BOLLETONGERSDEI DIT JAAR GROOTS OPGEZET Bolsward goed voorbereid op NCRV-quiz Bolletongersdei 1964 I 2NNSS i Gemeente moet op kop staan Als het weer meewerkt, valt er veel te beleven Bolletongersdei Fan de Mar tiny toer Zilveren filmpjes Vogels sterven door giftige tarwekorrels STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen iji DINSDAG 13 OKTOBER 1964 103e JAARGANG No. 79 J. s, ■g Plulmveetentoonstelling. tJ» Verloting-. Opening. SN3 Kraampjesmarkt. Vetveeshow. Verscherpte duikboot- en luchtoorlog. WETTERSKIPPEN OP DE HELLING De suikerdistributie Is In volle gang. Zuurkool 1 cent per pond duurder. (Uit: Algemeen Handelsblad) Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Over het 50-jarig jubileum van de pluim- veevereniging heeft U in een afzonder lijk artikel reeds uitvoerig kunnen le zen. Donderdagmorgen 9.30 uur wordt de provinciale jongdierenshow, die in verband met dit jubileum tot en met zaterdag wordt gehouden in de Lam- martsmahal, officieel geopend. Niet alleen de sportfokkers, ook de ge wone liefhebbers zullen hier te kust en te keur kunnen gaan. Bolsward heeft reeds vele pluimveetentoonstellingen ge herbergd, maar deze jubileumtentoon stelling lijkt nu reeds qua Inzendingen en organisatie alle records te zullen bre ken. Wanneer u even tijd heeft moet u niet verzuimen deze tentoonstelling te komen zien. Naast de verschillende W.A.C.-activi- teiten, zoals Braderie, etalagewedstrijd, verloting enz., trekt ook het gedeelte dat door of in samenwerking met de Marktcommissie wordt verzorgd, zeer zeker de aandacht van het publiek. Er is n.l. voor „elck wat wils”. Er biedt zich aan: boerenknecht, 14 jr. Gaarne genegen het melken te leren. Groot Brittannië en Frankrijk hebben 5750, d.i. voor 350 miljoen dollar Ame rikaanse vliegtuigen besteld. Een zending Russisch goud is in Neder landse banken belegd voor event, aan koop van goederen in Amerika. In Baarderadeel is de hooivordering voor militaire doeleinden begonnen. In zijn radiorede heeft president Roose velt nogmaals de nadruk gelegd op de neutraliteits-politiek van Amerika. Een besparing van uw brandstof is een hooikist. Wij leveren u deze reeds voor 2,50. J. C. Vogelzang, Sporthuis „De Magneet” te Bolsward. De heer H. M. Nijk, bedankt als voogd van het algemeen stads-armenhuis. 3e week oktober 1939 Ook zal men paarden op de markt kun nen zien. Zelfs een Beppe, Moeder en Dochter, drie generaties dus. De jong ste is het stamboekveulen Mapke, (fok ker D. Elzinga, Cnossenlaan) dat nog dezelfde dag zal worden verloot. Het grootste deel van de loten is al ge plaatst, de restanten zullen donderdag nog aan de man worden gebracht. De trekking is des avonds tijdens de uit voering in de Doele. De kraampjesmarkt zal ook weer de traditionele attracties bieden. Behalve de normale wekelijkse kramen komen er 30 35 extra marktkooplieden. Een damesjury zal de moeilijke taak hebben hieruit de best verzorgde kra men te vinden. Ondertussen gaan de heren journalisten van de plaatselijke pers en de Friese dagbladpers, dus de mannen van het geschreven woord, hun oor te luisteren leggen hoe de mannen (en vrouwen) van het gesproken woord, n.l. de stand en hoogwerkers het er af zullen bren gen. Op originaliteit en beschaafdheid zal in het bijzonder worden gelet. Yn artikel 138 en 138 fan de Provinsiale Wet hawwe de steaten it foech krige ta- sicht üt to oefenjen op alle wettersteats- wurken, wetterskippen, polders en fean- polders. Hja hawwe it foech foroaringen oan to bringen yn de regleminten, wet terskippen ensfh. op to rjuchtsjen of op to heffen en nije regeleminten foar to skriuwen. De Wet jowt oan de Steaten dizze macht under goedkarring fan de minister en bihaldens birop op de Kroan. Der kin dus gjin twivel wêze oer de juri- dyske kant fan de saek, dy stiet fêst. De steaten lykwols binne in kolleezje, dat om de twa moanner gear komt en Beide jury's zullen verslag uitbrengen in het Raadhuis (Wielinga) om 1 uur. waard dan beschikt elke abonnee dus over twee invulformulieren, zodat ook een huisgenoot of -genoten aan de prijs vraag kan (kunnen) deelnemen. Dat de W.A.C. ook op de volgende da gen nog activiteiten organiseert (bijv, wielerwedstrijd, memoreerden we reeds Men zie ook de aankondigingen elders in dit blad en de raambiljetten. Als de schaduwen ter rust gaan op een bed van vallend blad, hebben we als alle jaren, onze zomer weer gehad Maar tijdens de eerste voorbereidende bijeenkomst waarop de burgemeester, de beiaardier, de bankdirecteur, de dokter, de directrice van de huishoudschool en nog enkele tientallen andere respecta bele Bolswarder ingezetenen aanwezig waren, heeft de strijdlust zich al heel duidelijk geopenbaard en in de komende weken zullen velen in het stadje hun hoofd pijnigen voor het verzinnen van mogelijkheden om zo goed als dat kan voorbereid te zijn. Want als Bolsward Fan dit advys hat nlmmen hinder Lés gans, wurkje fül, tink mear, sprek minder Gjinien bliuwt thus, in elk giet mei Nei dizze fan aids bikende dei Hichtepunt yn elke hjerst Bolletongersdei op syn bést Geane wy léns paed en wel Allegear nei Bolletongersdei Gean wy mei man, frou of bem Om it fette fé to sjen Abonnementsprijs f 2 40 per kwarts»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. Giftige tarwekorrels op enkele akkers hebben in het Limburgse Nieuwenhagen de dood van reeds meer dan duizend vogels veroorzaakt. De in een insekten- bestrijdingsmiddel gedrenkte korrels la gen en liggen nog steeds op twee lande rijen van een boer, die nochtans ontkent giftige tarwe tussen zijn wassende gerst te hebben gestrooid. Het gerechtelijk la boratorium in Den Haag stelt thans een onderzoek naar deze massale vogelver- giftiging in. In afwachting van het re sultaat heeft de plaatselijke controleur van de Vogelwet de landbouwer ge vraagd zijn akkers om te ploegen ten einde een groter sterfte tegen te gaan. Deze weigert dat. Dêr’t de dyk it lén omklammet En de geast fan Fryslan flammet Oer de greide en oer de bou Bliuwe wy de Aid tradysje trou Bolswanls Nieuwsblad Wymbritseradeel. ook maar één van de vragen mist dan zal de eenzame figuur overwinnaar zijn en een maand later de strijd aanbinden met een stad van 25.000 inwoners. Heeft hij ook dan geluk dan zal hij het nog tegen steden van 40.000 en 55.000 inwoners mogen proberen. Hij verdient per inwoner een cent. In Bolsward zal hij het bij een overwinning tot ten hoog ste f 100,brengen, maar daarna wor den de bedragen snel groter. Verliest hij daarentegen de eerste keer dan zal Bols ward niet alleen de zilveren overwin- ningstrofee verdiend hebben maar ook een bedrag van f 1000 voor een liefdadig doel krijgen. De stad zal dan de eenzame figuur (die toch niet zo eenzaam is, want hij mag tweehonderd supporters- raadgevers mee naar de studio nemen) een cadeau dat representatief is voor de gemeente als troostprijs schenken. En bovendien mag Zierikzee dan de revan che nemen door een maand later als tweede in deze quiz een gooi naar de zilveren trofee te doen. Maar voorlopig is de aandacht gevestigd op Bolsward. Dick van Bommel zei donderdagavond: „Deze stad is er nu net geschikt voor. Een prachtig stadhuis, een historische raadszaal, waarin je mooie opnamen kunt maken, een plein in de onmiddel lijke nabijheid en een bevolking waar van je nu al merkt dat ze van harte meedoet.” En burgemeester Mr. J. A. Geukers, die al ernstig peinst over de samenstelling van de raad van wijzen (waarvan Tanja Koen de gastvrouw zal zijn) zegt: „Wat mij het meest aantrek kelijk lijkt is dat de gemeente eens een keer helemaal op zijn kop komt te staan. Ons improvisatievermogen zal op de proef worden gesteld en ik geloof dat zo’n opdracht het gemeenschapsgevoel sterk zal stimuleren. Mijn collega’s heb ben me al gevraagd: hoe kom je nu weer zo gauw aan zoiets. Wel, dat ligt aan het goede samenspel waarvan we hier in Bolsward wel een beetje de kunst verstaan.” „Ja”, zei Dick van Bommel nog, „ik geloof dat we aan de goede deur hebben geklopt.” Finland blijkt nog steeds niet bereid van zijn grondgebied te offeren. Voorzorgs maatregelen op militair gebied worden voortgezet. Andere activiteiten. Ondertussen heeft de W.A.C. voor tal van andere activiteiten gezorgd, zoals een vrolijke avond op het podium, een muziekparade door de stad, een bra derie en een etalagewedstrijd. Wat deze laatste betreft, wijzen we er op, dat het de bedoeling is het motto (zoals in ons blad gepubliceerdte raden van een aantal etalages. We hebben hier en daar eens een kijkje genomen en er zijn alleraardigste vondsten bij, geïn spireerd op een boeketitel, spreekwoord algemeen gezegde of ander onderwerp. Natuurlijk vergeet u niet ook aan de Bolletongersdeiprijsvraag van dit blad mee te doen. Wegens een paar druk- feutjes (bijv, in de eerste regel stond Jelle, hetgeen natuurlijk Jolle. moest zijn) wordt de prijsvraag vandaag her plaatst. Heeft u de vorige krant be- De eigenlijke Bolletongersdei is met de opening van deze tentoonstelling welis waar reeds ingeluid, toch zal er na af loop, n.l. om 10 uur, het traditionele sa menzijn plaats vinden in het stadhuis, waar de jury’s van verschillende evene menten hun richtlijnen zullen krijgen en burgemeester Mr. J. A. Geukers, met een enkel woord de Bolletongersdei zal openen. De Friese stad Bolsward bereidt zich voor op de NCRV-televislequiz „Een tegen allen”, die op 21 oktober zjjn première beleeft.. Een eenzame man (of vrouw) uit Zierikzee, zo heeft Dick van Bommel de vorige week in de raadszaal van het his torische Bolswarder stadhuis bekendgemaakt, zal proberen de tien vragen en op drachten zo moeilijk te maken dat 10.000 Ingezetenen van de stad ze niet kunnen beantwoorden of volbrengen. Donderdag 15 oktober a.s., vieren wjj weer als Inwoners van Bols ward tesamen met de boerenstand uit wijde omgeving het traditio nele feest van „Bolletongersdei. De verwachtingen zijn hooggespannen. Marktcommissie en W.A.C. hebben, dacht ik, voor een zeer aantrekkelijk programma gezorgd, dat vele gasten zal trekken. Zelfs heeft de actieve plaatselijke middenstand via de W.A.C. er voor gezorgd, dat ook op de dagen rondom Bolletongersdei een aantrekkelijk programma kan worden georganiseerd. Daarom, inwoners van Bolsward, steekt de vlaggen uit op deze dagen en ontvang uw gasten feestelijk. Vrienden-gasten uit de boerenstand, weest hartelijk welkom op deze ontmoetingsdag tussen stad en platteland. Rlngrjjderjj. Op datzelfde moment zal de ringrijderij zowel aangespannen als onder de man aanvangen in het circuit Dr. Joost Halbertsmastraat en Joh. Proost- straat. Voor dit onderdeel is een aparte commissie, die reeds Ijverig bezig is ook dit evenement voor te bereiden. De vetveeshow is dan echter reeds in volle gang, want om 9 uur moeten alle dieren voor de keuring gereed staan. Leek de deelname aanvankelijk niet groot, reeds nu kan gezegd worden, dat Bolsward nog nimmer zoveel deelnemen de slagers en veehandelaren vet vee heeft zien aanvoeren als donderdag 't geval zal zijn. De keurmeesters, de heren Van der Ploeg van Menaldum, Sixma te Roordahuizum, Stienstra van Sneek en Uilkema van Grouw krijgen zeker geen gemakkelijke taak. Leek er de laatste jaren de tendens aan wezig, dat de vetveeshow een onderonsje It docht lykwols bliken, dat dizze saek op pompier en yn rapporten gans mak- liker is as yn de praktyk. Mei in va riant op de titel fan it boekje fan Ds. Kalma: „Doarpen wolle libje” soe men sizze kinne: wetterskippen en polders wolle libje. It hat altyd sa west. Men hat fakentiids in hüd fol wurk forset om it eigen wetterskip yn goede steat to bringen, net to djür en to wurkjen en seis folie op to rédden. Men is wiis mei eigen en sjocht der heech (to heech) by op. As der dêr- om praten wurdt oer konsintraesje, dan stekke hiel hwat yngelannen de earen yn ’e hichte en komme twa dingen daliks nei foaren. Alderearst de freze, dat it nou folie djürder wurde sil en twad, dat men dan seis neat mear to sizzen hawwe sil. Sa as men eartiids fan de Drintse boer sei, dat hy it net langer mear fortroude, as hy fan hüs üt de skoarstien fan it fabryk net mear sjen koe, sa is ek mannich Fryske boer wan- leauwich en net rêstich as hy heart fan greate wetterskippen. Nou haw ik niis al sein, dat de Wet yn dizzen net mijen is. Mei de Wet yn de hén kin der op dit geniet frijwol alles barre en soe mei ien regiemint hiel Fryslan ünder ien bistjür brocht wurde kinne. Mar der binne wich tige redenen om it net lans dy wei to dwaen. Hwant soe it mei dizze need- saeklike oanpassing oan de nije tiid op in twingen gean, dan moat men freze, dat it net in goede saek wurdt. De Fryske boer kin troch oerliz en argu- minten woun wurde, mar tsjin it sin twinge lit hy him mar min. Dizze reali teit makket dit wurk foar Deputearre Steaten ta in hjit hangiisder. De tiden twinge ta opsjitten en de matearje fre- get geduld en omtinken. Dizze wike moatte de Steaten in ütspraek dwaen oer it gefal: Amelan, hwert twa wetter skippen binne. It iene yn Nes-Buren en it oare yn Ballum-Hollum. G.S., wolle dy twa bymekoar ha, mar hja binne der net yn slagge lans de mlnlike wei. Nou hawwe hja de dyk- graef en de folmachten fan it iene wet terskip üntslein en stelle oan de steaten foar om büten de yngelannen fan dit wetterskip om in nij bistjür, in nije se- kretaris-üntfanger en opsichter to binea- men. It heale ellén (Ballum-Hollum) wol hjir neat fan witte en set de hoar- nen yn ’e wal. It is maklik om üt de fierte hjir in oardiel oer to jaen, mar oft dit billik is, is wer in oare fraech. Hwa’t Underlining hat fan de mentali teit fan de eilanners en wit hoe sterk it isolemint fan de fêste wél it eachweid forlytset en de Amelanner saken for- greatet, hwa wit hoe apart it normbisef fan de eilanners is en hoe sterk hja bin ne yn sabotaezje en sabeare-boartsjen as de twang fan de fêste wél komt, sil diz ze üntwikkeling slim yn ’e wel wêze. Hwant it sprekwurd dat men mei ün- willige hounen min hazzen fanget, is lang net sterk genóch om oan to jaen, hoe slim it wêze sil om mei Onwillige eilanners ta goede saken to kommen. It wurdt foar de Steaten dizze wike net maklik om ta in bislüt to kommen, dat har nei it sin is. Hwant it machtswapen hat net ien, mar twa skerpe kanten. Dêrom moat it tige hoeden brükt wurde. Tj. de J. zou worden van enkele massaal inzen dende deelnemers, die meteen alle of althans een leeuwenaandeel van de prij zen voor zich opeisten, dit jaar is er een grote deelname van de zijde van diverse slagers en handelaren. Zo staat het nu al vast dat er vetvee wordt ingezonden door de heren Koop- mans van Sneek, A. de Witte van Wons, A. Reitsma van Wommels, J. Hiemstra van Goutum, W. Zijlstra van Bolsward, M. J. Kingma van Rien, slagerij de Boer van Wons, Jan J. Reitsma van Allinga- wier, KI. Kooistra van Exmorra, A. P. Haytema van Workum, Harm An erna van Bolsward, Y. Anema (slager in spé) eveneens uit Bolsward, Th. Jonkman van Ytens, D. Koldijk van Huins, Gebr. Jorna van Wijtgaard, Slagerij Blom van Workum en slagerij Hoekstra van Blauwhuis. Er wordt weer gekeurd in de rubrieken zwart en rood, maar er zal slechts één algemene kampioen worden aangewezen. De prijsuitdeling is om 12 uur. Aangifte is nog mogelijk. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Feestavond. Vanaf dinsdag zal de plaatsbespreking in de Doele worden geopend van de feestavond, die donderdagavond om acht uur de Bolletongersdei zal besluiten. Het Fryslén-toaniel komt met de pre mière voor Bolsward van „De oare frou”, een stuk dat zeer goede recen sies ontving. Wie verleden jaar „De Heidepyk” van dit gezelschap heeft ge zien, weet, dat hier een aantal zeer goede spelers voor de voetlichten zullen treden. Wie verzekerd wil zijn van een (goede) plaats adviseren wij zich tijdig van kaarten te voorzien. de deistige wurksumheden en tarieding fan de ütstellen wurdt dien fan it kol leezje fan Deputearre Steaten, dêrby holpen troch de fjirde ófdleling fan de Provinsiale Griffy en de provinsiale wet- tersteat ünder lieding fan Ir. H. Zand- voort. It wichtige wurk, hwat op dizze wize syn wetlik ramt krige hat, omfiemet likegoed de sédlken, de kanalen, de slü- zen, de gemalen as wol de ynrjochting, forbettering en it goed funktionearen fan de bisteande wetterskippen, polders, feanpolders ensfh. En dat is yn üs tiid net sa ienféldich. Hwant likegoed as mei oare histoarysk groeide foarmen is ek hjir de nije tiid mei nije easken oan- setten kaem en wurde de bisteande bi- stjürslichemen ünder skot nomd. Dêr- foar is ek wol reden. Hwant sjocht men de Prov. Almanak der op nei, dan fynt men mear as fyf- tich bledsiden mei nammen en omskriu- wing fan de hünderten polders en wet terskippen, dy’t hjoed de dei jit bisteane En al dy slim forsplintere bistjürs- lichems hawwe har eigen bilangen en har eigen tasicht en omtinken. Binam- men de ruilforkavelingen makken it düdlik, dat dit histoaryske patroan ün- geskikt is foar in goed bihear en in ef- fektyf tasicht en inkelde jierren lyn is dêrom in plan opsetten om geleidelik wei to kommen ta in lyts tal fikse wet terskippen, hwerby oan bistjüren en ambtners hegere easken to stellen wie- nen en in folk efficiënter wurkwize bl- rikt wurde kin. Dêrmei binne de kolleezjes en ambtners nou in jier as hwat oan ’e gong. Hwat hat Qa.be Skroar Verschillende omstandigheden dragen er toe bij, dat de Bolletongersdei 1964 een zeer bijzondere hoopt te worden. Wanneer het weer geen roet in het eten gooit, kan het een onvergefelijke hoogtijdag worden. De W.A.C. heeft de Bolle tongersdei zelfs aangegrepen om er een soort winkelweek omheen te bouwen, die woensdagavond reeds begint en tal van attracties biedt. De Bolletongersdei zelf krijgt een bijzonder cachet door de grote jubileumtentoonstelling van de pluimveehouders en de grote deelname aan de vetveeshow. De ringrijderij zal er ’s middags voor zorgen, dat er ook in die uren wat is te bieden, dat in de belangstelling staat van jong en oud. HERFST 1964

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1