Neutralistische staten hielden 2e topconferentie Nederlandse hulp aan ontwikkelingslanden MJ Eén tegen allen! I I g g s I I I 1 i j I I assess 4 roar Europese plannen blijven vaag Wil C.P.N. met Peking aanpappen IB r 1 I j 103e JAARGANG VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 No. 78 De vlieger ging niet op IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM omgeving a s SchietrustopTerschelling Gouden filmpjes c o o o c o o c o c o o o o 5 o o o o o o o c o o o c o o o 9 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Het weer in onze B 1 1 -1 iv 37 Neutrale top. V’apens. Angst. PYT De M. L. F. J ongerenorganisat ies. Konlng Karei van Roemenië overleden. P.S.P.-congres. Versnelling. Explosie. C. P. N. >OOOOOOOOOOOOQOOOOQ( >OÖOÖ.OOQOOO( OOOO] Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Wederom herhaalde minister Luns, dat er voor de Engelse verkiezingen niets mag worden gedaan, maar wanneer er op de 15e oktober een regeringsmeer derheid uit de bus zou komen, die af wijzend tegenover samenwerking met Euoropa zou staan, dan nog, zo be toogde de Nederlandse bewindsman, is dat geen reden om zich maar in de door De Gaulle gewenste richting te bege ven. De Nederlandse eisen voor een po litieke unie Zijn: een democratisering van de gemeenschap door toekenning van grotere bevoegdheden aan het Eu ropese parlement en de voorwaarde, dat geen afbreuk wordt gedaan aan de samenwerking met landen buiten de ge meenschap, bijv, de Ver. Staten. Ove rigens een standpunt, waarmede Er hard zich wel zal kunnen verenigen. President Makarios is nu in Kairo, wat gesterkt door het accoord, dat zijn jeug dige minister van buitenlandse zaken, Kyprianoe, in Moskou heeft weten te sluiten. Russisch luchtdoelgeschut zal worden geleverd. Russische steun in 't verzet tegen militaire bases op ’t eiland is verzekerd. Van het eiland zelf wordt wat verzet gemeld tegen de contacten met Rusland, vooral van de zijde van generaal Grivas, die daardoor weer aan vallen van de aanhangers van Makarios heeft te verduren. Overigens schijnt Rusland Turkije wel wat gerustgesteld te hebben, dat het met die wapens voor Cyprus niet zo’n vaart zal lopen. Een dergelijke matigende invloed van Moskou meent men ook op te merken bij Soekarno, die ook al wapens in Moskou is gaan kopen. In elk geval ver klaarde Soekarno zich in Moskou bereid met de Maleisische Federatie een ge sprek te openen. We zouden het op prijs stellen via de re dactie van B.N. in contact te komen met de heer O. Leverink te Bolsward. Vooruitzichten voor onze omgeving: Nu en dan regen of regenbuien, afgewisseld door opklaringen en winderig. Tot en met zaterdag in een woord dus: wissel vallig. De Terschellingers genieten de laatste dagen van een ongekende rust, omdat de schietoefeningen op de Noordvaarder voorlopig zijn gestaakt. Door het aannemersbedrijf Zeelen wordt namelijk in opdracht van Rijkswater staat, de stulfrug hersteld. Uitgestoven gaten worden gedicht met behulp van buldozers en daarna wordt de gehele duinenrij opnieuw met helm beplant. Er zijn honderdduizenden jonge plantjes voor nodig. De Duitse legers hebben voor meer dan 18 maanden benzine in voorraad. Antwerpen heeft zich aan de Duitsers overgegeven. Theo ging stil overwegen Nu een maand of wat terug Militaire wind is tegen Ze behandelen mij stug Goed, ik red mij op mijn eigen Eén, twee, drie, hoog in de lucht Niemand zag 't kistje opstijgen Ik neem vliegende de vlucht. As men wol, dat in oar swije sil, swij dan earst seis Hij kwam aan op zijn bestemming Ver weg, in een wildvreemd land Nee, het werd geen prijstoekenning Hij is weldra overmand Wil jij terugkomen rakker! Stil, geen praatjes, geen gezeur Autoriteiten zijn wakker Jij was vliegend deserteur Dit gaat ieder perk te buiten Nooit nog zo brutaal gehoord Mars, wij moeten je opsluiten Krijgsraad heeft het laatste woord De marine-vliegtuigmaker Die zijn mening monter gaf Men noemde hem plichtverzaker Op zulk vliegen staat zwaar straf. Theo heeft zich vast bezonnen Ik wedde op ’t verkeerde paard Nu moet ik een jaartje brommen Ik kom pas weer los in maart Liever een ander adresje Hoe haalde ’k het in mijn kop Ik repeteer nu steeds dit lesje Elke vlieger gaat niet op Abonnementsprijs f 2 40 per kwarts»! (bij Tooruitbetaling) Giro 887926 2e week oktober 1911 over de bescheiden verhoging van de steun aan de jonge ontwikkelingslan den. Dr. Vondeling verweet hem, dat hij daarmede toonde onvoldoende be grip te hebben voor de komende klas senstrijd tussen de continenten; tus sen de arme en rijke landen, waarbij China misschien met de arme Afrikaan se landen tegenover het Westen en Rus land zal komen te staan. c o o Beide partijen waren tevreden na het Nederlands-Dultse gesprek, dat de Neder landse minister-president en zijn minister van buitenlandse zaken eind vorige week te Bonn hebben gevoerd met bondskanselier Erhard. Wat er eigenlijk is gezegd, is niet duidelijk geworden. Minister Luns heeft bij zijn terugkeer gezegd, dat Nederland zijn standpunt ten opzichte van de aan Erhard toegeschreven plannen inzake de Europese politieke samenwerking nog niet behoeft te formu leren omdat die plannen nog niet in concreto op tafel liggen. Erhard heeft met zijn Nederlandse gasten toch wel van gedachten gewisseld over hetgeen hij dan wil formuleren en zodra het daarover gaat, krjjgt men de indruk, dat Luns duidelijk heeft gemaakt, dat hij wel wat Europees overleg zou kunnen goedkeu ren, maar dan van een dergelijk los karakter, dat er toch niet van een unie kan worden gesproken. De algemene politieke beschouwingen der Tweede Kamer hebben deze week alle aandacht van het Binnenhof opgeëist. In tegenstelling tot de voorafgaande jaren werden de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1965 gehouden. Niet alleen de Troonrede, maar ook de Miljoenennota stond ter dis cussie. Behalve de fractievoorzitters spraken ook de financiële experts; voor de regering antwoordde niet alleen minister-president Marijnen, maar ook de minis ter van financiën, prof. Witteveen. Harm Anema werd op de Bolletongersden meermalen bezitter van de kampioensprijs. Hier de opname van verleden jaar. Linies burgemeester Mr. J. A. Geukers, geflankeerd door de moeder en het dochtertje van Harm Anema. Per extra tram zijn te Bolsward ca 60 Belgische vluchtelingen gearriveerd. In 't St. Vincentiusgebouw werden ze ont haald. De vrouwen en meisjes slapen in de Kerkstraat in de oude school, de mannen en jongens in het gebouw der stadswerkinrichting. De dorpsomroeper te Arum maakte bij tromslag bekend dat er gelegenheid ge geven werd in de voormalige geref. kerk dekens, kleren enz. te bezorgen ten be hoeve van de Belgische vluchtelingen. Dat betekende, dat de plannen tot be lastingverlaging en vooral het tijd stip van de uitvoering daarvan in het middelpunt van de aandacht ston den. Voor een deel van de Kamer was het een teleurstelling, dat de verlaging wéér is uitgesteld, n.l. tot 1 januari 1966. En de oppositieleider dr. Vonde ling vond, dat de liberale minister van financiën alle reden had om te blozen, daar de belastingen op het ogenblik hoger zijn dan ooit in de afgelopen jaren. Het zwaartepunt van de kritiek der so- De angst, dat een uitbreiding van het aantal kernmogendheden zal leiden tot een verdere verspreiding van het kern wapen, ook over kleinere landen, komt weer naar boven. De Engelse premier heeft in een van zijn jongste verkie- zingsredevoeringen gesproken over een ontwerp-verdrag om de verspreiding van kernwapenen tegen te gaan. Het ontwerp schijnt met Rusland te zijn besproken, maar, zoals met vele van dergelijke dingen, de werkelijke ont wikkeling gaat er langs heen. Alleen de angst blijft over. Oproep no. 2 De machine begint al aardig op toeren te komen! Overal in onze stad, maar ook daarbuiten wordt gesproken over het grote televisie spel op 21 oktober a.s., des avonds omstreeks 21.20 uur te Bols ward. Inmiddels hebben enige verenigingen en ook scholen hun bijeen komsten en lessen, die op die avond zouden worden gehouden, uit gesteld. Ik herhaal nogmaals het parool: houdt de avond van 21 oktober helemaal vrij. De Raad der Wijzen is inmiddels vrijwel samengesteld en legt ver dere contacten. De namen en qualiteiten van de leden van deze Raad worden tot ’t moment van hun naar voren treden geheim ge houden: De eenzame vreemdeling bespionneert onze stad, maar zal zo weinig mogelijk te weten komen! De organisatie voor de practische opdrachten is opgezet en wordt thans uitgewerkt. Als U dezer dagen om medewerking gevraagd wordt, zult U die ongetwijfeld willen geven. Laat niemand op eigen gelegenheid aan het werk gaan, maar wacht tot men zich tot U wendt bij de voorbereidingen. Op de avond van 21 oktober a.s. zal er nog genoeg gelegenheid bestaan voor spontane reacties binnen de dan getrokken organisatorische lijn. Tot zover de stand van zaken voor dit moment. Zodra nadere mededelingen kunnen worden gedaan, hooit U nader. In het algemeen neemt men aan dat de oorlog in het voorjaar zal uitgewoed zijn. Ook van de economische kant wordt nu getracht de Europese vaart te versnel len. Vorige week vrijdag maakte Hall stein, de voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., de voorstel len bekend om de versnelde toepassing van het verdrag van de E.E.G. te hand haven en de douane-une op 1 januari 1967 te voltooien, dat wil zeggen, dat dan alle nog bestaande invoerrechten op industriële produkten binnen de ge meenschap zullen worden afgeschaft. Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward. Overigens bleek het in de c.p.n. ook niet alles pais en vreê te zijn. Integen deel. De voormalig partijbestuurder en „Waarheid”-redacteur Friedl Banich, werd geroyeerd. Lange tijd ging hij door voor de grote theoreticus van de partij. Maar thans werd hem verweten, dat hij de Sovjet Unie te slaafs wilde vol gen. Hij paste dus niet langer in de nieuwe Nederlandse koers, welke de c.p.n. wil volgen; waarin zij prat gaat op zelfstandigheid tegenover de Sovjet Unie. Oppositionele geluiden uit de c.p.n. doen echter vermoeden, dat er ook iets an ders achter steekt. Er is stellig een stroming in de c.p.n., die met Peking wil aanpappen. Tussen die twee stromingen door de pro-Russische en de pro-Chinese tracht partijvoorzitter Paul de Groot blijkbaar te laveren. Al bij al verzwakt de c.p.n. door derge lijke royementen steeds meer. In Kairo zijn maandag regeringsleiders uit de 47 z.g. niet-gebonden ofwel neu trale of neutralistische landen bijeenge komen voor hun tweede topconferentie. De eerste was drie jaren geleden in Belgrado. Behalve de 47 regeringslei ders zijn er nog 10 waarnemers uit 10 landen. Maar wie niet is toegelaten is minister-president Tsjombé van de Kongo. In Afrikaanse kringen bestaan érnstige bezwaren tegen Tsjombé, in wie velen ook nu nog een handlanger van het Westelijke imperialisme zien. Dat is vooral het geval in die landen, waarin socialistische of communistische inzichten sterk zijn. Wat de conferentie verder nog zal opleveren, behalve de uitbanning van Tsjombé, moet nog af gewacht worden. cialistische oppositie richtte zich echter op het feit, dat de regering in haar streven naar belastingverlaging op een aantal hoogst nuttige zaken wil bezui nigen. In dit verband werd de voorgenomen verhoging van de college- en schoolgel den, maar ook het plan tot tolheffing om er de wegenbouw mee te financie ren, becritiseerd. Ook het streven van de. anti-revolutionaire staatssecretaris Bakker om het aantal industriekernen te beperken, vond afkeuring. Veel kreeg minister Luns ook te horen Ook is In Bonn ter sprake gekomen de z.g. M.L.F., de multilaterale kernmacht van de leden van de N.A.V.O., die daar aan willen meedoen. De M.L.F., die de beschikking zou krijgen over opper- vlakteschepen, uitgerust met kemra- ketten, was de Amerikaanse tegenzet tegen de Gaulles onafhankelijke kern wapen, waarvan men vreesde, dat het een te grote aantrekkingskracht op de Europese landen zou hebben en met name op West-Duitsland. Met deze M.L.F. hopen de Amerikanen aan de Europese behoefte aan nucleaire zeg genschap, zo die bestaat, tegemoet te komen. Vooral de West-Duitse regering gevoelde hier om politieke redenen veel voor, terwijl ook Nederland zich, on danks bezwaren niet afzijdig heeft ge houden van de onderhandelingen. De Amerikaanse regering hoopt, dat ’t verdrag over de M.L.F. nog vóór het einde van het jaar zal zijn ondertekend. Enige versnelling in de zaak houdt on getwijfeld verband met het onverwachte bezoek, dat Grewe, de West-Duitse am bassadeur bij de N.A.V.O., aan Was hington heeft gebracht. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (02157) Over het peil van onze ontwikkelings hulp hadden bijna alle jongerenorgani saties van Nederland openlijk hun te leurstelling uitgesproken in een adres aan de Tweede Kamer. Het trok daarbij de aandacht, dat de liberale jongeren organisatie ontbrak. Dit deed de vraag rijzen of de V.D.J.O. het streven der wd naar belastingverlaging soms niet wil de bemoeilijken. Nu is de V.D.J.O. niet aan het wd-standpunt gebonden. Blijk baar speelde in haar midden ook de crl- tiek op de wijze, waarop de ontwikke lingshulp aan de jonge landen plaats heeft, wel een rol. Aan de andere kant stak de jonge voorzitter van het dis trict Zuid-Holland niet onder stoelen of banken, dat hij aan een belastingver laging de voorkeur gaf boven een loons- verh oging. voordat'hij zaterdag j.l. aan de ere-voorzitter van de V. D. J. O., prof. Oud, het woord gaf om te spreken over „het liberalisme en de jongeren”. gezien het vermoedelijk nog wel wat jaartjes zal duren voordat China de beschikking heeft over de transport middelen, maar politiek gezien ver wacht men van een Chinese kernexplo sie een aanzienlijke prestigewinst in de Zuid-Oost-Aziatische landen, waar Ame rika de grootste moeite heeft zijn laat ste beetje invloed te bewaren. In verband met het bezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip van En geland aan Canada, zijn daar uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Foto: „Mounties” en leden van de Canadese Luchtmacht onderzoeken hier alle vervoersmiddelen op de weg naar de hangar van het vliegveld Summer side op het Prins Edward-eiland, waar de vorstelijke bezoekers zouden aan komen. Frans-Canadese nationalisten hebben heel wat dreigementen geuit aan het adres van de hoge gasten. Tezelfdertijd kwam de pacifistisch so cialistische partij te Rotterdam in jaar vergadering bjjeen. Daarbij kwam nog al wat critiek naar voren op de kalme wijze waarop de P.S.P.-fractie in de Tweede Kamer en met name ook op de verwarrende manier, waarop de af tredende partijvoorzitter Slotemaker de Bruine daar optreedt. De humoristische wijze, waarop de com munist Bakker daar soms succesjes oogst, wekte in de P.S.P.-gelederen ken nelijk wel enige jalouzie op, hoewel van andere zijde juist werd betoogd, dat zij zich diende te distanciëren van de re putatie een „communistische” partij te zijn. Fractieleider Lankhorst verklaar de in elk geval met nadruk, dat men van hem niet behoefde te verwachten, dat hij in de Kamer zou gaan schelden: „dat kan ik niet en dat wil ik niet.” Door een naar de Noordzee komende zeer diepe depressie die geheel met kou de lucht was gevuld viel er woensdag, eerder dan was verwacht, een flinke hoeveelheid regen. In Allingawier werd donderdagmorgen 17,9 mm gemeten. Woensdagavond was boven de Noordzee weerlicht te zien, een teken dat er bo ven het nog vrij warme zeewater flinke buien ontstonden. Maandagmiddag waanden we ons nog in de zomer bij een maximum temperatuur van 19,1 gr., hoewel maandagmorgen ’n minimum van 2,6 gr. werd waargeno men en het vlakbij de grond iets had ge vroren. In Groningen werd ’t maandag middag 20 gr., in Brabant 22 gr. In ’59 was het in de wijnmaand op een latere datum nog warmer, op de 10de werd toen bij Bolsward 21,2 gr. afgelezen. In 1921 werd ook op 10 oktober in oost-Brabant een temperatuur van 29 gr. gemeten. Op het Europese continent begint de overgang van zomer naar winter zich nu in snel tempo te voltrekken. In Mos kou viel deze week zelfs al sneeuw. In het Noordzeegebied neemt nu volgens jarenlange waarnemingen het aantal zwaar bewolkte en regenachtige dagen steeds verder toe. Nog enkele neerslagcljfers over septem ber: Oosterlittens 77, Sneek 66, Wijckel 62, Wommels 61, Harlingen 55, Pingjum 54, Arum 51, Folsgare 47 en Gaastmeer 45 mm, normaal voor september is 70 mm. STRENGE BEWAKING VOOR KONINGIN ELIZABETH IN CANADA Enig opzien heeft de mededeling van Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gewekt, dat com munistisch China op het punt stond zich met een kernexplosie bij de groep van kernmogendheden te voegen. Rusk deed deze aankondiging waarschijnlijk met het oog op de verkiezingen van 3 november. Zou vóór die tijd een Chinese kernexplosie zijn waargenomen, dan zou senator Goldwater ongetwijfeld van de schrik bij de Amerikanen gebruik hebben kunnen maken om de regering te verwijten niet op haar hoede te zijn. Ooor deze waarschuwing bereikt Rusk twee dingen; komt de explosie, dan is de schrik van de gewaarschuwde Amerikanen des te geringer; bovendien blijkt dan, dat de Amerikaanse rege ring voortreffelijk op de hoogte is, het geen ook vertrouwen wekt. Komt de explosie niet, dan denkt niemand meer aan Rusks verklaring. Men had 1 oktober als datum van de explosie verwacht om de viering van de vijftiende verjaardag van de Chinese volksrepubliek luister bij te zetten, maar de Chinezen hebben het met optochten moeten stellen. Militair gevaarlijk zou de situatie door een kernexplosie wel niet worden, aan- Bolswards Nieuwshlat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeél. Hwat hat r- BS r>- I - r - - -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1