Middenstanders lijden overbezetting aan Jongvee vooralsnog schaars de EEG-landen De situatie per gemeente onder de loep in Fan de Mar liny loer 13 doden Zilveren filmpjes den bij llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll üs hjoed p p to sizzen DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 103e JAARGANG 17 gewon en manoeuvres I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. f No. 85 Wymbritseradeel. Wonseradeel. IJIst. vaak het De kleine steden. Workum. TJ. de J. DY’T SKRIUWT, BLIUWT Advertentieprijs: 15 cent per mrn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Bij de kruideniers en de slagers zal, gezien de vele bedrijven zonder opvol ger (resp. 54 %en 38 nog wel een flinke sanering langs „natuurlijke” weg plaats vinden. Bij de bakkers ziet de toekomst er somber uit, daar slechts in 23 van het totaal aantal bedrijven geen opvolger is. Van de groentehandel en de melkhandel zullen ook nog wel verschillende bedrijven verdwijnen. De algemene situatie bij het levensmld- delenbedrijf in de ZWH is in elke ge meente van dit gebied ongeveer hetzelf de. Alleen in de kleine stadjes zien we hier en daar een afwijkende situatie. rook van misschien In feite zijn de 5 kleine steden in de ZWH geen steden. Alleen Workum met een flink agrarisch achterland en 3900 inwoners zou een stadje genoemd kun nen worden. Het stadje bezit 8 bakkerijen, hiervan zijn er 5 te veel. Er is een kleine cen trale bakkerij. Een vermindering van ’t aantal bedrijven zal wel niet vlot ver lopen, daar het aantal bedrijven zonder opvolging nihil is. Verder is een overbezetting van 5 krui deniers (45 en 2 slagers (40 Een „natuurlijke" sanering in deze twee branches zal wel niet tot de mogelijk heden behoren, daar resp. 28 en 20 der ondernemers geen opvolger heeft. Tenslotte zijn er 2 groentezaken en 1 melkhandel te veel. IJIst is de enige stad die vooruitggang in bevolking wist te maken. Het is de meest geïndustrialiseerde gemeente in ’t onderzochte gebied. Voor de mldden- sttftïd is het nadelig dat IJIst dicht bij Sneek ligt. We vinden hier een centrale bakkerij en een „koude” bakkerij, die het brood van eerstgenoemde onderneming betrekt. In deze branche zijn dus weinig problemen. Ook de enige slager levert geen probleem op. Alleen zijn er nog 3 kruideniersza ken, 1 groentehandel en 1 melkhandel te veel. De melkhandelaren venten ook gemiddelde. Hoe binne jou foerkosten per kou, hoe is jou fébisetting, it bi- drpch fan de öfset per h.a. Soene der mei foardiel ek in pear kij mear hAlden wurde kinne. Helje jo wol genöch üt de mooglikheden om mear mest to brüken. Is dat net geleidelik hwat op to fieren? Foer keapje is meastal djürder as foer fan it eigen bidriuw. Dizze wike seagen wy yn de omkriten fan Aldeboarn in boer, dy’t syn skuorre en büthüs for- greate hie troch in stik oan ’e pleats to bouwen oan de efterkant. Hy krige dêr- troch mear stillen en hie oan de iene kant in trochrinmolkstal makke, binnen- doarren dus. De kij kamen via in betonnen reed it hiem op en om gjin swarte poaten by it melken to krijen, stie op it léste stik fan dy reed in foet wetter, hwert hja troch moasten. Forplichte fuotwaskerij dus! len melker molk dy kij mei twa appara ten, hwerby hy seis yn in soarte fan kelderke stie, mei twa kij oan weerskan ten. Twa waerden tagelyk molken, de twa oaren waerden yn dy tiid klear makke. Sa koe len melker, sünder ek- stra ynspanning, yn de normale tiid goed fjirtich kij melke en bleauwen sa- wol melker as bisten droech en sünder lést fan kjeld. Efter hüs hie hy op de dongplaet fjouwer silo’s mei kuil, dy’t hy mechanysk losse en op ’e betonnen souder bringe koe. De dong skoude hy yn de jarrekolk en tsjin de tiid dat diz ze fol wie, pompte hy in lege silo dêr- mei fol. Op geskikte tiden waerd dong en jarre as mingmest oer it lan brocht. Dizze boer brükte foar it lossen en Ia Deze 3 stadjes met 700 tot 900 inwo ners zijn feitelijk niet groot genoeg voor 1 bakker, 1 kruidenier en 1 groente winkel. Voor een slager en een melk handel is er geen plaats. De stadjes zijn dood. Alleen in Hinde- loopen is de recreatie in opkomst, door dat hier strand is. Het levensmiddelen apparaat zou dus wel iets uitgebreider kunnen zijn. Evenwel is voor een stadje van nog geen 900 inwoners met enige recreatie de vestiging van 3 bakkers, 4 kruideniers en 2 slagers een te grote overbezetting. in Oosthem, zodat de situatie in deze branche iets beter ligt. nam het aantal met ongeveer 320.000 stuks af, dus een vermindering van 10% in één jaar. Ook de samenstelling van de veestapel wijzigde zich. Tot januari 1963 nam het jongvee jaarlijks meer toe dan de melkveestapel. In de loop van 1963 nam daarentegen het aantal stuks jongvee sterker af dan het aantal melk en kalfkoeien. In procenten uitgedrukt bedroeg de afneming van kalveren 12% Hindeloopen - Staveren - Sloten. Ned. Herv. Kerk te Joure afgebrand. Kerk en orgel waren slechts laag ver zekerd. Duitsland heeft het vredesinitiatief van koningin Wilhelmina en koning Leopold van België van de hand gewezen. Burgemeester Praamsma heeft per 30 november ontslag uit zijn functie ge vraagd. Hannelje sa dat it In bileanning weardich is mar longerje der net op le week november 1939 Abonnementsprijs F 2 40 per kwartatl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telet. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 [(05157) Bolswards Nieuwsblad Workum heeft als grootste van de vijf onderzochte stadjes in de ZWH moge lijkheden als verzorgingscentrum van ’t nogal geïsoleerde zuidwestelijke deel van het onderzochte gebied. We vinden hier dan ook een meer uitgebreid win- kel-apparaat dan elders en enige gros- siersbedrijven. Daar de stad een achter land heeft, is de veeteelt hier ook van belang. De industrie heeft enige beteke nis. Er zijn recreatiemogelijkheden in de vorm van een bungalowpark aan de IJsselmeerkust. 40 jaar. Deze gemeente heeft geen en kele centrale bakkerij, terwijl de meeste bakkerijen klein zijn. Opmerkelijk is ook, dat 20 van de bedrijven „koud” is. Daar slechts in 23 van de onder nemingen geen opvolger aanwezig is, zal de bakkersbranche in deze gemeente nog een groot probleem blijven. Bij de kruideniers zouden 23 winkels (64 en bij de slagers 8 bedrijven (50 moeten verdwijnen. In verband met het gebrek aan opvolgers (resp. 51 en 56 zullen In de toekomst wel veel ondernemers hun bedrijven gaan sluiten. Bij de slagers vinden we in Wymbritse radeel vooral veel kleine bedrijfjes. Bij de groentehandel en de melkhandel elk zijn er 3 bedrijven te veel. Wat de dorpen betreft, zien we vooral een overbezetting aan kruideniers te Heeg-Osingahuizen (7), Woudsend (6) en Oppenhuizen-Uitwellingerga (6). De gemeente Hennaarderadeel is niet in deze studie betrokken. Over deze ge meente verscheen reeds eerder tesamen met die van Baarderadeel en Rauwer- derhem een studie. Voor direct of per 12 mei te huur een kamer in de buren te Hartwerd (Rechtz.). Te bevragen bij de kerkvoogd Tj. Hoekstra, aldaar. Wonseradeel is in oppervlakte en in wonertal de grootste gemeente in het onderzochte gebied. We vinden hier een groot aantal kleine dorpen. Meer dan de helft der mannelijke beroepsbevol king werkt in de landbouw. Op enige akkerbouw in het noordelijke deel na, neemt de veeteelt hier de belangrijkste plaats in. Industrie vindt men alleen in Makkum (scheepswerf en aardewerk), welke plaats ook een niet onbelangrijke bron van inkomsten uit de recreatie weet te halen (strand, bungalowpark, hotel en camping). In de rest van de gemeente is op het ge bied van industrie en recreatie weinig te verwachten. Alleen Makkum heeft in deze grote agrarische gemeente toe komstmogelijkheden. Dit dorp nam van 19511963 met 14.6 in inwoneraan tal toe, terwijl gedurende dezelfde perio de de bevolking van de gemeente Won seradeel met 10 daalde. De positie van het levensmiddelenbedrijf kan ook hier niet florisant genoemd worden. Bij de bakkers zouden 22 van het totale aantal bedrijven moeten worden ver dwijnen, wil men in deze branche een normale situatie verkrijgen. Dit bete kent, dat 64 der bakkerijen te veel is. Een spoedige oplossing van dit vraag stuk door „natuurlijke” sanering zal wel niet te verwezenlijken zijn, daar slechts 29 van de bakkers geen opvolger heeft. Wel zijn in deze gemeente goede voor beelden te noemen van bakkers, die zelf reeds maatregelen genomen hebben om hun positie te verbeteren. Zo werken in Arum 3 bakkers samen in een kleine centrale bakkerij, terwijl in ditzelfde dorp een bakker zijn produktie tot rog gebrood heeft beperkt. De enige bakker in Tjerkwerd wist zijn bedrijf zodanig uit te breiden, dat hij een 8-tal „koude” bakkers uit de omge ving van brood kan voorzien. Ook Makkum heeft flinke bakkerijen. De bakker van Gaast bezorgt niet meer in eigen dorp en brengt alleen maar naar buiten uit. Onderling zijn enige bakkers van verschillende dorpen over eengekomen om niet meer in eikaars vestigingsplaats te gaan venten. Bij de kruideniers zijn nog wel kansen op een „natuurlijke” sanering en het zelfde geldt voor de slagers. In beide branches zou meer dan de helft van het aantal bedrijven gesaneerd moeten wor den om tot een „mogelijk” aantal vol gens Nederlandse „normen” te komen. Nu zijn er nog 25 kruidenierswinkels en 10 slagergen te veel. We zien evenwel, dat 58 van de krui deniers en 50 van de slagers geen opvolger heeft. Meer dan de helft der ondernemers in beide branches is ouder dan 50 jaar. Bij de groentehandel en de melkhandel is de overbezetting niet zo ernstig, daar in elk dezer branches slechts 3 bedrijven te veel 'zijn. In Makkum (2767 inw.) dat in 4 melk- wijken is verdeeld, is overbezetting in de melkhandel. Bovendien zijn in deze plaats 7 bakkers, 8 kruideniers en 4 slagers gevestigd, hetgeen ook te veel is. It is al wer safier, dat de traditionele datum fan kij opsetten west hat en nachts de bisten yn it büthüs har plak foun hawwe. De koarte dagen bringe lange jounen en tsjin de ein fan it jier is der mear tiid en oandacht foar it oer- tinken hwat men dien hat en hokfoar wei men fierder tinkt to gean. Gelokkich kin men op in skoander jier tobeksjen, it waer wie ütsünderlik moai, der is in heap groeid en in bytsje forwurden, de prizen wiene by de greidboer better as de foarige jierren, dat it mist üs net of 13 doden en 17 gewonden hebben vo rige week de Spaans-Amerikaanse zee- en landoefeningen bij Huelva in Zuid- Spanje geëist. Vijftigduizend militairen uit beide landen nemen momenteel aan deze oefening deel. WEER WESTBERLIJNERS NAAR OOSTELIJK STADSDEEL Vrijdag z(jn de doorlaatposten aan de sectorgrens weer opengesteld voor Westberlyners met pasjes, die familie leden in het oostelijke stadsdeel willen bezoeken. Op de foto de binnenkomst van Westberlijners in de Oostsector bij de doorlaatpost Oberbaumbrueeke. Op een hord staat: „Tot ziens met kerst mis 1964” De problemen van Wymbritseradeel, eveneens een grote agrarische gemeen te, lopen over het algemeen parallel met die van Wonseradeel. Ook deze ge meente heeft vele dorpen met weinig vooruitzichten. De veeteelt is de voornaamste bron van inkomsten. Op een 8-tal zuivelfabrieken na, heeft Wymbritseradeel geen noe- menswaardige industrie. Wel valt hier op het gebied van de recreatie een en ander te beleven. Op het Snekermeer en bij het dorp Heeg is de watersport van belang. In het laatste dorp, waar een bungalowpark is gevestigd, trekt de mid denstand reeds profijt van de recreatie. Ook voor dorpen als Gaastmeer, Oude- ga (W.) en Woudsend zijn op het ter rein van het watertoerisme mogelijkhe den weggelegd. Dat één belangrijke vestiging in een dorp deze plaats meer levensvatbaar heid geeft,, zien we in Woudsend, waar een grote nationale verzekerings-maat- schappij gevestigd is. Van de 30 dorpen, die in Wymbritseradeel liggen, zijn er slechts enkele met mogelijkheden voor de middenstand. Onder de Sneek hebben enige dorpen nog kansen als woondorp. Door de middenstand werd bezwaar geopperd, dat het gemeentehuis van Wymbritseradeel buiten de gemeen te in de meer centraal liggende stad Sneek gevestigd is. Men zag liever dit gemeentehuis in één van de eigen gro tere dorpen, waardoor men een eigen hoofdplaats zou kunnen krijgen. Voor de middenstand zou dit als voordeel op leven, dat zij, wanneer de gemeente ambtenaren in de gemeente komen wo nen, meer consumenten krijgen. De laatste 12 jaar verloor Wymbritse radeel meer dan 9 van haar inwoners. Op enkele plaatsen vlak bij Sneek na, gingen alle dorpen in inwonertal ach teruit. Ook in deze gemeente is het levensmid delenbedrijf overbezet. Vooral de positie van de bakkers en kruideniers is zeer ongezond. Er zijn 20 bakkerijen 68 te veel. De moeilijkheid is, dat de bak kers vrij jong zijn: 45 is jonger dan van jongvee boven 1 jaar 15% en vart melkkoeien slechts 5%. De gevolgen hiervan werken dit jaar nog steeds door. Door de grote afslach ting van jongvee zijn in 1964 minder dieren beschikbaar voor het afmesten tot een zwaarder gewicht en voor het vervangen van een normale uitstoot van de melkveestapel. Dit heeft geleid tot een aanmerkelijk krapper aanbod van jong en oud slachtvee en een ver hoging van de slachtveeprijzen. Een ver andering in deze situatie is op korte ter mijn niet te verwachten. Dit zou mo menteel alleen mogelijk zijn door een inkrimping van ’t aantal melk- en kalf koeien. Er is echter geen enkele aanwijziging dat dit plaats heeft en voor de komende maanden is dit ook niet’ waarschijnlijk. Er is zelfs wel een kans op een tegenge stelde ontwikkeling en wel omdat de rentabiliteit van de melkproduktie in tussen is verbeterd. Daar komt nog bij dat de nuchtere kalveren de laatste tijd hoge prijzen opbrengen, zodat het aan trekkelijk is, zoveel mogelijk dieren te laten afkalven, om daarna de kalveren voor de mesterij te verkopen. De op brengst van een melkkoe wordt door de hoge waarde van de kalveren aanzien lijk vergroot. De huidige gunstige voe- derpositie staat bovendien deze ontwik keling niet in de weg. Reeft een uitbrei ding van de melkveestapel inderdaad plaats dan werkt dit voorlopig de schaarste aan rundvlees nog in de hand. Over iets langere tijd gezien kan een vergroting van de rundvleesproduktie op verschillende wijzen tot stand komen. Door de melkveestapel uit te breiden waardoor het aantal geboren kalve ren toeneemt; Door zo weinig mogelijk kalveren nuchter te slachten. De eerste stap pen daartoe zijn dan ook reeds ge zet. Nog nooit tevoren is zo’n klein deel van de tot juli geboren kalveren direct na de geboorte geslacht; Door het jongvee aan te houden tot een hoger gewicht. De laatste tijd wordt echter een toene mend aantal kalveren bestemd voor mestkalf. Deze dieren worden op jonge leeftijd geslacht. Ze dragen wel bij in de vergroting van de totale produktie maar om een sterkere bijdrage te leveren zou den ze op latere leeftijd geslacht moe ten worden. Toch, niettegenstaande het ongekend grote aantal mestkalveren, waren tot 1 juli een groter aantal kal veren tot een hogere leeftijd aangehou den dan in de twee voorafgaande jaren. Een belangrijke vraag, waarop nog geen antwoord kan worden gegeven is, tot welk gewicht men deze dieren zal aanhouden enof er voldoende zul len overblijven om in de komende jaren ïn de behoefte aan rundvlees te voor zien. Dit is in grote mate afhankelijk van de beslissingen die de boeren dit jaar zullen nemen. Zullen zij de voor uitzichten van de toekomstige prijsont wikkelingen aantrekkelijk genoeg vin den om op te wegen tegen de huidige hoge prijzen die de dieren voor de slacht opbrengen? De algemene verwachting is wel, dat zowel voor Nederland als voor de E.E.G. in zijn geheel, het jong vee voorlopig toch nog een schaars ar tikel zal blijven en de prijzen derhalve hoog, niettegenstaande een mogelljke uitbreiding van het aantal geboorten en het geringere aantal dat direct na de geboorte wordt geslacht. In het boekje „De lytse baes”, uitgegeven door de „Stichting structurele proble men Friese Middenstand”, komt ook het probleem van de overbezetting ter sprake. In de Zuidwesthoek met zijn 57.400 inwoners ligt het zwaartepunt van deze overbezetting vooral bij de bakkers, kruideniers en slagers. Naar Nederlandse „normen” zouden van deze 3 branches respectievelijk 89, 116 en 35 bedrijven (64 54 en 48 te veel zijn. De helft van het totale aantal bakkers-, krui deniers- en slagersbedrijven zou gesaneerd moeten worden, wil men in de ZWH een gezonde situatie verkrijgen. By de groentehandel en de melkhandel liggen de cijfers iets gunstiger. Er zijn respectievelijk 19 en 23 bedrijven (28 en 35 te veel. De moeilijkhejd bij deze branches is evenwel, dat men hier geen duidelyk beeld van de consumenten gemiddelden kan krijgen. Immers op het platteland wordt ook veel van eigen tuin of boerderij geconsumeerd. de measte boeren sille mei in tankber gemoed op it jier ’64 tobeksjen. Hja gea- ne ek mei moed wer de lange winter to- mjitte, nou’t de gollen of de souder fol bést hea sit en in rige kuilbulten it hiem bisette. Dochs binne der ek dingen, dy’t sa goed net wize. De opbou fan de EEG giet stadich en mei al mear muoite. De Ingelske taryfforheging, de FrAnske hel ding fan baes-spyijen of ophAlden, de Dütske ünwil om de graenprizen op in reedlik peil to bringen makket de sfear fan de Rome-komparanten net better. Minister Biesheuvel spriek lêstendeis al fan in crisis yn de EEG en wiisde derby torjucht op it greate gefaer, dat der komme koe, byhwannear wy dizze mien- skiplike biskerming wer kwyt reitsje soene. De wichtichste produkten soene dan mei de helt of in trêdde yn priis sakje, sa sei er, en dér moat men mar leaver net oan tinke. Hwant de, kost- priis fan alles giet jit alle jierren om- heech. Salang de opbringstprizen dysel- de kant ütgean, sil It wol gean, mar heakket dat, hoe kriget men dan dy kostprizen wer nel in leger peil? It is dêrom aloan nedich, dat eltse ündernim- mer der <jp üt is, dy kostpriis nei ün- deren to krijen en syn wize fan buorkjen kritysk bisjocht. Ik mien, torjucht, wurdt der hyltyd op oandrongen om oer to gean op in ekonomyske boekhalding, in boekhalding dus, dy’t net allinnich foar de bilêsting tsjinnet, mar dy’t mear ynsicht jowt yn de bidriuwsfiering. Hoe binne jou arbeidskosten as men de boer seis en syn bern ek op’ de CAO-leanen birekkent? Lizze dy heger of. leger as it den fan hea, kuil en dong in selslossen- de en ladende wein, dy’t len man bl- tsjinje koe. Troch al dizze middels oan to gripen koe hy de 43 kij mei syn greate soan en In jonge fan 16, dy’t jit op de lAn- bouskoalle gie, skoan birêdde en hiene hja ek op tiid dien en om beurten frij. Fansels wiene dizze mooglikheden net gien sünder bilangrike ynfestearingen mar dit jild makke syn bidriuw fan jier ta jier sterker. Nou wol ik net graech sizze, dat elk dwaen moat hwat dizze boer die mar yn elts bidriuw moat hyl tyd wol ’de fraech steid wurde, oft it net oars en better kin. En dêrfoar sil in bi- driuwsekonomyske boekhalding In machtich middel wêze om de swakke steeën op to sykjen. It sit him net yn it oanskaffen fan allerhanne nije dingen, mar wol yn it neigean fan rendabele for- betteringen. Earst goed tinke en dan tille! En as dan de regearing elnlings en to’n lésten ris meiwurkje woe oan de sa needsaeklike forbetteringen, dy’t tüze- nen Aide en foralderde pleatsen ünder- gean moatte om in reedlike bidriuws fiering mooglik to meitsjen, dan soene jo ris sjen, hoe’t eigeners en boeren dy kAnsen oangripe soene. En foar de ta- komst fan üs nationael lAnbouproduksje apparaet is dat it bilangrykste wapen om üs earlik fordigenje to kinnen. En hwat soks foar de mentaliteit fan de jonge boeren bitsjutte soe, kin men al linnich mar tink.a. Hwat hat Qabe Stroar De ontwikkeling van onze rundveestapel heeft de laatste jaren een merkwaardi ge ontwikkeling te zien gegeven, aldus de heer R. Andringa van het Landbouw Economisch Instituut onlangs voor de microfoon. Van januari 1958 tot januari 1963 nam de veestapel toe van ongeveer 3 miljoen tot ongeveer 3,6 miljoen, een stijging dus van ongeveer 600.000 dieren of 20% in 5 jaar tijds. Maarin 1963 .V I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1