Freed 9 oktober wurdt Eén tegen allen! I Dr. J. Halbertsma-priis ütrikt oan Ds. J J. Kalma jpl TOKIO Mear aksje yn Fryske Boekewike Oproep no. 1 Het weer in onze de Martinytoer Fan Zilveren filmpjes us hjoed p p to sizzen omgeving DINSDAG 6 OKTOBER 1964 103e JAARGANG No. 77 Hwat hat Qabe Skroar VXXSXXNXSWSXSXXSXXSSSVXXNXSWVXXNXSXSXXXXXXXSSXXXXXNXXX* PYT .XKSXXS' «X! FIERDERE KONDYSJES Tj. de J. I' Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag In oar bidilje: jins eigen ünrêst stilje It groeijende tal ienmansbidrluwen, sun der frjemde wurkkrêften, sa seagen wy de oare kears, sil allinnich dan de striid om it bistean folhalde kinne, as der fol- dwaende lén by is en geryflike bidriuws- romten en wenning. Dan stean hja eko- nomysk sterk, omt de boer foar syn ei gen bistean fjochtet en de hüshalding him byspringe kin. Dizze posysje sil hy lang fordigenje, mar der binne grinzen. Soe de ekonomyske situaesje him oer- mansk wurde, tróchdat syn bistean to fan Fetsje” fan Teije Brattinga; „Kin- ke” fan mefr. J. Spaanderman-Wielin- ga en in nije en gans fornijde ütjefte fan ’e Fryske Almanak, binne noch yn tarieden. De ütjowerij Terpstra to Grouw-Dokkum hopet sa gau mooglik to kommen mei in nije printinge fan ’e Fryske skiednis. Fierder kin hjir neamd wurde „Del Sin- ne” fan J. Visser-Bakker; „Sinnedagen” fan J. Vledder-v. d. Knoop en „It Berne- sirkus” fan H. Visser. Der is dus wol forskaet op ’e Fryske boekemerke. De Bolswardse Boazbank zal voortaan heten Bolswardsche Bank N.V. Verdrag tussen Turkije en Engeland ge tekend. Wat de parapluie is voor Chamberlain is de radio voor iedereen. Beluistert dus bij de Haan, Dijkstraat. 't is frappant, bjj ons zegt ied’re klant: De Haan is steeds coulant. Gespannen toestand in Finland. Het Fin se leger staat op strategische punten aan de Russische grens. Op de kalverenmarkt te Bolsward wa ren 120 kalveren aangevoerd. 2e week oktober 1939 Abonnementspriji f 2 40 per kwartai! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Olimpyade Komt hast yn slcht Sportlju, forskate Hoopje allicht Hwat mei to nimmen De heechste hael It goud to winnen Top-ideael Olimpyade In bruorskipsb&n Sportlju, forskate Bringe hja ’t ta stan? Hechte wrald füsje? Hja binne abüs! Hwant dizze illüsje Leit allang oan grüs Olimpyade Makket ünstjür Sportlju, hja prate Der wiken oer Litte nammen klinke Al jierren kind Stjêrren dy’t blinke Oan ’t firmamint Olimpyade Wyld streamt it bloed Sportlju forsprate Oer de wrald gloed Lógjende ekstase By it publyk Roppe en rase Lüd tagelyk Olimpyade In swide rop Sportlju, hja lade Har krêft heech op Dopings-praktiken Hearre by de tiid Dêrtroch docht bliken De sport is siik I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 1(05137) Ds. J. J. KALMA, Skriuwer fan „Om Gysbert Japiks hinne”. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. folie üngunstich ófwykt fan it algemiene patroan, dan haldt hy it op 'en dür net. Mar ek as op dit punt gjin gefaer dri- get, dan bliuwe der jit oare bilangrike saken, hwer't op ien of oare wize in op lossing foar komme moat. De boer en syn hushaiding moat ek maetskiplik net yn de Onderwal reitsje. En it ienmans- bidriuw is dêryn bipaeld net sterk. Om- mers, yn tsjinstelling mei de minsken, hwert hy tusken wennet, binne alle sawn dagen, wurkdagen. Ek sneins kin hy gjin frij nimme, it melken en fuorjen moat trochgean. En mei dat de oare minsken de frije sneon hawwe, bigjint it libben him dêrnei to rjuchtsjen. Mei sport, mei fordivedaesje, mei gearkom- sten, bisiken en al sa mear. Dizze tsjinstelling moat de ófst&n tus ken de boer en de oare groepen aloan greater meitsje, as der neat foar oer sliet. De boerehüshülding komt mear apart to stean. Dat is foar boer en frou perfoarst in gemis, mar dat gemis sille hja folie sterker fiele as de bern greater wurde. Hwant in fiks tal bern moatte by har biropskar in oare kant üt, dat bi- grypt elk wol. En yn al dy formiddens, hwert hja komme, is it om fiif of seis üre mei it wurk of de baen dien, wylst hja de sneon of in oare dei yn 'e wike frij hawwe. By de ien mear by de oare minder jowt dit spanningen. Hwerom sy wol en wy net. Hwerom kinne myn ka- meraten of kameraetskes der wol hinne, mar ik net. Dy sterke bounens, dat nea frij hawwen, wie tritich, fjirtich jier lyn, gjin probleem, hwant doe wiene it gjin ütsünderingen. Mar nou is it or.rsom en wurdt it mei de jierren hyltyd sterker£ dat de boer de iennichste is, dy’t dizze frijens' mist. Yn de bouhoeke hat dit al ta gefolch hawn, dat ünderskate boeren mei in mingd bidriuw, de greide om- skuord hawwe. De iene, omt hy seis mear frij wêze wol, de oare omt hy gjin folk mear krije kin, dy’t sneons en sneins arbeidzje wolle. En dit sjocht m’n ek op de sêngrounen, hwert de iene nei de oare it boerefak forroalet foar in oar baentsje. It giet dan net om de for- tsjinst, mar om de wurkwike en it frij wezen. Nou binne der minsken dy’t mie- ne, dat dit wol wer oars wurde sil. As de tiden ris hwat foroarje sizze hja, dan komme hja mei hingjende poatsjes by de boer werom. Ik leau der neat fan. Hwat ien kear by de boer wei is, komt net wer werom, alteast net yn dy om- stannichheden. Dêrom is neist it ekonomyske motyf ek it soasiale, it maetskiplike motyf tige bilangryk. Dêr moat om tocht wurde, dat ek by de boer de leije ris slop hingje kin. Dêrom binne de boerehelp-forie- nings fan great bilang, net allinnich by sykte en tsjinstuiten, mar ek om op tiid ris in del frij to hawwen. De kosten fan dy oansluting binne normale ünkosten en mei de lju net bigreatsje. Ek de lean- bidriuwen binne foar dizze soasiale po sysje fan de boer tige winsklik. Hja kin ne de arbeidstoppen weinimme, hja kin ne der foar soargje, dat it wurk de boer net yn ’e macht kriget en dat it op in reedlike tiid dien is. De masines, dy’t in ienmansbidriuw rendabel seis oan- tügje kin, bliuwe biheind omt hja to min uren meitsje. In leanbidriuw jowt dan in treflike ütkomst. Freed 9 oktober o.s. sil de Dr. Joast Halbertsmapriis ütrikt wurde oan Ds. J. J. Kalma to Boyl. Dit sil lyk as foargeande jierren barre op it stêdhfts to Boalsert. Om’t de Kommissaris fan 'e Keninginne net oanwêzich wêze kin, sil foar it Frovinsjael Bistjür it wurd fierd wurde troch deputearre F. van der Mark. Foar de jury sil it wurd fierd wurde troch de hear H. Algra, lid fan 'e Earste Keatncr en haedredaktcur fan it Frysk Deiblêd. Drs. S. van Tuinen, boargemaster fan Dokkum, sil sprekke üt namme fan 'o Fryske Akademy, de Fryske Kultuer- ried en it Kunstnersboun. Mefr. OosterwijkPostma sil dizze middel In stik- mannich lieten fan Gysbert Japiks nel foaren bringe, om denmei ek oandaeht to jaen oan it tige wichtige wurk fan Ds. Kalma „Om Gysbert Japiks hinne”. Dat dit boek yn it sintram set wurdt, stelt men yn Boalsert tige op priis, fral ek om’t oer net al to lange tiid de Gys bert Japiks-bitinking pleats fine sil. Nei de offisjele ütrikking fan ’e priis wurdt yn it stêdhüs de resepsje hélden wylst troch it Letterkundig Museum in lytse tentoanstelling ynrjochte wurde sil oer it wurk fan Ds. Kalma. Yn ’e Doeleseale folget dêrnei it boeke- miel. Hjir sil ek in Fryske boeketafel ynrjochte wurde, hwant op dizze dei wurdt ek de Fryske boekewike iepene. Letter op 'e joun folget in kabaret- joun, dy’t forsoarge wurdt fan Rients Gratema en syn selskip, dat foar dit programma oanfold wurde sil mei Tine Winters en Lammert Pop ma. Yn it boeke-kabaret „Boek, swart op wyt” wurdt ien üre hielendal nrj wurk brocht, oer it Fryske boek yn it foarste plak, mar ek oer oare Fryske saken. Fan it fierdere diel fan dit kabaret sille stikken brocht wurde üt it nijste pro gramma fan Gratema en ek dit sil foar de measten hielendal nij wêze, omdat dit noch net op sa botte folie plakken brocht is. Dit boeke-kabaret sil net allinne freed- tojoun yn Boalsert brocht wurde, mar ek op moandeitojoun op it Hearren- fean, tiisdeitojoun to Ljouwert, woans- dei to Snits, tongersdei to Dokkum en freedtojoun to Drachten. De joun fan ’e iepening fan 'e Fryske boekewike sil bisletten wurde mei in boekebal yn de Wynberch. Dit bal sil allinne tagonkelik wêze foar dyjingen dy’t öf de kofjetafel öf de kabaretjoun (of beide fansels) bywenne hawwe. Der sil bisocht wurde om kleur en sfear en in eigen styl oan dizze dounsjoun to jaen. Under en boppe sille orkestjes foar de muzyk soargje en Rients Gra tema sil ek meiwurkje der hwat goeds fan to meitsjen. Dan is it lyk as foargeande jierren faek it gefal noch net üt mei de Fryske boekewike. Der sil in boekebus yn Fryslan ride en de kommende sneo- nen sil men yn inkelde plakken dêrmei yn ’e kunde komme kinne. Minsken fan ’e JongeVein, fan ’e Kri- ten en fan ’e Kulturele Rieden hawwe meiwurking tasein en sille mei boeken sutelje. It riden fan dizze bus is in eks- perimint foar de Stifting It Fryske Boek, mar as it goed slagget is men wol fan plan op in oar jier hjir fierder mei to gean. Der sil ek hwat dien wurde oan it buor- kundich meitsjen fan ’e nije ütjeften fan 'e Fryske ütjowers. Troch adfortinsjes yn ünderskate Fryske blêdden sil elt- senien yn Fryslan op ’e hichte brocht brocht wurde mei hwat der oan nijs op 'e Fryske boekmerke kommen is. En dat is nochal aerdich hwat. Men sil wize kinne op sa’n fjirtich nije titels. Wy neame hjir mar inkelde: By ütjawerij Miedema to Ljouwert stea- Bij veehouder A. Stegenga, o.d. Wom- mels is varkenspest geconstateerd. L Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward. OLYMPISCHE DIENST De gehele Nederlandse ploeg mar cheert achter vlaggedrager Anton Geesink het plein in het Olympische dorp op, ten teken dat de 21ste van de In totaal 97 ploegen in de Olympische gemeenschap is opgenomen Mar neist dizze dingen, sille de ienmans- bidriuwen har krêft ek sykje moatte yn in mear meiinoar dwaen. Hja dogge dat al yn har koöperative forienings en wit te dus, dat men bipaelde dingen folie better dwaen kin yn groepsforban as al linnich, mar ek by it keapjen fan djüre masines is it de muoite tige wurdich ris to bisykjen oft men dit net togearre of mei syn trjjen forsiere kin. Yn greate forbannen sjoch ik yn dizze hoeke net folie heil. Dêrfoar is de Fryske greid- boer tofolle in eigen persoanlikheit. De proef yn Mantgum, dy’t yn koarten fan wal stutsen is mei in lyts tweintich boe ren, dy’t meimekoar wurkje, liket my in to greate stap, al soe ik fan herten winskje, dat it slagget en stén haldt. Mar mei buorman en buorlju bipaelde dingen dwaen of brüke, dat kin op folie plakken wol. En ik leau, dat it ek dy kant üt moat, wol it ienmansbidriuw net ünder to greate spanningen komme to stean. It boerelibben mei gjin slave- libben wurde, dat fordraecht yn dizze tiid ek de boerehüshülding net mear. Yn dizze fiif punten, to witten, in bi driuw mei foldwaende lan, goede en ge ryflike bidriuwsgebouwen en wente, boerehelp en leanbidriuwen en as léste mar net it minste, mear gearwurkje, meimekoar dwaen, meimekoar brüke, foar mekoar ynspringe, leit de takomst fan it bidriuwstype, dat yn de greid- hoeke dan dei ta del mear tanimt: it gesinsbidriuw. Ik jow it op dizze kondysjes noch jier ren lang in goede küns. oostelijke wind werd tamelijk lucht aangevoerd, waarin geen king voorkwam. Hierin koelde nachts tot 4 5 gr. boven nul windstilte werd vlakbij de grond nacht vorst waargenomen, uit Drente werd eenmaal -4 gr. gemeld. Overdag werd het 16 tot 18 graden wat normaal is voor deze tijd van het jaar. Het hoge- drukgebied kan zich langer handhaven dan in de zomer, omdat de verwarming nu niet meer zo sterk is en er daardoor geen onweersstoringen ontstaan. September is wat de temperatuur be treft een normale maand geweest, het kwik schommelde tussen 4,7 op de 13de en 24,2 op 14 september. Wel was de af gelopen maand bijzonder zonnig, 172 uren scheen de zon te De Bilt tegen 146 uren normaal. In 1959 was het aantal uren zonneschijn 240 in de maand sept. Daarnaast is de voorbije herfstmaand ook tamelijk droog geweest, vooral in ’t uiterste zuidwesten. Molkwerum meldde 30 mm, Nijega (H.O.) 45, Allingawier 53, IJlst 57 en Wijnaldum 65 mm. Rond om Lemmer werd meer dan 100 mm ge meten door zware buien op 5 september. Normaal voor september is 70 mm. De vooruitzichten voor onze omgeving: Deze wijzen in de richting van het aan houden van het droge en zonnige weer. Tegen woensdag verwachten we meer bewolking of mist ’s nachts. Regen zal er voorlopig niet vallen. '■''e' Na de ongeveer 10 mm regen die er viel op zaterdag 26 september, heeft ’t weer verder steeds onder invloed van een con tinentaal hogedrukgebied gestaan. Met droge bewol- het ’s af. Bij Sportfjilden kamen der yn de 17e ieu noch net foar. Der waerd in bulte yn de stêdden en doarpen op strjitte en pleinen boarte. Ek it plein foar de Boalserter Bruorretsjerke is sa brükt. De froulju hienen der spul op de bleek, de bern wienen oan it draekjefleanen, in hynder kaem yn de needstal. (Ien fan de moaije printsjes üt „Om Gysbert Japiks hinne”). ne b.g. op it program: W. Zwart: Frysk fé, hwer giet it hinne en prof. Brouwer: Fryske sprekwurden en „Fabryk” fan Tr. Riemersma. By ütjowerij Laverman to Drachten sille ü.o. ütkomme it twadde diel fan Springtij, „Gods Bidlers” fan Abe Brou wer, „Kügels foar in labbekak” fan Anne Wadman (gjin forfolch op „De Smearlappen”it forhael spilet him öf op ’e léste dei foar de bifrijing yn ’e aprildagen fan 1945); ..Oranje paraplu”, gedichten van Tiny Mulder; „Wankend stomp” fan Steven de Jong en in oer setting fan Tiny Mulder fan „Alice yn wünderian”. Ütjowerij Osinga to Boalsert hat ek in fiks tal nije boeken *klearmakke of is der nooh mei dwaende. J. F. Siemonsma: „Frou Gunne of it hüs fan Herda”; P. .Akkerman; „De léste fan de Kampe- naers”; M. W. H. de Weerd: „Boart- lik Bigjin”; H. Heeringa-Seepma: „Rik- ke de Kikkert”; Th. Kuiper: „De Gou den Poarte”; G. Lootsma-Smidstra: „Romsicht” en Meint Visser: Prikke en Blokje” (K.F.F.B.-ütjeften); „It kemiel fan Omke Romke”, „De Stadige leafde Het Bolswards Nieuwsblad van vrijdag j:l. heeft U uitvoerig en voortreffelijk ingelicht over het grote televisiespel dat op 21 oktober a.s. des avonds omstreeks 21.20 zal worden gespeeld en waarbij Bolsward de eer te beurt is gevallen als eerste der Nederlandse Gemeenten de spits af te bijten. U kimt er op rekenen dat op die avond aller ogen op onze stad en de bevolking zijn gericht. Wat een publiciteitskansMaar ook wat een bevordering van de goede gemeenschapsgeest in onze stad, nu wij samen dit spel gaan spelen. Uit de vele reacties die ik in de afgelopen dagen ontving vanuit de provincie en vanuit het gehele land blijkt duidelijk, dat men ons benijdt en tevens dat men van heinde en ver ons zijn diensten aanbiedt. Natuurlijk zal dit alles alleen slagen, als wij als burgers van Bolsward op de avond zelf, maar ook bij de voorbereidingen allen de handen uit de mouwen steken, als dit gevraagd wordt. Mag ik u, reeds nu. een eerste verzoek doen; houdt U allen de avond van 21 oktober a.s. vrij, dus geen vergaderingen, bijeenkom sten en zo mogelijk geen cursussen of scholen. Blijf die avond allen in de stad en maak vrienden en familieleden buiten Bolsward op merkzaam op deze uitzending. Je weet nooit of zij ons kunnen helpen. Zouden ook onze vrienden uit de verre omtrek zich die avond vrij kunnen houden? Het zou best kunnen zijn, dat ook zij er bij betrokken worden. Nogmaals een dringend verzoek: houdt 21 oktober a.s. helemaal vrij en neem van harte deel aan de voorbereidingen als U dit gevraagd wordt; uiteraard zijn alle diensten vrijwillig en niet gehonoreerd. In het volgend nummer van dit blad als de Redactie dit goed vindt en dat zal ongetwijfeld volgen nadere mededelingen over de organisatie zoals die op gang begint te komen. Mag ik nu vast rekenen op Uw aller medewerking?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1