VEILIGHEIDSRAAD Anti REM-wet zal na Prinsjesdag behandeling komen MALEISIË KLAAGT NOOD BIJ in Generaal Ngoejen Khanh weer in het zadel Prinses Irene op bezoek in Nederland om huwelijks-cadeau uit te zoeken us hjoed p y to sizzen Gouden filmpjes Hwat bringt üs de R.O.N.O. Ijs...Ijs! 26 sept. bitinkiiig SI ach by Warns h B 1 1 F ïW - - |||f VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 103e JAARGANG No. 70 Chroestsjov naar Bonn. Mart. W. H. de Weerd Mao's aanspraken. Chili. Generaal Ngoejen Khanh, vorige week als lichamelijk en geestelijk ziek nitge- schakeld van de leiding In Zuid-Vietnam, heeft enkele dagen later zijn terugkeer in de hoofdstad kunnen vieren. De junta en het drieimansc.liap zjjn van het toneel verdwenen. Khanh fungeert weer als premier en heeft in de dagen van zijn retraite de steun verkregen van de boeddhistische leiders, die kort tevoren zulke ernstige bezwaren tegen zijn persoon en zijn politiek hadden. Het is niet uitge sloten, dat de boeddhistische leiders toch min of meer de schrik om het hart is geslagen, toen zij de richtingloosheid en de tegenstrijdige ambities van de politieke leiders zagen en dat zij op grond daarvan gemeend hebben, dat Khanh het minste kwaad was. Maar geheel zonder concessies aan de boeddhisten is Khanh er niet afgekomen. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week september 1914 Prins der Nederlanden bracht een 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 :(O>157) en Maleiers oorzaak van de dood van 12 personen. Er zijn ongeveer 300 perso nen gearresteerd, voor de helft ongeveer doordat zjj het uitgaansverbod hebben overtreden. Er bestaat weinig twijfel aan, dat Indonesië dit vuurtje heeft aan- gewakkerd, maar men moet toch ook bedenken, dat dat alleen maar mogelijk is, wanneer er zich een grote hoeveel heid ongenoegen heeft verzameld. Troonrede. Als eerste exemplaar van de jubileum uitgave bood minister Toxopeus konin gin Juliana een verzameling van alle troonredes aan, welke door haar voor zaten en moeder in de afgelopen 150 jaren zijn uitgesproken. Dat was een zeer toepasselijk geschenk, zo vlak vóór de derde dinsdag in september, waarop koningin Juliana de tweede troonrede van het kabinet Marijnen zal moeten uitspreken. Zaterdag a.s. zal de zitting 1963/1964 officieel worden gesloten. Van de week hield de Eerste Kamer nog een korte vergadering om de verhoging van de parlementaire schadeloosstelling der Tweede Kamerleden te behandelen en de verplichte inschakeling van een procureur b(j een kort geding te bedis cussiëren. Doch volgende week begint het parlementaire leven pas echt. Anti-REMwet. De belangstelling gaat uiteraard voor al uit naar de anti-remwet, die waar schijnlijk kort na Prinsjesdag in ba- Wacht nu niet langer, maar luister naar raad Kom met je centen, straks ben je te laat nü schijnt de zon en mi is het warm en aan ijsco’s eet je je zó maar niet arm Maak er een feest van, eet ijs en doe wijs Drie Engelse kruisers door Duitse onder zeeërs in de grond geboord. In Hoek v. Holland 23 man en 5 doden onderge bracht. Vermoedelijk zijn 2400 man om gekomen. Arbeid is de heit fan it fornoegen Cyprische dreiging. De Veiligheidsraad kan het druk krij gen, want Athene en Ankara hebben beide om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad gevraagd. Athene met het oog op de snelle verslechtering van de Cyprische situatie, Turkije in verband met het optreden van de Cyprische re gering. Premier Papandreoe van Grie kenland heeft bovendien de N.A.V.O. verzocht tussenbeide te komen om de Ik heb wafels in een vorm van 'n hartje zelfs voor vijftien en ook voor 'n kwartje Ze zijn er van mokka- en van caramel ill aardbei en noot, dat weet je toch wel Een likje te geef, éen ijsco te koop Straks loopt men mijn zaak overhoop want m’n Italiano’s die heerlijke ijsco’s zijn Zóóóóó I THSDEI 15 SEPTEMBER 1964 19.2020.00 Ore: Fryske ütstjüring „Minsken dy’t hwat to sizzen haw- we”: Ds. Sj. Bijleveld hat in petear mei de hear Koffeman, direkteur fan it Geref. Sintrum foar Maetskiplik Wurk yn Ljouwert „Twentwirre”, in program foar jon ge minsken tusken tweintich en tri- tich jier, gearstald fan Douwe Kies tra. O. Santema haldt in praetsje yn de rige „Aide doarpshistoarjes”. Ik heb ze in bekers, ik heb ze van tien Ik heb ze met slagroom bovendien Er zijn in frambozen en in chocola en in vanille, ga dót zelf maar na! Ik heb limonade, bevroren aan stokjes, voor frisse dranken ijsblokjes en brokjes en de Italiano’s die heerlijke ijsco's zijn Zóóóóó handeling zal komen. Voor de A.V.R.O.- televisie deed scheepsbouwer Verolme een vaderlijk beroep op minister Schol-, ten om de wet niet toe te passen, om dat zij impopulair zou zijn bij het Ne derlandse volk. Minister Scholten liet bfj dezelfde gelegenheid er echter geen twijfel over bestaan, dat de Nederland se regering geen „rechtsvacuüm" (geen juridisch luchtledig) zo vlak voor haar zeegrens kan dulden. Het lijdt nauwelijks twijfel of zijn voor stel zal een meerderheid in de Tweede Kamer verkrijgen. Het is echter wel duidelijk, dat de liberalen willen pro beren in ruil voor een verbod van de REM een opening te maken in het tele- visiebestel voor een wettelijke gelegen heid tot reclame-televisie. En de voor zitter van de c.h.u., mr. Beernink, liet doorschemeren, dat een goedkeuring van de wet nog niet zou betekenen, dat hij ook een verbod van de REM zou toe juichen. Daarentegen zijn de anti’s weer geneigd alle medewerking aan de REM strafbaar te stellen. Kortom, het zal alles bij elkaar toch wel een boeiend debat worden en er zal vermoedelijk toch nog heel wat wa ter langs de REM vloeien alvorens er tegen dit kunstmatig televisie-eiland op de Noordzee kan worden opgetreden. Hwat hat Qabe Skrocir Trakteer toch je zelf voor een luttele prijs Och, mijn Italiano’s die heerlijke ijsco’s zijn zóóóóó weg Klacht bij de Veiligheidsraad. Maleisië heeft een klacht bij de Ver. Naties ingediend en woensdag is de Vei ligheidsraad met de behandeling van de kwestie begonnen. De klacht is „duide lijke en niet te verontschuldigen agres sie”. Dat Indonesië niet van terugkrabbelen weten wil, blijkt wel uit de verklaring van Subrandio, de minister van buiten landse zaken, dat Indonesië tot dusver in het defensief is geweest, maar nu een peil heeft bereikt, waarop het zich kan permitteren in het offensief te gaan, niet uit expansiezucht, zoals men soms zou kunnen denken, maar om weg te vagen wat zijn revolutie in de weg staat. Het klinkt weinig overtuigend en men doet er het beste aan aan te nemen, dat In donesië zich zelf ziet als de kern van een groter Maleisië. Krektlyk as alle jierren sil de slach by Warns fan 1345 ek fan 't jier wer bitocht wurde: de slach fan de Fryske frijheit, troch üs folk bifochten op graef Willem IV fan Hollan en Henegouwen mei syn ridders. De bltinking sil wêze op ’e da tum: sneon 26 septimber, de middeis om healwei trijen en op it histoarysk sté: it Reade Klif by Warns en Skarl, om de tinkstien hinne. Under de flaggen en mids sang fan it folk en klang fan it Warnzer muzykkorps sil Fedde Schurer sprekke oer: „De bitsjutting fan de frij heit”, wylst juffer Leny de Vries hopet foar to dragen D. A. Tamminga’s Bal lade fan de ridderslach, G. N. Visser’s „Fryslan is myn libbenssin”, Schurer's „It wite hynder en Hope”, en G. G. Brou- wer’s „Frisia Cantat”. Fierder is der dizkear fan de Stlfting Slach by Warns in ütnoeging ütgien oan de haden fan de twatalige legere skoal- len yn Fryslan om mei ien of mear fan har heechste klassen de bitinking mei to meitsjen. Vlak voor Prinsjesdag heeft prinses Irene een bliksem-bezoek aan Nederland gebracht. Een paar dagen tevoren was zij in Keulen gesignaleerd, maar op Soestdijk had men geen aanwjjzingen, dat ze naar Nederland zou komen. Doch maandag j.l. nam zij voor één dag afscheid van haar man om op uitnodiging van het Nederlands comité, dat indertijd een huwelijkscadeau voor haar bij elkaar heeft gespaard, oud-Hollandse meubels voor haar flat in Madrid te komen uitzoeken. De 26-jarige Mary Chipperfield maakt een niet alledaags ritje op de 15- jarige witte rinoceros „Gus” in de dierentuin van Southampton. De vader van Mary, Jack Chipperfield kocht het 314 wegende dier van de dierentuin in Hannover. „Gus” zal de titelrol spelen in de film „Rinoceros” naar een to neelstuk van Eugene Ionesco over een man, die in een rinoceros verandert. Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën” heeft een gedaanteverwisseling onder gaan. Het schip is nu ondermeer uitgerust met een lanceerlnstallatie voor ter- rlerraketten (foto), die door Amerika is geschonken. De bezoek aan Sneek. In het St. Antony zie kenhuis inspecteerde de prins de afde ling van het Roode Kruis. Hierna ver trok de prins naar het interneringskamp in Gaasterland. Op 60 mijlen van Parijs verloren de Duitsers 6000 krijgsgevangenen en 50 kanonnen. Turkse oorlogsdreiging af te wenden. Athene en Ankara staan hier in feite scherper tegenover elkaar dan wel no dig zou zijn, wanneer president Maka rios niet zeer eigenzinnig zjjn eigen weg ging en daarbij meende Athene te kunnen chanteren. Papandreoe heeft hem vorige week laten weten zeer ont stemd te zijn over Makarios’ besprekin gen met Nasser zonder voorafgaand overleg met Athene. In Ankara heeft premier Inönu, die ook sterk rekening moet houden met de ge laden stemming in zijn eigen land, in de Turkse Nationale Vergadering de Griekse regering gewaarschuwd niet met gesloten ogen de weg van Maka rios te volgen, daar dit tot oorlog tus sen beide landen zou kunnen leiden. Tot contact met haar familie kwam 't tijdens dit opgewekt bezoekje niet. Prinses Irene deed wel een poging om haar moeder te bezoeken. Doch konin gin Juliana had die middag juist toe gezegd ’t nieuwe gebouw van de staats drukkerij, die dit jaar 150 jaren be stond, in Den Haag te zullen openen. Geen der aanwezigen merkte iets bijzon ders aan de Koningin tijdens dit be zoek; zij toonde zich zeer geïnteresseerd in de zeer moderne en fraaie zetterij en drukkerij, die over de grootste bedrijfs hal van heel Europa beschikt. In zijn welkomstwoord wees hoofddirecteur Oltheten er bovendien op, dat er een „oranjedraad” loopt door de geschiede nis van de staatsdrukkerij. De oudste staatsdrukker verzorgde de „apologie” van prins Willem de Zwijger en de acte van afzwering van Philips II. Dat Tenslotte nog een verkiezingsuitslag, die niet van belang ontbloot is. Met een ruime meerderheid heeft de linkse chr. democraat Frel in Chili het presi dentschap veroverd. Zijn voornaamste tegenstander was de linkse socialist Allende, wiens bewon dering voor Castro toch niet voldoende aantrekkingskracht voor de Chilenen bleek te hebben. De linkse chr. demo craat werd gesteund door alle conser vatieve elementen. Om hen gunstig te stemmen heeft Khanh een aantal generaals, die ver bonden zijn geweest aan het rooms-ka- tholieke bewind van de vroegere presi dent Diem, overreed naar het buiten land te gaan. In overeenstemming met de boeddhistische wensen probeert Khanh zijn regering een sterkere inslag van niet-militairen te geven. In de Ver. Staten is men er niet ontevreden over, dat Khanh, die het vertrouwen van de Amerikaanse regering heeft, weer terug is gekeerd. „DE ZEVEN PROVINCIËN” MET GELEIDE WAPENS Indonesische actie. Op een andere plaats in Zuid-Oost-Azië duurt de onrust voort. Men weet, dat president Soekarno van Indonesië van het ogenblik van de vorming af ge werkt heeft aan de ondergang van de federatie Maleisië, die bestaat uit Ma- lakka, Singapore en de voormalige En gelse gebieden op Borneo. De contacten van Maleisië met Enge land geven Soekarno het voorwendsel hier te kunnen optreden tegen een neo kolonialisme, waardoor de belangen van Indonesië bedreigd worden. Tot voor kort bleven de acties beperkt tot dreigende vuisten en het in'brand steken van de ambassade van Engeland in Djakarta, terwijl alleen op Borneo wat activiteit van guerillastrijders viel waar te nemen. Maar nu wijst veel er op, dat Indonesië bereid is tot een open lijker vorm van agressie over te gaan. Kortgeleden is een aantal guerillastrij ders in Malakka zelf aan land gezet, hetgeen de regering heeft genoodzaakt de noodtoestand af te kondigen. Moei lijkheden dreigen voor Maleisië ook van de andere kant. In het overheersend Chinese Singapore zijn sinds vorige week woensdag onlus ten en straatgevechten tussen Chinezen Ontspanning in het Westen zoekt pre mier Chroestsjov nu vooral, omdat de spanningen in het Oosten bepaald niet afnemen. De geestdrift voor de grote communistische conferentie, waarop China veroordeeld moet worden, is nog zeer gering en nu laat China weer eens doorschemeren, dat Rusland toch eigen lijk in Azië gebied het zijne noemt waar het geen recht op heeft. Mao Tse-toeng heeft tegen een Japanse delegatie bijv, gezegd, dat China Rus land noog steeds geen rekening en ver antwoording had gevraagd over Wladi- wastok, Chabarowsk en gebieden ten oosten van het Baikalmeer, die Rus sisch zijn geworden. Mao had zelfs gezegd, dat Rusland de Koerillen maar aan Japan moest terug geven, hetgeen de Prawda tot een felle aanval heeft uitgelokt. Heel boos was de Prawda ook over het feit, dat Mao de wereld niet langer in drieën verdeelde: Amerika, socialistische landen (Rusland en China) en derde landen, maar In tweeën Amerika-Rusland aan de ene China aan de andere kant, want, aldus Mao, Rusland en Amerika hebben een complot gesmeed om de wereld te over heersen. Het is begrijpelijk, dat Moskou zich wat onbehaaglijk voelt bij het aan wakkeren van aanspraken op grondge bied van de Soyjet-Unie, vooral wan neer in het kader van de emancipatie van de satellieten de sterke centralisa tie van de Sovjet-Unie misschien ook niet meer te handhaven is en er in de oostelijke gebieden dus wel eens vreem de invloeden zouden kunnen optreden. Al was het maar, dat de bevolking daar bezwaren ging maken tegen de Euro pese Russen, die in alle leidende posities de toon aangeven. was nog In de voorgeschiedenis; koning Willem I richtte het huidige bedrijf op. Al die jaren door is de functie van de Staatsdrukkerij dezelfde gebleven. Zij verzorgt de publiciteit voor de staat; zij draagt er met andere woorden zorg voor, dat iedereen met de inhoud van wetten en regeringsbesluiten bekend kan zijn. In dit opzicht vervult zij een on misbare functie; op haar werkzaamheid berust een der grondbeginselen van on ze rechtspraak. „Een ieder wordt ge acht de wet te kennen.” De voorzitter der Eerste Kamer, mr. Jonkman, gaf de staatsdrukkerij dan ook de hoogste lof, die de Staten-Gene- raal bedenken kunnen. Een motie van vertrouwen kent ons parlementaire be stel niet; haar instemming blijkt als zij zwijgt. Welnu, over de begroting van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverij-be- drijf voor 1964 is in de volksvertegen woordiging geen woord gezegd! Dat komt natuurlijk ook doordat in de Raad van Advies verscheidene Kamerleden zitting hebben. Premier Chroestsjov gaat, vermoedelijk begin volgend jaar, een nieuw land toe voegen aan de respectabele lijst van be zochte landen, n.l. West-Duitsland, het hoofdkwartier van de oorlogshitsers, zoals Bonn herhaaldelijk in de Russi sche propaganda is genoemd. Dit be zoek is echter een teken van toenade ring, dat wel wat afsteekt van de felle politiek tegen Berlijn, die enkele jaren geleden voor de spanningen in de we reld zorgde. Kan dit bezoek van veel belang zijn? In Bonn waarschuwt men al niet te veel verwachtingen te hebben. Het be zoek past geheel in het kader van de Russische politiek van toenadering en bestendiging van de huidige situatie. Daar zijn de meeste landen tevreden mee, maar West-Duitsland niet. Dat wenst de hereniging van het land en bondskanselier Erhard nal Chroestsjov ongetwijfeld op het hart drukken, dat dit een voornaam doel van de Duitse politiek is. Maar het zal wel vreemd moeten lopen, wil Chroestsjov iets an ders dan de status quo aanbieden. Maar ook in Bonn is er wel wat veranderd. Daar hoort men nu de stelling, dat de hereniging niet het resultaat kan zijn van druk op Rusland, zoals men vroeger wel zei, maar dat de weg via de ont spanning loopt. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschiint int Bdlsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseraded, Workum en Wymbritseradeel. 1,1 We C’ - „GUS” WORDT FILMSTER

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1