de in het moeilijk i „De Lytse Baes” zuid-west-hoek heeft k Studie met sombere ondertoon IN Z II Fan de Martinytoer es Zilveren filmpj llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllülllli STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 27 OKTOBER 1964 li!i I i 103e JAARGANG No. 83 Wymbritseradeel. „DE LYTSE BAES” GOUD VOOR GEESINK De uitbreng. f. om De Nieuwe Russische eisen aan Finland. Tj. de J. Anton Geesink bij de ontvangst van zijn gouden medaille in Tokio, na zijn indrukwekkende zege in de finale op Akio Kaminaga. Op de voorgrond de Australiër Boronovskis en de Duitser Glahn, die beiden brons behaalden Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telet. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2535 (05157) Laatste week oktober 1939 Als derde uitgave die de Stich ting Structurele Problemen Frie se Middenstand verzorgt, werd ons een publicatie betreffende de mid denstand, die in Zuid-West-Fries- land gevestigd is, ditmaal onder de titel „De „lytse baes” in Zuid west Friesland”, toegezonden. De nieuwe uitgave geeft o.a. een gedetailleerd beeld van alle bran ches in de levensmiddelensector en werd, evenals de beide vorige samengesteld door de heer A. J. Algra, die vanaf de oprichting van de stichting als vaste medewerker voor deze arbeid werkzaam is. Hoefolle kostlike kansen en hoefolle mil joenen soene net better brükt wurde, as men ris in ein makke oan it feit, dat jonge theoretici, sünder praktykünder- fining, de leije yn hannen jown wurdt by wichtige bistjürssaken. Hoe kinne sokke jonge bazen dy’t oan dy tiid oars net dien hawwe as letters ite en leare hwat oaren dien en sein hawwe, it kom- pleks fan bilangrike kwestjes op it ter rein fan it libben omfieme en de goede koers oanjaen? Dit moat wol op skea en skande ütrinne. Hwant eltse oplieding en eltse stüdzje IT FORSTAN KOMT MEI DE JIERREN Geheimzinnige schietpartij aan de Ne derlandse grens. Bevestiging en intrede Ds. J. Loos als herv. pred. te Workum. Aanslag te München op de Duitse Rijks- kanselier. d. het lage gemiddelde Inkomen per inwoner. cnes Komt in ae z.wh m een zeer laag consumentengemiddelde tot uiting. Een lichtpunt is, dat de vermindering van het aantal vestigingen in de detail handel en het voedselvoorzleningsam- bacht zich sneller voltrekt dan landelijk het geval is. In 1951-1962 is het aantal verkoopplaatsen in de ZWH met in gekrompen, terwijl in dezelfde periode dit aantal voor Nederland constant is gebleven. De verstedelijking van het platteland. Abonnementsprijs f 2 40 pet kwarts»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Noteringen op de Sneker veemarkt: melke- en kalve koeien f 70,- f 180,— vette koeien f 155,— - f 240,—; nuchtere kalveren f 5,-f 8,—; schapen f 16, - f 29,—; biggen f 8,-f 12,—. biskiedenens yn fan wize minsken, dy’t witte, dat it libben sa djip en bünt is, dat it safolle kanten hat en dat dizze mekoar Onderling sa sterk biynfloedzje, dat men uterst hoeden en omsichtich to wurk gean moat. Wie dat op dit stik fan saken bard, dan wie it ünsillige keamenplan nea realiteit wurden en dan wie it de hear drs. Bak ker bisparre bleaun, hwat him dizze wiken oerkomd is. Dit ynstrumintarium is fierst to grof om op dit gebiet goed wurk to meitsjen. Boppedat is it troch syn diskriminearjend karakter ünrjucht- feardich. Mar men hat it len kear brükt en de pa tiënt iepen snijd. Nou moat de operaesje ek sa goed mooglik ta in ein brocht wurde, oars soe eltse fortsjinste der oan üntfalle en hie alle leed, skea en ün- rjucht om ’e nocht west. De kearnen- kwestje kin mar op ien wize ta in reed- lik ein brocht wurde, troch se tige soe pel ta to passen, insidenteel folie mear plakken by to stean, de greatste klam to lizzen op it forbetterjen fan de alge- miene struktuer fan de swakke gebieten de provinsiale bistjüren fan dizze pro- vinsjes mear jild en foech to jaen en by alles to bitinken, it wurd fan aide wiis- heit, dat it hiele llchem lijt as it swak- ste lid slik is. De hiele fêste kommisje foar ekonomys- ke saken hat him forset tsjin it plan: Bakker. Dat is in biwiis, dat it t(j oan It kearen is, de planologyske roes sakket öf. It bigjint wer to dagen. It forstün komt mei de jierrenwerom! middenstand is het van groot belang, te weten, of deze achteruitgang der be volking ook in de toekomst voortgang zal vinden. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat de landbouw de voornaamste bron van inkomsten voor de ZWH is. In dit gebied van lage veengronden en water is de veeteelt het hoofdbestandsdeel. Alleen in het uiterste noorden van Wonseradeel (dicht bij Harlingen) wordt nog akker bouw beoefend, terwijl op de zandgron den van Gaasterland de bosbouw van enig belang is. Voor de middenstand biedt de veeteelt- sector weinig toekomstmogelijkheden. De voortgaande rationalisatie en me chanisatie in de landbouw zal op zich zelf tot een verdere afneming der be volking leiden. Dat de landbouw de middenstand weinig perspectieven kan bieden, geldt voor het gehele Friese platteland. Van 1947-1960 daalde de beroepsbevolking in de land bouw van 60.500 tot 37.000 hetgeen een achteruitgang met bijna 40 betekent. Verwacht wordt dat deze ontwikkeling voortgang zal vinden en dat omstreeks 1980 nog slechts 30.000 arbeidskrachten in de landbouw werk zullen kunnen vinden. Als totaliteit gezien kan de ZWH zich wat de industrialisatie betreft, niet met Friesland als geheel meten. Hier komt nog bij, dat als gevolg van de concen tratie in de zuivelindustrie een aantal fabrieken in dit gebied zijn poorten zal gaan sluiten, of reeds gesloten heeft. Het spreekt vanzelf dat de industrie in die plaatsen waar zij gevestigd is Sneek, Lemmer, Bolsward en dorpen zoals Makkum, Bakhuizen en Koudum - van betekenis is voor de middenstand. Hij zal zijn klanten wel behouden en wellicht nog in aantal zien toenemen. Gedurende de periode van 1951-1963 daalde het inwonertal van het onder zochte gebied met 6.5 Ter vergelij king diene, dat de bevolking van Ne derland als geheel in deze 12 jaar met 17.5 toenam. We zien dus, dat dit plattelandsgebied aanzienlijk ten achter bleef bij de gemiddelde Nederlandse be volkingsgroei. Zelfs indien wij de steden Sneek en Bolsward ook tot dit gebied hat inkeld to’n doel de formogens fan it yntellekt, it oardiel, it ynsjoch to oe fenjen om dêrnei, mei dizze oanskerpe ynstreminten, it libben yn to gean. Dan bigjint de echte realiteit pas en dan kin blike oft dizze jonge minske mei dizze wapens goed leart om to gean. Om dat léste to learen, is tiid noadich en goede kansen, mar dit mei net gean to’n koste fan minske of mienskip. It forstan komt mei de jierren, seit in wier sprekwurd, dat wol sizze, dat it krekt oardiel en it woltrochwurke plan sa mar net makke wurde kin. Dêrfoar is libbenspraktyk noadich en folie selskrityk, om fan goe de lieding mar to swijen. It needlot fan de planologyske en eko- nomyske projekten is dat hja djip yn- gripe yn alle sektoaren fan it libben en dat it net mooglik is dizze projekten earst troch eksperiminten to ündersyk- jen. Dêrom freegje hja ek bysunder bikwame en foarsichtige minsken, dy’t witte, dat har plannen de libbens- en libbensom- stannichheden fan tüzenen meiminsken biynfloedzje. Sunder in frij lange prak- tyk kriget men dy wiisheit nea, omt er hiel hwat jierren noadich binne om de minske as ienling yn al syn forskaet en de mienskippen troch en troch kennen to learen. It is wylde oermoed, it stjür fan it biwald yn hannen to jaen fan theoretici, dy’t it oan libbenspraktyk üntbrekt. Dat is de tragyk fan de needsaeklike yndustrialisaesje-perioade, dy’t mei mi nister Van den Brink bigoun, via minis ter Zijlstra en de Pous fuortset en tsjintwurdich under lieding fan steats- sekretaris Bakker bidreaun wurdt. Diz- toenemlng der bevolking te zien gaf, Is Gaasterland. Toch is het cijfer van 3 enigszins ge flatteerd, want na 1951 werd in deze gemeente een Ambonezenkamp met on geveer 400 inwoners gevestigd, welk aantal inmiddels is afgenomen tot 250. Dit kamp kan niet als blijvende bron van inkomsten voor de middenstand be schouwd worden. De oorspronkelijke be volking van Gaasterland is in de laatste 12 jaar ongeveer gelijk gebleven. In de periode 1951-1963 had Staveren zelfs een verlies van 19 We zien ver der, dat het verzorgingscentrum Wor kum met 7 achteruitging en de stad jes .Hindeloopen en Sloten met resp. 4 en 3 Had Hindeloopen in 1714 een inwonertal van 2230, thans bedraagt dit aantal nog maar 883! Alleen Makkum met zijn scheepswerf en aardewerkfabriek heeft met een toena me van 9 naar Friese verhoudingen de pas goed bijgehouden. Typerend is, dat de beide Rooms-Ka- tholicke enclaves Blauwhuis en Bakhui zen een toeneming van inwoners te zien geven. In de overige 65 stadjes en dor pen liep de bevolking achteruit. Hoe zal het gezicht van de ZWH er in de toekomst komen uit te zien? Hierover verscheen in 1962 een interim- nota, het zg. „Dorpenplan”. Generaal genomen luidt in dit rapport de conclu sie, dat een dorp van minimaal 800 in woners leefbaar kan zijn, indien de be volking in godsdienstig opzicht homo geen is. In zo'n dorp is dan plaats voor een 3- mans school en ruimte voor een bakker, een winkelier, een smid en een timmer man. Is de bevolking evenwel in reli gieus opzicht niet homogeen samenge steld, dan zou het minimum aantal in- Met het bezorgprobleem heeft de plat- telandsmiddenstander veel meer te kam pen dan zjjn collega in de stad. rekenen ging in heel Zuld-West Fries land de bevolking nog met 1.3 ach teruit. Onderzoekingen van het E.T.I.F. wijzen uit, dat de helft van de vertrokken ge zinnen binnen de provincie (Leeuwarden Sneek en Oostelijk Friesland) bleef. Na 1953 vonden grote afvloeiingen plaats naar Noord-Holland (Amsterdam, de Zaanstreek en IJmuiden) en naar Zuid- Holland (Botlekgebied). Ook de emi gratie is van grote betekenis geweest. Alleen al in de periode van 1951-1953 emigreerde resp. 4 en 3.5 van de totale bevolking van de gemeenten Won seradeel en Wymbritseradeel naar het buitenland. Naar verhouding was de emigratie naar het buitenland in Zuid-West Friesland 2% maal zo hoog als gemiddeld in geheel Nederland. Door het vertrek van vele jonge gezin nen treedt bovendien een vergrijzing der bevolking op. Hierdoor is de midden groep zwak vertegenwoordigd, en treft men dus veel meer oudere mensen aan. Van de grotere gemeenten liep de be volking van Hemelumer Oldeferd het snelst terug, n.l. van 1951-1963 met 11 De beide grootste gemeenten Wymbritseradeel en Wonseradeel had den een achteruitgang in bevolking van 9 tot 10 De enige plattelandsgemeente, die een Het aantal auto’s op het platteland neemt met de dag toe. Telde men in 1950 in Friesland slechts 1 personen auto op 85 inwoners, in 1961 was dit cjjfer reeds 1 op 23. Voor Nederland was het in 1961 1 op 19, hetgeen neer komt op 1 auto per 5 gezinnen. Door de toeneming van het aantal auto’s en de betere busverbindingen komt de plattelander veel sneller in de stad dan voorheen. Vooral de vrije zaterdag valt in het nadeel van de plattelandsmidden- stand uit. Deze belangrijke problemen maken in feite vele ondernemingen op het plat teland onrendabel. Tegenover het vele werk, dat door de plattelandsmidden- stander wordt verricht, staat een naar verhouding slechts lage beloning. Door de overbezetting is vooral de situatie in de levensmiddelenbedrijven veront rustend,, zoals uit de resultaten van het onderzoek duidelijk blijkt. De mogelijkheid die de Zuid-Westhoek van Friesland, dank zij de ideale combi natie van meren, bossen en strand, voor de recreatie biedt, alsmede het feit, dat in enkele plaatsen de industrie zich gunstig ontwikkelt, maken het noodzakelijk zich te bezinnen op de huidige situatie en de perspectieven van de middenstand in dit gebied. Aangezien juist hierover weinig gegevens voorhanden zijn, heeft de Stichting Structurele Problemen Friese Middenstand een onderzoek ingesteld naar de huidige situatie in het levensmiddelenbedrjjf in dit gebied, met het doel daar uit en uit de in gang zijnde ontwikkeling in die sector van het economsch leven, waarvan do middenstand afhankelijk is, richtlijnen te destilleren voor de toekomst. Een vijftal branches, te weten de bak kerij, het kruideniersbedrijf, de slagerij, de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit en de handel in melk en zuivel- produkten werden onder de loep geno men. Alle ondernemingen van deze 5 branches, in totaal 534 bedrijven met 605 ondernemers, die gevestigd zijn in een 76.rtal stadjes en dorpen werden bezocht en geënquêteerd. Uit dit onder zoek kwamen vele waardevolle gege vens naar voren, die voor de voorlich ting van de middenstand van nut kun nen zijn. Bolsward zelf werd niet in het onder zoek betrokken. Teneinde een totaal beeld van de situ atie van de middenstand in de Zuid- Westhoek te krijgen, werden in begin 1964 ook nog enige globale gegevens van een aantal branches van het ambacht en de detailhandel, welke niet bij de voedselvoorziening betrokken zijn, ver zameld. Het betreft hier een onderzoek van de volgende branches: het smids-, kappers-, schilders- en schoenherstel- lersbedrijf en de detailhandel in textiel, in meubelen en in elektrotechnische ap paraten. Als titel van dit boek werd gekozen: De „lytse baes” in Zuid-West Friesland. „Lytse baes” is de Friese benaming voor „kleine baas”. In officiële termen wordt hiermee bedoeld: de kleine zelf standige of in dit geval de kleine onder nemer. „De middenstander is liever „lyts baes” dan „great feint” (liever kleine baas, dan grote knecht). De individualistische trekken in het Friese volkskarakter brengen nu eenmaal met zich mee, dat ve len moeilijk „ünder in oar” (on der een ander) kunnen staan.” Zuid-Westhoek beslaat een opper vlakte van bijna 800 km.2 Hiervan is 15 water. Het grootste deel van de Friese meren ligt in dit gebied. De bo dem van het land bestaat uit lage veen gronden met een dunne laag klei daarop In het noordelijk deel van Wonseradeel (de „lytse Bouhoeke”) treft men zeeklei aan, terwijl het grootste deel van Gaas terland bedekt is met duinzand. Van de 11 steden van Friesland liggen er 7 in de ZWH. Hiervan zijn er 4 (IJlst, Hindeloopen, Sloten en Staveren) niet groter dan dorpen. Het gebied draagt een agrarische signatuur. De vooral na de oorlog plaats vindende rationalisatie en mechanisatie in de landbouw leidde er toe, dat steeds minder mensen in de agrarische sector werk konden vinden. Doordat de industriële ontwikkeling niet voldoende was om de uit de landbouw vrijkomende beroepsbevolking op te vangen, waren vele bewoners van dit gebied genoodzaakt elders emplooi te zoeken. Een aanzienlijk vertrekoverschot was het gevolg. Ondanks het hoge geboorte-overschot ging de bevolking in de ZWH in totaal achteruit. Deze ontvolking had uiter aard zijn weerslag op de middenstand. Voor de verdere ontwikkeling in de Mooie bijverdienste, 60 cent per uur. Waar meer verdiend wordt, zal ook meer verteerd worden. Uit de publicatie blijkt duidelijk dat de ZWH met een gemiddeld inkomen van f 1706.per inwoner in 1958 ver ten achter blijft bij dat van f 2120,van de gemiddelde Ne derlander. Hoewel de cijfers van 1958 niet zo recent meer zijn, mag worden aangenomen, dat het grote verschil in inkomens sedertdien niet kleiner maar eerder groter is geworden. In de ZWH is het gemiddelde inkomen in de grote agrarische gemeenten -het hoogst. Het komt daar ongeveer over een met het Friese gemiddelde. Maar in de kleine stadjes Hindeloopen, Staveren en Sloten zijn de inkomens veel lager. Bolswards Nieuwsblat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en woners van zo’n dorp 1600 moeten be dragen. In Wonseradeel vervult het dorp Mak kum een zekere centrale functie. Deze gemeente telt een groot aantal kleine dorpen. Slechts Witmarsum is als een zelfstandig dorp te beschouwen. Ook in Wymbritseradeel zijn een groot aantal kleine dorpen; slechts de dorpen Heeg, Woudsend en Blauwhuis worden als zelfstandig dorp gekwalificeerd. In Gaasterland is Balk een belangrijk plattelandscentrum, terwijl Bakhuizen ander de zelfstandige dorpen gerang schikt moet worden. In Hemelumer Oldeferd ligt het cen- trumdorp Koudum. De vijf kleine steden, hoe oud hun stads rechten ook mogen zijn, worden plano logisch en geografisch tot het platte land gerekend. De aan de periferie van het Lage Midden gelegen stad Workum, moet tot de belangrijke plattelandscen- tra gerekend worden. In dit gebied liggen dan natuurlijk nog de stedelijke centra Sneek en Bolsward, die niet in het onderzoek van de ZWH betrokken werden. In het onderzochte gebied wordt dus een 15-tal plaatsen, die mogelijkheden hebben hun zelfstandigheid te behou den, in het „Dorpenplan” met name ge noemd. De ZWH telt evenwel een 100- tal stadjes en dorpen(jes). Plaatsen, die in dit rapport niet genoemd worden, zullen dus weinig toekomstmogelijkhe den met het oog op de leefbaarheid hebben. Natuurlijk heeft dit „Dorpenplan” geen absolute geldigheid in die zin dat de grenzen tussen leefbaarheid scherp kun nen worden getrokken. In de ZWH wordt de middenstand, vol gens de hier geciteerde publicatie, ge confronteerd met de volgende proble- ze polityk seis wie in hurde needsaek en wy meije al dizze minsken tankber wê- ze, dat hja dit it nederlünske folk yn- skerpe hawwe. Nederlan moat yndustrialisearje har lyts toalf miljoen minsken wurk en brea to jaen. Dit yngripen fan de oer- heit is lykwols like needsaeklik as ris kant omt it sterke ynfloed hat op it lib ben fan har Onderdanen. Dêrom moat de oerheit har grinzen net üt it each for- lieze, wolle hja foar al har Onderdanen rjuchtfeardich bliuwe. Hja mei net de iene bifoardielje mei de oare syn skea, hja mei net in toer bouwe mei oaren de stiennen to üntnimmen. As hja oergiet ta bysünder yngriper. yn dizze saken, dan moat hja tofoaren wis wêze, dat dit wier in algemien bilhng is, hwertroch de situaesje foar allegearre forbettert. En krekt hjir leit de swakkens en de noed fan de planology mei har takomstplan- nen. Inkelde jierren lyn waerden alle stêdden, dy’t har seis respektearden, bliid makke mei in ekonomysk-planolo- gysk plan, dat de neiste takomst ütstip- pele. Dy plannen sprieken allegearre fan greate takomstmooglikheden fan dy stêd. De iene soe hünderttüzen, de oare trijehünderttüzen, wer in oare moast mei in miljoen ynwenners rekkenje. Telt men dy plannen op, dan soane der yn dy stêdden, mei in jier of tsien, al tritich miljoen minsken wenje. Dit de monstreert de utopy fan dit soart plan nen, it ünwerklike, it sektaryske. Der is in oerfloed fan wurden en fakjargon, der is mar selden in kerrel libbenswiisheit yn to finen. Hwant it is bilegen libbens wiisheit as de folksmüle seit: it komt sa faken oars as men tinkt. Hjir leit de a. Ontvolking. b. Vergrijzing. De overbezetting in verschillende bran- men, die in feite voor het gehele Friese platteland gelden. De ontvolking in de uitgesproken agra rische dorpen zal voorlopig wel voort duren. Voor de middenstand betekent dit een verlies van over het algemeen jonge consumenten. Samenhangend met de ontvolking treedt' een vergrijzing van het platteland op. Door het weg trekken van vele jonge ren blijven verhoudingsgewijs veel ouden van dagen achter, die slechts als „klei ne” consumenten voor de middenstand beschouwd kunnen worden. Dan hebben de middenstanders in de stad, waar vele grote jonge gezinnen in nieuwe wijken samengehoopt wonen, het beter. De leagen is it wapen fan de swakke vx.v..x..w;z...-....z.. c. Laag consumentengeanlddelde. 6 ’W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1