DE GAULLE STELDE ULTIMATUM HOOFDSTAD EN DEN HAAG Weini g nieuws uit Moskou IIIIIIIIIM Welvaartstaat of llllllllllllllllllllllllllllllll^ es üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpj Draad-omroep welzijnstaat Een nieuw type ziekenhuisbel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat (jj Clbe SlxFOQT KR 103e JAARGANG No. 84 VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 Verschijnt in: Bolsward, BaarderadeelHennaarderadeel, Hindeloopen, \Vonseradeel, Workurn PIET Motie Scheps aanvaard Economie. Justitie. Groot-Amsterdam. Woningnood. Op de Spaanse stranden van Huelva aan de Atlantische oceaan, is maandag in het kader van de Amerikaans-Spaanse manoeuvres „Steel pike one” een grootscheepse landingsoefenlng gehouden, waarbjj allerlei amphibisch mate rieel werd gebruikt. De foto toont landingsboten in actie. Bij de oefeningen z(jn negen ainerikaanse mariniers om het leven gekomen en dertien gewond Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag NEGEN DODEN EN DERTIEN GEWONDEN BIJ AMERIKAANS-SPAANSE LANDINGSOEFENINGEN PRINSES BEATRIX BIJ DEFILE MARECHAUSSEE I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N.V„ Eolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05137) Politiek prestige. Eind vorige week bleek, dat de kwestie zelfs een politiek aanzien had gekregen. Maatregelen. Het is nu Labours taak een middel te vinden, dat de bedrijvigheid niet zal af remmen, maar dat de invoer zal beper ken en tegelijk de uitvoer zal bevorde ren. Het heeft veel van een kwadratuur van een cirkel. Maar Wilson heeft niet geaarzeld en hij heeft fors ingegrepen. Alle invoeren behalve voedingsmiddelen grondstoffen en onbewerkte tabak, zijn belast met een extra invoerrecht van 15 pet. Er is een opstand uitgebroken in de Oranje-Vrhstaat onder Christiaan de Wet De Duitse troepen zijn Angola binnen gerukt. Benoemd tot minister van landbouw, nij verheid en handel, de heer F. E. Post- huma, geboren te Leeuwarden. Gebouwen, die er bij De PTT verrijzen Van dure makelij Moderne dienstpaleizen Dan kijkt men op geen mille Da’s dikwijls al gebleken Waarom in ’t kleinste wiel nu een Haagse spaak te steken? Gun elk, dringend beroep 't Genot der draadomroep! Deze troost geeft geen vree Vandaar dat wij instemden Met ’t Behoud-comité Om ’t noodlot af te wenden Protest begrijpelijk want Het plan tot liquideren Zal zeker ’t platteland Weer dieper gaan duperen Vraag der „vergeten groep” Spaar de oude draadomroep Het noordelijk gewest Moest ’t zwaarst gelag betalen De Haagsen vinden 't best Daar de boel neer te halen Né, né, heus niet extreem Dat ieder het bekenne Er komt (laat) een systeem Van een centrale antenne Dan klinkt hoera-geroep Niemand mist draadomroep Laatste week oktober 1914 Better in bytsje goed ünthaide as in hielebulte forjitte Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Den Haag bracht het droef bericht: PTT niet in orde De kas verliest gewicht Er moet bezuinigd worden Eén tak van het bedrijf Stelt steeds weer schadeposten Nu al een jaar of vijf Onnodige onkosten Zullen bestreden, floep Weg met de draadomroep Bolswards Nieu wsblat De prijzen van de ingevoerde produkten worden dus ongunstiger ten opzichte van de Engelse produkten. Maar tege lijk valt de concurrentieprikkel wat weg. Tegelijk wordt de uitvoer bevorderd door een terugbetaling aan exporteurs van een gedeelte van de indirecte belastin gen, welke op hun kostprijs drukken. Hierdoor kunnen de Engelse uitvoer- prljzen wat naar beneden, al zal het niet meer dan 134 pet. zijn. Maar de gehele prijsstructuur van En geland wordt bedreigd door de loonsver hogingen, welke op zijn minst 5 miljoen arbeiders van de meest verscheiden ca tegorieën eisen. De nieuwe minister van arbeid heeft zijn ministerie een spijker bed genoemd en het zal de Labourrege- ring veel wijs beleid kosten een even wicht te brengen tussen de eisen en de mogelijkheden. Zij loopt met plannen rond de lonen aan de produktiviteit te koppelen, maar de ervaringen van an dere landen beloven daar geen gouden bergen van. Een feit blijft het in elk geval, dat een drastische modernisering van de Engel se industrie en van de Engelse wijze van werken een voorwaarde blijft voor een verbetering van de economische positie. Aangezien men meende, dat het ’n kwes tie van overtollige koopkracht was, trachtte men die af te romen door hef fingen aan de ene kant en door be moeilijking van het kopen op afbetaling aan de andere kant. Het gevolg daar van was, dat in zo’n periode de bedrij vigheid weer terugliep en er werkloos heid ontstond. Om die te bestrijden werd er weer nieuwe koopkracht ingepompt, met als gevolg weer een stijgend tekort op de betalingsbalans. Tijdens de verkiezingscampagne heeft Labour de conservatieven voortdurend verweten op een onoordeelkundige ma nier van dit remmen het gas geven ge bruik te hebben gemaakt. Weinig nieuws valt er te melden uit Moskou, na de afzetting van Chroestsjov. Er z(jn geen nieuwe gezichtspunten toe te voegen aan hetgeen wij de vorige week schreven, behalve dan, dat het al door ons genoemde verzet van militaire -zijde misschien sterker was dan wij vermoedden. Premier Kosigin heeft het land in tussen verzekerd, dat het voortbestaan \an imperialistische krachten het nood zakelijk maken, dat de partij en de regering maatregelen nemen om de defensie van het land te versterken. En dat, terwijl Chrocstsjov kort tevoren had verklaard dat het militaire apparaat Rusland nu zo onaantastbaar had gemaakt, dat er geen gevaar meer te duchten was. Ook is het opgevallen, dat bij de leuzen voor de viering van de oktoberrevolutie de lof voor het kernstopverdrag is vervangen door een oproep tot algehele en algemene ontwapening en een oproep alle kernproeven, dus ook de ondergrondse, stop te zetten. De Bijlmermeerkwestie heeft deze week veel aandacht van de Tweede Kamer op geëist. Deze kwestie loopt al heel lang. De hoofdstad is er op gebrand zich op deze polder op de toekomst in te stellen, haar woningnood op te heffen en de binnenstad aan te passen aan de eisen van het moderne vervoer. Er is altjjd een 1 linke stroming in de Kamer geweest, die Amsterdam tegemoet wilde komen, maar deze wens stuitte af op de voorkeur van minister Toxopeus de Bijlmermeer- polder om te vormen tot een nieuwe gemeente. De zaak kwam al herhaaldelijk aan de orde, maar de definitieve beslissing werd telkens opgeschort. Juist teruggekeerd uit Japan, heeft H.K.H. prinses Beatrix, dinsdagoch tend in Utrecht een parade ter gele genheid van het 150-jarige bestaan van de Koninklijke marechaussee bij gewoond. Prinses Beatrix is de be schermvrouwe van dit oudste wapen van dc koninklijke landmacht Uit waardering voor hetgeen de joodse militairen in het duitse leger doen, heeft de Straatsburger Zeitung besloten zich niet meer met antisemietisme in te la ten. De tegenstelling heeft een nieuw aanzien gekregen, doordat onder leiding van de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, en door de burgemeester van de desbetreffende gemeenten een begin was gemaakt met een discussie over de vorming van een districtsbestuur voor Groot-Amsterdam. Aan de andere kant was er een aspect, dat een oplossing een acuut karakter gaf. De woningnood van Amsterdam kon naar het inzicht van het gemeente bestuur- het snelst worden opgelost door de polder door hoofdstedelijke instan ties te laten volbouwen; zou een nog te vormen nieuw gemeentebestuur daartoe ook bij machte zijn? Dit wonlngaspect hield de aandacht der Tweede Kamer misschien wel het meest gevangen. Vorige week had zij er in een openbare commissievergadering over de begroting van volkshuisvesting en bouw nijverheid, bij minister Bogaers op aan gedrongen, dat de woningnood toch zo snel mogelijk moest worden opgeheven. In antwoord daarop kwam deze be windsman met becijferingen, waaruit bleek, dat hij goede hoop had, dat de woningnood in 1970 bedwongen kan zijn. Daarvoor zal het nodig zijn, dat de pro- duktie in de komende jaren van 100.000 tot 125.000 woningen wordt opgevoerd. De Kamerleden niet alleen de socia listische afgevaardigde Bommer, maar ook de KVP-afgevaardigde Andriessen reageerden op die aankondiging nog al sceptisch. In de nacht van dinsdag op woensdag om tien voor één heeft de Tweede Ka mer met 74 tegen 67 stemmen het amendement-Scheps, dat toevoeging van de Bijlmermeer aan Amsterdam beoogt, aangenomen. Voor minister Toxopeus was dat aanleiding schorsing van de be raadslagingen te vragen. Het is niet be kend wat hij nu verder gaat doen. De heer Scheps kreeg voor zijn amende ment de steun van zijn eigen fractie, de CPN, de PSP, 19 KVP-ers, 2 anti-revo- lutionairen, 2 christelijk-historischen en 1 liberaal. Slechts 25 KVP-ers kozen de kant van de regering. De uitslag van de stemming werd op de stampvolle tribunes met applaus ont vangen. In de gereserveerde loge veer den burgemeester Van Hall en wethou der Den Uyl blij verrast overeind, terwijl beneden in de zaal de heer Scheps een kleine receptie hield. De heer Scheps, die gesteund wordt door alle socialisten, wil, gelijk bekend, de polder bij Amsterdam voegen, opdat de hoofdstad daar in de kortst mogelijke tijd een nieuwe stad kan bouwen voor haar woningzoekende bevolking. Hij ontving zeer krachtige steun van de KVP-er Aarden, die zei te spreken na mens een „aanzienlijke minderheid” in zjjn fractie. In de wandelgangen fluisterde men, dat hij daarmee zich zelf en zeventien ande ren op het oog had. Bij de VVD waren er twee dissidenten, bij de ARP waar schijnlijk ook twee en bij de CHU ver moedelijk 3. Verder kon de heer Scheps rekenen op de CPN en de PSP. den gedraaid en een steun voor de rug heeft, die kan worden opgeschroefd om het gebruik vr n teveel kussens onder het hoofd te elimineren. De chr. besturenbond Bolsward e.o. hiel den woensdagavond in het Geref. Cen trum een bijeenkomst onder leiding van de heer J. Wynia van Burgwerd, waar de heer J. van Eibergen, oud 2e kamer lid, voorz. van 't CNV sprak over: Wel- vaart-staat of Welzijn-staat. Spreker behandelde in een boeiend be toog het godsdienstig leven, het gezins leven, de arbeidsvreugde en de vrijetijds besteding, een zeer actueel vraagstuk voor deze tijd. De muzikale omlijsting werd verzorgd door 't muziekgezelschap Concertino onder leiding van de heer S. W. de Jong. Na afloop van de rede van de heer Van Eijbergen werd er een groot aantal schriftelijke vragen afgevuurd op ’n fo rum, waarin behalve de heer Van Eijber gen o.a. de heer E. Oldenziel en de heer Y. Terpstra zitting hadden. De proble matiek van de gestelde vragen bewoog zich doorgaans in hetzelfde vlak van ’t door de voorz. van het CNV gehouden betoog, b.v. over de sociale voorzienin gen, de arbeidsvreugde bij lopende band werk, de zondagsheiliging, het gevaar voor de gezondheid die de welvaarts staat met zich meebrengt (patates-kra- men!), de kerkbouwactie het teenager- probleem (een klasse apart), de salaris verhoging van de ministers (ten sterkste afgekeurd) enz. De belangstelling voor deze vergadering aangekondigd als „grote bijeenkomst” was niet bijster groot. Het waren geen honderden, maar slechts enkele tiental len die ter vergadering kwamen. CNVers „van 15 jaar en ouder met event, vrou wen” zoals op de convocatie waren uitgenodigd zagen we weinig. Het ultimatum van De Gaulle President De Gaulle heeft er vorige week voor gezorgd, dat de wereld niet zonder nieuws en de kranten niet zon der koppen kwamen. Maar nauwelijks terug van zijn lange reis door Latijns- Amerika moest hij zich weer in de land bouwproblemen verdiepen. En na de ka binetsvergadering, waarin Pisani, de mi nister van landbouw had geklaagd over de geringe medewerking van de Duit sers bij de vaststelling van de gemeen schappelijke graanprijs voor 15 decem ber, liet De Gaulle zijn minister van voorlichting verklaren, dat Frankrijk zijn medewerking aan de gemeenschap pelijke markt zou staken, wanneer er vóór 15 december geen overeenstemming was bereikt over de graanprijs. Al eerder heeft De Gaulle door derge lijke dreigementen concessies afgedwon gen, maar dit keer heeft het er toch alle jehijn van, dat de Duitsers voet bij stuk zullen houden. Volgend jaar namelijk worden er in Duitsland verkiezingen gehouden en de chr.-democratische unie van bondskanse lier Erhard kan de stemmen van de boeren moeilijk missen. Het lijkt dus uiterst onwaarschijnlijk, dat Erhard zal nstemmen met een prijsverlaging van iet Duitse graan, waar de boeren vier kant tegen zijn. Misschien wordt er een iompromis gevonden, waarbij iedereen lijn gezicht kan redden, maar een prijs verlaging lijkt niet waarschijnlijk. Het letekent voor de Duitse boeren niet al- een een prijsverlaging, maar ook een vergroting van de concurrentie. Uittreden uit de E.E.G. is niet mogelijk, iet verdrag is onopzegbaar, maar het is nogelijk, dat De Gaulle weigert verder nee te doen, weigert aan vergaderingen an beslissingen deel te nemen. Maar het s de vraag of zij zo ver zal gaan om datgene, dat al is bereikt ongedaan te naken. Daarmede zou hij in het vlees van zijn industrie snijden. Wanneer er geen gemeenschappelijk landbouwbeleid is, aldus de Franse pre sident, kan er ook niets komen van de zg. Kennedy-ronde. Zonder een gemeen schappelijk landbouwbeleid is er geen Europese gemeenschap mogelijk en kun nen dus de onderhandelingen met Ame rika en andere landen over een verla ging van de invoerrechten op industriële irodukten met vijftig procent, moeilijk tot een resultaat leiden. En met een veto op dit punt kan De Gaulle veel kwaad doen, hoewel wjj ons toch ook voor ogen moeten houden, dat de Duitse regering, uit angst voor de Duitse boeren, niet van schuld is vrij te pleiten. De maatregelen betreffen de economie, welke er niet zo rooskleurig voor staat, wanneer men naar de betalingsbalans kijkt. De tekorten groeien, na een korte onder breking, weer als kool. Dat is al her haaldelijk gebeurd en het wapen van de conservatieve regeringen was voorna melijk het duurder maken van het cre- diet door verhoging van het disconto. De fractieleider der VVD, mr. Geertse- ma, onthulde dat de zaak voor z’n geest verwant Toxopeus zo belangryk was ge worden, dat hij voornemens was af te treden als de Kamer hem een beleid zou willen voorschrijven, dat Amsterdam zou bevredigen. Nu was reeds lang be kend, dat burgemeester Van Hall van Amsterdam en minister Toxopeus elkaar niet lagen. Maar er lag aan dit persoonlijk geschil ook een verschil in inzicht over de be tekenis van de grote stad aan ten grond slag. Amsterdam meent, dat het moet kunnen groeien om te voldoen aan de ei sen, die het internationale handelsver keer van de toekomst stelt. De minister van binnenlandse zaken vreest echter, dat te grote steden moei- lijker bestuurbaar worden en dat de af stand tussen bestuurden en bestuur steeds groter zal worden, zulks ten schade van de democratie. Labours buitenlandse beleid. Harold Wilson, de nieuwe Engelse so cialistische premier, heeft zijn ploeg nu voltooid en de eerste maatregelen en contacten geven al aan, dat er met vol le kracht wordt gewerkt. Patrick Gor don Walker, de minister van buiten landse zaken, is maandag en dinsdag in Washington geweest om contact met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken op te nemen. Naar verluidt zou Engeland nu een nieuw plan hebben voor een kernmacht van de NAVO, dat in de plaats van de M.L.F., de kern- vloot van de N.A.V.O., zou komen. De vloot zou kleiner worden, geen 25, maar 10 15 schepen, en deze vloot, bemand door verschillende nationaliteiten, zou worden aangevuld met Engelands kern- “wapen en alles wat er in Europa aan kernwapens zou zijn, dit alles gebundeld onder een speciaal nucleair commando van de NAVO. Het voordeel hiervan is, zo betoogt Labour, dat de Westduitse invloed geringer wordt en bovendien, dat het, aangezien er minder schepen moeten worden uitgerust, goedkoper zal zijn. De Engelse luchtmacht kost toch al geld en misschien hoopt Labour een gedeelte van de kosten op andere bond genoten te kunnen verhalen. en Wymbritseradeel. Bij Rijssel 20.000 Duitsers gesneuveld. De Engelsen verloren slechts 2000 man. In Groot Brittannië wordt thans een zie kenhuisbed vervaardigd, dat is ontwor pen met het oog op groter comfort. Ziekenhuispatiënten hebben bij het ont werpen een grote rol gespeeld. Een stu diegroep begon zijn onderzoekingen in een nieuw ziekenhuis in Poole, aan de kust van het Kanaal, waarbij artsen en verplegend personeel werden geraad pleegd. Vervolgens werden dertig patiënten uit genodigd om de experimentele ontwer pen te beproeven en hun bevindingen op schrift te stellen in de vorm van ant woorden op een vragenlijst. Het ont werp dat tenslotte uit de bus is gekomen en gebaseerd is op de uitspraken van de patiënten, Is een bed dat aan beide kan ten omhoog kan worden gebracht, als een taxi op een korte wielbasis kan wor- De Frans-Engelse vloot bombardeerde de forten der Dardanelles Van belang is daarbij uiteraard hoe het bevolkingscijfer zich zal ontwikkelen In dit verband was de discussie interes sant, welke vorige week in de openbare commissievergadering over de begroting van Justitie plaats had. Daarbij werd door verscheidene afgevaardigden ter linkerzijde aangedrongen op moderni sering van de bepalingen over de ver koop van anti-conceptionele middelen, welke nu eigenlijk onder de toonbank geschiedt. Minister Scholten vond ech ter, dat de discussie over de sexuele mo raal nog zo in beweging is, dat het van de wetgever onverstandig zou zijn zich al op een bepaald standpunt vast te leg gen. Van groter belang was, dat hij de knoop met betrekking tot de vier oorlogsmis dadigers, die nog steeds in ons land ge vangen zitten, doorhakte. Na verkregen koninklijke machtiging wees hij hun gratieverzoeken af stellig in overeen stemming met de opvatting van de meerderheid van het parlement. WWW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1