Schröder slaat aanvallen af bevolkingspolitiek Loon- en WAC-ADVERTENTIE. Heeft U een prijs? Kabinet-Meerijnen doet er het zwijgen toe Bijl marmeer llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes Poly amusements- sliow was groot succes Voor een volle Doelezaal gaf maandag avond Poly-reclame, in samenwerking met 5 Bolswarder zaken een zeer ge slaagde amusements-show. üs hjoed p p to sizzen Mobil bereidt boring in Waddenzee voor IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 103e JAARGANG No. 90 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 W ymbritseradeel. NIEUWSTE AMERIKAANSE ANTI-RAKET RAKET lijk geworden, dat PIET Geboorten. Televisie. Nunspeet wordt een „vluchtelingen- Advertentieprijs: 15 cent per mm ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Eind vorige week werd het duideljjk, dat het offensief tegen bondskanselier Er hard en zijn minister van buitenlandse zaken Gerhard Schröder mislukt is. De aanvallende partij werd gevormd door de rechter vleugel van de chr.-democraten, aangevoerd door Adenauer, Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, Fran— Joseph Straus (die zich overigens op de achtergrond heeft gehouden) en enkele anderen. Deze vleugel verwijt Schröder en Erhard de vriendschap met Frankrijk op het spel te zetten, onaardig te doen tegen De Gaulle en te veel op de Ameri kanen te vertrouwen. Franse concessies. Het merkwaardige en niet zo gauw ver klaarbare verschijnsel doet zich voor, dat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(05157) Het is bekend, dat het loonoverleg tus sen de vakorgenisaties en de organisa ties van werkgevers niet vlot. De vakorganisaties zien bij de huidige krappe arbeidsmarkt geen mogelijkheid om zich neer te leggen bij het oordeel van de werkgevers en de meerderheid van de Sociaal Economische Raad dat het op economische overwegingen in het komende jaar niet mogelijk zal zijn de lonen in enigszins betekenende mate op te trekken. Het is aan geen twijfel on derhevig, dat de regering dit standpunt deelt. Maar minister Veldkamp vindt, dat, sinds de vrijere loonpolitiek is in gevoerd, het niet op de weg der rege ring ligt om als eerste de preciese gren zen aan te geven. Hij acht dit in de eers te plaats de taak van het georganiseerd Het tweede punt, waarop het kabinet- Marijnen zich van het uitspreken van ’n oordeel onthield, betrof de bevolkings politiek. Tijdens een openbare commis sievergadering over de volksgezondheid heeft staatssecretaris Bartels tegen de opvatting van de partijen ter linker zijde in gesteld, dat de overheid in Nederland z.i. geen taak heeft met be trekking tot de geboorteregeling. Even als de K.V.P. wenste hij de voorlichting over te laten aan de particuliere Bu reaus voor Levens- en Gezinsmoeilijk heden, die nu al indirect subsidie krijgen voor dit voorlichtend werk. Ont wijkend stelde hij zich op met betrek king tot subsidieverlening aan de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. Hij wees er namelijk op, dat deze vereni ging nog nooit om subsidie heeft ge vraagd. Tot het vormen van een brede commissie, die de regering van advies zou kunnen dienen over de mogelijkheid van opleiding van specialisten en van subsidiëring van de bevolkingsvoorlich- ting, zag de staatssecretaris geen kans. Hij wenste zich te beperken tot het vor men van een gespreksgroep, waarbij hij zich persoonlijk zou kunnen oriënteren. Het derde punt waarover het kabinet- Marijnen zich zijn oordeel voorbehield betrof de invoering van reclame in de ether. De zogenaamde pacificatie-com- missie had hieromtrent een advies uit gebracht. Maar minister Bot gaf daar over nog niet het oordeel der regering. Een meerderheid der commissie had hem voorgesteld op korte termijn de om roepverenigingen in samenwerking met de dagbladen in de gelegenheid te stellen reclame-uitzendingen te gaan verzorgen. Een minderheid, die ook de mogelijkheid van commerciële uitzendin gen zou willen openhouden, had hierte- De inning marktgelden te Bolsward ver pacht aan R. Feenstra voor f 208, De wolprljzen blijven nog stijgen. Albert Vogel hield een declamatie-avond Eén lichtpuntje, Marcus Bakker Geen hulpvaardige strijdmakker Die met de oplossing kwam Deze heer is niet van gister Advies: benoem een minister Voor de Zaken Amsterdam. Liefhebbers? Wie wil de eer Bijzitter voor Bijlmermeer? Wel vasthoudend en vermetel Al loopt des bewindsmans zetel Nu nog geen accuut gevaar Mokum laat zich niet benaderen Hij speelt ’t met de vroede vaderen Mogelijk nooit geheel klaar. Excellentie Toxopeus Peinsde nu over de rebus Spaar ze beide, kool en geit Is dit naar het hart gesproken Van belanghebber: Groot Mokum? Nee die toont zich niet verblijd De eerste poging zou mislukken Zijn voorstel er door te drukken Was niet naar de zin van Scheps En deze had veel supporters Elk kreeg in ’t geheim z’n orders Bewindsman verloor de match. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Om earst goed to learen, moat men ’t learen leare Excellentie Toxopeus Stelt graag iedereen tevrêe, dus Overleggen telkens weer. Het zit waarlijk niet zo glad, ja Vindt er de draad van Ariadna In ’t labirinth: Bijlmermeer KONGOLESE REBELLEN NAAR LEOPOLDSTAD OVERGEBRACHT f 3e week november 1914 Een aantal belangryke Kongolese op standelingen, die in de omgeving van Kindu gevangen zijn genomen, worden in het vliegtuig gebracht, dat hen van Kindu naar Leopoldstad zal vliegen. Daar zullen zij veroordeeld worden, wegens moorden en plunderingen. Dat het bij het „inladen” niet zacht zinnig toeging bewyst deze foto wel. Weer mond- en klauwzeer in Friesland. Op 66 jarige leeftijd overleden K. H. Laagland, oud gemeentesecretaris van Bolsward. Geen verzoening. Tsjoe En-lai, de premier van China, die zo onverwacht de viering van de okto berrevolutie was komen bijwonen, is nu weer vertrokken. Officieel is er niets be kend geworden van de besprekingen van Tsjoe met de nieuwe Russische lei ders, van wie velen al hadden aange nomen, dat zij de breuk met China zou den willen helen. Het teken van toenadering is evenwel niet gegeven. Dat zou zijn geweest, wan neer was verklaard, dat de grote com munistische conferentie, die Chroes- tsjow had willen gebruiken om de Chi nezen de wildernis in te jagen, niet door zou gaan. Maar zaterdagavond verklaar den Russen en Argentijnse communis ten na besprekingen, dat beide partijen zouden blijven streven naar een confe rentie van alle communistische partijen. En in het blad Problemen van vrede en socialisme wordt de felle kritiek aan het adres van China hervat. Aan de andere kant zijn de Albanen weer actief. In een fel artikel hekelt het Albanese partijblad Zeri i populit het revisionisme van Tito en Chroestsjow. Het artikel was geschreven voor de val van Chroestsjow, was toen opgehouden, maar nu de nieuwe machthebbers in Moskou blijkbaar geen beterschap kun nen beloven, is het artikel van maar liefst 12.000 woorden ongewijzigd afge drukt. Dit is de eerste afbeelding van het schaalmodel van de nieuwste Amerikaanse Anti-raket raket. Het wapen, dat ondergronds kan worden gelanceerd, Is in staat een vijandelijke raket, die zijn doel nadert met een snelheid tot onge veer 28.000 km per uur, te vernietigen. Het kablnet-Marijnen heeft zich deze week driemaal in zwijgen gehuld, terwijl het was uitgenodigd te spreken. Men moet toegeven, dat het drie netelige kwesties waren, waarin de ministerraad om een oordeel werd gevraagd. Het eerste pro bleem was de loonpolitiek in het komend jaar: de georganiseerde werkgevers had den zaterdag jl. de regering gevraagd om kenbaar te maken binnen welke ruimte er in 1965 loonsverhogingen zullen kunnen worden goedgekeurd. Begin vorige week heeft Adenauer een bezoek aan Parijs gebracht, waar hij is opgenomen in de Academie voor geeste lijke en politieke wetenschappen. Van die gelegenheid heeft hij gebruik ge maakt overleg met De Gaulle te plegen, en wel nadat zowel hij als Gerstenmaier in boulevardbladen hun aanvallen op Schröder hadden gelanceerd en nadat vanuit Parijs dreigende geluiden waren gehoord. De Fransen lieten geruchten circuleren, dat De Gaulle pas weer ge loof kon hechten aan de Duitse vriend schap, wanneer Schröder zou zijn ver dwenen. Over het overleg tussen Adenauer en De Gaulle is niets bekend geworden. Even ging het gerucht, dat De Gaulle uitbel van gemeenschappelijke graanprijs zou willen koppelen aan uitstel (en afstel) van de vorming van de kernvloot van de N.A.V.O. Toen na terugkeer van Aden auer het fractiebestuur van de chr.-de mocraten in Bonn na een vergadering een communiqué uitgaf, waarin werd ge zegd, dat er geen aanleiding van Duitse zijde was spec, op bespoediging van ’n verdrag over de M.L.F. aan te dringen, was veler eerste reactie, dat hier het door De Gaulle bedongen uitstel zou zijn. Maar de regering heeft toen en daarna in de Bondsdag zonneklaar gemaakt, dat het wegvallen van speciale druk, en dat wil dus zeggen, bereidheid tot enig uitstel, met niets anders samenhangt dan met de nieuwe Engelse voorstellen, die Gordon Walker, de nieuwe Engelse minister van buitenlandse zaken, in het begin van deze week in Bonn heeft ge voerd. Deze plannen, wij hebben het al eerder gemeld, behelzen de vermindering van het vlootgedeelte van de M.L.F. en de inschakeling van de Engelse bom menwerpers in het gemeenschappelijk nuclaire wapen. Bonn staat hier voor lopig wat afwijzend tegenover, vooral omdat de bijdrage en daarmee de in vloed van Bonn op de M.L.F. zouden verminderen. Te stad” getimmerd, waar 10.000 Belgen ’n onderdak zullen krijgen. Antwoorden. De socialistische oppositie in- de Bonds dag had een lange reeks vragen aan de bondsregering over de buitenlandse po litiek gesteld en hierop heeft Schröder op een dergelijke voortreffelijke manier geantwoord, dat alle geruchten en aan drang om af te treden zijn verstomd. Uit zijn aanblijven kan men al opmaken, dat De Gaulle zijn zin niet heeft gekre gen. Schröder legde er veel nadruk op, dat de heldere lijn van de Duitse buiten landse politiek is Europa en de Ver. Sta ten in een Atlantisch deelgenootschap met elkaar te verbinden en het bondge nootschap met de Ver. Staten te ver sterken, ook door middel van de M.L.F. De Europese botsing met De Gaulle kan niet uitblijven, al zal zij wel worden uit gesteld, nu er geen sprake van is het verdrag van de M.L.F. nog dit jaar te ondertekenen, maar vermoedelijk tot april moet worden gewacht. overleg. Vervolgens komt het College v. Rijksbemiddelaars aan de beurt. De vak organisaties hadden tevoren zien aan komen, dat ’t kabinet zich op dit stand punt zou stellen. Maar zij hadden de werkgevers niet willen beletten om sa men naar de regering te gaan. Maar het georganiseerd overleg is er niet veel mee opgeschoten. Binnenkort zal dit echter toch tot een conclusie moeten komen. Daarbij zou men zich eigenlijk ook op de loonpolitiek moö<«a bezinnen. Naar verluidt is mi nister Bogaers n.l. voornemens om de loonsverhogingen in de toekomst ver gezeld te doen gaan van huurverhogin gen voor gesubsidieerde woningen. heid, dat de Duitsers de graanprijs zul len aanpassen? Of is de Fransen duide- uitstel mogelijk maakt? Kortgeleden nog betoogde de Franse minister van voorlichting, dat Frankrijk zou ophouden deel te nemen aan de E.E.G., wanneer op 15 december deze gemeenschappelijke graanprijs geen feit zou zijn geworden. Is het nu mis schien bang, dat er buiten Frankrijk om dingen tot stand zouden kunnen komen? Overigens betekent het indienen van de ze lijsten niets anders, dan dat in april van het volgend jaar de algemene on- derhandelingen kunnen worden hervat. Bijlmermeer. Driemaal Is scheepsrecht. Op een vierde punt sprak de regering zich wel uit. Mi nister Toxopeus deed een poging het Bijlmermeerprobleem op te lossen. Hij stelde voor de polder voor een pe riode van tien jaren aan Amsterdam toe te voegen en deze daarna bij Diemen te voegen. Hij wilde dit echter niet aan stonds doen door bijv, het amendement- Scheps, dat de Tweede Kamer onlangs heeft aangenomen, over te nemen. Maar via een nieuw wetsontwerp, waarbij de verbinding tussen de polder en de hoofd stad ten koste van Ouder-Amstel zou worden verbreed. Hierover zou echter overleg met de desbetreffende gemeen ten nodig zijn; de minister dacht, dat hiermee vier maanden zouden zijn ge moeid. Het Amsterdams stadsbestuur vreesde echter, dat dit een uitstel van langere termijn zou worden en drong er derhal ve bij de Tweede Kamer op aan toch maar aan het amendement-Scheps de voorkeur te geven. Dit sprak uiteraard ook wel een aantal kamerleden aan; de vraag naar de betekenis van het oordeel der volksvertegenwoordiging speelde de ze week zo’n belangrijke rol op het Bin nenhof, want tegelijkertijd hield de Se naat zich bezig met een voorstel van mi nister Witteveen, dat de regering wil machtigen, zo nodig zonder goedkeuring tot wijziging van de pariwaarde van de gulden over te gaan. ■V -.-WW Wfffr Frankrijk in de besprekingen over de Kennedyronde in het kader van de zes enkele concessies heeft gedaan, die men niet had verwacht, wanneer Bonn niet zou toegeven over de M.L.F. Op 16 no vember moesten lijsten worden ingele verd voor welke goederen men vrijstel ling van de tariefverlaging wenst. De zes hebben nu overeenstemming be reikt over hun gemeenschappelijke lijst en over het resultaat is men allerwegen zeer tevreden. De opzet van de Kenne- dy-ronde is alle invoerrechten over de gehele wereld met 50 pet. te verminde ren. Dit is in strijd met 'het Franse be ginsel, dat een hoog buitentarief de E.E.G. moet beschermen tegen Ameri kaanse invloeden. De Fransen wensen nl in tegenstelling tot vooral de Nederlan ders en Duitsers, een gesloten gemeen schap. Bovendien hadden de Fransen betoogd, kan .er niets van de Kennedyronde ko men, wanneer deze ertoe zou kunnen leiden, dat Amerika landbouwprodukten in de E.E.G. zou kunnen blijven afzettën. De Amerikanen staan echter op de toe passing op de landbouw-produkten. Maar, zo zeggen de Fransen, dan kan daarover alleen worden gesproken, wan neer de E.E.G. een gemeenschappelijk landbouwbeleid heeft. Dat houdt een ge meenschappelijke graanprijs in en een vrije toegang van Franse granen tot de Duitse markt. De Duitse graanprijs moet dan wat omlaag, maar daar wil de Duit se regering met het oog op de stemmen van de boeren bij de verkiezingen van het volgend jaar niet aan. Is er misschien nu toch een mogelijk- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Iliiideloopen, Wonseradeel, Workum en Vanaf de start had Tonny Leerink er di rect de vaart in en de zaal in feestelijke en vrolijke stemming, zeer geslaagd was het goochelnummer met de vogels. Aty van Paare was een veelzijdig artieste met een liedje en een praatje. Martin Tonelly toonde zijn kwaliteiten in ver schillende variaties. Willy Valjo bracht op uitstekende wijze Italiaanse- en Weense liederen. Ook de spelbrekers oogstten een enorm succes met hun lied jes en dan tot slot de grote pianist en accordeonist Tonny Bakkenes, die het geheel uitstekend begeleidde en als ac cordeonist enige mooie nummers ten beste gaf. De populaire nummers dwon gen tot meezingen en tot slot het Friese Volkslied, dat uit volle borst werd mee gezongen. Aan ’t slot werden de artiesten dan ook beloond met een daverend applaus. Deze amusementsshow werd mogelijk gemaakt, door de medewerking van Wasserij „Florence”, „De Groene Wei de”, fa. S. v. d. Veen Zn., S. S. v. d. Werf en fa. Wolke. Natuurlijk was de commerciële kant in deze show niet vergeten, maar deze reclame was op een prettige en leuke wijze in het programma verwerkt en nergens storend. Onnodig te zeggen, dat iedereen zeer voldaan huiswaarts keerde. Hwat haf Qabe Skrocir Mobiloil N.V. zet de exploratie van het Waddengebied, waar zij reeds aardgas heeft gevonden (op Ameland) en waar voor zij concessie heeft aangevraagd, met kracht voort. Thans zijn plannen in ontwikkeling om de eerste boring in de Waddenzee uit te voeren. Een drijvend boorplatvorm, de zo ge heten „Bill Dordan”, dat speciaal ont worpen is voor boringen in ondiep water, wordt naar de nieuwe boorlokatie ge bracht, in de Waddenzee enkele km ten zuiden van Terschelling. De boorwerk- zaamheden zullen worden uitgevoerd door Placid Oil International Ltd. Het boorschip wordt met hoog water naar de lokatie gesleept en aldaar aan de grond gezet voor de duur van de bo ring. Het is de eerste keer dat een drij vend boorplatform van dit type in Ne derland wordt gebruikt. Bovendien wordt op dit monment van het oostelijk einde van Ameland, waar W i Benoemd tot hoofd der school te Corn- werd P. A. Tamsma te Boerakker. De Russen namen in Polen 50.000 man gevangen. regering zal wel zijn, dat zij zich in een overgangsperiode bevindt en dat haar door het akkoord van Wassenaar tot vol gende zomer terzake de mond is ge snoerd. al het nodige boormateriaal overge bracht naar een ander booreiland, z.g. Hubinsel, teneinde binnenkort op de nieuwe lokatie in zee ten noorden van Ameland te gaan boren. t 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1