JOHNSON HERKOZEN TOT AMERIKAANSE PRESIDENT Gevoelige beleidspunten op het binnenhof De blijvende man Rono-mars Staatssecretaris Bakker besprak kernenbeleid Russische leiders knikken (tweedracht zaaiende) De Gaulle bemoedigend toe llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH -- i O®- -'JWi VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 103e JAARGANG No. 86 DE AMERIKAANSE PRESIDENTSVERKIEZINGEN politiek Do Gaulle dreigt. Je M. L. F. Europa. Handel met Rusland. W Bijlmermeer. Regionale problemen. het Geheel In overeenstemming met de verwachtingen heeft het Amerikaanse volk dinsdag in de stembus zijn vertrouwen gegeven aan de democratische candidaat voor het presidentschap, waardoor president Johnson, die vorig jaar de vermoor de president Kennedy was opgevolgd, voor vier jaren in zijn ambt wordt be vestigd. De campagne is bijzonder fel en niet zo netjes geweest. Aan de republikeinse zjjde werd de strijd gèvoerd door senator Goldwater, waardoor voor het eerst niet een vrij progressief gerichte candidaat uit de oude Noord-Oostelijke staten de partij leidde, maar een extreem conservatieve figuur uit het zuiden, die zijn aanvallen vooral richtte op wat hij de socialistische koers van de democratische regering noemde. Daaronder verstond hij do belangstelling voor de sociale zorg, die tot uitdrukking is gekomen in Kennedy’s wetsvoorstel voor medische hulp aan ouden van dagen, en die onder Johnson heeft geleid tot een wetsvoorstel ter bestrijding van de armoede. Advertentieprijs: 15 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag daarop Is geweest, dat het overleg ook nog wel na het einde van het jaar kan voortduren, nadat eerst eind december was genoemd als het ogenblik, dat alles in kannen en kruiken moest zijn, des noods met alleen de Ver. Staten en West-Duitsland als deelnemers. Hierbij speelden zijn eigen ambities geen rol. Het is immers bekend, dat burge meester Van Walsum volgend jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Het ging hem dus om de toekomst van zijn gemeente. In die gevoelens werd hij nog gesterkt door het verloop van zaken met betrekking tot de Bijlmer meer. Tijdens de behandeling van het Rijnmondproject in de Tweede Kamer in het voorjaar, wist minister Toxopeus pogingen van de k.v.p.-afgevaardigde Aarden om de districtsbestuursgedach- te te versterken, te weerstaan. Het wandelpark te Bolsward door de aannemer Taconis van Joure overgedra gen aan het stadsbestuur te Bolsward. In geheel Engeland bidstond voor de zaak der bondgenoten. De Duitse opmars naar Calais mislukt. Tezamen zijn er 37.000 doden te betreu ren. It is forfelend aki to wurden mar it is oant nou ta it iennigste middel om lang to libjen Hij bond actief, met zijn rivaal De strijd aan voor het ideaal Van de gelijke rechten In stille hoop, krijg ik de tijd Van vier jaar, om dit zware pleit Manmoedig te beslechten Pal in de bres let op uw zaak Het volk bestendigde zijn taak Lyndon B. Johnson favoriet Luid klinkt het overwinningslied Zijn duizenden verslagen Na ’t schokkend drama, vorig jaar Dreigde er een extreem gevaar Gevoel van onbehagen De stembusuitslag heeft verblijd Een groot volk toonde nuchterheid Hij stond in de moderne fleur Van een briljante superieur Als tweede man gekozen Kwam uit de schaduw, onverwacht Op ’t voetstuk van de wereldmacht Het bleek geen zoet verpozen Hij nam In dienstbaarheid spontaan Een doelbewuste houding aan Abonnementsprij» I 2 40 per kwarta»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De heer O. Leeverink te Bolsward heeft nu ook een RONO-mars gecomponeerd. Na te zijn gearrangeerd door de heer Piebc Bakker in Koudum, is de RONO bereid deeze compositie via de micro foon ten gehore te laten brengen. Lyndon B. Johnson ga nu door Volg onversaagd het lichtend spoor Door Kennedy getrokken Dan voelen wij, het luchtruim blauwt De koude oorlog minder koud Wat de wereld mag schokken Isolement is uit de tijd Een volk toont verantwoordelijkheid PIET EERSTE (ACHT) STEMMEN VOOR GOLDWATER Een uitdrukking van De Gaulle’s onvrede met de Westelijke politiek is ook het nieuwe handelsverdrag, dat zaterdag tussen Frankrijk en Rusland is geslo ten. Het handelsverkeer wordt met meer dan 50 uitgebreid en Frankrijk De acht kiezers van Dixville in de Amerikaanse staat New Hampshire waren de eersten, die dinsdag hun stem uitbrachten. Hun stemmen gin gen naar de republikeinse candidaat Goldwater le week november 1914 Er waren nog andere politieke proble men, welke de aandacht van het Bin nenhof opeisten; met name de toekomst van Eurbpa. Sirids De Gaulle dreigde niet alleen de Euromarkt, doch ook de N.A.T.O. te verlaten is er zowel in Duitsland als in België een grote agitatie gaande om De Gaulle tegemoet te komen. Aan die discussie nam j.l. zaterdag bij verrassing ook vice-premier Biesheuvel deel. Op het anti-revolutionaire partij- convent verklaarde hij, dat het voorstel van Erhard betreffende de vorming van een Europese Politieke Unie mank ging, omdat het de militaire aspecten de vorming van een N.A.V.O .-kernmacht buiten beschouwing liet. „Het is niet reëel,” zo verklaarde hij, „met De Gaulle wel over politieke, doch niet over militaire problemen te willen sa menspreken.” Dinsdag werden in de Ver. Staten de presidentsverkiezingen gehouden. De stryd om een van de hoogste en meeste belangrijkste ambten ter wereld, werd gestreden tussen de democraat Lyndon B. Johnson, die vorig jaar no vember de vermoorde John F. Kennedy opvolgde en de republikeinse senator Barry Goldwater. Foto’s: Boven de demokratische candidaat Lyndon B. Johnson met naast hem senator Hubert Humphrey, die nu vice-president werd Onder: De republikeinse candidaat Barry Goldwater met links naast hem William Miller, die bij een republikeinse overwinning Goldwater’s vice- president zou zijn geworden Bij de behandeling van ’t wetsontwerp betreffende de Bijlmermeerpolder kreeg dezelfde k.v.p.-afgevaardigde Aarden er echter met bijna algemene stemmen een motie door, waarin op een districtsbe- stuur, met reële bevoegdheden voor Groot-Amsterdam werd aangedrongen. Dit bracht burgemeester VanWalsum er toe, de Eerste Kamer te verzoeken, het wetsontwerp betreffende de Rijn mond, ter verbetering terug te zenden. Nu dient wel te worden bedacht, dat een aantal Tweede Kamerleden voor de motie-Aarden had gestemd met de be doeling te voorkomen, dat het socialis tische amendement-Scheps,, dat de Bijl mermeerpolder tegen dc wil van mr. na op de spits te hebben gedreven, door taktische fouten de nagestreefde eco nomische integratie in het Oostelijke blok te hebben belemmerd. Zijn binnen landse economische politiek, met het wisselen tussen centralisatie en decen tralisatie wekte verwarring. Misluk kingen op het gebied van de landbouw en de woningbouw zijn aan hem te wij ten. Zijn idee, dat de zware industrie verminderd kon worden ten opzichte van de industrie voor de consument, wordt gevaarlijk genoemd. Persoons- verering en bevoordeling van familie en vrienden behoort ook tot de klach ten. Goldwaters actie was er* ook tegen ge richt, dat de federale regering in Washington voortdurend meer macht ging krijgten, waardoor de regeringen van de deelstaten hun macht zagen slinken. Dat was zijn voornaamste be zwaar tegen de wet op de burgerrech ten, die negers en blanken gelijke rech ten waarborgt. Deze zaken moeten de staten maar zelf regelen, was de stel ling van Goldwater, die vooral zijn aan hang in reactionaire en kortzichtige kringen vond. Te veel macht in het binnenland, te weinig macht tegenover het commu nisme, meende Goldwater, die het een goede leuze vond Johnson te verwijten een slappe houding tegenover het com munisme te aanvaarden. Beroering wekte in de campagne nog de opmer king van Goldwater, dat hij de militaire commandanten het beslissingsrecht wilde verlenen om kernwapenen te ge bruiken, wat tot nu toé uitsluitend het recht van de president was en volgens de democraten moet blijven. Het Binnenhof had deze week twee moeilijke punten op haar agenda. De Eerste Kamer moest het wetsontwerp betreffende het bestuur van de Rijnmond be spreken. Dit voorstel van minister Toxopeus beoogt de gemeenten in het gebied van de Europoort tot samenwerking te brengen. Burgemeester Van Walsum van Rotterdam heeft van meet af aan betoogd, dat de bevoegdheden van dit districtsJbestuur eigenlek onvoldoende zijn. Met name het feit, dat onzeker bleef of de burgemeester van Rotterdam wel voorzitter van het Rjjnmondbestuur zou worden, vervulde hem met zorg of het nieuwe project zou voldoen aan de behoef ten van het Rotterdamse havengebied. stimulering van een aantal andere, aan vankelijk ook aangewezen kerngebieden, wilde hij met andere woorden een be perkt en aflopend karakter laten dra gen. Deze inkrimping beschouwde vrij wel de gehele Tweede Kamercommissie als een aantasting van verkregen rech ten. Deze algemene crltiek bracht staatssecretaris Bakker tot de belofte, dat hij de zaak nog eens in het kabinet ter sprake zou brengen. Het verslag, dat hij hierover naderhand aan de Ka mer deed, bracht echter geen wezenlijke verandering in het regeringsbeleid, zo dat hij dinsdag j.l. opnieuw in de bran ding stond. De M. L. F. dreigt het centrale punt in de Westelijke politiek te worden, nu voortdurend duidelijker wordt, dat voor president De Gaulle deze M. L. F. dit geïntegreerde bondgenootschappelijke wapen, dat Amerika en Europa hecht en onherroepelijk aan elkaar moet bin den, een reden dreigt te worden om de gehele Westelijke' samenwerking in de N.A.V.O. en in de E.E.G. overboord te gooien. Zijn argument hierbij is, dat de M. L. F. niet Europees is, verhin dert dat de Europse landen waarlijk H Europees worden en dat dit de vrijheid en onafhankelijkheid van Frankrijk be dreigt. De dreigende klanken uit Parijs nemen in kracht toe. Vorige week kon den wij melden, dat De Gaulle heeft gedreigd uit de E.E.G. te treden, wan neer op 15 december geen gemeenschap pelijke graanprijs is vastgesteld, nu kan men horen, dat het evenzeer het einde van de E.E.G. zou zijn, wanneer l<|jank- rijk's bondgenoot West-Di^tsland met Washington zou gaan samenwerken en daarmee uitdrukking zou geven aan zijn on-Europese houding. De Gaulle heeft Engeland per slot van rekening uit de E.E.G. gehouden we gens zijn on-Europese houding, d.w.z. samenwerking met de Ver. Staten. In 1969 wordt de mogelijkheid geopend dat landen uit de N.A.V.O. kunnen tre den. Zoals de zaken nu liggen, is er een vlotte kans, dat Frankrijk zal drei gen deze stap te doen, al maakt het in de praktijk weinig verschil, aangezien Frankrijk nu al weinig deelneemt aan gemeenschappelijk overleg en gemeen schappelijke commando’s. Aangesteld als brievengaarster te Arum mej. Houkje Menage. r Wanneer het enigszins mogelijk was, heeft men belangrijke internationale initiatieven laten rusten tot na de ver kiezingen. De weg is nu vrij, al kan men niet zeggen, dat alle overleg heeft stil gelegen. Vorige week hebben wij al gemeld, dat Gordon Walker, de nieu we socialistische minister van buiten landse zaken van Engeland, zijn Ame rikaanse collega Rusk heeft bezocht en dat beide ministers voornamelijk over de M.L.F. hebben gesproken: de kernvloot van de N.A.V.O., bemand door ploegen, samengesteld uit diverse nationaliteiten. Engeland is met nieuwe variaties ge komen en het Amerikaanse antwoord De burgemeester van Wonseradeel kon 40 zak rogge kopen. Deze is verdeeld onder 8 bakkers, die behoefte hadden. Er kan thans weer 4 weken worden ge bakken. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrêss Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Hwat haf Qcibe Skroar verleent credieten met een looptijd van zeven jaren, twee jaren langer dan de gewoonte is van de westelijke landen, wanneer het communistische landen betreft. Fisankrijk kan er zich op be roepen, dat Engeland aan Tsjechoslo- wakije een crediet van twaalf jaren heeft gegeven. Op zich zelf is dit niet zo belangrijk, maar de begeleidende verschijnselen geven zo duidelijk aan, dat De Gaulle er vóór alles op staat zijn Westelijke partners tegen de schenen te trappen en zo zijn onafhankelijkheid te demon streren. Van Russische zijde maken de nieuwe machthebbers iets gretiger dan Chroest sjow, gebruik van deze mogelijkheid 'n tweedracht in het Westen aan te wak- J keren. In de Prawda is een artikel verschenen, waarin de nadruk werd ge legd op de historische overeenstem- I ming van de wederzijdse belangen van beide landen. Nadrukkelijk verklaarde het blad, dat de Sowjetunie altijd bereid is een onafhankelijke politiek van Frankrijk te steunen. Chroestsjow, die in de eerste plaats een toenadering tot de Ver. Staten zocht, begreep wel vriendelijk, maar niet tè vriéndelijk tegenover De Gaulle te kun nen zijn. Hij begreep ook, dat hij, wan neer hij inderdaad tot positieve oplos singen in Europa wenste te komen, in de eerste plaats contact met de Ver. Staten en West-Duitsland moest zoe ken. Vandaar de vermindering van de aanvallen op Bonn in de Russische pers, vandaar zijn bezoek aan Bonn, dat voor volgend jaar was aangekondigd. De nieuwe machthebbers nemen een af wachtende houding aan tegenover de ontspanning met de Vr. Staten. De aan vallen op Bonn zijn weer hervat en de vriendelijkheid tegenover De Gaulle als mogelijke wig in het Westen is sterk gestegen. Rapport over Chroestsjow. Ónder' de' d'ruü van de geschrokken communistische partijen buiten Rus land hebben de nieuwe machthebbers een document opgesteld, waarin de cri- tiek op Chroestsjow helder wordt sa mengevat. In de betrekkingen met het buitenland wordt hem verweten door de Cubaanse crisis het prestige van de Sowjët-Unie te hebben geschaad, door zijn boerse taktiek het geschil met Chi- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Toxopeus in aan Amsterdam wilde toe wijzen, zou worden aangenomen. Die toeleg faalde echter. Ondanks verholen dreigementen van minister Toxopeus en zijn ambtgenoot van volkshuisvesting, drs. Bogaers, die achter de schermen contact had met zijn geestverwanten in de k.v.p.fractie, werd het amendement met een duide lijke meerderheid aangenomen. 19 k.v.p.ers, 2 anti-revolutionairen, 2 chr.-historischen en een liberale afge vaardigde schaarden zich daarbij aan de zijde der linkse oppositie-partijen, te weten; de p.v.d.a., p.s.p. en c.pji. Onmiddellijk vroeg minister Toxopeus toen schorsing van de beraadslagingen. H(j dreigde niet, zoals zijn geestver want mr. Geertsema de fractieleider der v.v.d. tevoren in een toespraak te Reeuwijk had laten doorschemeren, met aftreden. Maar het was wel dui delijk, dat de nederlaag hem hoog zat. Vrijdag J.l. is er in de Ministerraad het nodige over gezegd. De verwach ting was, dat de bewindsman de Kamer meerderheid, althans een eindweegs te gemoet kwam, door de Bijlmermeer, zij het tijdelijk in afwachting van de vorming van een districtsbestuur aan Groot-Amsterdam toe te voegen. Tezelfdertijd, dat de senatoren hoofd bogen over de Rijnmondproble- men, spraken de Tweede Kamerleden in een openbare commissievergade ring met staatssecretaris Bakker over andere regionale problemen. Namelijk zijn nota betreffende het in de periode 1965 tot en met 1968 te voeren industriespreidingsgebied. Enkele weken geleden hadden de Twee de Kamerleden hem fel aangevallen, omdat hij het aantal primair te stimu leren kernen op 20 had bepaald. De j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1