3 Dagen, die de wereld hebben geschokt Ned. regering bezint zich op Europa Ommezwaai in Engeland Rusland zal wel zelfde koers varen Deining in de C. H. U. Chroesjtsjow (jcibe Shrocir llllllllliiiiiilliilllllllllliM De strijd tegen bronchitis Gouden filmpjes Warm beton Draagvleugelboten |||M us hjoed to sizzen 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 103e JAARGANG No. 82 t Wymbritseradeel. Hwat hat La£>our aan de macht. PIET1 Chinese kwestie. Chinese bom. Experimenten. Coëxistentie. Toto. DE MOEILIJKHEDEN IN DE AMSTERDAMSE BOUWWERELD Door de ANB (Alg. Ned. Bond van werkers in de Bouwbedrijven), de KNB „St. Joseph” en de N.C.B. (Ned. Chr. Bond van werkers in de bouwbedrijven) is dinsdagmiddag in Krasnapolsky in Amsterdam een persconferentie gehou den met betrekking tot de moeilijkheden in de Amsterdamse bouwwereld. Op de foto vlnr: D. Commanee (neb), A. Janmaat (knb), H. van Genderen (anb) Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag NEDERLANDSE BAAN-ACHTERVOLGINGSPLOEG IN DE FINALE Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 ’(05137) Feiten worden niet vermeld, dus zijn wij aangewezen op gissingen. Vermoe delijk zijn wij niet ver bezijden de waar heid wanneer Wij aannemen, dat zowel de binnenlandse als de buitenlandse poli tiek van Chroestsjow aan kritiek onder worpen zijn. Chroestsjows naam is ver bonden aan de agrarische experimen ten in Kazachstan, waar hij hoopte door intensieve landbouw te voorzien in de behoeften van het Russische volk. Het is geen succes geworden. Men zal zich herinneren, dat Rusland graan in Ca nada en de Ver. Staten heeft moeten kopen om de tekorten aan te vullen. En op dat ogenblik bepleitte Chroestsjow weer een intensivering van de landbouw in de traditionele streken. Dat is één punt. Een ander punt is, dat hij in zijn strijd met de moderni satie van het land herhaaldelijk in bot sing met de ideologie kwam. Kort geleden kon de ketterse professor Libermann in de Prawda een artikel Modernisatie en ideologie. Chroestsjow is opgevolgd door mannen die zijn vertrouwen hadden en die be kend stonden als technici, die dezelfde politieke opvattingen hadden als hij. Men verwacht dan ook niet, dat er iets zal worden afgedaan aan de destalini satie, dat men zal terugkeren naar een scherpere dictatuur. Evenmin verwacht men, dat het beginsel van de vreedza me coëxistentie met het Westen in ge vaar zal komen. Chroestsjow hamerde steeds op dit be ginsel, hetgeen hem niet verhinderd heeft enkele gevaarlijke crises te ont ketenen, zoals de Berlijnse crises van 1958 en volgende jaren en de Cubaanse crisis van 1962. Daarna is hij de coëx istentie zover gaan drijven, dat hij dit jaar enige toenadering heeft gezocht tot Bonn, dat hij begin volgend jaar zou bezoeken. Dit bezoek was voorbereid door zijn nu als hoofdredacteur van de Izwestia gevallen schoonzoon Adzoebei. Misschien had Chroestsjow op dit punt initiatieven in de geest, die zijn mede leden van het centrale comité genoopt hebben in te grijpen. Wij zullen het pas later weten. Wel kunnen wij constateren, dat in de Oost- Europese landen een zekere bezorgdheid over de toekomst naar boven is geko men. Voor deze landen is Chroestsjow, ondanks de onderdrukking van de Hon gaarse opstand, de man van de decen tralisatie en liberalisatie, die de Oost- Europese landen in staat stelde een ze ker eigen leven te leiden. De ontploffing van een kleine Chinese kernbom was geen verrassing. De Rus sen en de Amerikanen hadden haar al openlijk verwacht. Het is voorlopig nog meer een prestige-succes, maar dat is in Zuid-Oost-Azië al heel wat. 4e week oktober 1914 Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Op üs libbenssé is üs plicht it béste kompas Zes jaar hoog verheven In zijn vak bedreven Politiek gewet Nu door tegenkrachten Sluimerende machten Fors aan kant gezet Aureool der natie Déstalinisatie Monter aangepakt Niet meer aangebeden Zomaar naar beneden Heel diep weggezakt Topfiguur der groten Grimmig vastbesloten Verstrekkende macht Nu gedegradeerde In 't getij dat keerde Een gebroken kracht Portretten en beelden Die het aanzien streelden Van zijn kuddevee Nu bij de verstarden Dwarrelende flarden Ruim op, weg er mee Op(reder die neervelt Hard klonk door de wereld Een maatslaande schoen 1 Nu zomaar op sokken Met stille trom vertrokken Asjeblieft, pensioen? ’t Lot der autocraten Victorie, versmaden Moraal: leer om leer Bomen dragen wind ver De bijl treft, men vindt er Zelfs geen standplaats meer Deining. Neen, echte deining heerste er alleen even in de c.h.u. Een medewerker aan een christelijk-historisch weekblad, de t.v.-commentator Dick Houwaart, werd namelijk als zodanig geroyeerd, wegens critiek op de unie-voorzitter Beernink. Hij reageerde daarop met een t.v.-uit- zending over een socialistische minister in Oostenrijk, die door zijn partij werd teruggeroepen omdat hij in een vraag gesprek met een niet-socialistische krant critiek had uitgeoefend op zijn partij leiding. De Ned. achtervolglngsploeg op de baan heeft zich maandag op de Ha- chyoji-wielerbaan in de finale van dat nummer gereden. De foto toont vlnr: Koel, Jaap Oudkerk, Henk Cornelisse en Cor Schuuring In actie, aangemoe- digd door Jan Derksen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bolswards Nieuwsblad Warm beton om stilstand in de bouw- industrie tijdens vorstperioden tegen te gaan is het nieuwste idee dat deze week voor bouwers, .architecten en wegen- bouwingenieurs wordt gedemonstreerd. Door gebruik te maken van warm beton kan waarschijnlijk tijdens vorstperioden onafgebroken worden doorgewerkt. Een woordvoerder van de Britse onderne ming, die dit procédé heeft ontwikkeld, heeft het een „grote stap voorwaarts” genoemd. Dezelfde firma demonstreert in zijn laboratorium voor speurwerk en ontwikkeling, enkele mijlen ten zuiden van Londen, ook een ander nieuw pro ces dat „aggregaat verwarming” wordt genoemd, dat gebruikt wordt bij produk- tie van het beton. Honderden liters water worden tot 71.1 graden Celsius verhit en dan in een be tonmolen gevoerd. Intussen wordt het aggregaat door de hete lucht van een verwarmingstoestel verwarmd en aan ’t water met het cement toegevoegd. De 3 bestanddelen worden dan bij een tempe ratuur van 15.6 graden Celsius gemengd. Door dit verwarmingsproces droogt het beton sneller, zodat het verhard is voor dat de vorst er op kan inwerken. Bij alle crises in verschillende leidende landen ter wereld is Nederland overi gens een oase van politieke rust. Welis waar kwam deze week in de Tweede Kamer de Wet op de Kansspelen aan de orde. Maar hoewel hierbij de voet- baltoto is betrokken, brengt dat de po litieke gemoederen toch niet meer zo in beweging, als onder het vorige kabinet- De Quay het geval is. Toen zorgde de liberale fractieleider In de Eerste Kamer, Van Riel, er voor, dat het toto-wetje een tijdelijk karakter kreeg, in afwachting van een geheel nieuwe wet op de kansspelen, die zowel op de voetbaltoto als de paardentotali- sator en de staatsloterij betrekking zou hebben. Van die definitieve regeling heeft minister Scholten nu gebruik ge maakt om de hoofdprijs van de voetbal toto van f 50.000,tot f 100.000,te verhogen een bedrag, dat ons uit de Staatsloterij al sinds eeuwen ver trouwd in de oren klinkt. Onder aan voering van de k.v.p.er Baeten tracht ten verscheidene liberale en socialisti sche kamerleden te bewerkstelligen, dat de prijzen belastingvrij zouden worden verklaa d. Treub wordt minister van financiën. Door de oorlog zijn veel mensenlevens verloren gegaan, maar ook door ver waarloosde kouvatting. Gebruik daarom bijtijds kruiden van Jacoba Maria Wor- telboer en wacht niet tot er longontste king is ontstaan. Duizenden en nog eens duizenden vonden reeds baat. De krui den helpen ook tegen hoofdpijn, ver stopping, hoesten, slechte spijsvertering, gebrek aan eetlust, lusteloosheid, maag- kwellen enz. Per pakje (met gebruiks aanwijzing) f 0,30. Door de huisvesting van 2700 Belgen is het zielenaantal van Gaasterland bijna verdubbeld. Drie dagen, die de wereld hebben geschokt, zo betitelt ongetwijfeld wat over dreven een Engels zondagsblad de gebeurtenissen, die zich in de laatste dagen van do vorige week hebben opgehoopt. Wie vorige week donderdagavond de radio aandraaide, om naar de eerste uitslagen van de Engelse verkiezingen te luisteren, kreeg te horen, dat er belangrijk nieuws uit Moskou was te verwach ten, en inderdaad, die avond kwam het bericht door, dat Nikita Chroestsjow was vervangen als premier en als secretaris-generaal van de Communistische partij. In deze functies werd hij opgevolgd door resp. Kosigin en Brezjnjew, die tot voor kort president van de Sowjetunie was geweest. Begint het kabinet-Marijnen zich over een nieuwe koers te bezinnen, welke tot Europese eenheid kan voeren? Het heeft er alle schijn van. Na eerst Zwe den en daarna Italië te hebben bezocht, heeft minister Luns zich ten slotte naar Engeland begeven in de hoop z(jn nieuwe Engelse collega Gordon Walker te ontmoeten, die door een kleine Labouroverwinning op het Foreign Office de leiding heeft gekregen. Bij de Algemene Politieke Beschouwingen hdbben zowel de k.v.p. als de p.v.dui. verlangd, dat minister Luns een actieve Europese politiek zou voeren. Op buitenlands politiek gebied kon men weinig anders dan moeilijkheden con stateren, die vooral de laatste jaren steeds meer groeiden door de vrij on behouwen wijze waarop Chroestsjow de Chinese kwestie heeft behandeld. De eerste reactie van velen was dan ook, dat Chroestsjow over Peking en zijn aandrang een conferentie ter uit banning van Peking te houden, is ge struikeld. In strijd met deze opvatting zou zijn, dat de Prawda schrijft, dat de partij zal doorgaan met het werk voor de bijeenroeping van de interna tionale conferentie, al kan deze confe rentie dan misschien zo gedraaid wor den, dat er eerder een toenadering tot China dan een uitbanning uit voort zal komen. Dat is niet duidelijk. Voorlopig krijgen de Chinezen nog wel dezelfde verwijten naar het hoofd. L Nadien hebben zich In de wereldpoli tiek, zowel in de Sovjet Unie, waar Chroestsjow ten val werd gebracht, als in Communistisch China, dat een kern bom tot ontploffing bracht, zulke grote wijzigingen voorgedaan, dat een nieu we bezinning nodig is. De Europese eenwording lijkt noodza kelijker dan ooit; binnenkort zal de Ne derlandse regering bovendien antwoord moeten geven op de suggestie van de Belgische minister Spaak een comité van „drie wijze mannen” een voorproef te laten nemen met de door de Gaulle begeerde Politieke Unie. Tegenover de Franse president heeft minister Luns tot dusver kunnen vol houden, dat Engeland daarbij zou moe ten worden betrokken. Maar dat betrof het Engelse kabinet-MacMillan, dat toegang tot de Euromarkt zelf begeer de. Hoewel de Labourparttf ook voorstan ders van de EE.G. kent, heeft Wilson zich altijd meer tot het Britse Gemene best aangetrokken gevoeld; zal dit zo blijven, nu hjj met de leiding van de Engelse regering is belast? Het lijkt voorlopig niet waarschijnlijk en ook dat maakt een heroriëntatie van de Nederlandse politiek met betrekking tot Europa wenselijk. Een onderzoek naar bronchitis dat in ’n staalstad in Wales is gehouden, is vol gens de eerste berichten, een groot suc ces geweest. Het heeft vele belangrijke gegevens opgeleverd en wanneer de ver kregen statistieken volledig zijn ge analyseerd zullen deze belangrijke ge gevens opleveren in de strijd tegen een van de hardnekkigste ziekten in Noord Europa. Om het onderzoek statistisch deugdelijk te maken heeft men de na men van 500 willekeurige personen ge kozen. Vijf en tachtig op iedere honderd ondervraagde mannen beantwoordden de vragenlijst en namen deel aan een aantal proeven. In de komende maanden zullen de feiten aan elektronische rekenmachines wor den toegevoegd, zodat het verband tus sen bronchitis en beroep, lichaamsbouw, rookgewoonten e.d. kan worden onder zocht. In de tussentijd worden metingen van atmosferische condities en geografische plaatsbepalingen verricht, waarbij voor al aandacht wordt geschonken aan de hoeveelheid zwaveldioxyde en stof in de lucht. Volgend jaar zal hetzelfde onderzoek in een andere staalstad worden verricht, zodat de onderzoekers statistieken over fabrieken op zeepeil hebben die wellicht zullen verschillen van die van het eerste gebied dat driehonderd meter hoger lag. Grondwet. Al heerste er dan geen politieke crisis stemming maar eerder het tegen deel, zoals bleek uit de vérgaande over- tekening van de laatste staatslening van minister Witteveen zijn geest verwant op het departement van bin nenlandse zaken werd toch wel even in het nauw gedreven. Bijna alle kamerleden hadden tijdens de openbare commissievergadering, waarin de begroting van binnenlandse zaken aan de orde kwam, bezwaar te gen zijn plan om een departementale afdeling een proeve voor een nieuwe en vooral kortere grondwet te laten ver vaardigen, welke dan buiten zijn poli tieke verantwoordelijkheid aan een po litieke discussie buiten de Staten-Gene- raal, zou worden onderworpen. Men vond dit niet verenigbaar met het be ginsel van de ministeriële verantwoor delijkheid voor alle ambtelijke hande lingen. Bijlmermeer. Tegelijkertijd kreeg minister Toxopeus van k.v.p. en p.v.d.a. een terechtwijzing omdat hij kort voordat de Bijlmer meer in de volksvertegenwoordiging aan de orde is hierover in een tele visiedebat is getreden. Men was geneigd dit toe te schrijven aan de slechte ver standhouding tussen mr. Toxopeus en mr. Van Hall, de burgemeester van Amsterdam. Hoewel mr. Toxopeus erkende, dat hij had geantwoord op iets dat hij als „stemmingmakerij” van de hoofdstad omschreef, ontkende hij, dat er persoon lijke onaangenaamheden waren. Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Ilennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en In Engeland is dus na 13 jaren de con servatieve wacht afgelost. De stand in het Lagerhuis is nu: Labour 317, Con servatieven 304 en Liberalen 9. Deze laatsten hebben met meer dan 3 miljoen stemmen, ofwel 11 van het aantal, maar 9 zetels veroverd, hetgeen te wijten is aan het districtenstelsel. Dat neemt niet weg, dat de aanwezig heid van drie miljoen liberale kiezers in den lande het voor de andere partijen wel noodzakelijk maakt rekening te houden met de wensen van deze kie zers, die altijd wel weer eens naar links of rechts gedreven kunnen worden. Wordt Labour te rood, dan is de kans niet gering, dat vele liberalen weer con- sSrvatief zullen gaan stemmen, vooral wanneer de conservatieven er in slagen hun vooruitstrevende krachten op de voorgrond te houden. Over het program ma van Labour zullen wij nog te spre ken krijgen. De volgende dag bleek, dat de Engelse Labourpartij een overwinning had be haald, maar van een dergelijk kleine omvang (vier zetels), dat men zich wel zorgen maakt over de stabiliteit van de regering, welke Wilson ondertussen al heeft gevormd. Vrijdagavond meldde het Chinese pers bureau, dat in China een atoombom tot ontploffing was gebracht. Al met al gebeurtenissen, die tot wij zigingen en herwaarderingen in de we reld aanleiding kunnen geven. Om te beginnen met het Kremlin, het werd spoedig wel duidelijk, dat het mo tief slechte gezondheid en ouderdom maar een doekje voor het bloeden was. Zonder een woord van dank is Chroest sjow de wildernis ingestuurd. Vrijdag avond was er van slechte gezondheid geen sprake meer. Toen publiceerde ’t partijorgaan „Prawda” een lang arti kel, waarin gesproken werd van de communistische afkeer van „subjecti visme en afwijkingen van de communis tische opbouw, van nepotisme en on besuisde plannenmakerijen, van bluffen en fraseologie, onrijpe conclusies en overhaaste beslissingen en acties”. Er wordt in het artikel gesuggereerd, dat Chroestsjow tekort was geschoten in het naleven van het beginsel van het collectieve leiderschap en dat hij streef de naar een nieuwe cultus van persoons verheerlijking. Met betrekking tot de modernisering van de verbinding Staveren-Enkhuizen is uit de stichtingen „Ontwikkeling W.- Friesland”, „Sudergoa” en de betrok ken gemeenten een kleine commissie ge vormd. Dinsdag j.l. heeft in Hoorn deze com missie zich laten voorlichten door N.V. Aquavion, fabrikant van draagvleugel boten, waarbij enige films werden ver toond. De mogelijkheid van een proefvaart op korte termijn werd onder ogen gezien. Voorzitter van de commissie is A. Brandhorst, gem.-secr. van Enkhuizen en secretaris C. Gaastra te Oudemir- dum; leden burgemeester Atema van Hindeloopen, burgemeester Th. van Hout van Staveren, Burgemeester C. Bakker van Hoorn en Drs. Th. Koning. laten verschijnen, waarin gepleit werd voor een soort kapitalistische kosten berekening, welke het mogelijk zou maken te bepalen of een industrie ren dabel werkte of niet. Reorganisaties op het industriële vlak hebben misschien wel enig succes, maar nog meer kwaad bloed gezet bij de bedaagde ambtena renstand. In de ogen van wat conser vatievere marxisten was het ook een zonde, dat Chroestsjow kort geleden in 'zijn verlangen de welvaart van de be volking te verhogen gepleit had voor een verplaatsing van het accent van de zware industrie naar de industrie van consumptiegoederen. De ironie wil, dat hij tien jaren geleden zijn voorganger Malenkow over deze kwestie heeft la ten struikelen. Verband met dit debat zou kunnen houden, dat hij in de loop der jaren de hoge militairen tegen zich heeft gekre gen door zijn accentueren van het raketwapen en de verzwakking van de conventionele strijdkrachten. Dit laat ste werd hem kwalijk genomen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1