante studenten. De anti-regeringster- reur nam echter in hevigheid toe. Ka tholieke scholen werden in brand ge stoken, evenals de huizen van katholie ken en voor deze religieuze storm moest Khanh, zelf overigens boeddhist, bui gen. Donderdag werd een compromis geslo ten. Generaal Minh, van de junta van 1 november, werd naar voren gescho ven om met Khanh en een derde gene raal een driemanschap te vormen met als voornaamste taak een grondwetge vende vergadering bijeen te roepen. De gevechten tussen boeddhisten en zich verdedigende katholieken duurden nog voort tot de dag daarop parachutisten en politie, die tot nu toe afzijdig was gebleven, de rust herstelden. Enkele honderden communisten werden gear resteerd, want het was duidelijk ge- Dreiging op Cyprus. Een ernstige crisis (de zomer is er vol van) dreigt ook op Cyprus, waar pre sident Makarios geweigerd heeft toe stemming te geven voor de aflossing vgn een gedeelte van het Turkse garni zoen, dat volgens het verdrag van 1960 op het eiland is gestationeerd. Turkije wilde de inbreuk op het overigens door Makarios opgezegde verdrag niet accep teren en dreigde met geweld de nieuwe troepen aan land te zetten. Op verzoek van Athene heeft Turkije toen ingestemd met een kort uitstel, maar niet dan nadat het door Washing ton onder zware druk was gezet, het geen in Ankara weer een anti-Ameri- kaanse stemming veroorzaakt heeft. Tussen Athene en Ankara zijn onder- handelingen over een oplossing van het Cyprische probleem gevoerd, maar Ma karios wil van geen compromissen we ten. Athene kan hem officieel niet in de steek laten, maar Makarios zoekt toch elders versterking. Moskou heeft hem steun toegezegd, maar Athene heeft hier remmend kunnen optreden. Nu heeft Makarios zich tot Nasser gewend, die hem wil leveren wat hij wil hebben. Makarios hoopt hierdoor noch hechter in de neutralistische hoek te komen, waar men bezwaren heeft tegen een aansluiting b(j Griekenland, omdat dat betekent, dat Cyprus wordt getrokken binnen het gebied van de N.A.V.O., waarvan Griekenland lid is. Makarios hoopt vermoedelijk ook een tegenwicht te scheppen tegen het drijven van gene raal Grivas, die zijn anti-communisme koppelt aan een fel streven naar aan sluiting bij Giekenland, een streven dat vele Cyprioten delen, maar waarvan de verwezenlijking Makarios van staats hoofd tot gouverneur van een provincie zou maken. De polltie van New York heeft krachtdadig moeten optreden tijdens onge regeldheden tussen negers en Portoricanenhier zien we hoe twee Portori- canen worden weggeleid, nadat er uit de huurkazerne waar zy verbleven drie Molotov-cocktails naar beneden werden gegooid Zaterdagavond werd in het Juliana- park te Bolsward een Oecumenische Jeugdsamenkomst gehouden. Hoewel deze dienst meermalen in de krant werd aangekondigd, er voor de dienst een geluidswagen door de stad reed en een half uur voor het begin van de dienst de klokken van de Martinikerk begon nen te luiden, was de opkomst niet bij zonder groot. Waarschijnlijk had het koude weer er schuld aan dat er slechts ongeveer 200 personen naar het Juli- anapark waren gekomen. Deze dienst werd georganiseerd door de jeugd van de verschillende kerken. De sprekers waren kapelaan Verbeek uit Joure en Ds. IJ. Schaaf van Ping- jum. Het R.K. mannen- en jongenskoor zong o.l.v. de heer Frans Tersteegh, die ook de beiaard bespeelde. Kapelaan Verbeek sprak evenals Ds. Schaaf over de gelijkenis van de wijn stok met de ranken. Wat het lezen van de Bijbel betreft bracht de reformatie ons Rooms katholieken in verlegenheid, aldus kap. Verbeek. Jonge priesters kunnen thans geen dag meer zonder de Bij bel. Ds. Schaaf, die hetzelfde bijbelgedeelte behandelde, vertelde o.a. in verband hiermee over zijn werk in Cameroun voor het Ned. Bijbel Genootschap. Van deze openluchtsamenkomst, die terwille van het gure weer werd bekort en be sloten met het gezamelijk bidden van het Onze Vader, werden T.V. opnamen gemaakt voor de a.s. documentaire over Bolsward. De toestand in Zuid-Vietnam is na de ontwikkelingen in de afgelopen week behalve ernstig, ook nog onoverzichtelijk geworden en de Amerikanen maken zich ernstige zorgen over een volledige mislukking van hun Zuid-Oost-Aziatische politiek. President Ngo Dinh Diem, die van 1954 tot 1963 aan het bewind is geweest, mag dan, vooral later, niet populair zijn gew’eest, zijn regering was tenminste stabiel. Op 1 november 1963 vaagde een staatsgreep Ngo Dinh Diem weg, nadat de spanningen wegens onderdrukking van boeddhistische betogingen hoog waren opgelopen. y ffiï pr Wf WX'I ’i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1