Zal Bolsward Zoek Uw voordeel winnen Fan de Martinytoer Spar je Zilveren filmpjes üs hjoed p to sizzen Hwat hat Qabe Skroar DINSDAG 20 OKTOBER 1964 e STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 103e JAARGANG No. 81 4 Wymbritseradeel. DE ENGELSE VERKIEZINGEN Een tegen allen’ de spits PYT Wanneer het vee opstallen? De voedering van het vee Tracht vooral bij deze vrij gunstige voer en Luchtgevechten boven België Advertentieprijs: 15 Cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel Uriel Contractprijzen op aanvraag Der wurdt fortsjlnne Dêrom, wy nimme Nou it bislüt Hwat efterüt Oan ’e kant to lizzen Wy hearden sizzen Troch de ülderein It stimt optein Lit üs net skoarje Om ier to spar jen De sulverfloat Nimt in fikse skoat It leit letter oars licht Wurde wy toarstich Dan fine wy, ryp In apel togryp Sparjen héldt wearde Lokkich dy’t ’t learde HWERT IT GEWELT BIGJINT, HALDT IT RJUCHT OP Met de beste herinneringen aan deze wtUcperiode zal toch zeker binnen af zienbare tijd de stalperiode een feit zijn. Het is een zomer geweest, waarin zowel de beweiding als de voederwinning goed aan hun trekken konden komen. De Vredesinitiatief van Koningin Wilhel mina en Koning Leopold. Wegens verscherping van de interna tionale verhouding zijn de periodieke verloven ingetrokken. Het wapen-émbargo door Amerika op geheven. Hitler kondigt een offensief in het Wes ten aan. Forfeling wurdt men wurger fan as wurkjen Der wurdt fortsjinne It jild moat rinne Utjaen jowt pret Mij is dus net Wy sill’ ’m reitsje Echt wille meitsje De wolfeartssteat Hat it üs leard Earst rynsk ynbarre Dan potfortarre byskikke, froulju? De gountsjes rólje It kin net op It is feest, non stop Dy stive stelten Slim taci to melken Fine noait in faem ’t Is niks gedaen Altyd thüs sitte Lit 't sulver sjitte De greate bern Wolle yn ’t waer sjen 4e week oktober 1939 Abonnementsprij» f 2 40 per kwartz»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 „Ik zag voorpro- Goed voeren Is belangrijk. Goed voeren heeft zeker een gunstige in vloed op de melkproduktie, terwijl de kosten tot de meest noodzakelijke blij ven beperkt. Dit laatste is zeker goed, temeer nu de voerkosten de afgelopen jaren een ongunstig verloop hebben ge had. De Engelse labourleider Harold Wilson maakt een overwinningsgebaar, nadat hij in zijn eigen kiesdistrict Iluyton met grote meerderheid de conservatieve tegenstander heeft verslagen hebben daarom gauw een persdienst in het leven geroepen. Bolsward is ook al gewend aan radio- en televisie-evene- menten. We hebben hier een Vossejacht gehad en stad en bevolking hebben mo del gestaan in het t.v.-programma „In één geest”, omdat de bevolking met zijn godsdienstige en politieke groeperingen een afspiegeling van het Nederlandse volk is. Als de mensen op de 21ste nu maar niet in huis bij het televisietoestel blijven zitten om het programma te vol gen. Iedereen moet meehelpen, wan neer dat nodig is.” „Heeft U al enig idee wat U met de prijs van f 1000,gaat doen, als Bols ward wint?” zo luidde de laatste vraag van de K.R.O.-reporter. „Geen idee, maar dat is van latere zorg. Eerst ’t spel en dat is trouwens de hoofdzaak,” aldus het enthousiaste ant woord. Ga niet ten koste van de conditie en de produktie de wedeperiode nodeloos lang maken. De dieren tijdig 's-nachts opstal len en bijvoederen met eigen ruwvoer kan een belangrijk voordeel opleveren. Ook de kalveren en de vroeg afkalven de pinken vragen sterk de aandacht wat het tijdig stallen betreft. Bedenk dat één en ander de huidige melkproduktie maar ook de komende winterproduktie guns tig kan beïnvloeden. Het Brabantse motorschip Spes. Salutis op weg naar Bolsward op het Vrouwen zand gelopen. faren troch to silen. It earste is, dat men net stean bliuwe kin foar opposysje dy’t allinnich fuortkomt üt ünwil, baes bliuwe wolle yn eigen hüs of to heech opsjen by it eigen forban en de eigen posysje. Dizze wjerstannen kinne lyk- wols tige sterk wêze en it wurk slim üntankber meitsje, mar hja meije gjin oarsaek wêze om tobek to gean. It oare gefaer is, dat men towille fan de kon- sintraesje bipaelde rjuchten en reële oanspraken tofolle oan 'e kant skout omt men dizze yn it greatere gehiel to lêstich en to yngewikkeld fynt of omt men allinnich op dy wize in bipaelde groep meikrije kin. In soarte fan oppor tunisme dus om doclis mar ta syn doel to kommen. De matearje, hwert it hjir om giet sit fol fan nuodlike kwestjes en is om de deale net maklik. Ik kin my yntinke, dat de lju, dy’t dit tariede moatte, wol ris oan de ein fan har geduld komme en dan de knopen foars trochkapje wolle, hja witte op it lést, dat de Wet harren greate foech jowt en dat de lju as it hurd om hurd giet dochs bilies jaen moatte. Mar hjir- yn skület ek in great gefaer. Hwant soe de begjinnende konsintraesje net biant- wurdzje oan it rjuchtsgefoel fan de yn- gelannen yn it algemien, dan moat men freze, dat it hoe langer hoe minder bi- gjint to rinnen. It rjucht spilet yn Frys- lén nou ien kear in greate rol en dy’t him dér oan bisündiget, sil it op den dür net oprêdde. De twa konsintraesje-ütstellen, dy’t de Fryske steaten de léste tiid hawn haw we,, hawwe foar dizze saek tige learsum west. It iene ütstel ta konsintraesje fan de fiifdielen-bütendyks en binnendyks Dep. Steaten it bislüt namen dat de op sichter fan de Grieën ek opsichter fan Nes-Buren waerd mar der foaroer de opsichter fan Nes-Buren bineamd waerd ta sekretaris-üntfanger fan belde wet- terskippen, doe namen hja dat net. Hja wegeren de nije man. Dep. Steaten haw we doe it hiele bistjür mei de dykgraef foardroegen foar üntslach en de Kenin- ginne hat harren üntslein. Der sil nou in soarte fan interim-bistjür fan in man as trije foarme wurde en G. S. sette fierder de saek yn kalk en semint. De Grieën hiene 18 folmachten, hja kinne nou fiif krije en Nes-Buren kriget ek fiif. G.S. bineamt de sekretaris-üntfan ger en de opsichter en stelt it reglement fêst. De dykgraef wurdt ek fan Depu- tearre Steaten bineamd as it kin üt de folmachten, mar oars derbüten. As it kin ien op Amelan mar oars ien der büten. It komt winlik yn twa wurden hjir op del, dat G. S. de lieding alhiel yn hannen nomd hawwe en it wetter- skip, dat net meigean wol, oan kant skouwe. Ik mei net sizze, dat it maklik oars op lost wurde koe. Ik wol graech oannim- me, dat G. S. har bést dien hawwe om ta in reedlike oplossing to kommen, mar ik wol sizze, dat ik de gong fan saken tige bitreur. Troch dizze bislissingeh is de kleau tusken beide dielen fan Amelan folie djipper wurden en ik haw tige swak moed, dat dizze opleine en op diz ze wize trochsetten konsintraesje yn it bilang wêze sil fan it eilan Amelén. Dep. Steaten hawwe yn de steaten in oerwinning bihelle, dy’t net allinnich op Amelan party lju swier op ’e mage leit... Tj. de J. conditie en de produktie van het vee zijn over het algemeen goed. Ook de voer- positie is aanmerkelijk beter dan voor gaande jaren. Dit geeft dus aanleiding de komende stalperiode met enig opti misme tegemoet te zien. Dit optimisme zal echter alleen bewaarheid worden, wanneer de boer in zijn gegeven omstan digheden alle mogelijkheden ten volle benut. De volgende punten vragen 'hier bij de aandacht. Hoop voor vreedzame regeling tussen Rusland en Finland. In baai en flanel zijn wij ruim gesor teerd. Fa. Wed. H. Faber. positie het eigen ruwvoer een zo groot mogelijke rol te doen spelen. Hoeveelheid en kwaliteit van het ruw voer hebben natuurlijk invloed op de mogelijkheden hiertoe. Vaststellen van de hoeveelheden en verrichten van ruw- .voederonderzoek op de kwaliteit te le ren kennen Is waardevol. Het op de juiste wijze Inpassen van het eigen- en aangekochte voer heeft veel invloed op de benutting, het effect van het rantsoen. Daarbij moet zeker aan een bepaalde variatie in de voededmiddelen worden gedacht. Bij het eigen ruwvoer is het o.a. zeer belangrijk, dat naast hooi en voor al kuil van de latere sneden ook ruw voer afkomstig van de eerste snede ver strekt wordt. Al te vaak wordt dit niet gedaan, de resultaten zijn dan meestal teleurstellend. Verder is het belangrijk, dat het eiwit- en de zetmeelwaarde in de juiste verhouding worden verstrekt. Kuilhopen, waarvan de schimmel- en/of broeikansen groot zijn, vragen extra aandacht. Zij kunnen met minder risico in de maanden januari en februari ver- voederd worden. krige safolle krityk yn de Steaten, dat it weromnomd is. It twadde, dat op it Amelan spilet, is oannommen troch de ünderlinge fordieldheit fan de fraksjes, mar sinnige hiel folie fan de steate- leden mar min. En dat wie net, omt men dizze konsintraesje net winske, mar de wize hwerop, foun folie krityk. It is foar de takomst tige nijsgjirrich ris de feiten nei to gean, hwant hwat hjir op it heden bard is, kin moarn op in oar plak barre. Graech wol ik lykwols bigjinne mei to sizzen, dat Amelan in tige apart en swier wurkterrein is. It eilan is sünt jier en dei düdlik yn twa dielen spjal- ten. Oan de iene kant: Nes-Buren en oan de oare kant Ballum-Hollum. Tusken dizze twa dielen is net folie geastlike mienskip en rinne djippe forskillen yn mentaliteit. Ballum-Hollum hie syn wetterskip: „De Grieën”, great 1792 ha. towyl Nes-Bu ren syn wetterskip fan deselde namme 1180 h.a. great is. Dêrby kaem, dat it stik sédyk, dat de Grieën yn ünderhald hat, der better ütsjocht as dat fan Nes- Buren en de lésten fan Nes-Buren swier- der binne. De situaesje wie dus sa, dat it greatste en bêst-bihearde wetterskip gearfoege wurde moast mei it lytsere, dat der folie minder foarstie. It seit himsels, dat Nes-Buren de gear- foeging-hiel oars biseach as de Grieën. It earste joech alle meiwurking, it oare woe mar min meiwurkje. Ek noch doe’t Deputearre steaten bilangrike tahizzings diene om de Grieën yn ’e mjitte to kom men. Hja bleauwen spoek sjen en mien- den dat har wetterskip net goed wei komme soe. Dit forset hawwe deputear re steaten net weinimme kinnen. En doe De taek, dy’t de Fryske steaten har de- putearren oplein hawwe mei de need- saek üt to sprekken fan in sterke kon sintraesje fan de hünderten wetterskip- pen en polders ta in stik of tsien of toalve, is net in maklike opjefte. Wy forgunne it nimmen, hwant histoarysk groeide bannen trochbrekke en gear- foegje, dat stuitet uteraerd op sterke wjerstannen. Dat sjocht men by de in- kelde anneksaesje-plannen fan gemeen ten, dat sjocht men ek by de wetter- skippen. By de ütfiering fan dizze swiere taek, sil men bisykje moatte tusken twa ge- Broereplein in Bolsward worden t.v.- camera’s opgesteld, zodat U het hele spel op de voet kunt volgen. Voor de Bolswardse bevolking staan monitors in de straten. Slaagt Bolsward er in tijdig op alle vragen een goed antwoord te geven, dan krijgt de stad de NCRV- televisietrofee en een bedrag van f 1000 voor een liefdadig doel. Slaagt de bevolking er niet in, dan komt de eenling uit Zierikzee de volgen de keer terug en bindt de strijd aan met een stad van 25.000 inwoners. Wint hij weer, dan mag hij het nog eens wa gen met een stad van 40.000 inwoners en eventueel daarna nog eens met één van 55.000 inwoners. Van de verliezende stad ontvangt hij één cent per inwoner. Tien gemeenten hebben zich al bij de N.C.R.V. voor deelname aangemeld. Bolsward maakt zich op voor het heer lijke avondje van 21 oktober. Het gonst van bedrijvigheid in dit oude Hanze- stadje, „want,” zo zegt burgemeester J. A. Geukers goed geluimd en vol op timisme, „we zijn zo langzamerhand vanuit ’t peinsstadium in ’t voorberei- dingsstadium gekomen. Wat er allemaal moet gebeuren, weten we zelf niet pre cies. We kunnen nu eenmaal niet op elke eventuele opdracht die de eenling uit Zierikzee ons zal geven, volledig voorbereid zijn. Maar we houden met veel rekening. Het gaat er om dat we allemaal, maar dan ook allemaal, pa raat zijn. Blijf die avond allen in de stad en maak vrienden en familieleden buiten Bols ward opmerkzaam op deze uitzending. Je weet nooit of zij ons kunnen hel pen^” Hoe zal deze feestelijke strijd met Zie rikzee gestreden worden? Vraag je ’t op de man af aan de bakker, de foto graaf, de melkboer, dan lachen ze flauwtjes, halen de schouders op, sprei den de armen. Niemand weet het, maar iedereen hoopt er het beste van en zal de handen uit de mouwen steken om de opdrachten te volbrengen. De burge meester troost zich met de wetenschap, dat elke opdracht die Bolsward krijgt, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2333 (05157) binnen de beschikbare tijd van 45 minu ten is uit te voeren. ,flk krijg aan het begin van de uitzending een halve mi nuut gelegenheid om Bolsward aan de kijkers voor te stellen,” vertelt burge meester Geukers. „Degenen, die weten dat ik lang van stof ben, hebben me al gezegd,, dat dit de moeilijkste opgave van de avond zal zijn.” De vijf opdrachten (de zogenaamde „doevragen”) worden uitgevoerd voor het stadhuis en op het Broereplein, door de bevolking. „De mensen die mee kun nen en dus mee moeten doen, worden aangewezen. We moeten die avond niet door elkaar heen gaan lopen, want we hebben maar 45 minuten. De wijzen van de raad zijn kerels met veel relaties. Zij nemen nu al contact op met deze re laties, om hen te vragen op de 21ste voor Bolsward paraat te zijn.. De televisiemensen voorspelden ons, dat wij met de „weetvragen” de meeste moeite zullen hebben. Enfin, dat mer-- ken we wel. Als ze ons maar niet te veel opbellen, want we hebben onze te lefoontoestellen hard nodig, vermoeden we.” Zeker is in ieder geval dat de openbare bibliotheek, naast het stadhuis, een schat aan gegevens bevat, waarin mis schien wel enkele antwoorden op de „weetvragen” verborgen zitten. Op vrijdagavond 2 oktober werd in het stadhuis een film gedraaid van de „Eén tegen Allen”-wedstrijd in de Belgische gemeente Vilvoorde, met de bedoeling Bolsward op de hoogte te brengen van de gang van zaken. Bolsward zal im mers in de Nederlandse visie van dit groots opgezette televisiespel afbijten. Waarom eigenlijk deze stad? toevallig een stukje van het gramma over dit nieuwe t.v.spel. Dick van Ruler vroeg toen: Welke gemeente durft dit aan Ik had er wel zin in om deze uitdaging aan te nemen, maar de bevolking moet natuurlek beslissen. We hebben de N.C.R.V. geschreven en zijn nu dus de eerste". Het succes van „Eén tegen Allen” zal afhangen van de wijze waarop Bolsward dit spel zal spelen. De voorbereiding is in ieder geval voor treffelijk en vraag nou niet of zo’n avond wel zin heeft. „Heeft carnaval zin, heeft een voetbalwedstrijd zin? Kom toch, het wordt een fijn feest, bij goed weer, hoop ik. De burgers van Bolsward zijn in staat prestaties te le veren, die om eigen initiatief, veel fan tasie en een hechte gemeenschapszin vragen. Ik ken ze, nu ik hier zeven jaar ben. Kijk maar eens in het verleden: zomerfeesten, een folkloristisch festival in ’62, andere gemeenten durfden ’t niet aan, een 17de eeuwse bruiloft op het stadhuis in het afgelopen voorjaar. Reken er maar op dat Bolsward straks een vesting is en zich met fantasie zal verweren. Ik noem het een geestelijk uit-de-band-springerij. En neem dat nou niet zo ernstig, maar zie er de plezie rige humor van In. Het spreekt natuur lijk vanzelf, dat dit spel voor ons stadje een prachtige publiciteitskans is. We verwachten veel persmensen olswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Naar w(j van bevoegde z(jde vernemen wordt de belangstelling voor de Hanzestad waar op morgen, woensdagavond 21 oktober a.s. het televisiespel „Eén tegen allen” zal worden gespeeld, met het uur groter. Zelfs uit het buitenland z(jn reacties gekomen. Men overweegt daar om een speciale reportageploeg te sturen voor het maken van opnamen. Ook in ons eigen land en speciaal in deze provincie blijkt men de stad goed te kennen. Zo vernamen wij dat zelfs al reserveringen voor dag en nacht waren geboekt. Blijkbaar wil men zelfs de voorbereidingen in de stad, die reeds maandag zijn begonnen, niet gaarne missen. Desgevraagd wekt deze overgrote belangstelling in Bolsward geen verwondering; men is daar wel aan gewend. Dat men daar kan organiseren is wel gebleken. Wij noemen hier slechts het internationaal folkloristisch festival, de jaarlijkse hoogtijdagen voor de provincie zoals heamieldagen, de opening van de „Fryske Boekewike”, c.a., het Nationaal Orgel-improvisatie-concours en de „Bolleton- gerdei”. Een Ieder, die het spel „Eén tegen allen”, - zoals het in België werd ge speeld, van nabij heeft meegemaakt of er ook maar op andere wijze kennis van heeft opgedaan, zal dit grote evene ment in het Noorden van ons land het is de première zeker niet willen missen. Het spel zal rechtstreeks wor den uitgezonden. Door thuis te blijven zal men echter heel veel missen, zo is ons verzekerd, omdat de camera niet overal tegelijk kan zijn en niet het stad huis op stelten zal staan zoals in een bekende tv-serie, maar de stad zelf! Van het gehele spel zal een film worden gemaakt, welke na enkele weken in Bolsward zal worden vertoond voor al diegenen, die het spel niet op het beeld scherm hebben gevolgd, maar zelf aan het spel meegedaan hebben, zodat ieder een zich zelf op het witte doek kan be wonderen. Door de stad gaande zijn wij niet zo heel veel wijzer geworden van de Raad der Wijzen. Men verzekerde ons met nadruk dat deze reeds is samengesteld, doch dat de samenstelling niet bekend kan worden gemaakt. Dit lijkt ons een zeer juiste tactiek. Anders zou de samensteller van de vra gen wellicht rekening kunnen houden met de „wijsheid” xan de raad, hetgeen de vragen, wat Bolsward betreft, on gunstig zou kunnen beïnvloeden. Daar om geen namen. Ook vonden en vinden regelmatig ver gaderingen plaats van commissies en kleine groepen die de gehele organi satie voorbereiden. Overal waar wij kwamen was de spanning reeds merk baar: iedereen doet wat, zenuwachtig druk en weet kennelijk van niets. Wij van onze kant geloven dat niet, doch wij kunnen dit stilzwijgen begrijpen, daar wij weten dat men van de tegen partij druk bezig is ok weer in stilte allerlei informaties in te winnen over de stad met omgeving. Ook nu weer blijkt, dat Bolsward een centrum-functie vervult: de gehele om geving wordt bij het spel betrokken. Iedereen, in en om de stad is herhaal delijk verzocht de 21ste ’s avonds vrij te houden. Geen lessen, cursussen, wed strijden of wat ook maar. Want het is zeer goed mogelijk dat „alle hens aan dek” wordt geroepen. Voor de pers zal er op de wedstrijd- avond volop gelegenheid zijn tot het ver krijgen van inlichtingen. In de centraal gelegen leeszaal zal een perscentrum worden ingericht. Wij vroegen: Zal Bolsward winnen Zullen de vragen kunnen worden beantwoord Zal deze stad, de stad van Gysbert Japicx, de naam van Stad en provincie met suc ces kunnen verdedigen Bolsward zal geven en doen wat Bols ward kan doen en dat is heel veel. Wij durven in ieder geval nu reeds te voor spellen, dat, zo men elders nog mocht menen, dat onze provincie „stijf” is, deze veronderstelling voorgoed zal zijn verdwenen. Iedereen mag Bolsward hel pen de vragen op te lossen. Weet U een antwoord? U kunt dan bellen 05157 nummers 2241, 2242, 2292 of 2262. Wij raden iedereen aan vroegtijdig naar Bolsward te gaan, daar U anders, in verband met de zeer grote drukte, niet tijdig het centrum van de stad zult kun nen bereiken. Wat gaat er in Bolsward gebeuren op 21 oktober en wat zal Bolsward doen? Het publiek is nemen we aan nu wel voldoende ingelicht. De T.V. gaf reeds flitsen van Bolsward op de voor hand, de pers schreef er enthousiast over. Zelfs de K.R.O.gids publiceerde er een groot met foto's opgemaakt arti kel over en een alleraardigste prent. Bolsward krijgt vijf „weet"- en vijf „doevragen” en moet daarop binnen 45 minuten antwoord geven. De „weetvra gen” zijn voor de Raad der Wijzen, de „doevragen” voor de bevolking, aldus dit artikel. Vóór en In het stadhuis en op het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1