Engelse verkiezingen zorgen voor spanning Kabinet-Marijnen doorstond vuurproef W' J* Oppositie wint in België Motie Smallenbroek aangenomen ate Skroar Ijl Hwat bringt üs de R.O.N.O. Gouden filmpjes Friesland nog half miljoen VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIHIIIHliilH Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p to sizzen ii f 1 W OW» Bolswards Nieuwsblad No. 80 103e JAARGANG LUNCHPAUZE Strijdpunten. PIET? Niet-gebondcn. Ontwikkelingshulp. Loonpolitiek. 9 Indien de voorgenomen belastingverlaging niet op 1 juli a.s. ingaat, zou liet kabinet-Marijnen wel eens moeilijkheden kunnen ondervinden bij de Invoering van het weggeld ol de verhoging van de collegelden. De k.v.p., die tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen zelfs voor invoering van de belastingverla ging per 1 januari a-s. pleitte, heeft dat het ministerie en speciaal de liberale minister van financiën duidelijk te verstaan gegeven. Vooral het eerste pogen de belastingverlaging per 1 januari a.s. zette kwaad bloed bij ’s ministers geestverwanten in de v.v.d. De liberalen hadden het gevoel, dat de fractieleider der k.v.p., drs. Schmelzer, van minister Witteveen iets verlangde, dat deze tegen over de Europese commissie, die hem bij herhaling op het inflatiegevaar heeft gewezen, ónmogelijk zou kunnen verantwoorden. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Tussen schrijven en lezen van dit artikel vallen de Engelse verkiezingen op donderdag 15 oktober, waarvan de uitslag met meer spanning wordt tegemoet gezien dan bij vorige gelegenheden, want de leans is nu vrjj groot, dat Labour, dat sinds 1951 in de oppositie is geweest, de meerderheid zal behalen, hoewel toch de conservatieven niet geheel kansloos zijn. Diverse bureaus van opinie onderzoek hebben zich met de verkiezingen bezig gehouden en één ervan, het bekende Gallup-instituut, heeft de afgelopen week een meerderheid voor Labour van 6 pet. aangewezen. DE VLUCHT VAN DE .VOSKHOD’ Dit is een van de opnamen, die maan dag zijn gemaakt in het Russische ruimteschip „Voskhod”, terwijl het in een baan om de aarde was, Op de. foto is links de commandant, kolonel Wla dimir Komarov, en rechts de geleerde Konstantin Feoktistov te onderschei den. Oppositie wint in België. Bij een bouwwerk In Bad Vilbel, Hes sen, kan men de arbeiders in de lunch pauze zien sporten. Het aannemings bedrijf heeft verschillende toestellen aangeschaft, waarop of waarmee de werklieden kunnen ontspannen. Of de ze ontspannende inspanning de pro- duktiviteit in de middaguren bevor dert dan wel belemmert, is nog niet met zekerheid te zeggen. Vorige week hebben wij gemeld, dat Tsjombé, de Kongolese minister-presi dent, niet werd toegelaten tot de con ferentie van de niet-gebonden landen in Kaïro. Eerst mocht hij zelfs niet lan den in Kaïro, maar toen hij er eenmaal toch was, heeft de Egyptische regering hem als een soort gevangene behan deld. Op de conferentie is hij niet ge weest, hij heeft de hoofdfiguren slechts op het televisiescherm kunnen gade slaan. Dat waren voornamelijk Nasser, Tito, Sjastri, de Indiase premier en Su karno. Uit de redevoeringen van deze figuren bleek heel wat tegenstelling. Sukarno bijv, baseerde zich geheel op de strijd tegen het kolonialisme, dat in de Engelse vorm de kop nog hooghoudt in Maleisië, dat derhalve door Indone sië moet worden vernietigd. De andere sprekers waren bepaald rus tiger en legden de nadruk op de vreed zame coëxistentie. Verder wordt er het gebruikelijke beroep op de grote mo gendheden gedaan over te gaan tot al gemene en algehele ontwapening. Wel neemt de conferentie stelling tegen de Drie man in de ruimte. om het sociale minimum der Algemene Ouderdomsvoorziening op te trekken, pijnlijk zullen gevoelen. Hij verweet mi nister Veldkamp onvoldoende gevoel te hebben voor de collectieve verantwoor delijkheid der ministers, hetgeen bij dezen kwaad bloed zette. Aan de andere kant berispte hij de libe ralen voor hun houding in het REM- debat. Hij liet er geen twijfel over be staan, dat hij geen waardering had voor hun gesmaal op de zuilen. In Wymbritseradeel en Bolsward honden opgekocht, die zullen worden afgericht in het Nederlandse leger. Het aantal krijgsgevangenen bij Antwer pen wordt op 28.000 geraamd. De Belgische regering heeft zich naar Frankrijk begeven. Koning Albert blijft aan het hoofd van het leger. De boer, dat is onbetwist Al eeuwenlang verstaan Maar, wordt de boer gemist De heer gaat naar de maan. 3e week oktober 1914 i schrale pret s toch gelegd? het nooit op toe een gevecht j in geklaag niet gezond veel te laag het onrecht an de kaak jet het slecht il in gestaak houd je taai zet je schrap uigt straks Parijs heren krap saam de prijs werd een feit g, minder fraai? im niet in zicht star verzet yn boeken goed selskip sykje Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Teief. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2333 (05157) Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. THSDEI 20 OKTOBER 1964 19.2020.00 üre: Fryske ütstjüring Stikelstekke In program hweryn ’t guon fan üs meiwurkers faek(s) stikeljendewei kommentaer leverje op aktuele Fryske feiten. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Slag aan de IJzer woedt in hevigheid voort. verstaan, dat de omstreden 4 voor de regering niet meer dan een werkhy pothese is. Vergeleken bij de Algemene Politieke Beschouwingen staken de Kamerdebat ten deze week wat kalm af. De Eerste Kamer behandelde de nieuwe zieken fondswet: de Tweede Kamer behandel de een groot aantal, nogal technische, zaken, zoals de uitverkoopwet e.d. De nadruk viel op de openbare commissie vergaderingen, waarin de pleno-behan- deling van de begrotingen van econo mische en binnenlandse zaken werd voorbereid. Daarbij kwamen de Pier- prijs, het regionaal industrialisatiebeleidt de benoeming van vrouwelijke burge meesters in Leersum en Geldermalsen, maar ook de Bijlmermeerkwestie aan de orde. Belangrijke punten, welke zeer de aandacht trokken, maar waarover in een openbare commissie geen beslis singen kunnen vallen; die zijn aan de Tweede Kamer in pleno voorbehouden; Tot voor kort maakten de conserva tieven zich weinig zorgen, vooral niet toen bleek, dat Labour de grote voor sprong, die het vorige zomer had ge kregen enkele weken geleden bijna ge heel verspeeld bleek te hebben. De con servatieven vertrouwden er als vorige keren op, dat hun rustige campagne met de nadruk op de bereikte welvaart de kiezers in hun hokje zou drijven. Labour concentreerde zich vooral op de economische situatie, die niet zo goed is als in de meeste landen op het vas teland. De economische groei blijft ach ter, derhalve betoogt Labour, dat de overheid moet stimuleren en plannen om de noodzakelijke groei te krijgen. Sir Alec Douglas-Home, de minister president, heeft getracht van het on afhankelijke kernwapen het centrale punt te maken, in de hoop, dat een na tionalistisch gezind publiek, beangst door de kandidatuur van Goldwater in de Ver. Staten, tegen Labour zou stem- Brugge werd 14, Ostende 15 oktober door de Duitsers bezet. Nu even verkiezingen, waarvan de uit slag al wel bekend is: die van de Bel gische gemeenteraden. Hierbij hebben de oppositie-partijen flinke winst ge boekt ten koste van de katholieken en de socialisten, die in Brussel de rege ring vormen. De liberalen hebben vooral in de steden en met name Brussel forse winst geboekt, hetgeen voor een deel te verklaren valt uit het verzet van de stadsbevolking tegen de taalwetten. Op het Vlaamse land heeft vooral de nationalistisch getinte Volksunie zetels gewonnen, terwijl in Wallonië de socia listen stemmen hebben moeten afstaan aan de communisten. koloniale politiek van Portugal en de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Dit is evenmin nieuw en ligt bovendien op een geheel ander vlak dan de poli tiek van confrontatie van Sukarno. Opmerkelijk is dat Sjastri er niet in is geslaagd zijn medeconferentiegangers ertoe te bewegen de houding van China in het grensgeschil met India te veroor delen. Op de kalverenmarkt te Bolsward be droeg de aanvoer ongeveer 400. De no tering bedroeg f 50,-f 60, Friesland krijgt uit het Provinciefonds nog een extra verhoging van bijna een half miljoen, n.l. f 488.000. De belasting opbrengsten van het rijk, waarin het Provinciefonds voor ongeveer 0.8 pro cent participeert, worden voor 1964 na der geraamd op 13.488 miljoen gulden. Als gevolg van deze nieuwe belasting raming en de verhoging van ’t aandeel- percentage i.v.m. de door provincies aan het Algem. Burgerlijk Pensioenfonds te betalen pensioenpremie zullen de midde len van het Provinciefonds stijgen tot ruim 108 miljoen. De minister van Bin nenlandse Zaken, Mr. E. H. Toxopeus, heeft daarom de uitkeringen bij wijze van voorschotten andermaal verhoogd. Pompidou denkt, treedt aan Ik scoor secuur een doel Wij zullen ze verslaan, Ik blijf vast op mijn stoel Ik heb de meerderheid Supporters in ’t gelid Meestal delft in de strijd De boer het onderspit. De eensgezindheid tussen de regerings partijen, die bij het REM-debat door de afval der liberalen al enigszins had ge leden, verbeterde hierdoor uiteraard niet. De anti-revolutionaire fractieleider Smallenbroek stookte het vuurtje nog wat op. Aan de ene kant wees hij er op, dat, nu de belastingverlaging per 1 januari a.s. niet doorgaat, velen de ver hoging der premies, welke nodig zal zijn Toch betekenden deze uitvallen niet, dat het bestaan van het kabinet-Ma rijnen ernstig in gevaar verkeerde. Slechts op één punt traden de regerings partijen handelend op. Zij namen een motie-Smallenbroek aan, waarin op een belangrijke verhoging van de hulp aan de minder-ontwikkelde landen, met na me in de jaren 1966-’67 werd aange drongen. Weliswaar stipuleerde de libe rale fractieleider, mr. Geertsema, dat deze verhoging niet ten laste van de voorgenomen belastingverlaging mag gaan dat wil zeggen, dat hier bezui nigingen op andere punten tegenover dienen te staan. Maar de regeringscom- binatie stemde eensgezind een motie van de socialistische oppositieleider Vonde ling af, waarin de belangrijke verho ging reeds in het jaar 1965 werd ver langd. Tijdens het debat speelde de loonpolitiek nog maar een bescheiden rol. Het wach ten is op het advies van de Sociaal Economische Raad. De regeringspartijen konden echter wel begrip opbrengen voor het regeringsstandpunt, dat mati ging geboden is. Juist in plaats daar van verlangde de k.v.p. belastingverla ging. De v.v.d. stelde zich op het stand punt, dat, nu de belastingverlaging is uitgesteld, er ook in het loonpeil geen wijzigingen moeten plaats hebben. De gezamenlijke vakbeweging gaf ech ter in een openbare brief aan de Twee de Kamer te verstaan, dat zij de door de regering geraamde loonruimte van 4 niet passend vond bij de huidige krapte op de arbeidsmarkt. Op een soortgelijk standpunt stelden zich de p.v.d.a., p.s.p. en c.p.n., die een loon stop tijdens de Kamerdebatten als iets onmogelijks afschilderden. Minister-president Marijnen ging op de brief der vakbeweging tijdens het Ka merdebat niet in. Maa” hij gaf wel te Andere bureaus behaalden niet de 3.5 pet. meerderheid die volgens de er varing nodig is, wil Labour gelijk spe len met de conservatieven, die bevoor deeld worden door een geringere con centratie van hun stemmen in de dis tricten. Engeland kent het districten stelsel en het kan gebeuren, dat een kandidaat met 80 of 90 pct. van het aantal stemmen wint, terwijl een an der de volle buit binnensleept met 51 pet. van1 het aantal stemmen. De 49 pct. van de tegenstander zijn verloren en zo heeft Labour meestal meer verloren stemmen dan de conservatieven. Politieke commentatoren houden zeer sterk rekening met een socialistische overwinning en dat doet ook de beurs die vorige week vrijdag sterk is terug gelopen, en dat doen ook de vele En- gelsen, die graag een gokje wagen. Er wordt de laatste dagen bijzonder veel geld ingezet op Labour. Op het gebied van de ruimtevaart is Rusland er in geslaagd zjjn voorsprong te behouden. Maandagmorgen is een ruimteschip gelanceerd met drie man aan boord; een vlieger, een arts en een fysicus. Amerika heeft het plan begin volgend jaaar een ruimttevaartuig met twee man in een baan om de aarde te brengen. Pas enkele jaren later kan de Amerikaanse Apollo met drie man de lucht in, de Apollo, die ook bestemd is voor een tocht naar de maan. De bedoelingen van de reis van de drie Russen is in de eerste plaats proeven te nemen met het ruimteschip, dat dor de bemanning zelf kan worden be stuurd; in de tweede plaats om na te gaan hoe een aantal specialisten op een ruimtevaart kan samenwerken; in de derde plaats het verrichten van weten schappelijk werk in de ruimte en ten slotte de bestudering van de invloed van de ruimtevaart op het menselijk lichaam. men, omdat Labour tegen het onafhan kelijke kernwapen is en dat misschien zelfs wel overboord wil gooien. De al gemene indruk is, dat deze problemen het grote publiek niet bijzonder raken. Daar komt nog bij, dat enkele conser vatieve leiders op kritieke ogenblikken blunders hebben gemaakt. Het is bij de vele verkiezingsvergaderingen gewoon te, dat politieke tegenstanders interum- peren, waarop de kandidaat dan met een elegante draai de lachers op zijn hand moet zien te krijgen. In het geval van Sir Alec bleken deze vrij goedmoedige „hecklers” roerige jongelieden te zijn, die de premier niet aan het woord lieten komen. Dit on dermijnde ongetwijfeld zijn gezag wat en het werd er niet beter op toen hij insinueerde, dat Labour deze verstorin gen organiseerde. Een andere partijlei der, Quintin Hogg, gevraagd naar de kwestie Profumo, viel uit, dat men daarover zou kunnen spreken, indien er op de voorste socialistische banken in het Lagerhuis geen echtbrekers zaten. Hij bedoelde het niet zo kwaad, maar de publieke schade was gedaan. Een andere factor is ongetwijfeld, dat meer mensen uit de middenklasse dan sinds de oorlog het geval is geweest, de weg naar de Labourpartij hebben gevonden, zoals een opinie-onderzoek heeft uitgewezen. Labour wordt op ’t ogenblik dus minder als een arbeiders partij gevoeld, terwijl de conservatieven zich de betiteling van de party van de rijken op de hals hebben gehaald door een belastingpolitiek, die een prikkel voor geldverdienen moest inhouden, hetgeen meestal neerkomt op een belo ning voor degenen die het al hebben verdiend. Uitvoerverbod van aardappelen. Der gelijke maatregelen zullen nog worden genomen ten opzichte van boter, kaas en varkensvlees. Hwat bat WW -i KM

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1