Kansen voor nationalistische politiek stijgen REM wil omroep vereniging worden De Gaulle’s al e roar Johnson wordt waarschijnlijk weer Amerika'spresident Rumoer in de Europese keuken Rust op het loonfront Ml us hioed to sizzen Twee nieuwe Taunus Cor Verolme STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND modellen Gouden filmpjes if Jl 103e JAARGANG VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 No. 74 Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. PRINS BERNHARD BIJ T. H. EINDHOVEN een U- Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Z.K.H. Prins Bernhard heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de Technische Hogeschool te Eindhoven. De foto toont de Prins in de hal voor fysische Technologie bij een gias-instrumenten-blazerij It slimste dwaelt allicht de man dy't mient, dat hy net dwale kin Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) PRESIDENT DE GAULLE IN VENEZUELA Omgeven door cavalerie maakt presi dent Charles de Gaulle in een open wagen zijn intocht in de Venezolaan se hoofdstad Caracas De situatie op de arbeidsmarkt toont nog steeds een tekort aan 75.000 man nelijke en 30.000 vrouwelijke werkne mers. Een lichtpunt heeft Dr. Veldkamp intussen wel aan de huidige ontwikke ling ontdekt; het verschijnsel van de zwarte lonen is aanzienlijk afgenomen. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In REM-stad heerst een autocraat Eens energiek scheepsbouwer Nu de rebel van Noordlandstaat Vroeger geen wetsgetrouwer Nu nationaal ether-piraat En politiek toeschouwer Die denkt, ik straks actief, paraat Dan blinkt de toekomst blauwer Hij deed, vol statie, Moskou aan Om een doelpunt te scoren Vol hoop, mijn ster zal stralen gaan Helder als nooit tevoren Straks Kamerkandidaat, neem aan Vast overal spreekkoren Kies Cor, de politieke kraan! De vrijheid wordt herboren ’t Roer van ’t staatsschip zal gewend Naar moderne begrippen Weg de conservatieve bent Vlug Ynzo Scholten wippen Die heeft ons al te lang geremd Hij stuurde op TV-klippen Ik reken op tachtig procent Mijn naam op ieders lippen Mevrouw Van Someren, kom mee U kan ik best gebruiken Koekoek stelde mij best tevree Dat is echt geen uilskuiken Meulink aan boord oh né, oh né Laat die maar onderduiken Wij, jongens van de vrije zee Wij laten ons niet fnuiken De REM-stad ras-politicus Dat iedereen hem volge Dan komt de vrijheid uit de bus Die jammerlijk verstolde Weg met het oude bouwsel dus Het al sinds lang vermolmde Blijf niet blij met een dode mus Schaart u achter Cor Verolme! PIET Bolswards Nieuwsblad Bonn. De Duitse regering bereidt op het ogen blik ook al een nieuw Europees plan voor, zodat men binnen niet al te lange tijd weer een verwarrend debat over Europa kan verwachten, waarin met allerlei factoren van politiek, cultuur, Anti-REM-debat. Intussen heeft het kabinet op ander ter rein een overwinning geboekt. Vorige week werd met grote meerderheid in de Tweede Kamer het anti-remwetje aan vaard. Even was er nog politieke span ning doordat de liberale regeringspartij niet bereid bleek voor de wet te stem men. Zij vond dit op juridische gronden niet juist. Temeer daar er voor een op treden tegen het radioschip Veronica op een Europees verdrag wordt gewacht, zou dit naar het oordeel der V.V.D. ook ten aanzien van de REM moeten ge beuren. De overige partijen probeerden minister Scholten ertoe te bewegen, te gelijk tegen REM-eiland en Radio-Ver- onica op te treden. De regering wilde vooralsnog niet verder gaan dan te be loven dat een vlag-onderzoek zal wor den ingesteld. In de toelichting op zjjn begroting voor 1965 heeft de minister van Sociale Zaken, Dr. Veldkamp, gewaarschuwd dat de loononderhandelingen komend jaar niet in zo'n gespannen sfeer mogen plaats hebben als vorig jaar. Anders dreigt gevaar voor een loonchaos. In het afgelopen jaar is de stijging met gemiddeld 15% in 1964 boven het loonakkoord van 10% uitgestegen. Opvallend in deze waarschuwing was, dat minister Veldkamp de mogelijkheid, dat er toch nog enige loonsverhoging zal optreden, minder sterk afwees dan de troon rede, die, zoals de N.V.V.-voorzitter Roemers het uitdrukte, in feite een soort loonstop inhield. Minister Veldkamp legde begrip aan de dag voor het standpunt van de S.E.R., die het ogenblik om over de loonpolitiek in de toekomst tot een uitspraak te komen, nog niet gekomen acht. Luns en Spaak Vorige week hebben Luns en Spaak in Brussel de lunch gebruikt en de zaken uitgepraat. Luns heeft misschien wat bezwerend kunnen werken, want na af loop verklaarde hij, dat er van een ,plan Spaak’ niet kan worden gesproken en dat er van overleg op regeringsniveau met betrekking tot de Europese een wording geen sprake kan zijn, voordat de nieuwe Engelse regering zich heeft kunnen beraden. Toch schijnt Luns hiermee wat water in zijn wijn te hebben gedaan. Initiatieven worden nu afhankelijk ge steld van de houding van de Engelse re gering, terwijl daarvoor Luns’ stand punt was, dat er zonder Engeland on der geen enkele voorwaarde iets kon worden ondernomen. Wilde Engeland niet, dan zou er niets gedaan kunnen worden. Wanneer minister Luns zijn verzet tegen de politieke unie wil voort zetten, omdat hij daarin niet ten on rechte een instrument ziet van een Franse onafhankelijkheidspolitiek die de Atlantische gedachte doorkruist, dan zal hij vermoedelijk nieuwe verdedi gingslinies moeten voorbereiden. In vele kringen hoort men nu de op merking, dat Nederland met minister Luns nu nog de enige is, die de Engelse toetreding als voorwaarde stelt. Aan gezien de Engelsen pal voor hun verkie zingen staan', is van hen geen uitspraak over toetreding te verwachten, maar ook na de verkiezingen is, ook wanneer de conservatieven tegen de verwach ting in zouden winnen, een toetreding niet te verwachten. Spaak beseft dat, maar acht een nieuw initiatief in Eu ropese zaken noodzakelijk, naar hij heeft opgemerkt om te verhinderen, dat het nationalisme in Europa bij het ont breken van een Europees ideaal de kop weer gaat opsteken. Men vermoedt, dat hij de opkomst van een nationalisme in Duitsland vreest, zoals ook Duitsers dat al met enige zorg in Beieren op het congres van de chr. sociale unie van Franz Joseph Strauss hebben gemeend te kunnen waarnemen. Dat Spaak daar bij de aarts-nationalist in Europa, De Gaulle, in de kaart speelt, schijnt hij niet voldoende te beseffen. Ford heeft een nieuwe Taunus aan zijn personenwagenserie toegevoegd: de Taunus 20M met een 95 pk V6-motor en schijfremmen op de voorwielen. Een vernieuwde Taunus 17M met V4- motor en dezelfde aërodynamische lijnen als de nieuwe Taunus 20M werd tege lijkertijd geïntroduceerd. De twee nieuwe Taunus series zijn de compleetste produktielijnen, die ooit door Ford Duitsland zijn aangeboden. Twaalf verschillende carrosserieën zijn verkrijgbaar: sedans, stijlvolle hardtop coupé’s en stationswagens. De top wordt gevormd door de luxe Taunus 20M TS, goed voor 160 km per uur. De gestroomlijnde, licht gebogen vor men van de nieuwe Taunus modellen zijn afgeleid van de vroegere 17M, die in 1960 op de markt kwam. Ford officials spreken over een „evolutie”. Een evo lutie echter met belangrijke ontwikke lingen op het gebied van prestaties, comfort, passagiersruimte en veiligheid. Beide nieuwe modellen zijn breder en langer. Een efficiëntere stroomlijn zorgt ervoor dat nóg economischer en sneller gereden kan worden. Ford Duitsland biedt thans ook voor de eerste keer een volautomatische versnel lingsbak. Speciale aandacht is aan de veiligheid en bestuurbaarheid besteed. Op de voor wielen zijn schijfremmen gemonteerd, op de achterwielen trommelremmen. De wagen heeft een soepele besturing en de wegligging is uitstekend door de onafhankelijke telescopische voorwiel- vering. Er is een nieuw verwarmings- en ven tilatiesysteem. Om frisse lucht in de wa gen te krijgen behoeven geen ramen meer te worden geopend. Windgeruis en tocht zijn daardoor tot een minimum teruggebracht. De „flowaway” ventila tie zorgt ook voor onbeslagen achter ruiten. De nieuwe Taunuslijn zal in geheel Eu ropa op de markt worden gebracht. 4e week september 1914 Verbod van uitvoer voor paarden. Aanbesteding van het maken van een veelading en walbeschoeiing aan het Schildwyk. Hoogste inschrijver le werk: H. Lammertsma f 1595,laagste: J. van Anholt a f 1357,Tweede werk: hoogste J. Dijkstra f 381,—, Laagste N. Jorritsma f 306,20. Nu vele Duitse boeren verlegen zitten, trekken er veel melkknechten naar Duitsland. Het loon is hoog, n.l. f 30 f 42 per maand. Aanbesteding van de uitbreiding der al gemene begraafplaats te Bolsward. crisis, maar zonder dat er iets verdui delijkt is, is het met een sisser afgelo pen. Met een sisser is ook de opmerking af gelopen, die Japanse bezoekers uit de mond van Chroesjtsjow meenden te hebben opgevangen, n.l. dat de Sowjet Unie nu beschikt over een monstrueus wapen, dat het leven op aarde kan ver nietigen. Heel duidelijk meenden de Ja panners, dat Chroesjtsjow dit gezegd had in samenhang met China, zodat men dit als een dreiging aan het adres van Peking opvatte zich in gebieds- aanspraken maar wat rustig te houden. Chroesjtsjow ontkende later over een nieuw wapen of een verschrikkelijk wa pen te hebben gesproken en hij meende, dat vertaalfouten een rol hebben ge speeld. In Moskou overheerst op het ogenblik de mening, dat Chroesjtsjow had geduid op het gehele Russische ar senaal, dat al verschrikkelijk verderf zou kunnen zaaien. Ongeveer tezelfder tijd kondigde pres. Johnson aan, dat Amerika twee nieuwe afweerwapens in gebruik heeft genomen: afweerinstalla- ties, waarmee satellieten in de ruimte (die bommen zouden kunnen vervoeren) vernietigd kunnen worden, en een nieuw radarstelsel, dat verder reikt dan de horizon. Dit radar geeft Amerika nu ’n verdubbelde waarschuwingstijd van 30 minuten wanneer aanvallers onderweg zouden zijn. Open bestel. Minister Bot legde tijdens het debat een belangrijke verklaring af: het feit dat tegen de REM wordt opgetreden, be tekent niet dat de regering geen ,open’ omroep- en televisiebestel zou begeren. Zij is voornemens het F.M.-net en het Centrale Antennesysteem aan te wen den voor „opening” van het huidige be stel. Van de zijde der omroepverenigin gen werd door Vara-bestuurder Renge- link aanstonds de nadruk er op gelegd, hoe moeilijk invoering van het Centraal Antennesysteem wel zou zijn. Aan de andere kant besloot de REM zich tot een „omroepvereniging” om te vormen om op die manier toegang tot het be stel te krijgen. De kansen in Amerika. De opiniepeilingen in de V.S. wij zen erop, dat president Johnson begin november zal worden herkozen met 'n overweldigende meerderheid. Volgens deze peilingen verliest de rechts radi cale senator Goldwater, de kandidaat van de republikeinen, voortdurend ter rein. Niet zozeer in het zuiden, waar hij het Johnson moeilijk kan maken, maar in het noorden. In het zuiden heeft de democratische aandrang de negers ge lijke rechten te geven ertoe geleid, dat vele traditioneel democratisch stemmen den zich tot Goldwater zullen wenden, die de deelstaten de bevoegdheid wil la ten het rassenprobleem op hun manier te behandelen. Senator Thurmond, die als gouverneur van South Carolina in 1948 een zuidelijke opstand tegen de kandidatuur van Truman heeft gevoerd, heeft zich nu ronduit tot republikein verklaard. Dat is een duidelijke aan wijzing, dat het tweepartijenstelsel in het zuiden begint door te dringen. In het noorden daarentegen valt waar te nemen, dat grote groepen republikeinen worden afgeschrikt door de extreme en ondoordachte ideeën van Goldwater en derhalve overschakelen op Johnson. Aangezien het noorden veel volkrijker is dan het zuiden en meer gewicht in de schaal legt, ligt het voordeel aan de kant van Johnson. Op het gebied van wapens en wapenge weld valt te melden, dat Amerikaanse oorlogsschepen in de baai van Tonkin, dus ter hoogte van Noord-Vietnam, in de duisternis meenden aangevallen te worden, weshalve zij het vuur hebben geopend. Even vreesde men een nieuwe Ministerssalarissen. Zijn waarschuwing boette ook aan kracht in doordat op hetzelfde ogenblik bekend werd, dat de jaarwedden der ministers met 17% zullen stijgen tot rond f 66.600,Op zich zelf was dit geen nieuws. In 1962 is besloten de sa larissen van het ambtelijk personeel te „differentiëren”; zowel lager als hoger personeel zou een salarisverhoging krij gen, maar de laatste groep meer dan de eerste, omdat het rijk zijn beste werk krachten naar het bedrijfsleven dat veel hogere salarissen betaalde, zag weg vloeien. Daarom werd besloten dat er in 4 jaren een verhoging van 8% tot 40% opklimmend zou worden verstrekt. Van die verhoging krijgen de ambtenaren nu het laatste deel; daarin delen de minis ters nu mee. Dat is een gevolg van een besluit van het kabinet-De Quay. Doch onbedoeld wekken de leden van het ka- binet-Marijnen daardoor de indruk, dat zij water prediken en zelf van de wijn genieten. Het zg. plan-Spaak, waarvan wy al kort melding hebben gemaakt, blijft de Eu ropese gemoederen bezig houden. Men zal zich herinneren, dat Spaak, de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, op een vergadering van parlementariërs van de Westeuropese unie (de zes plus Engeland) het voorstel heeft gedaan zon der officieel verdrag dan maar voor drie vijf jaren een proef te nemen met de Europese politieke unie, die zou kunnen worden geleid door een supranationale commissie van drie wijze mannen, die elk jaar zouden wisselen, teneinde alle nationaliteiten een beurt te geven. Het nieuwe hierin was, dat Spaak genegen bleek de voorwaarde te laten vallen, dat Engeland zou moeten toetreden voordat hij bereid was in zee te gaan met de politieke unie, waarop De Gaulle zo ge brand is. Prinses Irene. De televisiekijkers konden vorige week zien hoe koningin Juliana, prins Bern- hard en hun oudste dochter het Griekse koningshuwelijk bijwoonden. Het Koninklijk paar kwam daar te zit ten naast de Spaanse troonpretendent Don Juan Carlos, die met een Griekse koningsdochter is gehuwd. Het weekeinde daarop bracht prinses Irene voor het eerst sedert haar hu welijk mèt haar echtgenoot een be zoek aan Soes’dy.c. Verkiezingen in Scandinavië. In het rustige Scandinavië zijn in twee landen verkiezingen gehouden: zondag kozen de Zweden een nieuw parlement, dinsdag volgden de Denen. De Deense uitslag is op het ogenblik van schrijven nog niet binnen, maar als de Denen het Zweeds®, patroon volgen, zullen de so cialisten hun positie consolideren. Dat hebben de Zweedse socialisten, die nu al 32 jaren aan het bewind zijn, reeds ge daan. Van 114 zetels stegen zij op 117, hetgeen hun net de absolute meerder heid in het parlement geeft, zodat zij niet meer afhankelijk zijn van de hulp van de communisten of de andere par tijen. Overigens wisten de communisten van 5 op 8 zetels te komen in het 233 zetels tellende parlement. De zwaarste klap kregen de conserva tieven, die elf zetels verloren. De libera len bleven ongewijzigd en de boerenpar tij won drie zetels. Spannend is de ver kiezingscampagne niet geweest. Per slot van rekening aanvaarden ook de conservatieven de sociale verzorgings staat. Zij aanvaarden ook het algemene dienstpensioen, dat van staatswege wordt uitbetaald, maar zij maken zich vooral zorgen over de belegging die het enorme pensioenfonds zal kunnen doen. Zij vrezen hiervan een socialiserende in vloed. Maar premier Erlander had de kiezers op zijn hand door te verklaren, dat de gelden voornamelijk voor de wo ningbouw gebruikt zullen worden. De Zweden wonen over het algemeen nog zeer bekrompen en verbetering op dit punt lokt wel aan. Hwat haf economie en sentiment zal worden ge goocheld. De regering van Erhard, At lantisch gezind en weinig geneigd naar de pijpen van De Gaulle te dansen, staat in Bonn onder zware druk van wat men wel de Westduitse Gaullisten noemt, de betrekkelijk heterogene groep van Beieren en Rijnlanders in de chr. democratische unie, die nog geloven dat een krachtige Europese politiek de Duitse hereniging zal bevorderen. Zij vrezen bovendien, dat de toenade ring, die zich tussen Moskou en Was hington aan het aftekenen is, zal leiden tot een aanvaarding van de status quo met de deling. Zij zien op langere ter mijn een situatie, dat Rusland, in het nauw gebracht door China, tot con cessies in het westen bereid zal zijn. Een forse Europese houding zal hem daar te eerder toe dwingen, zo menen zij. Er was nog een tweede moeilijkheid. In een radiocommentaar had de chr. his torische unie voorzitter, Mr. Beernink laten doorschemeren, dat het stemmen voor de wet, nog niet betekende, dat men ook zou stemmen voor alle uit voeringsmaatregelen tegen de REM. Deze Uitspraak wekte bij de socialis tische oppositie de vraag op of er soms „schimmenspel” werd opgevoerd. Als de regeringspartijen zouden menen, dat de PvdA de kastanjes uit het vuur zouden halen, dan vergisten zij zich toch. Oud-minister Cals en de chr. hist. Mr. Bot legden daarop zulke bindende be loften namens hun fractie af, dat de op positieleider Prof. Vondeling zich ge rechtigd achtte voor de Wet te stem men. Daardoor kreeg minister Scholten voor zijn voorstel een zeer ruime meer derheid. :W wig

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1