Stijgende spanning in verre oosten optreden Soekarno over van In Nederland andere politieke partijen? QabeSk ra roar Een centraal antennesysteem voor t.v. Spaak zoekt aansluiting bij De Gaulle Mislukte aanslag in Vietnam ;W s 4 S T üs hioed p p to sizzen 103e JAARGANG No. 72 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 Hwaf hal Het weer in onze aan Gouden filmpjes Mr. Marijnen zal bezoek brengen Friesland omgeving ■i I IV ymbritseradeel. Advertentieprijs: 15 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Neat moaijer as alderdom nüds jeugdige bilangstelling Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Spaak’s draai. Tot ieders grote verbazing heeft vorige week Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, op een vergadering van de West-Europese Unie te Parijs voorgesteld vrijblijvend voor een jaar of drie een proef te nemen met de Euro pese politieke unie zoals president De Gaulle die wil. Parijs noemt dit voorstel belangwekkend, vooral omdat Spaak z’n voorwaarde voor een unie dat Engeland eraan moet meedoen, heeft laten vallen. Of Nederland Spaak hierin zal kunnen volgen, is nog helemaal niet zeker. De leiding zou moeten berusten bij drie wijze mannen, die Europees en niet na tionaal zouden moeten denken. Daar zal De Gaulle wel weer bezwaar tegen ma ken. De mededeling was een grote verras sing voor de kamerleden, want bij de voorbereiding van het Rem-debatje had minister Scholten geweigerd, het radio- en televisiebestel in de discussie te be trekken. In deze week, waarin de Ka mer over de Rem zou spreken, bleek minister Bot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zelfs voornemens naar Polen te gaan. De Kamer nam daar echter geen genoegen mee. Haar aan drang had tot gevolg, dat minister Bot besloot zijn reis uit te stellen. Had dit feit de regering bewogen om haar be langrijk werk besluit, dat voor de toe komst van Rem en omroepverenigingen van grote betekenis is, dan toch maar bekend te maken? Bouwproduktie. In de tweede plaats bracht de troonrede de verheugende tijding, dat de woning bouw van 95.000 op 100.000 zal worden gebracht. Daarmee zijn we in 1970 nog wel niet van de woningnood af, zoals het streven van minister Bogaers is, maar er zit toch een opgaande lijn in. Daarbij komt dat de regering ook een wegenbouwplan heeft ontworpen. Zowel om economische redenen als uit een oogpunt van verkeersveiligheid acht zjj het nodig de vernieuwing en uitbreiding van het rijkswegennet te versnellen in de periode van 1965 tot 1970. Dit be tekent, dat daarvoor een deel van de bouwcapaciteit in beslag zal worden ge nomen. De prioriteit van de woningbouw is dus niet meer zo absoluut als vorig jaar. Voor vele weggebruikers was het een teleurstelling te vernemen, dat voor het rijkswegenfonds een „weggeld” zal wor den geheven. De Duitse kroonprins heeft thans in Namen zijn hoofdkwartier. Een Duits vliegtuig liet een bom vallen boven Maastricht, welke terecht kwam in de tuin van de heer Graafland. Zij maakte een gat met een middellijn van 150 cm. De familie die aan het ontbijt zat werd door de knal opgeschrikt. De dienstmeid die net in de keuken kwam werd een paar meter weggeslingerd. De boeren in Wonseradeel maken geen haast met het verkopen van aardappelen Zij denken ze maar aan het vee te voe deren als de prijs niet hoger wordt. Be neden f 1,per halve hl. denkt men ze niet af te leveren. Voordracht hoofd der openbare lagere school te Burgwerd: 1. S. Schiere; 2. Tj. Donia; 3. A. Scheepvaart. De Russen hebben de passen in de Kar paten bezet. Vervroegde oproeping van de lichting 1915 in militaire dienst. 3e week september 1914 Abonnementsprijs f 2 40 per kwartail (bij vooruitbetaling) Giro 887926 PRINSJESDAG 1964 II.M. Koningin Juliana spreekt de Troonrede uit PRINSJESDAG 1964 Een close up van H.M. Koningin Ju liana in de gouden koets met prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet op weg naar de Ridderzaal Naar wij vernemen zal de minister-pre sident mr. V. G. M. Marijnen volgende week een bezoek brengen aan de drie noordelijke provincies. De min.-president brengt dinsdag een bezoek aan Drente, waarna ’s avonds een bespreking zal plaats vinden met de bestuurscommissie Noorden des Lands. Woensdagmorgen bezoek de premier Groningen en ’s mid dags Friesland, waar het provinciaal be stuur met minister Marijnen verschillen de Friese problemen hoopt te bespreken, met name op het terrein ook van de in dustrialisatie. Het ligt in de bedoeling om met de minister-president zowel de grootste Friese kern (Leeuwarden) als één der kleinere kernen te bezichtigen. houden met de aanvallen van parachu tisten e.d. van Indonesië qp Maleisië. Er worden nog steeds infiltranten gedood of gevangen genomen. Maleisië had een klacht wegens agressie bij de Veilig heidsraad ingediend en Indonesië heeft zijn optreden ook niet geloochend. Het heeft de zaak alleen maar omgedraaid en verklaard, dat het neo-kolonialisme, waarvan Maleisië het symbool is, een agressie tegen de gedachte van de Indo nesische revolutie pleegt door zijn be staan alleen al. Wanneer de Veiligheids raad de Indonesische aanval niet kan stopzetten, aldus Razak, de Maleisische minister van buitenlandse zaken, (en daar is alle kans op) dan „behouden wij ons het recht voor, iedere actie te ondernemen, die nodig is om ons zelf te verdedigen en agressie te doen stop zetten”. President Soekarno schijnt de afkondiging van de staat van beleg voor enkele gedeelten van Indonesië te overwegen. Engeland is bezig op het ogenblik vloot- eenheden in de buurt van Singapore te concentreren en The Times schrijft, dat Engeland de machtsmiddelen aan het verzamelen is om eventueel offensief tegen Indonesië te kunnen optreden, wanneer dit Maleisië zou aanvallen. Ma leisië heeft een bijstandsverdrag met Engeland. Arabische top. In Alexandrië hebben in een van de weelderige paleizen van ex-koning Fa- roek de regeringsleiders van de Ara bische landen vergaderd. Het centrale punt van de agenda was de aftapping van het water van de Jordaan, voordat het in Israël zou komen, opdat Israël het niet zou kunnen gebruiken voor be vloeiingswerken in de Negeb-woestijn. De Arabieren hadden in januari al over eenstemming bereikt over het principe, maar nu het op uitvoeren aankomt, zijn de oeverstaten, Libanon, Syrië en Jor danië, toch wel bang voor eventuele Is raëlische reacties. Water is een levens voorwaarde in het Midden-Oosten en Israël kan niet toestaan, dat het ver stoken wordt van die hoeveelheid wa ter uit het stroomgebied van de Jordaan die het toegewezen heeft gekregen in een overigens niet door de Arabieren aanvaard plan van een tien jaren ge leden; waaraan ieder zich tot nu toe wel heeft gehouden. Vlak voordat de Tweede Kamer aan het lang verbeide Rem-debatje begon, bracht de Troonrede van koningin Juliana belangrijk nieuws: het kabinet-Mary- nen had besloten over te gaan tot het centraal antennesysteem. De proefnemin gen in een Haags stadskwartier, waar men geruime tijd vele buitenlandse stations heeft kunnen zien, Is zo gunstig uitgevallen, dat het systeem over het hele land zal worden toegepast. Niet alleen buitenlandse stations zullen voor de kijkers in Nederland bereikbaar worden, doch ook regionale en plaatselijke kanalen zullen tot de mogelijkheden gaan behoren. Stabiel is de toestand In Zuid-Vietnam nauwelijks te noemen, ook al Is een poging van een aantal uitgeschakelde officieren, de macht in handen te nemen, mislukt. Generaal Khanh heeft op voldoende trouw van de meerderheid van het leger en vooral van de luchtmacht kunnen rekenen om aan het langste eind te trekken, toen zondagmorgen generaal Lam van Phat, tot voor kort minister van binnenlandse zaken, ten strijde trok tegen de „verrader” Khanh. De volgen de morgen was de opstand ineengestort. Het leger is Khanh dus trouw gebleven, terwijl van de kant van de bevolking nauwelijks belangstelling voor de dissidente generaals te verwachten was, want zjj waren in opstand gekomen uit protest tegen de toenemende boeddhistische invloed in de regering, die hen hun baaantje al had gekost. Het boeddhisme is een a-politieke gods dienst, maar in Zuid-Vietnam heeft het zich onder de ambitieuze leiding van Quang Do tot een politieke macht ont wikkeld, waarvan men de richting nog niet helemaal bepalen kan. Sommigen hebben in de boeddhistische uitlatingen, naast afkeer van communisme en neu tralisme, een nauwelijks verhuld anti- Amerikanisme menen te ontdekken, 't Is in elk geval een macht geworden, waarmee de politieke leiders terdege re kening zullen moeten houden. Maandag 14 september werd in het zui den van ons land nog een tropische dag, Völkel (N.Br.) meldde 31 gr. Groningen (stad) rapporteerde 27,1 als maximum, in Allingawier werd het 24,2 gr. In de laatste 25 jaar zijn alleen in 1947 en in 1961 op een nog iets latere datum zulke hoge temperaturen gemeten. In 1961 n.l. werd bij Bolsward op 19 september 25,9 graden waargenomen. Hierna is het weer deze week de rich ting van de herfst ingeslagen, vooral woensdag toen een diepe depressie van 985 mb ’s avonds de Noordzee passeerde, de wind nam in buien toe tot kracht 9 Beaufort. Donderdagmorgen werd in Al lingawier 6,8 mm regen gemeten over het afgelopen etmaal. Op de Atlantische Oceaan is het ciclo- nen-seizoen vroeg begonnen. Zij krijgen aardig klinkende meisjesnamen van de Amerikaanse weerkundigen, in alfabeti sche volgorde. Op het ogenblik is er sprake van vier n.l. Cleo (vrijwel uitge werkt), Dora, Ethel en Florence resp. dus nummer 3, 4, 5 en 6 van het sei zoen. De resten van deze .wervelstormen bereiken nu en dan West-Europa als „normale” depressies. De vooruitzichten voor onze omgeving: Na het wegtrekken van de stormdepressie van woensdag avond breekt er voor ons weer een rus tiger tijd aan, er vormt zich tijdelijk een hogedrukgebied boven onze streken. Tot zaterdagavond verwachten we langzame weersverbetering, vooral zaterdag droog en iets warmer, zondag is er weer een depressiedreiging vanuit het westen met toenemende wind. Makarios bindt wat in. Een nieuwe crisis op Cyprus is weer achter de rug. Sinds enige tijd blok keren de Griekse Cyprioten enkele dor pen waarin Turkse Cyprioten zich heb ben verzameld. Voor enkele dorpen was de blokkade van korte duur, maar het dorp Kokkina is al wekenlang versto ken van voedselaanvoer. Deze situatie wekte de ergernis in Ankara, waar men dreigde deze blokkade door aan voeren over zee te doorbreken, wanneer niet binnen enkele dagen de blokkade opgeheven zou worden. Wanneer dit van Grieks-Cypriotische zijde verhinderd zou worden, zou dat als een bewijs worden opgevat, dat Makarios de Turkse Cy prioten aan de hongerdood wilde over geven. Dan zou Ankara tegenmaatrege len moeten nemen. Daartoe behoeft het niet te komen, want zondag hebben de Ver. Naties op Cy prus al voedsel uit eigen voorraden naar Kokkina gezonden, nadat Makarios, na een onderhoud met de Indiase generaal Thimayya, die het bevel over de troe pen van de Ver. Naties voert, verklaard had, de voedselzendingen toe te laten. Met zijn al spreekwoordelijke huichel achtigheid heeft Makarios verklaard: „Ik wens geen lijden op dit eiland”. Opmerkelijk is wel, dat zijn gevoeligheid wordt versterkt door de ernst van de Turkse dreigementen. Maandag stemde hij zelfs toe in het lossen van Turkse schepen. Een oplossing van het politieke probleem is nog steeds niet in zicht. Stijgende spanning is in het Verre Oos ten te signaleren, ondanks het feit, dat de Veiligheidsraad zich heeft bezig ge- Boiswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De oeverstaten willen eerst sterk genoeg zijn om een Israëlische aanval af te slaan. Dat willen zij op eigen gelegen heid kunnen doen, want zij hebben weer stand geboden aan de Egyptische plan nen het in januari ingestelde verenigde Arabische commando bevoegdheid te geven troepen van het ene Arabische land naar het andere over te brengen. In de praktijk betekent dit, dat de oever staten hebben geweigerd Egyptische troepen op hun grondgebied toe te laten. Want zij hebben ook wel door, dat voor Nasser het water van de Jordaan een middel had kunnen zijn zijn macht over de oeverstaten uit te breiden, dat alles uit naam van de Arabische eenheid. De schijn van alles wordt gered door Jor daanse werkzaamheden in de Jarmoek, die binnen de perken van het oude ver delingsplan van tien jaren geleden blij ven, voor te stellen als een flink op treden tegen Israël. In feite zijn de Ara bieren nog bang voor Israël. Verkiezingen zijn in een aantal landen in het vooruitzicht. Denemarken en Zweden kiezen deze maand een nieuw parlement. Men verwacht niet veel ver anderingen. In november komen de Amerikaanse verkiezingen en volgens de stand van het ogenblik maakt Gold water, de extreem rechtse, republikein se candidaat geen schijn van kans. Men verwacht zelfs, dat een niet onaanzien lijk aantal republikeinen president John son zal verkiezen boven de candidaat van hun eigen partij. In oktober worden in Engeland parle mentsverkiezingen gehouden; vermoe delijk zal het 15 oktober worden. Nog niet zo lang geleden leek het, dat de socialisten een flinke overwinning zou den kunnen behalen, maar met de mooie zomer achter de rug en met de beslissende keus dichterbij begint de voorsprong van Labour voortdurend iets terug te lopen. Het gaat er ook steeds meer op lijken, dat vele liberale kiezers toch maar op conservatieve candidaten zullen stemmen, daar hun eigen candi daten weinig kans hebben. De verkiezingscampagne is nu geopend. Labour heeft een zeer belangwekkend verkiezingsprogramma gepubliceerd, waarin economische planning als cen traal punt wordt gesteld. Hierdoor hoopt Labour een einde te maken aan het ach terblijven van Engeland in economische groei bij de andere Europese landen. Belastingen. In feite betekent dat voor die groep natuurlijk een belastingverhoging. Dat is de keerzijde van de algemene belas tingverlaging van 1 miljard gulden, waarvoor minister Witteveen al eerder plannen op tafel had gelegd. De teleur stelling hangt echter samen met het feit, dat die grote belastingverlaging pas in 1966 zal worden ingevoerd. Om conjuncturele redenen heeft minister Witteveen de aanvankelijke gedachte om haar midden 1965 in te voeren weer laten vallen. De vakbeweging had een andere reden om teleurgesteld te zijn. Om een ver dere verbetering van de algemene ouderdomsvoorziening te bewerkstelli gen, had Zij graag een deel van de be lastingverlaging geofferd. Voorts stem de het haar tot ontstemming, dat in de troonrede zo weinig ruimte werd gela ten voor een loonsverhoging. Dit achtte de vakbeweging, gelet op de krapte op de arbeidsmarkt, niet wezenlijk. Het was het Katholieke Vakverbond, dat deze ontstemming het eerst tot uitdruk king bracht. Nieuwe party. Haar algemeen secretaris, drs. Coppes, had tijdens het weekeinde toch al van zich doen spreken. Op de zomerconfe- rentie van de Katholieke werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid in Oosterbeek sprak hij over de maat schappelijke ontwikkeling in de komen de 25 jaren. Daarbij sprak hij de verwachting uit, dat er in de komende 25 jaren nieuwe partijen zullen ontstaan. Er heerst ver starring in ons politieke leven, een ka tholieke zuil, een protestantse zuil en een socialistische zuil houden elkaar in evenwicht. Velen voelen zich in de con fessionele partijen niet meer thuis: daar moeten compromissen gesloten worden, die eigenlijk in de volksvertegenwoor diging thuis behoren. Zij leggen aldus een dood gewicht in de schaal. Maar voor degenen, die zich in de confessio nele partijen niet meer thuis gevoelen, is de P.v.d.A. evenmin aantrekkelijk! A. O. W. Ook het socialistische kamp vertoont met Zijn radio-omroep burners teke nen van verzuiling. Drs. Coppes wekte zijn toehoorders op een breed samengestelde studiecommis sie te vormen om de mogelijkheid van politieke vernieuwing te onderzoeken. Er zyn, zo betoogde hij, onder het rim pelloze oppervlak van de politieke vij ver onderstromingen gaande, die het gevaar voor labiliteit inhouden. Als symptoom noemde hij de Koekoek- partij. Laat ons, nu het nog tijd is, als democraten samen gaan studeren. Ji* w f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1