Nieuwe grondwet eerst „m proef” Wijziging van gemeentewet streeft naar decentralisatie Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sint Nicolaas Anne de Vries in Zeist overleden Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Liften Dansschool Vieherink üs hioed p 2 gearriveerd s- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND to sizzen 1 DINSDAG 1 DECEMBER 1964 103e JAARGANG No. 93 a. Ombudsman. b. c. f. 1. Drank- en horecawet. 2. h. 3. Duitsland bouwt l’A duikboot per week. 0 - Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Op Schiphol arriveerden vrijdagmid dag 'n aant. Nederlanders uit de Kon go. De foto toont de begroeting tussen de 23-jarige mevr. Hermanna Christi- aanseVan der Vegt, uit Leidsendam, met haar moeder en grootmoeder. De man van mevr. Christiaanse, de 32- jarige Willy Christiaanse werd begin november vermoord, toen de rebellen zich terugtrokken In tal van plaatsen is St. Nicolaas iri hoogst eigen persoon gesignaleerd. Hier onderhoudt de Sint zich met enkele kinderen. Anne de Vries, schepper van .Bartje’, is zondagavond, terwijl hij bij vrienden in Zeist, zijn woonplaats, op bezoek was, aan een hartverlamming overleden. An ne de Vries, wiens boeken in vele talen zijn vertaald, bereikte de leeftijd van 60 jaar. Hij werd op 22 mei 1904 in Assen geboren. Van 1923 tot 1935 is hjj onder wijzer geweest, het laatst in Zeist. In 1935 verscheen „Bartje”, z’n eerste boek dat een enorm succes is geworden en wereldvermaardheid heeft gekregen. Algemene bijstands wet. NEDERLANDERS TERUG UIT DE KONGO Inmiddels is eveneens een nieuwe drank wet tot stand gekomen. De datum van in werking treding is nog niet bekend, doch zal niet lang op zich laten wach ten. De voornaamste afwijkingen van de bestaande drankwet zijn tweeledig. Enerzijds wordt gebroken met het z.g. maximumstelsel, anderzijds is opgeno men de vestigingswetgeving betreffen de de horeca- en slijtersbedrijven. Overheersend is de opvatting geweest, dat de nieuwe opzet en met name het vervallen van een maximum-aantal ver gunningen per gemeente aanvaardbaar is, mits de eisen te stellen aan vergun ninghouder, degenen, die met hem sa menwonen en degenen, die in het bedrijf werkzaam zijn in geen geval lichter zijn dan de thans geldende. Ditzelfde geldt ten aanzien van de aan de lokaliteiten te stellen eisen. Bovendien is met het wetsontwerp ingestemd, omdat de be voegdheden van de gemeenten, Inzake het treffen van aanvullende regelingen en de uitvoering van de wet, niet zijn besnoeid. De wet beoogt te regelen het anders dan om niet wegtrekken van alcohol houdende drank, alsmede het stellen van eisen aan degenen, die zich als onder nemer willen vestigen. Het vergunnings- en verlofsrecht is met fan dizze agraryske fabryks buorkerijen sa’t party minsken dy har yn de takomst tinke. Oft dizze ienheden har fierder for- bine sille ta greate maetskippljen, dêr- oer litte hja har noch net üt, mar dit leit wol min of mear foar de han, as men nei de suvelfabriken sjocht. De boe- restan sil wol sokke krêften leverje, mar as aparte stan hêldt hja dan op to bistean. De boerehüsh&lding is er dan net mear, de eigen pleats likemin, op syn bést hat men in funksje foun by de N.V. Molkeprodusint en hat dér syn 40 of 35-ürige wurkwlke, syn fjouwer wike fakansje en syn pensioen mei 60 jier. Mar dat sil miskien it fyfte diel fan de lju oerkomme, de oare fjouwer-fyfte gean yn oare wei. Hwat dit takomst-fisioen yn oare wur- den ris léze wol, moat it forslach fan de léste Wageningse wike mar ris opfreeg- je, hwert it yn gelearde termen to lézen stiet. Dat is dus de miening fan in bipaelde groep fan agraryske deskundigen. Is dy miening absurd of to gek om oer to pra ten? Dat soe ik net graech sizze. Tink jo dan, dat it sa komme sil mei tsien, tweintich jier? Né, dat tink ik net. Ik mien, dat de rede- nearing, dy’t hjiroan to’n grounslach leit in slim iensidige redenearing is, dy’t him to folie fêstbyt yn in bipaelde kant fan it boerebidriuw. Dit is in technyske re- denearing en ek neat mear. Mar al hoe bilangryk de technyk ek is, hja is mar ien bipaeld faset fan dit fraechstik, der binne jit folie oare kanten oan en dy sjocht men to maklik foarby. Der sit wol algemene instemming vervangen door een gemeentelijke belasting. De grond slag voor de belastingheffing is boven dien vereenvoudigd. Engelse vliegers in actie boven Helgo land. Vanwege militaire dienst wordt onze winkel opgeheven, met dank voor de ge noten klandizie, R. Wynia, Hoogstr. 25, Bolsward. De doopsgezinde gemeente Bolsward vraagt een gehuwd kosterpaar, bij voor keur doopsgezind. Sollicitaties aan Ds. Kosters, Polstraat 6, Bolsward. Te Winsum een Herv. vrouwenvereni ging opgericht met 20 leden. De vereni ging werd gedoopt: Van vlijt tot steun. Finse vliegtuigen hebben de spoorlijn tussen Moermansk en het Ladagomeer over een afstand van 17 km vernield. Wol voor militairen en echte soldaten sokkenwol. W. Muizelaar en Zoon, Wit herenstraat 28-30, Bolsward. Weer een nieuw kansje afwachten Auto’s zonder tal, ze jachten Regelmatig af en aan Dat wij 't zonder kosten redden? Wie wil nou niet eens spontaan Jongedames een gunst verlenen? Avontuurlijk, die meenemen Stap maar in, het zal best gaan! Twintig jaar terug was 't nodig Nu is zoiets overbodig Reisgeld kan er maklijk af Veel chauffeurs die lang al morden 't Moest haast eens verboden worden Nergens koren zonder kaf Parasieten van 't verkeer en Alle duimen te negeren Is beslist niet lomp of laf. le week december 1939 Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Kankeraers wurkje net Wurkers kankerje net I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 '(05157). Lifterspraktijken ontaarden Fors wil minister Van Aartsen Dit euvel straks tegengaan Onder alle omstandigheden Moet politie op kunnen treden Bij het „lopen” en het „staan” ’t Wordt tijd voor een krasser taaltje Stuur, met een procesverbaaltje Lifters van de autobaan Excellentie, gaat het door? Vast de meerderheid stemt: voor! PIET Liften blijkt niet af te leren Steeds staan er nog dames, heren Als bedelaars aan de weg Liever de beurzen niet open Om een buskaartje te kopen Bestedingsbeperking, zeg! Pas op, kijk goed uit je doppen Duim omhoog, asjeblieft stoppen... Rijdt hij door, oh, heus geen pech. Bolswards Nieuwsblac Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Ilennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. d. e. De oude wet had een aanvullend karak ter. Kerkelijke en particuliere instellin gen dienden eerst op te treden. Ook dit standpunt is verlaten. Behalve wanneer de betrokkene dit zelf wil, bestaat die voorkeur niet meer. Nieuw is ook de mogelijkheid van beroep tegen een be slissing van Burgemeester en Wethou ders door de aanvrager. De nieuwe wet is nog wel aanvullend in die zin, dat rekening moet worden gehouden met de inkomsten van be trokkene. Indien iemand een bepaald bedrag nodig heeft, dan zal slechts aan vulling tot dat bedrag kunnen plaats vinden. Finale verkoop van het motorschip Vee handel met zonnetent, varkenskar en verder toebehoren. 33 ton. Gevaren heb bende in vaste dienst BolswardLeeu wardenSneek. Bod f 425, Hwat hat Qabe Skroar Op zondag 29 november hield het KCVD „San filippo Neri” zijn tweede landelijke ballroomdanswedstrijd. De vele danseressen en dansers waren samengekomen in de grote zaal van het gebouw Odeon in Rotterdam. Ook dansclub Vieberink uit Bolsward nam aan de wedstrijden deel en wist in de categorieën, waarin zij uitkwam een onverwacht groot succes te boeken. In de „nieuwelingenklasse” haalden twee paren de finale, met als uiteindelijk re sultaat een zesde plaats voor het paar Tinie de JongHenk Ettema en een tweede plaats voor Femie de Jong Leo Graafsma. Groot was ook de verrassing in de vier de klasse, waarin het paar Ciska Ooster- baanGijs Ruijssenstein, na tot de finale te zijn doorgedrongen beslag legde op de vierde plaats. De finalisten werden automatisch over geplaatst naar de naast hogere catego rie, zodat in de volgende landelijke wed strijd, een paar van dansschool Viebe rink uit Bolsward in de derde klasse zal uit mogen komen. Een mooi resultaat en een goede stimulans voor zowel de dans- leraar als voor de leden van de dans club. Duidelijk blijkt, dat het hier gaat om een departementaal werkstuk, dat nog geen voorontwerp is. Deze gang van zaken is geheel nieuw, Meestal wordt een dergelijke herziening voorbereid door een staatscommissie, bestaande uit politici en staatsrechtdes- kundigen. Nu wordt het voorbereidend werd gedaan door ambtenaren. De Minister van Binnenlandse Zaken gaat in de memorie van toelichting op de begroting 1965 nader In op de in de troonrede aangekondigde proeve van een nieuwe grondwet. Uit het reeds gepleegde overleg en de verrichte studies en ook uit hetgeen in de jongste tijd in en buiten de Staten-Generaal naar voren is gekomen, heeft de minister de voorlopige slotsom getrokken, dat voldoende aanleiding aanwezig is om te komen tot een vérgaande wijziging. De gedachten gaan daarbij in de rich ting van een nieuwe grondwet, die een beperkter omvang zal hebben dan de thans geldende. Het is de bedoeling, In de loop van 1965 een proeve openbaar te doen maken en te laten verspreiden, teneinde in brede kring een gedachten wisseling te bevorderen. De daarbij te verwachten adviezen en reacties zullen bij het opstellen van regeringsvoorstellen mede in de beschouwingen kunnen worden betrokken. Ter afsluiting van deze opsomming een meer actueel en interessant dan van direct belang zijnd onderwerp. Hoewel nog allerlei andere onderwerpen als de nieuwe pensioenwet, de nieuwe zieken fondswet, de nieuwe wet werkloosheids voorziening, de nieuwe wet op de kans spelen, de industrialisatienota, de va- kantiespreiding, de recreatie, het ver krijgen van bouwgrond en het aardgas in het middelpunt der belangstelling staan, menen wij het hierbij te moeten laten. Wij wijzen nog slechts op het rapport' van een commissie, die de vraag kreeg voorgelegd in hoeverre de instelling van een ombudsman naar Scandinavisch voorbeeld voor Nederland wenselijk is. De commissie meent in meerderheid, dat de figuur onder de naam algemeen vertrouwensman behoort te worden in gevoerd. Blykens het voorstel zal deze vertrouwensman niet behoren tot de rechterlijke macht, noeh tot de admini stratie. Hïj zal moeten worden gezien als de vertrouwensman van de volks vertegenwoordiging. Hij heeft tot taak te onderzoeken gevallen, waarin door de wijze waarop de overheidstaak is vervuld, het vertrouwen in de overheid kan worden geschaad. Het onderzoek kan worden ingesteld na ontvangen klacht, of op eigen initiatief. Het onderzoek zal moeten worden beslo ten met het geven van zijn mening. De conclusie mag echter geen bindend oor deel inhouden. Wel zal de concluisie voor het betrokken bestuursorgaan re den dienen te zjjn zich nader over de zaak te beraden en, zo het orgaan dit met zijn verantwoordelijkheid in over eenstemming kan brengen, zal het aan een eventuele gedane suggestie gevolg geven. De Finse verdediging houdt stand. Onbeperkte luchtoorlog door Rusland aangekondigd. de gemeenteraad dient te worden over gelaten. Dit standpunt past in het kader van het streven van de regering naar de centralisatie. In onderstaande gevallen vervalt onder meer de eis tot goedkeuring: Ontslag secretaris en ontvanger an ders dan op eigen verzoek. Verzekering van de gemeentegelden tegen fraude. Kopen, ruilen, vervreemden en be zwaren van inschrijvingen in een der grootboeken van de nationale schuld of andere vorderingen. Verpanden van onroerend goed. Aanvaarden der aan de gemeente vermaakte erfstellingen of legaten of gedane schenkingen. Onderhands verhuren, verpachten of in gebruik geven van gemeente- cigendommen. Voeren van rechtsgedingen door de gemeente. Afschaffing jaarmarkten. Onder de wijziging sub 3 wordt bedoeld te voorzien in een grote leemte. Aan het bestaande artikel, aldus de me morie, kleven ernstige gebreken. Deze zijn hierin gelegen, dat de wet niet voor ziet in het wijzigen van de begroting, de goedkeuring hiervan en het instellen van beroep bij niet goedkeuring. Een nieuw artikel zal aan deze toestand een einde maken. Bovendien is het de bedoeling de goed keuring van begrotingswijzigingen te binden aan een zg. fatale datum, zoals die ook voor verschillende andere be sluiten geldt. Hebben Gedeputeerde Sta ten derhalve niet binnen drie maanden beslist, behoudens het geval van ver daging gedurende ten hoogste twee maanden, dan kan worden aangenomen, dat de goedkeuring is verleend. Deze nieuwe wet, die met ingang van 1 januari 1965 in werking treedt, wordt algemeen gezien als een belangrijk stuk sociale wetgeving. IT IS WER DROK OP ’E DYK Yn ’e hjerst, as hiel hwat organisaesjes har jiergearkomsten halde, kin men yn kranten en tydskriften hiel hwat léze oer de miening fan foaroansteande lju. Op it heden is de kwestje fan de ta- komstige status fan it greidebidriuw dêrby gauris oan de oarder en wurde wy kei of bliid makke mei dryste profesijen en warkskógings. Dêrby binne düdlik twa groepen to ün- derskieden: de earste mient, dat it hjir yn üs lan de kant ütgean sil fan greate bidriuwen fan in pear hündert kij en dus ek fan inkelde hünderten pounsmieten lan. In deskundich bidriuwsekonoom sil der de scepter swaeije en neist in fier- geande mechanisaesje, sille dan inkelde fakarbeiders it wurk dwaen. It sille dan wol N.V.’s wurde, sa seit men, hwant sokke bidriuwen freegje in pear miljoen bidrluwskapitael en dat fynt men oma- ris net yn de partikuliere agraryske sek- tor! Dizze groep sjocht namlik alder- earst nel de mechanisaesjemooglikheden en de rendabiliteit fan greate masines. Yn it agrarysk milieu, sizze hja, kinne dizze wurktugen net oan bod komme, omt hja to min üren meitsje kinne en dêrtroch to djür binne oan rinte en óf- skriuwing. Soe men greate bidriuwen hawwe, dan koe dat wol en omt de mins- like arbeidskrêft aloan jit djürder wurdt sille wy dizze fiergeande mechanisaesje fan jier ta jier mear nedich hawwe. Dêrom, sizze hja, giet it dy kant per- foarst üt. Hja fine fierder, dat de ruil- forkaveling jildforgriemen is, omt dizze de nije bidriuwen fan 15 oant 30 h.a. of in bytsje greater, oplevert, en, sizze diz ze minsken, dat liket nearne nei, dy bin ne fierst to lyts. Hja poene it regear oan dit oars to dwaen en de nije bidriuwen nou daliks op 100 en mear h.a.'s to brin- gen, hwant dy kant giet it ommers dochs üt. Har sicht op de boerestan is sa, dat hja miene, dat dy geleidelik oan for- dwine sil. Dizze great-bidriuwen freegje in direkteur, mei sterk kommersiële en bidriuwstechnyske kwaliteiten, mei der- neist inkelde faklju: in monteur, in melk specialist, in foerspecialist en in fok- specialist, dy’t ünder lieding fan de di rekteur har taek ütoefenje. Wageningers foar de lieding, Ald-lear- lingen fan Hegere Lanbouskoallen en Hegere Technyske skoallen as fakspe- cialisten, dat is de takomstige bisetting in keam fan wlerhelt yn, mar net mear. Dy keam is, dat de bidriuwen safolle forgreatsje sille oant der In In nij lyk- wicht foun is tusken de foardielen fan fierdere mechanisearing en de neldielen dêrfan. Foardielen en neidielen: tech- nysk, ekonomysk mar ek finansieel, so- siael en psychologysk. En dêrneist, it histoarysk groeide patroan, dat ek net swak meispylje sil. Hwer’t dizze lju net oer prate is de krêft fan ien hüshalding op eigen pleats, hwert men oan forboun is, meast fan slachte op slachte. De selsstannigens fan sokke hüshêldingen, dy’t ré binne folie mear en folie yntensiver to arbeid- zjen op eigen pleats, op eigen Idn en mei de seis opfokte kij en keallen. Dy’t as in lenheit meimekoar it bidriuw dra- ge, as it moat sober libje wolle om dat to bihêlden en dêryn har libbensopdracht en libbenswllle fine. Né, ik leau dizze profeten net, omt ek finansieel sjoen, dy fierdere mechanisaesje op it boerebi driuw syn grinzen hat, de massaliteit syn earnstige biswieren hat mei libben fé en mei alle waersomstannichheden. It giet net om melken en fuorjen allinnich, mar men sil op sokke bidriuwen ek trije- of fjouwerhündert pounsmiet lan bi- wurkje moatte, mei in man as hwat. En dan hierde krêften, dy’t har wurkboekje yn de overall drage. Lit it dan mar ris reine yn de üngetiid, hwer bliuwt it dan? En dochs soene wy net goed dwaen as wy allinnich mar lattsje om dizze ideeën. Hwant hja kinne in reëel gefaer wurde as de boerestên har tüd net forstean soe. Mar dêroer in oare kear. Wijziging gemeentewet. Ook weer in de memorie van toelich ting hoopt de Minister van Binnenland se Zaken, dat het ontwerp tot wijziging van de gemeentewet, inzake het toezicht op de gemeentebesturen, spoedig het staatsblad zal bereiken. De strekking van deze wijziging is de volgende Beperking van het toezicht op de gemeentebesturen door afschaffing van de eis van goedkeuring betref fende bepaalde besluiten. Verbetering van de regeling inzake schorsing en vernietiging van raads besluiten en van de procedure voor de inzending van strafverordenin gen. Verbetering van de regeling van het doen van uitgaven buiten de begro ting. Uiteraard is voor de gemeentebesturen de onder 1 vermelde wijziging de meest sprekende. De Minister meent, dat er tegenwoordig voldoende wettelijke mogelijkheden zijn om op het financiële beleid van de ge meenten een wakend oog te houden. Een inperking van het goedkeurings- recht wordt daarom verantwoord en zelfs aanbevelenswaardig geacht. Voor wat het al dan niet financiële belang van de gemeente betreft, kan men het standpunt innemen, dat de be oordeling daarvan zoveel mogelijk aan Op Vlieland een Duits vliegtuig be schoten. Vergeleken met zjjn voorganger, de Armenwet 1912, moet er allereerst op worden gewezen, dat deze nieuwe wet zich slechts beperkt tot financiële bij stand, welke evenwel een rechtsplicht is geworden van de overheid. Dit be tekent, dat de bjjstand in geld moet worden gegeven. Verstrekking in na- tura, zoals eerder, is dus niet meer toegestaan. In de tweede plaats houdt de beperking in, dat de wet zich in prin cipe niet inlaat met z.g. immateriële zorg. Onder dit laatste begrip is te rangschikken het maatschappelijk werk in algemene zin. De bijstand wordt verleend, Indien iemand niet beschikt over de middelen om in de noodzakelijke kosten van be staan te voorzien. „De noodzakelijke kosten van het be staan” zal men moeten zien als een omschrijving van een nieuw begrip, dat uitsluitend in de nieuwe wet haar fun dament vindt, los van geest, letter en historie der oude wet. Zonder wijzi ging der tekst kan de aard van het begrip zich wijzigen en aanpassen. Tot het bijstandsbeleid zal ook behoren het financieren van de noodzakelijke dienstverlening door de organen van 't maatschappelijk werk. M.a.w. de betref fende persoon moet in staat gesteld worden de verleende dienst te betalen. w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1