REDDINGS AKTIE IN STANLEYSTAD Kabinet Marijnen vuurproef voor iw e HET ENGELSE POND GERED Controverse K.V.P. - P.v.d.A. geluwd i 1IbR Et Leve de W.A.C.-actic Twangbifel Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll til f W. r f “I - VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 103eJAARGANG No. 94 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I H I w BELGISCHE PARATROEPEN TERUG Overleg over Vietnam. Felle reacties. PYT Loonverhoging. Het Pond gered. Crisis? Gaasterland is het weer toegestaan De Engelsen hebben hun linies verkort. Remdebat. s. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contrirtprijzen op aanvraag De reddingsactie van de Belgische parachutisten is nu afgelopen. Na intensief beraad besloten de Amerikaanse en Belgische regering vorige week een bataljon parachutisten met Amerikaanse transportvliegtuigen over te brengen naar de Kongolese stad Stanleystad, waar het leven van ongeveer 2000 blanke gijzelaars, die in handen van de opstandige regering waren, ernstig gevaar liep. Premier Tsjombe van de centrale Kongolese regering gaf zijn toestemming en in een snelle actie wisten de parachutisten vele mensenlevens te redden, terwijl de troepen van het nationale leger, in snelle marsen oprukkend, op ongeveer hetzelfde ogenblik de stad bereikten. Niet voor iedereen is de redding op tijd gekomen. Een aantal gijzelaars is gedood. Maandagavond j.I. voorspelde de liberale fractieleider, mr. Geertsema in een toespraak te Rotterdam dat het kabinet-Marijnen voor een vuurproef zou komen te staan. Het leeek wel alsof deze week alle moeilijkheden tegeljjk op de regering afstormden. In de Tweede Kamer stonden de voorstellen van de liberale minister van financiën, prof. Witteveen, tot een bedrag van ruim f 1 miljard op de agenda. Over het lot van de voorstellen bestond geen onzekerheid. De moei lijkheid vormde de datum van ingang. Minister Witteveen, die zelf lang voor deze belastingverlaging heeft geijverd, zat met het probleem, dat een belasting verlaging in de huidige conjuncturele situatie wel eens averechts kon werken. Daarom wilde hij, hoewel hjj zich vroeger wel voor een datum van ingang van 1 juli 1965 had uitgesproken, bij de sohriftelijke voorbereiding geen definitieve belofte doen. Op de militaire luchtbasis van Mels- broek bij Brussel zijn dinsdagochtend de eerste Belgische para-commando’s aangekomen, die aan de operaties in Stanleystad hebben deelgenomen. Foto links: de eerste Belgische para’s verlaten het vliegtuig; rechtsboven: een bly weerzien; een para wordt door zijn verloofde omhelsd; rechtsonder: de commandant van de para-comman do’s, kolonel Laurent, wordt door zyn echtgenote begroet De winkeliers in Bolsward tonen Eensgezind hun goede wil. Wij zullen hen dus ook belonen, Allen staan daar vast bij stil, Centen spelen er géén rol meer. Hoe gouwer immen misledige hoe lytser syn geast S. HIEMSTRA, Leeuwarden, Gerard Doustraat 39. Las ik in uw blad van vrijdag Enorme W.A.C.-activiteit; Velen kunnen profiteren; Een fraai cadeau of heerlijkheid. Als U de advertenties vindt, Courant bekijken, keer op keer, 'T zal me benieuwen wie er wint; Ieder dus naar Bolsward toe, Een cadeau voor zus, broer, Pa en Moe. Wy fiele ’t oan dat ’t aeklik spant Hoewol it koe noch minder Dér leit licht in oplossing, hwant Wy skrluwe fiif desimber Bied it skuldbidrach, de V.N. baes As kadótsje fan Sinteklaes! Hy wol har, as 't nypt, ek net kwyt Dan giet de saek moreel fallyt Wiene ’t mar figuranten Twa dwergen der is neat oan wel Lykwols in pear fan ’t reuzenskaei Kinne net mist as klanten Sadwaende giet it hurd om hurd Skiedsrjochter is in minne put De hear Oe Thant sjocht net sa bras Syn V.N. rekken krap by kas 't Stiet der raer foar op ’t heden ’t Saekje is lang net yn 'e bus Twa fan ’e ploech, Franskman en Rus Bisoargje ’m muoilikheden Hja jowe gjin kontribüsje mear It roun ta op in fikse „bear” Beide dyt 't skoan bitelje kinn’ Dus it hat net safolle sin Dy reglemint-oertreding Mar beide dy’t op T stanpunt stean 't Soe de forkearde kant ütgean Mei de kasjild bisteding De V.N. baes hat ünrjocht dien Foar in kaptael oan Mars forgriemd Oe Thant sit nou, dat kin net oars Slim mei twa skonken yn ien hoas In twangbifel allinne Dér laitsje de hearen hwat om Hoe dan As straf foar plichtsforsom Harren 't stimrjocht üntnimme? Dêrmei Is neist noch mear forlern Hja litte de baes de hakken sjen le week december 1911 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A j. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uu: 2660 of 2335 X05157) Afrikaanse en communistische was er een felle reactie op het Een grootscheepse internationale red dingsactie heeft ’t Engelse pond gered. Daartegenover stond, dat de k.v.p. vond, dat een deel van de verlaging beslist half 1965 moest ingaan als compensatie voor de stijgende premielasten voor de A.O.W. Eigenlijk had de k.v.p. de in gang nog wel een half jaar eerder willen doen plaats hebben. Daarom had haar voorzitter, drs. Schmelzer, en hij kreeg daarin bijval van de oppositielei der, dr. Vondeling dan ook bedongen, dat de belastingvoorstellen nog vóór 1 januari zouden worden behandeld. De k.v.p. dreigde anders niet met een ver hoging van college- en kleutergelden en de invoering van het weggeld in te stemmen. Rusland zou reeds tussen 1/3 en 1/2 van zijn veld- en reserve troepen hebben ver- 1 speeld. Na de hernieuwde slag aan de IJzer kwamen te Brussel 27 treinen met dode Duitsers aan. Op de slagvelden In België ontwikkelen zich een speciaal soort vliegen, die soms met Z.W.-winden overwaaien naar ons land. Ze lijken veel op de gewone vlees- of bromvlieg, maar vliegen geruisloos. De melkboer rekent voortaan voor 1 1. melk 10 cent. Deze hoge prijs is te wijten aan het dure bijvoer, dat voor het vee moet worden aangekocht. Voor het park te Bolsward zijn 40 ban ken gemaakt. Ook zal er een muziektent worden gebouwd. Abonnementsprijs f 2 40 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblac Wymbritseradeel. ment het anti-REM-wetje op de agenda. Dit was een ander onderwerp van twist tussen de regeringspartijen en het ka binet. Met betrekking tot de stemming over het wetje bestond niet zoveel on zekerheid. Het zou er wel doorkomen. Het was meer de vraag of de REM ge dwongen of vrijwillig haar uitzendingen zou baëindigen. De kans op het laatste wordt groter naarmate de TJR.O.S. meer kans zou maken tot het omroepbestel te worden toegelaten. Dit zou met an dere woorden moeten worden openge broken. Hiervoor voelde de v.v.d. Dat deel van de confessionele partijen en de p.v.d.a. dat zich met de om roepverenigingen verwant gevoelt, was hier tegen. Dit deel is principieel tegen commerciële uitzendingen. De liberalen verdachten hun partners er echter ken nelijk van wel reclame-uitzendingen door de omroepverenigingen te laten verzorgen om de groei van louter com merciële uitzendingen te voorkomen. Dat gaf spanningen binnen de regerings- combi natie. DE R.E.M. IN DE EERSTE KAMER Tijdens de behandeling van het REM- vraagstuk In de Eerste Kamer, werd do regering vertegenwoordigd door de minister van O., K. en W., Mr. Th. H. Bot, de minister van Justitie, Mr. V. Scholten en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Dr. I. N. Th. Die penhorst. (links). De behandeling van het R.E.M.-vraagstuk in de Eerste Ka mer, werd vanaf de publieke tribune nauwlettend gevolgd door de heer D. W. Dettmeijer, politiek adviseur van de R.E.M. (rechts) Alleen de Nigeriaanse regering heeft laten weten, dat zij geen enkel bezwaar had tegen de humanitaire actie. Ook de Nigerianen hebben de koude oorlog in hun achterhoofd, want, zo zegt hun mi nister van buitenlandse zaken: „Wan neer de Kongo valt als gevolg van Afri kaans en buitenlands ondergravings- werk, is Nigeria het volgende doelwit”. Ook hier dus de vrees voor de koude oorlog. Na de reddingsactie in Stanleystad ver trokken de parachutisten naar de stad Paulis, waarin ook blanken in het nauw zaten. Zondagmorgen zijn de 650 man uit de Kongo teruggetrokken. De balans van de operatie is, dat in Stanleystad ongeveer 1800 en in Paulis ongeveer 375 blanken zijn bevrijd. Zeker 83 blanken zijn vorige week het slacht offer geworden van het optreden van de opstandelingen, maar dit aantal zal mis schien nog wel wat groter blijken te zijn. In het door de opstandelingen be zette gebied bevinden zich nu naar schatting nog ongeveer 1000 blanken, vaak op wat afgelegen plantages. De rebellen hebben de laatste tijd ern stige tegenslag ontmoet. Stanleystad, waarvan zij hun hoofdstad hadden ge maakt, is nu in handen van de rege ringstroepen en de vier voornaamste leiders zijn van het toneel verdwenen. Volgens sommige berichten zijn ze naar de Soedan gevlucht, hetgeen zou wijzen op een desorganisatie van de opstand. Aan de andere kant is de omvang van de regeringstroepen maar gering en de ruggegraat ervan wordt nog gevormd door een paar honderd blanke huurlin gen. In de wereld optreden van de Belgische parachutis ten. In diverse hoofdsteden, ook in Mos kou, heeft een menigte de Belgische, de Amerikaanse en de Kongolese ambas sadegebouwen bekogeld en de verzoe ningscommissie van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid heeft fel geprotes teerd tegen het buitenlandse militaire ingrijpen. Alsof het er hier om te doen was het oude koloniale bewind te herstellen. Kenjatta, de Keniase premier, die voor zitter van de genoemde commissie is, deed een beroep op de grote mogend heden de koude oorlog buiten Afrika te houden. Hieruit kan men opmaken in welke geest men in Afrika denkt. kans op de ontregeling van het inter nationale betalingsverkeer deed de ban- kierswereld wat terugdeinzen en een aantal banken in het buitenland kwam over de brug met een crediet van niet minder dan 3 miljard dollar. Het is niet uitgesloten, dat hier wel en kele toezeggingen van de regering te genover staan, welke tot een snelle sa nering van het economische leven zul len leiden, maar daarover is nog niets bekend. Een zekere deflatie, met ongetwijfeld een bepaalde stijging van de werkloos heid, is een mogelijkheid, welke even wel niet zo plezierig is voor een socia listische regering. Nu deed zich voor minister Witteveen de moeilijkheid voor, dat Ifet loonoverleg tussen werkgevers en werknemers was mislukt. De eersten hadden 3 gebo den; de laatsten 7 gevraagd. Beide partijen waren vervolgens, op verlangen van de werkgevers, naar de regering gegaan om te informeren of een even tuele loonsverhoging door de onderne mers in de prijzen zou mogen worden doorberekend. Minister Andriessen sloot die uitweg echter resoluut af. Daardoor kwam de regering voor de noodzaak te staan een Salomonsoordeel uit te spreken. Hoe zou men de even tuele economische ruimte tussen loon- en belastingpolitiek verdelen? Op dezelfde dag, waarop de Tweede Ka mer aan de belastingdebatten begon, werden de voorzitters der werknemers- en werkgeversdelegaties bij de regering ontboden om haar beslissing te verne men. De regering deed weten, dat zij had besloten een loonsverhoging van ruim 3’4 toe te staan met een uitloop tot 4.7 (inclusief compensatie A.O.W.) en de belastingverlaging op 1 juli a.s. gedeeltelijk te doen ingaan. Daarmee was de politieke spanning goeddeels uit het kamerdebat over de belasting weg gehaald; de tegenstelling werd er nu een op het sociale front tussen kabinet en vakbeweging. In zuiver wittebrood te bakken. In Washington is deze week intensief overleg gepleegd over de ontwikkeling in Zuid-Vietnam. De oorlog tegen de rebellen van de Vietcong gaat slecht, ondanks de vele hulp van de Amerika nen en de aanwezigheid van ongeveer 20.000 Amerikaanse „adviseurs”. Voor een aantal soldaten ligt de oplossing in een uitbreiding van de oorlog naar het Noorden, naar het communistische N.- Vietnam, waar volgens hen de voor naamste kracht van de rebellen ligt. Worden dezen namelijk van hun bevoor- radingsbases en trainingskampen afge sneden, dan zal de oorlog sneller ten einde zijn. En wanneer men de oorlog niet volledig wil overbrengen op com munistisch grondgebied, dan kan men de toevoerwegen bombarderen. Dat laat ste is iets, waar generaal Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, niet helemaal afwijzend tegenover staat. Maar tegenover deze zienswijze staat die van Rusk, de minister van buiten landse zaken, en van uiteraard vele an deren, dat dat bombarderen niet alleen geen zin heeft omdat de Vietcong in Z.- Vietnam al heel sterk op eigen benen kan staan, maar dat het zelfs gevaarlijk is wegens de reacties van Noord-Viet nam en in een volgend stadium mis schien zelfs wel van China. Hij vreest met andere woorden een herhaling van de Koreaanse situatie, terwijl Mc-Na- mara, de minister van defensie, er vooral bang voor schijnt te zijn derge lijke plaatselijke conflicten te zeer uit te laten groeien, zulks in verband met de dreiging van een oorlog met kern wapens. Zo liggen op het ogenblik de zaken in Washington. President Johnson zal binnenkort wel enige beslissingen in deze zaak moeten nemen, want het ziet er naar uit, dat het traditionele voort sukkelen wel de langste tijd heeft ge duurd. Intern wordt Zuid-Vietnam voortdu rend wankeler. De vorige week hebben de troepen enkele malen moeten ingrij pen tegen betogers, die de nieuwe bur gerregering geen goed hart toedragen. j In de Eerste Kamer stond op dat mo- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Het kraakte dus op het Binnenhof. Het was duidelijk, dat er op enkele punten meer overeenstemming bestond tussen de p.v.d.a. en bepaalde delen der a.r.p. en k.v.p. loon- en omroeppolitiek dan tussen v.v.d. en dit deel der confes sionele partijen. De vraag of een crisis binnen kortere of langere tijd tot de mogelijkheden behoorde, was dus niet louter academisch. Tegen die achtergrond was het opval lend, dat de controverse, welke vorig jaar was ontstaan tussen de k.v.p. en de p.v.d.a. over het defensiebeleid, aan het afnemen was. Vorig jaar stemde de p.v.d.a. tegen de salarispost van minis ter De Jong omdat zij geen vertrouwen had in de reorganisatie, die deze op de fensie teweeg had gebracht. De k.v.p.- leider Schmelzer twijfelde toen openlijk aan de nationale gezindheid van de p.v.d.a. Ditmaal liep de storm zo hoog niet op. Al bleef er in de Kamer een critische gezindheid over bestaan, dat minister De Jong slechts een deel van onze Cen- turion-tanks meent te moeten moderni seren de kalme humor van deze ge wezen marine-officier bracht hem toch veilig door de woelige baren van dit ka merdebat. Hwat hat Qabe Skrocir Men zal zich herinneren, dat de nieuwe Labourregering, beseffend hoe moeilijk de economische positie was geworden, een invoerheffing van 15 heeft inge steld. Toen bleek dat hiermede het ver trouwen in het pond nog niet was her steld, nam de regering haar toevlucht tot een drastische verhoging van de rentevoet tot 7 hetgeen credietver- lening en inflatie zou moeten tegen gaan. Meestal is de internationale bankwereld dan opgelucht en verdwijnt de speculatieve druk. Maar in dit ge val vertrouwde de internationale bank wereld de zaak toch nog niet en de druk op het pond hield aan. De moge lijkheid van devaluatie leek niet uitge sloten. Maar juist dat gevaar, met de 3a i -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1