Zojuist sprak H.M. de Koningin de volgende troonrede uit: Br - Fan de Marlinytocr es A Zilveren filmpj TIMEN Drama in Sneek Man doodt eega met dolkmes illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat (jabe Skroar STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i; I I Mè >2? DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 !03e JAARGANG No. 71 Bevrijding in troonrede herdacht de PYT DE SIMMER FAN 1961 De Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag de regering noodzakelijk zijn, dat de stij ging van de nationale bestedingen in be langrijke mate achterblijft bij die van de produktie. Naast de verdere doorwer king van de beperkende maatregelen die de regering reeds heeft genomen, draagt ook de toenemende schaarste aan mid delen op de geld- en kapitaalmarkt tot deze aanpassing bij. De invloed hiervan op de investeringen wordt thans merk baar. De regering acht het echter ongewenst, dat het evenwicht te eenzijdig langs mo netaire weg wordt afgedwongen. Om de ze reden is de rijksbegroting voor 1965 zodanig opgesteld, dat van de rijksfinan- KONING OLAV ZIET NACHTWACHT By de Nachtwacht, premier Mr. V. G. M. Marynen, Mr. Th. H. Bot, minister van O., K. en W., Koningin Juliana, Prins Bernhard, die kennelijk 'n grap je maakt tegen Koning Olav. In machtige bounsmaet is gefaerlikcr as in minmachtige fijan 3e week september 1939 Abonnementsprijs f 2 **0 per kwirttt! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Trappe, trappe, trappel Soe de feint 't ’em lappe? Fül de striid oanboun Hwant ek de rivalen Ha har idealen Dat wit Timen Groen Trappe, trappe, trappe In wraldtitel snappe It davert fier yn ’t roun Doarpsgenoaten tinke Lit him dochs ütblinke Hoop op Timen Groen Hoop waerd net biskamme De amateur krige namme Sportheld fan Parys Follegea, ’t lyts doarpke Hat ’t optein biharke Elk waerd 't tankber wys Dy’t him eftersieten Op ’e tosken bieten Makke Timen lyts Wraldkamioenskip binnen Lokwinsk by ’t oerwinnen Kening fan ’e fyts Kening mei de kranse Nije stjerren glanzje Oan ’t sportfirmamint Aenst jitris lofsjonge? Toant in fryske jonge Yn Tokio talint? Is hy it by machte? It moat stil öfwachte Nimmen wit hoe’t ’t rint Der binne mogeiikheden Parys stimt tofreden Timen bliuwt presint Trappe, trappe, trappe “ulde, hantsjeklappe Hoop krige fêste groun Fryslan kin meitelle Sil it goud aenst helle? Set troch, Timen Groen Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. boer-wêzen, nea sokke opbringsten mei- makke hie. De skuorre, hwert hy ds jirapels biwarre, koe se net halde, hy hie op it hiem in fikse bult meitsje moatten om er plak foar to finen. It lan skynt net ophalde to kinnen fan jaen en jitte- ris jaen, de kuilbulten binne net mear to tellen, op party hiemen liket it wol sa’n Indyske kampong mei greate, swarte of wytbiklaeide hutten. Doe’t wy snein in ritsje makken troch Gaesterlan seach ik op it Bakhüster heech de grei- den lizzen as yn de moaiste maeijepronk ien sé fan glanzgjend grien. Ek de weet, de hjouwer, it koarn wiene swier fan sied. Der binne bouboeren, dy't 37, 38 sek weet fan it pounsmiet terskje, alles moai droech en hurd sa as komselden bart. En it moaije fan dizze simmer is, dat it moaije waer ófwiksele is fan ta kelde reindagen, sa dat it spul net for- droege is as yn oare hjitte simmers meast barde. De greate foardielen fan sok waer binne rounom to finen, der bin ne mear nije huzen boud, der koe mear oan de wegen dien wurde, de diken wie ne skjin en hurd, de reden skjin, droech oan alle kanten wierre it mei. As der ien skaedkant wie, dan soe men it sykje moatte yn it feit, dat er foar dizze by- sünder rike rispinge winlik fierst to min folk biskikber is. De greidboeren, dy’t foar it oergreate diel op eigen folk oan- wiisd binne, hawwe dértroch ek in tige drokke simmer hawn en hawwe dat nou noch. Dértroch bliuwe by party de lan- wurksumheden wol ris to lang lizzen. Hwant elk kin it sjen, dat it greppeljen, mar bileaven it hekkeljen en sleatten Leden der Staten-Generaal, In mei 1965 zal het twintig jaar geleden zijn, dat Nederland werd bevrijd. Veel van hetgeen gedurende v(jf zware oorlogsjaren was vernield of beschadigd, is in deze periode hersteld. Dank zij gezamenlijke inspanning en groeiende welvaart werden belangrijke vernieuwingen tot stand gebracht. Het geestelijke en culturele leven kregen weer ruime kansen tot ontplooiing. Zij, die de jaren voor de tweede wereldoorlog hebben gekend, zullen soms terug denken aan die moeilijke tijd, toen maar weinig mogelijk was van wat nu wer kelijkheid is geworden. Grootse plannen zijn in alle sectoren van het maat schappelijk leven verwezenlijkt of nog in uitvoering. De plaats van ons Ryk temidden van de volkeren en de verhoudingen binnen 'iet Koninkryk verschillen in belangrijke mate van die van voor de oorlog. Byna tien jaar geleden werd in het Koninkryk een nieuwe rechtsorde gevestigd. De begin selen, die daaraan ten grondslag liggen, hebben hun waarde bewezen. Met België en Luxemburg kwam een nauwe samenwerking tot stand. Opgeno men in het Atlantisch bondgenootschap zien wij uit naar de niet slechts eco nomische éénwording van Europa; een éénwording volgens democratische beginselen, van een Europa, dat meer omvat dan de zes landen, die thans reeds verenigd zijn in de Europese Gemeenschappen. dichter Douwe Tamminga hat ien fan syn moaiste fersebondels as titel meijown: „It griene jier”. Mei in fariant op dizze titel soe men mei rjucht sprek- ke kinne fan: It rike jier 1964. Sok in ütsünderlik moaije simmer is üs yn gjin tiden biskikt en jit alle dagen bringe nij geniet. As men de lansdouwe trochrydt fan klaei nei fean, fan bou nei greide, it is rounom ien wielde fan groei, ien ryk- dom fan rispinge en opbringst. In bou- boer üt de Dokkumer omkriten fortelde dizze wike, dat hy yn syn 35 jierrich ingesteld. Een daartoe strekkend wets ontwerp zal u eerdaags worden aange boden. Voor het ruimtelijke ordeningsbeleid is de steeds verdergaande verstedelijking van ons land ’n centraal vraagstuk ge worden. De regering ziet het als haar taak tot nieuwe activiteiten te inspire ren en medewerking te verlenen aan het zoeken van de op de toekomst bereken de oplossingen. Bij de vernieuwing van het privaatrecht neemt het ondernemingsrecht een be langrijke plaats in. Na kennisneming van het in het najaar te verwachten rapport van de commissie, voor dit on derwerp ingesteld, zal de Regering haar standpunt bepalen. Wettelijke maatre gelen worden voorbereid tot afschaffing van het preventieve overheidstoezicht op verenigingen. De Regering acht een gedachtenwisse ling in brede kring over een herziening van de Grondwet van belang. Zij zal daarom de publikatie van een proeve van een nieuwe Grondwet bevorderen. De belangrijke plaats van de weten schap in de maatschappij van heden en haar betekenis voor het toekomstig wel zijn van ons volk maken het gewenst het gebruik van de beperkte mogelijk heden beter te coördineren. De Regering wil daarom overgaan tot instelling van een Raad voor het Wetenschapsbeleid. Een wetsontwerp terzake zal U binnen kort bereiken. De eerste fase van de werkzaamheden voor de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs kon binnen het ge stelde schema ten uitvoer worden ge bracht. De regering vertrouwt, dat in het komende jaar het overleg over de uitvoeringsmaatregelen tot een voorlo pige afronding kan komen. Na de verschijning van het rapport der Pacificatiecommissie over de bezetting van het tweede televisienet zal op kor te termyn een ontwerp van een nieuwe omroepwet aan u worden voorgelegd. De regering staat op het standpunt, dat voor de toelating tot het omroepbestel en ten behoeve van de verscheidenheid der programma’s de nieuwe technische mogelijkheden zoveel mogelijk dienen te worden benut. Zij streeft ernaar spoedig een oplossing te vinden voor het vraag stuk van de reclame in radio en tele visie. Indien de gunstige proefresultaten worden bevestigd zal een aanvang wor den gemaakt met de invoering van een landeiyk centraal antennesysteem. Moge God U, leden van de Staten-Gene raal, in het komende parlementaire jaar de wijsheid en de kracht schenken om in vruchtbare samenwerking met de Regering die beslissingen te nemen, die ons Koninkrijk tot zegen strekken. Ik verklaar thans de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. 15 september 1964. Duitse- en Russische troepen ontmoet ten elkaar op Pools grondgebied. War- chau verdedigt zich nog steeds. De Ro- meense minister-president vermoord. 20 jaar burgerluchtvaart in Nederland. Opening rusthuis Thabor te Sneek. De openingsrede werd uitgesproken door Prof. Dr. J. R. Siotemaker de Bruine. sei, dat dit wol tafalle soe. Faeks de earste moannen hwat, sei er, mar dat is gau oer. Nou, it is net oer en it giet ek net wer oer. Hwant in bern kin neigean, dat as de prizen yn it algemien trije, fjouwer of fiif kear sa heech wurde, dat dan l&n en pleatsen net gelyk bliuwe kinne. Dat bistiet net. In goede pleats of goed lê.n hat yn jild ütdrukt, nou in he- gere wearde as foarhinne en soks keart men net mei ministeriële forhalen. En men hoecht ek net folie ynsjoch to haw- wen om to bigripen, dat dizze hegere prizen by keapjen, op den dür ek troch- wurkje yn alle oare forhüldingen. De rêstige posysje fan de hierder fan de neioarlogse jierren bliuwt sa net omt der in sterk forban is tusken hier en keap. Soms oppenearet him dat, trochdat de hierder in diel fan de lésten foar syn rekken nimt, yn folie gefallen ek troch dat hy in great diel fan it ünderhald of de fornijing bitellet yn wer oare gefal len trochdat er bipaelde gunsten foar oer steane, mar keare docht men dat op den dür net. En hwert de hierdeboer ti ge bilang hat by in goede rjuchtsposysje en frij praten foar groun- en pachtkea- mer, der soe it in ding fan bilang wêze as oer de bisteande hiernoarmen en har forhülding ta de keapprizen en it ge- maek, ris in iepen disküsje komme koe. Wy binne nou dochs al sa lang de oar- lochstiid foarby, dat de swarte prizen ris in kear forgoed üt wêze moasten. Dy bi- djerre it folkskarakter en spylje de do- geneaten yn ’e kaert. Het Atlantisch verdedigingsstelsel blijft voor het behoud van onze vrijheid en de wereldvrede onmisbaar. Het is nood zakelijk, dat tussen de Atlantische sa menwerking en de Europese integratie een nauw verband wordt bewaard. De Regering zal zich ook in het komen de jaar inspannen voor de voltooiing en de uitbreiding van de Gemeenschappe lijke Markt en voor de versterking van de structuur van de Europese Gemeen schappen. Vergroting der bevoegdheden van het Europees parlement acht zij noodzakelijk. Op verscheidene terreinen wordt in de Europese Economische Gemeenschap voortgang gemaakt met de ontwikke ling van een gecoördineerd of gemeen schappelijk beleid, ondanks tegenstellin gen tussen de deelnemende landen. De voorbereiding van het gemeenschap pelijke vervoerbeleid stuit op moeilijk heden. Tot dusver heeft het Neder landse standpunt nog onvoldoende in stemming gevonden. De Regering zal waken voor de belangen die hier niet slechts voor Nederland, maar ook voor de Gemeenschap als geheel op het spel staan. Bij de voorbereiding van de gemeen schappelijke handelspolitiek zal de Re gering vooral pleiten voor verdere vrij making van de internationale handel. Grote waarde hecht zij aan het wel slagen van de onderhandelingen over ’n algemene vermindering van invoerrech ten en andere handelsbelemmeringen. In deze zogenaamde „Kennedy-ronde” zal zij ijveren voor een passief optreden van de Europese Gemeenschap. Het is verheugend dat in het internatio nale overleg de problemen van de ont wikkelingslanden steeds meer aandacht krijgen. De wereldhandelsconferentie heeft uitdrukking gegeven aan het groeiende inzicht, dat er een directe re latie bestaat tussen ontwikkeling en handel; een inzicht dat ook aan het Ne derlandse ontwikkelingsbeleid ten goe de zal komen. Aan het bilaterale ele ment in de hulpverlening zal enige uit breiding worden gegeven; activiteiten van het bedrijfsleven in bepaalde ont wikkelingslanden kunnen daardoor ge stimuleerd worden. Onverminderd blijft het beleid gericht op vergroting van de ontwikkelingshulp en een meer doel matige aanwending van de hiervoor be schikbare middelen. Het verheugt de Regering, dat een be tere verstandhouding met Indonesië tot stand kwam. Een geleidelijke uitbrei ding der culturele en economische sa menwerking alsmede van de technische hulpverlening ligt in het verschiet. Het sociaal-economische beleid der re gering is thans bovenal gericht op het bereiken van ontspanning op de arbeids markt, het herstel van het evenwicht op de betalingsbalans en het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen. De vraag naar arbeidskrachten overtreft reeds gedu rende enige jaren in belangrijke mate ’t aanbod; een verschijnsel dat zich in de Europese Economische Gemeenschap vrij algemeen voordoet. Mede als gevolg van de omvangrijke loonsverhogingen aan het begin van dit jaar namen de be stedingen krachtig toe. Dit heeft geleid tot een groot tekort op de betalingsba lans en tot een opwaartse druk op de prijzen. Indien deze inflatoire ontwikke lingen voortduren, gaan zij ernstig ge vaar opleveren voor het groeitempo van onze economie op langere termijn. Om de genoemde doelstellingen te ver wezenlijken zal het naar het oordeel van Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Eolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) vraagstuk der verdeling van de vermo- gensaanwas in de onderneming. Even eens zal zij aan de Raad nader advies vragen omtrent een aantal beleidsvra gen op het terrein van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en onderne mingsraden. Ter versterking van de positie van het midden- en kleinbedrijf zal het beleid mede gaan omvatten de subsidiëring der individuele voorlichting. In de landbouw voltrekken zich ingrij pende structurele wijzigingen, die een grote inspanning van het agrarisch be drijfsleven vergen. De regering zal deze ontwikkeling met een veelomvattend structuurbeleid blijven ondersteunen. De regering heeft maatregelen in over weging ter versterking van de concur rentiekracht van de visserij. De bouwnijverheid vertoont een verheu gende expansie. De regering blijft, bin nen de eisen door de sociaal-economi sche omstandigheden gesteld, streven naar een verdere opvoering van de pro duktie, in het bijzonder die van wonin gen. Bij het thans bereikte produktiepeil moet het mogelijk worden geacht, dat in 1964 meer dan 95.000 woningen gereed komen. Voor 1965 zal het beleid gericht zijn op het in uitvoering nemen van 95.000 tot 100.000 woningen, af gezien van de zogenaamde vrijetijdsbouw. Ra tionalisatie en industrialisatie van woningbouw, alsmede continuïteit in de produktie, zullen worden bevorderd. Zowel om economische redenen als uit een oogpunt van verkeersveiligheid is ’t nodig de vernieuwing en uitbreiding van het rijkswegerinet te versnellen. Voor de periode van 1965 tot en met 1970 heeft de regering hiervoor een programma op gesteld. Financiering zal voor het groot ste gedeelte plaats vinden uit de alge mene middelen. Om het gewenste tem po in de uitvoering te bereiken zullen door de weggebruikers extra gelden moeten worden opgebracht. Ter verze kering van de continuïteit zal voor de fi nanciering een rykswegenfonds worden Tijdens een hooglopende ruzie heeft de 46 j. fabrieksarbeider H. T. uit Sneek zijn 41 jarige echtgenote Anna F. van het leven beroofd door haar meer dan 15 steken toe te brengen met een dolkmes. De vrouw, moeder van 8 kinderen, over leed ter plaatse. De dader wandelde naar het politiebureau en meldde zich daar met de opmerking: „Ik heb mtfn vrouw gestoken”, aldus hedenmorgen de Tele graaf. De steekpartij was het dramatisch einde van een gestrand huwelijk. Zes weken geleden had Anna F. de knoop doorge hakt en de woning van haar man ver laten met medeneming van haar kinde ren, van wie de oudste 16 en de jongste 2 jaar is. Zij zocht haar toevlucht by ’n vriend in de Tweede Badhuisbuurt in Sneek. Gistermiddag liep H. T. daar het lage woninkje in 't stille doodlopende straat je binnen. Hij trof zijn vrouw alleen aan met haar jongste kind. De vriend, J. de J., een timmerman, was naar zijn werk, de oudere kinderen waren naar school. In het donkere gangetje ontstond een twistgesprek en dit liep zo hoog, dat T. een mes trok en zijn vrouw daarmee aanviel. Gillend rende de vrouw de straat op, maar T. bleef blindelings toe steken. Dodelijk in borst en rug getrof fen, zakte de vrouw op straat stervend ineen. Na zijn gruwelijke daad stapte T. met zijn bebloede kleren naar de politie. On derweg wierp hij het mes in het water van de Badhuisgracht. Aan de voorbereiding van verdere wet telijke maatregelen die samenhangen met de invoering van de arbeidsonge- schiktheids-verzekering wordt met kracht gearbeid. De regering blijft stre ven naar de totstandkoming van een volksverzekering voor zware geneeskun dige risico’s, die vooral door haar bredere financiële grondslag aan de gezondheidszorg een nieuw perspectief zal kunnen geven. Een nota over het beleid inzake de volks gezondheid is in voorbereiding. De regering zal aan de Sociaal Econo mische Raad advies vragen omtrent 't Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en ciën een remmende werking op de con junctuur uitgaat. De uitgaven van de lagere overheid mogen eveneens maar in beperkte mate toenemen. Ook voor het particulier verbruik is matiging gebo den. Met het oog hierop en om nieuwe kostenverhogingen zoveel mogelijk te voorkomen, zal een loonstijging in het komende jaar binnen nauwe grenzen moeten blijven. Voortzetting van ’t prijs beleid is mede daarom noodzakelijk. De regering zal het toejuichen, wanneer door toepassing van bestaande vormen van winstdeling niet leidend tot be- stedingsverruiming doch gericht op be zitsvorming de welvaart der werk nemers bevorderd kan worden. In deze opzet past de voorwaarde die ge steld is ten aanzien van het tijdstip van de invoering van de voorgenomen be lastingverlaging. In deze opzet past eveneens de wijze van financiering van de optrekking tot een sociaal minimum van de uitkeringen krachtens de Alge mene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet. goed djip skjinmeitsjen der to folie op oer sjit. Hiel hwat sleatten sitte oan 'e kop ta fol mei reid en rommel en dat moast der dizze moanne winliken dochs üt. Men kin forwachtsje, dat er yn dizze tiid fan it jier ek reinige riten komme sille en dan is sok wurk folie minder en swierder. It bütewetter set dan op en de üttrape sleatkanten, dy’t fordwine moasten, halde har dan biskül. Komt men der net oan ta, dan soe it leanbi- driuw ütkomst bringe, hwant foar de winter is it needsaeklik, dat it wetter goed fuortkomme kin. Hoe droeger de lünnen winterdeis lizze, hoe better foar de kommende frucht en de gearstalling fan de seadde. Mar ek ekonomysk wie it in treflike simmer, de molkpriis wie in stik better as it oare jier, de féprizen lizze wer heech en de hieren navenant tige ge- skikt. De noarmen foar it losse lên bin ne yn de léste jierren net folie foroare, allinnich de pleatsen moatte al hwat mear hier dwaen, nou ’t de hierwearde dêrfan langer yn trijen takseard wurdt. Sa’t de measten wol witte, wurdt earst it lün skatten dêrnei de bidriuwsgebouwen dus büthüs skuorre en hokken en dêr nei it wenhüs of wengedielte. Dit bi- drach jowt dan de bruto hierwearde en dêr wurde de lésten, dy’t de hierder bi tellet, wer óflutsen. Dat is dan it bidrach hwat de hierder bitelje moat. Sünt de keapprizen fan lan en pleatsen frij binne, is de priis fan lan en pleatsen .tige oproun. De minister praet der net mear oer, mar hy wie fansels glêd mis, doe’t hy by de bihanling fan dizze saek

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1