FRIES MET DE FRIEZEN Bolsward krijgt tóch 900 gld. roar Wegwijs in de wirwar van organisaties eens een üs hjoed p p to sizzen Industrieel: „Als ik nog bedrijf sticht, dan in Bolsward” Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll fa. i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Martinyloer - Zilveren filmpjes 103e JAARGANG DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 No. 89 Bolswards Nieuwsblad W ymbritseradeel. MISS WORLD 1964 Enthousiast. It Fryske Boek. Biwegingsrie. Fryske Kultuerrie. A. Bou of greide yn 'e bouhoeke 1 2 3 Japanse opmars in China c. B. De Greidhoeke. C. De S&ngrounen. De AFUK Russisch-Fins incident. Tj. de J. De 20 jarige Engelse kapster Ann Sydney is in Londen tot Miss World 1964 gekozen. Z|j is 1.73 meter lang en weegt 57 kg. De schoonheidskoningin krijgt een bedrag van 25.000 gulden en het proefcontract met een filmmaatschappij Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel Uriel Contractprijzen op aanvraag DE NIJE HIERNOARMEN FOAR LAN EN PLEATSEN a. klaeigroun b. fean mei knip c. feangroun d. lichte savel 220(190) 160(140) 130(120) 200(170) 165(140) 150(130) 110(100) 150(120) 90(80) 65(60) fan it bidriuw en bipaelde bysündere foardielen of neidieien bidragen byteld of óflutsen. Hjir yn de greidhoeke koe 180(160) 135(120) 100(90) 150(130) 130(110) 115(100) 90(80) 115(100) 70(60) ■45(40) 115(100) 90(80) 75(70) 65(60) 155(140) 110(100) 75(70) 90(80) 55(50) De Hollandse waterlinie blijft de beste waarborg van onze vrede. Aan de Noordzeekust 20 mijnen aange- spoeld.- Dr. G. A. Wumkes, Friese bijbelvertaler 70 jaar oud, 3e week november 1939 Aangeboden ruim 200 liter melk (aan venters). Provisie 2lA cent per liter. Te koop tegen elk aannemelijk bod een autobus. Karakter birêst op persoanlikheit net op kennis of talint Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 UUI 2660 of 2335 "(05157) Dizze wike binne de nije hiernoarmen foar it gebrük fan lan en pleatsen yn- gien en it seit him seis, dat der yn Frys- lan mei syn mear as 70 hierdeboeren tige bilangstelling foar is. Dat hjir for- oaring komme soe koe men fan tinken wol ha, omt it peil fan de hieren lang net mear oansleat by de weardestiging fan alle produkten en it lean. Men kin ek sizze, dat de weardeformindering fan it jild net yn de hieren weromfoun waerd, mar dat komt op itselde del. Dat dus de hieren omheech gean, kin nlm- men ünbillik fine. De gebrükswearde fan Vjqral voor de niet-Friezen, die Fries met de Friezen willen zijn, als ook voor de „lênslju”, die niet voldoende op de hoogte zijn, vonden we het nuttig bo venstaande informaties door te geven. Die Friese bewegin;; nu is niet in een definitie samen de vatten, zo groot is het aantal facetten ervan, de verschei denheid ook aan organisaties. Het was daarom een goede gedachte dat zater dagmiddag j.l. door het Kristlik Frysk Selskip op de te Leeuwarden gehouden jaarvergadering vertegenwoordigers van diverse overkoepelende organisaties ge legenheid kregen in korte bewoordingen uiteen te zetten, wè.t nu precies hun organisatie was, deed en van de toe komst verwachtte. Niet Friezen, die zich in onze provincie komen vestigen in de tijd van in dustrialisatie gebeurt dit veelvuldiger dan voorheen hebben veelal de instel ling zich spoedig Fries met de Friezen te willen gaan voelen. Wij achten dit een gelukkige omstandigheid en een juiste houding. Soms gaat de interesse niet ver der dan wat algemeenheden: het skütsjesUcn een keer gaan zien, de PC of de Freuleparty een keer bijwonen, musea bezoeken en naar de Skotsploech kijken. Er zijn er ook die dieper tot het kernprobleem van het tweetalige Friesland wil len doordringen en wegwijs trachten te worden in de wirwar van organisaties op het gebied van de Friese beweging. Getnakkelijk is dit laatste niet. Vraagt men het „de man In de straat”, dan blijft hij het antwoord vaak schuldig, want ook tussen de Friezen loopt een vrij scherpe scheidingslijn: velen aanvaarden hun Fries-zijn als iets vanzelfsprekends en maken zich er niet druk over, anderen een betrekkelijk kleine groep wil bewust Fries zijn, deelhebben en doelbe wust bouwen aan de eigen Friese cultuur, strijdbaar zijn in de Friese beweging. Zoals men weet had Bolsward in de be wuste uitzending acht van de-tien vra gen goed. Vlak na de uitzending werd het juiste antwoord op de negende vraag gegeven. De NCRV-spelleiding heeft nu besloten ook deze met honderd gulden te honoreren. Voor het spel van morgenavond, waarin de gemeente Noordoostpolder het moet opnemen te gen eenzame vragensteller M. C. Doele- man uit Zierikzee, wordt namelijk an derhalf uur uitgetrokken in plaats van één. uur, zoals in Bolsward. Verder zul- Over de Fryske Kultuerrie werden na dere informaties gegeven door de heer K. Elzinga, inspecteur l.o. en lid van deze raad. Het doel van dit overkoepe lend orgaan werd nader beschreven als het bevorderen van de kuituur in Fries land in het algemeen en van de Friese kuituur in het bijzonder en dit in de haar ideële vormen en uitingen, in deze zin, dat hierbij langs de weg van overleg en advies, het aktiveren en coördineren van het kulturele leven als hoofddoel wordt gesteld, dit met in achtneming van de autonomie van de aangesloten a. klaei of savelgroun b. swiere klaei öfwikende savelgroun De heer S. G. Dykstra sprak tenslotte over de stichting „It Fryske boek” de top-organisatie die door onderlinge sa menwerking de positie van het Friese boek wil verstevigen. De stichting heeft om maar enige facetten te noemen een belangrijk aandeel in de organi satie van de Friese Boekenweek, het houden van kulturele avonden met het Friese boek in het centrum, het laten rijden van Friese boekenbussen, het in stellen van een jongereincommissie, het uitgeven van „De boekebeam” enz. Practisch een ieder die met het Friese boek heeft te maken is in de stichting vertegenwoordigd, b.v. de Selskippen, de boekverkopers, de uitgevers, de ver enigingen die zich toeleggen op de ver spreiding van Friese lektuur zoals DFB en de KFFB, enz. Gezien de oplagecijfers van een 30 jaar geleden en nu is er duidelijk resultaat te zien, toch moet er telkens weer een beroep worden gedaan Friese boeken te kopen, het Friese taalgebied is nu een maal dermate klein, dat de „concurren tie" met de stroom van niet-Friese lek tuur die over onze provincie wordt uit gestort, uitermate zwaar is. Wanneer de Frieslerende Friezen zich niet soli dair tonen door het af en toe kopen van een Fries boek, zal de ekonomische po sitie zeer verzwakken. a. slib- en humusryk s4n b. normale sèngroun c. humusearme sAngroun Uit Duitse bron wordt vernomen dat de manier waarop Nederland de neutrali teit meent te moeten handhaven niet ge heel de instemming van Duitsland heeft. het AFUK-bestuur. De nader omschre ven doelstelling is het bevorderen van het onderwijs in het Fries in Friesand en over Friesland. Zo worden onder auspiciën van de AFUK o.a. de bekende Folk- en Gea-leargongen gehouden, als ook de cursussen Fries voor niet-Frie zen. De AFUK, opgericht in 1928, heeft op dit gebied al heel veel werk gedaan, al wordt de situatie, nu het Fries onder wijs op de lagere scholen en de kweek scholen hoe langer hoe meer toegang vindt, toch wel anders. In het topjaar werden er b.v. in een winterhalfjaar 97 cursussen gehouden met samen rond de 2000 cursisten. Ver leden jaar waren dit slechts 22 cursus sen met 356 cursisten, dit jaar is de belangstelling nog geringer en heeft men een dieptepunt bereikt, n.l. slechts 10 cursussen. Ook in Bolsward werd dit jaar geen cursus gehouden. Een ander onderdeel dat de AFUK ver zorgt is de opleiding voor de Fryske Akte, sedert enige jaren met rijkserken- ning. De organisatie geeft een eigen tijdschrift uit, „De Pompebledden”, dat veel hulp kan bieden by het tweetalig onderwijs. Inmiddels heeft de Fryske Akademy ook een Paedagogysk Advys- bureau ihgesteld. Vele taken wachten de AFUK nog, b.v. op het gebied van de kleuterscholen, radio, t.v. Ook wordt ernstig gedacht aan het plannen van een cursus Fries met behulp van gram mofoonplaten. Ook internationale kontakten worden onderhouden, b.v. met andere twee talige gebieden en met name met Noord Friesland, waarmee geregeld uitwisse lingen plaats vinden. dat 3040 goune wêze op syn meast, mar dat is nou 4055 wurden. Yn de bouhoeke kin dat seis 70 wêze as alle faktoren op it aldergunstichst binne. De noarmen foar de wenten by de pleat- sen binne oer de hiele liny mei gemid deld 100 goune forhege, de bésten hwat mear, de minderen hwat minder. By dé noarmen foar de bidriuwsgebouwen wurdt tonei gjin forskil mear makke tusken klaei of san, greide of bou. Foar de measte pleatsen yn de greidhoeke binne dy noarmen net forhege, mar der is in nije klasse bykomd, nl. dy pleatsen, hwerfan de ynrjuchting en kwaliteit by- sünder goed is, bygelyks, dy’t alhiel nij en modern binne. Dizze inkelde gefallen dogge dan per H.A. 35 goune mear hier. De arbeiderswenten, dy’t hjir en der jit binne, moatte de hier dwaen, dy’t de Hierwet foarskriuwt. Pleatsen, hwerfan de eigner bilangrike forbetteringen bi- kostige hat, mei skriftelike tastimming fan de hierder, moatte in „redelijk” per- sint fan it nije kapitael mear opbringe. Hoefolle dat krekt is, wurdt net neijer oanjown, dat sil de praktyk en de bi- ropsynstansje yn Amhim, geleidelik oan wol oanjaen. De romte foar kommentaer is diz kear to lyts, allinnich wol ik hjoed der op wize, dat yn dizze nije noarmen sawol foar it béste lan as foar de béste gebou wen mear romte komd is. De sprieding is dus greater wurden en torjucht: Hwant it mindere lên en de minne ge bouwen dogge wlnlik altyd jit tofolle hier en oarsom: in moderne pleats mei alle fasiliteiten, mei in kavel pürbêst lan, is altyd jit goed-keap. heechfean) binne dan jit dizze: 100(90) 65(60) len de vragen niet meer in, maar vóór de eigenlijke wedstrijdtijd (van onver anderd 45 minuten) gesteld worden, wat acht minuten scheelt. Juist die acht minuten, waarin Bolswyd met ge mak het goede antwoord op vraag ne gen had kunnen geven. De heer G. van der Woude belichtte de mogelijkheden en moeilijkheden van de AFUK, de Algemiene Fryske Under- rjocht Kommisje, eigenlijk fungerend als onderdeel van de Prov. onderwijs raad, maar met een coördinerende taak op het gebied van het tweetalig of Fries onderwijs. Verschillende bewegingsor- ganisaties hebben afgevaardigden in lan en pleatsen waerd der net mear yn organisaties. Dit doel wordt o.a. nage streefd door de oprichting van kulturele raden in de gemeenten. Thans hebben alle plattelandsgemeenten een dergelijke raad. Een paar kleine stadsgemeen schappen (w.o. Bolsward!) nog niet. Men streeft in de raad vooral de kader vorming (o.a. door toneel- en muziek- adviseurs) na, alsmede de peilverbete- ring ran het kulturele leven in ons ge west. Het bureau in de Prinsentuin legt dagelijks veie kontakten met personen en organisaties. O.a. zijn er ook vaste luisterposten die wekelijks hun mening weergeven over het Fries RONO-pro- gramma. Op Littenserbuorren onder Wommels de kapitale boerderij bewoond door M. Reitsma afgebrand. Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en weromfoun, al moast elts him der by del lizze, omt de hiernoarmen troch de minister foarskreaun wurde. Gjin grounkeamer kin der eat oan for- oarje. It wie fuort wol düdlik, dat as men de keapprizen fan lên en pleatsen f rij liet, dat it dan ünbisteanber wurde soe, de hieren fêst to halden op in net reëel peil. Dat dizze lykwols sa lang fol- halden is, hat de IRnbou net forsterke, mar is in stille subsydzje west oan de konsuminten, dy’t fan de lege prizen fan büter en tsiis profiteard hawwe. De nije noarmen wike fan de Side op ünderskate punten óf en de minister hat ek nije eleminten yn dizze noarmen brocht. Mar lit üs alderearst de hier noarmen foar los lên ris bisjen. Ik jow se mei de aide noarmen tusken heakjes derby om it forgelykjen maklik to meitsjen. Foar Fryslan is de groun splitst yn trije ünderdieien, to witten de bouhoeke, de greidhoeke en de Walden (mei oare s&n- hoeken). By eltse groep binne dan wer trije kwaliteitsklassen, by in inkelde fjouwer, wylst eltse kwaliteitsklasse earste, twadde, of trêdde soart groun wêze kin. De noarmen binne dan nou sa: Foar de saneamde dalgroun (ófgroeven 140(120) De heer F. Sytsma deed dit namens de Ried fan de Fryske Biweging (Raad van de Friese beweging). Een Friese beweging, waarin de taalstrijd concrete gestalte vond, bestaat er reeds sedert 1844 toen het „Selskip foar Fryske tael- en Skriftekennisse” werd opgericht. Lange tijd bleef deze organisatie de enige, een overkoepelend orgaan was niet nodig. Dit veranderde, toen in het begin van deze eeuw ook het Kristlik Frysk Selskip en it Roomsk Frysk Boun werden opgericht. Voor de oorlog was er de z.g. „bistjüre konferinsje”, een geregelde samenspreking tussen de „haedbistjüren”. Elke organisatie had echter zijn veto, zodat men het al héél eens moest zijn, zou er iets positiefs uit de bus komen. Dit laatste gebeurde b.v. op het gebied van het onderwas. Door gezamenlijke inspanning kwam het zo vér dat het wetje Slotemaker de Bruine werd aan genomen dat de schooldeuren opende voor onderwijs in het Fries. In de oor log 1940/’45 werd er het z.g. driemans- schap opgericht, spoedig gereduceerd (door afstoting van het Nat. Soc. lid R. P. Sybesma) tot een tweemansschap bestaande uit E. B. Folkertsma en ds. J. J. Kalma. De Raad van de Friese be weging kreeg pas gestalte na de oorlog n.l. in 1945. Het wilde het overkoepe lend orgaan zijn van de „bewegings- organisaties” met als belangrijkste doel tot groter eenheid en een betere werkverdeling te komen. De „Biwegingsrie” vertegenwoordigt de Friese beweging in het verkeer met de overheid, met ambtelijke en publieke organisaties en met allerlei instellingen enz. De raad voert akties voor gemeen schappelijke belangen (b.v. in de Lau- werszeekwestie!), zonder evenwel de vrijheid van de bij de raad aangesloten organisaties aan te tasten. Dit zijn dan in volgorde van hun ontstaan het „Selskip 1844", het K.F.S. (Kristlik Frysk Selskip), het R.F.B. (Roomsk Frysk Boun), It Frysk Nasjonael Boun (voorheen Frysk Nasjonale Jongerein), It Frysk Boun om utens en de Fede- raesje fan Fryske Studinteforienings. De raad wordt gevormd door gewone leden, aangewezen door de aangesloten organisaties, en buitengewone leden, gekozen en benoemd op grond van hun deskundigheid op een bepaald gebied door de gewone leden. Zo’n buitenge woon lid is b.v. de heer K. Boelens, oud- schoolhoofd van Hidaard, nu inspecteur l.o. en aan de raad toegevoegd als on derwijsdeskundige. De laatste heeft b.v. belangrijke adviezen gegeven inzake het samenstellen van de nota Kultureel perspektyf. De heer Sijtsma wees er op dat veel door de raad wordt gedaan, dat niet aan de grote klok wordt gehangen, maar in stilte geschiedt. De raad houdt zich niet alleen bezig met taal-aange- legenheden, maar springt ook in de bres bij belangen van meer algemene aard, b.v. de decentralisatie, opheffing Massificatie, de havenbeiangen te Har lingen enz. Hwat hat (I Woensdagavond zal burgemeester mr. J. A. Geukers met een honderdtal van zijn gemeentenaren naar de studio gaan om nu daar eens een andere kant van het spel te zien. Bij deze gelegen heid zullen de negenhonderd gulden voor het liefdadige doel worden over gedragen. Indien- Bolsward het spel ge wonnen had,' was de prijs van duizend gulden gegaan naar de drie organisa ties voor het gehandicapte kind te Bols ward, zo deelde de heer Geukers ons mee. De burgemeester achtte het niet waarschijnlijk dat er nu een ander doel zal worden gezocht. Dick van Bommel en zijn medewerkers toonden zich op een gehouden pers conferentie nog steeds enthousiast over Bolsward. Voor men met „Eén tegen allen" begon hadden pessimistische briefschrijvers de NCRV laten weten, dat het toch niets zou worden in het stijve Noorden en dat de bewoners van de zuidelijke provincies veel beter ge schikt waren voor een dergelijk evene ment. „Ze hebben ongelijk gehad”, al dus de heer Van Bommel. Iedereen die met de NCRV-ploeg naar Bolsward was geweest, was in het holst van de nacht vier uur enthousiast in de studio teruggekeerd. Na de uitzending waren er veel meer brieven binnengekomen dan gewoonitfk. De eerste brief was af komstig van een meneer, die het niet leuk vond, dat er zoveel lieden met de voornaam Dick aan de uitzending mee werkten: Dick van Bommel Dick van Ruler, Dick van ’t Sant, Dick van den Ende. De meneer schreef er echter bij, dat hij „Eén tegen allen” ondanks de Dick-doenerij toch aardiger had ge vonden dan de Dick van Dyke-show”, aldus de Leeuwarder Courant. Een Industrieel was, zo schreef hij, diep onder de indruk geraakt van wat Bolsward had gepresteerd. „Ais ik ooit nog ergens een bedrijf moet vestigen, zal ik het in Bolsward doen”, deelde hij mee. („Ik zal het adres van die man opvragen”, deelde burgemeester Geu kers ons mee. Een jonge moeder had diep respekt ge kregen voor de breikapaciteiten van de Bolswarder dames temeer daar haar voornemen om spreitjes te maken van allerlei lapjes wol voor haar drie kleu ters van elf maanden, twee en drie jaar, niet hard opschoot. Was het niet mo- gelijk, zo informeerde zij voorzichtig, dat de 93 in Bolsward gebreide lapjes naar haar toe gingen? Dick van Bom mel; „We hebben er vast maar wat wol heengestuurd. Misschien laat Bolsward wel meer van zich horen.” Twee brieven had de NCRV ontvangen van mensen die pruttelden omdat ze hun dure kijkgeld niet aan die „flauwe smoesjes” besteed hadden willen zien. „We hebben uitgerekend dat die uitzen ding van een uur die beide kijkers elk anderhalve cent heeft gekostal dus de heer Van Bommel. „Ook is het niet waar, dat dit programma vijftig duizend gulden heeft opgeslokt. Het kwam overeen met de kosten voor een uur televisie: minder dan tienduizend gulden”. Voor het spel van morgen heeft \de NOP vijf telefoonnummers gereser veerd via welke men desgewenst hulp kan bieden. Deze nummers zijn: 05270: 2044-2346-3122-3247-3348. Mocht on danks alle steun waarop de Polder in de wedstrijd zal kunnen rekenen, een zame vragensteller Doeleman toch weer winnen, dan moet hij het opnemen te gen Beverwijk (welks burgemeester Bruinsma vroeger in Bolsward die funktie bekleedde) of Hoogeveen. Wint de Noordoostpolder, dan moet Zierikzee de woonplaats van de heer Doeleman, zien de vragen te beantwoorden van iemand uit de Brabantse gemeente Oirschot. Neist dizze noarmen wurde der neige- lang de bimaling, de üntwettering, de lizzing, de foarm en greatte; de öfstan Bolsward krijgt alsnog negenhonderd gulden voor het oplossen van negen van de tien vragen bij het NCRV-televisiespel „Eén tegen allen” op woensdag 21 oktober j.l. De NCRV heeft hiertoe besloten op grond van de ervaringen die met het spel zijn opgedaan èn naar aanleiding van de (zeer vele) reakties van kijkers na af loop van de wedstrijd. Algemeen was men van oordeel, zo vertelde Dick van Bom mel te Emmeloord waar morgenavond voor de tweede maal „Eén tegen allen” zal worden gespeeld dat Bolsward er te bekaaid was afgekomen. Niet alleen had men de tijd te kort gevonden, maar bovendien had men het algemeen sneu gevonden, dat de zwoegende Bolswarders hun inspanning niet beter beloond had den gezien. 't

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1