Krijgt Wonseradeel bibliobus? een fv gelegd fee l Wilmar sum vervalt als filiaal openbare bibliotheek Voorstanders eigen dorpsbiblio- van theken gispten dit voorstel Boerderij te Zurich in de as door steekvlam uit motor Fau de Martinytoer es QaLe Skroar üs hjoed p p to sizzen Zilveren filnipj H lm!® Hwat hat S 4 g 103e JAARGANG No. 73 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeél, Workum en Wymbritseradeel. 4. 5. 1. 2. 6. (Foto Boersma, Pingjum) 'i van Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2660 of 2335 (0>157) Goeder jowskens is net allinne it rynsk wezen yn it jaen mar yn it jaen op de rjochte tiid Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblac STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND het land meegenomen naar de boerderij. Terwijl hij in de schuur bezig was met het starten van de motor, tijdens het draaien, vulde de heer Algera de tank met benzine, waardoor er plotseling een steekvlam uit de motor kwam. Het vuur sloeg in het hooi; er lagen 2 l De boerehelp, de leanbidriuwen en it meiinoar dwaen, wolle de skerpste pun- tsjes fan dizze situaesje byslypje en it is gelokkich, dat hja der binne, mar de fraech, oft dit op den dür slagje sil, is net to’n ünrjuchte. Hwant wy binne net op in einpunt oanlanne, de oarsaken fan dizze üntwikkeling geane troch mei har ynfloed fiele to litten en as men tritich jier tobek sjocht, üntrint men de frage nei de kommende tritich jier net mei in kakkelakje. De kosten fan in ure arbeid gean fierder omheech, dat is de algemiene maetskip- like tendins en de lanbou kin net oars as har folgje.. De mooglike mechanisaesje freget almar mear jild, de needsaek om de bidriuwsgebouwen to modernisearjen, üntrint op den dür nimmen en de kosten dêrfan rize elts jier omheech. Dizze to tale kosten moatte droegen wurde kinne troch it bidriuw en dus is de fraech, hok- foar bidriuw dizze it maklikst drage kin, fan bysünder bilang. Dêrmei wol ik üt noch yn net sizze, dat dit allinnich in ekonomyske fraech is. Perfoarst net! Al hwa’t it boerebidriuw ken en de mentaliteit fan it boerefolk eigen is, wit, dat de ekonomy wol in wichtich wurd sprekt, mar dat dêrneist folie oare dingen ek forgoed meitelle. Dat is de greate flater, dy’t theoretysk ünderleine minsken meitsje as hja farsk fan de boeken, miene hjiroer in oardiel jaen to kinnen. Lit har earst ris in jier of tsien mei de minsken libje en wrak- selje, dan is dat oardiel folie mear fan bilang. Mar ek as men wol each hat foar it totael fan faktoaren, dy't it boerelib- Vrijdagmorgen is de uit 1852 daterende boerderij, bewoond en eigendom aan de heer A. W. Algera, tot de grond toe af gebrand. De hele hooi-oogst, ongeveer tweeduizend pakjes hooi, stro en enkele landbouwmachines gingen verloren. De brand brak om kwart voor acht uit. De heer Algera had de motor en zijn melkmachinewagen, die defect was, uit voor de daar bestaande bibliotheek niet veel belangstelling bestaat, waarom ook nooit kan worden overgegaan tot de aanschaf van nieuwe boeken. Een biblio bus is volgens de vertegenwoordiger van dit dorp dus welkom. Burgemeester Oosterhoff komt ten slotte tot de volgende conclusies: Er bestaat een algemene behoefte aan het lezen van boeken. In sommige dorpen is de voorzie ning van boeken goed geregeld, al blijft de vraag gewettigd, hoe lang dit wel zal voortduren. De gemeente wil de bestaande bi bliotheken geen concurrentie aan doen. Mocht er ergens totaal geen behoefte bestaan aan voorziening door de bibliobus, dan vervalt een dergelijke plaats als stopplaats. De individuele lezer, aangesloten bij de bibliobus, betaalt precies hetzelf de bedrag of de bus nu 7 of 27 dor pen aandoet. Voorstellen, om het rijden van de bibliobus te financieren, zullen door B. en W. aan de raad worden ge daan. De thans aanwezige vertegenwoor digers van dorpen en bibliotheken zullen o.a. op de hoogte worden ge houden van de stand van zaken. staat. Als sommigen even verder door peddelen zijn ze al in Bolsward, waar ze te kust en te keur kunnen gaan in de bibliotheek. Hetzelfde gold volgens de heer T. C. Hoekstra voor Hartwerd, dat ook zeer sterk op Bolsward is georiënteerd. En uitgerekend op donderdagmorgen, als half Hartwerd een uitstapje naar Bols ward maakt, komt volgens de dienst regeling de bibliobus in het dorp. Ander hout sneden de opmerkingen van enkele vertegenwoordigers uit Lollum, waar 2 bloeiende bibliotheken bestaan waarvan één in relatie met een parti culiere Leeuwarder bibliotheek over een 1500 a 1600 boeken beschikt. Wat men nu van plan is met de bibliobus wordt aangevoeld als een bedreiging van de met veel zorg opgebouwde dorpsbiblio theken. De Lollumers willen wel in re latie treden met de Bibliotheek van Bolsward, mits hun eigen bibliotheken maar blijven voortbestaan. In antwoord hierop zei de heer Tilstra, dat het rijk slechts subsidie geeft aan een bibliobus, niet aan elke vorm van wisselbibliotheek. De laatste werken ver snippering in de hand, hebben vaak een onvoldoende verscheitdenheid en de am bitie voor dit bibliotheekwerk kan soms teloor gaan door het vertrek van één persoon. Het zijn vooral de jongeren, die met de boekenvoorraad van deze dorpsbibliotheken niet toe kunnen, om dat zij op school werkstukken moeten maken met behulp van boeken, waar over de dorpsbibliotheek niet beschikt. Het rijk subsidieert dergelijke bibliothe ken dan ook niet, evenmin als kerkelijke en die, welke uitgaan van het Nut. Soms zijn er verrassende mogelijkheden. Warga en Roordahuizum zijn filialen van de openbare bibliotheek geworden dank zij de bibliobus. De R.K. bibliotheek te Bakhuizen werd door toedoen van de bibliobus een bi bliotheek, waar ook andersdenkenden uit betrokken. De heer K. de Haan van Burgwerd lucht zijn gemoed, door te vertellen met hoeveel enthousiasme in zijn woonplaats aan het floreren van de „eigen” biblio theek wordt gewerkt. Er zijn 70 lezers, waarvan sommige uit Hartwerd en Hichtum, die toch beide onder de rook van Bolsward liggen. De boekenvoorraad bedraagt ongeveer 700 en als er geld te kort is, om nieuwe boeken aan te In 1959 ontstonden contacten met de Openbare Leeszaal te Bolsward, die zich o.a. tot taak stelde, om haar boeken ook bij de mensen van Wonseradeel te bren gen. Deze leeszaal kreeg f 1000,sub sidie, welk bedrag aanmerkelijk werd verhoogd, toen het dorp Makkum een filiaal werd van de Bolswardse lees zaal. Ook Witmarsum werd een filiaal, doch thans is gebleken, dat dit laatste filiaal niet geheel aan de verwachtingen voldeed. Een bestaand plan, om enkele lokalen van de inmiddels opgeheven Witmarsumer u.l.®. te bestemmen tot goed geaccomodeerde leeszaal, stuitte daarom op bezwaren. Veel beter plan leek B. en W. om zo mogelijk alle dor pen van Wonseradeel van boeken uit de Openbare Leeszaal van Bolsward te voorzien, door het op dienstregeling laten rijden van een bibliobus, die min stens eenmaal per week in de centra van de dorpskommen een kwartier of langer aanwezig zal zijn. Naar schat ting zal dit jaarlijks een f 12000,van de gemeentebegroting vragen, doch het streven van de subsidiërende overheid en van de Openbare Bibliotheek, om ge heel Wonseradeel van boeken te kun nen voorzien, is daarmee in grove trek ken wel bereikt. De heer J. Visser, sprekend namens de Openbare Bibliotheek van Bolsward, on derstreepte het belang van het rijden van een bibliobus boven het instellen van filialen in ieder dorp afzonderlijk. Met de bibliobus, zo zei hij, kunnen 2500 boeken geregeld rouleren en zij doen dan meer profijt dan dat we 27 filialen, in elk dorp één, zouden instellen, die ieder 500 boeken zouden bezitten. Dat de bibliobussen wel in een behoefte voorzien, getuigde de heer Tilstra, di recteur van de Centrale Bibliotheek dienst. In Midden-Friesland, aldus de heer Til stra, r(jdt een bus, waarvan niet minder dan 850 lezers gebruik maken, de bus in Zuid-West Friesland (van jongere da tum) heeft 600, Heerenveen 1000, de bus, die sinds j.l. april Haskerland, Lemsterland en Doniawerstal van boe ken voorziet, trok reeds 500 lezers. Zeer bekend is ook geworden de biblio bus van Weststellingwerf, die o.a. voor de televisie is geweest. De bug voor Wonseradeel zal volgens de plannen zijn route nemen langs 80 a 90 van het wegennet van de ge meente. In buurtschappen langs deze weggn, zoals Ankterp, Doniaburen, Hie- mert, Ruerderpypke, enz., waar de bus normaliter niet stopt, zullen de bewo ners door een speciale vlag de chauffeur of chauffeuse kenbaar kunnen maken, dat zij boeken uit de bus willen betrek ken. Een 10 15 personen kunnen te gelijk boeken uitzoeken in de bus. Voor f 3,50 per jaar mag men wekelijks een Nederlandse roman, een andertalige (ook Friese) roman en een ontwikke- lingsboek uit de bus lenen. Kinderen krijgen voor f 1,per jaar een boek en een ontwikkelingsboek mee per week. Aan de vertegenwoordigers van Won- seradeels dorpen (slechts 11 dorpen wa ren present) werd een voor wijzigingen vatbare dienstregeling uitgereikt, waar over opmerkingen konden worden ge maakt. De heer Hilarides van Arum achtte 2 stopplaatsen aldaar noodzakelijk. Hij toonde zich een groot voorstander van het rijden van de bus en stelde verder voor, alle leden van de bibliobus een catalogus te verstrekken van de aan wezige voorraad boeken. De vertegenwoordiger van Witmarsum merkte op, dat de residentie van Won seradeel niet eens in de dienstregeling voorkwam. Hem werd geantwoord, dat de regeling was opgesteld, toen er nog geen sprake was van opheffing van het filiaal in Witmarsum. De bedoeling is echter thans, dat de bus 2 maal per week Witmarsum zal aandoen. De heer J. T. de Boer van Hichtum pre fereerde in zijn woonplaats het „ütsu- teljen" van boeken door de bus boven een vaste standplaats in de dorpskom, omdat nagenoeg de helft van het hele huizenquantum buiten het centrum halden trochgiet. De üttocht fan mins ken üt it agrarysk bidriuw, earst fan arbeiders en feinten, letter fan lytse boe ren en koumelkers, bliek net to kearen. It tal ienmansbidriuwen nimt alle dagen mear ta en aloan seldsumer wurdt it byld fan de greidboer, dy’t jit in arbei der hat yn de Fryske lansdouwen. De klassike acht kij de man, is fordübele en de foarbylden fan minsken, dy’t allin nich tritich oant fjirtich kij melke, binne yn eltse hoeke to finen. De boer, dy’t dy kant net üt wol en fêsthaldt oan de aide arbeidsbisetting en hünmelken sokke binne der jit melkt himsels yn ’e groun, of it moast wêze, dat hy oer in ütsünderlik fokbidriuw biskikt, hwer’t de saek hiel oars leit as gewoan. Dizze üntjowing is gjin saek om der bliid mei to wêzen. Hja .hat folie neidie- len en binammen foar it buorkjen bi tsjut it forlies fan hiel hwat bilangrike saken, sawol ekonomysk as sosiael en kultureel. De ienling, op in bidriuw op ’e romte, alle dagen boun oan driuwend wurk, dat gjin dei lizzen bliuwe kin, ünder fynt de wierheit fan it wurd, dat it net goed is, dat de minske allinnich is. Dit bistean, dat eartiids droegen waerd fan boer, arbeider en feint, is nou folie earmer, folie riskanter en maetskiplik ek folie üngunstiger, omt it oerliz, de wurkfordieling, de omgong, de humor, de brike en snoade setten ünmooglik wurden binne. Né, dizze ienmansbidriu wen binne folslein bigryplik, mar gun- stich foar de minsken en de mienskip binne hja net. In het gemeentehuis te Witmarsum vonden donderdagavond besprekingen plaats over de wenselijkheid tot het laten rijden van een bibliobus in de gemeente Wonseradeel. Hieraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van het leesminnend publiek uit deze gemeente enerzijds en leidinggevende figuren uit het openbare bibliotheek wezen anderzijds. De voorzittersliamer was in handen van burgemeester A. Oos terhoff, die vertelde, dat sinds 1955 de gemeente Wonseradeel het bibliotheek werk steunde. Een bedrag van f 250,was destijds op de begroting uitgetrokken, bestemd voor 25 subsidie van door dorpsbibliotheken aan te schaffen boeken. schaffen, dan is een bezoek aan de vele donateurs al haast voldoende, om de aanschaf te verwezenlijken. Burgwerd heeft op die manier voor een kapitaal aan boeken en wat gebeurt met dit door de inwoners besteed kapitaal, als door de bibliobus Burgwerds eigen bibliotheek de nek wordt omgedraaid? Altijd zegt de gemeentelijke overheid, dat de plaatselijke initiatieven lofwaar dig zijn, maar welke houding neemt deze overheid thans aan? Welhaast nog enthousiaster spreekt me vrouw Veenstra over de Christelijke Volksbibliotheek in Arum. Deze telt meer dan 1000 keurig geplastificeerde boeken. Er is een kapitaal mee gemoeid. Maar de bibliotheek, voor ieder toegan kelijk, floreert uitermate goed. In som mige weken wordt wel f 26,leesgeld gebeurd. Kinderen genieten van het le zen in de kinderboeken in het gezellige zaaltje. Alle aan te schaffen boeken worden eerst gelezen door spreekster en haar 3 assistentes, om het onderscheid te weten tussen een verantwoord boek en rommel. Zij hebben uit practische ervaring er ook kijk op gekregen, welk genre boeken elk lid uit hun lezerskring prefereert. Dit laatste is door geen bibliobus-assis- tent te verbeteren. De bibliotheek van Arum is ook op-to-date. In die mate zelfs, dat mevrouw Veenstra zich vaak verkneutert als ze in „Bolswards Nieuwsblad” de „aanwinsten” van de Openbare Bibliotheek in Bolsward be ziet. Het blijkt dan vaak, dat Arum deze boeken al lang in zijn kasten heeft staan. Van doodbloeden van de Arumer Christelijke bibliotheek is geen sprake, omdat zodra één der assistentes ver trekt, er een andere voor in de plaats treedt. Vertegenwoordigers uit nog andere plaatsen in Wonseradeel stonden weer positief tegenover het rijden van de bi bliobus, zoals in Kimsiyerd, waar men in combinatie met Harlingen werkt, waar men per kwartaal andere boeken van betrekt. Een moeilijkheid is bij een eventuele opheffing van de Kimswerder bibliotheek nog wel, dat men met een schuld aan het Nutsbestuur komt te zit ten. Een gesprek tussen dit bestuur en de bibliotheek zal daarom eerst van groot belang zijn. In de regel draagt bij opheffing van een zijner bibliotheken het Nut zijn daarin gestoken geld over aan de instantie, die hetzelfde doel nastreeft, waarvoor in dit geval de Openbare Bi bliotheek zou kunnen gelden. Uiteraard moet het plaatselijk departe ment van het Nut in Kimswerd hiermee akkoord gaan. Ferwoude vraagt, hoe groot de belang stelling is voor het lezen van boeken in kleine dorpen. Hem wordt geantwoord, dat dit landelijk gemiddelde 8 is. Voor grotere plaat sen rekent men 10 voor kleinere 6 Doch op dit terrein zijn heel wat variaties mogelijk. De heer G. Ringnalda, sprekende namens Allingawier en Exmorra, stemt in met het voorstel van het laten rijden van een bibliobus. Weliswaar heeft Exmor ra een goed florerende bibliotheek. Maar hoe lang zal deze haar taak volhouden? Uit Wons komt tenslotte de klacht, dat ben bihearskje, kin men dizze frage nét kwytwurde. Kin it ienmansbidriuw de striid fol halde tsjin de ekonomy, de soasiale, de kultu- rele en de hüshaldlike easken fan de kommende tiid? Dat dit bidriuwstype him taei to skoar sette sil, der kin jo wis fan wêze. De boer en syn hüshalding op it eigen bidriuw, is in sterke ienheit. Dêryn skülje krêften, dy’t great respekt öftwinge. Hwat folie minsken yn dy si tuaesje presteare en foar leaf nimme wolle, is net sa’n bytsje. Ik wit dat skoan en soe winskje, dat wy dat alles bihalde koene. Mar kinne wy dat? Meije wy rekkenje op in permaninte ta- stan, dy’t meibringt hurder en langer ar- beidzje, minder frij, mear noed, mear soarch, minder takomst as de oaren? Is dat op de lange dür fol to halden Sjoch dat is de bange frage, dy’t wy net sa- mar mei ja biantwurdzje doare. It hert soe sizze: ja, mar it forstan eanget fan né. De bisikers fan de Lanbouwike 1964 yn Wa genin gen, wiene yn greate mearder- heit fan miening, dat oan de foarming fan greatere ienheden yn it greidebi- driuw net to üntkommen wie. Mar oer it „hoe en het” rounen de mieningen frij- hwat ütmekoar. Oant nou ta kin men net sizze, dat it fierdere takomstpaed al sljuchte is. En dat sil elts bigripe, dy't wit, hoe sterk yn it boerelibben de driuw is om seis buorkje to kinnen en de leije yn hannen to halden. Mar dochs moat der in wei foun wurde. Dêroer in oare kear mear. 4e week september 1939 De laatste van de „fijne mennisten”, mevr. Tjits van der SluisHaitjema, overleden. Het aantal Poolse krijgsgevangenen in Duitsland bedraagt thans reeds 600.000. De Poolse tegenstand geheel gebroken. Warchau heeft zich overgegeven. Est land heeft een niet aanvalsverdrag met Rusland gesloten. HWER GROEIT IT HINNE? It kin net oars, of immen, dy’t oer de foroaringen yn it boerebidriuw neitinkt, komt foar de fraech to stean, hoe’t yn de kommende jierren de situaesje wurde sil. Wy ünderfine, dat hjir oarsaken oan ’e gong binne, dy’t üs tiid meibringt en hwer’t nimmen him oan üntwine kin. De wichtichste dêrfan is it feit, dat it lean foar in üre minsklike arbeid, yn tritich jier, tsien kear sa heech wurden is. Soks moast meibringe, dat de me chanisaesje aloan bettere kansen krige en dat de driuw, om mei minder mins ken mear wurk to forsetten, sünder op- vakken vol met pakjes hooi en stro, als mede een grote partij grasmeel voor een 25-tal koeien en in een oogwenk stond de boerderij in lichterlaaie. Pogingen van de heer G. Scheepvaart en zijn personeel om het vuur nog met schuimblusapparaten te doven, mochten niet baten. Tengevolge van de harde zuidwesten wind, windkracht 8, brandde de boerderij als een fakkel.. Men slaagde er nog in, bijna het groot ste deel van het huisraad naar buiten te brengen, tengevolge van de gunstige wind, de boerderij stond met het woon huis naar het noordwesten. De melkma chine 'n maaimachine, ’n gecombineer de zij-aanvoerhark, ’n kunstmeststrooier een viertal fietsen en practisch alle ge reedschap enz. werden door het vuur vernield. De brandweer uit Witmarsum, die een half uur na het uitbreken van de brand ter plaatse was, stond machteloos tegen over de vlammenzee, de boerderij lag toen al plat, ook al omdat er tussen het woonhuis en de veestalling en schuur geen brandmuur was opgetrokken. De brandweer kon dan ook niets anders doen dan nablussen. De wind was gun stig, zodat de vlakbij staande vernieuw de boerderij van de heer P. B. Bouma geen gevaar liep. Voor deze brand be stond een enorme belangstelling. De heer Algera was alleen thuis. Het dochtertje was al naar school en zijn vrouw was naar de bushalte, maar keerde ijlings te rug, toen ze van de brand hoorde. Burgemeester Oosterhoff van Witmar sum kwam zich op het terrein van de brand persoonlijk op de hoogte stellen. Ook de rijkspolitie was aanwezig en hield de nieuwsgierigen op veilige af stand. Verder was de commandant van Wonseradeels brandweer, de heer Van Doorne uit Witmarsum aanwezig, die persoonlijk het blussingswerk leidde. Huis en inboedel van de heer Algera wa ren verzekerd bij de Ass. Mij. „Achlum,, te Franeker. De familie Algera heeft in middels een woning, staande aan de C aspar de Roblesdijk en voor kort, sinds dinsdag bewoond door de familie S. Miedema, betrokken. Er staan in het dorp momenteel nog 3 woningen leeg. Zurich kent geen wo ningnood meer, deelde men ons mee De heer Algera had de avond voor het uitbreken van de brand zijn auto toeval lig niet in de schuur gereden, maar in ’t hok dan ongeveer honderd meter van de boerderij af stond, zodoende kon de auto behouden worden. Zaterdagavond om elf uur moest de brandweer weer opnieuw uitrukken om het overgebleven hooi, dat weer was aangewakkerd door de harde wind en enige meters oploeide, blussen, om het brandgevaar voor de omliggende huizen te voorkomen. De spuitgasten konden om half twee weer inrukken. HUWELIJK IN ATHENE Koning Constantijn en zijn bruid tij dens de huwelijksplechtigheid in de Griekse hoofdstad Athene A t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1