Uitvoering plan-Spaak hangt van Nederland af Nederlandse industrie ingesteld op Europese markt EVEN POSITIE BEPALEN In Denemarken nu socialistische minderheidsregering Oswald heeft schoten op Kennedy gelost llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TBw i Binnenhof onder druk Bonn en Brussel van I Gouden filmpjes Simmer 1964 v Hwat hat Qabe Skroar to sizzen 1 103e JAARGANG No. 7(5 VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 ;g Wymbritseradeel. i- r 3 l t DEMOCRATISCH KUSJE.... l •PRESIDENT JOHNSON BIJ EDWARD KENNEDY 7 le week oktober 1914 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel ttrief Contractprijzen op aanvraag 2 t I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) uit na een Erhard voelt voor plan-Spaak. Vrijdag heeft bondskanselier Erhard ’n ningsstelsel, dat gebonden Is aan de behoefte, vervangen door een stelsel, waarbij de slijters aan bepaalde, ver dergaande vestigingseisen worden on derworpen. In de Tweede Kamer is daarbij wel de vrees geuit, dat dit het einde van vele, kleine, pittoreske kroegjes zou kunnen betekenen. Maar die vrees heeft toch niet verhinderd, dat de strekking der Het Groene Kruisgebouw te Arum in gebruik genomen. Agent van politie J. Gros te Bolsward heeft eervol ontslag gevraagd. Het oostelijk gedeelte van Nederland in staat van beleg. Kansspelen. De Tweede Kamerleden kregen na hun terugkeer al spoedig de memorie van antwoord, die minister Scholten had op gesteld naar aanleiding van hun opmer kingen over zijn voorstel de hoofdprijs van de voetbaltoto op hetzelfde peil te brengen als de staatsloterij, namelijk f 100.000,Het nieuwe seizoen is in tussen al begonnen. Maar de Kamer leden hebben de handen vol aan hun eigen seizoen. Volgende week beginnen de algemene politieke en financiële be schouwingen der Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1965. Simmerlisten De toeristen Hawwe in rekord hjir slein Bütenlanners Middenstanners Sjogge tankber en optein Simmerdagen Dy’t üs hagen De fakRnsje in plezier Goeije saken Oeral laken Trek, triphalders sinnich blier Simmertoeren Ek de boeren Binne bliid mei it gefal Gers koe droege Hea oploege Winterfretten, skuorren fol Simmerwielde Natür dielde Rynsk har golle jeften mei Net to üntstriden Yn gjin tiden Wie it simmerwaer sa frael Abonnementspriji f 2 40 per kwart»»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 t 1, ir n n r t 3 >g ve at m s- •n 1- :e h Het sinds 1897 te Witmarsum bestaande station voor de paardetram Witmar sumMakkum, behoort tot het verleden Op een kwartier afstand van het dorp te Harkezijl heeft de Ned. Tramweg Mij thans een eigen station met remise voor de paarden daargesteld. De dóórtrek kende passagiers dienen daar over te stappen. Industrlereis. In de afgelopen week hebben vele Ka merleden kunnen bemerken hoezeer de Nederlandse Industrie zich op de Euro pese markt heeft ingesteld. De Neder landse industrie had voor de vijfde keer een parlementair bezoek georganiseerd. Het thema was ditmaal gewijd aan: De groei der onderneming. Het werd wel duidelijk, dat het Nederlandse bedrijfs leven vele kostbare investeringen heeft ondernomen om de Europese concur rentie te kunnen doorstaan, ja waar mogelijk nieuwe markten te verove ren. Dat de Nederlandse industriëlen zich daarbij zorgen maakten over de jongste loonexplosie, werd niet onder stoelen of banken gestoken. De vakbe- wegingsleiders onder de kamerleden antwoordden, dat, ondanks die loons verhogingen, de investeringen en de ex port toch maar waren toegenomen. Na afloop van deze gepeperde discussie werd een gezamenlijk bezoek aan een Arnhemse wijnkelder gebracht, waar, bij behoud van de meningsverschillen, een glas werd gedronken op de voort gang van de Nederlandse volkshuishou ding. Minister-president Marjjnen en minister Luns zyn deze week naar Bonn geto gen. Officieel was het een soort beleefdheidsbezoek; een antwoord op het kennis makingsbezoek, dat bondskanselier Erhard en minister Schröder in het voorjaar aan Den Haag hadden gebracht. Aan het tegenbezoek was een Duitse week in Rotterdam voorafgegaan. Maar in feite gold het niet het uitwisselen van beleefdheden, maar betrof het een belangrijke politieke zaak. Welke Europese koers zal het kablnet-Marjjnen in de toekomst varen Door toedoen van president De Gaulle Is er stagnatie in het streven naar éénwording opgetreden. Bondskanselier Erhard is tot dusver in tegenstelling tot zijn voorganger Adenauer niet bereid gebleken concessies aan Parijs te doen. Dit heeft hem interne critiek In de C.D.U. bezorgd. Drankwet. Het bracht de Eerste Kamerleden met een een voorproefje van het debat over de nieuwe Drankwet van minister Veld kamp, die voor dinsdag op hun agenda stond. Deze wet wil het oude vergun- len eind december de rekening voor ren tot 43.1 pet., terwijl de liberalen van 10.2 op 8 pet. daalden. In Neder-Saksen was de S. P. D. al de grootste partij, maar door een stijging van 38.8 op 43.2 pet, heeft zij deze po sitie weten te versterken. De chr.-demo- craten gingen ook flink vooruit, n.l. van 28.2 op 37.5. Zelfs de liberalen boekten winst en kwamen van 6.9 op 9.2 pet. Deze niet-socialistische winst meent men te moeten verklaren uit het feit, dat de conservatieve Duitse partij en de vluchtelingenpartij, die drie jaren ge leden nog 18 pet. veroverden, nagenoeg van het toneel zijn verdwenen. Een troost voor de chr.-democraten is, dat zij bij gemeenteraadsverkiezingen altijd slechter boeren dan bij parlementsver kiezingen. In 1961 behaalde de C.D.U. bij de parlementsverkiezingen in Neder- Saksen bijv. 39 pet. te en aflossing gepresenteerd krijgen. Het is zo, dat wanneer op het eind van het jaar aan deze verplichtingen is vol daan, op een goed gefinancierd bedrijf de kas niet leeg mag zijn. Immers, de periode van weinig Inkomsten (droog staand vee) staat dan nog voor de deur terwijl vlak daarna de eerste uitgaven al weer gemaakt moeten worden voor de voorjaarsbemesting. Wanneer u op het eind van het jaar niet de beschikking hebt over enig bedrijfs kapitaal of nog ten achter is met beta lingen is uw bedrijf onvoldoende gefi nancierd en is er tegen het voorjaar be slist sprake van een tekort. Het aantrekken van vermogen b.v. In de vorm van krediet in lopende rekening is dan wenselijk, omdat een tekort aan li quide middelen weer een ongunstige in vloed kan hebben op het bedrijfsinko- men. Deense uitslag. Ten slotte nog een verkiezingsuitslag. De Denen hebben zo gestemd, dat de regeringscoalitie van sociaal-democra- ten en radicalen uiteen is gevallen. De socialisten handhaafden zich op 76 ze tels, maar de radicalen verloren één van hun elf zetels. Aangezien de nieu we regering ook niet meer kon rekenen op de steun van een Groenlandse afge vaardigde en de oppositiepartijen, van wie de conservatieven vier zetels won nen, ook geen meerderheid kunnen vor men (de half-communistische socialis tische volkspartij kwam op 10 zetels) is men overgegaan tot de vorming van een socialistische minderheidsregeling. Socialistische winst. Een vorproefje van de parlements verkiezingen van volgend jaar hebben de Duitsers zondag gehad met de ge meenteraadsverkiezingen in de deelsta ten Noord-Rijnland, Westfalen en Ne der-Saksen. De mislukking van de Chr. Democraten om de rode stadhuizen te veroveren, vooral in Neder-Saksen, is een teken aan de wand voor de regering van Erhard, wiens positie als stembus locomotief yan de chr.-democraten wat gevaar gaat lopen. De grote overwin naars zijn de sociaal-democraten. Ver geleken met de gemeenteraadsverkie zingen van 1961 zijn de socialisten in Noord-Rijnland-Westfalen van 40.6 op 46.6 pet. gekomen, waardoor zij de grootste partij zijn geworden, want de chr. democraten daalden van 45 pet. gen, omdat het niets wil weten van de President Lyndon Johnson heeft Senator Edward Kennedy bezocht in Boston. Edward Kennedy heeft b(j een vliegtuigongeluk maanden geleden zijn rug gebroken. Het was voor het eerst, dat men het „Strykerframe” (achtergrond) had verwijderd b(j de patiënt. - In het midden mevrouw Joan Kennedy. wet in hoofdzaak is gehandhaafd. Mi nister Veldkamp vreesde hiervan niet zoals de socialistls< oppositie - een herleving van het drankmisbruik. Bolswanls Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeeï, Worhum en De 6-jarige Diane Rooney in War wick, Rhode Island, genoot maan dag een voorrecht, dat velen haar zul len hebben benijd; Toen president Lyndon B. Johnson hier op het vlieg veld was aangekomen, stak zij liaar enthousiasme niet onder stoelen of banken, maar gaf de eerste burger ’n hartelijke zoen op de wang (foto), ’n Lief tafereeltje en vermoedelijk goed voor heel wat democratische stemmen in Warwick Het onderzoek van de commissie Earl Warren, de voorzitter van het Ameri kaanse Hooggerechtshof, heeft evenwel tot de conclusie geleid, dat Oswald de schoten wel degelijk heeft gelost en dat er geen aanwijzingen Zijn, dat Oswald medeplichtigen heeft gehad. Hiermee worden de geruchten van een rechts- extremistische samenzwering de kop ingedrukt. Ruby heeft eveneens op eigen initiatief en zonder medeplichtigen of opdrachtgevers gehandeld. Flinke critiek levert het rapport op de geheime dienst, de politie van Dallas en op de federale recherche. Er blijkt, dat de gebouwen langs de weg, die de president zou nemen, niet doorzocht zijn, hetgeen toch een elementaire vei ligheidsmaatregel is. Men verwacht, dat er nieuwe maatregelen zullen worden bestudeerd om de president bij optreden in het openbaar te beschermen. Na een onderzoek van maanden heeft de commlssie-Warren nu haar rapport voltooid over de moord op preseident Kennedy op 22 november van liet vorige jaar. Zoals men zich zal herinneren werd de wegens moord gearresteerde Oswald de dag daarop bij het overbrengen naar een gevangenis vermoord door Ruby, de eigenaar van een nachtclulb, die verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen uit medelijden met de weduwe van de president. De merkwaardige samenloop gaf voedsel aan geruchten, dat Ruby Oswald uit de weg had moeten ruimen voordat deze zijn medeplichtigen of opdrachtgevers had kunnen verraden. Sommige boeken, waarin deze theorie werd uitgewerkt, zijn in de laatste maan den verschenen. In een enkele komt de schrijver zelfs tot de conclusie, dat Oswald onmogelyk de dodelijke schoten kan hebben gelost. Ongerust over het oplevend nationalis me in West-Duitsland heeft de Belgi sche minister Spaak onlangs geprobeerd een compromis tussen Bonn en Parijs tot stand te brengen. Aan de ene kant wilde hij president De Gaulle in zijn verlangen naar een Euro pese Politieke Unie tegemoet komen, doch daarbij wilde hij een college van „wijze mannen” zoiets als de Euro pese commissie, die voor de Euromarkt bestaat inschakelen. In de proefperiode met adviserende, doch op de duur met beslissende bevoegdhe den. Het eerste is voor president De Gaulle aantrekkelijk; het laatste niet. Dat zal juist minister Luns argwanend stemmen. Hij is huiverig voor elk Euro pees politiek experiment, waarbij En geland niet is betrokken. Spaak vindt het echter weinig zinvol op dit moment op de Engelsen te spelen die midden in een verkiezingsstrijd zitten. Welke par tij het ook wint, de eerste jaren valt er van Engelse zijde nauwelijks een Euro pees initiatief te verwachten. Spaak meent, dat het niet verantwoord is het Europese bedrijfsleven, dat zich op de economische integratie heeft ge concentreerd, langer te laten wachten. Misschien zal minister-president Mari ne een bemiddelende rol te Bonn moeten spelen. Pasjes in Berlijn. Veel nieuws komt er deze week Duitsland. In de eerste plaats is maandenlange onderhandelingen nieuwe pasjesovereenkomst voor West- Berlijners uit de bus gekomen. Viermaal per jaar kunnen de Westber- lijners pasjes krijgen om in een periode van viermaal ongeveer twee weken fa milieleden in Oost-Berlijn op te zoeken. De harde onderhandelingen die hierover zijn gevoerd, waren vooral gewijd aan de betiteling van Oost-Berlijn. De Oostduitsers wilden op de aanvraag- De Gaulle in Zuid- Amerika. De Gaulle maakt op het ogenblik een vermoeiende reis door tien Latijns-Ame- rikaanse landen, waar hij sympathie voor Frankrijks leiderschap in de we reld poogt te wekken. Dat hij voorna melijk anti-Amerikaanse gevoelens weet te stimuleren, zal hem niet on welgevallig z(jn. De Zuid-Amerikanen blijven vrij sceptisch kijken wanneer De Gaulle hoog opgeeft van de rol van de Latijnse landen, van de latiniteit in de wereld. Dat heeft naar hun gevoelen zo weinig met de werkelijkheid te ma ken. Goldwater heeft het moeilijk. De verkiezingscampagne In de Ver. Staten gaat onderwijl door en senator Goldwater begint het naar algemeen oordeel wat moeilijk te krijgen. Zijn tactiek was een conservatief alternatief te bieden voor de liberale Johnson, maar diverse van zijn uitlatingen hebben de indruk gewekt, dat men met een ge vaarlijke radicaal heeft te maken. Toen hij en de zijnen daarop poogden de zaken weer wat recht te buigen, wekte dat de indruk, dat Goldwater een man is, die er maar wat uitflapt en 'daarna gaat proberen te denken. De conservatieven voelen zich juist meer op hun gemak met Johnson, wie de over winning op 3 november wel niet zal ontgaan. Het enige belangwekkende zal zijn, of de republikeinse kandidaten voor andere functies de weerslag van Goldwaters tegenslag zullen ondergaan. En vooral zal ook belangwekkend zijn te weten in hoeverre een man als Gold water nog stemmen kan vergaren. grote persconferentie gehouden, waarin hij zich ook uitsprak over buitenlandse politiek en met name de Europese po litiek. Hij blijkt wel iets te voelen voor het initiatief van Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, om op proef maar eens met de Europese politieke unie te beginnen. Daarna kan men het nog altijd in een verdrag vast leggen. Gaat De Gaulle toch met de winst strijken, vraagt men zich af, De Gaulle die in de Europese unie een in strument ziet om de Franse buitenland se politiek te bedrijven, die op roem en bedilzucht in de wereld is gebaseerd. Erhard lijkt dor de knieën te gaan, maar toch niet voldoende, want hij gaf te kennen, dat zes het minimum is. Wanneer Nederland dus neen blijft zeg- Gaullistische ideologie, dan legt Duits land zich daar bij neer. Hoopt Erhard op een blijvend Nederlands verzet en verschuilt hy zich op deze manier ach ter Luns? Overigens gaf hij in andere opmerkin gen wel blijk, dat hij niet getornd wenst te zien aan de Atlantische oriën tatie van de Duitse politiek. Samenwer king met Amerika blijft een belangrijke plijer. Hij hoopt van harte, dat de mis verstanden van Parijs en Washington vooral over de N.A.V.O. uit de weg kun nen worden geruimd, bijv, door een be zoek van de nieuwe Amerikaanse pre sident aan Europa, want dan is de sa menwerking in het Frans-Duitse ver drag zoveel gemakkelijker. Hieruit kan men toch ook weer opmaken, dat Er hard niet met De Gaulle alleen in zee wil. formulieren gedrukt zien: hoofdstad van de D. D. R. (Duitse Democratische Republiek). Maar hier wilden de W.- Duitsers niet aan, omdat dat een erken ning van het Oostduitse regiem zou zijn. Men is het ten slotte eens geworden over een tussenoplossing. Er komt de vermelding van Oostduitse hofdstad, maar met de aantekening, dat dit geen erkenning inhoudt van Westduitse zij de. Diverse West-Duitsers zien hierin toch een gevaarlijke concessie, een ca pitulatie, maar de overweging, dat het hier een verzachting van menselijk leed betekent, heeft de regering doen zwich ten. Per slot van rekening zijn de ver kiezingen van volgend jaar niet zover meer weg. We hebben enkele jaren achter de rug, waarin de bedrijfsresultaten niet roos kleurig waren. In de jaren 1961/1962 en 1962/1963 zijn met name op de bedrij ven op de lichte grond, de bedrijfsuit- komsten slecht geweest. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats waren de weersom standigheden voor een goede grasgroei ongunstig. Ondanks hogere uitgaven voor bemesting kwam een tekort aan ruwvoer veel voor. Als gevolg hiervan zjjn weer hogere kosten gemaakt voor aangekocht veevoer. Daarentegen waren de prijzen van het af te zetten vee uiter mate laag. In deze minder goede jaren zijn er heel wat boeren geweest die niet op tijd aan hun verplichtingen hebben kunnen vol doen. Een achterstand in de betaling bij leveranciers (vooral veevoer) kwam vrij veel voor. Hoewel het jaar 1963-’64 iets beter Is geweest dan de voorgaande jaren, is dit toch niet zodanig geweest, dat men in dit jaar de achterstand van de slechte jaren heeft kunnen inhalen. Het huidige boekjaar lijkt nog beter te worden. De weersomstandigheden zijn de afgelopen zomer gunstig geweest. De veeprijzen hebben zich behoorlijk her steld, terwijl ook de prijs van de melk beter is. Is de achterstand Ingelopen? Een feit is, dat een tekort aan geld middelen dikwijls een ongunstige in vloed heeft op het bedrijfsresultaat. Men gaat dan bezuinigen op uitgaven, die voor een goede exploitatie van het bedrijf noodzakelijk zijn. Zo komt het, voor dat door bezuiniging op de uitga ven voor kunstmest de eigen ruwvoeder- positie in gedrang komt. Dit kan hogere uitgaven voor aange kocht voer of inkrimping van de veesta pel tot gevolg hebben. Hoe is de stand? In verband hiermede is het wenselijk om eens positie te bepalen. Wat is op het moment aan bedrijfskapitaal beschik baar? Per 1 november moeten de pach ters de halve huur betalen en zij, die over vreemd vermogen beschikken zul- De Britse regering heeft toegezegd voortaan geen Nederlandse schepen meer te zullen aanhouden. Te Makkum denkt men met het be noemen van een wijkzuster te wachten tot na de oorlog. Simmerwille Elk, yn stilte Bringt de „fjouwer en sechtlch” ear Ofskiednimme Lof fortsjinne Simmer, simmer, sokke mear PYT In swiete müle Is in djippe küle

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1