OP BEZOEK BIJ 50 - JARIGE w Toto-prijs in vorm van een cheque uitbetaald Al K 3 Een gouden jubileum, dal niet onopgemerkt mag blijven Qabe Sb roeir Fan dc Mart iny loer Zilveren filmpjes i jfr DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 103e JAARGANG STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND üs hjoed w IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM to sizzen KUNSTIISBAEN 4 - - ‘Él No. 87 Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. NOG ALTIJD ONRUSTIG IN BOLIVIA Hwat hat i mers deze DINGEN FAN BELANG £j. de J. ’s Winters is het park een toevluchtsoord voor hongerende vogels. Hier zien wij oud-parkwachter Hazenberg bezig op een koude wintermorgen de eenden te voederen. Een beeld uit het woelige Bolivia: een opstandeling-scherpschutter heeft zich verdekt opgesteld op de hoek van een straat in La Paz. Alleen niet verdekt genoeg voor de fotograaf Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Wy leare fan üs sukses mar mear fan üs mislearjen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSJNGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een moedergeluk als dit vertederde steeds de parkbezoekers. Helaas was de laatste jaren een dergelijk tafereeltje niet vaak te zien. 2e week november 1939 it lean foar de boerestan wêze soe, mar de smaed hie harres west en men kin gerêst oannimme, dat er dagen en wi- ken west hawwe, dat dizze forantwur- ding as lead op har woegen hat. Hwant it like soms, oft de kweade der mei boarte, sa slim wiene de tsjinfallers, dy’t hyltyd wer pleats founen. Binam- men doe't hiele bislagen, trochfokte bi- slagen soms, ófslachte wurde moasten, wie de forantwurding foar dit alles hast ündraechlik. Mar aldergeloks wisten hja fan gjin wiken, omt hja it greate doel yn it each holden en izerfêst oertsjüge wiene, dat hja it winae soene. Dérmei hawwe hja op in bütenwenstige wize ka rakter en moed toand en sille de nam- men fan Veenbaas en Sjollema in eare- plak halde yn de hiele boerestan. Dat dizze bliuwende forbetteringen fan Frys lan ütgiene en dér earst mei sukses bi- yn yn Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Fryslan klapte yn ’e hannen It sil him wurde mei de tiid De haedstêd hat greate plannen Winterstjêrren blinke aenst swiid Gjin forlet mear fan „Jaap Eden” Kansen komme tichterby De opset stelt üs echt tofreden Training foar hurdriderij Skielk de wjokken wiid ütslaen Ljouwert krijt in kunstiisbaen Hwannear giet it op de baen ta? Njontsjentrije en sechtich, hjerst? Dat hie foar de Frisiana De moaiste reklame west Mar sa flot soe’t net losrinne Rekkenmasters stiene ré It foarstel wie allang yntsjinne Troch 't kolleezje b. en w. Skiepkes skoarje foar de daem Mar Ljouwert krijt in kunstiisbaen! Hwannear kin wy de de baen brüke? Deskundigen hien ’t der oer It wurdt om dizze fracht to loeken Foar de brune in drege toer Dér waerd lang deliberearre Rendabel of just krek net? Nou lit b. en w. it hearre Wy sitte juskes tin yn ’t fet It plan foarlopich nei de maen Ljouwert moat sünder kunstiisbaen Fryslan sil it neist bigripe Foar 't jild net „fan bügjend frjemd” Mar de redens bliuwe slipe En sportmoed giet nea forlern Wy bin ’t folk fan de alve stêdden Da’s de nasjenale faem Krigel ütein 't sil ek rédden Sünder Ljouwerter kunstiisbaen! PYT Dizzer dagen is ien fan de beide mannen dy’t mei dit wurk bliuwende forbettering foar de lanbou yn Fryslan brocht haw we, by syn sulveren ambtsjubileum de tank brocht fan hiel agrarysk Fryslan. De hear Sjollema wie dochs mei syn greate foargonger, Dr. Veenbaas de kop fan Jut foar alle boeren, dy’t nei 't hja mienden, de dupe waerden fan de maet- regels, dy’t nomd binne om dizze erflike kwalen kwyt to wurderi. Nou ’t dizze striid woun is en praktysk beëinige, nou wie de seal to lyts om alle lju plak to jaen, dy’t fan har tank tsjügje woene, mar hoe oars wie de stimming, doe’t hja mei dit wurk ütein setten. Hokfoar stream fan forwiten en lester binne oer de hollen fan dizze mannen ütgetten, hoefolle mistrouwen en ünleauwe moas ten hja oerwinne. As de striid tsjin de t.b.c. of de abortus-Bang ris net slagge hie, wiene hja bidobbe wurden ünder de smaed fan hiel it boerefolk. Aldergeloks is it wol slagge en is earst de t.b.c. for bade en nou likernöch ek de abortus. Mei sêfte middels yn it bigjin, mei foar- Ijochting en almar foarljochting en op it lést, om de saek slutende krije to kin nen, ek mei hurde hün. Op in stikman- nich bidriuwen nei is de hiele provinsje nou t.b. en abortusfrij. De enoarme foar- dielen fan dit feit, binne foar de boeren, allegear. En dizze rinne yn de miljoenen sawol foar de deagewoane buorkerij as jit yn it bysünder foar de boeren, dy’t mear foar de fokkerij buorkje. Hwat in sterke oertsjüging moatte dizze man nen hawn hawwe, om jlerrenlang de forantwurding to dragen yn dizze gi- gantyske striid. Hwant hja wisten£ dat Wij z(jn even op bezoek geweest bjj een 50-jarige. Er was geen officiële receptie en we waren in feite de enige bezoeker. Er stond nog wel een fiets, maar deze moet óf er vergeten zijn, öf de eigenaar heeft zich ergens schuil gehouden. Het doet er ook niet toe, deze rust beviel ons wel, ze gaf aanleiding tot gepeins. Van onze jarige gastvrouwe ging toch al (dank zij haar koninklijke naam?) een zekere voorname rust uit, die als het ware tot dit gepeins nodigde. De deuren stonden in letterlijke zin van het woord wagenwijd open: prettig, zich welkom te weten. Wat een dag, wat een dag en in spanning voorafgaande dagen hebben de Zulde- ma’s, Patsma's en Werkhoven in Witmarsum de afgelopen week gehad. Natuurlijk wist heel Wonseradeel en denkelijk heel Friesland, wat er in het aid-Wytmarsum mei de forneamde koepeltsjerke gebeurd was. Het ging van mond tot mond: „Geit Zuidema hat 13 punten goed yn ’t toto, mar syn faem hat it ynfulle, en gjin sikkepit forstftn fan fuotbaljen en it wie foar de earste kear. En dat bleek ook uit het eerste rijtje, dat Marjan Palsma ingevuld had. Alle 13 fout, maar dat tweede rijtje alles goed Allemaal zien, beide families is ’t wel goed? de heer Werkhoven „der op knibbels by foar de tafel.” Douwe Kiestra syn kleisang oer de lyts- feint: „dels ha de brimzen stutsen de neven nachts op béd, it spekfet woe net tarre en brij koe ik net oan sêd” is hwat üt de tiid rekke. Fan brimzen heart men hast net mear, de aksje fan de mannen fan de „Gezondheidsdienst” foar it fé hawwe der tige opromming yn hélden. Goartige kij, d.w.s. kij mei T.B.C. komt men net mear tsjin en sa’t it nou liket, sille de kealforsmiters, dy bysünder skealike en heimsinnige kwael, yn koar- ten, Fryslan net mear teisterde. sparren en iepen. Enkele jaren later zoekt het kind met haar vriendinnen in het park glimmende kastanjes en rijpe beukenootjes. Zij rijgt ze tot een streng kralen of maakt er poppetjes van. De jaren verstrijken. Het kind is een struise deern geworden. Er is een mu ziekconcours in het nu reeds beschut ting biedende park. Fanfare- en harmo- niekorpsen blazen dat het een lieve lust is om de hoogste eer: een beker, me- dalje of lauwertak. Tussen de nummers door en laten we eerlijk zijn, ook wel eens tijdens de nummers wandelt jong Friesland on der het schemer gevende lover. Amor is actief. Meer dan kastanjes en beuke nootjes wordt er gevonden: een schar rel, een vriendschap, een verkering. Later als de fanfareklanken reeds lang zijn weggestorven, als de vis- en fruit- stalletjes zijn afgebroken, het vertrapte gras zich weer heeft opgericht, wan delt er nog vaak een paartje in het park, een paartje met goede herinnerin gen aan die eerste avond. En weer verstrijken enige jaren. En weer wordt er een kindervragen langs de rulle paden geschoven. Het kind van weleer werd moeder. Ze weet het nog zo goed, die kinderwagen was geen hoge strooien, maar een erg diepe met kleine wieltjes. En nu, de haren licht vergrijsd, herhaalt zich de historie. De moeder van toen werd „beppe” en ook de mode herhaalt en kreaket it fan tiid ta tiid slim, mar dochs hja komme fierder en mei yngong fan dizze moanne is wer in greate stap foarüt set. Yn prinsipe is men it lens wurden oer ien molkpriis foar de seis EEG-lannen. Dy sil dan foar dit hiele gebiet yn de buert fan de 32 sinten komme to lizzen en de seis lannen moatte oant 1970 ta yn har binnenlansk priispeil sadanige maetrigels nimme, dat rounom dizze priis ek makke wurdt. Dus sünder by- dragen üt de skatkist langer. Dat hüldt ü.m. yn, dat de büter en tsiis, ek yn ei gen lün dy molkpriis goed meitsje moat te en dus omheech moatte. Fiif jier lang sil der by de ynlanske büterpriis 30 st. it kilo by moatte en by de tsiis 10 oant 15 st. de kilo. Dêrtroch sil de skatkist miljoenen subsydzje bisparje en de kon- suminten likefolle mear bitelje moatte. kroand waerden is in dübele felisitaesje .JSlagget de opset, dan sille dus de molke en de suvelprodukten yn 1970 har eigen priis opbringe en is dêrmei in ein komd oan in perioade fan molkpriis debatten yn de beide Keamers. Geleidelik oan giet de hiele saek nei Brussel en wurde dér de prizen foar hiel West-Europa bipaeld. Hjir moat daliks by sein wurde, dat de priis fan de konsumpsjemolke jit net re- gele is en dat hjir in tige hjit hangizer foar mannich lan oan de balke hinget. Mar hja wrotte troch en as de hege hea- ren net om politike redens it spul yn it tizen meitsje, sil ek hjir in bliuwende forbettering fan greate importansje bi- rikt wurde. Yn in optimistyske buoi soe men sizze kinne: „Sa njonkenlytsen komt Jabik yn ’e broek”. Scheffer en Westra. Tevens was de toto leider, de heer C. de Boer met zijn staf van jonge medewerkers op het appèl. Afgevaardigden van de boerenleenbank waren de voorzitter de heer G. Smid en de kassier, de heer U. U. Hiemstra. Ook vv „Arum” had afgevaardigden naar dit grote gebeuren gestuurd, n.l. de voorz. de heer L. S. Hilarides, Arum en de beren B. v. d. Bos en J. Smit van Ach- lum. Pingjum liet zich vertegenwoordi gen door de heren A. v. Dijk, Tj. Kamstra Mr. A. van der Werf, had als voorzitter van de F.V.B. de leiding van de avond, hetgeen hem zeer goed was toever trouwd (wat men ook van een advocaat kan verwachten). Dikwijls werd om zijn humoristische opmerkingen hartelijk ge lachen. Verder legde hij de nadruk op de zelfwerkzaamheid en mogelijkheden van de toto. De heer Mullenberg kwam de eer toe om de gelukkige winnaar de cheque uit te reiken wat niet eerder gebeurde dan na dat spr. 'n overzicht had gegeven van de vier jaar toto. Hij sprak over het be lang van de welvarende toto. 1 Is de sport niet alleen, maar ook de organisa ties op gezondheidsgebied hebben belang bij een rijke toto. Na deze uitleg richtte spreker zich tot de 18 jarige Geit en gaf een algemene raad en de situatie, waarin Geit en de 18 jarige Marianne verkeren. Dikwijls is de ervaring deze „Als niet tot iet... enz.” Dit is echter niet de goede weg en de heer Muilenberg zei: „Je mag om mij steenrijk worden, maar als je jezelf ver liest is alles verloren.” Met het overhan digen van de cheque voegde hij er aan toe, dat het geld hen tot ’n zegen mocht zijn. Na het tekenen van de cheque kwam de voorzitter van de -boerenleen bank zijn handtekening er ook nog bij zetten, terwijl de kassier ’t waardevolle papier daarna in ontvangst nam en het zeker een goede plaats in de kluis heeft gegeven. De kassier, de heer U. U. Hiemstra voerde daarna het woord en wees er op, dat de winnaar „de goede koers” had gekozen om dit grote bedrag „vast te zetten”. De heer A. Hofstra sprak voor ,V. en O.’ en voor de familie Zuidema, terwijl hij namens de familie Zuidema, de heer J. Werkhoven een prachtig bloemstuk aanbood voor al zijn steunende bemoeie nissen. De heer Werkhoven voerde even eens net woord en sprak over de saam horigheid die tussen de Werkhovens en Zuidema’s is. zich, de wielen van de wagen, waarin zij nu haar kleinkind duwt, zijn weer groot, net als 50 jaar geleden. Het park is intussen volwassen geworden, de boompjes zijn groot. En misschien de plantertjes wel dood. Vijftig jaar is een lange tijd. Twee oor logen teisterden inmiddels de wereld. Veel leed werd geleden, veel liefs ge noten. De herfstbladeren vielen vijftig maal. Tientallen malen was er rijp of rijm of sneeuw. Vijftig maal was er het prille groen. Nu is het november 1964. Weer vallen de herfstbladeren. En beppe denkt aan de herfst van het leven, die straks ook voor hiér komen gaat. Dan schrikken we wakker uit ons ge peins. Ja, inderdaad, de bladeren val len, maaar „beppe” is er niet. Ze was er alleen in onze verbeelding, toen we zo heel alleen op bezoek waren bij ons jarige park. Eigenlijk wel vreemd, dat we nog steeds moederziel alleen zijn. Het park kost schatten geld. Op de gemeente-begro- ting staan cijfers met 3 en 4 nullen. Wordt het niet genoeg gewaardeerd? Trekt men er liever op uit, ronkend langs de drukke wegen, dan dat men ge niet van het brons en goud en soms van het vlammend rood der late herfst tooi? Even bekruipt ons de gedachte, dat het niet alles rozegeur en mane schijn was met „ons park”. Eens was er de hertenkamp. Het werd een mislukking. Eens werd er op her haald aandringen van de vroede vade ren, een 2de ingang gebouwd. Perma nent zit deze dicht: de jeugd heet tè vernielzuchtig te zijn, dan dat deze vrije toegang kan hebben. De eens zo trotse volière leek ons maar dun bevolkt. Iepen vallen onder de schimmelziekte. Het dure podium in de vijver staat 360 van de 365 dagen ongebruikt, het theetuin- idee werd een fiasco, de oude muziek- Ja het was zo! Werkhoven naar de se cretaris, de heer K. Westra van de gym nastiekvereniging .Volhardt en overwint’ of kort gezegd: ,V. en O.’. De andere dag toog men naar den Haag en werd daar ontvangen als de mensen van „Pim Muliers” dorp. Directeur J. Muilenberg van de Stichting Sporttoto stelde de bijna over hun toeren zijnde gasten op hun gemak, op de hem eigen rustige manier van handelen. Na deze spannende dagen keerde men weer huiswaarts met de toezegging, dat de heer Muilenberg in hoogst eigen per soon de cheque in Witmarsum kwam uitreiken. Als afgevaardigden van „V. en O.” wa ren aanwezig voorzitter A. Hofstra, In verband met onlusten de Tsjechische hogescholen voor de tijd van 3 jaar ge sloten. Het St. Maartensfeest Weer met opge wektheid gevierd. Geslaagd voor het 3e gedeelte notarieel examen de heer N. L. J. Bruinsma te Bolsward. Duits oorlogsvliegtuig bij Roermond neergestort. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en tent, waarvoor op de begroting reeds jaren geleden een post stond voor „op brengst verkoop” staat er nog en men weet er kennelijk geen raad mee. Eens huisde er een heuse aap in het park. Ook dit lie op teleurstelling uit, de goudvissen zijn ook al uitgedund. Neen, nu geen kritiek en pessimisme meer. Denk aan het 'moment waarop het park toch heus een functie had, aan landdagen en concoursen, aan heamiel- feesten en culturele programma’s, aan openluchtpolonaises en tuinfeesten. Wat was er al een variatie in de afge lopen jaren: de Maastrichter Staar en Zwarte Riek, de Marirtferskapel en Johnny Jordaan, Kindercircus en kerk- koorzang, Tetman en theater, zelfs de gymnastiek en een opera ontbraken niet. En dan het eendjes voeren met de lieve jeugd, het kiekjes maken bij zwanen of pauwen of het perk als plaats van stille overpeinzing voor de bejaarde ge nietend van het herfstgetij van' zijn leven. Eens lag Bolswards park buiten, nu reeds binnen de bebouwde kom. ’s Zo- ziet men er liefdevolle zusters, rijdend achter de invalidewagens met patiënten uit Bloemkamp. Het park kreeg er een functie bij. Naarmate Bolsward meer uitgroeit, er flats verrijzen, er scholen worden be zocht, er patiënten worden verpleegd, zal het meer worden gewaardeerd. Onze hartelijke gelukwens aan jarige, en nog vele, vele jaren. wurdich. En likegoed de treflike organi- saesje fan Suvelfabriken en Stamboek, dy’t har mei de hiele hüd efter dizze sa- ken set hawwe en dêr hiel hwat mil guod om trochslokke moasten. Bliuwende forbetteringen, dêr moat men aloan it each wer op rjuchtsje. Sawol yn it ekonomyske as it bidriuwstechnyske, sawol it sosiale as yn it kulturele binne dat de dingen, dy’t de boerestan reëel foarüt- bringe. It bigjint der nou op to lykjen, dat it pionierswurk op in hiel oar flak fortuten bigjint to jaen. Wy bidoele hjir it wurk fan dy foaroanmannen, dy’t op ynternationael gebiet de posysje fan de boer yn bettere banen bringe wolle. Ek hjir binne de swierrichheden sünder tal Een simpel courantenberichtje in onze „Gouden filmpjes” gaf aanleiding tot ons bezoek. Het was deze maand juist 50 jaar geleden, dat de fa. Taconis uit Joure het toen pas aangelegde Juliana- park overdroeg aan ’t gemeentebestuur. Al zijn er geen serenades gebracht, al werd er geen erewijn geschonken, al ontbrak elk openbaar huldebetoon bij dit gouden jubileum, toch is het waard er bij stil te staan. Het stichten van dit park was de zo veelste daad van gemeenschapszin van twee eeuwenoude Bolswardse stichtin gen, dat wij gewoon de tel zijn kwijt geraakt. Ditmaal was het ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten in 1913 dat men een blijvende herinnering wilde creëren. Het werd een park, genoemd naar het kleine prinsesje, waarop al ler hoop van de Oranjelievende Neder landers destijds was gevestigd: Juliana. Het trotse inrijhek houdt in vergulde letters de nu koninklijke naam hoog, in grafzerkletters staat er onder vermeld, wie de schenkers waren: het Sint An thony Gasthuis en Het Weeshuis. Oók, dat uit instemming met deze vorste lijke gave het toenmalig stadsarmenhuis de Hendrik Nanneshof, (ook een aloude stichting, maar even arm als haar naam deed vermoeden) het toegangshek schonk. Het park lag buiten de stads poorten. Het moet er wel kaal zijn ge weest die eerste jaren, even kaal aan boomgewas als het nu nog is in ons In dustriepark of op het nieuwe sportvel dencomplex, maar de vijvers waren ge graven, de paden aangelegd, de bomen geplant, het rosarium ontworpen, de muziektent opgericht, de banken getim merd, de sloten uitgediept. Het wande len kon beginnen, aanvankelijk meer uit nieuwsgierigheid, dan om te genie- ten van lommer en loof en zich te re creëren tussen boom en bloem en bla dertooi. Maar goed, het park werd spoe dig een begrip en Bolsward had weer iets, om met recht trots op te kunnen zijn 1914. Een jonge vrouw schuift haar strooien kinderwagen op hoge ranke wielen door de nog rulle paden. Het kind geniet van de late najaarszon. Wanneer dit kind een vijftal jaren later aan moeders hand opnieuw het park betreedt, zijn de boompjes reeds tot bomen uitgegroeid en is het park in aanleg reeds een schone stadstuin ge worden. Mèt het kind groeien de stam men, de struiken, de treuren, de wilgen, de kastanjes, eiken, beuken, popels,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1