Foarlopich forslach fan Südwesthoeke-kommisje De menselijke zijde van de recreatie Gabe Skroar Ds. W. Bruinsma over „De gast in ons midden" DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 103e JAARGANG No. 75 Fan de Martinytoer us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 11 Nederlandse Benei uxzegel Zuivelfabrieken gaan samenwerken - F f 4 en te te kant uitdenken zijn wij Grounbislt. Verscherping van de duikbootoorlog. verkenningsvliegtuigen boven Bolsward kreeg nieuwe slangenwagen. T|. de J. ll dat wjj nu het toeristenseizoen ten doorgeven. Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag OER DE KANSEN EN MOOGUK- HEDEN FAN IT IENMANSBIDRIUW le week oktober 1939 gesteld worden, dat ook nieuwe vorm van indus- It stiet nou wol fêst, dat de measte greidebidriuwen geandewei nel it ien- mansbidriuw ütskaeije sille. De tiden bringe dat mei en hoe't men it ek bi- sjocht, Ik leau net, dat immen dy Ont wikkeling keare kin. Mar it stiet ek fêst, dat dit net in blide en hoopjaende saek is, mar in kwestje fol swierrich- heden. De measte greidboeren komme der mei har hüshélding allinnich foar to stean, is it hjoed net dan faeks ta- komme jier of in pear jier letter. Folie deskundigen litte dêrom har tinzen gean It Réveil Tige nijsgjirrich Is ek it ündersyk nel it Frysk Réveil yn de Südwesthoeke. It doel is om In sa breed moogllk détail- ündersyk nel de ynfloed fan it Fryske Réveil yn to stellen en de resultaten dêrfan forarbeidzje to litten troch In bl- helnd tal spesiallsten ta in synthetyske biskriuwlng fan it Réveil, dat yn ’e Süd westhoeke sterk oanslein hat, binam- men by de lytse man, de arbeider en de lytse boer. Der is al in foarloplge sam- ling materiael yn ’e foarm fan frege- listen, dy’t alle dümny’s yn ’e Südwest hoeke foarlein binne. De hear Th. Leenls, kandidaet yn 'e so ciology, Is yn Sleat bigoun mei in so- clael-demografysk ündersyk, dat al gêns nijsgjirrich materiael oplevere hat. Mear wurk nedich. As Gaesterlên syn jongereln fêsthêlde wol, sa konkludearre drs. Bakker, dan sil der binnen 15 jier wurkgelegenhelt komme moatte foar 900 mannen büten de lênbou. Yn 1960 wurken der yn Gaesterlên 780 mannen büten de lênbou. De yndus- triële wurkgelegenhelt soe dus mear as fordübele wurde moatte! As dat net bart, sille der yn *e takomst noch mear minsken üt Gaesterlên wei gean dan nou al It gefal Is. De rékré- aesje sil dit net foarkomme kinne. Dan sille dy 900 takomstige wurkkrêf- ten lykwols ek yn it fabryk arbeidzje wolle moatte. En hwat dat oanbilanget, wiist it net sa bést. In enquête, dy't ynsteld waerd troch in nije yndustry yn Snits, hat leard dat 60% fan ’e minsken yn ’e Südwesthoeke de yndustrialisaesje as in foarütgong sjocht. Dat mei noch wol hlnne bruije. Mar by de wurdearring fan de blroppen stiet yn Gaesterlên de fabryksarbeider op ien nel it leechste op ’e maetsklplike Ijedder. Alllnne de boere arbeider Is noch minder yn oansjen. En by de froulju stiet it fabryk hielendal ünderoan en Is de boerefaem noch mear yn tel as de fabryksarbeidster. Dat jowt net sa folie hoop foar de yndustriali saesje yn Gaesterlên. Het nieuwe raadhuis van Baarderadeel zonder ceremonieel In gebruik genomen. De eerste wandelaars, drie In getal heb ben over de in aanbouw zijnde dijk Urk vanuit Lemmer bereikt. Er is een benzinedistributie in voorbe reiding. Duitse Parijs. Lit in oar jo prilzgje en net jou eigen tnüle Abonnementsprijs f 2 40 per kwartztl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeeï. de de en Nederland 20 jaar bestaat zullen de Pos terijen der Beneluxlanden elk een zegel zonder bijslag naar een door Luxem burg ingediend ontwerp uitgeven. De zegels tonen de drie staatshoofden van de Beneluxlanden, t.w. Z.M. Koning Boudewijn, H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Groothertogin Charlotte. De Nederlandse zegel, die wordt uitge geven in de waarde van 15 ct. is violet van kleur. De zegel zal voor het publiek verkrijgbaar zijn van 12 oktober tot en met 7 november 1964 of zoveel lan ger als de voorraad strekt en zal voor frankering geldig blijven tot en met 31 december 1965. Chamberlain heeft de Duitse vredes voorstellen vierkant afgewezen. Thans reeds 158.000 man Engelse troe pen In Frankrijk. Einde van de zomertijd. De klok moet 'n uur worden achteruitgezet. 40 jarig priesterfeest van Prof. Dr. Ti tus Brandsma. Italië, Roemenie, Bulgarije en Turkije zullen neutraal blijven. Blfolklng. In oare kandidaet, J. Jansen, is oan 'e gong mei in ündersyk yn Gaesterlên, mei it doel in struktuer-analise gear to stallen. It hat al bliken dien, dat yn Gaesterlên yn ’e jierren 18491879 de bifolkings- taname greater west hat as gemiddeld yn Nederlên en Fryslên it gefal wie. Dêrnel kaem de achterütgong, Gaester- lén, sa hat bliken dien, hat yn forhél- ding in oerskot oan lilde minsken hop pe de 60 jier en oan bern fan 015 jier. Yn de produktive groep fan 1560 jier lykwol% is der in tokoart. Yn Nederlên is 7 pet, fan de mannen 2530 jier, yn Gaesterlên lykwols mar 4,8 pet. Troch it tokoart oan produktive ynwenners is it gemiddeld ynkommen yn Gaesterlên sa leech. 40 jarig kostersjubileum van Ids Zijlstra als koster van do St. Franciscuskerk. Nijsgjirrich wie ek de üntjowing fan It grounbislt en groungebrük, dêr’t drs. Bakker ek hwat oer fortelde. Yn 1832 wie 75% fan de Gaesterlênske groun yn ’t bisit fan twa eigners: Van Swinderen en Van Welderen Rengers. De oare 25% wie yn hannen fan 81 eigners. Nou binne der 850 eigners, hwerfan 5 In fjirde part fan ’e groun bisitte en 681 minder as 5 ha elts hawwe. Yn 140 jier Is It bosk de helte lytser wurden. De forsnippering fan it groun- bisit is parallel gien mei de forminde- ring fan it bosk. Foardat drs. Bakker oan it wurd kaem, hie de hear T. Bijlsma fan ’e Jouwet hwat forteld oer syn erfarlngs by it en- kêtearen yn ’e Südwesthoeke. In forhael dat it oanhearren wol wurdich wie. Lie- ding fan 'e gearkomste hie mr. dr. K. de Vries, dy’t oan ’e eln fan de gear komste noch it forsyk die oan eigeners fan partikullere archiven om har to mel den by de kommisje, dy’t graech safolle moogllk materiael hawwe wol. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Tclcf. 2451 - Na 18.50 uur 2660 of 2555 '(05157) Ter herdenking van het feit, dat douane-overeenkomst, gesloten door regeringen van België, Luxemburg wol, dat dit omtinken ütgean moat fan de tins, dat de selsstannige boer net fordwine mei. Dêrfoar sille de boeren, har organlsaes- jes en it regear, meimekoar, skerp it doel foar eagen hélde moatte en ré wêze om de foarwaerden foar in soun gesins- bidriuw to forbetterjen. Dat héldt alder- earst yn, dat sa’n bidrluw great genöch wêze moat om sa’n boerehüshêlding in fóle en forantwurde wurkwize to jaen. Hja kinne net to lyts wêze, hwant dy forlieze de striid. Dit hêldt yn, dat der yn Nederlên tüzenen bidriuwkes ford wi ne sille om de oaren in kêns to jaen. Dit proses is al drok dwaende en via it O. en S. füns giet it aloan hurder. Dat dit folslein frijwillich barre moat, is kear op kear sein en ik stem dit alhiel mei. Krekt dan sil blike, dat it hurd en hur der gean sil, hwant in jonge hüshêl- ding sil allinnich dan it buorkjen oan- gean, as der in reedlike takomst yn sit en dat sit yn it algemien net yn in boerebidriuw mei to min lên. In twadde eask is dizze: dit bidriuw moat oer gebouwen biskikke kinne, dy’t op in mechanyske bidriuwsfiering mak ke binne. Sawol yn it wengedielte as yn it bidriuwsgedielte moat foarop stean, dat it wurk gaedllk en safolle mooglik mechanysk dien wurde kin. Hwat de moderne ruilforkavelingen bisjocht yn de Haskerfeanpolder en roun it Ke- ningsdjip, wit, hwat dit ynhéldt. Om dy reden is it ek sa bitter nedich, dat de bldriuwsgebouwen krêftich oanpakt wurde. De mooglikheden fan tsjintwur- dich lykje nearne op, noch foar de hier- der, noch foar de forhierder. zijn zowel van de duizendtallen als van de tientallen gericht te zijn. Zij zullen niet in dienst van winstbeogende belan gengemeenschappen dienen te staan. Bij alles wat ten behoeve van de re creatie op touw gezet wordt, moet het gaan om de mens in zyn totaliteit. De vakantiehoudende mens moet het zo plezierig en zo goed mogelijk hebben. Daarom geen opdringerige activiteiten, die meer de indruk wekken langs een omweg aan de gast te willen verdienen, dan hem van dienst te willen zijn. Wel dient de ontvangende mens, alsmede de streek waar hij woont, zijn eigen ka rakter te bewaren. De structuur en de allure van de plaat- sclijke, ontvangende samenleving dient zo weinig mogelijk aangetast te wor den. Vanzelfsprekend zullen er zich moeilijkheden voordoen. Die zullen met fantasie en durf tegemoet dienen te worden getreden. Het belangrijkste Is echter, dat de vreemdeling die komt, ge zien wordt als medemens en dat de gastheer door de gast als zodanig ge accepteerd wordt. Dan zal er van „ex ploitatie” van de een door de ander geen sprake zijn. Yn In gearkomste fan de (greate) Süd- westhoekekommisje fan de Fryske Aka- demy, dy’t njoggen moanne forlyn ütein set is mei In wittenskiplik ündersyk fan ’e südwesthoeke, lyk as dat ek bard Is yn 'e Fryske Wélden, hat de skrluwer fan ”e kommisje, drs. G. Bakker, yn it stêdhüs fan Sleat hwat meidield oer de earste resultaten fan it streekündersyk yn de Südwesthoeke, dat al nljsgjirrige dingen oplevere hat. Streekündersyk Is yn ’t foarste plak dé- tailündersyk, sa sel drs. Bakker, dy’t in tal greate en lytse publikaesjes oan- kundige yn ’e Südwesthoekrige. Op ’e solder fan de Brénforsekerings- mjj to Wéldseln foun men 50 preken üt 'e jierren 1759-1883 en 18 journalen fan Anne A. Visscher üt Heech oer reizen mei lelaken nel Londen, dy’t in soart fortelle oer de lelhandel. Der wurde nou transcriptys fan makke. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en Al dat gepraet oer struktuerforbettering hat allinnich dan mar sin as men ein- lings en to’n lésten hjirfoar de mooglik heden biedt. Hwat de ruilforkavelingen dogge, moat oer de hiele liny tapast wurde en krekt yn dy streken, hwert de bldriuwen in foldwaende greatte haw we, moasten hlerder en eigenaer de ge bouwen forbetterje kinne. Hja kinne dat yn it algemien nou bislist net, al moat men greate biwündering hawwe foar harren dy’t It al dien hawwe. Mei de ruilforkavelingen allinnich komme wy net klear. Dy binne foar de minste hoe ken wol forantwurde, mar lang net rounom. Boppedat rinne de kosten dêr fan skriklik omheech en stiet It tige to bisjen, oft hja op dizze wize fuortset wurde kinne. Mar de needsaek fan ge- bouwenforbettering lelt rounom gelyk. En as men sjocht, hwat der op in mo derne pleats oan prestaesjes levere wurdt, kin men hast net bigripe, dat der tweintich jier forroun binne, <sünder diz ze modernisearring oan to moedigjen. Mei dieden fansels, net mei goedkeape wurden. Forstannige eigners sitte derop to wachtsjen en de hierders sjogge der jit folie mear nei üt, hwant hja witte to goed, hwat it bitsjut alle dagen wrotte to moatten yn in foréldere en ünprak- tyske buorkerij. Sil it gesinsbldriuw In earlike kêns hawwe, dan binne dit de beide ünmis- bere foarwaerden, hwert oan foldien wurde moat, foar’t men fierder gean kin. Pas dan komme der jit oare dingen oan bar. Mar dêroer de oare wike. We kunnen de zaak van de recreatie vanuit verschillende gezichtshoeken be kijken. Gemeenlijk is het de economie, die de gast met vreugde ziet binnenkomen. Zij verleent alle service en krijgt door de recreatie meer armslag. Naast de economische zijn er echter de geestelijke, sociale en maatschappelijke kanten van de recreatie. Deze kanten worden wel gezien en men doet er wel iets aan, maar alles is nog erg inciden teel en „de onrendabele kanten” komen nog niet tot ontplooiing. Het ligt, aldus Ds. Bruinsma, Wel een beetje voor de hand, dat het economi sche aspect een wat zwaar accent heeft gekregen bij de recreatie. De midden stand krijgt het iets beter en het moet gezegd het mes snijdt aan twee kan ten ook de inwoners krygen beter geoutilleerde winkels. Er vloeit geld in het laatje. Als wij recreatie gelijkstellen met toe risme, dan geven de statistieken (geld)- cijfers om van te watertanden, al spant de industrie bij het geldverdienen nog de kroon. Is toerisme een nieuwe indus trie en moet recreatie een trie is? Als we deze bezig de mens te ontwaarden. De mens mag immers nimmer object zijn, ook niet van de industrie; dit geldt voor de bedrijven en stellig bij de recreatie. De mens die zich moet kunnen „herstellen” mag van geen enkele industrie en stel lig niet van de vermaakindustrle de dupe worden. Het gaat namelijk juist om de mens, die zich als zodanig wenst te handhaven. Er is een mens die komt (de gast) en er is een mens die ontvangt (de gast heer). Er zijn duizenden die zullen ko men. De oorzaak ligt niet alleen in een verhoogd welvaartspeil, maar ook in de spanning van het bestaan, in de snel heid van leven, in het wonen in pakhui zen en in vele andere omstandigheden. Deze oorzaken gelden voor alle gele dingen van de bevolking. Er moeten duizenden met vakantie om nieuwe krachten op te doen, om zich te her stellen. Deze duizenden zwermen uit naar die gebieden, waar het nog niet vol is, d.w.z. waar nog niet zoveel men sen wonen. Het gaat er voor het aldaar wonende tiental om, het duizendtal te ontvangen. Het gaat er om, dat het dui zendtal straks „hersteld” naar eigen huis terug gaat. Nu kan het gebeuren, en dat is geen droombeeld, dat dit tiental zegt: daar komen ze, we zullen ze voor duur geld geven wat ze willen hebben. En daar mee is de recreatie dan bekeken. Ds. Bruinsma meent echter, dat er mo gelijkheden zijn om de mens, die in het dagelijks leven niet (meer) ontvangt, niet (meer) heeft, wat hem als mens toekomt, iets daarvan te geven in zijn vakantietijd. Als recreant moet hij als mens worden benaderd. Hij zal moeten merken, dat hij van harte welkom is in de omgeving, waar hij zijn vakantie of weekend meent te moeten doorbrengen, waarbtf hij ook de gelegenheid zal moe ten hebben zich volledig te kunnen ont spannen. Aan de andere kant zal de gast zich deze ontvangst ook niet alleen moeten laten welgevallen, maar die ook Op de merenconferentie refereerde Ds. J. W. Bruinsma te Gaastmeer over het onderwerp „De gast in ons midden”. Daarbij ontwikkelde hij Interessante ge dachten over de recreatie. Op verzoek formuleerde hij zijn visie In een bijdrage voor het tijdschrift van het Centraal Opbouworgaan in Friesland. Hieruit blijkt dat de intermenselijke ver houdingen bij de recreatie de schryver in het bijzonder aanspreken, een aspect einde loopt graag ter overdenking nei in fierder stadium en dy sizze: wy moatte nel greate bldriuwen troch kom- blnaesje fan buorkerijen. Hja sizze, wy moatte In tal buorkerijen bymekoar bringe en dan it wurk en de melkerij meimekoar dwaen. De iene kin him dan dêrop ütlizze en de oare op hwat oars, de lene wurdt de melkspesialist, de oare de foerspesialist en in trêdde swaeit de skepter by It lênwurk. In kombinaesje fan in pear hündert kij, der sitte moog likheden yn, dy’t op in buorkerij fan hjoed net to finen binne en hwert wy dochs hinne gean. En hja wize op inkel- de lênnen, hwert soks ek al min of to- mear probearre wurdt. Nou is it mei profetsyen sa, dat elk se leauwe kin of net. It biwiis kin allinnich de takomst leverje. It is mooglik, dat de takomst üs soks- sahwat bringe sil, hwa sil it sizze. Mar safier bin ik jit net, alteast net yn de earste tsientallen jierren. Ik leau, dat it gesinsbldriuw folie sterker is as party ekonomen oannlmme en dat hja mei har foarsizzings to min rekken hélde mei it aerd en de djipste karaktereigen- skippen fan it boerefolk. Mar ik kin dat ek net biwize. Hwant it bliuwt takomst en dus foar de minsken in riedsel. It gesinsbldriuw sil it neffens my lang üthélde, omt hjiryn it aerd fan de mins- ke, dy’t boer is, him selsstannich fiele kin, de leije seis yn hannen héldt. Near ne sterker binne hüshêlding en bidriuw sa meimekoar forboun as yn it boere bidriuw en der sil hie.1 hwat barre moat te, foardat de boer dit priis jowt. Dat wol üt noch yn net sizze, dat dizze saek gjin omtinken freget, krekt oarsom, mar PRINSES BEATRIX KREEG PAARD AANGEBODEN H.K.H. Prinses Beatrix hoeft In Utrecht, Jhr. Mr. C. Th. E. Graaf van heid van het 25-jarige bestaan van de Vereniging tot Bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerjj in de Irenehal bygewoond. De Commissa ris van de Koningin in de provincie Utrecht, Jhr. Mr. O. T. H. E. Graaf v. Lynden van Sandburg, die tevens voorzitter van de V.L.N. is, bood prin ses Beatrix ’n 3-jarige schimmelkleu- rige stermerrie aan. Foto: H.K.H. met het paard op de juiste wijze moeten beantwoor den. De recreatie is geen zaak meer voor „bevoorrechte” enkelingen. Zij is een volkszaak geworden. Nederland zit boordevol, het bergt op een betrekkelijk klein oppervlak miljoenen mensen. Het komt er op aan, deze mensen op zin volle wijze in dun bevolkte gebieden te verzorgen naar menselijkheid en wen selijkheid. Het is beslist onvoldoende om enkele attracties te geven in het kader van een feestweek, georganiseerd door een win keliersvereniging; het is ook niet ge noeg om mensen, gasten te voeden, drenken en van bedden te voorzien. Er is meer. De gasten hebben recht om meer zien dan lucht, wolken, water, weiland, hei en bos alleen. Het gaat om het „her- schepppen”. Het gaat om zaken voor de mens, die staat in het arbeidsproces en behoefte heeft aan vakantie. Deze mens willen wij uitgerust, bevrijd weer naar huis terug laten gaan. We kunnen stellen, dat het particulier initiatief, c.q. de middenstand óf de V.V.V.’s hier een taak hebben, maar nog afgezien van de vraag of zij zich kunnen en zullen veroorloven deze taak op zich te nemen, het gaat om hogere waarden dan die, welke een dergelijke specifieke belangengemeenschap of een vereniging voor informatie interesse ren. Nu is de tragiek echter, dat het blijkt, dat in elke welvaartsperiode de mens almaar egocentrischer en dikwijls ego- istischer gaat denken en handelen, waar door het gemeenschapsbelang ver bij ’t eigen belang achterblijft. En toch is het nodig dat de bevolking, die de recreant, de gast, ontvangt, be reid moet zijn en in staat moet worden gesteld hem als „herschapen” mens naar huis terug te laten gaan. Het zal daar voor de gast rustig toeven moeten zyn, men zou ze gastenhuizen kunnen noemen. Verder dient aandacht te worden besteed aan lectuurvoorzie ning, ziekenoppas, kinderoppas en vele andere aspecten van dienstverlenend werk. Dit zijn echter allemaal voorzie ningen, die praktisch niemand treft, omdat ze niet „lonend” zyn. De vraag Is nu op welke wijze en In welke vorm deze wenselijkheden toch kunnen worden gerealiseerd. De ge dachte van Ds. Bruinsma gaat uit naar het in het leven roepen van op dit doel gerichte „welzljnsstichtlngen”. Deze stichtingen dienen z.i. op het wel- De besturen van de C.Z. te Oosterend, Scharnegoutum, Wieuwerd en Wommels hebben aan de hand van berekenin gen, verstrekt door de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in principe overeen stemming bereikt over een in de toe komst te volgen gezamenlijk beleid. De resp. ledenvergaderingen zullen wor den voorgesteld in te stemmen met een fusie van de vier verenigingen. De dan te vormen nieuwe vereniging zal alle rechten en verplichtingen van de be staande verenigingen op zich nemen, waardoor de positie v^n personeel melkvervoerders volledig gewaarborgd is'. Het ligt In de bedoeling de fabrieken te Scharnegoutum en Wommels als de ver- werkingseenheden te bestemmen. Dit betekent dus dat de fabrieken van Wieu werd en Oosterend stop worden gezet.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1