van meer Bolsward, onderwij’scentrum dan regionale betekenis Van de 130 geslaagden, 54 getrouwd 10-jarige opleiding aan de Chr, Landbouwhuishoudschool ,Nijenhove' staat landelijk goed aangeschreven Fan de Martinytoer es Zilveren filmpj Boerderij op monument enl ij s t boerderij te Loënga, in dit voor- Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen huwelijk, wel 40.000 gulden Een rechtbank in Melbourne heeft aan de 50 jarige uit Nederland afkomstige mevrouw Anna Scholtens een schade vergoeding toegewezen, die moet wor den betaald door haar ex-vriend, omdat deze zijn belofte met haar te trouwen niet is nagekomen. Komische zitting üs hjoed ’J r- to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND «t i 1 103e JAARGANG DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 No. 91 Wymbritseradeel. •'WW. HOE RIKER HOE BRIKER PYT van Alle hulde!! 5 Advertentieprijs: 15 cent per tnnj Ingezohden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag KIN DAT ALLEGEAR SA MAR? Krapte oan jild is in minne kwael en hwa’t der oan lijt, siket earst heil by fi- nansiële dokters, mar as dat net genóch helpt, dan ek jit by oare goedwollenden. len dêrfan hat üs hjir yn ’e stêd bliid makke mei in fleurich struibiljet, hwer- op in hear en in dame steane, dy’t yn in saek fan waskmasines, brommers en ra dio's mei in fleurich sin oan it ütsykjen binne. Sjoch dat kin, ek as jo de sinten riet hawwe, hwant der binne woldwaners dy’t sokke lju graech helpe wolle. It soe n.l. 10 stuks, terwijl Amor toch ook on der hen, al reeds 7 slachtoffers heeft gemaakt. Van de leerlingen, die verle den jaar klaar kwamen, zijn er ook reeds 2 getrouwd, vond 1 ander werk, en zijn nog 15 bij het onderwijs werk zaam. Zelfs van de leerlingen, die dit jaar slaagden, is er al één getrouwd en vond één ander werk. Van de 130 geslaagden kunnen we dan resumerend zeggen, dat VERRAZANO-BRI’G IN NEW YORK GEREED Eervol ontslag verleend aan de heer J. Nieuwland als concierge van het ge meentehuis te Hennaarderadeel. Door de storm moet het badpaviljoen Hollum worden afgebroken. P. Hiemstra en E. van der Meer te Oos- terlittens 50 jaar getrouwd. In sekere hear Jefferson Earlik sein net in djüren Lykwols it büsjild hwat to rom Sadwaende üt to toeren Menear de multi-miljonair Wie koartlyn fan bitinken It is gaedlik stiet myn gouden stjêr Boppe Amsterdam to blinken Abonnementspriji f 2 40 per kwart»»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstra»t 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 1(05157) 4e week november 1939 In New York is onlangs de Verrazano- brug over de Hudson gereedgekomen. De brug, die genoemd is naar ’n Fran se zeevaarder en die bijna een miljard gulden heeft gekocht, bevat 12 rijba nen. Het middelste overspanningsge- deelte is bijna 1300 meter lang, d.i. ruim 150 meter langer dan de Golden Gate brug in Californië. De Chr. Landbouwhuishoudsch. „Nijen- hove”. Op de voorgrond het relief- beeld van Jentje Postma, dat „de zor gen voor het kind” in beeld brengt. Bolswards Nieuwsblad mei syn praktiken tusken de mjesken fan de „Wet tegen woeker” troch wit to gliden, oars soene hja net mei iepentlike struibiljetten wurkje. Mar dan wurdt it hege tiid, dat dy Wet jitteris bisjoen wurdt. Hwant it is mear as slim, hoe’t op dizze wize misbrük makke wurdt fan forlegene minsken. En sa lang de Wet dizze dingen blykber net keare kin, al is it üs ünbigryplik, dan kin men net oars dwaen as sa rom mooglik oan it publyk mei to dielen, dat de N.V. Nemafi jild lient oan lju, dy’t krap sitte, tsjin in rinte fan twa en tweintich persint. It wol üs hast net oan, dat er jit gjin kantoaren yn de fiif Noardlike provinsjes binne, my tinkt, foar sokke woldwaners is hjir dochs ek wol wurk to finen. Hwat is der moaijer as forlegene lju to helpen. Jo hawwe dan net mei „gemakkelijke betalingsvoor waarden” to meitsjen, jo hoege net by de leverantier yn it kryt to stean, ja kinne mar helderop keapje. En hwa soe dan net om dy hearlikheit to bilibjen graech 22% rinte -bitelje. Dêrom alle- gearre it formulier ynfolje. It is gau Sinteklaes en dat feecht deryn. Hjir is baet foar eltse ponge en ütkomst foar alle jildpine. Op nei de Nemafi, Rijns- burgerweg 3 yn Leiden of nei ien fan har acht bykantoaren, allegearre mei tillefoan. Hwat in kostlike wrald, hwer- yn sokke lju yn alle frijens har wurk dwaen kinne tsjin de joadefoai fan 22% De frucht is it lekkerst as men der foar klimme moat Wed. Busman te Oosterlittens 50 jaar met de Sinteklaeskoer op stap. Afscheid burg. S. J. Praamsma. Hij was bijna 50 jaar Bolswarder. 37 jaar gele den werd hij lid van de raad, 18 jaar was hij thans burgemeester, een aantal jaren, dat geen van zijn voorgangers had bereikt. keljaar 1960 zijn afgestudeerd zijn er nog 7 bij het onderwijs en reeds 13 ge trouwd. Bij de 17 eindexamencandidates die in het volgend jaar slaagden is nog het grootste gedeelte bij het onderwijs, neat. Jo krije dan op 1 des. sil ’k mar sizze, it jild. Dat is dan gjin seishündert fan seis, mar 543 gounë. Dy 57 goune dat is de rinte en de kosten. Lyts 10% sille jo tinke. Ja, sa liket it wol, mar it is efkes oars. Hwant sjoch, jo moatte op 1 jannewaris bigjinne mei óf to los sen. Eltse moanne 50 goune, oant de 600 goune wer werombitelle is. Mei ik jo ris sizze, hwa’t dan winlik bart. Sjoch jo liene gjin 600 mar 543. En dy hald jo krekt ien moanne, dan giet er 50 goune óf. Fan 1 jann. oant 1 febr. hawwe jo dus 493 goune to lien, de oare moanne wer 50 bitelje, dus’dan hald jo jit 443 oer, in moanne letter 393, dan 343 en sa gean jo troch oan it jier om is en de folie 600 werombitelle binne. De gelok- kige liener hat dan mear as 22% (twa en tweintich) persint rinte bitelle. Sjoch, dat neam ik nochris immen helpe, bi- nammen minsken, dy’t der raer foar sitte. It is dochs sa düdlik as pomp- wetter, dat lju, dy’t krap yn ’e sinten sitte, bést 22% rinte bitelje kinne. Dat neam ik mei rjucht helpen. It is dan ek neat gjin wünder dat dizze Nemafi wol acht bykantoaren hat. De lju rinne har de doar plat, moat jo tin ke om sok jild. Mar nou alle sarkasme der büten. Hoe bistiet it dat soks yn it iepenbier troch- gean kin. Hoe bistiet it dat dizze woe- kerrinte nomd wurde kin, net tomük, mar op klearljochte dei? Of is 22% rin te gjin forskuorrende woeker? Dat is pars net as ser”icet bear, oars It moat wol sa wêze, dat dizze Nemafi Te Bombay in India hield ’t stadsparle- ment een wel unieke discussie. Een van de afgevaardigden legde onder protest te gen de minder hygiënische toestanden in de zittingszaal een luis op de tafel van de voorzitter neer. De voorzitter bewerk te de luis met zijn hamer. Hierop ont stond een fel debat. Een aantal afge vaardigden die op religieuze gronden te gen het doden van dieren zijn, dienden een motie van afkeuring in. Een andere groep achtte de waardigheid van het huis aangetast door het feit dat de voor zitter de hamer, die uitsluitend voor ambtshandelingen mocht dienen voor ’t doden van een dier had gebruikt. Ten slotte traden twee artsen naar voren die als deskundigen verklaarden te hebben geconstateerd, dat de bij de voorzitter gedeponeerde luis op dat moment reeds dood was. my muoije as jo it adres net witte soene, it is de N.V. Nemafi to Leiden mei acht bykantoaren yn ünderskate plakken, jammer genóch net yn it Noarden, mar faeks komt dat noch. Dizze N.V. hat bigreatsjen mei al dy lju, dy’t sun der jild sitte en dochs graech keapje wolle en hja springt der foar. Hja helpe jo „snel, discreet, geheel schriftelijk”. Siz mar hoefolle jo brüke moatte en hja stean foar jo klear. Fansels de hearen moatte earst in pear dingen fan jo witte: jou hüshalding, jou bem, hwert jo wurk hawwe of hokfoar saek jo hawwe, hwat jo fortsjinje, hwat jou bern fortsjinje, hoefolle bernetaslach jo barre, hoe heech jou hüshier is en as jo wol ris earder hwat liend hawwe. Nou dat is net mear fatsoenlik, dat jo sokke goederjowske minsken earst dat allegearre fortelle. Netwier, der hawwe sokke minsken wol rjucht op. En as jo dan fierder efkes fortelle wolle, hwert jo dit jild foar nedich binne, dan witte hja genóch. Hja sille dan de saek efkes bisjen, in kontraktsje meitsje, mei segel en dan krij jo sa mar it jild hwat jo graech hawwe wolle. En om nou nim- men yn it Ongewisse to litten, jowe hja seis in foarbyld fan har wurkwize en kostenbirekken. Sjoch jo wolle bygelyks 600 goune fan dizze goeije minsken ha. As de ynformaesjes nou goed binne, dan giet dat oan. Mar om de lju it maklik to meitsjen, haldde hja daliks mar de rinte en de kosten fan it liende jild óf. De jaar aangekocht door het gemeentebe stuur van Bolsward en thans bewoond door familie Wibrandi blijkt voor te ko men op de z.g. voorlopige lijst van Ne derlandse monumenten. Dit feit heeft de verbouw van deze boerderij vertraagd. Zaterdagmorgen is de raad van Bols ward onder technische leiding van de heer E. M. van Asma, directeur van ge meentewerken op excursie naar Loënga ga geweest, waarbij de boerderij werd bezichtigd. Sa’n Jefferson hat klear bitsjut Hoe moai hy ’t ek forsierde In jild dwaes set him seis foar skut Nim ’t oan mar, hy bislacht ünnut De Amearikaenske ierde Dat Jefferson foun ’t echt net dwaes Treedt op as losse bruijer As imitaesje-sinteklaes In hiele flotte struijer Syn bankbiljetten flodderen roun Pak oan ’t bin net de lésten En mannich hotelfamke foun Menear in boppest bésten Ja, Jefferson bliek hiel hwat mins Hy léste ek wol in snjitsje En griep by neare nacht de kans Ta in wyld brommer-ritsje Tuf, tuf, hotelgang op en del De plysje waerd oanroppen Bidimje dochs dat rare fel De man doocht net fan boppen Deze schadevergoeding vormt ’n bedrag van f 40.000, Mevrouw Scholtens was in 1957 uit Ne derland naar Australië geëmigreerd, waar ze in 1960 de 48-jarige Cornells de Waard leerde kennen. Zij trok met haar gezin bij hem in en haar dochter trouw de met de zoon van De Waard. Toen De Waard weigerde op de huwe- lijksvoorstellen van mevrouw Scholtens in te gaan, keerde zij naar Nederland terug. Donderdag verklaarde ze, in Ne derland verscheidene brieven van De Waard te hebben ontvangen waarin de ze haar ten huwelijk vroeg. Ze accepteerde het voorstel en keerde naar Australië terug, waar ze ontdekte dat De Waard toch niet wilde trouwen. Te koop een melklorrie (6 bus). J. Slageren, electr. wagenmakerij, Bols ward. wel het geval. Het verloop behoeft dus allerminst een teken van zorg te zijn. Wat de opleiding N 21 betreft, deze is te Bolsward nog Jong. Van de 12 afge studeerden zijn er nog 9 bij het onder wijs, vond 1 een andere betrekking, is er 1 getrouwd en is er één nog niet geslaagd een passende werkkring te vin den. In een tweetal kaarten was door de heer Reinsma in beeld gebracht waar de opleidingsleerlingen vandaan komen en. waar ze uiteindelijk terecht ko men. Behalve uit N.-Brabant en Lim burg trok de school reeds leerlingen uit alle provincies, alsmede ook uit de N.O. polder. Toch is het zo, dat (met name wat de opleiding N 19 betreft) de aan trekking op leerlingen uit het Noorden en de kop van N.-Holland toch wel het grootst is. „Nijenhove” is voor deze op leiding dan ook te zien als een streek school voor de Noordelijke provincies, al komen er ook wel leerlingen van elders. Voor de opleiding N 21, waarvan die te Bolsward de enige prot. chr. op leiding is, bestaat er belangstelling uit het gehele land. Wat de afgestudeerde dames betreft, deze zoeken hun betrekking lang niet altijd in'het Noorden (ofschoon ook déAr) maar trekken naar alle delen van ons land en gaan soms werk zoeken en vinden buiten de landsgrenzen. Int dit opzicht heeft de school dus een sterke nationale betekenis. Tot slot werd er door een viertal da mes een demonstratieles gegeven in bloemschikken. De les werd ingeleid door mej. Jeannet Rumpf, die iets ver telde over de diverse opleidingsmoge lijkheden, waarna mej. Mimy Wiersema een demonstratieve „les” gaf. Na afloop van deze ouderdag, die stond onder leiding van mej. J. Eerdmans, directrice van de school, werd door ver schillende ouders gebruik gemaakt van de gelegenheid de school of het inter naat te bezichtigen, of hun dochters op hun kamers te bezoeken. Dat Bolsward behalve rijk aan bejaardentehuizen, ook veel onderwijsinstellingen bevat, zal de meeste lezers bekend zjjn. Om by het eerste te beginnen. Naast de Hendrik Nanneshof, het Sint Anthony Gasthuis (met 1ste en 2de afdeling en het z.g. Klein Gasthuis), Huize St. Mar- tinus, het Doopsgezind Rusthuis en het Geref. Rusthuis Elim zijn er nog wel meer concentraties van bejaarden, bijv, in het bejaardenflat, in de dlaconiewo- ningen aan de I.ooiersbuurt, voorheen ook in het Convent en Zonnehoek, terwijl er thans hoewel het persé geen bejaardentehuis is ook veel oudjes vertoe ven in het Verpleeghuis Bloemkamp. Dreigt de Ibevolkingspyramlde hierdoor topzwaar te worden, de brede voet wordt mede gevormd doordat met name de Rijks Hogere Landbouwtechnologische School de R.K. H.B.S. en de Chr. Landbouwhuishoudschool „Nijenhove” veel leerlingen trekken, die zich in Bolsward gaan vestigen. Met zijn thans uitstekend geoutil leerde 3 kleuterscholen, 5 lagere scholen, 4 ulo-scholen, de nog steeds groeiende Technische School is Bolsward een onderwijscentrum, dat meetelt. De Rijks Hogere Landbouwtechnologische School (voorheen Rijks Zuivelschool) heeft als enige R(jksschooi op dit gebied een nationale faam. Het feit, dat de H.B.S. de enige R.K. instelling van Middelbaar Onderwijs in ons gewest is en aan de Huis houdschool „Nijenhove” een tweetal opleidingen zijn verbonden, maakt de positie van Bolsward als onderwijscentrum uniek voor onze provincie en geeft het alszo- danig een goede klank in Nederland. Een aan „Nijenhove” gehouden ouderdag heeft dat nog weer eens bewezen, getuige het verslag dat hier volgt: Vrijdag j.l. hield de Chr. Landbouwhuis houdschool voor de ouders van de op leidingsleerlingen N 19 en N 21 n.l. een contactdag, waarbij de ouders de ge legenheid kregen de school en het inter naat te bezichtigen, de vorderingen van hun dochters te bespreken met de do centen en te genieten van diverse pres taties van hun dochters op het gebied van zang, volksdans en bloemschik-de- monstraties. Deze ouderdag werd afgewisseld met ’n door de school bereide lunch in de can- tine. Van heinde en ver, van Bolsward tot Vlaardingen, waren de ouders naar „Nijenhove” getogen, sommigen voor de 2de of zelfs 3e maal, velen ook voor het eerst. In het bonte middagprogram ma gaven de derdejaars N 19 als in leiding een aantal volksdansen ten bes te. De tweedejaars zongen hierna een pot pourri van schoolliederen, op teksten van Aly Moes, waarna de heer J. Rein sma, docent aan „Nijenhove” een over zicht gaf van de 10 jaar, dat de op leiding N 19 nu heeft bestaan. Sedert 1958 zijn er 7 maal leerlingen opgegaan voor het eindexamen. Er slaagden resp. 16, 27, 20, 17, 15, 18 en 17. In 1962 slaagden alle leerlingen (100 van de Bolswardse candidates) terwijl in het daarop volgende jaar mej. Tine van Gosliga de 100e lerares was, die door „Nijenhove” werd „afgele verd”. Samen zijn dat er nu 130 stuks. In een intteressante beschouwing ging de heer Reinsma na, wat (zoals hij het noemde) er van deze geslaagde candi- daten is terecht gekomen. Van de eer ste groep geslaagden (1958) is er nog slechts 1 bij het nijverheidsonderwijs werkzaam, 2 hebben ander werk gevon den, n.l. in de Congo en jn Brazilië, ter wijl er 13 zijn getrouwd. Van de groep van 1959 zijn nog 12 bij het onderwijs, vonden 2 ander werk, verblijft er 1 in Cameroun en zijn er 12 in het huwelijksbootje gestapt. Van de 20 leraressen die in het schrik- Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Stjür Jefferson de lean dochs üt It is echtwier gjin fornamen Sa naem de oerheit it bislüt Wer nei de Amerikanen Menear de multi-miljonair Ien fan de wolstans tolken Is ütwezen, syn gouden stjêr Fordwoun efter de wolken er resp. 81, 44, 65, 41, 40, 11 en 6 is getrouwd en dus voor het onderwijs verloren, al wordt er nog wel eens een tijdelijke baan aangenomen. Concreet gesteld: van de 130 te Bolsward afge studeerde leraressen zijn momenteel nog 67 of slechts de grootste helft in func tie, terwijl er al 54 of de kleinste helft is getrouwd. Enkele anderen vonden el ders werk. De heer Reinsma zeide dit verschijnsel niet onrustbarend te vinden. Integen deel, zou het „verloop” minder groot zijn, m. a. w. zou er een groter aantal bij het onderwijs blijven, dan zou de op leidingsschool te Bolsward spoedig over bodig worden. In totaal zijn er nl. bij 't protestants nijverheidsonderwijs voor meisjes zo’n 200 standplaatsen. Er zijn twee prot.chr. opleidingen, waarvan die te Zetten het grootst is. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat in geval er niet van afvloeiing sprake was, voor ’n groot gedeelte van de te Bolsward af gestudeerde meisjes (samen 130) er geen passend werk zou zijn. Dit is nu Hwat hat (jabe Skroar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1