het Strijd verhoging kleuter- over van collegegeld en Engeland zat beklaagdenbankje in Deze krant is goud waard, let op de grote WAC-ADVERTENTIE. HeeftUeen prijs? roar Geschil tussen Rusland en Commu- nistisch China niet opgelost De woldwaner Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ouderavond Chr. school Exmorra Gouden filmpjes Hwat bringt üs de R.O.NO. I03e JAARGANG No. 92 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 1 us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Boïsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hwat hat Cj O KOSTBARE STRANDVONDST Chroestsjovvs val. Defensie. H. PYT THSDEI 1 DESIMBER 1961 Engelands moeilijkheden. Defensie. Financieel beleid M.L.F. De dwaes sil gjin andert krije It andert oan de dwaes is swije De Engelse regering heeft het moeilijk gehad in Genève, waar een vergadering belegd was van de Europese vrijhandels associatie, waarvan behalve Engeland lid zijn Zweden, Noorwegen, Denemar ken, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal Engeland zat in het beklaagdenbankje wegens de extra heffing van 15 pet., die geheel in strijd is met de bepalingen van de E.V.A. De Zwitsers betoogden, dat Engeland het pond dan maar had moe ten devalueren. Tenslotte hebben Engelands partners zich bij de Engelse beslissing neergelegd maar men neemt aan, dat zij achter de Het besluit is gevallen, zo onthulde de Belgische minister Spaak, toen de rebel len lieten weten dat de kinderen als vol wassen gijzelaars zouden worden be schouwd en behandeld. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Dolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uui 2660 of 2335 05157) Minister Bot en staatssecretaris Gros heide wezen er op, dat de begroting van Onderwijs langzamerhand in de miljar den loopt. Op ruime schaal worden er studiebeurzen verstrekt. Maar het kabi net streeft niet naar kosteloos onderwijs het gaat er vanuit, dat bij de gestegen Gemeend werd, dat dit in strijd was met de verlangde democratisering van het onderwijs. Dit was eigenlijk het unanie me standpunt van de socialisten, de anti revolutionairen en de christelijk histori- schen. Maar ook 's ministers eigen par tij, de K.V.P., bracht .ernstige bezwaren’ naar voren. De V.V.D. vertoonde in zo verre een nuance, dat zij bijv, eventueel bereid zou zijn voor de verhoging van ’t kleutergeld te stemmen ais dit tot ver betering van het onderwijs zou strekken. welvaart een verhoging van het kleuter geld van f 1,tot f 2,50 per maand een dubbeltje per dag geen doorslag gevend bezwaar kan opleveren. Voorts verwees de bewindsman uiter aard naar de algemene financiële poli tiek van het kabinet. Hij bedoelde uiter aard: de voorgenomen belastingverla ging van ruim één miljard gulden. Dit geld moet uiteraard ergens vandaan ko men. Graanprijs. Wat de Europese landbouwpolitiek be treft, valt een nieuw Duits voorstel te signaleren, dat niet meer vasthoudt aan de onwrikbaarheid van de Westduitse graanprijs. Een Westduits compromis voorstel zou neerkomen op een graan prijs van 450 mark per ton, In plaats van de door de Commissie voorgestelde 425 mark. De Duitse prjjs is op ’t ogen blik 475 mark. De aanpassing zou bo vendien niet op 1 juli 1966, maar op 1 juli 1967 tot stand komen. Europese verdediging. President De Gaulle heeft zondag in Straatsburg de twintigste verjaardag van de bevrijding van de stad herdacht met het uitspreken van een grote rede, waarin hij de Westeuropese landen voor stelde een Westeuropese defensie-orga- nisatie te vormen, kennelijk bedoeld als alternatief v. d. MLF, waarvan de franse president niets wil weten, omdat zij Eu ropa te sterk aan Amerika zou binden, hetgeen zou neerkomen op een verlies van de Europese zelfstandigheid. genlijk betoogde, het wil het onderbren gen in een internationaal geheel, waar door Engeland invloed en zeggenschap behoudt maar de kosten over meer part ners verdeeld ziet. Daarbij komt dan nog de vraag naar de wenselijkheid van 'n multilaterale kern macht in N.A.V.O.-verband. Tot dus verre beschikten alleen de Amerikanen in dit bondgenootschap over de beslis sende hoeveelheid kernwapens. Dit is al tijd een bron van kritiek van president De Gaulle geweest. Evenals Engeland is hij derhalve overgegaan tot de vorming van een eigen atoomzwaard. Een en an der heeft de Amerikaanse president ge- Het Chinese partijblad is weer van leer getrokken tegen Chroestsjow. Aange zien deze politicus geen actuele rol meer speelt, ligt het voor de hand, dat zijn op volgers worden bedoeld, met wie de on- derhandelingen in Moskou over een toe nadering blijkbaar niet zo geslaagd zijn. Men kan nu wel aannemen, dat de oor zaken van de val van Chroestsjow nau welijks iets te maken hebben met de Chinese kwestie. Men zal eerder moeten zoeken in een In terne oppositie, o.a. tegen de economi sche structuren die Chroestsjow ’t land had opgelegd. Zo heeft men nu Chroestsjows maat regel ongedaan gemaakt, waarbij de partij verdeeld werd in een agrarische- en een industriële sector. De economi sche decentralisatie, die Chroestsjow be pleitte, wordt ook weer ongedaan ge maakt. De Duitse landbouw is bereid tot een an dere houding als aan haar eisen wordt voldaan. Deze vergen vermoedelijk niet minder dan een miljard mark. De Duitse boeren betogen, dat de sociale voorzie ningen voor de Franse boeren veel beter zijn dan voor hen. Bovendien eist de mo dernisatie aanzienlijke sommen. 19.2020.00 Ore: Fryske ütstjürlng In meditaesje forsoarge troch kape- laen Brandsma. „De Fryske Parse”. In reportaezje oer Fryske dei-, streek- en wykblêd- den „In programke fan neat”; 10 minuten kabaret fan Hessel van der Wal Op muzikaal gebied maakt Witmarsum een reveil door. Door de mobilisatie is het fanfarekorps „Frisia” tijdelijk non- actief. Thans laat een strijkje onder lei ding van de heer Smits zich af en toe horen. De geheelonthouders zangvereni ging houdt zich goed. Deze vereniging kreeg twee zusjes: de chr. zangvereni ging „Euphonia”, bestaande uit 42 leden welke oefent onder leiding van H. Hait- sma, volontair ter secretarie en een da- meszangkoor geleid door mej. J. Wester- baan. Niet minder dan 4 watermolens in Won- seradeel worden afgebroken. De strijd aan de Ijzer in grote hevig heid hervat. „DE SCHOOL IN EEN VERANDE RENDE MAATSCHAPPIJ” Wy moatte woldwaner wêze In sinteklaes allicht It Wurd lit it üs léze Woldwaen is kristenplicht It is nou de tiid elk hat de k&ns Ja, dan spraet fiif desimber glans De woldwaner; net nedich Om üs noch mear to jaen Wy ha’t sinnich, en fredich Hwant wy kinne ’t goed dwaen Jo mei üs hjir forjitte Folk fan it fryske lan Folje jo, yn ’e fierte Minsken de lege han De woldwaner mei ’t witte By üs bart elk syn lean Mar folken yn 'e fierte Ha in soarchfol bistean Gebieden dy’t maetskiplik Underüntwikkeld bin’ Yn wielde en oerfloed sit ik Myn neisten krije tomin. De woldwaner sil komme! It feest elk jier opnij Winsken, sünt lang' al slomme Untweitsje; freegjen frij Soks hat fansels gjin niget Immen, fan neat forlet Fielt ek, as hy hwat kriget Forbliidzjen yn syn hert De woldwaner sil ’t treffe By alden en by bern Hy moat it klear biseffe Is wolfeartsglans to sjen Blinkende moochlikheden Binne hjoed de dei konkreet Heech, konjunktür, tofreden(’) Yn elk gefal gjin need Abonnementsprijs f 2 40 per kwart»»! (bij rooruitbetahng) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Op maandag 23 november hield de chr. school te Exmorra haar jaarlijkse ou deravond, onder leiding van het hoofd der school, de heer Postma. Het eerste deel van de avond stond in het teken van een voordrachtwedstrijd voor de kinderen van de hoogste klas sen. Er werden 28 voordrachten ge bracht, waar tussendoor de pantomime „De landloper” en het stukje „Te laat op school” een even goede als welkome afwisseling vormden. De jury, bestaan de uit meester Dijkstra, mej. Posthuma uit Boïsward en mevr. Heinsma uit Al- lingawier kende een zevental prijzen toe. De eerste prijs viel ten deel aan Wiepie Postma met de voordracht „De trije bruorren” (53 pt), Wiepie Wiersma die kreeg met „De slynder” een goede twee de prijs (52 pt) en Sietske Sijtsma kreeg met „Abe Sjipkop” de derde prijs (4934 pt). De verdere prijzen waren voor Anneke Ypma (49 pt), Dirk Hiemstra (47’A pt) Jelle Postma (4734 pt) en Hennie Stei- genga (47 pt). Omdat ze allemaal even goed hun best hadden gedaan, keerden nu alle kinderen met 'n reep huiswaarts. Na een korte pauze volgde nu het twee de deel van de avond. Meester Postma hield een causerie over „De school in 'n veranderende maatschappij”. De school is, volgens spreker niet meer het eigen kleine wereldje van vroeger. Ze heeft rekening te houden met de ei sen, die de maatschappij stelt. De snelle verandering van de maatschappij wordt teweeggebracht door de ontwikkeling van de techniek. Het hele arbeidsbestel werd technisch. Er moeten in het arbeidsbestel steeds meer geschoolden komen. De leerplicht werd dan ook steeds langer. De talenten die een volk bezit, moeten zo goed moge lijk gebruikt worden. In de Sovjet Unie b.v. heeft men dat eerder en beter be grepen dan bij ons. Maar we zullen de kinderen niet alleen moeten voorberei den op het werk in de maatschappij, maar nog veel meer op de vrije tijd, die ook een van de gevolgen is van het nieu we arbeidsbestel. Het streven om het onderwijs meer aan te passen aan de eisen van het leven, komt tot uitdrukking in de onderwijs vernieuwing. Een belangrijk stuk onder wijsvernieuwing in Friesland is de twee taligheid. De christelijke school heeft het kind, dat de maatschappij van morgen betreedt, vooral het evangelie mee te geven. De christelijke school moet volgens spreker enerzijds organisatorisch los staan van de kerk, maar anderzijds moet er veel meer samenwerking mogelijk zijn tus sen kerk en school. De strijd over de Bijlmermeer moge vorige week in een compromis zijn einde hebben gevonden, enkele dagen later bond de Tweede Kamer de strijd aan tegen de door minister Bot voorgestelde verhoging van de kosten voor het kleuter- en hoger onderwijs. Beide voorstellen stuitten op algemeen verzet van de Tweede Ka- mer-Commissie voor Onderwijs. Het staat wel vast, dat hierover een uitspraak van de voltallige Kamer zal worden verlangd als daar de begroting van O., K. en W. ter afhandeling komt. Het grote bezwaar van de Kamer was, dat belde verhogin gen een belemmering zullen vormen voor de toegang tot belde takken van het onderwijs. Advertentieprijs: 15 eent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 4e week november 1914 bracht tot het voorstel een geïntegreer de N.A.V.O.-kernmacht te vormen. Dit denkbeeld heeft bij de Bondsrepu bliek steun gevonden; Engeland stond er gereserveerd tegenover; maar president De Gaulle was er fel tegen. In een rede welke hij te Straatsburg, op zijn 74e ver jaardag uitsprak, suggereerde hij de vorming van ’n Europees atoomzwaard. Stikker. Het is duidelijk dat dit vraagstuk voor de verdere eenwording van Europa van beslissend belang kan zijn. In een rede voor de liberale Prof. Teldersstichting heeft oud-minister Stikker, de afgetre den secretaris-generaal van de N.A.V.O., de Nederlandse regering geadviseerd ’n initiatief te nemen om de Atlantische en Europese politiek uit het slop te halen. Hij pleitte er n.l. voor de plannen van Erhard voor ’n Europese Politieke Unie te koppelen aan de M.L.F Het Is daarom goed, dat de Kamer vol gende week de voorstellen tot belasting verlaging gaat behandelen. Wat met na me de K.V.P. bezwaart, Is, dat de Kamer over deze lastenverzwaringen zou moe ten beslissen zonder dat vast staat wan neer de belastingverlaging Ingaat. Bij de Algemene Politieke Beschouwingen heeft de fractieleider van de K.V.P., drs. Schmelzer, zich al het recht voorbehou den om tegen de lastenverzwaringen te stemmen als er volgend jaar geen belas tingverlaging zou plaatshebben. Het de bat van volgende week zal wel mede draaien om de datum van ingang der be lastingverlaging. Minister Witteveen zou een vroege ingang stellig graag bevor deren, maar de ontwikkeling der con junctuur zal hierbij wel het beslissende woord spreken. Laagste Inschrijver bij de aanbesteding van de afbraak van het barenhuisje en de bouw van een nieuw barenhuisje op de algemene begraafplaats te Boïsward. Laagste inschrijver N. Jorritsma voor f 772,Daar b. en w. vreesden, dat het gebouwtje niet voor deze som kon wor den gebouwd werd het gegund aan D. de Boer en P. Statema, op een na de laagste inschrijver f 931,79. Begroting f 1022,—. Het andere grote probleem van de La- bourregering is de defensie. Het afgelo pen weekeinde heeft de regering met de militaire leiders krijgsraad gehouden. Veel zal hierover nog niet uitlekken, want dat zou van te voren Wilsons on derhandelingspositie in de Ver. Staten in het begin van volgende maand verzwak ken. Wel neemt men aan, dat Labour er niets voor voelt deel te nemen aan de multilaterale kernmacht, zoals die er nu op papier uitziet, aangezien dat een ver zwaring van de kosten zou betekenen. Engeland heeft zijn eigen afschrikwapen al. Het wil dit niet zonder meer over boord zetten, zoals Labour vroeger ei- Weggeld. Ditzelfde thema deed zich ook voor bij de behandeling van het voorstel om een wegenfonds ter aanleg van het wegen net te vormen, dat gevoed zal worden uit de heffing van een weggeld. Bij de schriftelijke voorbereiding bleek, dat de Kamer met het eerste voornemen kan instemmen, doch bezwaren had tegen de financiering ervan. schermen toezeggingen hebben gekregen over de beperktheid van de tijdsduur. Overigens wijzen de jongste cijfers nog niet op successen. Daarvoor is het nog wel wat kort. Maar toch heeft de rege ring gemeend de maatregelen ter sane ring van de economie te moeten verster ken door een verhoging van de rentevoet van 5 op maar liefst 7 pet. Dat betekent een verkrapping van het krediet, waar toe ook de conservatieve regeringen zeer tot ongenoegen van Labour steeds hun toevlucht hebben genomen. Schilstra, hoofd der openb. lagere school te Cornwerd als zodanig benoemd te Weidum. Als nieuw hoofd benoemd, de heer P. A. Tamsma. Bij de Harlinger haven Is in de nacht van 23 op 24 november een enorme partij hout aangespoeld. Honderden en honderden stammen zgn. mijnhout dobberden op het water. Waarschijn lijk betreft het hier een deklast, welke overboord is gespoeld van een schip, doch verdere bijzonderheden ontbre ken nog. Onmiddellijk is men met man en macht begonnen de kostbare vondst te bergen Voortdurend overleg had begin deze week plaats in Leopoldstad, de hoofdstad van de voormalige Belgische Kongo, tussen premier Tsjombe en de ambassadeurs van België en Amerika. Het punt van bespreking was het Inzetten van een bataljon Belgische parachutisten ter bevrijding van ongeveer 1500 blanken, die door de Kongolese opstandelingen In hun bolwerk Stanleystad worden gegijzeld. De Bel gische troepen waren op het eiland Ascension, op 4000 km. van Stanleystad in de Atlantische Oceaan gelegen De „raid op Stanleystad” die 1500 mensen van de marteldood redde een van de best bewaarde geheimen van de huidige militaire geschiedenis heeft intussen ondanks dreigementen felle, maar slechts papieren reacties uitgelokt in de com munistische wereld. Terwijl in Moskou de edities van Iswestia van de persen rol den, die evenals Tass uitriepen, dat hier sprake is van een „imperialistische uit vlucht voor agressie tegen de volksrepubliek Kongo”, kwamen in Leopoldstad de bebloede geredden aan op het vliegveld en bewezen dat slechts menselijke over wegingen tot de actie hadden geleid. De budgetaire kwestie speelde deze week ook een rol bij de behandeling van de defensie-begroting voor 1965. Minister De Jong moet volgende maand aan het N.A.V.O.-beraad deel nemen. En hij wil uiteraard graag weten, waaraan hij bin nenslands toe is. Zijn begroting draagt ook de sporen van bezuiniging; met na me het uitstel van de vervanging of mo dernisering van onze centurion-tanks ligt een aantal defensie-specialisten zwaar op de maag. Opstand. De opstandige bewegingen in de Kongo duren al enkele maanden. In augustus wisten dé rebellen Stanleystad, het oude bolwerk van Loemoemba, te veroveren. Ook in andere delen van het land kon digden zich opstandige bewegingen aan. In deze noodtoestand hebben de politici van Leopoldstad een beroep gedaan op Tsjombe, de in het buitenland vertoeven de ex-president van Katanga, dat weer bij de Kongo was gevoegd. Tsjombe kwam terug als minister-president, on danks de protesten in de andere Afri kaanse landen, voor wie Tsjombe de knecht van de kolonialisten is. Tsjombe volgde zijn Katangaanse tactiek en nam blanke huurlingen in dienst, die hij aan het hoofd van het weinig succesvolle en niet zo erg gedisciplineerde nationale le ger stelde. Resultaten bleven niet uit. Langzaam maar zeker brachten de Kon golese regeringstroepen weer gehele de len van het (and onder het bewind van de centrale regering. Zij bevinden zich nu op weg naar Stanleystad. In het nauw gedreven hebben de rebel len, onder Gbenye, toen de blanken in hun gebied gevangen genomen. Zij heb ben een Amerikaanse arts veroordeeld wegens spionage, maar de uitvoering van het doodvonnis is al tweemalen uit gesteld. Premier Kenjatta van het naburige Ke nia, die aan het hoofd staat van een Afrikaanse commissie die tussen de re gering en de rebellen moet onderhande len drong aan op het sparen van de arts en vond de gijzeling nu niet zo geslaagd. Maar, betoogde hij, hij kon alleen onder handelen, wanneer de strijd werd ge staakt. Hetgeen de rebellen juist met de gijzeling wilden bereiken. Dodencijfer. De berichten over het aantal slachtof fers van de wraak der rebellen op de blanken in Stanleystad lopen uiteen. Aanvankelijk werd gesproken over ca 50 doden. Dinsdagavond deelde het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken mee, dat 15 tot 20 gijzelaars werden vermoord Er zouden ca 60 gewonden zijn. Bij de doden zijn, zo is vastgesteld, dr. Paul Carlsson, een zendingsarts en de zende linge Miss Phyllis Rine. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1