Hoe Johnson heeft gewonnen Ouderdomsvoorziening in de branding Chinees bezoek aan Rusland Gezonden voor zieken Met de winter zicht m Kabinet Marijnen niet meer homogeen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeet, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 103e JAARGANG VRIJDAG 13 NOVENÏBER 1964 No. 88 üs hjoed to sizzen Chinezen in Moskou. Rijnmond. van. Franse voorwaarden. Duits plan voor Europa. EUROPORT 1964 Europese unie. Uitstel. 4 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijht DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A, J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (03157) Burgemeester Mr. G. E. van Walsum heeft dinsdag in de Rotterdamse Ahoy- hal de derde Internationale vakbeurs voor scheepvaart en scheepsbouw „Europort 1964’’ geopend. De burgemeester toonde zich als stadsbestuurder al even behendig in het manoeuvreren met een wagentje, dat veel in de haven wordt gebruikt vier jaren minister van justitie, heeft in de staat New York een senaatszetel veroverd. Het is niet uitgesloten, dat dit voor hem een opstapje naar het pre sidentschap betekent. Bondskanselier Erhard had deze zomer president De Gaulle bij diens bezoek aan Bonn Duitse voorstellen toegezegd om de Europese politieke eenwording een stapje verder te helpen. Deze voorstel len zijn vorige week gereed gekomen en er is een samenvatting van gepubli- hoogd met dit doel voor ogen. De be lastingverlaging zou dan tegelgk kun nen dienen om de verzwaring van de premielast op te vangen. Er kwam echter een kink In de kabel. Nadat minister Veldkamp zich met be trekking tot de verhoging van de AOW Kerk door brand verwoest. Een dag voor h\j na een grondige restauratie zou wor den opgeleverd, is is de gereformeerde kerk in de Parkstraat te Velp door een fikse brand volkomen verwoest. Alleen de buitenmuren bleven overeind staan, de rest viel aan h' vuur ten prooi. Precies 25 jaar geleden te Bolsward de eerste cursus in zuivelbereiding gegeven in de huidige fabriek van vruchtensap pen van fa. Donker.. De Engelse verliezen op het oorlogster- rein belopen thans, aldus werd te Lon den meegedeeld: 57.000 man. De Duitse verliezen in de slag om de Yzer bedroe gen alleen reeds 90.000 man. Abonnementsprijs f 2 40 per kwart»»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week november 1914 De roazen sille gau forgean mar de toarnen bliuwe stean Op Schiphol arriveerde dinsdagoch tend een groep van 34 amerikaanse zakenlieden, afkomstig uit de staat Neveda, die tijdens hun verblijf van enkele dagen in ons land, belangstel ling wil opwekken voor Nevada als vakantieland. De groep, hier gefoto grafeerd bij de aankomst, staat onder leiding van de gouverneur van Nevada de heer Grant Sawyer (in het midden, met beide handen in de jaszakken). A. A. Sepp uit Amsterdam verbond zich na bevestigd te zijn door Ds. Britzel aan de Doopsgezinde gemeente te Witmar- sum. Wanneer wjj, zoals wij vorige week beloofden, de nadere cijfers van de Ameri kaanse verkiezingen bekijken, dan zien wij, dat bjjna 40 miljoen kiezers aan Johnson de voorkeur gaven tegen 25 miljoen aan Goldwater. In percenten uitge drukt komt Johnson op 61,2 tegen Goldwater op 38. Belangwekkend is vooral hoe de stemmen zjjn verdeeld en waar Johnson winst en verlies heeft geboekt en om welke redenen. Behalve Arizona, dat vier jaar geleden ook republikeins was, heeft Goldwater slechts gewonnen in vroeger democratische Zuidelijke staten: Alabama, Louisiana, Mississippi, South Carolina en Georgia. Alle andere staten ook de vele republikeinse bolwerken in het Noord-Oosten, midden-Westen en de bergstaten in het Noord-Wcsten, vielen aan de democratische kandidaat toe. Hwat hat Qabe Skroar Hoofdonderwerp van de gesprekken op het Binnenhof vormde deze w’eek het voorstel van de Minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, om de uitkeringen van de Algemene Ouderdomsvoorziening op te trekken tot een sociaal minimum met ingang van 1 januari a.s. Men zal zich herinneren, dat dit punt een grote rol heeft gespeeld bij de kabinetsformatie in de zomer van 1963, waaruit tenslotte het kabinet-Marijnen te voorschijn is gekomen. Dit werd gevormd door de drie grote confessionele partijen ter rechterzijde, samen met de v.v.d. Dr. de Kort sloot toen immers de socialisten van verdere deelneming aan de besprekingen uit, omdat zij z.i. te hoge eisen stelden, met betrekking tot de verbetering der Algemene Ouderdomsvoorziening. Doch de aangezochte minister van Sociale Zaken, de k.v.p.er dr. Veldkamp, stelde als vorwaarde voor zijn toetreding tot het rechts-liberale kabinet, dat de ouderdomsvoorziening zou worden verbeterd en dat van een eventuele staatsbijdrage door de liberale ministers, die de nood zaak van belastingverlaging sterk naar voren hadden gebracht, geen beginsei- kwestie zou worden gemaakt. Een verrassing was vorige week de verschijning van een Chinese delegatie onder leiding van niemand minder dan Tsjoe En-lai, de Chinese premier, in Moskou ter bijwoning van de viering der herdenking van de oktoberrevolutie van 1917. Het wordt langzamerhand een verwarrend geheel. Van Moskou uit werden, na een kleine stilte de aanval len op de Chinezen herhaald, hetgeen er op zou wijzen, dat het geschil tus sen de beide reuzen van de communis tische wereld nog in volle kracht woedt. Nu verschijnen de Chinezen in vol ornaat in Moskou, hetgeen op een toenaderingspoging zou kunnen gaan lijken. Het is misschien allebei mogelijk. Want het is opgevallen, dat de Chinezen in hun aanvallen op Chroestsjow sterke nadruk hebben gelegd op de onderschei ding tussen partij en regering. Is het misschien de opzet de betrekkingen tussen de regeringen te verbeteren zon der een oplossing van het ideologisch geschil te forceren? In elk geval lijkt het onwaarschijnlijk dat Peking en de nieuwe machthebbers in Moskou elkaar in de armen zullen vallen en alle misverstanden op de brede rug van Chroestsjow zullen laden. ceerd. De regeringen van de Zes zullen beginnen met de ondertekening van een conventie, waarbij z(j zich verplichten binnen een bepaalde termijn een ver drag van een politieke unie tot stand te brengen. Van het begin af aan, dus ook voordat de politieke unie een feit zal zijn, zullen zij met elkaar overleg plegen over buitenlandse politiek, defen sie en culturele samenwerking. Los van de regeringen moet een consultatieve commissie worden gevormd, die betrok ken moet worden bij het overleg over de politieke unie. AMERIKAANSE ZAKENLIEDEN IN ONS LAND er soms sprake van een verkoeling het kabinet tussen de confessionele Enka (mej. v. d. Vlis) sprak te Bols ward voor een volle Doelezaal over: „Waarom heden Soc. Dem.? Het kwik is ’s nachts al weer onder 0’C geweest. De waterleidingbedrijven in Ne derland vragen u: Controleert u nu uw hoofdkraan en het daarbij behorende af- tapkraantje.(Deze bevinden zich aan ’t einde van de toevoerleiding naar de per celen, meestal in kelder of meterput). Deze hoofdkraan en het aftapkraantje moeten in dichtgedraaide toestand geen water doorlaten. Als dit wel het geval is kan de binnenleiding bij vorst niet wor den afgesloten en afgetapt en hebt u er het grootste belang bij de defecte kraan nu te laten repareren. (In de meeste ge vallen zorgt het waterleidingbedrijf hier voor). Zodra het flink vriest is snelle re paratie door grote drukte uitgesloten. Als u toch de hoofdkraan en het aftap kraantje controleert zorgt u dan meteen voor het tochtvrij maken van de plaats waar deze kranen (en eventueel een wa termeter) zijn opgesteld? Deze maatregelen voorkomen waar schijnlijk overlast en onnodige kosten als het flink gaat vriezen. op 1 januari a.s. had vastgelegd, bleek het om conjuncturele overwegingen moeilijk om op datzelfde ogenblik de belastingen te verlagen. Verschillende organisaties van zelfstandigen, midden standers en boeren, lieten dan ook niet na bij de Tweede Kamer te protesteren tegen de voorgenomen lastenverzwaring. Anderzijds adresseerden ook de vakor ganisaties voor een verdere verbetering der A.O.W. Tegen die achtergrond wordt het begrijpelijk, waarom de kvp bij de algemene financiële beschouwin gen te kennen gaf, waarom zij de be lastingverlaging het liefst toch op 1 januari a.s. zag ingaan. Anderzijds waren er de socialisten, die te verstaan gaven, dat zij desnoods be reid waren voor een verbetering der A.O.W. een deel van de belastingverla ging op te offeren. Bij de regeringsfrac ties wekte dit debat tegenstrijdige ge voelens midden recht. Bij zijn verder beraad besloot het kabi net tenslotte een middenweg te bewan delen; de verbetering van de ouderdoms voorziening en de belastingverlaging zouden tegelijk onder handen worden genomen. De A.O.W. zou wel worden verhoogd zij het met niet zoveel als de vakbeweging wenste; hiertoe zou de schatkist een bijdrage leveren maar óók de premies zouden worden ver is in ministers en hun liberale collega’s? Ongetwijfeld heeft de afval van de wd bjj de stemming in de Remkwestie, de verhouding tussen de regeringspartijen geen goed gedaan. Misschien heeft dit er ook wel toe bijgedragen een aantal k.v.p.ers in de verleiding te brengen de liberale minister Toxopeus in de Bijl- mermeerkwestie de nederlaag toe te brengen. Vorige week heeft ook de Eerste Ka mer deze minister van binnenlandse za ken laten blijken, dat het tijd wordt voor de grote steden nieuwe bestuurs- voorzieningen te zoeken voor de samen werking met hun randgemeenten in een districtsbestuur. Zowel van p.v.d.a.- zijde als van de kant der k.v.p. was die aandrang onmiskenbaar. De anti-revo- lutionaire partij-voorzitter Berghuis voegde daaraan toe, dat de minister ver standig zou doen, daarin zijn kracht te zoeken en de Bijlmermeerkwestie nu maar niet verder op de spits te drijven. op. Aldus kwam de A.O.W. in de politieke branding te- Darijs heeft laten weten, dat het voorlopig niet veel in deze plannen ziet. In de eerste plaats gevoelt De Gaulle niets voor een dergeijke supranationale commissie, ook al is zij alleen maar raadgevend. In de tweede plaats biedt het geen oplossing voor de problemen, die De Gaulle zich heeft gesteld: de formulering van een buitenlandse poli tiek voor geheel Europa, die gericht is op een zo groot mogelijke onafhankelijk heid van de Ver. Staten. Parijs ziet het Jüuropese complex niet los van de M. L. de multilaterale kernmacht van de N.A.V.O., waarin Amerika en Duits land een nauwe, geïntegreerde samen werking van de Westelijke bondgenoten in verwezenlijkt wensen. Engeland heeft H Op 15 november start een nationale ac tie voor elf organisaties, werkzaam op het gebied van de volksgezondheid. Elf organisaties zullen door deze actie hun heilzaam werk kunnen blijven voortzet ten. Een nationale zaak, de strijd tegen volksziekten. Wie kent niet de ver schrikkingen van de reuma, kanker, po lio of tuberculose? Wij worden er zelfs dagelijks in onze directe omgeving mee geconfronteerd. Kent u de angst van de astma-lijder Ieder moment van de dag kan een hel voor hem worden. Kunt u 45 seconden uw adem inhouden? Na die 3/4 minuut kunt u weer verlicht ademhalen. Als u dit probeert hebt u een klein Idee van de ademnood, die astma-lijders moge lijk dagelijks meermalen ondervinden. Zwakzinnigenzorg, sinds kort bij een breed publiek eindelijk bekend, behoort eveneens tot het werkterrein van die elf organisaties, die in een actie zijn ver enigd. Wij noemen u voorts nog de Kruis verenigingen, waarvan de wijkzusters ’n vertrouwd beeld vormen in het gezin, de straat, de stad, het dorp. Wij geloven dat het werk van deze verenigingen vol doende bekend is. Het Nederlandsche Roode Kruis, een kruisvereniging die altijd en overal klaar staat, is ook een van de instellingen, die in deze actie zijn vertegenwoordigd. Veel geld is nodig om deze instellingen hun werk te laten doen. Tezamen bal den zij „de vuist” om in één actie bij u aan te kloppen. Laat hen niet buiten staan, haal ze binnen, in uw hart! Thans kunt u gezondheid kopen, gezonden voor zieken! De Nationale televisie-actie „Gezonden voor zieken 3” is een loterij, dat wil zeggen, een controleerbare vorm collecteren. U kunt wel doen en winnen. Op duizenden verkoopadressen, herken baar aan het symbool van deze actie, kunnen de loten uw aandeel in de strijd voor de volksgezondheid wor den gekocht. De loten kosten f 1,25 per stuk en zijn verkrijgbaar in acht ver schillende kleuren. Indien u 8 loten koopt en deze doorverkoopt aan uw fa milie, vrienden en/of kennissen dan loot u door middel van een gratis coupon mee naar extra prijzen. Het lijkt echter voorbarig om aan der gelijke meningsverschillen al te veel politieke consequenties tte verbinden. Op andere punten liggen de menings verschillen weer heel anders. Zo lijken de ministers van binnenlandse zaken mr. Luns, en zijn collega van landbouw en visserij, mr. Biesheuvel, nogal ge nuanceerde denkbeelden te koesteren met betrekking tot de Europese crisis, die door de dreigementen van de Franse president De Gaulle om de E.E.G. en de N.A.T.O. te verlaten, is ontstaan. Beiden wijzen weliswaar het plan voor een Europese Politieke Unie af, dat mi nister Spaak en bondskanselier Erhard hebben bedacht om De Gaulle te kal meren maar de gronden waarop lij ken nogal verschillend. Mr. Luns ge- gevoelt eigenlijk helemaal niet voor een Politieke Unie zonder Engeland; mr. Biesheuvel schijnt zo’n Unie in zijn hart niet te verwerpen, hjj bemerkt er echter een tekort aan op, namelijk, dat zij geen oplossing biedt voor de militaire wensen van De Gaulle, die vooral be zwaar heeft tegen een samenwerking in Atlantisch kader op het gebied van de kernbewapening, als die uitgaat van Amerikaanse leiding. Hoe zal het kabinet Marijnen op dit punt tot een homogeen standpunt ko men? De winst voor Goldwater in het Zui den is vooral toe te schrijven aan de rassenkwestie, die in de rest van het land ma.ar een ondergeschikte rol schijnt te hebben gespeeld. Vooral op het platteland heeft Johnson véél stemmen verloren aan Goldwater, de tegenstander van de wet op de burger rechten, die de negers gelijke rechten geeft en rassendiscriminatie verbiedt. Merkwaardigerwijs is die achteruitgang niet in de steden tot uitdrukking geko men. Slechts in Louisiana en Missis sippi heeft Johnson ook in de steden minder stemmen veroverd dan Kennedy vier jaren geleden. In de andere steden was zijn aanhang groter. Moet men hier uit concluderen, dat de belangstelling Van de stadbewoner meer naar de wat vooruitstrevende sociale politiek van de democraten uitgaat? Men moet niet vergeten, dat industriële ontwikkeling vaak afhankelijk is van kredieten van de federale regering. In het Zuiden en het Noorden hebben bijna alle negers, die stemden, op Johnson gestemd, ter wijl vier jaren geleden nog 60 pct. van de negers op de republikeinse kandidaat stemden. Er is dus weer een nieuwe verschuiving opgetreden, die niet gemakkelijk onge daan zal zijn te maken. De nadruk van de democratische winst komt te liggen op lagere inkomstengroepen, die voor 90 pet. op Johnson hebben gestemd en de negers, die voor de partij het groot ste nog niet aangeboorde kiezersreser- voir vormen. Het Huis van Afgevaardigden telt nu 293 democraten en 138 republikeinen tegen resp. 257 en 178 in de oude sa menstelling. Het gevolg van deze winst is, dat de democratische fractie over het algemeen progressiever is dan die in het scheidende Huis. In de Senaat, waarvan om de twee jaren een derde van de zetels beschikbaar komt, hebben de democraten nu met 67 één man meer dan tevoren. Robert Kennedy, de laatste onder zijn nieuwe socialistische regering veranderingen aan de oorspronkelijke opzet geformuleerd, die een Engelse deelneming mogelijk zouden maken. Deze weeek is Gordon Walker, de En gelse minister van buitenlandse zaken, in Bonn geweest om de zaak met de West-Duitsers door te praten en het is niet uitgesloten, dat Bonn wel oren naar de Engelse voorsteden heeft, die pre mier Wilson volgende maand officieel aan Washington zal voorleggen. De Gaulle zal alles in het werk stellen om een dergelijke combinatie, die Frankrijk met zijn wens naar een derde macht volledig isoleert, te verhinderen. In Parijs verluidt daarom dat de voor stellen van Erhard over een politieke unie pas aan de orde kunnen komen, wanneer de fundamentele problemen zijn opgelost. Dat zijn voor Frankrijk defensie en de graanprijzen. De Gaulle heeft gedreigd zijn medewerking aan de Gemeenschappelijke markt stop te zetten, wanneer op 15 december geen gemeenschappelijke graanprijs tot stand is gekomen. Men krijgt de indruk, dat men in Duitsland naar een compromis aan het zoeken is, dat enerzijds De Gaulle tevreden zal stellen, anderzijds de boeren geen geld zal kosten. Subsi dies zijn mogelijk, maar ook niet voor onbeperkte duur. In de Franse pers waren berichten ver schenen, dat Frankrijk misschien uit de N.A.V.O. zou treden, wanneer de MLF tot stand zou komen. Dat Franse stand punt blijkt wel wat, maar niet veel ge nuanceerder te zijn. Frankrijk zou niet uit het Atlantische bondgenootschap treden, maar zijn medewerking aan de opbouw van de N.A.V.O. stopzetten. Aangezien dit bij een militair bondge nootschap van het geïntegreerde karak ter van de N.A.V.O. het essentiële is, lijkt het Franse argument meer op ju ridische haarkloverij. Ongetwijfeld ge bruikt De Gaulle dit alles als drukmid delen om zijn wil door te zetten, maar het heeft .er veel schijn van dat men in de andere landen beseft, dat hjj Frankrijk bij'~ weigeringen meer zou 1 schaden dan de andere landen. Bolswards Nieuwsblad a - wngówin j OBOTli

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1